ריכוז לעומת מבוזר: מהם הבדלי הליבה?

רשת אינטרנט מרוכזת לעומת מבוזרת היא דיון שמסרב להיעלם. במאמר זה נחקור את שתי רשתות האינטרנט הללו ונבין את הבדלי הליבה שלהן.

לא מזמן, כדי לעבור חיבור, היה צריך לדעת את מספר הטלפון של המחשב המחובר. רק לאחר חיוג, אחד מהם היה מסוגל ליצור קשר עם רשתות אחרות כדי לגשת לנתונים לפי בחירה.

באותה תקופה הארגון היה מאוד כאוטי ומסורבל; לפיכך, המגבלה שלו לקבוצת משנה של אנשים. העובדה שכל מחשב היה עצמאי פירושה שהרשת הייתה מבוזרת מאוד.

נכון לעכשיו, יש רק כמה חברות אירוח אתרים ושרתים המוטלות על אחריות אספקת חיבור לאינטרנט, פיתוח ששחק משמעותית את היבט הריכוז של חיבור האינטרנט כפי שהיה המקרה בשנים הראשונות..

בשנת 1998, למשל, שרת שהיווה כמעט 90% מכלל הביפרים בארה”ב הפסיק לעבוד, מה שגרם לאחת מכיבוי החיבור לאינטרנט המשמעותי ביותר בהיסטוריה של המדינה. אם שכיחות כזו תחזור על עצמה, ההשלכה תהיה קשה ותורגש רחוק.

נראה כי דיון ברשת מרכזית לעומת מבוזרת בולט יותר בהתחשב בכך שכמעט הכל בימינו תלוי בחיבור לאינטרנט. לכן, נצלול לחקור את ההבדלים המרכזיים בין שני סוגי הרשת הללו.

הירשם עכשיו: קורס יסודות Blockchains ארגוניים

ריכוז לעומת מבוזר: ההגדרות

מהו אינטרנט מרכזי?

יש נקודה מרוכזת ברשת אינטרנט מרכזית, שיכולה להיות שרת שדרכו כל הנתונים ברשת חייבים לעבור, לפני ההפצה למחשבים או מכשירים שונים..

בימים הראשונים, האינטרנט פעל כרשת עצמאית שחיברה בין קבוצות שונות של אנשים וארגונים. העובדה ששליטתם של רשתות כאלה הוגבלה לקבוצות מסוימות של אנשים שאפשרה לביזור באינטרנט. זה כבר לא המקרה שכן הביקוש לחיבור לאינטרנט עלה לרמות שרשתות מבוזרות קודמות יתקשו להציע תמיכה.

המצב הקודם לפיו מידע שעבר דרך נקודה מרכזית, כלומר שרת, עדיין קיים. שלא כמו בעבר, כיום ישנן רשתות קטנות יותר בתוך רשתות גדולות יותר. הרשתות הקטנות יותר יכולות להיות קבוצות של אנשים או תאגידים העובדים על מערכי נתונים ייחודיים.

ריכוזי לעומת מבוזר

האבולוציה של חיבור אינטרנט מרכזי

בשנות התשעים ובתחילת שנות האלפיים אפשר היה לפרסם משהו באינטרנט מבלי להסתמך על חברה או ספק שירות ספציפי אחד. אף על פי שאיש אינו מחזיק בכל הכלים המשמשים לספק חיבורי אינטרנט כעת, העובדה שמשאבים כאלה הם עדיין נחלתם של חברות רב-לאומיות מעטות מדגישה את היבט הריכוזיות..

גוגל ופייסבוק מחזיקים נתח טוב מהמשאבים התומכים בחיבורי אינטרנט, דבר שרוב האנשים מייחסים למקרים של בעיות פרטיות. לא נכון יהיה לחלוק על העובדה שחברות כאלה השקיעו רבות ברעיונות חדשניים שאפשרו לאנשים להתחבר לאינטרנט במהירות גבוהה ללא קשר למיקום..

עם זאת, איחוד הכוח ונתח השוק בקרב קבוצת משנה של חברות הביא לשורת אתגרים שהניעו דיבורים על חיבור אינטרנט מבוזר. הופעתם של ספקי שירותי אינטרנט רבי עוצמה הקשתה על אחרים להתחרות במרחב שאנשים חוששים שיכולה להיות השלכה רצינית בהמשך..

יתרונות הרשת הריכוזית

ללא ספק ישנם יתרונות או יתרונות מרובים של ריכוזיות. הם מפורטים להלן.

 1. שרשרת פיקוד מוגדרת

שרשרת הפיקוד מוגדרת בבירור ברשת מרכזית. במקרה זה, כאשר חברה השתמשה ברשת מרכזית, הם מכירים את שרשרת הפיקוד. המשמעות היא שכל העובדים בחברה יידעו מה עליהם לעשות וכמה סמכות יש להם על אלמנטים מסוימים.

משמעות כל אלה גם שהמשלחת קלה בשרשרת. מנהלים בכירים יכולים בקלות להאציל עבודה לכפופים להם ולסיים ולסיים את העבודה בצורה הטובה ביותר. אם העבודה הושלמה בהצלחה, היא יוצרת רמת אמון בקרב העובדים והשרשרת, ומשפרת את הביטחון הנדרש בכדי לגרום לה לעבוד.

כשמדובר ברשת המשתמשת בריכוזיות, צומת מרכזי אחד או אוסף צמתים אחראים לאימות עסקות.

 1. עלויות מופחתות

אחד היתרונות הגדולים ביותר של ריכוזיות הוא העלות הכרוכה בכך. כל רשת מרוכזת או תשתית דורשת פחות תמיכה ועלות. מכיוון שארגונים או רשתות ריכוזיות מתוכננים מראש, העלויות הנלוות לכך אינן עוברות את התקציבים אלא אם כן נדרש באופן מוחלט להרחיב את הרשת..

 1. יישום החלטות מהיר

אין ספק שארגוני ריכוזיות או רשתות מאפשרות יישום מהיר של החלטות. מכיוון שלרשתות ריכוזיות יש פחות צמתים או אנשים, זה דורש פחות תקשורת בין רמות ההרשאה השונות.

כמו כן, אם רשת מרכזית מחליטה ליישם שינוי, ניתן לעשות זאת תוך מספר דקות. למשל, רשת מרכזית יכולה להפעיל לחץ רב יותר על הליך KYC ולהוסיף דרישות נוספות. בואו נראה את החסרונות של מערכות ריכוזיות במדריך המבוזר לעומת הריכוזי הזה.

חסרונות הרשת הריכוזית

ישנם גם חסרונות שונים של הריכוזיות. כמה מהם להלן:

 1. אמון

למרות שארגונים ריכוזיים הם מאובטחים ואמינים, הם אינם מאובטחים או אמינים ב 100%. האמון הוא הסכם שנקבע על ידי נותן השירות והמשתמש.

עם זאת, זה הסכם, והוא יכול להישבר בקלות. תאגידים גדולים סובלים מעת לעת מבעיות אמון מצד המשתמשים שלהם.

זה קורה כאשר יש ביטול במערכת הביטחון, אנשים נוטים להתעלם מהשירות זמן מה לפני שספק השירות יתקן את האמון בכך שהוא מציע פתרונות ותגמול לאנשים שנפגעו..

 1. סוגיות אבטחה

ריכוזיות פירושה גם שכל הרשת תלויה בנקודת כשל אחת. ארגונים יודעים על החיסרון ולכן השתמשו באמצעים להכיל אותו. עם זאת, העובדה שיש סיכוי לכישלון היא חסרון גדול עבור שירותים קריטיים למשימה. אז זה יוצר בעיית אבטחה עצומה עבור הרשת המרכזית.

הירשם עכשיו: קורס מומחה אבטחה של Blockchain מוסמך (CBSE)

 1. הגבלת מדרגיות

כאשר משתמשים בשרת יחיד ברוב המקרים, הוא מוביל למגבלות מדרגיות.

מהו חיבור אינטרנט מבוזר?

סטנדרט חיבור מערכות מרכזי לעומת מבוזר מסתכם באופן שבו אנשים יכולים לגשת לנתונים באופן מקוון. רשתות אינטרנט מרכזיות מגיעות עם שרתים המשמשים כאפוטרופוס נתונים ודרכם עוברים כל הנתונים.

מצד שני, חיבור אינטרנט מבוזר מסתמך על רשת עמית לעמית שבנויה על קהילת משתמשים לפיה אף ישות אחת איננה בשליטה. במקרה זה, התקני אינטרנט שונים משמשים כמארח האינטרנט, ולא כקבוצת שרתים מופעלים.

אינטרנט מבוזר, לוקח נגישות נתונים לרמה אחרת מכיוון שיש מאות אם לא אלפי צמתים שדרכם ניתן לקבל גישה, לגישה לנתונים.

עם זאת, השימוש באינטרנט המבוזר המופעל על ידי בלוקצ’יין יכול להיות הקפיצה הגדולה ביותר באבולוציה באינטרנט, המסוגל להניח מנוחה, הדיון על מערכות ריכוזיות לעומת מבוזרות..

הוויכוח על רשת מרכזית מול רשת מבוזרת מתפתח עם רשת בלוקצ’יין מבוזרת המתמודדת עם כל מה שהמערכת הריכוזית בונה.

כאשר היא מיושמת במלואה, רשת הבלוקצ’יין המבוזרת תבטל את הרשויות הריכוזיות הקוראות לירי בכל הנוגע לקישוריות באינטרנט. פרוטוקול טכנולוגיית Blockchain כבר הוכיח שיש לו פוטנציאל לעמוד בדרישה מכיוון שהוא מאפשר לבצע עסקאות ברשת מבוזרת ללא צורך במתווך שיפקח על הפעילות.

בכל מקרה, בואו נבדוק את היתרונות והחסרונות של רשת זו ברשת מדויקת זו מול רשת מבוזרת.

היתרונות של רשת מבוזרת

ישנם יתרונות מרובים של ביזור.

 1. שליטה מלאה

אחד היתרונות המשמעותיים ביותר של ביזור הוא שהמשתמשים הם בשליטה מלאה על העסקאות שלהם.

המשמעות היא שהם יכולים להתחיל בעסקה כאשר הם רוצים ללא צורך לאשר אותה מרשות ריכוזית, במילים פשוטות שתהליך האימות אינו תלוי בצדדים שלישיים ורשת מבוזרת משתמשת בשיטות קונצנזוס לאימות המידע. כרגע עובדים רבים ארגונים מבוזרים.

 1. לא ניתן לשנות או למחוק נתונים

מבנה הנתונים של טכנולוגיית Blockchain הוא נספח בלבד. המשמעות היא שאין סיכוי לאף אחד לשנות או לשנות את הנתונים לאחר שמירתם. טכנולוגיית בלוקצ’יין אחרת משתמשת במודלים שונים של נתונים כגון Corda, אך הם עוקבים אחר מאפיין המשתנות.

 1. לבטח

רשתות מבוזרות מאובטחות בגלל האופן שבו הן מטפלות בנתונים ועסקאות. הם משתמשים בקריפטוגרפיה על מנת להבטיח כי פנקסי הנתונים מאובטחים. כמו כן, הנתונים בבלוק הנוכחי דורשים נתונים מהבלוק הסמוך כדי שיוכלו להשתמש בקריפטוגרפיה כדי לאמת את הנתונים.

 1. צֶנזוּרָה

פירושו של ביזור הוא גם פחות צנזורה. במערכת ריכוזית, יש יותר סיכויים שניתן יהיה לצנזר מידע. עם זאת, הרשת המבוזרת נוטה פחות לצנזורה, מכיוון שאין רשות מרכזית השולטת בנתונים. בואו ניקח דוגמא להבנת התרחיש.

במקרה של ביזור, עמיתים יכולים לקיים אינטראקציה ישירה, ומכאן שאין צנזורה או פחות.

 1. פיתוח פתוח

אחד היתרונות של רשתות מבוססות בלוקצ’יין הוא שהן תומכות בעיקר בפיתוח פתוח. זאת בגלל אופיו ואופן פעולתו. הרשת זוכה לשירותים, כלים ומוצרים מדהימים שנבנו מעליה על ידי קיום סביבת פיתוח פתוחה.

לינוקס, למשל, היא קוד פתוח ויש לה מערכת אקולוגית שמאפשרת לכל אחד להשתפר בה. הדבר נכון גם לגבי רשתות מבוזרות. לשם השוואה, רשת מרכזית או פתרונות סגורים אינם מקבלים את ההזדמנות לפתח פתוח. זה מגביל את ההתפתחות במידה רבה.

חסרונות הרשת המבוזרת

ישנם, כמובן, חסרונות רבים של רשתות בלוקצ’יין. חלק מהחסרונות כוללים את הדברים הבאים:

 1. סְתִירָה: ביזור יכול להוביל לסכסוך אם הוא לא מתוחזק היטב במבנה ארגוני
 2. עֲלוּת: במסגרת ארגונית, ביזור יכול לעלות יותר מריכוז מכיוון שהוא דורש הקמת מערכות שיכולות להפוך את התקשורת לאוטומטית יותר.
 3. פֶּשַׁע: כשמדובר בבלוקצ’יין מבוזר, הפשע יכול להיות חסרון אחד גדול. מכיוון שהכל נעשה ברשת הוא אנונימי ויכול להוביל לשימוש לרעה.
 4. תנודתיות: קריפטוגרפיה מבוזרת מראה התנהגות הפכפכה בה המחירים משתנים מאוד!

טבלת השוואת רשת מרוכזת לעומת מבוזרת

רשתות אינטרנט מרכזיות חיבור אינטרנט מבוזר
זרימת נתונים ברשתות אינטרנט מרכזיות חייבים לזרום דרך נקודה מרכזית כלומר שרת נתונים זורמים בנקודות שונות ללא נקודה ספציפית בה הם חייבים לעבור לפני הענקת הגישה
זרימת תקשורת נתונים זרימת תקשורת הנתונים היא אנכית זרימת הנתונים תמיד פתוחה וחינמית
קבלת החלטות האחריות טמונה בנקודה המרכזית שיכולה להיות שרת אחד ישנן מספר נקודות בעלות יכולות קבלת החלטות
אימוץ אימוץ המוני עדיין בשלבים הראשונים של האימוץ
פרטיות / אבטחת נתונים פרטיות היא תמיד נושא שכן סוכנויות וממשלות יכולות לעקוב אחר זרימת מידע ונתונים ידוע באבטחת נתונים כמו גם ברמות גבוהות של פרטיות
כישלון בכפוף להשפעות של כשל בנקודה אחת מגוון נקודות גישה או צמתים שדרכם נתונים יכולים לעבור, ממציא את הסיכונים לכשל בנקודה אחת
רָשׁוּת הסתייגות שיטתית של סמכות ברשת רשת כרוכה בפיזור סמכות שיטתי לנקודות גישה שונות

בלוקצ’יין ריכוזי לעומת מבוזר: הבדלי הליבה

מעקב אחר נתונים

עם חיבור אינטרנט מרכזי, קל יחסית לעקוב אחר אופן זרימת הנתונים ממקום למקום, בהתחשב בכך שמידע כזה עובר במקום אחד, כלומר שרתים. עם זאת, עם אינטרנט מבוזר שאינו אפשרי בהתחשב בכך שאלפי מכשירים משמשים כצמתים לאחסון נתונים. במקרה זה, אדם יכול לגשת לסט נתונים מסוים מאלפי מיקומים במקום מנקודה מרכזית אחת.

העובדה שהכל עובר נקודה אחת אפשרה לחביבות פייסבוק וגוגל לצבור כמות משמעותית של נתונים בה הם משתמשים לטובת עצמם תוך התעלמות מוחלטת מהפרטיות של אנשים..

הגנת פרטיות

בניגוד לרשתות ריכוזיות, רשתות מבוזרות מציעות מידה מסוימת של פרטיות שאנשים באו להגעגע אליה בעידן הדיגיטלי. העובדה שמידע עובר במגוון נקודות אינה מאפשרת לגופים וממשלות לעקוב אחר מה שאנשים עושים ברשת.

רשתות מבוזרות אידיאליות לאנשים שאוהבים לשמור על פרטיותם וכן להגן על זהותם ללא קשר למה שהם עושים ברשת.

כשל בנקודה יחידה

חיבורי אינטרנט מרכזיים נמצאים תמיד בסיכון לכשל בנקודה אחת, בהתחשב בכך שנתונים חייבים לעבור בנקודה מרכזית נתונה לפני ההפצה. תלוי במערכת הגיבוי הקיימת, כישלון של שרת המארח נתונים ענקיים עלול לאפשר לאנשים לגשת לנתונים בזמן נתון באופן משמעותי..

כעת, כאשר כמעט הכל תלוי בחיבור לאינטרנט, תקלה בשרתים, נושאת יישומים חשובים או נתונים עלולה להמיט הרס כמעט בכל פינה בעולם. התקפות פריצה של התקנה כזו הפכו לתופעה נפוצה שאילצה את ספקי האינטרנט להוציא מיליארדי דולרים כדי להגן על הרשתות שלהם.

עם זאת, עם כישלון בחיבור אינטרנט מבוזר של נקודת גישה אחת לעולם לא יאפשר לאנשים לגשת לנתונים ברשת. הזמינות של אלפי צמתים שדרכם אנשים יכולים לגשת למידע מפחיתה את הסיכון שאנשים לא יוכלו לגשת לנתונים ללא קשר לנושא הנדון..

רשת מבוזרת לעומת ריכוזית

מדרגיות מוגבלת

יכולת הרחבה מוגבלת היא רוח נוספת, שרשתות ריכוזיות מתמודדות איתה, שכן כל יישומי הליבה כלולים במכונות שרת בודדות. תוספת של נפח אחסון רב יותר, כמו גם רוחב פס ועוצמת עיבוד חייבת תמיד להיכנס לשחק, כדי לעמוד בקצב הגובר של חיבור לאינטרנט..

עם רשתות מבוזרות, הארכיטקטורה מאפשרת הפצה של עומסי עבודה על מספר צמתי מחשב, במקום לרכז אותה במקום אחד..

צנזורת נתונים וניטרליות נטו

חיבור אינטרנט מרכזי הביא לחברות חזקות לחיסרון צרכני הקצה. למשל, ספקי שירותי אינטרנט יכולים לווסת את מהירויות האינטרנט המאפשרים להם לווסת את סוג הנתונים ואת המהירות שבה אנשים ניגשים למידע.

ספקי שירותי האינטרנט כבר לא מתייחסים לכל הנתונים זהים. מסחור אומר למעשה מי שמשלם יותר, נהנה מחיבור טוב יותר עם פחות הגבלות, בהשוואה לאלו שמשלמים פחות, התפתחות שהביאה למצב של נייטרליות נטו..

ממשל

במקרה של מערכות ממשלתיות ריכוזיות לעומת מבוזרות, עליכם להבין כי לרשתות ריכוזיות יש רשויות שלטוניות, אך לרשת המבוזרת אין. לכן, הרשויות יחזיקו בכוח הרב ביותר במערכת הריכוזית ולא בעובדים או במשתמשים.

מצד שני, במערכת המבוזרת, אין מושג של סמכות. לפיכך, רק המשתמשים במערכת מחזיקים בכוח הרב ביותר. כפי שניתן לראות בדיון על מערכות ממשלתיות ריכוזיות לעומת מבוזרות, מערכות מבוזרות הן הרבה יותר ייחודיות בתכונה. אך אין זה אומר שרשויות ממשלתיות אינן יכולות להשתמש בטכנולוגיה זו. Blockchain היא רשת מבוזרת דומה. במציאות, יש הרבה בלוקצ’יין לפרויקטים ממשלתיים המשגשגים ללא שום בעיות.

שורה תחתונה

אינטרנט מבוזר מתמודד עם כמה אתגרים שחנקו את כניסתם של מטבעות קריפטוגרפיים לעולם המיינסטרים. לשניהם יש פוטנציאל לחולל מהפכה באופן בו אנשים חיים את חייהם בעתיד הקרוב. הפנים של התנגדות נוקשה ורשימה בלתי נגמרת של מכשולים לעבור למיינסטרים.

לאינטרנט מבוזר, ללא ספק, יש פוטנציאל לטפל בחלק מהליקויים שהפכו את חיבור האינטרנט הריכוזי לבלתי נשמר. ממש מטיפול בבעיות פרטיות ועד להבטחת אבטחת נתונים, חיבורי אינטרנט מבוזרים הם בעלי סיכוי טוב יותר לחולל מהפכה באינטרנט. קשרים כאלה יועילו גם לצרכן הסופי וישברו את הסטטוס קוו בכל הנוגע לאופן שבו חברות מטפלות בנתונים.

רשת אינטרנט מרוכזת לעומת מבוזרת היא דיון שלא יסתיים בקרוב. לכן, אם אתה רוצה ללמוד עוד עליהם, אתה יכול לבדוק את קורס הבלוקצ’יין בחינם.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map