כיצד פועל מימון מבוזר?

DeFi, הידוע גם בשם מימון מבוזר, הוא אחד המגזרים הצומחים ביותר בתעשיית הבלוקצ’יין. מצד אחד, מטבעות קריפטוגרפיים נותנים לנו אלטרנטיבה לשימוש בכסף הנתמך על ידי הממשלה. מצד שני, מימון מבוזר יוצר מכשירים פיננסיים חדשים שאינם זקוקים למוסדות ריכוזיים. אך כיצד פועל מימון מבוזר? בואו נגלה עכשיו!

אמנם בהשוואה לכלכלה העולמית, כל הספקטרום של DeFi עדיין קטן, אך עם זאת אנו רואים צמיחה מהירה בשנת 2020. בינואר 2019 ערך של 278.75 מיליון דולר ננעל בכלכלת DeFi. עם זאת, עד ינואר 2020 זה עלה ל 676.24 מיליון דולר. יותר מכך, הוא הגיע ל- 1 מיליארד דולר עד יוני 2020 והמשיך לצמוח בתוך יולי והגיע ל -3.95 מיליארד דולר. כעת, באוקטובר, הוא מגיע ל -11.2 מיליארד דולר, שהם כמות אדירה של ערך.

הצמיחה הזו מראה עד כמה דפי יהיה הולך להיות ענק, ולמרות שזה עדיין מגזר קטן, ארגונים רבים מעוניינים בו מאוד. אך עדיין, רבים אינם מכירים היטב מהו DeFi או כיצד פועל מימון מבוזר.

לכן, אסביר כיצד מימון מבוזר יכול לעבוד בכלכלה הריכוזית שלנו ולמה אתם צריכים לצפות ממנו. מתחילים יכולים להשתמש במדריך זה כדי להבין יותר אודות המערכת האקולוגית הפיננסית המבוזרת.

הירשם עכשיו:מבוא לקורס DeFi

איך עובד מימון מבוזר?

לפני שאסביר את התהליך כיצד מימון מבוזר יכול לעבוד, בואו נבדוק כמה תכונות חשובות של טכנולוגיה זו. במציאות, פיננסים מבוזרים משתמשים בבלוק-צ’ייס ציבורי במקום פרטיים או מאוחדים.

אז, פחות או יותר, יישומים אלה משכפלים את התכונות או את תהליך העבודה של חסימות ציבוריות.

ביסודו של דבר, בבלוקצ’יין של DeFi תראה מערכת ספר חשבונות שתשמור על כל סוגי חילופי הנתונים השונים שקורים ברשת. למעשה, חילופי נתונים אלה הם ‘עסקאות’ ברשת הבלוקצ’יין. לאחר אימות אלה, הם מתווספים לספר החשבונות ונקראים חסום.

יישומי DeFi משתמשים בסוג אחר של רשת מבוזרת כדי לוודא שכל העסקאות במערכת הן בנקודה ובתוך עמיתים בלבד. יתר על כן, ברגע שהרשת מאמתת בלוקצ’יין ומוסיפה אותו לספר החשבונות, אף עמית אחר אינו יכול לשנות או למחוק זאת.

תהליך העבודה

בלוקצ’יין של DeFi מוודא כי התהליך מאובטח באמצעות “מפתחות”. בטכנולוגיה זו, כאשר תשתמש בערכת מפתחות מוצפנים, תקבל זיהוי ייחודי שאיש אינו יכול לקבל גישה אליו. בדרך כלל, צמד מפתחות זה כולל מפתח ציבורי ופרטי.

במציאות, תהליך זה של שימוש בזוגות מפתח להצפנת מידע נקרא “הצפנה א-סימטרית”, והוא פופולרי מאוד בתחום הבלוקצ’יין..

בעיקרון, כאן עמיתים אחרים יכולים לראות או להשתמש במפתח הציבורי שלך כדי למצוא אותך במערכת. מצד שני, באמצעות המפתח הפרטי שלך, אתה יכול לאשר את העסקאות שלך או כל סוג של פעולה. לכן, תזדקק למפתח פרטי כדי לבצע פעולות מסוימות ברשת הבלוקצ’יין של DeFi.

אם כי, כמה יישומי מימון מבוזרים פועלים באופן שונה כאשר אתה יכול לבצע פעולות עם פרוטוקולי KYC.

מכיוון שמדובר במטבעות קריפטוגרפיים, כך סביר יותר שהמפתח הציבורי שלך יעבוד כארנק הדיגיטלי שלך. לכן, באמצעות המפתח הפרטי שלך, אתה יכול לקנות, למכור או אפילו לשלוח מטבעות קריפטוגרפיים. זו הסיבה שאתה באמת צריך לשמור על בטיחותה.

לכן, למשלוח עסקה, יהיה עליכם לאשר אותה באמצעות המפתח הפרטי שלכם. לאחר שתעשה זאת, המערכת תיצור בלוק המייצג את העסקה ותודיע למערכת על מנת שאחרים יאמתו אותה. לאחר מכן, כאשר אחרים יאמתו שזו בקשה תקפה, היא תבצע את בקשת העסקה ותוסיף את החסימה לפנקס.

יתר על כן, כל הבלוק מקבל מזהה ייחודי ומסגרת זמן המונעת כל סוג של פעילות זדונית.

ב- DeFi תקבלו כתובות פסאודו אנונימיות. אז, בעצם, אף אחד לא יכול לראות את שמך, אבל הוא יכול לראות את הכתובת שלך שתכיל מספרים אקראיים ואותיות.

קרא גם: טכנולוגיית מימון מבוזרת – מדריך מקיף

כמה מאובטח הוא מימון מבוזר?

ובכן, יישומי DeFi אינם מאובטחים לחלוטין. במציאות, אף מערכת לא יכולה להציע לך אבטחה של 100%. עם זאת, DeFi מבטיח כי היא מציעה מערכת אבטחה מתקדמת בהרבה בהשוואה למערכות מוניטריות מסורתיות.

במציאות, פריצה של יישומים אלה היא מאוד קשה ומסובכת למדי. ככל שהמערכת מופצת, פושעי סייבר צריכים לפרוץ כל מכשיר באמצעות האפליקציה. זה תופס הרבה משאבים, ובסופו של דבר, לא שווה את המאמץ.

אך ישנם סיכונים אם יישום DeFi מגלגל עם באג או פרצה בסיסית. בדיוק עבור סוג זה של סיכון, רבים אינם בטוחים אם מומלץ להשתמש ב- DeFi במקום ב- CeFi.

בכל מקרה, כמו כל טכנולוגיה, גם DeFi רק התחיל את דרכו ועדיין יש לו דרך ארוכה. אבל אם נשווה בין DeFi לעומת CeFi, DeFi בוודאי יקבל את הזכייה גם עם כל הפגמים.

כיצד פועל מימון מבוזר אינפוגרפי

אלמנטים מרכזיים של המערכת האקולוגית של DeFi וכיצד הם מתפקדים

בואו נעבור על מרכיבי המפתח של DeFi כדי ללמוד כיצד כל אחד מאלה פועל יחד כדי להרכיב את המערכת האקולוגית. במציאות, כל אלמנט אחד מגיע עם חלקו בנכסים. לכן, יש צורך להבין כיצד מתפקדים אלה.

ביסודו של דבר, ביסודו, תוכלו לראות חמישה אלמנטים –

 • פתיחת תקני ספר חשבונות
 • מטלות יציבות
 • חוזים חכמים
 • שווקים ובורסות
 • פלטפורמות ניהול נכסים וביטוח

פתיחת תקני ספר חשבונות

מרבית חברות המימון המבוזרות משתמשות בתקני ספר חשבונות פתוחים כאשר הן מפתחות סוג חדש של יישום DeFi. זה מבטיח שליישומים אלה יש יכולת פעולה הדדית. לכן, ללא שימוש בסטנדרטים משותפים, יישומים מבוזרים לא יהיו תואמים זה לזה.

עובדה נהדרת נוספת היא שללא תקני קוד פתוח, חברות אינן יכולות להשתמש גם בתקנים משותפים. עם זאת, מכיוון שרוב היישום בנוי על Ethereum, ניכר כי יישומים אלה יהיו בעלי תקנים דומים.

כמו כן, תקנים אלה מסייעים לפלטפורמות ההלוואות להציע גמישות רבה יותר בכל הנוגע לנכסים דיגיטליים.

כמו כן, השימוש בחוסמי רשת ציבורי כולל סט יתרונות משלו כגון –

 • רשת ללא הרשאה
 • יכולת פעולה הדדית
 • שְׁקִיפוּת
 • חוסר שינוי
 • עסקאות מהירות יותר

חוזים חכמים

חוזים חכמים הם חלק מכריע במערכת האקולוגית של DeFi. במציאות, חוזים חכמים מסייעים לאוטומציה של תהליך הכספים המבוזרים. חוזים חכמים יכולים לבצע אוטומציה של כל דבר, החל בהלוואות והלוואות וכלה בתביעות ביטוח.

כמעט כל יישום DeFi משתמש בחוזים חכמים כדי להקל על התכונות שלו. יתרה מכך, החלק הטוב ביותר הוא שחוזים חכמים אינם זקוקים לשום מתווך, כך שאין דמי מתווך. השימוש בחוזים חכמים קל, מהיר ובטוח יותר בהשוואה לחוזים מסורתיים.

אך ישנם גם סיכונים ב- DeFi כאשר הם משתמשים בחוזים חכמים כדי להקל על הפעולות.

אם אתה תוהה לגבי הסיכונים העיקריים ב- DeFi וכיצד תוכל לנהל אותם, עליך לעיין במדריך שלנו בנושא סיכונים ב- DeFi..

מטלות יציבות

אלמנט מרכזי נוסף של DeFi הוא מטבעות האור. חברות מימון מבוזרות מנסות להגדיל את השימוש בתא מטבעות נייחים במקום במטבעות קריפטוגרפיים. בדרך כלל, הקריפטוסים האופייניים הם תנודתיים למדי, והשימוש בהם ב- DeFi עלול לאזן את אופי המערכת הפיננסית.

בכל אופן, מטבעות מטבעות מוצמדים למעשה כנגד מטבעות או נכסים בעולם האמיתי. במציאות, תהליך זה הופך אותו ליציב יותר בהשוואה לקריפטוסים אופייניים. בכל מקרה, אלה נועדו להישאר יציבים למרות שמחירי הצפנה ממשיכים להשתנות.

באופן מעשי, ישנם ארבעה סוגים של מטבעות שכבות. אלו הם –

 • פיאט מבוטח
 • קריפטו-בטחונות
 • סחורות מבוטחות
 • ללא ביטחונות
פיאט מבוטח

אלה קשורים בעיקר לכספי פיאט, כמו דולר ארה”ב. במציאות, אלה פופולריים יותר בחלל DeFi בהשוואה למטבעות אחרים. כמו כן, אלה מוצמדים בעיקר כיחס של 1: 1 למטבע פיאט כדי להפוך אותו ליציב יותר ופחות תנודתי.

לכן תצטרך לאכוף תקנות טובות יותר כדי להפוך אותו לפופולרי יותר מכספי פיאט. הבעיה היא פיאט קורקרני שמגבה את אלה ולכן הם מרוכזים במקצת. לכן, התכונה העיקרית של DeFi מתנגשת ישירות עם אלמנט זה.

קריפטו-בטחונות

מטבעות יציבה אלה קשורים כנגד מטבע קריפטוגרפי. עם זאת, אתה עשוי לחשוב שזה יגביר את התנודתיות במקום להקטין אותה. אבל מטבעות הכוכבים הללו אינם קשורים במנה של 1: 1 כמו מטבעות מדרגות מבוטחים.

כדי להפחית את האופי ההפכפך, לרוב מדובר בביטחונות יתר. לכן, כאשר המחירים משתנים, ה- stablecoin יכול לספוג את התנודות. כמו כן, מטבעות שכבות אלה מבוזרים יותר מכיוון שהם מגובים בקריפטו. אז, גם האמון, השקיפות והביטחון נשארים כאן.

סחורות מבוטחות

סחורות מבוטחות הן סוג של מטבע יציב שמגובה בסחורות כמו זהב או כסף. אני מניח שהסחורה הנפוצה ביותר היא זהב. אבל אתה יכול למצוא מטבעות יציבה מגובים בנדל”ן, נפט, או אפילו מתכות יקרות אחרות.

אז בעלי בעלי הכוכבים הללו יחזיקו בפועל בנכס מוחשי הקיים בעולם האמיתי. זה משהו שמטבעות קריפטוגרפיים אחרים לא יכולים להציע. אנשים נוטים להיאחז במטבעות הללו מכיוון שעם הזמן אלה יכולים להגביר את התמריץ עבורם.

ללא ביטחונות

שום נכס מגבה מטבעות אלה. במציאות, זה אולי נראה קצת סותר את עקרונות המוצא; עם זאת, זה עובד. בדיוק כמו הדולר האמריקני, אם אנשים מאמינים בערכם, הוא עדיין יכול לשמור על יציבותו. עם זאת, סמכות ריכוזית שולטת בשמירה על איזון בין היצע וביקוש להבטחת ערך יציב.

רוצה לדעת יותר על מטבעות שכבה? עיין במדריך המקיף שלנו בנושא מטבעות יציבה למידע נוסף אודותיו.

שווקים ובורסות

מרכזיות מבוזרות ושווקים פתוחים הם גם חלק מהמערכת האקולוגית של DeFi. במציאות, מרכזיות מבוזרות מבטיחות שמשתמשים יכולים לסחור בנכסים דיגיטליים מבלי לחשוף את זהותם המלאה. יתרה מכך, חילופי דברים אלה יכולים לחסוך זמן, להוזיל עמלות ולהטיל ביטחון.

שוקי שיווק עוזרים למשתמשים להחליף נכסים או מוצרים ישירות ללא כל בעיה. זה באמת נותן לו סוג אחר של לקיחת שווקים מקוונים מכיוון שלא תצטרך להיות תלוי בצד שלישי שיציע את הפלטפורמה שלהם לעשות זאת..

כמו כן, ישנם שווקים המציעים הופעות עצמאיות שיכולות להרוויח כסף עבור השירות שלך.

פלטפורמות ניהול נכסים וביטוח

המערכת האקולוגית של DeFi כוללת ניהול נכסים, המכסה גם את ניהול ההשקעות. באמצעות פלטפורמות אלה, משתמשים יכולים לנהל את הנכסים שלהם ולקבל גם הזדמנויות השקעה. בעיקרון, ארנקים אלה עוזרים לקיים אינטראקציה עם יישומי מסחר להעברה, קנייה ומכירה של נכסים דיגיטליים.

חברות מימון מבוזרות מציעות גם פלטפורמות ביטוח לשיפור המשתמשים. במציאות ענף הביטוח זקוק לשינוי בגלל שפע הניירת ותביעות שווא.

מצד שני, תביעות ביטוח גוזלות זמן רב מדי וגורמות להרבה טרדות בדרך. אך פלטפורמות ניהול ביטוח יכולות לייעל את התהליך באמצעות חוזים חכמים ולהשתמש במבקרים כדי לבדוק את האותנטיות של תביעת ביטוח.

האם מימון מבוזר יכול לעבוד ללא מטבעות קריפטוגרפיים?

זה די ברור שללא מטבעות קריפטוגרפיים מערכת אקולוגית פיננסית מבוזרת לא יכולה לעבוד. מכיוון שמדובר בסוג חדש של מערכת מוניטרית, צריך שיהיו בו נכסים דיגיטליים ומטבעות קריפטוגרפיים כדי לתפקד באופן מלא. עם זאת, למרות שרוב הדוגמאות הפיננסיות המבוזרות משתמשות באיזשהו אסימון או נכס מקומי, אין חובה לכל אפליקציית DeFi להשתמש בו..

במציאות, יישומי DeFi רבים אינם זקוקים לקריפטוסים. לדוגמא, כלים לפיתוח תשתיות כמו טראפל או גנאש נותנים לך חבילת כלים. אתה יכול להשתמש בכלים אלה לפיתוח פתרונות, אך לא תזדקק לקריפטו כדי להשתמש בכלים.

במציאות, המערכת האקולוגית היא עצומה, ובעוד שהמערכת האקולוגית תלויה במטבעות קריפטוגרפיים, לא כל האלמנטים תלויים בהם.

יותר מכך, ענף הנכסים הדיגיטליים משתנה מאוד בהתאם לסוג היישום שהוא.

מטבעות קריפטוגרפיים עשויים להיכשל

ובכן, למטבעות קריפטוגרפיים יש בעיות משלהם – הן תנודתיות ובלתי צפויות. לכן, ביסוס מערכת מוניטרית חדשה על נכס תנודתי לא יהיה שיחה חכמה.

דבר חשוב נוסף שיש לציין הוא הפופולריות ההולכת וגוברת של מטבעות שכבות. מטבעות מטבעות הם גם מטבעות קריפטוגרפיים, אך הם קשורים לכסף פיאט בעולם האמיתי. אז הם יכולים להחליף את כל האופי התנודתי של המטבעות הקריפטוגרפיים.

כדי להפוך אותו למושלם, סוג אחר של מערכת פיננסית נכנס במהירות לאור הזרקורים – המטבע הדיגיטלי של הבנק המרכזי (CBDC).

כאן המערכת משתמשת בטכנולוגיית בלוקצ’יין, אך היא אינה מבוזרת לחלוטין. יותר מכך, היא מציגה גם גרסה דיגיטלית של כספי הפיאט בהם אנו משתמשים. לכן, השליטה על הכסף הדיגיטלי תגבר, אך היא תבטיח כי הנכס לא יהפוך לתנודתי.

לכן, זה יותר כמו גרסה היברידית של טכנולוגיית מימון מבוזרת. בעתיד, DeFi יכול לקבל תפנית להפוך למבנה מסוג זה אם ברצונו להחליף את המערכת המוניטרית המסורתית. עם זאת, אם DeFi מצליח להיפטר מפגמיו, הוא עשוי באמת לשמור על אופיו המבוזר.

כיצד פועלות יישומי מימון מבוזרים?

כמעט כל יישומי המימון המבוזרים ממנפים את Ethereum כדי להשיג את התכונות של טכנולוגיית הבלוקצ’יין. במציאות, Ethereum מציעה מכונת וירטואלית כמעט של טיורינג Ethereum (EVM), שהיא למעשה הסיבה היחידה לעליית יישומי DeFi. בעיקרון, מכונת טיורינג יכולה לשכפל, לעורר ולהפעיל כל סוג של אלגוריתמים.

יותר מכך, EVM הוא גם עמוד השדרה של חוזים חכמים, שהוא מרכיב חובה של DeFi. אתה יכול לתכנת כל חוזים חכמים או קוד מימון מבוזר עבור EVM ולהשתמש ברשת Ethereum כדי לבצע אותו.

עם זאת, כל יישומי DeFi לא בהכרח זקוקים לרשת בלוקצ’יין כדי להפעיל אותה. למעשה, ישנם יישומים הפועלים ברשת P2P מיוחדת ולא על גבי הבלוקצ’יין.

יישומי DeFi הם חלק מתוכנה שמתקשרת עם הבלוקצ’יין שמנהלת את כל מצב המשתמשים ברשת. יתר על כן, הממשק של יישומים אלה דומה יותר ליישומים ניידים או אינטרנט מסורתיים.

מימון מבוזר יכול לעבוד באמצעות חוזים חכמים, המייצגים את ההיגיון המרכזי שמאחורי היישומים. יותר מכך, חוזים חכמים מסייעים לביצוע פעולות ומנהלים את מצב הבלוקצ’יין.

חזית היישומים הללו היא ממשק המשתמש, והקצה האחורי מכיל את ההיגיון העסקי. בכל מקרה, ההיגיון העסקי משתמש בחוזה חכם אחד או יותר כדי לקיים אינטראקציה עם רשת הבלוקצ’יין. אתה יכול לארח את הקצה הקדמי ברשת אחסון מבוזרת כגון IPFS או Swarm.

אבל כאן, בחזית, תקבל ארנק שיעזור לך לתקשר עם הבלוקצ’יין. בדרך כלל, ארנק זה ינהל את כתובת הבלוקצ’יין ואת מפתחות ההצפנה שלך. בואו ניקח את MetaMask כדוגמה לאפליקציה פיננסית מבוזרת.

אתה יכול להשתמש בו כתוסף דפדפן או אפליקציה לנייד שתאפשר לך לתקשר עם הבלוקצ’יין ולנהל את הנכסים שלך.

סיכום התהליך

להלן סיכום כיצד פועלות יישומי פיננסים מבוזרים:

 • ניתן לכתוב ממשק משתמש של יישום DeFi ואלגוריתמי חזית בכל שפת תכנות כדי לבצע שיחות ל- Back-end.
 • קוד ה- Back-end ישתמש ברשת עמית לעמית מבוזרת כמו Ethereum וישתמש בחוזים חכמים כדי לשמור תיעוד של כל פעולות הבלוקצ’יין..
 • יישומים אלה הם בעיקר קוד פתוח, כך שתוכל לגשת בחופשיות לקוד ולבנות עליו. לכן, אף אחד לא יכול להחזיק טכנית ביישומים, ובגלל זה יישומי DeFi נקראים כסף Legos.
 • המשתמשים ביישום DeFi צריכים לשלוט בעצמם מכיוון שאין סמכות מרכזית.

קרא גם: 30+ יישומי הכספים המבוזרים הטובים ביותר

מחשבות מסכמות

מימון מבוזר הוא באמת ייחודי למערכת המוניטרית האופיינית שלנו, והוא בוודאי יכול לעשות הרבה הבדלים. במציאות, המערכת האקולוגית היא עצומה ועדיין צומחת במהירות. לכן, זה רק עניין של זמן שהטכנולוגיה הזו תהפוך למקובלת ברחבי העולם.

עכשיו שאתה יודע איך מימון מבוזר יכול לעבוד ממדריך זה, עכשיו אתה יכול לנסות את היישומים האלה בעצמך. עם זאת, אם אתה מעוניין יותר בפיתוח יישומים אלה, אמליץ לך לבדוק את קורס הכספים המבוזר שלנו.

הלומדים יכולים לקבל גישה לכמות עצומה של מידע מהמדריך הזה, והוא יעמיק יותר באופן שבו מימון מבוזר עובד. לכן, אל תבזבזו יותר זמן ועשו את הצעד הראשון לקראת מסע הבלוקצ’יין שלכם עכשיו!

הצהרת אחריות: אין להתייחס למאמר כאלו ואינו נועד לספק ייעוץ השקעות כלשהו. תביעות המועלות במאמר זה אינן מהוות ייעוץ השקעות ואין להתייחס אליהן ככאלו. עשה את המחקר שלך וודא שאתה קורא את כתב ויתור מלא שלנו.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map