הבנת רשת עמיתים לעמיתים

האם אתה מחפש ללמוד על רשת עמיתים לעמית? אם כן, הגעת למקום הנכון כיוון שנכנס למדריך מעמיק בנושא ולהבין את השלכותיו בטכנולוגיות פופולריות שונות, כולל בלוקצ’יין..

מבלי לבזבז עוד זמן, בוא נתחיל עם רשת עמית לעמית.

 

מהו עמית לעמית (P2P)?

רשתות עמית לעמית מוגדרת כקבוצת המכשירים המחוברים יחד ליצירת רשת המכונה לרוב רשת עמיתים לעמית (P2P)..

לאחר הקמת הרשת, ניתן להשתמש בה כדי לשתף קבצים ולאחסן אותם גם כן. בכל אחת מרשתות ה- peer-to-peer, לכל הצמתים יש בדרך כלל כוח שווה ויכולים להשתמש באותן משימות.

ההגדרה של רשת P2P משתנה בהתאם לאיזה מגזר משתמשים בה. במקרה של המגזר הפיננסי או הטכנולוגיה, רשת P2P יכולה להיות רשת מבוזרת שבה עמיתים יכולים להחליף נכסים דיגיטליים או מטבעות קריפטוגרפיים..

זה מאפשר לעמיתים, כלומר, מוכרים וקונים לקנות או למכור ללא צורך לעבור מתווכים כלשהם.

הסרת מתווכים היא המפתח כאן. כמו כן, סביבות P2P שונות או פלטפורמות מחברות בין עמיתים מבלי להפריע לתהליך עצמו.

כל אלה מתרחשים בגלל ארכיטקטורת P2P. מלבד המגזר הפיננסי, קיימים מקרי שימוש שונים של P2P.

רעיון ה- P2P אינו חדש שכן מקרה השימוש הראשון שלו הוא עוד בשנות התשעים, שם הוא שימש לראשונה בתוכניות שיתוף קבצים ראשונות..

מקרי שימוש אחרים

ישנם מקרי שימוש אחרים של עמית לעמית כולל הלוואות עמית לעמית, השכרת רכב מעמית לעמית, תשלומי עמית לעמית וכן הלאה. מקרה שימוש שימושי נוסף הוא ביטוח עמית לעמית.

עם זאת, כעת רשתות P2P נמצאות בכל מקום מכיוון שיש לנו יותר מ- 2000 מטבעות קריפטוגרפיים ומנצלים את הרשתות הללו.

רשתות P2P משמשות גם ביישומי מחשוב מבוזרים כגון פלטפורמות הזרמה, מנועי חיפוש באינטרנט, שווקים מקוונים וכן הלאה. הוא גם חלק מפרוטוקול האינטרנט InterPlanetary File System (IPFS).

טכנולוגיית הבלוקצ’יין הייתה גם המובילה בכל הקשור לשימוש ברשתות P2P. כפי שאתה אולי יודע, בלוקצ’יין הוא עמית לעמית, בו עמיתים יכולים לתקשר ולעשות עסקאות ללא צורך בסמכות ריכוזית..

בואו נצלול יותר את הנושא על ידי למידה כיצד פועל P2P.

 

עמית לעמית: איך זה עובד?

כדי לקבל הבנה טובה יותר של רשתות עמיתים לעמית, עלינו ללמוד כיצד זה עובד.

אז איך עובד עמית לעמית?

בוא נלמד.

ברשת P2P המשתמשים אחראים בעצמם לתחזוקת הרשת המבוזרת. מכיוון שמדובר ברשת עמית לעמית, אין צורך ברשות מרכזית או במנהל. המשמעות היא שכל צומת צריך לפעול גם כלקוח וגם כשרת לצמתים אחרים בשרת. לכל אחד מהצמתים יש עותק של הקובץ. על ידי כך, כל צומת פועל כשרת וצריך להוריד קבצים מצמתים אחרים או להעלות אותם לצמתים אחרים.

דרך עבודה זו היא המבדילה אותה מכל הגדרת שרת לקוח מסורתית. בהתקנת שרת הלקוח, תמיד יהיה שרת מרכזי ממנו הלקוח מוריד קבצים.

הצמתים משתמשים בכוננים קשיחים לאחסון הקבצים המשותפים. כשמדובר בתוכנה, הם משתמשים ביישומים שיכולים לשמש לשיתוף נתונים או לעזור למכשירים אחרים לעבד שאילתות למציאת קבצים או להורדתם. בכל מצב, העמיתים צריכים לשמש כמקור לכל קובץ נתון.

 

הקשר פשוט

לכן, כדי להפוך את זה לפשוט יותר, אנו יכולים לחשוב על צומת שיש לו שתי פונקציות נפרדות. הפונקציה הראשונה היא לפעול כלקוח בעת הורדת קבצים מצמתים אחרים ברשת.

שוב, הצומת יכול לשמש כשרת כאשר הוא נדרש להגיש קבצים לצמתים אחרים. היבט משותף וקבלה זה יכול להיעשות על ידי צומת בו זמנית, מה שהופך את רשת P2P ליעילה ומהירה כל כך. הרשת נוטה להתייעל ככל שהרשת תגדל.

כמו כן, בניגוד למודלים המסורתיים, הארכיטקטורה המבוזרת של P2P גם מאובטחת ויכולה להדוף התקפות סייבר בצורה הרבה יותר טובה. זאת בשל העובדה כי אין נקודת כשל מרכזית ברשת P2P.

 

סוגי רשת עמיתים לעמית

ישנם שלושה סוגים שונים של רשתות P2P. בואו נעבור אותם למטה.

  • רשתות P2P לא מובנות
  • רשתות P2P מובנות
  • רשתות P2P היברידיות

רשתות P2P לא מובנות

ברשתות P2P לא מובנות, הצמתים אינם מאורגנים בשום דרך ספציפית. המשמעות היא שהתקשורת בין הצמתים היא אקראית באופייה. זו הסיבה שמערכות ה- P2P הלא-מובנות מתאימות ביותר לפעילויות שדורשות פעילות רבה. לדוגמה, פלטפורמה חברתית המופעלת על ידי P2P יכולה להשתמש בה כשאנשים יכולים לבחור לעזוב או להצטרף לרשת.

עם זאת, קיים חסרון ברשתות ה- P2P הבלתי מובנות מכיוון שהוא דורש הרבה כוח מעבד וזיכרון כדי לפעול כראוי. החומרה אמורה להיות מסוגלת להניע את המספר הגבוה ביותר של עסקאות ברשת, כלומר כל הצמתים מתקשרים זה עם זה בכל זמן נתון.. 

 

רשתות P2P מובנות

רשתות P2P מובנות מנוגדות לחלוטין מרשתות P2P לא מובנות. כאן, לצמתים יש דרך לתקשר זה עם זה. זה אפשרי בגלל ארכיטקטורה מסודרת המשמשת לחיפוש קבצים ולהשתמש בהם ביעילות, במקום לחפש באופן אקראי. כדי לגרום לסוגים אלה של רשתות P2P מובנות לעבוד, פונקציות hash משמשות לחיפושי מסד נתונים.

אין ספק שרשתות P2P מובנות יעילות יותר. עם זאת, יש להם גם ריכוז כלשהו שכן הם משתמשים בארכיטקטורה מאורגנת. זה גם אומר שהם דורשים עלויות תחזוקה והתקנה גבוהות יותר. לבסוף, היא חזקה בהשוואה לרשת P2P הבלתי מובנית.

 

רשתות P2P היברידיות

רשתות P2P היברידיות הן שילוב של ארכיטקטורת עמיתים לעמית ומודל שרת לקוח. זה שימושי עבור רשתות בהן הם זקוקים לשרת מרכזי עם תכונות P2P.

רשתות P2P היברידיות יעילות יותר מרשתות P2P מובנות ולא מובנות. יתרונות מרכזיים אחרים כוללים גישה טובה יותר, יעילות משמעותית ועוד!

 

מופץ לעומת מבוזר

לפני שנמשיך לחלק הבא, עלינו להבין שלא כל רשתות ה- P2P מבוזרות. זה אפשרי גם כאשר אתה יודע שארכיטקטורת P2P מופצת מטבעה.

הרשתות המופצות נשענות על רשות מרכזית להנחיית פעילות ברשת. השימוש ברשות מרכזית הופך אותה לא מבוזרת לחלוטין. 

 

התפקיד של P2P ב Blockchains

רשת עמיתים לעמיתים הייתה מאז ומעולם ליבת הטכנולוגיה החדשה שפורסמה, הביטקוין. למעשה, סטושי נקאמוטו עצמו השתמש במונח “עמית לעמית” במאמרו, שם הגדיר את הביטקוין כמערכת מזומנים אלקטרונית P2P..

ביטקוין הציג בלוקצ’יין מפתח מושג שבו מנוהל ספר חשבונות מבוזר בשם בלוקצ’יין על ידי ה- P2P. ברור שיש קשר בין ארכיטקטורת P2P לבין אופן הפעולה של טכנולוגיית הבלוקצ’יין.

אתה יכול לומר בקלות שכך מטבעות קריפטוגרפיים עובדים ומנגישים את עצמם כמעט בכל מקום ברחבי העולם ברגע אחד. העובדה שאין דרישת שרת ריכוזית לביצוע הפעולה הופכת את אדריכלות P2P וטכנולוגיית הבלוקצ’יין למדהימה ודומה כל כך!

 

כמו כן, קרא

  • מדוע בנקים אוהבים בלוקצ’יין אבל לא ביטקוין?

  • 10 חסרונות של טכנולוגיית Blockchain

כל אחד יכול להשתתף ברשת הביטקוין ולעזור באימות ובאימות חסימות, בדומה לזו של רשת P2P פתוחה בה כל אחד יכול להצטרף ולהשתתף ברשת..

כשמדובר ברשתות חסימות, חשוב להבין את העובדה שאין צורך ברשות מרכזית להקליט או לעבד עסקאות..

הדבר נכון גם לגבי רשת הביטקוין, בה אין סמכות מרכזית. כל הנעשה ברשת מאוחסן בספר ספרים דיגיטלי שבו כל הפעילויות הציבוריות נרשמות.

אם מישהו מנסה לשחק עם הנתונים, ולנסות לשנות אותם, אז זה יביא לפעילות זדונית בה הרשת מסוגלת לעצור. זה יזרוק כל נתונים לא מדויקים.

דרך אחת נוספת לרשת P2P יש השפעה על רשתות חסימות היא כיצד צמתים משתתפים בפעילות הרשת. לא לכל הצמתים תפקיד זהה. ישנם צמתים עם תפקידים שונים.

לדוגמא, ישנם צמתים מלאים המסוגלים לאמת עסקאות באמצעות אלגוריתם הקונצנזוס שקבעה הרשת. הם עוזרים להפוך את הרשת לבטוחה יותר. הצמתים המלאים אחראים גם לקבל עותק מלא ומעודכן של ספר החשבונות של בלוקצ’יין. 

 

יתרונות ארכיטקטורת P2P ב- Blockchains

אין ספק שארכיטקטורת P2P המשמשת בחסימות מביאה יתרונות רבים. לדוגמא, הארכיטקטורה בטוחה יותר בהשוואה לשרת לקוח. למשל, על ידי שאין נקודת כשל מרכזית ויש מספר גדול של צמתים המופצים ברחבי הרשת, מניעת שירותהתקפות (DoS) אינן אפשריות.

יתרון נוסף הוא אי-שינוי הנתונים, כאשר לא ניתן לשנות את הנתונים פעם אחת. ככל שהרשת גדולה יותר, כך יש פחות סיכוי לשנות אותה. כדי לשנות את הנתונים, רוב הצמתים צריכים להיות נשלטים על ידי ישות אחת כדי לבצע התקפה של 51%.

רשתות חסימות עם שימוש בארכיטקטורת P2P מסוגלות כעת לפעול באופן עצמאי ללא כל צנזורה של סמכות מרכזית. לשם השוואה, הבנקים דורשים שליטה מלאה במידע שלך, והם יכולים גם להגביל אותך מביצוע עסקה אם הם רוצים.

 

הגבלת רשתות P2P ב- Blockchains

המעורבות של P2P בבלוקצ’יין מגיעה גם עם מגבלות. אחד החסרונות המשמעותיים ביותר הוא דרישת כוח המחשוב. הסיבה לכך היא שאין שרת מרכזי, וכל צומת פועל גם כלקוח וגם כשרת. אין ספק שבאמצעות גישה זו יש ביטחון ויעילות משופרים. ובכל זאת, זה מגיע עם חסרונות כמו חוסר אימוץ נרחב ומדרגיות.

הקהילה העולמית מנסה לפתור את הבעיה בעזרת פתרונות מורכבים יותר כמו רשת ברק, הפועלת על גבי רשת הביטקוין ודואגת לאימות העסקה..

ישנה מגבלה נוספת שאנו רוצים לדון בה, הכוללת את אירועי המזלג הקשיח. אף על פי שבלוקצ’יינים מאובטחים, הם אינם מאובטחים ב 100%. המשמעות היא שניתן לפרוץ אותו וכל אחד יכול לשנות אותו. משמעות אירוע המזלג הקשיח היא גם שכל אחד יכול לקחת עותק של הנתונים ולשנות אותם בהתאם לדרישתם – יצירת שרשרת חדשה של רשתות מקבילות. 

 

סיכום

אדריכלות עמית לעמית הנה כאן כדי להישאר. אחרי הכל, זה מעצים את אחת הטכנולוגיות המדהימות ביותר, כולל בלוקצ’יין. ניתן להשתמש בו גם במספר דרכים עם מקרי שימוש שונים. כרגע משתמשים בו בעיקר במטבעות קריפטוגרפיים ופתרונות בלוקצ’יין. בשילוב עם בלוקצ’יין, הוא מציע אבטחה טובה יותר, בלתי משתנה, ביזור וחופש.

אז מה אתה חושב על רשתות עמיתים לעמיתים ותפקידן בטכנולוגיית הבלוקצ’יין? הגיבו למטה והודיעו לנו.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map