יישומים מבוזרים: מה זה dApp?

העולם של מטבע מוצפן לא רק שינה את האופן שבו אנשים רואים כסף, אלא הוא גם יצר מגוון מילים חדשות ומרתקות שלא היו קיימות קודם. אחת ממילות הבאזז הפופולריות ביותר בהן משתמש ה- בלוקצ’יין הקהילה היא יישומים מבוזרים, הידועים גם בשם dApps.

יש סיכוי טוב שאתה שואל את עצמך, ‘מה זה dApp, ומה זה עושה?’. כשתקראו מדריך זה, תוכלו לענות על שתי השאלות הללו!

ראשית, אתן לך סקירה כללית של מה הופך את היישום למבוזר. אני גם אראה לך איך הטכנולוגיה עובדת, ואיך אפשר להשתמש בה לפתור בעיות בעולם האמיתי. הכל יוסבר בצורה ברורה ופשוטה, עם דוגמאות שיעזרו לך להבין כל חלק וחלק בתהליך הלמידה. ראשית, בואו נוודא שאנחנו מבינים בדיוק למה אנחנו מתכוונים במונח ‘מבוזר’.

יישומים מבוזרים: מה כן "מבוזר" מתכוון?

אם משהו כן מבוזר, זה אומר ש זה לא נשלט, בבעלות, או מנוהל על ידי אדם או רשות אחת. סאטושי נקאמוטו, היוצר של ביטקוין, תכנן את המטבע הקריפטוגרפי הראשון בעולם במטרה ביזור כסף. עם זאת, כפי שמסביר מדריך זה בהמשך, ביזור אינו רק טוב לכסף – ניתן להחיל אותו כמעט על כל דבר!

קופון Coinbase האחרון נמצא:

עובדה מעניינת

סאטושי נקאמוטו הוא שם בדוי. יוצר הביטקוין השתמש בשם זה בעת הקמת הביטקוין, אך מאוחר יותר התברר שהוא מזויף. איש אינו יודע מי היוצר האמיתי!

יישומים מבוזרים ביטקוין סאטושי נקאמוטו

כדי לשמור על פשטות, נשתמש בדוגמה של היורו (EUR). כשצרכן נכנס לסופרמרקט המקומי ומשלם עבור מצרכיו בכסף נייר, הם תורמים למערכת ריכוזית. הסיבה לכך היא שהקונה והמוכר אינם שולטים בזרימת היורו.

תפקיד זה שמור לבנק המרכזי האירופי, שסמכויותיו מאפשרות להם זאת לעשות דברים רבים שלאזרחי היומיום אין שליטה עליהם. זה יכול לכלול שיעורי ריבית, הגדלת היצע הכסף או עמלות.

למרבה הצער, כפי שההיסטוריה מרמזת, בנקים מרכזיים לא תמיד מקבלים דברים ימין, והאנשים שמשתמשים בבנקים צריכים לשלם את המחיר. למרות זאת, הביטקוין תיגר על האמונות הללו על ידי הכנסת מטבע מבוזר.

יישומים מבוזרים: אפליקציית ביטקוין.

בכך שהוא מבוזר, יש למטבע אין בנק מרכזי או ממשלה שיכולים לשלוט בשימוש בו. במקום זאת, רשת הביטקוין מאפשרת לחברה לשלוט. המשמעות היא שכל מי שיש לו חיבור לאינטרנט מסוגל לראות ולאמת עסקאות.

באמצעות כוח המחשוב שלהם, המחשבים ברשת הביטקוין (המכונה גם צמתים) הם מתוגמל בביטקוין חדש. זו הסיבה שהצמתים נקראים גם כורים. הם מכרים על ידי אימות עסקאות ומתוגמלים על כך – זה דומה לאופן שבו כורה זהב מתוגמל בזהב. שימוש במערכת זו, הבלוקצ’יין יכול לרוץ בצורה מבוזרת.

אז, עכשיו, אחרי שאתה מבין מהי ביזור וכיצד ניתן ליישם אותו על כסף, השלב הבא הוא להבין את התפקיד של חוזה חכם בעולם היישומים המבוזר.

מהו חוזה חכם?

טכנולוגיית החוזה החכם הוצג לראשונה על ידי את’ריום בשנת 2015, ויצר אפשרויות רבות יותר מאשר רק עסקאות פיננסיות. בעיקרו של דבר, חוזים חכמים מאפשרים זאת שניים או יותר אנשים להתקשר בהסכם על פי תנאים מוגדרים. לאחר שתנאים אלה מתקיימים, החוזה החכם מבוצע באופן אוטומטי.

כדי להחיל יישומים מבוזרים על דוגמה בעולם האמיתי, חשוב מכירת בית. בדרך כלל, עליך לשלם עבור מתווך ודמי יישום. עכשיו, בואו נדמיין את זה עם חוזה חכם:

 1. אתה מכניס את הבית שלך לחוזה חכם (זה אפשרי באמצעות אסימון שמייצג את הבעלות על הבית שלך). אתה קובע את המחיר ל- 150 ETH.
 2. התנאי של החוזה החכם הוא שאם מישהו שולח 150 ETH לחוזה החכם ואז האסימון נשלח לכתובת של אותו אדם.
 3. לכן, אם מישהו רוצה לקנות את הבית שלך, כל מה שהם צריכים לעשות זה לשלוח את הסכום הנכון של ETH לחוזה החכם.
 4. אם זה הסכום הנכון, האסימון (הבעלות על הבית שלך) נשלח לאותו אדם וה- 150 ETH נשלח אליך. אם זה לא הסכום הנכון, ה- ETH יוחזר לשולח והבית שלך נשאר בחוזה החכם.

באמצעות החוזה החכם, אינך זקוק למתווך. אינך צריך לשלם אף דמי בקשה. אין סמכות מרכזית לסמוך עליה ולכן לא ניתן לגבות עמלה כלשהי! כל מה שתצטרכו לשלם הוא דמי העסקה של אתר עבור הצמתים ברשת את’ריום אשר כורים / מאמתים עסקאות. תשלום זה קטן מאוד! זה בדרך כלל סביב 0.30 $ עד 1.30 $.

יישומים מבוזרים: עמלת עסקה ממוצעת של Ethereum.עמלת עסקה ממוצעת באתריום | מקור: bitinfocharts

ישנם אינסוף שימושים בחוזים חכמים, כולל הזמנת מלונות / טיסות, מוכר מכונית, להלוות כסף ורבים-רבים נוספים.

היתרון העיקרי של טכנולוגיית החוזים החכמים הוא בכך זה מסיר את הצורך של צד שלישי לאמת הסכם. כל עסקה זמינה לצפייה בבלוקצ’יין הציבורי ובדוגמה זו, הכספים חולקו אוטומטית על פי תנאי ההסכם. מכיוון שחוזים חכמים פועלים על מערכת מבוזרת (הבלוקצ’יין), אין על צד שלישי לסמוך!

בגלל חוזים חכמים, אנו יכולים לחסוך סכומי כסף אינסופיים שבדרך כלל מוציאים לעמלות ולעמלות עיבוד. לא זו בלבד, אלא אנו יכולים גם לחסוך כמויות זמן אינסופיות!

עוד דבר נהדר בקשר לחוזים חכמים הפעלת יישומים מבוזרים:

לאחר שההסכם החכם הוגש לבלוקצ’יין, אי אפשר לתקן או לשנות אותו, מה שמאפשר לאחור להפוך. זה אומר שאף אחד לא יכול להתעסק בחוזה!

מה זה dApp?

אם עקבת אחר המדריך שלנו עד כה, כעת עליך להבין היטב את המשמעות של זה פועלים במערכת מבוזרת. תוכלו גם להבין כמה חוזים חכמים יכולים לשפר את עתיד העסקים.

זה מוביל אותנו כעת לנושא של מה, המכונה לעתים קרובות dApp. לפני שנכנס לטכנולוגיה של dApps (או בפשטות – יישומים מבוזרים), זה יהיה רעיון טוב להבין את ההיסטוריה של אפליקציות רגילות (מרכזיות) וכיצד הן פועלות. לאחר מכן נסביר מדוע להפוך את היישומים הללו לביזוריים כה חשוב.

היסטוריה קצרה של יישומים מרכזיים

בימים הראשונים של מחשבים, יהיה צורך להתקין אפליקציות ישירות למכשיר המשתמש. חשוב על כמה מהמשחקים שאולי שיחקת בהם, כגון טטריס אוֹ סוליטר. אלה היו דוגמאות לאפליקציות המותקנות במחשב שלך באופן מקומי, ולא היה להן קשר עם שרת חיצוני (כלומר האינטרנט).

בימים המאוחרים יותר של מחשבים, אפליקציות קיבלו יכולת לתקשר איתן הרשת העולמית. דוגמה מצוינת לכך תהיה דפדפן אינטרנט המאפשר למשתמש לשלוח ולקבל נתונים מכל מקום בעולם. הבא הגיע אפליקציות סלולריות, המספק את אותן התכונות והיתרונות של מחשב המקושר לאינטרנט.

יישומים מבוזרים: מה זה dApp?

נקודת המפתח כאן היא שכל היישומים האלה הם מְרוּכָּז, שזה ממש ההפך מ- מבוזר יישומים. זה אולי לא נוגע למשתמש הממוצע, אבל אם אתה חושב על זה לרגע, אתה יכול להתחיל להבין איך זה משפיע עלינו. ישנן דרכים רבות בהן אפליקציות ריכוזיות משפיעות עלינו וגורמות לנו בעיות ולכן ביזור כה חשוב!

משמעות dApp: מדוע dApps כל כך חשובים ואיך dApps עובדים?

פייסבוק – ענקית המדיה החברתית – משמשת אנשים בכל רחבי העולם. למרות שזה אסור בסין (מדינה שיש לה הערכה של 20% מהאוכלוסייה העולמית), יש עדיין יותר משני מיליארד חשבונות פייסבוק פעילים בשימוש!

תחשוב על כמות המידע הפרטי שאתה נותן לפייסבוק. רק על ידי יצירת חשבון פייסבוק, אתה מספק פרטים אישיים כגון שמך המלא, תאריך הלידה והמדינה בה אתה גר. עם זאת, באמצעות שימוש נוסף בפייסבוק, אתה מספק הרבה יותר מזה.

יישומים מבוזרים: אפליקציות לעומת dApps.מקור: newgenapps

לפייסבוק אולי תהיה גישה אל המיקום שלך, התמונות שלך, איפה אתה עובד, מה אתם אוכלים לארוחת הבוקר, עם מי אתה בקשר, והאם יש לך דג מחמד או לא. הכפל את המידע הזה ב -2 מיליארד משתמשים, ולצוות הפייסבוק יש מסד נתונים גדול מאוד. נתונים אלה מוחזקים באופן פרטי, על פי הנתונים שלהם מְרוּכָּז שרתים.

פירוש הדבר שאתה סומך על פייסבוק שלא תשתמש לרעה במידע שסיפקת להם. עם זאת, מידע זה נמכר לעיתים קרובות לחברות שיווק!

שרתים מרכזיים הם גם גרועים מכיוון שאם הם נסגרים (בגלל שהם נפרצו או שהם נכשלים / נשברים), אז כל הרשת תהיה לא מקוון – לא תוכל לגשת לפייסבוק. אם פייסבוק השתמשה במקום זאת בשרתים מבוזרים, ותהיה דומה יותר ליישום מבוזר, לא משנה אם מערכת אחת תיסגר, מכיוון שהרשת היא שהמידע משותף בצמתים רבים ושונים, ולא רק בנקודה מרכזית אחת.

לא רק זאת, אלא שלפייסבוק שיש שרתים מבוזרים פירושו גם שלא תצטרכו לסמוך על אף אחד במידע שלכם. במקום זאת, הוא יאוחסן במסד נתונים משותף שלאף אחד אין שליטה עליו. המידע יהיה מוצפן והאדם היחיד שבכוחו לפענח אותו יהיה אתה!

דוגמה אחרת

יוטיוב היא דוגמה מצוינת נוספת לריכוזיות – לצוות הניהול של YouTube יש שליטה מלאה על הסרטונים שמועלים. אם יש משהו שהפלטפורמה לא מסכימה איתו, הם יכולים למחוק את הסרטון. הם יכולים גם לחסום את המשתמש שהעלה אותו!

יישומים מבוזרים: אישה שמגלגלת ביוטיוב.

דבר נוסף: למרות שמשתמשים יכולים להרוויח כסף מהסרטונים שלהם, יוטיוב לוקח אחוז גדול מהרווחים. אם YouTube הייתה אפליקציה מבוזרת במקום זאת, זו לא תהיה בעיה. ב- dApp, אין צד שלישי (כמו YouTube) לשלם ואין צד שלישי שימחק את הסרטונים שלך או יחסום אותך!

טֶכנוֹלוֹגִיָה

dApps הם כמו ממשק לחוזים חכמים ולבלוקצ’יין. חשוב על הבלוקצ’יין כאינטרנט, על חוזים חכמים כעל האינטרנט, ועל יישומים מבוזרים כמו יוטיוב ופייסבוק.

זה לא בדיוק ככה, אבל זה יעזור לך לדמיין את זה.

בעיקרון, יישומים מבוזרים מאפשרים לנו זאת השתמש בחוזים חכמים ובבלוקצ’יין בצורה ידידותית למשתמש. בדוגמה שהשתמשנו בה קודם לגבי מכירת בית באמצעות חוזה חכם, ה- dApp יהיה מה שאתה מוריד לטלפון שלך או משתמש במחשב שלך כדי לקבוע בפועל מחיר לבית שלך, להזין את הפרטים ולהעלות תמונות וכו ‘..

כאשר מישהו לוחץ על “קנה” ב- dApp, ה- dApp ישלח את ה- ETH לחוזה החכם.

כיצד אוכל לבנות יישום מבוזר?

אם כי יישומים מבוזרים זמינים כעת באמצעות חסימות שונות, את’ריום הוא עדיין הפופולרי ביותר. זו הסיבה שאתה שומע לעתים קרובות את המונח ‘Ethereum dApp’.

מי שמעוניין לבנות חוזה חכם או dApp חייב ללמוד שפת התכנות של את’ריוםמוּצָקוּת.

היזמים שעומדים מאחורי Ethereum תכננו את Solidity כך שכל מי שמבין היטב את השפות הבסיסיות יותר כגון ג’אווה אוֹ פִּיתוֹן, יכול ללמוד כיצד להשתמש בו. אם תרצה ללמוד סולידטי, תוכל להשתמש ב תוכנית דוגגוס בחלל!

יישומים מבוזרים: קורס דוגגו בחלל ב- BitDegree.

דוגגואים בחלל הוא צעד אחר צעד שיעשה זאת ללמד אותך את יסודות המוצקות באופן משעשע. פשוט עקוב אחר השלבים ובנה משחק משלך! זה תוכנן במיוחד למתחילים. לימוד שפות קידוד יכול לרוב להיות משעמם ומשעמם, ולכן עשינו את זה בכיף!

דוגמאות בעולם האמיתי ליישומים מבוזרים

כעת עליך להבין היטב מהו יישום מבוזר. כדאי לדעת ש- dApps משתמשים בחוזים חכמים ושהם בנויים באמצעות שפת התכנות Solidity. למרות שהמכונה הווירטואלית של Ethereum הושקה רק בשנת 2015, ישנם יישומים מבוזרים רבים שכבר זמינים. בואו נסתכל על שלושה dApps פופולריים אליהם תוכלו לגשת היום:

פתק: המכונה הווירטואלית של Ethereum (EVM) היא כמו מחשב גלובלי המאפשר לאנשים ליצור חוזים חכמים. בלעדיה לא תהיה רשת מבוזרת לביצוע עסקאות! השווה בין חילופי קריפטו זה לצד זה עם אחרים

האם ידעת?

האם אי פעם תהית אילו בורסות קריפטו הן הטובות ביותר ליעדי המסחר שלך?

לִרְאוֹת & השווה בין חילופי הצפנים TOP3 זה לצד זה

Etherisc

Etherisc הוא יישום מבוזר ש משפר את ענף הנסיעות! ה- EtherApp dApp מאפשר למשתמשים לקנות או למכור ביטוח בגין עיכובים וביטולים. באמצעות בלוקצ’יין Ethereum, כל הסכם ביטוח זמין לצפייה במאגר מידע ציבורי.

יישומים מבוזרים: עמוד ראשון של Etherisc.

לאחר שסוכם על חוזה ביטוח, אי אפשר לשנות. ישנן חבילות ביטוח רבות ושונות להשקיע בהן, וכולן ברמת סיכון שונה.

והכי חשוב, ביזור מאפשר למשתמשים לקבל תשלומים ברגע שתוצאות האירוע מאומתות. זה נכון – תשלומים מיידיים! הכל בזכות טכנולוגיית החוזים החכמים שיישומים מבוזרים מנצלים אותה עד תום.

גולם

ה גולם פרויקט לוקח ביזור לשלב הבא. ה- Golem dApp מאפשר למשתמשים להשכיר את כוח המחשוב הנוסף שלהם בתמורה לאסימון משלה – GNT.

יישומים מבוזרים: יישום מבוזר של גולם.

אנשים שדורשים כוח נוסף יכולים לשכור את זה ממשתמש אחר א עמית לעמית בָּסִיס. כל העסקאות הן עצמאי לחלוטין של רשת גולם, תוך הקפדה על פלטפורמת פעולה מבוזרת.

אתלנס

ה אתלנס פלטפורמה שואפת לרכז את השוק העצמאי. בדרך כלל, אלה המעוניינים למכור את כישוריהם ומומחיותם ללקוחות באופן מקוון חייבים לעבור דרך צד שלישי. כתוצאה מכך, גם הפרילנסר וגם הלקוח יידרשו לשלם אגרה, כאשר חלק מהפלטפורמות יחויבו עד 20% מערך הפרויקט הכולל. זה ענקי!

יישומים מבוזרים: אתלנס.

זה יעבוד הרבה יותר טוב על מערכת מבוזרת, ולכן נוצרה אתלנס! מכיוון ש- Ethlance הוא dApp, פרילנסרים ומעסיקים משתמשים בחוזים חכמים לטיפול בעסקאות שלהם. בדרך זו, אין אף מתווך שישלם תשלום! זה גם אומר שאנשים מקבלים תמיד תשלום בזמן ורק כשהעבודה הושלמה.

מה צופן העתיד ל- dApps?

יש יותר מ -1,000 יישומים מבוזרים כרגע מפותח, ורבים מבקשים להפוך את העולם למקום שקוף והוגן יותר. קהילת הבלוקצ’יין מאמינה כי יישומים מבוזרים יהפכו תעשיות רבות, החל מפוליטיקה והימורים לאנרגיה וחשבונאות.

כאן נסביר כיצד שתי תעשיות אלה (אנרגיה ופוליטיקה) יכולות להפיק תועלת מיישומים מבוזרים.

אֵנֶרְגִיָה

חשמל הוא משאב נדיר הנדרש על ידי כולם. למרבה הצער, ענף האנרגיה נשלט בעיקר על ידי תאגידים גדולים, שמטרתם היחידה היא להרוויח כמה שיותר כסף.

בגלל זה, לאנשים אין ברירה אלא לעשות זאת לשלם מחירים יקרים רק כדי לקבל גישה לחשמל. ספר חשבונות הוא רק ארגון בלוקצ’יין אחד שמפתח dApp לפתרון הבעיה האמיתית הזו.

יישומים מבוזרים: Ledger Power.

הרעיון שעומד מאחורי Ledger Led הוא לאפשר לאנשים למכור את החשמל הנוסף שלהם דרך שוק עמיתים לעמית. לא רק הפרויקט לקדם אנרגיה ירוקה כמו אנרגיה סולארית, אבל זה גם מבטיח כי הקונים משלמים מחיר הוגן ושקוף. זה מסיר את הצורך במתווכים (תאגידים גדולים) שבדרך כלל יקחו קיצוץ גדול ברווח.

פּוֹלִיטִיקָה

הַצבָּעָה בבחירות לממשלה זו זכות אדם חשובה לכולם. בעולם האמיתי, אנו שומעים לעתים קרובות שממשלות מנסות להפחיד את המצביעים באמצעות איומים ואלימות. אנחנו אפילו שומעים שהם בוגדים במערכת ההצבעה במרמה. כתוצאה מכך, פוליטיקה היא ענף שייהנה רבות מביזור.

קבוצת מפתחים המעוניינת לפתור בעיות אלה יצרה FollowMyVote, אשר יאפשר לאנשים להצביע באמצעות הבלוקצ’יין Ethereum. באמצעות יישום מבוזר לאימות זהות המצביעים, הבחירות יכולות להיות בטוחות, בטוחות ושקופות.

עם FollowMyVote, לא ניתן לרמות את מערכת ההצבעה – כל קול מאומת באופן עצמאי בבלוקצ’יין הציבורי ולא ניתן לשנותו.

פוטנציאלים אחרים בתעשייה:

 • הימורים
 • פִּרסוּם
 • ראיית חשבון
 • בַּנקָאוּת
 • ביטוח
 • הלוואות ומשכנתאות
 • אימות זהות
 • נדל”ן
 • … ורבים, רבים אחרים!

סיכום

מטרת המדריך הזה הייתה שתלמד מהן אפליקציות מבוזרות ומה הן יכולות לעשות. על ידי קריאת מאמר זה במלואו, כעת עליך להבין את הטכנולוגיה העיקרית שעומדת מאחורי dApp. אתה יודע ש- dApps (יישומים מבוזרים) הם יישומים של בלוקצ’יין.

אתה אמור להיות מסוגל גם להסביר מה זה אומר להיות מבוזר, ולמה זה כל כך חשוב.

אולי תחליט ללמוד מוצקות וליצור יישום מבוזר משלך? נשמח לשמוע מה דעתכם על המדריך שלנו וכל הרעיונות שיש לכם לעתיד הטכנולוגיה המבוזרת.

התחל ללמוד סולידריות עוד היום עם דוגוגות בחלל! ואם אתה בוחן את המסחר בקריפטוגרפים, בחר הפלטפורמה הנכונה לעצמך!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map