מה זה בלוקצ’יין? המדריך למתחילים

מאז שנוצר הביטקוין בשנת 2009, העולם השתגע מטבעות קריפטוגרפיים. למעשה, קיימים כיום יותר מ -1,500 מטבעות שונים לרכישה, מכירה וסחר! עם זאת, הדבר החשוב ביותר שמגיע מכל זה עד כה הוא הטכנולוגיה העומדת בבסיסו – טכנולוגיית הבלוקצ’יין. אז מה זה בלוקצ’יין?

אם תרצו לברר מה זה בלוקצ’יין בפורמט פשוט, הגעתם למקום הנכון! למרות שהטכנולוגיה מורכבת למדי, אני הולך להשתמש בדוגמאות בעולם האמיתי ובאוצר מילים פשוט ככל האפשר כדי שתבינו זאת מלמעלה למטה.!

“מהי הדרכה לבלוקצ’יין” שלי יתחיל בהסבר מה הטכנולוגיה עושה וכיצד היא פועלת, ואחריה דיון על יתרונותיה על פני מערכות מסורתיות. אני גם אתן לך כמה דוגמאות כיצד ניתן להשתמש בו (ומשמש אותו) בחיי היומיום.

אז למה אתם מחכים, בואו נתחיל להבין מהי בעצם טכנולוגיית בלוקצ’יין!

מהי טכנולוגיית Blockchain?

בצורתו הפשוטה ביותר, הבלוקצ’יין הוא הטכנולוגיה המאפשרת לאנשים לשלוח ולקבל מטבעות קריפטוגרפיים כמו ביטקוין. עם זאת, מדובר בהרבה יותר מסתם מערכת תשלומים. כאשר סאטושי נקאמוטו יצר את מטבע הקריפטו הראשון בעולם אי פעם (ביטקוין), הוא יצר גם פרוטוקול מדהים המכונה בלוקצ’יין.

קופון Coinbase האחרון נמצא:

החלק המעניין ביותר בבלוקצ’יין הוא שלאף אדם או רשות אחת אין שליטה עליו. במקום זאת, עסקאות מאומתות ואושרות על ידי הקהילה המקוונת, מה שהופך אותה לביזורית! לפרוטוקול יש המון יתרונות כמו שקיפות, מהירות ואבטחה, עליהם אסביר בהרחבה בהמשך.

הרעיון האמיתי של טכנולוגיית הבלוקצ’יין לא קשור רק לעסקאות פיננסיות, מכיוון שיש לו פוטנציאל ליישם כמעט בכל ענף!

מכיוון שבלוקצ’יין מבוזר, לכולם יש גישה לאותם נתונים (אלא אם כן מדובר בבלוקצ’יין פרטי המשמש חברות). פירוש הדבר שברגע שמבצעים עיבוד ואישור של עסקה, הוא מופיע בבלוקצ’יין לכולם.

הדבר דומה מאוד לפנקס חשבונאות בעולם האמיתי, שם רואה חשבון החברה יכול לראות כל עסקה שהתרחשה אי פעם, יחד עם יתרות חשבונות. עם זאת, מכיוון שרשתות חסימות כמו ביטקוין ואתרום הן ציבוריות, כל אחד יכול להציג את נתוני העסקה.

יש כל כך הרבה על מה לדבר כשמנסים להבין את הגדרת הבלוקצ’יין הנכונה, אז חשבתי שעדיף לפרק הכל. החלק הבא של המדריך שלי “מה זה בלוקצ’יין” הולך לדבר על הסיבה שהוא נקרא בלוקצ’יין!

הגדרת בלוקצ’יין: מדוע קוראים לה בלוקצ’יין?

למרות שיש כיום גרסאות רבות ושונות להגדרת הבלוקצ’יין, כולן פועלות בדרכים דומות מאוד. הדרך הקלה ביותר להסביר מה היא עושה היא לפצל את המילה בלוקצ’יין לשניים – בלוק ושרשרת!

חשבו על מכולה בעולם האמיתי שמביאה המון קופסאות מיעד A ליעד B. בעולם הקריפטו, המכולה היא ה”חסום “וכל תיבה שנמצאת על המכולה היא עסקה פרטנית..


“מיכל” = חסום

“תיבות” = עסקאות

“המכולה נושאת המון קופסאות” = הבלוק נושא המון עסקאות

אני יודע שזה אולי נשמע מורכב, אבל הישאר איתי מכיוון שהכל עומד הגיוני! אז, בדוגמה של השימוש בבלוקצ’יין של ביטקוין, זה לוקח בסך הכל 10 דקות עד שאישור של בלוק עסקאות אחד אושר ברשת..

כמו במכולה בעולם האמיתי, יש רק כמות מסוימת של עסקאות שהחסום יכול לבצע, אשר נקבע על פי גודל החסימה המקסימלי. לכל בלוקצ’יין יש גודל חסימות מרבי משלו, שהוא בדרך כלל כמות הנתונים (מגה-בתים) שהוא יכול להכיל.

ביטקוין מסוגל להחזיק נתונים בשווי 1MB בכל בלוק, בעוד שאחרים, כמו Bitcoin Cash, מגבלת גודל החסימה היא 8MB.

ככל שמגבלת גודל החסימה גדולה יותר, כך היא יכולה להחזיק יותר עסקאות. אז עכשיו אתה יודע מה זה בלוק, מה עם השרשרת?

כדי להקל עליך באמת, אני הולך לדבוק בדוגמה של מיכל הנושא קופסאות! בואו נדמיין שהמיכל הגיע ליעדו הראשון. פירוש הדבר שהחסימה אושרה והיא זמינה כעת בפנקס הציבורי לכולם.

עם זאת, המכולה מוכנה לצאת ליעדה הבאה. כל תיבה (עסקאות) חדשה או ישנה שהמכולה (הבלוק) נושא תהיה זמינה גם לצפייה בבלוקצ’יין הציבורי. זה אותו הדבר בכל עסקה אחת. ברגע שזה אושר, נתוני העסקה ברורים לכולם, ולכן הם נקראים “שרשרת” של עסקאות.!

אז עכשיו כשאתה מבין מאיפה הגדרת הבלוקצ’יין, החלק הבא של המדריך “מה זה בלוקצ’יין” שלי הוא להסביר כיצד אישורים מאושרים!

כיצד מאשרתים עסקאות בבלוקצ’יין?

אולי תזכור איך הסברתי קודם כי הבלוקצ’יין מבוזר, כלומר אין לאף רשות אחת שליטה ברשת. המשמעות היא גם שהבלוקצ’יין אינו זקוק למתווך צד ג ‘כדי לאשר העברת כספים.

אם זה המקרה, איך מאשרים עסקאות? כאן הדברים מעניינים באמת!

הבלוקצ’יין הוא פלטפורמה מבוססת קהילה, כלומר ברוב המקרים, כל אחד יכול לתרום לרשת כדי לסייע באימות עסקאות. הם עושים זאת על ידי תרומת כוחם החישובי, אשר בתמורה, מסוגל לתמוך ברשת.

לא כל רשתות החסימה משתמשות באותה טכנולוגיה לשם כך, אך אנו מבדילים את התהליך לפי האופן שבו הרשת מגיעה ל”הסכמה “. קונצנזוס בעצם פירושו “איך הרשת יודעת שהעסקה תקפה ושהמשתמש אכן עומד על הכספים?”

רשתות חסימות מגיעות לקונצנזוס על ידי ביצוע הכללים של “קריפטוגרפיה”, שממנו מגיע המונח “קריפטוגרפיה”. הקריפטוגרפיה היא תחום ממש מתקדם במתמטיקה שמבוסס על חידות אלגוריתמיות.

כאשר הבלוקצ’יין וקהילת המתנדבים שלו מסוגלים לפתור את הפאזל האלגוריתמי, כללי הצפנה קובעים כי עסקה תקפה ואותנטית. עם זאת, חסימות שונות משתמשות בשיטות שונות כדי לפתור את הפאזל, המכונה “מנגנון קונצנזוס”..

מְבוּלבָּל? אל תהיה, מכיוון שהמדריך שלי “מה זה בלוקצ’יין” הולך לתת לך דוגמה!

השימוש בבלוקצ’יין בביטקוין נתמך על ידי מנגנון קונצנזוס הנקרא “הוכחת עבודה” (PoW). הפאזל כל כך קשה שאף בן אדם לא יכול היה לפתור את זה בעצמו, ולכן אנשים צריכים להשתמש במקום זאת בכוח החישוב שלהם.

כל מחשב שמחובר לרשת (נקרא “צומת”) מנסה לפתור את הפאזל במהירות האפשרית. מי שיפתור את הפאזל ראשון, יקבל פרס – ביטקוין חדש וחינמי. עם זאת, במציאות, תגמול הביטקוין אינו בחינם, מכיוון שהמשתמש נאלץ להשתמש בכוח החישוב העודף שלו, שצורך הרבה חשמל.!

PoW הוא רק דוגמה אחת לאופן שבו בלוקצ’יין מגיע להסכמה. יש הרבה אחרים ורשמתי כמה מהם למטה (יש הרבה יותר)!

  • PoS (הוכחת הימור)
  • DPoS (הוכחת יתרה מוסמכת)
  • PBFT (סובלנות תקלות ביזנטית מעשית)
  • DAG (גרף מחזורי מכוון)

האם אתה עדיין שואל את עצמך “מה זה בלוקצ’יין”? אני מקווה שלא! החלק הבא של הדרכת הבלוקצ’יין שלי הולך לדבר על הסיבה לכך שבביזור חשוב!

החשיבות של ביזור

כידוע כעת, פרוטוקול הבלוקצ’יין מסוגל לאשר עסקה ללא צד שלישי ואין לרשות אחת שליטה ברשת. זו הסיבה שהוא מבוזר. אבל למה זה חשוב?

ראשית, ביזור בטוח מאוד. למעשה, מאפייני האבטחה של בלוקצ’יין מבוזר כל כך מאובטחים שכמעט בלתי אפשרי לפרוץ. לפני שאסביר מדוע אני רוצה שתחשבו איך מתפקדת רשת מרכזית.

בואו נסתכל על ארגון כמו יאהו. הן אחת החברות הגדולות בעולם המציעות הרבה שירותים כגון דוא”ל, חדשות ותוכן וידאו. כל הנתונים שלהם נשמרים בשרת מרכזי, וזה ברוב המקרים בסדר. אך מה קורה אם השרת המרכזי נכשל?

זה בדיוק מה שקרה בשנת 2016 כאשר קבוצת האקרים הצליחה להשיג שליטה על שרתי Yahoo, שאיפשרו להם אז לגשת ליותר מ 3 מיליארד חשבונות דוא”ל פרטיים.

גם זה לא מקרה חד פעמי. בין אם המדיה החברתית שלה, הבנקים, ספקי שירותי האינטרנט או הבחירות בארה”ב, שרתים מרכזיים נפרצים כל הזמן. עם זאת, החדשות הטובות הן ששרתים מבוזרים הם כמעט בלתי אפשריים לפרוץ. הנה למה!

האם אתה זוכר כיצד המדריך שלי “מה זה בלוקצ’יין” הסביר שכדי לאשר עסקה, הרבה מאוד אנשים תורמים את כוחם החישובי? “צמתים” אלה לא רק עוזרים לאמת תנועת כספים, אלא הם גם שומרים על הרשת מאובטחת. הסיבה לכך היא כי יותר ממחצית הצמתים ברשת כולה יצטרכו להיות פרוצים בו זמנית כדי שמשהו רע יקרה!

גם אם זה היה אפשרי (וזה לא, באמת), ההאקר יוכל לבצע שינויים רק בבלוקצ’יין למשך בלוק אחד, שבמקרה של ביטקוין יהיה כ -10 דקות!

ביזור לא חשוב רק לביטחון, אלא גם לשוויון. לכל מי שעוסק בבלוקצ’יין יכולת לתרום למערכת. יתר על כן, מכיוון שכל עסקה ועסקה זמינות לצפייה בספר החשבונות הציבורי, היא הופכת את הרשת לשקופה. לא שחיתות, לא הונאה ושום אי שוויון!

עכשיו כשאתה יודע למה חשוב ביזור, החלק הבא של ההדרכה שלי מהי בלוקצ’יין הולך לבדוק עד כמה הבלוקצ’יין אנונימי.!

כמה אנונימי הוא הבלוקצ’יין?

כשסאטושי נקאמוטו יצר ביטקוין בשנת 2009, הוא לא רק רצה ליצור מערכת תשלומים הוגנת, מאובטחת ושקופה, אלא הוא גם רצה לאפשר לאנשים לשלוח ולקבל כספים בעילום שם..

חשבו כיצד אתם מוציאים את כספכם בחיי היומיום. כשממשכים כסף ממכונת הכספומט, הבנק יודע היכן אתה נמצא וכמה אתה מוציא. כשאתה משתמש בכרטיס האשראי שלך בחופשה, חברת כרטיסי האשראי יודעת גם איפה אתה וכמה אתה מוציא.

כשאתה מקבל את המשכורת החודשית שלך, הבנק יודע כמה משלמים לך. הרשימה נמשכת ונמשכת, אך העניין הוא שלמתווכים של צד שלישי יש מידע רב עליך. אבל מה נותן להם את הזכות לדעת בדיוק מה אתה עושה עם הכסף שהרווחת קשה? שום דבר לא עושה! הם לא צריכים לדעת.

זה המקום שבו טכנולוגיית הבלוקצ’יין שונה. כשאתה משיג מטבע קריפטוגרפי, אתה שומר אותו בארנק דיגיטלי. זה יכול להיות מאוחסן בשולחן העבודה או בנייד שלך, באופן מקוון או אפילו במכשיר חומרה. לאחר מכן מצרף את המטבע הקריפטוגרפי למשהו שנקרא כתובת ארנק. אתה יכול לקבל כמה כתובות ארנק שאתה רוצה, אבל אף אחת לא יכולה להיות זהות.

כשאתה שולח כספים למישהו, אתה שולח אותם מהארנק שלך לארנק של מישהו אחר. הנה איך תיראה עסקת ביטקוין של בלוקצ’יין.

ארנק “1BoatSLRHtKNngkdXEeobR76b53LETtpyT

נשלח “2 BTC” ל

ארנק “1CfaunqrVpcXmpLheUVWeSP1KPsKDha1Nb

עַל יום שישי 18 במאי 2018 בשעה 15.37.

כפי שניתן לראות מהמידע שלעיל, ברגע שאישור העסקה, כולם יכולים לראות את הסכום שנשלח ואת תאריך ושעת העסקה. עם זאת, המידע היחיד שאנשים יודעים על השולח והמקלט הוא כתובת הארנק שלהם.

בגלל זה עסקאות בלוקצ’יין אינן אנונימיות, אלא בדוי (כמו כינוי).

עם זאת, זה בדיוק כמו לבזבז מזומנים בעולם הפיזי. כשאתה נכנס לסופרמרקט המקומי שלך ומשלם במזומן, הסופר יודע איך אתה נראה, אבל אין לך שום מידע אחר עליך!

אז, עכשיו כשאתה יודע שהבלוקצ’יין הוא שם בדוי ולא אנונימי, החלק הבא של המדריך שלי “מה זה בלוקצ’יין” הולך לבדוק כיצד ניתן להשתמש בו בעולם האמיתי.

כיצד ניתן להשתמש בבלוקצ’יין בעולם האמיתי?

במציאות, ניתן להשתמש בטכנולוגיית בלוקצ’יין כמעט בכל ענף או מגזר. על ידי החלפת שרתים מרכזיים בזו של בלוקצ’יין מבוזר, אנשים פרטיים, חברות ואפילו ממשלות יוכלו ליהנות מכל היתרונות שמציעה הבלוקצ’יין, כמו אבטחה, שקיפות ומהירות.!

אני חושש שאני לא יכול לעבור על כל ענף אחד שניתן להשתמש בו בבלוקצ’יין, אז אני אפרט חמישה מהאהובים עלי!

תשלומים חוצי גבולות

ענף התשלומים החוצה גבולות הוא עסק של מיליוני דולרים רבים, ובנקים נדרשים לשלוח תשלומים בינלאומיים על בסיס יומי. רוב זה מטופל על ידי צד שלישי בשם SWIFT, שממוקם בבלגיה. SWIFT הוקמה בתחילת שנות השבעים כדי להקל על התשלומים הבינלאומיים, אולם המערכת איטית, יקרה ולא יעילה.

הסיבה לכך היא שבנקים אינם מסוגלים לבצע עסקאות זה עם זה ישירות. במקום זאת, עליהם להשתמש ב- SWIFT ובמקרים מסוימים, בנוסף בנקים כתבים. עם זאת, באמצעות טכנולוגיית בלוקצ’יין, הבנקים יוכלו לעשות עסקים על בסיס עמית לעמית.

משמעות הדבר היא כי אין מתווך צד שלישי שיושב בין שני הארגונים. עסקאות לא יימשכו עוד ימים וגם לא יעלו הרבה כסף! ה- Ripple blockchain תוכנן בדיוק למטרה זו ויש להם כבר יותר מ -100 בנקים שונים שבודקים את הפרוטוקול שלהם!

השווה בין חילופי קריפטו זה לצד זה עם אחרים

האם ידעת?

האם אי פעם תהית אילו בורסות קריפטו הן הטובות ביותר ליעדי המסחר שלך?

לִרְאוֹת & השווה בין חילופי הצפנים TOP3 זה לצד זה

בחירות

כמה פעמים אנו שומעים על הונאת בחירות? בין אם זו הרשת הריכוזית של הבחירות בארה”ב שנפרצה (לכאורה!) ובין אם ממשלות המאיימות על אזרחיהן באלימות אם לא יצביעו עבורן? למרבה הצער, זה קורה כל הזמן, אך טכנולוגיית הבלוקצ’יין יכולה לפתור את הבעיה!

ראשית, מכיוון שכל עסקה שהתרחשה אי פעם זמינה לצפייה בחשבונאות הציבוריות, לא תהיה אפשרות למפלגה פוליטית לשנות או להסיר קולות. זכרו, הבלוקצ’יין מיועד לא רק לעסקאות פיננסיות, מכיוון שהוא יכול לעבד כל מה שנחשב לנתונים!

הבלוקצ’יין יהיה גם מושלם לבחירות מכיוון שעסקאות אינן שם בדוי, כלומר אף אחד לא יידע את זהותו האמיתית של הבוחר. במקום זאת, זהותו של אזרח יכולה להיות מקושרת למפתח פרטי שרק למשתמש הפרטי יש גישה אליו. זה יבטיח שהאזרח יוכל להצביע רק פעם אחת!

שרשרת אספקה

שרשרת אספקה ​​היא איך הסחורות עוברות מנקודת המוצא שלהן ליעדן הסופי. דוגמא לכך היא משקה מיץ תפוזים. שרשרת האספקה ​​מתחילה במקום בו גידלו את התפוז, הוא עלול לנסוע למפעל כדי להפוך אותו למיץ, ואז לנסוע למחסן ולבסוף לסופרמרקט..

כרגע, קשה מאוד להתחקות אחר כל שלב בודד במסע, שכן כל חלק בשרשרת האספקה ​​משתמש במערכות ריכוזיות משלו. עם זאת, באמצעות טכנולוגיית בלוקצ’יין, כל תהליך שרשרת האספקה ​​יכול להיות זמין לכולם.

זה יהיה הרבה יותר יעיל, שקוף ובטוח מאשר שימוש בשרתים מרכזיים, מכיוון שהכל יכול להיות מוגדר לאותה רשת. יתר על כן, הרשת לעולם לא תרד והיא חסינת הונאה!

הימורים

תעשיית ההימורים המקוונים שווה מיליארדי דולרים בכל שנה. משחקי קזינו מסורתיים כגון בלאק ג’ק, רולטה ומכונות מזל זמינים כולם לשחק בנוחות של ביתך, וזה ממש נוח לשחקן..

עם זאת, מכיוון שבתי קזינו מקוונים בדרך כלל שומרים על נתוני המשחק שלהם מאחורי דלתיים סגורות בשרת המרכזי שלהם, אין שום ערובה לכך שהקזינו באמת משחק הוגן..

באמצעות טכנולוגיית בלוקצ’יין, ניתן לאמת באופן עצמאי את תוצאות המשחקים בספר החשבונות הציבורי, כלומר המערכת והנתונים יהיו שקופים לחלוטין. זה יכול לשמש גם להגרלות לאומיות!

ביטוח

ענף הביטוח מכסה כמעט הכל על פני כדור הארץ. בין אם זה הבית, הרכב, חיית המחמד, הבריאות, החג או הטלפון שלכם – אם יש לו ערך, זה יכול להיות מבוטח!

הבעיה היא שהתעשייה נשלטת על ידי מתווכים של צד שלישי, כלומר לקיחת מדיניות היא יקרה וכשמדובר בהגשת תביעה, מדובר בתהליך איטי מאוד. עם זאת, פרוטוקול הבלוקצ’יין יאפשר למישהו להבטיח מבלי להזדקק לצד שלישי.

לדוגמא, אם מישהו רצה להבטיח את טיסתו ברגע שהמטוס ממריא בפועל, התוצאה יכולה להיות מוסדרת אוטומטית. או שהמטוס ימריא בזמן ואתה מאבד את תשלום הביטוח שלך, או שהמטוס מאחר ומקבל תשלום!

כל זה יכול להיעשות במערכת אקולוגית שקופה, מהירה ומאובטחת, כמו בלוקצ’יין!

מה זה בלוקצ’יין? – סיכום

זה הסוף של המדריך שלי “מה זה בלוקצ’יין”! אני מקווה שהבנת את כל מה שהסברתי, ואני מקווה שמצאת את זה מעניין!

אני יודע שהקונספט נשמע ממש מורכב בהתחלה, אבל אני מקווה שהדוגמאות בעולם האמיתי עשיתי את הדברים פשוטים עבורך!

לכן, אם אתה קורא את הדרכת הבלוקצ’יין שלי מההתחלה ועד הסוף, עכשיו אתה צריך לדעת מה זה הבלוקצ’יין וכיצד הוא עובד. אתה צריך גם להבין טוב את הטכנולוגיה, כמו גם את כל היתרונות שהיא מציעה.

מה הדבר שאתה הכי אוהב בבלוקצ’יין? אני חושב שזה מדהים עד כמה איש אינו שולט בזה וכי במקום זאת, השליטה מופצת על פני הקהילה המקוונת!

דיברתי גם על חמש תעשיות מפתח שייהנו מהטכנולוגיה של בלוקצ’יין. האם אתה מסכים איתי, או שאתה יכול לחשוב על כמה טובים יותר? לא משנה מה דעתך היא, יידע אותי בסעיף ההערות למטה! אני רק מקווה שאתה עדיין לא תוהה מה זה בלוקצ’יין!

כמו כן, אם יש לך שאלות נוספות, אנא שאל אותנו! נשמח לעזור.

מַעֲנָק: בדוק את עצמך על הידע החדש שלך. בדוק אם אתה יכול לענות על השאלה מהי בלוקצ’יין בפורמט קצר ביותר (פחות מ 100 מילים). זה קשה, אבל ככל שאתה יכול להסביר קצר יותר, בדרך כלל קל יותר להבין את עקרון הליבה של משהו!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map