מבוזר לעומת ריכוזי: השוואה מפורטת

בעולם הבלוקצ’יין תמצאו את הוויכוח המבוזר לעומת הריכוזי הרבה. אחרי הכל, טכנולוגיית הבלוקצ’יין יכולה להפוך מערכות ריכוזיות לנחלת העבר.

בכל תרחיש, אם אתה חדש בטכנולוגיית הבלוקצ’יין, אתה עלול למצוא עצמך מבולבל עם מושגי הריכוז לעומת הביזור.

במאמר זה נחקור את הרעיון המבוזר לעומת הריכוזי בקשר לתעשיות הנוכחיות ולבלוקצ’יין.

לכן, ללא כל עיכוב, בואו נתחיל.

אם אתם ממהרים, בדקו בטבלה.

מְרוּכָּז מבוזר
מעורבות צד ג ‘ כן לא
לִשְׁלוֹט שליטה מלאה נשארת על הרשות המרכזית השליטה נשארת עם המשתמש עצמו
ניתן לפריצה נוטה יותר לפריצות ודליפות נתונים פחות נוטה לפריצות ודליפות נתונים כלא נקודת כשל אחת
נקודת כשל יחידה כן לא
קלות שימוש אינטואיטיבי וקל לשימוש לא קל לשימוש
דמי חליפין עמלות גבוהות יותר פחות עמלות
בעילום שם משתמשים אינם אנונימיים מציע אנונימיות

מבוזר לעומת ריכוזי: השוואה מלאה

בואו נתחיל בהשוואה של מבוזר לעומת ריכוזי.מבוזרת לעומת ריכוזית

קרא גם,

 • Blockchain למתחילים: מדריך תחילת העבודה
 • משכורת מפתחי Blockchain בעלייה

מהי ריכוזיות? וכיצד זה עובד?

ריכוזיות סובבת סביבנו יותר ממה שניתן לצפות. אם אתה משתמש בפלטפורמות מדיה חברתית כגון פייסבוק, אתה משתמש במערכת מרכזית. פלטפורמות מקוונות פופולריות אחרות כמו YouTube מרוכזות גם כן.

אז מה זה אומר?

המשמעות היא שרשות מרכזית שולטת בנתונים ובפונקציות של הפלטפורמה האמורה. לכן, אם אתה משתמש בפלטפורמת פייסבוק, לחברת פייסבוק יש שליטה מלאה על ההיבטים השונים של התכונות שלהם, כולל היכולת להחליט מי ומי לא יכול להצטרף לפלטפורמה..

אם אתה רוצה נקודת מבט טכנית, המערכת הריכוזית מחייבת מתווכים של צד שלישי לאמת נתונים. המשמעות היא שאם אתה שולח הודעה לחבר שלך באמצעות פלטפורמת פייסבוק, הנתונים יאומתו ואז יועברו על ידי הפלטפורמה האמורה..

דוגמה מצוינת נוספת תהיה שליחת דוא”ל. ברגע שאתה שולח דוא”ל לאדם אחר, לספק שירותי הדוא”ל ידע על מה ששלחת ומתי שלחת אותו. מידע זה נשמר באופן פרטי ללא כל מזהה, אך לשירות הדוא”ל, בכל מקרה, יש עותק של מידע זה.

בקיצור, השירותים המרכזיים מאוחסנים במידע שלך בהסכמתך. אם אתה זוכר את הפעם הראשונה שאתה יוצר חשבון בפלטפורמה ריכוזית כלשהי כמו פייסבוק, יאהו, ג’ימייל וכו ‘, היית צריך לתת להם את שמך המלא, לאום, תאריך לידה וכל מידע אחר כדי להירשם ב- פּלַטפוֹרמָה.

אז למה אני אומר לכם את כל אלה?

העובדה שהכל מאוחסן במקום ריכוזי, הוא חייב להיפרץ או לעשות שימוש לרעה למטרות אחרות. יאהו, בשנת 2015, הבחינה באחד הפריצות הגדולות שבהן קבוצת ההאקרים הצליחה להציג מיילים פרטיים של מיליוני חשבונות.!

ריכוזיות יכולה להתייחס גם למבנה ארגון שבו יכולת קבלת ההחלטות היא רק עם מעט אנשים. המשמעות היא שנדווח גם על הארגון המבוזר לעומת הריכוז.

כעת, לאחר שקיבלנו מושג על ישות ריכוזית, כעת, בואו נסתכל על איך זה עובד.

אינטרנט מרוכז לעומת מבוזר

יתרונות הריכוזיות

ללא ספק ישנם יתרונות או יתרונות מרובים של ריכוזיות. הם מפורטים להלן.

1. שרשרת פיקוד

עם ריכוז, שרשרת הפיקוד מוגדרת בבירור. אם ארגון משתמש בריכוזיות, הם מכירים את שרשרת הפיקוד. המשמעות היא שכל אדם בארגון יודע את תפקידו ואת מי עליו לדווח. הם גם יודעים איזה אדם נמצא בשליטתם ואחראים גם על פעולות הכפופים להם.

משמעות כל אלה גם שהמשלחת קלה בשרשרת. מנהלים בכירים יכולים בקלות להאציל עבודה לכפופים להם ולסיים ולסיים את העבודה בצורה הטובה ביותר. אם העבודה הושלמה בהצלחה, היא יוצרת רמת אמון בקרב העובדים והשרשרת, ומשפרת את הביטחון הנדרש בכדי לגרום לה לעבוד.

כשמדובר ברשת המשתמשת בריכוזיות, צומת מרכזי אחד או אוסף צמתים אחראים לאימות עסקות.

2. עלויות מופחתות

אחד היתרונות הגדולים ביותר של ריכוזיות הוא העלות הכרוכה בכך. כל רשת מרוכזת או תשתית דורשת פחות תמיכה ועלות. מכיוון שארגונים או רשתות ריכוזיות מתוכננים מראש, העלויות הנלוות לכך אינן עוברות את התקציבים אלא אם כן נדרש באופן מוחלט להרחיב את הרשת..

3. יישום החלטות מהיר

אין ספק שארגוני ריכוזיות או רשתות מאפשרות יישום מהיר של החלטות. מכיוון שלרשתות ריכוזיות יש פחות צמתים או אנשים, זה דורש פחות תקשורת בין רמות ההרשאה השונות.

כמו כן, אם רשת מרכזית מחליטה ליישם שינוי, ניתן לעשות זאת תוך מספר דקות. למשל, רשת מרכזית יכולה להפעיל לחץ רב יותר על הליך KYC והחליטה להוסיף דרישות נוספות לכך. מכיוון שהרשת מרוכזת, הם יכולים לדחוף את ההנחיות החדשות או לשנות את הליך KYC אשר יכול לפעול באופן מיידי כמעט לאחר בדיקה נכונה..

חסרונות הריכוזיות

ישנם גם חסרונות שונים של הריכוזיות. כמה מהם להלן:

1. אמון

למרות שארגונים ריכוזיים הם מאובטחים ואמינים, הם אינם מאובטחים או אמינים ב 100%. האמון הוא הסכם שנקבע על ידי נותן השירות והמשתמש.

עם זאת, זה הסכם והוא יכול להישבר בקלות. תאגידים גדולים סובלים מעת לעת מבעיות אמון מצד המשתמשים שלהם.

זה קורה כאשר יש ביטול במערכת הביטחון, אנשים נוטים להתעלם מהשירות זמן מה לפני שספק השירות יתקן את האמון בכך שהוא מציע פתרונות ותגמול לאנשים שנפגעו..

כל זה קורה בגלל הריכוזיות והסיבה שכל הנתונים נשמרים במסד נתונים מרכזי.

2. נקודת כישלון יחידה

ריכוזיות פירושה גם שכל הרשת תלויה בנקודת כשל אחת. ארגונים יודעים על החיסרון ולכן השתמשו באמצעים להכיל אותו. עם זאת, העובדה שיש סיכוי לכישלון היא חסרון גדול עבור שירותים קריטיים למשימה.

3. הגבלת מדרגיות

כאשר משתמשים בשרת יחיד ברוב המקרים, הוא מוביל למגבלות מדרגיות.

מה המצב הנוכחי של ריכוזיות?

ריכוזיות היא ללא ספק דרך יעילה לניהול ארגונים או רשתות. נעשה בו שימוש יעיל על ידי ארגונים גדולים כמו מיקרוסופט, פייסבוק, יאהו וכו ‘. למעשה, ממשלותינו נשענות גם על גישה ריכוזית.

במקרה של ממשלה ריכוזית, המנהלים הפוליטיים מרכזים את הכוח. ניתן גם להפעיל את הכוח במספר מקרים.

עבור תאגיד גדול ריכוז מבטיח שהנתונים שלו יישארו בטוחים. זה נחוץ כדי שסודות המסחר שלהם לא ידלפו. עם זאת, ישנה דרך שונה של טיפול בנתונים עם אפשרות להשתמש ברשתות מבוזרות כגון בלוקצ’יין.

אנו יכולים לומר בקלות שריכוזיות עדיין נפוצה מאוד בשוק הנוכחי. ולא כל העסקים אינם צריכים לאמץ ביזור רק לצורך העניין. מודלים עסקיים שונים משגשגים ברשת ריכוזית וזה ייקח זמן עד שיותר ויותר עסקים יעברו לעבר מודלים מבוזרים.

מהי ביזור? וכיצד זה עובד?

כעת, כשיש לנו הבנה מלאה של ריכוזיות, יהיה לנו קל להבין וללמוד על ביזור.

רעיון הביזור הוא חדש. זה התגלה עם שחרורו של הביטקוין בשנת 2009. הוא הציג גם קונספט מגניב אחד חדש שמאפשר ביזור, כלומר טכנולוגיית בלוקצ’יין. כאן אם משתמש אחד שולח ביטקוין למשתמש אחר, הוא לא צריך לעבור רשות מרכזית.

עם זאת, אין פירוש הדבר שהעסקה אינה מאומתת. העסקאות מאומתות באמצעות אלגוריתמים של קונצנזוס.

הרשת המשמשת את הביטקוין ניתנת לחיבור לכל אחד.

זה אומר שהוא פתוח. הוא הציג גם תכונות עיקריות אחרות כגון שקיפות, שבהן כל אחד יכול לאמת את העסקאות במידת הצורך. ברשת כזו, אדם או מכונה שמתחברים לרשת מכונים “צומת”. בסופו של דבר תהיה רשת עם אלפי צמתים שמסוגלים לשלוח ולקבל כספים זה מזה.

בוא ניקח דוגמה של העולם האמיתי כדי להבין את המושג.

רשת אנרגיה מבוזרת היא המקום בו אנשים יכולים להתחבר ולקנות אנרגיה מערכים עצמאיים אחרים. בדרך זו הם אינם צריכים לשלם למתווכים בגין גישה לאנרגיה מלכתחילה.

רשת האנרגיה המבוזרת מסתמכת על טכנולוגיית בלוקצ’יין ללא צורך ברשות מרכזית. הצמתים המייצרים את האנרגיה יכולים לחלוק אותה עם הרשת ולקבל תשלום על כך.

יתרונות הביזור

ישנם יתרונות מרובים של ביזור.

1. שליטה מלאה

אחד היתרונות המשמעותיים ביותר של ביזור הוא שהמשתמשים הם בשליטה מלאה על העסקאות שלהם.

משמעות הדבר היא שהם יכולים להתחיל בעסקה כאשר הם רוצים ללא צורך לאשר אותה מרשות ריכוזית. במילים פשוטות שתהליך האימות אינו תלוי בצדדים שלישיים ורשת מבוזרת משתמשת בשיטות קונצנזוס לאימות המידע..

2. לא ניתן לשנות או למחוק נתונים

מבנה הנתונים של טכנולוגיית Blockchain הוא נספח בלבד. המשמעות היא שאין סיכוי לאף אחד לשנות או לשנות את הנתונים לאחר שמירתם. ישנה טכנולוגיית בלוקצ’יין נוספת המשתמשת במודלים שונים של נתונים כגון קורדה, אך הם עוקבים אחר מאפיין המשתנות.

3. מאובטח

רשתות מבוזרות מאובטחות בגלל האופן שבו הן מטפלות בנתונים ועסקאות. הם משתמשים בקריפטוגרפיה על מנת להבטיח כי פנקסי הנתונים מאובטחים. כמו כן, הנתונים בבלוק הנוכחי דורשים נתונים מהבלוק הסמוך כדי שיוכלו להשתמש בקריפטוגרפיה כדי לאמת את הנתונים.

4. צנזורה

פירושו של ביזור הוא גם פחות צנזורה. במערכת ריכוזית, יש יותר סיכויים שניתן יהיה לצנזר מידע. עם זאת, הרשת המבוזרת נוטה פחות לצנזורה, מכיוון שאין רשות מרכזית השולטת בנתונים. בואו ניקח דוגמא להבנת התרחיש.

טוויטר, למשל, ידועה בצנזורה של חשבונות מכיוון שהיא מוצאת כמה פוסטים פוגעניים או שעושה את זה כשהממשלה מנסה לצנזר חשבונות אם זה מנוגד לסדר היום שלהם..

במקרה של ביזור, עמיתים יכולים לקיים אינטראקציה ישירה, ומכאן שאין צנזורה או פחות.

5. פיתוח פתוח

רשתות מבוזרות תומכות בעיקר בפיתוח פתוח. זאת בגלל אופיו ואופן פעולתו. על ידי קיום סביבת פיתוח פתוחה, הרשת מקבלת שירותים, כלים ומוצרים מדהימים שנבנו מעליה.

לינוקס, למשל, הוא קוד פתוח ויש לו מערכת אקולוגית שמאפשרת לכל אחד להשתפר בו. הדבר נכון גם לגבי רשתות מבוזרות. לשם השוואה, רשת מרכזית או פתרונות סגורים אינם מקבלים את ההזדמנות לפתח פתוח. זה מגביל את ההתפתחות במידה רבה.

חסרונות של ביזור

ישנם כמובן חסרונות רבים של ביזור. חלק מהחסרונות כוללים את הדברים הבאים:

 1. סְתִירָה: ביזור יכול להוביל לסכסוך אם הוא לא מתוחזק היטב במבנה ארגוני
 2. עֲלוּת: במסגרת ארגונית, ביזור יכול לעלות יותר מריכוז מכיוון שהוא דורש הקמת מערכות שיכולות להפוך את התקשורת לאוטומטית יותר.
 3. פֶּשַׁע: כשמדובר בבלוקצ’יין מבוזר, הפשע יכול להיות חסרון אחד גדול. מכיוון שהכל נעשה ברשת הוא אנונימי ועלול להוביל לשימוש לרעה.
 4. תנודתיות: קריפטוגרפיה מבוזרת מראה התנהגות הפכפכה בה המחירים משתנים מאוד!

מה המצב הנוכחי של ביזור?

ביזור הוא כאן כדי להישאר. תראה שרבים מהחברות הגדולות, הארגונים ואפילו הממשלות מאמצות את זה מאחר שהיא מציעה יעילות רבה יותר לרשת בטווח הארוך..

דובאי היא אחד הגלים הראשונים של הממשלות שמאמצות כיום בלוקצ’יין לכל מבנה הממשל שלה. כיום הוא מכונה כבירת העולם לפיתוח בלוקצ’יין, שכן טכנולוגית ביזור או בלוקצ’יין משפיעה עליו.

בזמן כתיבת שורות אלה, דובאי הצליחה לשלב בלוקצ’יין בשמונה מגזרי תעשייה, כולל נדל”ן, תיירות, ביטחון, תחבורה, פיננסים, בריאות וחינוך. התוצאה הסופית היא להפוך לעיר הבלוקצ’יין הראשונה בעולם.

יבמ גם בחוד החנית של אימוץ טכנולוגיית הבלוקצ’יין ושימוש בה לשיפור שרשרת אספקת המזון.

הם יצרו את IBM Food Trust, שכולה הכנסת יעילות ושקיפות לרשתות אספקת המזון. הם עובדים בשיתוף עם וולמארט ומועילים לכל המשתתפים ברשת במידע הניתן לביצוע וניתן לעקיבה.

ישנם גם פרויקטים גדולים של ספרים מבוזרים, כולל Hyperledger, Corda ואחרים.

מקרי שימוש מרוכזים לעומת מבוזרים

במאמר זה נעבור על כמה ממקרי השימוש שקשורים לריכוזיות ולביזוריות. כל מקרי השימוש הללו יעזרו לך להבין טוב יותר כיצד כל אחד מהמושגים הללו נבדל וכיצד ביזור יכול באמת לעזור לפתור כמה מבעיות הליבה המרכזיות של מערכות מרכזיות..

מערכת תשלומים

אחד ממקרי השימוש הברורים ביותר של ביזור הוא מערכת תשלום. אחרי הכל, הרעיון עצמו עלה עם כניסתו של הביטקוין, המטבע המבוזר האירוע הראשון.

כל המטבעות בעולם המופעלים על ידי בנקים עובדים על גבי שרתים מרכזיים. על ידי כך, יש להם שליטה מלאה על כל הפעולות וגם יודעים על כל הפעילויות הפיננסיות שלך.

פירוש הדבר שהם יודעים על הרגלי ההוצאות שלך. עם זאת, אחד הדברים הגרועים ביותר בשימוש במטבע מרכזי הוא שאם מישהו אוחז בתעודות הבנק שלך, הוא יכול לגשת בקלות לכל הכסף שלך ולהשתמש בו לטובת עצמו..

חסרון נוסף של מערכות תשלומים מרכזיות הוא שיכול להיות שיבוש או כשל ולא תוכלו לגשת לכספים שלכם כשתזדקקו לו..

אז איך מערכת מבוזרת פותרת את כל אלה? ובכן, על ידי ביזור. מכיוון שאין סמכות מרכזית או נקודת כשל, הכספים שלך תמיד זמינים.

זה גם מסיר את הסיכוי שכספים זדוניים שלך נפרצים או ניגשים אליהם. לכן, אם אתה משתמש בקריפטוגרפיה כדרך לקבל ולשלוח תשלומים, אתה מוציא את התפקיד של הישות הריכוזית מהתהליך – משפר אותו לאורך כל הדרך. אתה יכול לכנות מטבעות קריפטוגרפיים אלה כמטבעות דיגיטליים של עמית לעמית.

יתרון נוסף של מערכת התשלומים הוא הסרת דמי ביניים. העמלות היחידות שמשויכות לתהליך הן קטנות או לא קיימות. הם גם חסרי גבולות ובטוחים.

אז מה היתרונות בשימוש במערכת תשלומים גלובלית? הם כמו להלן.

 • עסקאות מהירות
 • עסקאות זולות
 • שום מידע אינו משותף בין הצד השלישי
 • לבטח
 • אין נקודת כישלון אחת
 • שָׁקוּף

הצבעה ממשלתית

ההצבעה תמיד הייתה נושא שנוי במחלוקת בקרב הממשלה והאנשים שבוחרים בממשלה. הצדדים היריבים גם מעוניינים להשתמש בנושא כדי למצוא דרך להתגונן. אז מה קורה בפועל.

כל תרחיש ההצבעה עוסק בנושא אחד חשוב ביותר, שקיפות. הדרך הנוכחית לביצוע ההצבעה אינה מתחשבת בשקיפות. התוצאה היא הרבה תיאוריות קונספירציה על אופן מניפולציה של הקולות באופן פנימי. מכיוון שתיאוריות אלה קיימות, אין דרך לאמתן מכיוון שהמערכת אינה שקופה.

שם פלטפורמת הצבעה מבוזרת יכולה להיכנס להצלה. ממשלות יכולות להשתמש בה להפעלת הקולות ולספק הצבעה שקופה. בדרך זו הם יכולים לנוח את כל התיאוריות שיוצאות כאשר תוצאות הבחירות הכלליות מוכרזות.

באמצעות מערכת הצבעה שקופה או מערכת הצבעה הפועלת ברשת מבוזרת, המצביעים יכולים לאמת בקלות את ההצבעות. המשמעות היא גם שאף מפלגה לא יכולה לעשות הונאות בכל מה שקשור לספירת קולות. יתרון נוסף בשימוש בגישה זו הוא שניתן להכריז על תוצאות ברגע סיום ההצבעה.

אז מה היתרונות של מערכת הצבעה מבוזרת?

 • לא תהיה שום מניפולציה או הונאה
 • אין תיאוריות קונספירציה
 • אין איומים

אֵנֶרְגִיָה

מקרה שימוש שימושי נוסף שעליו נדון במושג ההשוואה שלנו מבוזר לעומת ריכוזי.

נכון לעכשיו, גופים מרכזיים שולטים ומפיצים בעיקר את האנרגיה שמחליטים היכן הם רוצים לספק את שירותיהם ובאיזה מחיר.

כדי לפתור זאת, ביזור יכול להגיע לפיתרון ייחודי. זה יכול להשתמש ברשת חשמל מבוזרת שבה אתה יכול לחתוך את המתווך.

זה גם מספק הזדמנות שווה לכל מי שרוצה להשיג אנרגיה או לייצר אנרגיה ואז למכור אותה לאחרים.

המקצוענים כמובן שם כולל

 • שוק הוגן
 • אין מעורבות של צד שלישי
 • מערכת התשלומים המבוזרת יכולה לעבוד עם פלטפורמות אנרגיה מבוזרות.

מסקנה: איזה מהם כאן להישאר? ריכוזי לעומת מבוזר

גם לריכוז וגם לביזור יש יתרונות משלהם. אין ספק שממשלות, ארגונים וחברות רוצים שליטה על הנכסים שלהם, גם כאשר הם צריכים לוותר על יעילות למען זה..

אבל, ביזור כאן כדי להישאר! ועם הזמן הוא יגדל ככל שיותר חברות יבינו את היתרון בכך. כמו כן, תוכלו גם ליישם ביזור בסביבה קרובה בר קיימא ובעזרת פתרונות בלוקצ’יין היברידיים או מאוחדים.

זה מוביל אותנו לסוף המדריך המבוזר לעומת הריכוז שלנו. עד עכשיו, יהיה לך מושג טוב מה מציע לכל אחד מהם.

אז מה אתה חושב על ההשוואה? מה הדעות שלך כשמדובר מבוזר לעומת ריכוזי? הגיבו למטה והודיעו לנו.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map