חינוך בלוקצ’יין – המפתח לצמיחה כלכלית

טכנולוגיית הבלוקצ’יין היכתה גלים כאחת הטכנולוגיות המשבשות והמבטיחות בדור זה. מרבית האנשים השוו זאת לשחר עידן הדוט-קום אשר חולל מהפכה כיצד פועלים עסקים והוביל ליצירת תעשיות בשווי מיליארדי דולרים..

מומחים בתעשייה משוכנעים שההשפעה של הבלוקצ’יין עשויה להיות משמעותית כמו בעידן האינטרנט. אם זה המקרה, ייתכן שהגיע הזמן שהרשויות העולמיות ישקלו על הכנסת חינוך לבלוקצ’יין לתכניות הלימודים בבתי הספר.

מדוע חינוך לבלוקצ’יין חשוב?

על מנת להבין את החשיבות של חינוך בלוקצ’יין, צריך להבין תחילה את הטכנולוגיה עצמה ולמה היא מסוגלת. ההסבר הבסיסי ביותר לבלוקצ’יין הוא שמדובר בספר חשבונות מבוזר שיש לו את היכולת לאחסן נתונים באופן הדרגתי אך לא ניתן לשנות או לשנות נתונים מאוחסנים. בנוסף, הרשת שלה נתמכת על ידי מחשבים המופצים בכל רחבי העולם במקום לנקוט בגישה המסורתית שבה רשתות נתמכות על ידי שרתים.

טכנולוגיית הבלוקצ’יין הופיעה לראשונה כטכנולוגיה שעליה הוקמה הביטקוין (BTC), המטבע הראשון של המטבע. עד כה קיימים בשוק יותר מ -1,000 סוגים שונים של מטבעות קריפטוגרפיים. מטבעות קריפטוגרפיים צפויים להיות העתיד של הכסף, כלומר בלוקצ’יין יהיה במרכז כל זה כשזה יקרה.

ההשפעה של טכנולוגיית הבלוקצ’יין מתרחבת גם מעבר לתחום המערכת הפיננסית. לדוגמא, ניתן להשתמש בטכנולוגיות צבא מבוזרות ליצירת מערכות אוטומטיות מאובטחות שניתן להשתמש בהן לניהול תאגידים. לדוגמה, ניתן להשתמש בטכנולוגיה ליצירת מערכות מלונות המטפלות במידע הלקוח מרגע ביצוע הצ’ק-אין ועד לרגע ביצוע הצ’ק-אאוט..

אחת הדוגמאות האחרונות לשימוש בבלוקצ’יין היא טעינת רכבים חשמליים P2P שמקלה על ידי חוזים חכמים שמטרתה לאפשר לחלוקת מטענים פרטיים של EV. הרעיון הוא לאפשר לבעלי המטענים האמורים להרוויח קצת מזומנים נוספים כאשר הם לא משתמשים במטענים בכך שהם מאפשרים לבעלי EV אחרים לחייב דרך המוצא שלהם. זהו רק אחד מהיישומים הרבים של טכנולוגיית הבלוקצ’יין.

כוח אדם שמבין בלוקצ’יין

במהלך 30 השנים האחרונות לערך, אנשים חונכו על טכנולוגיות מחשב ואינטרנט. זה הקל על יצירת כוח אדם שהניע את המחשוב ואת האינטרנט לרמות המרשימות של ימינו. אם blockchain היא הטכנולוגיה של העתיד, יש להשתמש באותה אסטרטגיה כאשר אנשים משכילים אודות הטכנולוגיה.

ניתן להעביר חינוך לבלוקצ’יין במספר דרכים. תוכנית הלימודים בחינוך יכולה להכיל מקצועות המלמדים תלמידים על בלוקצ’יין בבתי ספר ובמוסדות להשכלה גבוהה. כמו כן, חברות המפתחות טכנולוגיית בלוקצ’יין ואפילו כאלה המאמצות טכנולוגיית בלוקצ’יין יכולות להפעיל יוזמות שבאמצעותן הן יכולות לרגישות ולחנך את הציבור לגבי הבלוקצ’יין, השימושים בו וגם פוטנציאל זה..

ממש כמו תכנות, ניתן לפתח גם קורסים מיוחדים שילמדו אנשים ליצור וליישם בלוקצ’יין. עד כה מפתחי בלוקצ’יין מבוקשים מאוד מכיוון שסטארטאפים וחברות מסורתיות מסתכנים בטכנולוגיית פנקסים מבוזרת ולמעשה היה מחסור במפתחי בלוקצ’יין. אין קורסי פיתוח בלוקצ’יין במוסדות לימוד מסורתיים ומפתחי המומחים המעטים והמומחים הקיימים הם בעיקר אוטודידקט. יש אפוא נישה לקורסים הקשורים לפיתוח הטכנולוגיה.

ראוי לציין שכמה מוסדות כבר החלו להציע קורסים בנושא טכנולוגיית בלוקצ’יין. חלק מאותם מוסדות כוללים את אוניברסיטת ניקוסיה הממוקמת בקפריסין וכמה אוניברסיטאות גדולות אחרות בארה”ב. בסך הכל ישנם מעט מאוד מוסדות שהשיקו תוכניות כאלה, מה שאומר שיש עוד דרך ארוכה..

כיצד מתקרבים מוסדות וחברות לחינוך בבלוקצ’יין

כפי שצוין קודם לכן, חינוך לבלוקצ’יין הוא משהו שתאגידים העוסקים בטכנולוגיה ניסו להשיג על מנת לא רק להעצים אנשים אלא גם לתת להם הבנה בסיסית כיצד היא פועלת, כמו גם את היתרונות שלה. מוסדות וארגונים כמו קרן לינוקס ו- IBM שהציעו קורסי תעודות בנושא טכנולוגיית בלוקצ’יין.

MIT ופרינסטון מציעים גם קורסים בנושא חינוך בלוקצ’יין יחד עם אוניברסיטאות אחרות כמו סטנפורד, דיוק, ניו יורק, ג’ון הופקינס, קורנל, ונדרבילט. סטנפורד נקטה במיוחד בגישה מעניינת הכוללת הכנסת בלוקצ’יין וקריפטוגרפיה כיחידה בקורס מדעי המחשב שלה. מטרת היחידה היא לחנך סטודנטים למדעי המחשב על אופן הפעולה של רשתות חסימות וכיצד ליצור אפליקציות מבוזרות שיכולות לתקשר עם טכנולוגיית ספר החשבונות המבוזרת. היחידה מלמדת את התלמיד כיצד ליצור חוזים חכמים כ- גילה מאת פרופסור דן בונה.

הגישה של סטנפורד יכולה להיות אחת השיטות החלופיות שמוסדות יכולים לנקוט במטרה להפיץ חינוך לבלוקצ’יין. זו גישה מעניינת במיוחד מכיוון שהיא מדגישה את המגמה הפוטנציאלית שרוב האוניברסיטאות והמוסדות להשכלה גבוהה עשויים לאמץ ולא ליצור קורס חדש לגמרי שעוסק בבלוקצ’יין. זה גם עוזר שגישה כזו כבר נמצאת בשימוש מכיוון שמגזרים כמו IT משתנים כל הזמן ותוכן חדש מתווסף לתוכניות הלימודים מדי פעם. לכן, זה לא אמור להיות שונה עבור blockchain במיוחד מכיוון שזה גם נושא שמתמקד בטכנולוגיית מחשב.

ההצלחה של אוניברסיטת דיוק בתוכנית חינוך לבלוקצ’יין

חינוך בלוקצ’יין גם לא צריך להיות מוגבל לקורסים הקשורים ל- IT במיוחד מכיוון שניתן ליישם את הטכנולוגיה גם בתחומים אחרים. האסטרטגיה של הצגת יחידות המחנכות סטודנטים לבלוקצ’יין יכולה לשמש גם בקורסים העוסקים בהנדסה עסקית. מכונים אחרים הציעו קורסים מלאים בנושא. לדוגמא, אוניברסיטת דיוק הציגה קורס חדשנות וקריפטובנצ’רים בשנת 2014 אותו מעביר הפרופסור קמפבל הארווי מבית הספר למנהל עסקים בפוקה..

קורס החדשנות והצפנה של דיוק מלמד היבטים מרובים של בלוקצ’יין כולל פיתוח חוזים חכמים ומימון קריפטו. הקורס התחיל עם כ- 13 סטודנטים כשהושק ומאז עבר דרך ארוכה. למעלה מ -50 אחוז מכלל הסטודנטים בבית הספר לפוקואה לעסקים שסיימו את לימודיהם השנה למדו את הקורס. זה משך במיוחד סטודנטים להנדסה, עסקים, משפטים ומדעי המחשב.

פרופסור הארווי גילה גם כי מספר הסטודנטים שנרשמו לתכנית עלה באופן דרסטי מכ- 75 סטודנטים בשנת 2017 ליותר מ -230 סטודנטים השנה. זה מצביע על כך שהעלייה הפתאומית במספר הסטודנטים המתעניינים בנושא הושפעה ישירות משוק המטבעות הקריפטוגרפיים הגואה בשנת 2017. זו גם הוכחה שאנשים מעוניינים לברר פרטים נוספים על הטכנולוגיה שמאחורי מטבעות קריפטוגרפיים וכיצד פועלים מטבעות קריפטוגרפיים. לדברי פרופסור בונה, קבלת קורסים כאלה אינה קשה במיוחד עם הפופולריות הגוברת של מטבעות בלוקצ’יין ומטבעות דיגיטליים.

מה תהיה ההשפעה של חינוך בלוקצ’יין?

היתרון הגדול ביותר של חינוך בלוקצ’יין יהיה חידוד הטכנולוגיה. כמו פלחי טכנולוגיה רבים אחרים, גידול במספר המומחים בפלח טכנולוגי מסוים גורם לעיתים קרובות לכך שהטכנולוגיה תשתפר. עלייה פרופורציונלית ישירה זו נובעת מכך שחלק מהמומחים יכולים להמציא דרכים ייחודיות באמצעותן ניתן לצבוט היבטים שונים בתחום הנבחר שלהם לקבלת תוצאות טובות יותר..

הדבר אמור לחול גם על פיתוח בלוקצ’יין, כלומר חינוך לבלוקצ’יין יביא למומחי בלוקצ’יין מיומנים יותר ולכן, חידוד פרופורציונלי ישיר של הטכנולוגיה. טכנולוגיות פנקסים מבוזרות עדיין בשנות הפיתוח הראשונות שלהן וזה אומר שיש עוד הרבה מה לעשות והרבה שיפורים שצריך לבצע.

ישנם גם היתרונות המשניים של חינוך בבלוקצ’יין כגון יצירת מקומות עבודה. כאמור, קיים מחסור במפתחי בלוקצ’יין וככאלה, קורסים לפיתוח בלוקצ’יין וקריפטוגרפיה יסייעו לתת מענה לביקוש תוך יצירת מקומות עבודה ובכך לשפר את פרנסתם של מי שמבטיח משרות כאלה..

ההתקדמות בטכנולוגיות ספר ביצה מבוזרות כתוצאה מחינוך בלוקצ’יין עשויה להיות אסטרונומית במובן זה שניתן לפתוח יכולות טכנולוגיות נוספות. אחת מנקודות המכירה הגדולות ביותר של טכנולוגיית ספר החשבונות המבוזרת היא רמות אבטחה מעולות מכיוון שנטען כי בלוקצ’יין אינו ניתן לפריצה כמעט. המשמעות היא שמערכות טכנולוגיות עתידיות ככל הנראה יהיו חזקות יותר ופריצות זדוניות עלולות להיות נחלת העבר.

האם חינוך לבלוקצ’יין הוא התשובה לאימוץ גלובלי של מטבעות קריפטוגרפיים?

כאמור, מטבעות קריפטוגרפיים נתמכים על ידי blockchain. כמעט עשור חלף מאז שהביטקוין נוצר והושק לשוק ומאז חלה צמיחה רבה. בשנה שעברה חלה פריחה בשוק הקריפטוגרפים שהובילה לזינוק מאסיבי בערך הביטקוין ומטבעות דיגיטליים אחרים כאשר יותר אנשים השקיעו במטבעות קריפטוגרפיים למטרות ספקולטיביות. המשמעות היא שרוב האנשים שחיבקו מטבעות דיגיטליים חיבקו אותם רק כדי שיוכלו לגדל את עושרם.

מטבעות דיגיטליים נוצרו מתוך רעיון לאפשר תשלומים מקוונים ודיגיטליים קלים באמצעות החלפה או השלמה של מטבעות פיאט. לרוע המזל, אימוץ מטבעות קריפטוגרפיים עדיין נמוך מאוד, כלומר רחוק מלהשיג את המטרה שלשמה הם נוצרו עקב אימוץ איטי כצורת תשלום או החלפת ערך..

ישנם גורמים רבים המגבילים אימוץ המוני של מטבעות קריפטוגרפיים כטפסים. חלק מגורמים אלה כוללים רמות תנודתיות גבוהות בשוק המטבעות הקריפטוגרפיים, היעדר הנחיות מתאימות המסדירות את השימוש במטבעות דיגיטליים וגניבת הקריפטו באמצעות פריצות זדוניות בבורסות מטבע דיגיטליות. עם זאת, אחת הסיבות הגדולות ביותר מאחורי האימוץ הנמוך היא אולי העובדה שאנשים לא מבינים כיצד מטבעות קריפטוגרפיים עובדים.

חינוך של בלוקצ’יין עשוי, אם כן, להיות התשובה ששוק המטבע הקריפטוגרפי חיכה לה. אולי אנשים ירגישו יותר בנוח להשתמש במטבעות קריפטוגרפיים ברגע שהם מבינים את הטכנולוגיה התומכת בהם. בנוסף, חינוך לבלוקצ’יין אמור לעזור גם בהפצת ידע על מטבעות דיגיטליים מכיוון שיש כל כך הרבה אנשים שם שלא יודעים עליהם. זה יכול להגדיל את הסיכוי שאנשים רבים יאמצו את הרעיון של מערכות מבוזרות ומטבעות דיגיטליים.

בלוקצ’יין ככוח משבש

טכנולוגיית Blockchain ומטבעות קריפטוגרפיים יצרו עד כה די באז בעולם כאחת הטכנולוגיות המשבשות ביותר שיש בהן אפשרות לשנות את אופן הפעולה של התעשיות. במהלך השנים האחרונות דיברו על ההשפעה הפוטנציאלית של הבלוקצ’יין, במיוחד בענף הבנקאות. עד כה כמה בנקים כבר החלו להתנסות בטכנולוגיית בלוקצ’יין במאמץ להגביר את יעילות השירותים שלהם, כמו גם לחסוך בעלויות..

אחד השימושים המדוברים ביותר בבלוקצ’יין בשיפור מגזר הבנקאות הוא פיתוח מערכות יעילות יותר המשתמשות במטבעות דיגיטליים בכדי לאפשר העברה מהירה יותר באמצעות שימוש במטבעות דיגיטליים. למרות שלבלוקצ’יין היו אתגרים משלהם כמו מדרגיות, מפתחים היו עסוקים בעבודה בניסיון להמציא פתרונות שיכולים להקל על מימוש מטרות היעילות הללו..

אימוץ של בלוקצ’יין על ידי בנקים הוא עוד סיבה מדוע חינוך לבלוקצ’יין חשוב כדי ללקוחות להיות בטוחים לגבי שלמות המערכת הבנקאית. זה הכרחי מכיוון שאנשים נוטים להימנע ממה שהם לא מבינים. הרגולטורים התעניינו גם בטכנולוגיה ועבדו יד ביד עם בנקים ליצירת מסגרות רגולטוריות.

חלק מה בנקים שכבר החלו לחקור את טכנולוגיית הבלוקצ’יין כוללים את בנקו סנטנדר, קרדיט סוויס ו- UBS. בנקים נוספים צפויים להצטרף לתנועה מכיוון שבלוקצ’יין ממשיך לצבור פופולריות.

בלוקצ’יין ויושרה

המבנה של טכנולוגיית הבלוקצ’יין מאפשר אחסון נתונים בתהליכים ולא ניתן לתפעל את הנתונים ברגע שהוקלטו. זו אחת התכונות החשובות ביותר של טכנולוגיית ספר החשבונות המבוזרת וזו אחת הסיבות לכך שהיא אידיאלית עבור מערכות הדורשות שקיפות..

ניתן ליישם טכנולוגיית בלוקצ’יין למשל במערכות ממשלתיות בכדי להקל על האחריות ולעזור במאבק בשחיתות. ניתן לפרוס את אותו רעיון במערכות רכש בכדי להקל על ניטור המוצרים משלב הייצור ועד למועד הגעתם לצרכנים הסופיים. מערכת כזו אידיאלית לתעשיות שונות כגון תרופות אשר באופן מסורתי ספגו הפסדים גדולים עקב ניהול כושל ואי סדרים בתהליך הרכש. ניתן ליישם את טכנולוגיית הבלוקצ’יין גם בתחומי מפתח אחרים כגון חקלאות לצורך פיקוח על ייצור ותחומים רבים אחרים כדי להבטיח טיפול נכון בנתונים. למידע נוסף על 45+ מקרי שימוש בבלוקצ’יין העולמי האמיתי, כאן.

חוזים חכמים

דמיין עולם בו אין מתווכים וניתן להקל על עסקאות באמצעות בלוקצ’יין בצורה חסרת אמון ללא סיכונים. בלוקצ’יין יכול להפוך עולם כזה למציאות באמצעות חוזים חכמים. האחרון מתייחס למערכת פרוטוקולים המובנית בתוך בלוקצ’יין כדי להקל על חוזים דיגיטליים בין שני צדדים ללא מעורבות של צדדים שלישיים. לדוגמא, ניתן להשתמש בחוזים חכמים בכדי להקל על המסחר בבלוקצ’יין ללא צורך באתר סחר אלקטרוני שישמש כצד שלישי..

דוגמא טובה לשוק שיכול להרוויח הרבה מטכנולוגיית חוזים חכמים הוא שוק הנדל”ן. פלטפורמות מבוססות בלוקצ’יין יכולות להקל על כל אחד לרכוש נכס ללא קשר למיקומו בעולם וגם ללא דמי מתווך נכבדים. חוזים חכמים מאפשרים להשיג עסקאות מסוג זה מכיוון שהפרוטוקולים נועדו להבטיח שכל צד מעורב מילא את חובותיו. עונשים וכללים בנויים בהסכמים באופן דומה לזה של חוזים מסורתיים, אך במקרה זה ההתחייבויות נאכפות אוטומטית.

ויטליק בוטרין, ממייסדי בלוקצ’יין את’ריום, הסביר כי חוזים חכמים מתייחסים לנכס או למטבע כאל תוכנית שמפעילה קוד ומאמתת תנאים בהסכם. הוא קובע אם יש להעביר נכס לצד הקונה או שמא עליו להישאר אצל הבעלים הקיים.

חוזים חכמים עשויים לספק הצצה לעתיד תעשיית המסחר. עם זאת, הדבר היחיד העומד בדרכה של טכנולוגיה כזו הוא אימוץ המוני וזה לא יכול לקרות אלא אם כן אנשים מודעים לקיומה של טכנולוגיה כזו ואם הם סומכים על אופן פעולתה. חינוך בלוקצ’יין הוא הדרך הטובה ביותר להפיץ את המודעות לגבי טכנולוגיה כזו כדי לעודד אנשים רבים לקפוץ לסיפון. זה כמעט דומה למה שקרה עם ביטקוין, שם רוב האנשים שמשקיעים בו עושים זאת רק לאחר שהם מודעים לקיומו ולפוטנציאל שלו..

העדויות לחינוך בלוקצ’יין

מגזר הבנקאות והפיננסים מספק דוגמה מושלמת מדוע חינוך לבלוקצ’יין חשוב. כמה מהחברות והמוסדות הפיננסיים הגדולים בוול סטריט התנגדו בתחילה לבלוקצ’יין ומטבעות קריפטוגרפיים, אך הם החלו לאמץ אותם לאורך זמן. ברור שהם היו בתחילה נגד זה מכיוון שחשבו שמטבעות קריפטוגרפיים והטכנולוגיה הבסיסית שלהם ישבשו את השיטות המסורתיות שמאפשרות להם במשך עשרות שנים להרוויח הרבה כסף. כשמשהו חדש מופיע ומאיים על קיום נוח, הוא נתקל לעתים קרובות בעוינות רבה ואותו המקרה חל גם כשמדובר בוול סטריט.

הדעות המשתנות לגבי בלוקצ’יין ומטבעות קריפטוגרפיים מיוחסות לשני גורמים עיקריים. חברות וול סטריט הבינו שטכנולוגיית הבלוקצ’יין מבטיחה למדי כטכנולוגיה שעשויה להוביל לצעד הגדול הבא במרחב הדיגיטלי וכנראה שהם יפספסו הזדמנויות ענק אם הם יישארו באופוזיציה..

הסכמתה של וול סטריט לבלוקצ’יין ניזונה לפיכך מהבנת הטכנולוגיה וכל מה שיש לה להציע וכן מההישגים הפוטנציאליים שלה בעתיד. לכן, זה מדגיש את החשיבות של חינוך בלוקצ’יין כדי לספק הבנה טובה יותר של הפוטנציאל האמיתי של הטכנולוגיה.

הבנה כזו אף הביאה להקמת הברית של וול סטריט בלוקצ’יין (WSBA) שהיא ארגון ללא כוונת רווח שחבריו הם אנשי מקצוע בשוק הפיננסי. מטרתה לקדם את אימוץ טכנולוגיית ספר החשבונות המבוזרת בשווקים הפיננסיים. הם שואפים להשיג זאת באמצעות מחקרים ושיחות ציבוריות על נושאים חמים כגון חוזה חכם, פנקסים מבוזרים ובלוקצ’יין.

בלוקצ’יין עשוי לשנות את מערכת החינוך

אמנם בנושא חינוך לבלוקצ’יין, ראוי גם לציין כי השמיים הם הגבול מבחינת יישום הטכנולוגיה. תן שם לתעשייה או למגזר בסביבה החברתית והכלכלית, וככל הנראה ניתן ליישם שם את הבלוקצ’יין כדי לספק שיפורים משמעותיים. זה גם אותו מקרה כשמדובר במגזר החינוך.

לא ניתן לשלב חינוך בלוקצ’יין רק במגזר החינוך באמצעות קורסים ותוכניות ללמד אנשים, אלא ניתן ליישם אותו גם כטכנולוגיה שיכולה לשפר את מערכות החינוך. לדוגמא, ניתן להשתמש בטכנולוגיית ספר חשבונות מבוזרת ליצירת מסד נתונים שיכול להכיל מידע על הכשרות, כישוריו וקורסיו של האדם אליו השתתף ומרצים..

מסד נתונים כזה יכול להיות מיושם על ידי מעסיקים לסינון מהיר של נתונים הנוגעים לידע העובד וזה יכול לסייע מאוד בזירוז תהליכי הגיוס. מאגר נתונים כזה גם יעודד את הסטודנטים לשמור על רצינות רבה יותר ברשומות הנוכחות שלהם מכיוון שאי סדרים עלולים לסכן את ההזדמנויות העתידיות שלהם בשוק העבודה. זה יהיה נוח גם עבור מעסיקים להשתמש במאגר נתונים כזה במקום לערום אישורים וניירות של מועמדים לעבודה.

סך הכל בלוקצ’יין הוכיח עד כה כלי שימושי בימינו באמצעות מטבעות קריפטוגרפיים וזה רק קצה הקרחון. יישום בלוקצ’יין במגוון תעשיות יאפשר לטכנולוגיה להציע שיפורים משמעותיים בתפעול ובתפוקה. משמעות הדבר היא שניתן להשתמש בטכנולוגיה לקידום צמיחה כלכלית על ידי טיפוח יעילות רבה יותר. הטכנולוגיה היא אפוא הימור טוב לעתידם של תעשיות רבות ועלולה לשנות בצורה דרסטית את האופן בו הדברים פועלים בשוק של ימינו.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map