מה הם מטבעות דיגיטליים של הבנק המרכזי הקמעונאי והסיטונאי?

המטבעות הדיגיטליים של הבנק המרכזי (CBDC) זכו להכרה בולטת בתקופה האחרונה. הדיון הבא נועד לספק הבנה טובה יותר של אפשרויות המטבע הדיגיטלי הקמעונאי והסיטונאי של הבנק המרכזי.

כל אדם שמודע למגמות החדשות בתחום המטבעות הקריפטוגרפיים ויישומיהם במימון, ודאי שמע על CBDCs. למטבעות דיגיטליים של הבנק המרכזי יש אי בהויות סביב הסיווג והפונקציות השונות שלהם.

למרות ש- CBDC זכו להכרה בולטת, מבלבל מאוד לגלות עד כמה הבנקים המרכזיים יכולים לפתח מטבע דיגיטלי משלהם. בנוסף, ישנם חששות בולטים רבים ביחס לעקרונות העיצוב הבולטים שנלקחו בחשבון על ידי הבנקים המרכזיים ביצירת המטבע הדיגיטלי שלהם.

בדיון הבא הקוראים יכולים למצוא רושם מפורט של סקירה השוואתית הן במטבע הדיגיטלי הקמעונאי והן בבנק המרכזי הסיטונאי. בנוסף, הקוראים יכולים גם לחקור את המוטיבציה הבסיסית לכל סוג של מטבע דיגיטלי של הבנק המרכזי.

הירשם עכשיו: מטבע דיגיטלי של מטבע דיגיטלי של הבנק המרכזי (CBDC)

הדרך ל- CBDCs

לפני שנצלול לשתי הקטגוריות הבולטות של CBDC, הבה נשקף בקצרה על היסטוריית התשלומים. כסף הוא היבט בולט בפעילות הכלכלית ונקשר עמוקות לצרכי המשתמשים. לכן, הכסף התפתח כל הזמן לצורות שונות במהלך ההיסטוריה תוך התמקדות בדממטריזציה מתמשכת.

בתקופת השנים האחרונות, פתרונות מבוססי אינטרנט טיפחו שינוי קיצוני של עסקאות גלובליות לעבר כלכלה מחוברת דיגיטלית. חברות רבות ניצלו את ההזדמנות למעבר זה למסחר דיגיטלי ובנו מוניטין אדיר כמובילי התעשייה. עם זאת, הצלחנו להיות עדים לחידושים רבים לאחרונה במקרה של תשלומים. הסיפור התחיל עם הצגתו של ביטקוין, ואחריו הוצבו מטבעות נייחים המבוססים על בלוקצ’יין את’ריום.

עסקאות בשווי מיליארדי דולרים מתרחשות באופן קבוע בפלטפורמות מטבעות קריפטו, ובכך מעידות על הפוטנציאל שלהן לחולל מהפכה בענף התשלומים. פלטפורמות מטבעות קריפטוגרפיות מציגות הצעת ערך מושכת לשיפור הכללה פיננסית ללא קשר למיקום הגיאוגרפי של המשתמשים. אז איפה מטבע דיגיטלי של הבנק המרכזי נכנס למשוואה?

פרספקטיבות על CBDCs

הבנקים המרכזיים מתמקדים בעיקר בשמירה על יציבות כספית ופיננסית. לכן, החידושים בטכנולוגיות blockchain ו- stablecoin קראו למוסדות הבנקאות המרכזית לבחון מחדש את האתגרים שלהם במקרה של תזוזות בענף התשלומים. אחד הפתרונות הנפוצים ביותר עבור בנקים מרכזיים, במקרה זה, הוא מתקן של חלופה לתשלומים דיגיטליים פרטיים. זה המקום שבו הנושא של CBDCs נכנס למסגרת, כמו גרסה דיגיטלית של מזומנים.

פייסבוק הודיעה על תוכניותיה להביא מטבע דיגיטלי משלה בשם מאזניים. בנקים מרכזיים מודאגים במיוחד מהסיכונים ליציבות מוניטרית ולמטבעות קיימים של מדינת פיאט עם מאזניים של פייסבוק. פייסבוק היא ענקית מקוונת עם מיליארדי משתמשים, ואם היא תציג את הכסף שלה, היא עלולה להיות לחוצה מאוד עבור הבנקים המרכזיים. אז זה יכול להיות הזמן הנכון בו הבנקים המרכזיים חושבים ברצינות על אלטרנטיבה של CBDC.

ההשקה המוצלחת של פייסבוק מאזניים מציבה סיכונים לריבונות המוניטרית של הבנקים המרכזיים. יתר על כן, התפקידים האחרים של מאזניים מלבד פונקציית התשלום יכולים להכניס שינויים בסטנדרטים של המערכת המוניטרית העולמית. כתוצאה מכך, הרגולטורים צריכים לדאוג גם למציאת אתגרים פוטנציאליים בניהול המערכת המוניטרית. עם זאת, הרעיון של מטבע דיגיטלי של הבנק המרכזי הושמט בתחילה על ידי הבנקים המרכזיים.

בעיקרון, הבנקים המרכזיים היו זהירים יתר על המידה במטבע דיגיטלי שהונפק על ידי בנק מרכזי, בדרגות זהירות שונות. בעוד שחלק מהבנקים המרכזיים תפסו את ה- CBDC כהזדמנות ‘המתן וראה’, רבים אחרים התעלמו מכך כגורם שלילי. מצד שני, התגובות כלפי המטבעות הדיגיטליים של הבנקים המרכזיים, במיוחד מצד בנקים מרכזיים וממשלות בכל רחבי העולם, קראו לעמדה מתוקנת לגבי CBDC. הבה נבחן את הגורמים המניעים את הפוטנציאל לפיתוח CBDC בימינו.

ארנק נובי המשמש לאחסון המטבע הדיגיטלי מאזניים של פייסבוק. הנה מדריך מהיר לארנק נובי.

קרן המטבע הבינלאומית

קרן המטבע הבינלאומית (IMF) החלה להעריך את פוטנציאל החדשנות במטבעות דיגיטליים בנובמבר 2018. בנוסף, היא הראתה גם רמות חיוביות של תמיכה בהצעות לתכנון CBDC. מנהלים בכירים של קרן המטבע הבינלאומית התקשרו לבנקים מרכזיים להעריך את הפונקציונליות של CBDCs לטיפול במטרות מדיניות ציבורית. קרן המטבע הצביעה על היתרונות של CBDC לשיפור הפרטיות בתשלומים, הכללה פיננסית וביטחון הצרכן.

בנק ההתנחלויות הבינלאומי

בנק ההתנחלויות הבינלאומי (BIS) הפנה את עמדתו גם לגבי מטבעות דיגיטליים שהונפקו על ידי בנקים מרכזיים. מנהלים ב- BIS חשים בחום כי ענקיות טכנולוגיה גדולות יכולות לשלוט במערכת האקולוגית הכספית בקלות על ידי מינוף השפעות הרשת. נכון לעכשיו, BIS תומך במאמציהם של בנקים מרכזיים שונים למחקר ופיתוח מטבעות דיגיטליים על בסיס מטבעות פיאט לאומיים.

BIS תופס בעיקר את המטבעות הדיגיטליים של הבנקים המרכזיים כמכשיר למדיניות ציבורית מקיפה חדשה להתמודדות עם כניסת ענקיות הטכנולוגיה הגדולות לשירותים פיננסיים. מצד שני, BIS הביע גם חוסר וודאות לגבי ההשלכות האפשריות של הצגת CBDC על יציבות המערכת הפיננסית העולמית..

בנק העם הסיני

בנק העם הסיני מגביר גם את מאמציו להכניס מטבע דיגיטלי חדש הנתמך על ידי הממשלה. כמו כן, בנק העם הסיני הוא הבנק המרכזי של סין, והמטבע הדיגיטלי החדש שלו מתמקד גם בהשגת מיקום יוצא דופן בתחרות הקריפטוגרפים העולמית..

נכון לעכשיו, הבנק המרכזי ממנף מוסדות מוכווני שוק למחקר ופיתוח משותף של מטבעות דיגיטליים של הבנק המרכזי. יתר על כן, המטבע הדיגיטלי החדש של הבנק המרכזי יכול לשמש כלי מדיניות מוניטרי חדש או נכס השקעה. מצד שני, המטבע הדיגיטלי של הבנק המרכזי יכול לשמש גם אמת מידה לשיעור הריבית שמציעים הבנקים על פיקדונות.

סין משיקה את פרויקט DCEP שמגובה על ידי הממשלה ונועד להפוך למטבע הלאומי החדש. למידע נוסף על פרויקט DCEP כעת!

הבנק המרכזי באירופה

הבנק המרכזי האירופי נקט עמדה חיובית גם בנושא המטבעות הדיגיטליים של הבנק המרכזי. ה- ECB הפנה את תשומת הלב לעבר סיווג של CBDC על פי ייעודן. היא התמקדה במיוחד באימות אם מוצרי CBDC צריכים להיות בקטגוריה הקמעונאית או הסיטונאית.

המנהלים ב- ECB הצהירו כי מוצרי CBDC קמעונאיים יכולים להועיל לציבור הרחב. מצד שני, CBDCs סיטונאי עשויים להתאים ליעדים של מוסדות פיננסיים. אז זה המקום בו אנו פוגשים את הרעיון של CBDCs קמעונאיות וסיטונאיות לראשונה! עכשיו אתה חייב להיות נרגש לבחון פרטים נוספים על שתי קטגוריות אלה של CBDCs.

המידע שהוצג עד כה מציע רושם ברור על נחיצותם של CBDC כפי שהם נתפסים על ידי מוסדות פיננסיים גלובליים. עם זאת, חשוב גם לשקף את הגורמים הקריטיים המניעים את התפתחותם של CBDCs. הבה נבחן את הסיבות לבחור ב- CBDC בתקופות הנוכחיות כדלקמן.

הירשם עכשיו: קורס הכשרה יסודות Blockchain של ארגונים בחינם

מדוע הכונן ל- CBDC?

ברור כי בנקים מרכזיים נוקטים בהדרגה עמדה נוחה כלפי הצגת CBDC משלהם. להלן כמה מהטיעונים הבולטים הקוראים להכניס מטבע דיגיטלי שהונפק על ידי הבנק המרכזי.

המטבע הדיגיטלי של הבנק המרכזי הוא אפשרות אמינה לשינוי לחברה נטולת מזומנים. הם יכולים להנחות את החלפת התשלומים הפיזיים בתשלומים אלקטרוניים. יתר על כן, CBDCs יכולים לשמש גם אמצעי תשלום עם רמות אבטחה ונזילות טובות יותר. CBDCs גם נהנים מהפוטנציאל להפחתת עלויות ניהול מזומנים מכיוון שכל העסקאות ניתנות למעקב בקלות והן גרסאות דיגיטליות.

המעבר של כספי הבנק המרכזי למטבע דיגיטלי יכול גם להכניס מעבר מכלכלה בלתי פורמלית לכלכלה פורמלית. כתוצאה מכך, הכלכלה יכולה להתמקד יותר ביעילות, כיווני מס ושקיפות. יחד עם זאת, המעבר למטבעות דיגיטליים של בנקים מרכזיים מבוססי בלוקצ’יין יכול לשפר את ההשפעה של המדיניות המוניטרית.

הגדלת היתרונות של CBDC

CBDCs יכולים להגביל את היקף החלפת המזומנים שיכולים לסייע במניעת ריביות שליליות. יישום CBDC יכול לאפשר שימוש בכלי מדיניות מוניטרית חדשים. מצד שני, CBDCs יכולים גם לסייע בהגדלת הביקוש המצרפי שיכול לפתור את דרישות המדיניות המוניטרית של הבנקים המרכזיים המתמקדים ביציבות מחירים..

רבות מההצעות ל- CBDC, במיוחד בכלכלות מתפתחות, מתמקדות בהכללה פיננסית. כאשר רוב האוכלוסייה מתמודדת עם היעדר שירותים בנקאיים או גישה לבנקים מסחריים, CBDCs יכולים לטפח כלכלות דיגיטליות. כתוצאה מכך, הם יכולים לשמש כלים אמינים לשיפור הכללה חברתית וכלכלית.

המסגרת הרגולטורית הקשורה ל- CBDC יכולה גם לספק חסמי כניסה נמוכים יותר למצטרפים חדשים בענף התשלומים. בנוסף, מצטרפים חדשים יכולים גם להציע חשבונות תשלום ללקוחות ולהגביר את רמת התחרות על הבנקים הקיימים. כתוצאה מכך, מוסדות חוץ בנקאיים רבים ובנקים קטנים יותר יכולים להימנע מהתלות בבנקים הגדולים להפעלת התשלומים שלהם.

לבסוף, הטיעון החשוב ביותר בעד מטבעות דיגיטליים של הבנקים המרכזיים מפנה את תשומת הלב למערכת פיננסית עם יעילות ובטיחות טובים יותר. CBDC יכול להביא לשיפורים במערכות פיננסיות סיטונאיות קיימות. לדוגמא, CBDC יכולים לפשט מערכות תשלומים והסדרים חוצי גבולות, תשלומים בין בנקים ומערכות סילוק ומסירה מול מערכות תשלומים.

אנשים פרטיים, מוסדות פיננסיים חוץ בנקאיים וחברות בסקטור הפרטי יכולים להתיישב ישירות בכספי הבנק המרכזי ללא פיקדונות במזומן. כתוצאה מכך, הם יכולים להתמודד עם סיכונים נמוכים יותר לריכוז נזילות וסיכון אשראי בכל מערכות התשלומים. לאחר מכן, בנקים גדולים עשויים לאבד את חשיבותם המערכתית באטיות. לכן, CBDCs הם חלופות מתאימות באופן אידיאלי לפיקדונות בבנקים עם סיכונים נמוכים משמעותית.

ארה”ב מפתחת פרויקט CBDC מסוג חדש, הנקרא דולר דיגיטלי. הנה מדריך מקיף בנושא פרויקט דולר דיגיטלי וארנק דולר דיגיטלי.

קטגוריות של CBDCs

בהתבסס על גורמים חיוביים מרובים למטבעות דיגיטליים של הבנקים המרכזיים, ברור שהם יכולים לאיית שינויים חדשים במערכת המוניטרית והכלכלית העולמית. עם זאת, CBDCs מסווגים לשתי הצעות שונות בהתאם לבסיס המשתמשים היעד. שני הסוגים הנפוצים ביותר של הצעות CBDC שאתה יכול להיתקל בהם הם כדלקמן,

  1. מטבע דיגיטלי של הבנק המרכזי הקמעונאי
  2. מטבע דיגיטלי של הבנק המרכזי הסיטונאי

מצד שני, הקוראים צריכים גם לציין שיש הרבה CBDC עם תכונות של קמעונאות וסיטונאות. אז בואו נסתכל לעומק על שני סוגי ה- CBDC לצורך התייחסות לסדר היום בפועל של דיון זה.

CBDCs קמעונאיות

המטבע הדיגיטלי של הבנק המרכזי הקמעונאי מתמקד במיוחד בציבור הרחב. בדרך כלל, ה- CBDC הקמעונאי המבוסס על טכנולוגיית ספר חשבונות מבוזר כולל את התכונות של זמינות, אנונימיות ועקיבות. יחד עם זאת, הם יכולים גם להציע אפשרויות ליישום ריבית. חברות ה- CBDC הקמעונאיות ידועות במיוחד בקרב הבנקים המרכזיים הממוקמים בכלכלות מתפתחות.

הסיבה העיקרית לפופולריות של CBDC הקמעונאית היא המוטיבציה לנצל הזדמנויות לצמיחה בפינטק. בנוסף, הוא מקדם הכללה פיננסית לצד הצגת מעבר מהיר יותר לחברה נטולת מזומנים. יתר על כן, CBDCs הקמעונאי מסייע גם בהפחתת עלויות ההדפסה והניהול במזומן.

הירשם עכשיו: הסמכת Blockchain Professional מוסמך ארגוני (CEBP)

גורמים עיקריים

כעת, בואו נסתכל על גורמי המפתח המהווים את העקרונות הבסיסיים עבור CBDCs הקמעונאי כדלקמן.

  1. מרכזי CBD קמעונאיים מתאימים ביותר לצד ההתחייבות במאזן של הבנק המרכזי.
  2. עם ההשקה יכולות CBDC הקמעונאיות להציג גרסה חדשה של כספי הבנק המרכזי. לאחר מכן, CBDC גם כפוף לתפקידי הבנק המרכזי של הנפקה, ניהול ובקרה. לאחר מכן, היצע CBDCs הקמעונאי יתמקד גם במדיניות המוניטרית של המדינה.
  3. התפלגות CBDC קשורה לשווי אחד לאחד בשווה למטבע הפיאט הרלוונטי על ידי הבנק המרכזי. יחד עם זאת, ל- CBDCs צריכה להיות תמיכה בהמרה חלקה וגמישה כנגד מזומנים וכספי בנקים מסחריים.
  4. בנקים או עסקים יכולים לפתח CBDCs קמעונאיים בתשתיות פתוחות כדי לאפשר לעסקים אחרים ליצור שירותים ומוצרים מעליו.
  5. הדגשה קריטית נוספת של CBDCs הקמעונאיות היא העובדה שמשתמשים אינם זקוקים לחשבון בנק כדי לגשת למטבע הדיגיטלי או להשיג אותו. בנוסף, עלות העסקה הקשורה ל- CBDC הקמעונאי צריכה להיות נמוכה מהחיובים הנוכחיים.
  6. החשוב מכל, מטבעות דיגיטליים של בנקים קמעונאיים חייבים להתקבל כמכרז חוקי ואמצעי תשלום. CBDCs צריכים לשמש גם מאגר ערך בטוח עבור אזרחים כמו גם סוכנויות ממשלתיות וארגונים.

CBDCs סיטונאי

הקטגוריה הבולטת הבאה של CBDCs מתייחסת ישירות ל- CBDCs סיטונאי. מרכזי ה- CBDC הסיטונאיים מתאימים למוסדות פיננסיים המחזיקים פיקדונות רזרבה בבנק מרכזי. המטבע הדיגיטלי של הבנק המרכזי הסיטונאי יכול לסייע בשיפור יעילות התשלומים והסדר הביטחון. בנוסף, היא גם פותרת את החששות מאשראי נזילות וצדדים נגדי.

ערכי CBDC סיטונאיים מוכווני ערך יכולים להבטיח החלפה או תמיכה בשמורות בבנק המרכזי באמצעות אסימון דיגיטלי עם גישה מוגבלת. האסימון ישמש כנכס נושא במטבעות דיגיטליים של הבנק המרכזי הסיטונאי. כתוצאה מכך, השולח יעביר ערך למקבל במהלך העסקה ללא מתווכים.

לכן, המערכת החדשה תהיה שונה במידה ניכרת מהמערכת הקיימת. המערכת הקיימת כוללת בנקים מרכזיים זיכוי וחיוב חשבונות לקוחות ללא העברת הערכים בפועל. מוצרי CBDC סיטונאיים נחשבים לחלופה הנוחה ביותר לבנקים מרכזיים. יש להם יכולות יוצאות דופן לשיפור המהירות והאבטחה של מערכות פיננסיות סיטונאיות תוך הפחתת עלויות.

על פי ה- BIS, CBDC הסיטונאי יכול להציג יתרונות פוטנציאליים למערכות תשלום וסילוק. ביצועי CBDC סיטונאים בניסויים שונים שנערכו ונבדקו כבר על ידי בנקים מרכזיים מציגים גם את היתרונות הפוטנציאליים שלהם. ה- CADcoin בקנדה במסגרת פרויקט ג’ספר ופרויקט Ubin בסינגפור, כמו גם פרויקט סטלה באזור יפן-אירו, הם כמה מהדוגמאות המובילות של CBDCs סיטונאיים..

צפו כעת בכנס וירטואלי לפי דרישה בנושא נכסים דיגיטליים ומטבעות דיגיטליים של הבנק המרכזי (CBDC)!

קמעונאות לעומת מטבע דיגיטלי של הבנק המרכזי

אז כיצד שני המטבעות הדיגיטליים של הבנק המרכזי מתפקדים זה מול זה? בהשוואה לכלכלות מתקדמות, בנקים מרכזיים בכלכלות מתפתחות להוטים יותר לגבי CBDCs קמעונאיות. גורם זה כבר לא מפתיע, מכיוון שבנקים מרכזיים רבים אינם רוצים ליצור סכסוך בין מטבע הבנק המרכזי לבין כספי המגזר הפרטי. חשוב גם לקחת בחשבון את המגבלות על היתרונות הפוטנציאליים של שימוש ב- CBDC הקמעונאי.

במקרה של כלכלות מתקדמות, CBDCs הקמעונאי יכול להיות הערכת יתר. כאשר בנק מרכזי מנפיק מטבע דיגיטלי המאפשר כמעט לכולם לאחסן ערך ולבצע תשלומים באמצעות כספים אלקטרוניים של הבנק המרכזי, יציבות פיננסית ומדיניות מוניטרית עומדים בפני סיכונים שונים. לכן, CBDCs הקמעונאי מהווה מגבלה בולטת בהקשר זה. מצד שני, CBDCs הסיטונאי יכול להציג שורה של יתרונות.

מלבד היעילות של מערכות תשלומים וסילוק קמעונאיות עם CBDCs סיטונאי, משתמשים יכולים לפקח עליהם בזמן אמת עם זמינות טובה יותר. נכון לעכשיו, רוב האזרחים נהנים מהכללה כלכלית עם שימוש נרחב במזומנים ברוב מדינות אירופה. היתרונות של CBDC סיטונאי מאפשרים גם תמיכה בקישור לפלטפורמות אחרות. CBDC סיטונאי מאפשר למשתמשים לקשר ניירות ערך או פלטפורמות מט”ח ישירות לפלטפורמות מזומנים.

כתוצאה מכך, הם יכולים לשפר את מהירות העסקאות תוך ביטול הסיכונים להסדר. יתר על כן, מערכות מטבע דיגיטליות בנקאיות סיטונאיות מיידיות יכולות לשפר את מהירות ההתיישבות בשווקי OTC ובמימון והלוואות מסחריות מאוחדות. CBDC סיטונאייים גם מטפחים מערכות תשלום חוצות גבולות פשוטות יותר על ידי צמצום יעיל של מספר המתווכים.

אתה יכול לשקף סיכום של ההבדלים בין CBDCs הקמעונאי והסיטונאי בטבלה הבאה.

סיכום 

כפי שאתה יכול להבחין בבירור, מטבעות דיגיטליים של הבנקים המרכזיים עשויים להיות הדבר הגדול הבא בעולם הכסף. הפופולריות הגוברת של CBDCs תסתמך במידה רבה על היתרונות הכרוכים ב- CBDCs סיטונאי. הם מסוגלים להבטיח הפרעה מוגבלת תוך הבטחת תשלומים גלובליים חסכוניים.

יחד עם זאת, משתמשים יכולים גם לקבל את היתרונות של אבטחה ומהירות עבור העסקאות שלהם עם CBDCs סיטונאי. אז מה הצעד הבא למטבע הדיגיטלי של הבנק המרכזי? זה המקום בו הבנקים המרכזיים יכולים להפעיל את הדומיננטיות שלהם על המערכת האקולוגית הפיננסית הכללית בכל רחבי העולם.

מאידך, בנקים מרכזיים מתמודדים עם מחסור במומחיות לפיתוח CBDC. התחל לחקור עוד אודות תכונות המטבע הדיגיטלי של הבנק המרכזי, מקרי שימוש והשלכות עם כיתת המאסטר שלנו במטבע דיגיטלי של הבנק המרכזי (CBDC). שואפים להיות חלק פעיל בפיתוח המערכת האקולוגית של CBDC? התחל בקורס Certified Enterprise Blockchain Professional (CEBP) שלנו והיה מומחה מוסמך!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map