מדריך למתחילים: מהו יישום מבוזר (DApp)?

העולם מתפתח וכך גם עולם הטכנולוגיה כידוע. האם דמיינת אי פעם למצוא אפליקציות שאינן בבעלות בלעדית של אף אחד או שאין לך שרת מרכזי או שאין לה השבתה? נשמע טוב מכדי להיות אמיתי, נכון? הגיע הזמן שתדעו על DApp.

אבל למעשה, זה לא רק דמיון בלבד עכשיו. אתה יכול למצוא סוג כזה של אפליקציות בימינו או שאולי אתה משתמש באחת מהן אך עדיין לא יודע. יישומים שזה עתה נולדו ידועים יותר בשם היישומים המבוזרים או בקיצור DApps.

לפני שנעבור לנושא בצורה מורכבת, כדאי שתבינו את הטכנולוגיה שנקראת בלוקצ’יין. הבלוקצ’יין הוא טכנולוגיה שהומצאה עוד בשנת 2009 על ידי ישות לא ידועה בשם סאטושי נקאמוטו. לא ידוע כמו שאף אחד לא יודע מי זה סטושי. אולי סאטושי הוא בחור או ילדה או כל חברה סודית או אולי אפילו זר. מי יודע? יכול להיות!

איך DApps הגיעו לאור?

הבלוקצ’יין הוא פשוט ספר ספרים דיגיטלי שבו כל אחד יכול לאחסן ולשתף עסקאות ברשת. אפשר לקרוא לזה ספר פתוח. המאפיין העיקרי של בלוקצ’יין הוא שהוא מבוזר. כלומר, אף אחד לא יכול לשלוט בזה, זה אוטונומי.

ביטקוין השתמש לראשונה בטכנולוגיה כדי להכניס מטבע מבוזר שממגר את הצורך של כל בנק או צד שלישי לאמת עסקאות. מאוחר יותר בשנת 2015, גאון נער רוסי בשם ויטאליק בוטרין לקח את הטכנולוגיה עוד יותר רחוק. הוא המציא את אתריום והראה לנו שלבלוקצ’יין יכולים להיות היבטים רבים אחרים מאשר מטבע דיגיטלי.

כך הגיע DApp. לאפליקציות מבוזרות אין שרת מרכזי ואף אחד לא יכול לשלוט או לשנות או למחוק את מסד הנתונים. יש הבנה טובה יותר אתה צריך לקפוץ קצת יותר עמוק.

קחו בחשבון, אתרים כמו פייסבוק. לפייסבוק שרתים מרכזיים בצפון קרוליינה, ארה”ב. אז כלומר, במקרה, אם האקר כלשהו יפרוץ אותו איכשהו, נאבד את פייסבוק. אפילו כל ממשלה לא יכולה להוריד את זה אם הם סוגרים את מרכז הנתונים.

אבל היישום המבוזר הוא מעבר לכך. אין לו שום שרת מרכזי. במקום זאת, כל הנתונים מופצים ברחבי רשת הבלוקצ’יין. כמו כן, קוד המקור פתוח לכל.

תכונות בולטות

ל- DApp יש את התכונות הבאות –

  1. קוד המקור שלו זמין למשתמשים נפוצים.
  2. מאמצת את טכנולוגיית הבלוקצ’יין והיא מבוזרת.
  3. לאפליקציה יש נכס דיגיטלי משלה או מטבע קריפטוגרפי משלה.
  4. שומר על אלגוריתם קונצנזוס עבור משתמשים כלומר PoW או PoS.

3 סוגי DApps

ויטאליק וצוותו דיברו על שלושה סוגים נפוצים של DApp על הנייר הלבן של Ethereum. הם –

  1. Money Centric DApps

DApps אלה דורשים מטבע דיגיטלי לאימות חוזים בין צדדים. לדוגמא, לאתרומי יש חוזה חכם. חוזה חכם מאמת את עצמו כאשר מתקיימים תנאי החוזה. אמנם, כל הצמתים ברשת הבלוקצ’יין חייבים לאמת זאת תחילה.

  1. אפליקציות שדורשות כסף ומידע משתנה

סוג כזה של אפליקציות זקוק לאסימוני קריפטו וכן למספר פרוטוקולים. לדוגמא, אם יש לכם אפליקציה למשלוח מוצרים, עליכם לקחת בחשבון את מחיר המוצר ואת המרחק בין שני צדדים. כאן, המרחק בין שני צדדים הוא המידע המשתנה או הפרוטוקול המשני.

  1. אפליקציות המנהלות ממשל והצבעה

DApps הציגה גם טכנולוגיה משובחת נוספת בשם DAO. DAO מייצג ארגונים אוטונומיים מבוזרים. ארגונים אלה נוצרים כאשר שניים או שלושה מפלגות מנסות להשיג מטרה משותפת ומחויבות לחוזה חכם. לחברי המפלגה יש הסכמה ביניהם ואין להם שום מנהיג. כך חברי הקהילה יכולים להבין היטב.

איך אתה יכול לפתח DApp?

אתה יכול לעקוב אחר הנחיה פשוטה בת 3 שלבים לפיתוח DApp בעצמך ולהקים עסק משלך. אתה יכול אפילו לבדוק מאמר זה אם אתה מפתח הארדקור. אבל לעת עתה, בואו נדון במתודולוגיה הפשוטה.

שלב 1: פרסם ספר לבן

ראשית, עליכם לכתוב נייר לבן בו תרחיבו את הרעיון, התכונה, ה- POV הטכני, את חשיבות האפליקציה אותה אתם מתכננים לפתח. תן מחשבה רצינית ל”איך תוכל להשיג את מטרתך “וכתוב את מפת הדרכים.

זכרו, מפת הדרכים חשובה. זה יעזור לך להפוך את הרעיון שלך למכור יותר.

שלב 2: השקת ICO

ICO היא הדרך החדשה לתדלק חברות סטארט-אפ. מה שאתה הולך לעשות הוא למכור מטבעות קריפטוגרפיים למימון המונים של הפרויקט שלך. היו ספציפיים וברורים היטב לגבי התוכניות שלכם ושתפו הכל בכדי להפוך את האפליקציה וה- ICO שלכם לאמינים יותר.

שלב 3: השקה והטמעה

עכשיו רק תצטרכו לפתח את האפליקציה ולהשיק אותה בשוק. ככל שהאפליקציה שלך מבטיחה יותר, היא יכולה לאסוף יותר כסף.

DApps הם פיתרון מודרני להפעלת עסק חדש. לא תצטרכו להתחנן בפני מכוניות הוועידה למימון הפרויקט שלכם. התחל לעבוד על הפרויקט שלך, אמון בפשוטי העם. בהצלחה.

קרא גם,

  • עשרת ה- DApp הפופולריים ביותר לעקוב אחריהם בשנת 2018
  • מערכת אקולוגית של NEO dApps: הרשימה המלאה
Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map