מהו ICO: מבוא להצעת מטבע ראשונית

בואו נסתכל על כמה נתונים סטטיסטיים קודם:

 • הצעת המטבע הראשונית הראשונה (ICO) נערכה בשנת 2014 עבור פרויקט Ethereum. עם זאת, בתוך שלוש שנים בלבד, כלומר ביוני 2017, חברות סטארט-אפים של בלוקצ’יין ותרחוק מטבעות קריפטו גייסו יותר כסף דרך מסלול ה- ICO מאשר אמצעים מסורתיים כמו השקעה בהון סיכון (VC).!
 • בשנת 2017 גייסו ICO 5.6 מיליארד דולר!

עם כמות כה גדולה של קרנות שגויסו על ידי ה- ICO, לצופים רבים בתעשייה יש שאלה “מה זה ICO?”

ICOs הפכו לאמצעי חשוב לגייס כספים לסטארט-אפים של בלוקצ’יין ומטבעות קריפטוגרפיים. יש להם דמיון עם הנפקות ראשוניות (IPO) בכך שהם מציעים גם נתח בפרויקט לציבור. עם זאת, השיטה, הסיכונים והתגמולים של ה- ICO שונים מאוד.

מהו ICO: הגדרת עבודה

ICO היא דרך לגיוס כספים בסביבה לא מוסדרת. האמצעי המסורתי לגיוס כספים מ- VC או לעבור לדרך ההנפקה כרוך בקפדנות משמעותית בשל התקנות המחמירות וההפעלה של blockchain-crypto עוקפת את אלו עם ICO..

הסטארט-אפ מוכר חלק מאסימוני הצפנה לתומכים המוקדמים של הפרויקט. הם מגייסים את הכספים בצורה של מטבעות פיאט כגון דולר אמריקאי, או מטבעות קריפטוגרפיים ידועים כמו ביטקוין או את’ר.

צוות פרויקט הסטארט-אפ יוצר ספר לבן בו הם מסבירים את הפרויקט ובאיזו הזדמנות שוק הוא יטפל, או איזו בעיה עסקית הוא יפתור. העיתון הלבן מתאר גם את הטכנולוגיה, מדוע בכלל יש צורך באסימון קריפטו, במפת הדרכים של הפרויקט ובכמות הקרן הנדרשת להשלמת הפרויקט..

בנוסף, העיתון הלבן מפרט את ממשל הפרויקט, את ציר הזמן ל- ICO, את המטבעות המקובלים ב- ICO, ואיזה אחוז מסמל הקריפטו יימכר ב- ICO. העיתון הלבן מתאר כיצד יוקצו האסימונים הנותרים, גם האם תהיה מכירה פרטית לקראת ה- ICO, כלומר שלב בו כמה משקיעים נבחרים קונים מספר גדול של אסימונים במחיר נמוך יותר..

במהלך ה- ICO המשקיעים קונים אסימונים באמצעות פיאט או מטבעות קריפטוגרפיים. אם ה- ICO מסוגל לגייס את ‘הכובע הרך’, כלומר את הקרן המינימלית הרצויה, או יותר מכך, הפרויקט נלקח לסיומו. אם צוות פרויקטים לא מצליח לגייס את “הכובע הרך”, ה- ICO נחשב כבלתי מוצלח והכספים מוחזרים למשקיעים..

היתרונות והחסרונות של ICO:

לסטארט-אפים היתרונות הבאים עם ICO:

 • אפקט רשת חיובי: לעתים קרובות פרויקטי הקריפטו הם אפליקציות מבוזרות (DApps) ומשתמשים רבים יותר מועילים למשתמשים, וזה יתרון של ICO.
 • הסטארט-אפ יכול לגייס כספים בקלות ובמהירות מכיוון שאין מחסום כניסה, קל להתאים אישית אסימון קריפטו ולהפעיל ICO באמצעות פלטפורמות כמו Ethereum, Waves או Stellar.
 • השיווק כולו הוא דיגיטלי באמצעות אתר החברה, מדיה חברתית, אפליקציות העברת הודעות ופורומים מקוונים אחרים.
 • צוות הפרויקט משתמש בבלוקצ’יין שלהם לניהול הכספים שגויסו והפצת האסימונים, וזה אוטומטי וקל.

למשקיעים יש יתרונות רבים גם עם ICO, למשל:

 • אם המטבעות הקריפטוגרפיים שלהם הופכים פופולריים, אז רוב חילופי הקריפטו יפרטו אותו ובכך יספקו נזילות גבוהה.
 • כל אחד יכול להשקיע ב- ICO, בניגוד לתרחיש עם קרנות ה- VC, אשר מרוכזות גיאוגרפית במוקדים הפיננסיים כמו ניו יורק או עמק הסיליקון..
 • כפי שעולה מהעלייה המטאורית במחירי מטבעות קריפטוגרפיים רבים בשנת 2017, למשקיע יש סיכוי טוב להרוויח אם ערך המטבע מעריך.

עם זאת, ICOs מהווים גם את הסיכונים הבאים:

 • חוסר וודאות: לעיתים קרובות אין לסטארט-אפ המשיק את ה- ICO מוצר מוכן, ולמרות שעיתון הלבן עשוי לתאר את הטכנולוגיה היטב, אין כל ערובה שניתן יהיה לבנות את המוצר.
 • מחיר אסימון ההצפנה עשוי שלא להתבסס על חסינות המוצר או התוכנית העסקית, אלא להתבסס על ציפייה לרווח חוזר. אם לפרויקט אין ערך כלכלי בסיסי, הדבר עלול לגרום לבועה.
 • שוק הקריפטו הוא מאוד תנודתי, בשל אופיו הספקולטיבי.
 • טקטיקות מניפולציה בשוק כמו ‘שאיבה וזריקה’ בשוק הקריפטו מהוות סיכון גבוה, במיוחד עבור משקיעים קטנים.
 • ICOs אינם מוסדרים, למשקיע אין שום אפשרות משפטית אם הכספים הולכים לאיבוד.
 • האנונימיות שמציעים פרויקטים רבים של מטבעות קריפטוגרפיה מהווה סיכון מכיוון שעבריינים עשויים להשתמש לרעה ב- ICO להלבנת הון.
 • התקנות שונות על פי מדינה והן מנוסחות במדינות רבות, ולא ידוע אם ICOs יהיו מורשים במדינה מסוימת בעתיד.

השקת ICO:

בהנחה שצוות ההנהלה קיים, ולסטארט-אפ יש תוכנית עסקית עם פתרון טכנולוגי, נדרשים השלבים הבאים להפעלת ICO:

 • בניית צוות משפטי מוסמך הבודק את ההיבטים הרגולטוריים בתחום השיפוט של החברה, בין אם האסימון הוא דרישות אבטחה, ידע-לקוח (KYC), והלבנת הון (AML) ונוקט בפעולות הנדרשות.
 • התאם אישית את אסימון ההצפנה, שניתן לעשות זאת בדרכים שונות. צוות הפרויקט עשוי לבחור לבנות את פלטפורמת הבלוקצ’יין ואת האסימון מאפס. לחלופין, הם עשויים לבחור להשתמש בפלטפורמת בלוקצ’יין כמו Ethereum, ולפתח את האסימון והמוצר שלהם, תוך ניצול היתרונות של ה- Ethereum Virtual Machine (EVM), תקני ERC20 ושפת התכנות Solidity לקידוד החוזים החכמים. אפשרות פופולרית נוספת היא להשתמש בפלטפורמות ICO כמו ICONOMI שהופכים את תהליך ההשקה ל- ICO לקל מאוד.
 • הרכיב צוות שיווק טוב לשיווק אגרסיבי של ה- ICO באמצעות פלטפורמות מדיה חברתית, אפליקציות העברת הודעות כמו Telegram, ופורומים מקוונים כמו Reddit. על הצוות להבטיח נייר לבן איכותי ואתר קל להבנה.

משאבים לדעת על שיטות עבודה מומלצות של ICO:

בין אם צוות פרויקט סטארט-אפ או משקיע, חשוב לדעת מספיק על ICO לפני השקת אחד או השקעה בכזה. קריאה מומלצת היא מאמר זה, המפרט גם כמה מה- ICO המצליחים ביותר בהיסטוריה של בלוקצ’יין ומיזמי הצפנה..

רוצה ללמוד עוד?

עיין במאמרים אלה על ICO לעומת DAICO, ו- STO מול ICO.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map