ריכוז לעומת מבוזר: מה ההבדל?

אז חקרתם את “ביטקוין” ו”בלוקצ’יין “, ואתם ממשיכים להיתקל במונח” ביזור “. אבל מה המשמעות של ביזור? ובכן, היום אני הולך להגדיר מבוזר במונחים פשוטים, כך שמישהו (כולל אתה!) יוכל להבין זאת. לכן אערוך השוואה מרוכזת לעומת מבוזרת.

ביזור הוא אחד היתרונות החשובים ביותר בשימוש בפרוטוקול בלוקצ’יין, ולכן חשוב מאוד שתבינו את היתרונות שהוא יכול להביא לחברה של ימינו..

במדריך זה מרוכז לעומת מבוזר, אתחיל להסביר מה המשמעות של ריכוזיות, יחד עם רשימה של חסרונותיה..

לאחר מכן אסביר אז מהי ביזור ומה הופך אותו לשונה כל כך. כדי להקל עליך, אתן לך כמה דוגמאות לענפים השונים שיכולים להפיק תועלת משימוש במערכת מבוזרת.

בסוף הקריאה במדריך המרכזי לעומת המבוזר, יהיה לך את כל המידע שאתה צריך כדי להחליט איזו מערכת לדעתך טובה יותר.

אז למה אתה מחכה? נתחיל בחקר המונח “ריכוזיות”!

מה המשמעות של ריכוזיות?

טיפים לוגו של מדיה חברתית - ריכוזי לעומת מבוזר

קופון Coinbase האחרון נמצא:

לפני שאסביר את המשמעות המדויקת של הריכוזיות, אני רוצה שתחשבו על כמה מהמערכות בהן אתם משתמשים מדי יום. בין אם זה פייסבוק, יוטיוב, טוויטר, חשבון הבנק שלך או כל דבר אחר שאתה משתמש בו – כל אלה נשלטים על ידי רשות מרכזית.

המשמעות היא שכדי לאמת עסקת נתונים, מתווך צד שלישי חייב לעשות זאת בשמך. תן לי להסביר זאת בהמשך באמצעות הדוגמה של יאהו …

דמיין שאתה רוצה לשלוח לחברך דוא”ל פרטי המכיל כמה תמונות מצחיקות ממסיבה. אתה נכנס לחשבון Yahoo שלך, מקליד את הדוא”ל, מעלה את התמונות ואז שולח אותו לחבר שלך. ברגע זה בזמן, חשוב מה המידע שיש ביאהו עליך.

כאשר רשמת לראשונה חשבון ב- Yahoo, היית צריך לספק את המידע האישי שלך, כגון שמך המלא, לאום ותאריך הלידה שלך. לאחר מכן, כל דואר אלקטרוני שאתה שולח מאוחסן באופן פנימי בשרתים המרכזיים של Yahoo.

המשמעות היא שעליך לסמוך על כך שיאהו תשמור על כל הנתונים שלך פרטיים. יתר על כן, עליך גם לסמוך על כך שהם לא ישתמשו בנתונים אלה לטובתם, כגון מכירתם לחברות פרסום.

אשר, כידוע כעת, יכול להיות המקרה לעיתים קרובות. בשנת 2015 חווה יאהו את אחד הפריצות הגדולות בכל הזמנים. קבוצה של האקרים הצליחה לקבל גישה לשרתים המרכזיים שלהם, מה שאפשר להם להציג מיילים פרטיים בתוך מיליוני חשבונות.

הסיבה שהם הצליחו לקבל גישה לכל המידע הזה הייתה שיאהו משתמשת בשרתים מרכזיים. אם נקודת כשל מרכזית זו נפרצה, אז הרשת כולה בסיכון.

לשם הבהרה, זיהיתי שלוש סוגיות עיקריות עם מערכת מרכזית.

  1. עליכם לסמוך על כך שהארגון הריכוזי ישמור על בטיחות הנתונים שלכם
  2. יש להם שליטה מלאה על המערכת ועל הנתונים שלך
  3. אם השרתים העיקריים נפגעים, הנתונים נמצאים בסיכון

נושאים אלה אינם קשורים רק ליאהו, אלא כמעט לכל מערכת שבה אתה משתמש אי פעם. אז, עכשיו, כשתדעו מהי ריכוזיות, החלק הבא של המדריך המרכזי לעומת המבוזר שלי יגדיר את הביזור.

מה המשמעות של ביזור?

לפני שאביא לך כמה דוגמאות אמיתיות של הגדרת ביזור בעולם האמיתי, חשבתי שאסביר כמה מהתכונות העיקריות שלה. ראשית, ביזור התאפשר לראשונה באמצעות טכנולוגיית הבלוקצ’יין.

הבלוקצ’יין הראשון אי פעם היה לקוח הביטקוין, שנוצר בשנת 2009. כאשר מישהו שולח ביטקוין למישהו אחר, העסקאות אינן מאומתות על ידי רשות מרכזית..

במקום זאת, כל אחד יכול לחבר את המחשב שלו למערכת הביטקוין כדי לעזור לאמת תנועת כספים. כל מכשיר שמחובר למערכת נקרא “צומת”, ובסך הכל ישנם אלפי צמתים עצמאיים שכולם מסייעים להפעלת הרשת..

המשמעות היא שכדי לפרוץ את הרשת, האקרים יצטרכו להשתלט על כל צומת אחד – זה כמעט בלתי אפשרי. המשמעות היא גם שבלוקצ’יין הוא הדרך הבטוחה והבטוחה ביותר לשלוח ולקבל כספים.

עם זאת, הדבר החשוב לזכור הוא כי ביזור אינו מיועד רק לעסקאות פיננסיות. כפי שאסביר בהמשך, ניתן להשתמש במערכות מבוזרות כמעט בכל תעשייה בעולם!

הדבר השני שיש לזכור הוא שאנשים לא צריכים להזדהות כדי לקיים אינטראקציה עם מערכת מבוזרת. הם פשוט משתמשים במפתח פרטי וציבורי, כלומר הם יכולים להישאר אנונימיים.

ריכוזי לעומת מבוזר

שלישית, מערכת מבוזרת הפועלת בבלוקצ’יין אינה נשלטת על ידי שום רשות אחת, והיא אינה מגובה על ידי שום ממשלה או מדינת לאום ריכוזית. במקום זאת, השליטה מופצת בצורה הוגנת לכל מי שרוצה להשתמש במערכת. זה הופך את החברה להוגנת יותר מכיוון שהיא מורידה את השליטה מחברות חזקות. בסך הכל, יתרונות אלה היו מאפשרים כמעט לפרוץ את שרתי יאהו בשנת 2015.

אז, עכשיו, כשתדעו מהי ביזור, בחלק הבא של המדריך המרכזי לעומת המבוזר אני אתן לכם כמה דוגמאות בעולם האמיתי לאופן שבו מערכות מבוזרות יכולות להפוך את העולם למקום טוב יותר..

ריכוז לעומת מבוזר: מקרי שימוש

מערכת תשלומים

נקודת המוצא הברורה תהיה לדבר על מערכת התשלומים הגלובלית, מכיוון שזה היה הרעיון המקורי שעומד מאחורי הקריפטו המבוזר הראשון בעולם – הביטקוין. כל בנק בודד בעולם פועל בשרתים מרכזיים. פירוש הדבר שיש להם גישה לכל הפעילויות הפיננסיות שלך.

הם יודעים כמה משלמים לך, איפה אתה מוציא את הכסף שלך, למי אתה שולח את הכסף שלך וכל מה שקשור לחשבון הבנק שלך. יתר על כן, אם מישהו היה מסוגל להשיג את סיסמת הבנקאות באינטרנט שלך, או גרוע מכך, לפרוץ את השרתים המרכזיים של הבנק, היה להם גישה לכל המידע הזה. אם השרתים המרכזיים נכשלו (מה שקורה כל הזמן), ייתכן שתמנע מגישה לכספים שלך.

כאשר אנו משווים ריכוזי לעומת מבוזר, מערכת תשלום מבוזרת פותרת את כל הבעיות הללו. כשמשתמשים בקריפטוגרפיה כדי לשלוח או לקבל תשלומים, אינך צריך להסתמך על צד שלישי כדי לאשר את העסקה. זו הסיבה שביטקוין וכמה מטבעות קריפטוגרפיים אחרים מכונים “מטבעות דיגיטליים של עמית לעמית”.

מכיוון שאין דרישה לצד שלישי, העמלות נמוכות משמעותית ובמקרים מסוימים הן כמעט ללא תשלום. זה הופך את המטבעות הקריפטוגרפיים למושלמים כאשר שולחים או מקבלים תשלום ממישהו במדינה אחרת, שכן חברות כמו Western Union גובות סכומים גבוהים.

מערכות מבוזרות אינן גבולות, ולכן אין זה משנה אם אתה שולח למישהו כסף למישהו בעירך, או למישהו מהצד השני של העולם. זה לוקח את אותו פרק זמן והעמלות זהות.

הכספים שלך גם הרבה יותר בטוחים כשמשתמשים במערכת מבוזרת. האדם היחיד שיש לו גישה לכסף שלך הוא אתה כי אתה היחיד שיש לו את המפתחות הפרטיים לגישה לכספים שלך. אם תקפיד על אמצעי הבטיחות הנכונים, איש אינו יכול לגלות מהם המפתחות הפרטיים הללו.

בסך הכל, למערכת תשלומים גלובלית שמבוזרת יש את היתרונות הבאים.

אגודלים למעלה מקצוענים

✓ אף צד שלישי אינו יכול לגשת למידע שלך

✓ עסקאות מהירות ברחבי העולם

✓ עסקאות זולות ברחבי העולם

✓ שקוף – כולם יכולים לראות את העסקאות שהתרחשו ברשת

✓ מאובטח

✓ אין נקודת כישלון מרכזית

השווה בין חילופי קריפטו זה לצד זה עם אחרים

האם ידעת?

האם אי פעם תהית אילו בורסות קריפטו הן הטובות ביותר ליעדי המסחר שלך?

לִרְאוֹת & השווה בין חילופי הצפנים TOP3 זה לצד זה

הצבעה ממשלתית

הצבעה ממשלתית - ריכוזית לעומת מבוזרת

לדוגמא הבאה במדריך ריכוזי לעומת מבוזר זה, אני הולך לדון בהצבעה ממשלתית. ברוב המדינות ממשלות נבחרות על ידי אזרחיהן בבחירות רגילות. התהליך הזה צריך להיות פשוט, צריך לאפשר לכל אחד קול שווה אחד, והוא צריך להתבצע בתהליך הוגן ושקוף.

עם זאת, גם בעולם המערבי, זה לא תמיד המקרה.

בבחירות האחרונות בארה”ב בסוף 2016 זכה דונלד טראמפ, מהמפלגה הרפובליקנית, והפך אותו לנשיא החדש. במהלך הבחירות, לכל אזרח מעל גיל 18 הייתה הזדמנות להצביע לנשיא שרצו, וזה כמובן הדרך ההוגנת ביותר להצביע.

עם זאת, היו הרבה דיווחים בתקשורת וקונספירציות זמן קצר לאחר מכן שטענו כי ההצבעה עברה מניפולציה. היתה אפילו חקירה מלאה האם הממשלה הרוסית איכשהו תמרנה את התהליך. עם זאת, מכיוון שהציבור אינו יכול לגשת לנתוני ההצבעה, אין דרך לאנשים לדעת האם זה נכון או לא.

לא זו בלבד, אלא שהיו גם תקופות בהן ממשלות ניצחו במרמה בבחירות על ידי מניפולציה בקולות.

פיתרון כזה לאיומים אלה הוא הצבעה על מערכת מבוזרת. מערכת זו שקופה ותאפשר לכל המצביעים לראות מאיפה מגיעה כל קול, ואת הלגיטימיות של כל קול. זה יבטיח שאנשים יקבלו רק קול אחד, ולא תהיה שום דרך לתפעל את מערכת ההצבעה הממשלתית המבוזרת..

יש מטבע מטבע אחד בשם VoteCoin, שיצר מטבע קריפטוגרפי שיאפשר לאנשים להצביע בפלטפורמה בטוחה, מאובטחת ואנונימית, מה שמבטיח שהתוצאה תהיה הוגנת ושקופה. מעניין כמה זמן יחל עד שההצבעה הממשלתית המבוזרת הראשונה תתקיים ביישום דומה לזה.

לסיכום, הנה היתרונות של מערכת הצבעה מבוזרת.

אגודלים למעלה מקצוענים

✓ אין סיכוי להונאת בחירות או מניפולציות בגלל שקיפות הרשת

✓ אין אפשרות לאיומים מצד כוחות הממשלה בגלל אנונימיות

אז, עכשיו, כשאתה יודע על מגזר בחירות ממשלתי מבוזר אפשרי, החלק הבא של המדריך המרכזי לעומת המבוזר שלי יסתכל על אנרגיה.

אֵנֶרְגִיָה

חשמל הוא זכות אדם שכל האזרחים צריכים לקבל. בין אם זה כדי להאיר את הבית שלך, להפעיל את הכיריים ופשוט לחמם את המים, חשמל נדרש לכולנו.

עם זאת, המערכת הריכוזית הנוכחית היא הכל חוץ מהוגנת.

התהליך הסטנדרטי עובד כך: ארגון פרטי ומרכזי פועל כמתווך בין האזרח לרשת הלאומית. הרשת הארצית היא התשתית המחברת את בתי האנשים לספק החשמל.

עם זאת, צדדים שלישיים ריכוזיים אלה בוחרים כמה הם גובים מאנשים, כלומר הם מרוויחים עצום על משהו שצריך לסווג כזכות אדם בסיסית. אני לא אומר שחשמל צריך להיות בחינם, אבל אין צורך שיהיה צד שלישי מרכזי שיגבה מאיתנו מחירים מגוחכים.

אחד הפתרונות שנבנים כעת הוא על ידי ארגון מבוזר בשם PowerLedger.

מרוכז לעומת מבוזר 5

באמצעות טכנולוגיית הבלוקצ’יין הם פיתחו מערכת החותכת את המתווך. ככה זה עובד:

  1. לג’ון יש פאנלים סולאריים בביתו ומשתמש בחשמל שהוא זקוק לו.
  2. לג’ון נותר חשמל נוסף, אותו הוא מתכנן למכור.
  3. בדרך כלל הוא יצטרך למכור אותו בחזרה לחברת החשמל, אולם בעזרת PowerLedger הוא יכול למכור אותו למישהו אחר ישירות במחיר שוק הוגן..
  4. קריאותיו מתפרסמות בבלוקצ’יין הציבורי, וכל אחד מהאזור יכול לקנות ממנו את החשמל הנוסף.
  5. לא רק שג’ון מקבל מחיר טוב יותר, אלא גם הקונה.
  6. כל זה יכול להיעשות ללא עזרת צד ג ‘מרכזי.

כפי שניתן לראות מהדוגמה לעיל, על ידי ניתוק הצד השלישי, הן הקונה והן המוכר מקבלים עסקה טובה יותר עבור החשמל שלהם. איש אינו יכול לרמות את המערכת מכיוון שהכל זמין לצפייה בבלוקצ’יין. כדי להפוך את הדברים לבטוחים עוד יותר, הקונה והמוכר יכולים לסחור באמצעות מטבע קריפטוגרפי, המאפשר עסקה כמעט מיידית וחינמית.

הנה סקירה כללית של היתרונות:

אגודלים למעלה מקצוענים

✓ מחיר השוק ההוגן הן לקונה והן למוכר

✓ אין צורך בצד ג ‘(שמרוויח הן מהקונה והן מהמוכר)

✓ הקונה משלם במטבע קריפטוגרפי, המהיר וזול יותר משיטות התשלום המסורתיות

אז, עכשיו, כשאתה יכול להגדיר מבוזרת בתחום האנרגיה, החלק הבא של המדריך שלי מרוכז לעומת מבוזר הולך להסתכל על משהו שנקרא האינטרנט של הדברים …

האינטרנט של הדברים

האינטרנט של הדברים, אחרת מקוצר ל- IOT, הוא מונח חדש ומרתק שהוא תוצאה של מטבע קריפטוגרפי וטכנולוגיית בלוקצ’יין. בצורתו הפשוטה ביותר, IOT משמש לתיאור מכשירים המחוברים לאינטרנט.

עוד בימים הראשונים של האינטרנט, רק מחשבים שולחניים יכלו להתחבר לרשת העולמית, ואחריהם מחשבים ניידים ואז טלפונים ניידים..

עם זאת, ה- IOT לוקח את הדברים צעד אחד קדימה, לפיו כמעט כל מכשיר יכול להיות מחובר לאינטרנט. בין אם מדובר במכונת הכביסה, במכונית, בטלוויזיה או באמבטיה, ניתן לשפר כל מכשיר פיזי על ידי חיבור מתמיד לנתונים.

כל הדוגמאות הנ”ל קיימות כיום במערכת מרכזית. לדוגמא, ניתן כיום לרכוש מכונית שנוהגת בעצמה. מכוניות ללא נהג אלה מתחברות לאינטרנט ויכולות להוביל אתכם אל היעד מבלי שתצטרכו לעשות דבר.

עם זאת, נתונים אלה נשלטים על ידי מערכת ריכוזית. המשמעות היא שאם המערכת אי פעם נכשלה או אפילו גרועה יותר, היא נפרצה, אזי הנתונים שנשלחים למכונית עלולים להיות מושחתים. כפי שאתה יכול לדמיין, זה עלול להיות מסכן חיים.

לא רק זה, אלא גם לחברה הריכוזית שמנהלת את הנתונים יש גישה לכל המידע שלך. הם יודעים איפה היית, איפה אתה גר, איפה אתה עובד ובאיזה זמנים אתה הולך. זה הרבה מידע פרטי שיש למערכת הריכוזית עליך. תחשוב מה הם יכולים לעשות עם המידע הזה … למכור אותו לחברות פרסום? לשתף אותו עם חברות ביטוח? או אפילו יותר גרוע, תן אותו לממשלה?

העברת ה- IOT למערכת מבוזרת תסיר את כל האפשרויות הללו. ניתן לאחסן את כל הנתונים בבלוקצ’יין, והוא לעולם לא יחשוף שום מידע פרטי, והנתונים לא יהיו בסכנת פריצה..

ניתן להחיל את הדוגמה של מכונית ללא נהג על כל מכשיר אחד בעולם. זה יכול להפוך את הפס הרחב למבוזר, GPS מבוזר, טלקומוניקציה מבוזרת ועוד הרבה יותר! להלן סיכום היתרונות שהביזור יכול להציע לאינטרנט:

אגודלים למעלה מקצוענים

✓ נתוני המשתמשים יישמרו פרטיים

✓ כמעט בלתי אפשרי עבור האקרים לגשת לנתונים

✓ אין סיכוי שהמערכת תיכשל

✓ אנונימי, רק האדם עם המפתח הפרטי יכול לגשת למידע

אז עכשיו, כשתדעו כיצד ביזור יכול להועיל לאינטרנט של הדברים, החלק הבא של המדריך המרכזי לעומת המבוזר שלי יבדוק האם ביזור ישחק אי פעם תפקיד גדול בחברה..

ריכוז לעומת מבוזר: מה שישלוט בעתיד?

אם קראת את המדריך הריכוזי לעומת המבוזר שלי עד לנקודה זו, כעת עליך להבין היטב את היתרונות שבביזור. בסופו של דבר מדובר בהסרת שליטה ממעטים (תאגידים וממשלות ריכוזיות) ומתן אותה להמונים.

ככאלה, זה יהפוך את חיי היומיום לעולם בטוח, הוגן יותר, מהיר יותר, זול יותר, שקוף ואנונימי יותר. מסיבה זו בעשר השנים הבאות אני חושב שנראה יותר ויותר ארגונים מבוזרים. עם זאת, חשוב מאוד לזכור שאם זה יקרה, אז חברות גדולות ילחמו.

באופן בלתי נמנע, הם לעולם לא ירצו לאבד את השליטה שיש להם כי אם כן, הם לא רק יפסידו כסף אלא גם כוח.

כאן הדברים נעשים מסובכים. ראשית, ממשלות ריכוזיות עשויות לנסות לאכוף תקנות מחמירות על ארגונים מבוזרים, מה שאומר שהן יכולות לדרוש גישה לנתונים אישיים. עם זאת, מכיוון שמערכות מבוזרות אינן נשלטות על ידי ישות אחת, ייתכן שיהיה קשה לארגונים מבוזרים לעמוד בדרישותיהם.

ואז כשמדובר במוסדות הגדולים, הם עשויים להחליט להציג את הטכנולוגיה שלהם שמתחרה עם יריביהם המבוזרים. מכיוון שיש להם את המשאבים הכספיים, הם יכולים ליצור די דומה מערכת דומה שעדיין מעניקה להם אלמנט שליטה.

יש אנשים שחוששים גם ממחשוב קוונטי, שהוא מחשב מתקדם שנחקר על ידי נאס”א וה- CIA. יש תחזית כי מחשבים קוונטיים אלה יהיו כה חזקים שהם יוכלו לשלוט יום אחד על מערכות מבוזרות.

אם זה המקרה, הרי שביזור הָיָה יָכוֹל לְהִכָּשֵׁל. עם זאת, פרויקטים שונים של בלוקצ’יין כבר מודעים לכך ויוצרים פרוטוקולים חדשים שעלולים למנוע “התקפה קוונטית”..

סיכום

וזה הסוף של המדריך שלי ריכוז לעומת מבוזר! אני מקווה שעכשיו יש לך מושג טוב איך עובדת רשת מרכזית וחסרונותיה.

עליכם לדעת גם מהי ביזור וכיצד הוא פותר את הבעיות הרבות העומדות בפני העולם. טכנולוגיה מבוזרת עדיין בימיה הראשונים, אולם היתרונות שהיא מביאה לחברה המודרנית שלנו הם אינסופיים.

המגזר היחיד שלדעתי ירוויח יותר מביזור הוא הצבעה ממשלתית. אני מרגיש שהבחירות הן אחד האירועים החשובים ביותר בעולם וכי על העם לשלטון מוחלט. אז זה ניצחון אמיתי בקרב ריכוזי לעומת מבוזר זה.

זה מספיק עם זאת אני חושב, אז עכשיו כשאתה יודע את ההגדרה המבוזרת, איזו תעשייה אתה חושב שהכי תרוויח משימוש במערכת מבוזרת? אל תהסס ליידע אותי במחשבותיך בסעיף ההערות למטה!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map