כיצד לשלב את Blockchain בתעשיית הטלקום

ככל שעסקים פונים יותר ויותר ליישומי בלוקצ’יין בכדי לשפר את השירותים הקיימים, כיצד מערכות טלקום יכולות להפיק תועלת מהטכנולוגיות החשבוניות המבוזרות העדכניות ביותר?

תעשיית הטלקומוניקציה נהנתה אמנם ממושבים בשורה הראשונה לכמה מההתפתחויות הטכנולוגיות המרתקות ביותר בהיסטוריה, אך הבלוקצ’יין נותר דרך חדשה יחסית ולא מסומנת עבור עסקי הטלקום של ימינו. עם זאת, חלקם מומחים מאמינים שההשפעה הגוברת של בלוקצ’יין על תחום הטלקום יכולה לגרום לשווי השוק לנסוק מ -46.6 מיליון דולר בשנת 2018 לסכום של 993.8 מיליון דולר עד 2023.

בין אם אתה מנהל טכני המחפש ייעוץ מעשי ובין אם מנכ”ל שרוצה להשקיע בטכנולוגיות העדכניות ביותר, הבנת הערך של בלוקצ’יין תעזור לך לפתוח דלת לעולם הזדמנויות..

הצטרפו אלינו כשאנחנו בוחנים את היישומים הפוטנציאליים של בלוקצ’יין בתחום הטלקומוניקציה וכיצד התעשייה יכולה להתגבר על מחסומים ארוכי טווח כדי להניע חדשנות ולפתוח הזדמנויות חדשות לצמיחה.

מה זה בלוקצ’יין?

לפני שאנחנו צוללים לתוך החרטום של אֵיך העסק שלך יכול להפיק תועלת מבלוקצ’יין, חשוב להבין מה בלוקצ’יין הוא ו למה חברות עשויות לבחור להשתמש בו.

המונח ‘בלוקצ’יין’ התפרסם לראשונה בשנת 2008 כדי לתאר ספר ספר דיגיטלי מבוזר של רשומות פיננסיות. בימים הראשונים שימש בלוקצ’יין למעקב מאובטח אחר עסקאות מטבעות קריפטוגרפיים על ידי איסוף ואחסון של שינויים בזמן אמת בפנקס החשבונות..

בניגוד למערכות מסורתיות הפועלות באמצעות בסיס נתונים מרכזי עם נקודת סמכות אחת, טכנולוגיות הבלוקצ’יין משתמשות בספר ספרים מבוזר שגדל עם הזמן. ברגע שהמידע נכנס לבלוקצ’יין, הוא שם כדי להישאר. כל מי שיש לו סמכות לגשת לבלוקצ’יין יכול לצפות בכל שינוי באמצעות ספר חשבונות מעודכן כל הזמן – מסונכרן ברשת עמית לעמית ייעודית..

כל החסימות מורכבות מ שְׁלוֹשָׁה מרכיבי ליבה:

 • לַחסוֹם. כל פיסת מידע שנכנסת לבלוקצ’יין נשמרת כחסימה בודדת. בלוקים שונים מחוברים באמצעות שרשרת מאובטחת כדי לשמור תיעוד בזמן אמת של אופן שינוי מערך הנתונים לאורך זמן.
 • גיבוב. כל בלוק מאובטח ומתויג על ידי חתימה דיגיטלית מוצפנת הנקראת hash. כדי למנוע מידע כפול, רשתות חסימות משתמשות בתהליך שנקרא הוכחת עבודה כדי לבדוק אם כל hash הוא ייחודי.
 • חסום זמן. כל החסימות יוצרות בלוקים חדשים במרווחי זמן קבועים. אנו מתארים את תדירות העדכונים כזמן חסימה. ככל שהמרווח קצר יותר, כך הבלוקצ’יין קרוב יותר להציג ייצוג בזמן אמת של אירועים מחוץ לרשת.

עסקים רבים מעוניינים כיצד הם יכולים להשתמש בפנקסים מבוזרים לבניית רשומות מדויקות. מערכות בלוקצ’יין עוזרות לחברות להימנע מטעויות אנוש או תקשורת לא נכונה בין מערכות IT המחוברות בצורה גרועה. ניתן לפשט ולהקליט אירועים מורכבים מחוץ לרשת לסדרת נתחים בגודל ביס.

מדוע חברות טלקום זקוקות לבלוקצ’יין?

בעוד שלטכנולוגיות הבלוקצ’יין יש יישומים נרחבים בתחומים כמו מימון וניהול שרשרת האספקה, רוב עסקי הטלקומוניקציה עדיין לא מרגישים את מלוא העוצמה של הטכנולוגיה המתעוררת הזו..

רוב מדיה וטלקום טכנולוגית (TMT) חברות מסתמכות על קשרים מורכבים בין ספקי צד שלישי בכדי לספק שירותים איכותיים ומקיפים ללקוחותיהם. בלוקצ’יין מגיע לשלו כאשר אנו חושבים לבנות מערכות יעילות ושקופות שאנשים אמון.

חלק מיתרונות הליבה של בלוקצ’יין לחברות TMT כוללים:

 • מעקב ועיבוד תשלומים ישירים בין צדדים שלישיים. Blockchain יכול לעזור לעסקי טלקום לעקוב אחר עסקאות, להימנע מתשלומים כפולים וליצור נתונים היסטוריים.
 • ניהול והסכמי רישיון, נכסים וקניין רוחני. פנקסים דיגיטליים מבוזרים יכולים לעזור לעסקי טלקומוניקציה לתאם קשרים מקצועיים מרובים עם נותני שירותים ולקוחות B2B.
 • קוצר את היתרונות של R&הקלה במס. עסקים רבים העוסקים באופן פעיל בפיתוח טכנולוגיות בלוקצ’יין חדשות עשויים להיות זכאים ל- R&זיכויי מס.
 • ביצוע פרוטוקולים עצמיים באמצעות חוזים חכמים. עסקים יכולים להשתמש בטכנולוגיות בלוקצ’יין להפעלת חשבוניות אוטומטיות, החזרים כספיים, חידוש חוזים ועוד. חוזים חכמים מאיצים תהליכים מיושנים, נמנעים מטעויות וממזערים את התלות במתווכים.

בלוקצ'יין בטלקום

מקרי שימוש בבלוקצ’יין בתחום הטלקום

אימוץ בלוקצ’יין לשיפור יְעִילוּת, לִבנוֹת אמון ולשפר שְׁקִיפוּת יכול לעזור לעסקי TMT לספק שירות מהיר ואמין שלקוחות אוהבים.

בין אם מדובר בטיפול בזכויות דיגיטליות בתחום הבידור, עיבוד שירותי מערכת דומיין (DNS) במדעי המחשב או פיקוח על שילוב שרשרת משמורת בשרשרת האספקה, היישומים הפוטנציאליים של בלוקצ’יין בטלקום הם אינסופיים..

בלוקצ’יין יכול גם לחולל מהפכה בדרך שבה עסקים בטלקום:

 • עקוב אחר מכשירים באמצעות אמצעי פרטיות משופרים.
 • עקוב אחר חיובי נדידה בינלאומיים.
 • הפץ נתוני תמלוגים עבור שירותי הזרמת מולטימדיה.
 • ניהול חכירה בחו”ל של פרוסות רשת 5G

לדוגמא, מפעילי רשתות וירטואליות ניידות (MVNO), כמו אסדה מובייל וירג’ין מובייל, הם נושאי נתונים בת שמוציאים את פעילותם ברשתות סלולריות גדולות יותר, כמו EE..

Blockchain יכול לעזור לעסקים גדולים יותר לנהל את השותפויות הבנות האלה ולחבר רשת שלמה של MVNOs שמדברים ביניהם בהרמוניה. אז כל הצדדים מבינים מה קורה בבלוקצ’יין וכולם יכולים לעקוב אחרי מי חייב למי.

האם החברה שלך מוכנה לשילוב מערכות בלוקצ’יין?

אמנם היתרונות של הטמעת בלוקצ’יין בעסק שלך ברורים, אך לא תמיד הפיכת התיאוריה היא פשוטה כל כך. למידע נוסף על היתרונות של הטמעת בלוקצ’יין להלן מאמר.

אם אתה חדש בתחום הבלוקצ’יין ואין לך את המומחיות הביתית לייעל את המערכות הקיימות שלך, השקעה בטכנולוגיות בלוקצ’יין יכולה להיות מרתיעה.

כמו בכל השקעה, העיתוי ממלא תפקיד מכריע באופן בו עסקים מחליטים מתי, אם או כיצד עליהם לגשת להזדמנות לאמץ טכנולוגיות חדשות..

עם הקפיצה לבלוקצ’יין הכרוכה בשינוי מהותי כל כך באופן העניינים ודורש דחייה משמעותית של תשתית ה- IT של העסק שלך, לרוב מומלץ לתאם את המעבר לצד טרנספורמציות דיגיטליות אחרות. זהו הזמן הטוב ביותר להכניס מערכת דיגיטלית-ילידית לפעולות מהירות, לעקוב אחר התקדמות וליישב הסכמים.

הרבה יותר קל לשלב קונסורציום בלוקצ’יין מהיסוד במערכת מקומית מאשר לייעל את התוכנה הקיימת שלך. זה האחרון יכול להרגיש כמו לדפוק יתד מרובע לחור עגול.

ערכו ניתוח עלות-תועלת

אם אתה מנהל טכני או ראש טכנולוגיה בעסקי טלקום, אחת החרדות הגדולות ביותר סביב אימוץ טכנולוגיית הבלוקצ’יין היא עלות. כמו במקרה של כל החידושים, כלל האצבע הראשון הוא לבצע ניתוח עלות-תועלת פשוט כדי לבדוק אם שילוב בלוקצ’יין יעזור או יעכב את העסק שלך..

שאל את עצמך אילו נקודות כאב תרצה לפתור והיכן בלוקצ’יין יכול להקל על העומס.

ההשקעה מראש עשויה להיראות יקרה, אך החיסכון לטווח הארוך יכול להיות משמעותי. בין אם זה באמצעות חוזים חכמים כדי לקצץ את המתווך או אוטומציה של תהליכים להפחתת עלויות העבודה, החיסכון הכספי האיטי של בלוקצ’יין יכול להיות עצום.

Blockchain מביא ערך לשרשרת הערך הטלקומוניקציה בכך שהוא מסייע לעסקים לקדם את התשתית הטכנית שלהם ולהתרחק מטכנולוגיות מיושנות. מכיוון שהלקוחות דורשים חוויות משופרות והמתחרים מאמצים מערכות משוכללות בכדי להניע חדשנות, עסקים בטלקום חייבים להסתגל כדי לעמוד בקצב הביקוש בשוק..

טכנולוגיות מבוססות ספרונים מאובטחות ושקופות מספקות לעסקי טלקום תשתיות רשת ייעודיות לשירותים מונעי נתונים מעבר לים באמצעות מקור אמת אחד.

אם חלק מהמודל העסקי שלך כולל רישוי או מכירה של תוכנה כשירות (SaaS), blockchain יכול להילחם בעלויות הקשורות להונאה, ניהול קשרי לקוחות (CRM) ואפילו תשלומי מנוי..

מערכת בלוקצ’יין מנוהלת היטב תהפוך למוח העסק שלכם. רשומות בשרשרת עוזרות לייעל תהליכים מיושנים, למנוע שגיאות ולהקיף הליכים עתירי עבודה.

מדריך ארבעה שלבים ליישום בהצלחה של Blockchain

לאחר שקבעת אם בלוקצ’יין מתאים לך, השלב הבא הוא לחשוב על אֵיך ו איפה אתה יכול לשלב את זה בעסק שלך.

להלן מדריך בן ארבעה שלבים שיעזור לך לקבוע אילו תהליכים של החברה ירוויחו ממערכת הפעלה של בלוקצ’יין מקצה לקצה וכיצד להבטיח שינוי דיגיטלי חלק:

1. זהה אילו אזורים בעסק שלך דורשים Blockchain

יישומי הבלוקצ’יין בתעשיית הטלקום אמנם מרחיקי לכת, אך כל עסק הוא ייחודי. על מנהלים טכניים לנתח את פעילותם ולשקול היטב אילו אזורים בחברתם מתאימים ביותר לשילוב בלוקצ’יין.

שאל את עצמך את השאלות הבאות כדי לקבוע היכן לתעל את המשאבים שלך:

 • האם אתה מעבד נתונים מבוססי כללים? טכנולוגיות בלוקצ’יין מגיעות לשלהן כאשר מתמודדות עם מערכי נתונים סטנדרטיים ותהליכים קבועים מראש שניתן להקליט בבלוקים קריאים. לדוגמה, blockchain יהיה הרבה יותר שימושי למעקב אחר שימוש בנתוני 5G מאשר לעיבוד תלונות לקוחות.
 • האם אתה יכול לפרש את הנתונים שלך ביותר מדרך אחת? יתרון מרכזי של בלוקצ’יין הוא היכולת להקליט ולאחסן מקור יחיד של אֶמֶת. אם אתה עובד עם מערכי נתונים דו-משמעיים, לא תפיק את היתרונות של סנכרון אמיתות בודדות ברשת עמיתים לעמית..
 • האם יש לך תהליכים הדורשים מעורבות של מספר בעלי עניין? השקיפות והנגישות המשופרות של רשתות עמיתים לעמית מאפשרות למספר בעלי עניין לשתף פעולה בהרמוניה. פנקסים דיגיטליים מבוזרים מבטיחים שכל הצדדים שרים מאותו גיליון פזמון.

2. סקור את כל המסגרות המשפטיות & בעיות תאימות

הציות צריך להיות בראש של כולם בעת הטמעת טכנולוגיות בלוקצ’יין. בעוד שרוב מערכות ההפעלה הבלוקצ’יין מהמדף יספקו אמצעי תאימות מובנים, על כל עסק לנקוט בצעדים הנדרשים בכדי להבטיח שאף אבן לא תישאר פונה..

בהתאם לשירותים שאתה מציע, ייתכן שתצטרך לשקול את הדברים הבאים:

 • חוקים נגד הלבנת הון
 • התחייבויות מס הקשורות לעסקאות מקומיות ובינלאומיות בבלוקצ’יין
 • ביסוס משפטי ואמינות של חוזים חכמים
 • GDPR וחוקי הגנת נתונים ספציפיים לתעשייה

3. חשוב על סיכונים פוטנציאליים

כמו בכל השקעה או חדשנות טכנולוגית, עסקים בטלקום חייבים לקחת בחשבון את הסיכונים הכרוכים באימוץ בלוקצ’יין.

בין אם זה עומד בפני השבתה במהלך תקופת המעבר בין שתי מערכות, נאבקים לשלם את עלות ההטמעה מראש או פגיעה במוניטין שלך בגלל כשלים במערכת, חברות חייבות לבצע הערכת סיכונים מקיפה לפני שהם מראים אור ירוק..

אמנם יישום בלוקצ’יין דורש מומחיות טכנית, אך כל שיחה בנושא אימוץ טכנולוגיות חדשות צריכה לכלול אנשי צוות מכל תחומי החברה שלך.

כל אחד מיועצי אבטחת הסייבר, ועדות הביקורת, צוותי הכספים, המנהלים הטכניים ואפילו צוותי המוצרים חייבים לקחת חלק בתהליך קבלת ההחלטות כדי להבטיח ממשל הוגן ולהימנע מבעיות בלתי צפויות..

באופן טבעי, סיכונים מסוימים עשויים להתממש רק לאחר שעשית את המעבר לבלוקצ’יין. אם זה המקרה, חשוב למצוא פתרונות מהירים ולהסתגל לפני שהסיכונים הופכים למציאות.

4. מי אחראי על ניהול הבלוקצ’יין?

בעוד פנקסים מבוזרים נועדו להמיס שליטה סמכותית המוחזקת על ידי קבוצה בכירה של אנשים, כל מערכות הבלוקצ’יין חייבות להיות מנוהלות ופיקוח על ידי צוות ייעודי..

בין אם מדובר במקור תמיכה טכנית במקרה של השבתה של המערכת או תהליכי התאמה כדי לעמוד בדרישות החוק העדכניות ביותר, כל החסימות דורשות תחזוקה מסוג זה.

חשוב כיצד תממן את התשתית הטכנית, מי יציע ייעוץ טכני ואילו פרוטוקולים אתה צריך להתאים לתרחישים שונים.

מיקור חוץ של פעולותיך: שירותי ענן Blockchain מקצה לקצה

הדרך המהירה והקלה ביותר ליישם טכנולוגיות בלוקצ’יין היא לעבוד עם מערכת הפעלה של בלוקצ’יין של צד שלישי.

העצם את עסקי הטלקום שלך עם תשתית בלוקצ’יין מרובת עננים וקונסורציום בלוקצ’יין לניהול האינטגרציה שלך ברשת. במקום לבנות את מערכות הבלוקצ’יין שלך מהיסוד, שירותי ענן מקצה לקצה מציעים שירותי מדף הניתנים להתאמה על מנת לענות על הצרכים האישיים שלך..

ליהנות מהגמישות של החלפה בין פרוטוקולים באזורים שונים של העסק שלך ולקבל תובנות עלות, ביצועים ויישומים עמוקים מתוכניות ניתוח נתונים ייעודיות.

הישאר מחובר עם Consortia Blockchain

בעוד עסקים עדיין לא מגרדים את פני השטח של האופן שבו הם יכולים ליישם טכנולוגיות בלוקצ’יין בתחום הטלקומוניקציה, זה הזמן לחדשני חשיבה קדימה לנשוך את הכדור ולהוביל את הדרך בטכנולוגיית ספר חשבונות דיגיטלי מבוזר..

התלות המוחלטת של התעשייה בניהול מידע, אבטחת נתונים ועיבוד עסקאות, מציבה את התקשורת כסביבה המושלמת לחלוץ הטכנולוגיות החדישות ביותר..

קונסורציות ברשתות מקשרות קבוצה של ארגונים החולקים יעדים משותפים ויכולים לשלב כוחות כדי לעודד צמיחה בענף שלהם. פלטפורמות אירוח בלוקצ’יין עובדות עם כל אחד מחברי הקונסורציום כדי ליצור מבנה מועיל הדדי המקדם צמיחה.

אם העסק שלך מעוניין לייעל תהליכים מיושנים, לקצץ בעלויות ולשפר את חוויות הלקוחות, קונסורציות בלוקצ’יין מבוססות ענן מקצה לקצה מציעות את חסם ההתחלה המושלם לזינוק בעסקי הטלקום שלך לעידן המודרני..

שלום מאוקיאן

זקוק לעזרה ביישום blockchain לעסקי הטלקום שלך?

אוקיאן עובד עם ארגוני Tier-1 עד Tier-3 בתחום FinTech, Logistics, Energy, O&תעשיות G וטלקום. אנו עוזרים לעסקים להתמקד, לפרוס ולנהל יישומי בלוקצ’יין בסביבה ארגונית.

מערכת הענן הייעודית שלנו מספקת קונסורציות בלוקצ’יין מאובטחות, תמיכה אופטימלית בק-אופיס, שילובים מדור קודם וצינורות נתונים מתוחכמים כדי להבטיח מעבר חלק לבלוקצ’יין..

פוסט זה הוא חלק מ- 101 Blockchains for Startups יוזמה ונכתב על ידי אוונג’לוס פפאס,

Evangelos Pappas הוא מנכ”ל Ocyan וטכנולוג עם רקע במיזמים ארגוניים אסטרטגיים מובילים סביב תוכנה ארגונית, טרנספורמציה דיגיטלית, מחשוב מבוזר וטכנולוגיית Blockchain.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map