מתי להשתמש בטכנולוגיית Blockchain?

בלוקצ’יין היא טכנולוגיה משתלמת, אך לעסקים קשה להחליט מתי להשתמש בבלוקצ’יין או מתי לא להשתמש בבלוקצ’יין. אחרי הכל, הבלוקצ’יין עדיין לא הפך למיינסטרים או בוגר.

Blockchain הולכת לשנות את האופן שבו עסקים עובדים ומעבדים מידע לצרכנים. כעסק, אתה עשוי לחשוב להשתמש בו כדי לשפר את העסק שלך ולהיות אחד המובילים הראשונים. אבל, קשה להחליט מהי הגישה הטובה ביותר והאם בכלל עליכם לבצע את הקפיצה.

במאמר זה נתמקד מתי להשתמש בבלוקצ’יין ומתי לא להשתמש בבלוקצ’יין. שאלות אלה מובילות אותנו גם לשאלה מעניינת נוספת: מתי יהפוך הבלוקצ’יין למיינסטרים?

Contents

כיצד פועלת בלוקצ’יין ויתרונותיה

בלוקצ’יין הוא גישה מבוזרת שבה עמיתים יכולים לתקשר ולאמת עסקאות מבלי להיות תלוי בישות ריכוזית. שינוי זה מריכוזיות לביזור הופך את הבלוקצ’יין לכל כך חשוב בתרחיש הנוכחי.

אם משתמש שולח מטבע דיגיטלי או מידע למשתמש אחר ברשת ה- Ledger Ledger (DLT), העסקה תתווסף לבלוק.

החסימה (המכילה הרבה עסקאות) מאומתת לאחר שיטת הקונצנזוס שנבחרה על ידי הרשת.

התכונות העיקריות של רשת המופעלת באמצעות בלוקצ’יין כוללות:

 • שְׁקִיפוּת
 • חוסר שינוי
 • אבטחה משופרת
 • ביזור
 • בלתי הפיך
 • התנחלויות מהירות יותר

אם אתה מעוניין ללמוד עוד על אופן הפעולה של בלוקצ’יין, עיין במאמר בלוקצ’יין למתחילים.

במבט קדימה, ניתן להשתמש בבלוקצ’יין במקרי שימוש רבים ואנכיים. האנכי שהיא משפיעה בעיקר כוללים פיננסים, בנקאות, שרשרת אספקה, ייצור ואחרים.

כבר כיסינו מקרי שימוש מעניינים לבלוקצ’יין. עיין במאמרים המפורטים למידע נוסף אודות מקרי שימוש.

 • שימוש בבלוקצ’יין: רשימת 20+ מקרי שימוש בטכנולוגיית בלוקצ’יין
 • 12+ מקרים לשימוש מעשי של Blockchain 2020

גישה מבוזרת מביאה יתרונות רבים כולל

 • יעילות מוגברת על ידי הסרת איש הביניים ואוטומציה
 • שקיפות רבה יותר עבור רשתות ציבוריות
 • אבטחה טובה יותר באמצעות שימוש בקריפטוגרפיה
 • עקיבות משופרת עם רשומות בלתי ניתנות לשינוי

בלוקצ’יין אינו פיתרון לכל דבר

זה קריטי להבין שבלוקצ’יין, למרות שמבטיח מאוד, לא יכול לפתור כל בעיה שיש.

זה לא גלולת הקסם שכל תעשייה חיכתה לה. למעשה, ישנם אנשים רבים שמאמינים שבלוקצ’יין אינו מוכן לתעשייה כלשהי. זה יכול להיות נכון באופן חלקי מכיוון שבלוקצ’יין צריך להיות בוגר יותר לפני שהוא יכול להיות שימושי באמת לעסקים העוברים מתהליכים מסורתיים.

ברוס שנייר, טכנולוג אבטחה בבית הספר הרווארד קנדי ​​חושב שאין צורך בבלוקצ’יין כרגע. בזה מאמר דעה, הוא ניסה לספק טיעון טוב מדוע המערכות המסורתיות הנוכחיות טובות יותר לעת עתה.

אבל, אני חושב שזה לא לגמרי נכון. במערכות מסוימות יש צורך בבלוקצ’יין. דוגמה מרכזית אחת היא תעשיית המזון. יבמ בשיתוף פעולה עם וולמארט הצליח להתחקות אחר 5 פריטי מזון ממקורם כדי להבטיח אמינות, אותנטיות ורעננות. סוגים אלה של מקרי שימוש הופכים את הבלוקצ’יין ליותר יקר מכל טכנולוגיה אחרת שיש.

בקיצור, blockchain הוא חיוני בכדי להפוך את הדברים לאמינים ויעילים יותר. עם זאת, blockchain עדיין צריך להיות בוגר יותר לפני שניתן יהיה להחיל אותו על כל בעיה שיש שם.

שאלות שיש לשאול לדעת מתי להשתמש בבלוקצ’יין

מתי להשתמש בבלוקצ'יין

אם אתה אחד מאותם עסקים המעוניינים לפדות ברכבת הבלוקצ’יין הראשונית, עליך לדעת בדיוק מתי להשתמש בבלוקצ’יין.

בואו נעבור על השאלות שעליך לשאול מתי לדעת מתי להשתמש בבלוקצ’יין.

האם אתה זקוק לשינוי משתנה למקרה השימוש שלך?

שאלה זו תעזור לך להבין אם תוכל לנצל את תכונת המשתנות המוצעת על ידי בלוקצ’יין. לא ניתן להסיר או לשנות את הנתונים ברגע שהם מוקלטים. בקיצור, הרשומות ההיסטוריות נשארות זהות גם כשיש דרך לעדכן ערך חדש. אם אינך זקוק לשינוי משתנה, שם תרצה לחפש פתרונות טובים יותר בהם תוכל לעדכן נתונים לעתים קרובות.

האם יש מצב שאתה צריך לתקן טעות או להסיר רשומה?

כפי שכבר הזכרנו שבלוקצ’יין מציע חוסר שינוי כיוון שהוא נספח בלבד. אבל, אם העסק שלך זקוק לתיקון טעויות או להסרת רשומות, ייתכן שבלוקצ’יין אינו הפיתרון הנכון. ניתן להבין את התרחיש כולו בצורה הטובה ביותר בהקשר של ה- GDPR הקובע שלכולם הזכות להישכח. זה הופך אותו למאתגר לפתרון מבוסס בלוקצ’יין ודורש פיתרון מוחלט.

האם אתה מחפש לפתור בעיה בארגון שלך או שיש מספר ארגונים או גופים המעורבים?

Blockchain אינו פיתרון אידיאלי מכיוון שכבר נוצר אמון בארגון אחד למקרה אם אתה מנסה ליישם blockchain בארגון שלך. בלוקצ’יין יכול להיות פיתרון ריאלי אם האמון אינו קיים בארגון, אך זה כמעט לא קורה.

האם ישויות מרובות סומכות זו על זו?

בלוקצ’יין הוא פתרון אידיאלי אם יש מספר ישויות. עם זאת, אם האמון כבר נוצר בין אותם גופים אז blockchain, אז יישום blockchain יכול להיות מיותר ולא נדרש! אם קיים חוסר אמון, אז בלוקצ’יין יכול לפתור את הבעיה!

האם אתה זקוק לשקיפות?

שקיפות עשויה להידרש במקומות בהם יש לאתר מידע. אם העסק שלך מבוקר משירותים חיצוניים, אז בלוקצ’יין הוא יותר מדי לבקש. עם זאת, אם יש צורך במערכת שקופה כדי שכל בעל עניין יוכל לאמת את העסקאות והמידע שנשמרו / משותפים על ידי הפלטפורמה, אז בלוקצ’יין מתאים מאוד.!

האם אתה צריך לדעת אם העסקאות מזויפות או נפגעות?

מכיוון שבלוקצ’יין מציע שקיפות ברמה הפרטית והציבורית, זה יכול להיות אופציה טובה לעסקים שרוצים ללמוד האם העסקאות מאובטחות או לא. בעסקים מסוימים, חשוב לדעת על מצב העסקה, וכאן נכנס בלוקצ’יין, המספק את הפיתרון הנדרש. לדוגמא, אם העסק שלך עוסק במזון, תוכל להשתמש בבלוקצ’יין כדי לעקוב אחר שרשרת האספקה.

בדרך זו תוכלו ללמוד אם משהו משתבש כולל החלפת חבילות או שהחבילה אינה ראויה לצריכה. בשני המקרים מערכת שקופה תעזור לכם להתגבר על הבעיה.

עד כמה המערכת המבוזרת משתלבת בכל הסצנה?

לפני שתתחיל לאמץ את הבלוקצ’יין, עליך לדעת את היתרונות והחסרונות של רשתות מבוזרות. זה הכרחי מכיוון שבלוקצ’יין היא טכנולוגיית ספר חשבונות מבוזרת. כמו כן, יישום מבוזר אינו קל על הכיס. לכן עליכם לבדוק האם היתרונות עולים על העלויות הנלוות לכך. אם כן, ייתכן שזו אפשרות טובה ללכת איתו.

האם יש דרישות ביצוע? אם כן, האם הבלוקצ’יין עומד בדרישות אלה?

למרות ש- Blockchain מהיר, עדיין צריך לעבור דרך ארוכה לפני שיוכלו להתאים פתרונות אחרים שם. לכן, אם העסק שלך מסתמך על ביצועים, אז בלוקצ’יין הוא לא בחירה טובה! אתה צריך מספר רב של צמתים כדי להפוך את הבלוקצ’יין שלך לקיימים וזה יכול להיות שהוא יקר חישובית לעומת פתרון מרכזי מסורתי שאינו דורש כל כך הרבה כוח חישובי..

האם התקנים מוגבלים צריכים להשתתף ברשת הבלוקצ’יין כצומת?

כפי שאתה צריך לדעת, blockchain דורש מספר צמתים כדי לבצע פונקציונליות. אם הצמתים שלך מוגבלים ועדיין צריכים להשתתף, אז בלוקצ’יין אינו בחירה טובה. בלוקצ’יין פרטי עוקף את הבעיה.

האם יש התאמה אדריכלית בין הבלוקצ’יין ליישום המעצבים?

לבסוף, נסה לשאול אם היישום שלך מתאים למודל המבוזר של בלוקצ’יין. אם התכנון האדריכלי אינו מתאים, אז טוב לחפש פיתרון אחר.

מתי להשתמש בבלוקצ’יין / מתי לא להשתמש בעץ ההחלטות של בלוקצ’יין

מדהים! עברת על כל עשר השאלות, אך עדיין לא בטוח אם אתה זקוק לפיתרון הבלוקצ’יין לעסק שלך? כדי לפתור את הבעיה שלך בצורה טובה יותר, בוא נעבור דרך עץ החלטות שיעזור לך להחליט מתי להשתמש בבלוקצ’יין.

1. האם ברצונך להסיר את המתווכים והמתווכים?

 • אם כן – המשך לקרוא ולהמשיך לשלב הבא
 • אם לא – אז אל תשתמש בבלוקצ’יין

הדבר הראשון שעליך להבין הוא ההקשר העסקי. האם אתה זקוק למתווכים או המתווכים במערכת שלך או הסרתם עוזרת לך לפתור בעיה עסקית קריטית? אם זה המקרה, אז אתה צריך בלוקצ’יין. פתרונות בנקאיים מסתמכים על טכנולוגיית ספר חשבונות מבוזרת כגון CORDA כדי לשפר את תהליך העבודה שלהם על ידי הסרת ביניים ומאפשרים להם לבצע העברות בצורה מאובטחת ומהירה יותר..

2. האם אתה עובד עם נכסים דיגיטליים?

 • אם כן – המשך לקרוא ולהמשיך לשלב הבא
 • אם לא – אז אל תשתמש בבלוקצ’יין

Blockchain הוא פיתרון אידיאלי לתהליכים שיש להם נכסים מקוריים דיגיטליים. משמעות הדבר היא נכסים רגילים הניתנים לדיגיטציה. יש תהליך פשוט וישר שבו נוצרת גרסה דיגיטלית של הייצוג הפיזי עם כל הפרטים הדרושים. לדוגמה, ניתן לבצע דיגיטציה של נכסי נדל”ן על ידי אחסון כל המידע החיוני.

3. האם אתה מסוגל ליצור רישום סמכותי וקבוע של נכסים דיגיטליים?

 • אם כן – המשך לקרוא ולהמשיך לשלב הבא
 • אם לא – אז אל תשתמש בבלוקצ’יין

הדבר הבא שעליך לבדוק אם באפשרותך ליצור רשומת נכסים דיגיטליים קבועה וסמכותית. זהו אחד הצעדים החשובים במעבר מתהליך מסורתי לבלוקצ’יין. אתה צריך שיהיה לך מקור אמון מתאים כדי להתחיל את כל התהליך. כמו כן, זה לא יעבוד אם יש לך מספר מקורות מכיוון שהוא יכול להתחיל את הסכסוך עם יצירת הרשומה הדיגיטלית. כל הצדדים צריכים לקחת אחריות על יצירת נכסים דיגיטליים.

4. האם העסק שלך דורש עסקאות בעלות ביצועים גבוהים?

 • אם כן – יש סיכוי שפתרונות בלוקצ’יין יכולים למשוך את זה, אבל כרגע הם לא יכולים.

 • אם לא – עבור לשלב הבא.

לא כל העסקים נוצרים באותה מידה מכיוון שחלק מהעסקים זקוקים לפתרונות מהירים שיכולים להתמודד עם מיליוני עסקאות. אם העסק שלך זקוק גם למהירות, ייתכן שבלוקצ’יין לא מתאים לך. רשתות חסימות הן מהירות אך יכולות להוות מגבלה כשמדובר בדרישות מסוימות. כרגע יש התפתחויות בטכנולוגיית הבלוקצ’יין שהולכות להתמודד עם הבעיה ואולי תראו עוד פתרונות מותאמים אישית שיהיו מהירים ויכולים לעמוד בביקוש..

5. האם אתה מתכוון לאחסן נתונים שאינם עסקות בכמויות גדולות?

 • אם כן – אז יש סיכוי שפתרונות בלוקצ’יין יכולים למשוך את זה, אבל כרגע הם לא יכולים.

 • אם לא – עבור לשלב הבא

בלוקצ’יין אינו פיתרון מדהים בכל הנוגע לאחסון נתונים לא מתיחה בכמויות גדולות. אם העסק שלך דורש אותם, אז זה תמיד רעיון טוב יותר להשתמש בפתרון אחר. אך ניתן להתעלם מכך למקרי שימוש מיוחדים שבהם השימוש בבלוקצ’יין חיוני לכל המערכת האקולוגית.

6. האם אתה צריך להסתמך על צד מהימן?

 • אם כן – פתרונות בלוקצ’יין מסוימים יכולים להציע לך תכונה זו אך היא זקוקה לעבודה נוספת

 • אם לא – עבור לשלב הבא

יש שם עסקים רבים שלא עובדים ללא הצד המהימן. אם זה המקרה, אז יישום ושימוש בבלוקצ’יין יכול להיות שאלה קשה. מכיוון שבלוקצ’יין אינו מאפשר שינוי נתונים, קשה לנהל רשת מבוססת על תקנות. במילים פשוטות, יש צורך לכלול את הרגולטורים בעת פריסת פרויקט בלוקצ’יין. זה יבטיח שמירה על ציות וחוקים גם כאשר משתמשים בטכנולוגיית בלוקצ’יין מתקדמת.

7. האם אתה מחפש לנהל יחסי חילופי ערך או חוזים?

 • אם כן – המשך לקרוא ולהמשיך לשלב הבא
 • אם לא – אז כמה פתרונות הבלוקצ’יין יכולים להציע לך את התכונה הזו, אך היא זקוקה לעבודה נוספת

יתרה מכך, אם העסק שלך אינו סביב ניהול יחסים חוזיים או החלפת ערך, אין שימוש רב בבלוקצ’יין במקרה זה. לכן עסק שמשתמש בבלוקצ’יין כדי לשפר את הערך העסקי ולהפחית עלויות צריך לנסות לנהל עסקאות שסובבות סביב נכסים דיגיטליים.

8. האם אתה זקוק לגישת כתיבה משותפת?

 • אם כן – המשך לקרוא ולהמשיך לשלב הבא
 • אם לא – אז אתה לא צריך בלוקצ’יין

כעת, עליכם לבדוק אם עליכם לשתף גישה לכתיבה או לא? במילים פשוטות, המשמעות היא שעליך לבדוק אם חברים אחרים זקוקים לכתיבת גישה לבלוקצ’יין או לא. אם הם עושים זאת, עדיף לא להשתמש בבלוקצ’יין ולחפש פיתרון חלופי.

9. האם יש אמון בין התורמים?

 • אם כן – אז כמה פתרונות בלוקצ’יין יכולים להציע לך את התכונה הזו, אך היא זקוקה לעבודה נוספת

 • אם לא – עבור לשלב הבא

Blockchain מציעה פלטפורמה שבה ניתן לבצע עסקאות ללא מעט אמון. אם הגופים איתם העסק מתמודד כבר מהימנים, אין טעם להשתמש בבלוקצ’יין.

10. האם אתה רוצה לקבל פונקציונליות שליטה?

 • אם כן – אז אתה צריך לבחור בלוקצ’יין פרטי / מורשה

 • אם לא – עבור לשלב הבא

רשת מורשית / פרטית מציעה פונקציונליות שליטה. הרשת המורשית תעזור לך לקבוע כללים להפצה, מעורבות ועוד!

11. האם אתה צריך עסקאות בלוקצ’יין כדי להיות ציבוריות?

 • אם כן – אז ללכת על פתרונות ציבוריים של בלוקצ’יין

 • אם לא אז כדאי לבחור בבלוקצ’יין פרטי

לבסוף, עליך לבדוק אם העסקאות שלך צריכות להיות ציבוריות או לא. אם העסקאות שלך יכולות להיות ציבוריות, בחר בלוקצ’יין ציבורי. אם לא, אז בלוקצ’יין פרטי יעבוד בשבילך!

בקיצור, עליך להשתמש בבלוקצ’יין כשאתה צריך את הדברים הבאים:

 • ניהול ואבטחה של מערכות יחסים דיגיטליות
 • שימוש נכון ברשת מבוזרת
 • חוסר אמון בקרב גורמי המערכת האקולוגית
 • המתווך כבר לא נדרש
 • רשום עסקאות מאובטחות בין מספר שותפים
 • הנתונים אינם קבועים ועליך לעקוב אחריהם כהלכה

מתי לא להשתמש בבלוקצ’יין?

עד עכשיו דנו בשאלות שעליך לשאול מתי להשתמש בבלוקצ’יין. הם ענו בעקיפין על השאלה מתי לא להשתמש בבלוקצ’יין. כדי להבטיח שאתה לא מתבלבל, בוא נפרט מתחת לתרחישים או לתנאים שבהם אתה לא צריך להשתמש בבלוקצ’יין. אתה יכול גם לחשוב על זה כסיכום של הנקודות לעיל.

 • אל תשתמש בבלוקצ’יין אם התהליך כולל נתונים חסויים
 • כשאתה צריך להשתמש בשירותים חיצוניים כדי לאחסן או לאסוף נתונים
 • אל תשתמש בבלוקצ’יין כאשר כללי העסקאות משתנים לעתים קרובות
 • כשיש הרבה אחסון נתונים סטטי
 • כשאתה צריך עסקאות מהירות

סיכום

זה מוביל אותנו לסוף המאמר שלנו בו דנו מתי להשתמש בבלוקצ’יין ומתי לא להשתמש בבלוקצ’יין. שאלות אלה גם נותנות לנו רמז למתי בלוקצ’יין יהפוך למיינסטרים. לעת עתה, עלינו לחכות מכיוון שבלוקצ’יין עדיין זקוק להרבה זמן לפני שהוא יתבגר.

אז מה אתה חושב על זה? הגיבו למטה והודיעו לנו.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map