רשתות חסימות ארגוניות: מהן וכיצד יוכלו להפוך את הנוף הארגוני?

רשתות חסימות ארגוניות הן רשתות בלוקצ’יין שפותחו ומשולבות במערכות ארגוניות ואין ספק שהן יהיו די משבשות וממרות שינוי. על מנת להבין עד כמה עומדות רשתות חסימות ארגוניות לשינוי הנוף, חשוב להבין את התכונות הטמונות בטכנולוגיה.

העניין הגובר בבלוקצ’יין ארגוני פירוש כמובן שיותר תאגידים מעוניינים להבין את הטכנולוגיה כדי שיוכלו ליצור פלטפורמות בלוקצ’יין ארגוניות משלהם. Blockchain מתואר כ ספר ספרים דיגיטלי המתעד נתונים אך אינו מאפשר לשנות נתונים. בנוסף, הוא מבוזר במובן זה שהוא עובד ברשת מחשבים ובלוקצ’יין נחשב כבלתי ניתן לפריצה והוא גם יעיל ביותר. המשמעות היא שזו הטכנולוגיה האידיאלית לשוק הארגוני מכיוון שהיא תאפשר לחברות לפרוס מערכות מאובטחות יותר שישיגו גם אספקת שירות מהירה יותר..

למרבה הצער, רוב האנשים עדיין משייכים בלוקצ’יין לקריפטוגרפיה והם אינם מכירים בכך שהשניים שונים. Blockchain היא הטכנולוגיה שעליה נבנים ומופעלים מטבעות קריפטוגרפיים. עם זאת, הטכנולוגיה כוללת מגוון רחב של יישומים מעבר למרחב המטבע הדיגיטלי.

הטמעת טכנולוגיית הבלוקצ’יין עם מערכות ארגוניות

כפי שצוין קודם לכן, התכונות הייחודיות של טכנולוגיית ספר החשבונות המבוזרת הופכות אותה לאופציה אטרקטיבית ליצירת פלטפורמות בלוקצ’יין ארגוניות. נראה כי המגזר הארגוני די מעוניין בפתרונות בלוקצ’יין ארגוניים שיכולים לעזור להשיג יותר יעילות וכאלה, חלקם החלו לבצע מחקר על הטכנולוגיה..

שחר עידן הבלוקצ’יין הושווה לעידן האינטרנט בו חברות רבות עלו והבטיחו להציע את חווית האינטרנט הטובה ביותר. במקרה של טכנולוגיית הבלוקצ’יין, היו הרבה סטארט-אפים שמתמקדים בפיתוח פתרונות שונים המשתמשים בטכנולוגיה. הטכנולוגיה גם הפכה לפופולארית כל כך, עד שגם חברות גדולות כמו יבמ ניסו להשיג חלק מהחתיכה.

יבמ יצרה עד כה שותפויות עם מאות ארגונים במטרה לבחון יישום בלוקצ’יין. עד כה ישנם אלפי תאגידים שבודקים את הטכנולוגיה. הסיבה העיקרית מדוע הם מעוניינים בבלוקצ’יין היא על מנת שהם יוכלו לנצל את יכולותיה לצמצום הונאה, לשפר את אבטחת המערכות שלהם, לשפר את מוצריהן ולהפחית את עלות העסקאות וכן את הזמן שלוקח לעסקאות להיות מאומתים ומושלמים.

יבמ כבר השיקה יוזמה בשם קרן יבמ הבלוקצ’יין למפתחים שמטרתה לחדד את כישוריהם של מפתחים. הקרן שואפת להפיץ את הידע והמיומנויות הנחוצים לפיתוח פתרונות בלוקצ’יין.

מקרי שימוש ב- Enterprise Blockchains

יש מגוון רחב של מקרי שימוש בבלוקצ’יין והם ממשיכים להתרחב ככל שהטכנולוגיה מוצגת למגזרים שונים. היישום של פתרונות בלוקצ’יין ארגוניים יכול להיות מסווג כ:

 • יישומים ספציפיים אנכיים

הכוונה היא לשימוש בבלוקצ’יין לצורך ניטור ביומטרי בבריאות, שיא בריאות אישי בתעשיית הבריאות, מקור מזון, ואותנטיות בבריאות ובטיחות, ניסויים קליניים וירטואליים בתעשיית התרופות והבריאות. הכוונה היא גם ליישום הטכנולוגיה בעסקאות חוצות גבולות במימון, הסדרת עסקאות בענף הביטוח והפיננסים.

 • יישומים אופקיים

זהו היישום של בלוקצ’יין ארגוני בתחומים כמו אימות תהליכים & ביקורת, מקור מקור & אותנטיות, ניהול שרשרת האספקה, חנות נתונים למחזור החיים של המוצר ותאימות פעולה בין המערכת & שיתוף מידע.

ניהול ומעקב אחר שרשרת האספקה

דוגמה ליישום ספציפי אנכי שהוא כיום אחד ממקרי השימוש הארגוניים של בלוקצ’יין שנבדקים בשוק כדי לעקוב אחר תוצרת כגון בשר או יבולים מהחברה עד לנקודה בה הם עלו על המדפים מוכנים לצרכנים..

הובלה ומשלוח

אחד ממקרי השימוש המוכרים של בלוקצ’יין הוא השותפות בין יבמ לבין חברת הספנות Maersk ליצירת פלטפורמה הנקראת TradeLens שהיא פלטפורמת בלוקצ’יין עולמית. כפי שהיית מנחש, השותפות פותחה כדי ליישם את טכנולוגיית הבלוקצ’יין בתעשיית הספנות כדי להשיג יעילות רבה יותר.

השותפות משכה עד כה יותר מ -90 חברות, כולל חברות לוגיסטיקה, רשויות מכס, מפעילי נמל ואפילו חברות נושאות אחרות באוקיאנוס. בנוסף, יבמ ומארסק עבדו על מנת לוודא שהפלטפורמה תועיל לחברות אחרות וככאלה הם דאגו שזו מערכת אקולוגית פתוחה שתהיה נגישה לחברות אחרות בענף..

אבטחת סייבר

כפי שצוין קודם לכן, אחד המאפיינים המרכזיים של טכנולוגיית הבלוקצ’יין הוא אי-משתנות שלה, כלומר לא ניתן להתפשר על נתונים או לפרוץ אותם. ניתן להשתמש בטכנולוגיה כדי להבטיח את בטיחות הנתונים, במיוחד בנוף הארגוני, ובכך להגן על התאגידים מפני מתקפות סייבר.

תעשיית הפינטק

מלבד להקל על קיומם של מטבעות דיגיטליים שעשויים להיות עתיד המטבע, טכנולוגיית הבלוקצ’יין עשויה גם לעזור להביא לשיפורים משמעותיים בתעשיית הפינטק. ניתן להשתמש בפתרונות Blockchain ארגוניים לשיפור משמעותי בעיבוד התשלומים באמצעות עסקאות מאובטחות, מהירות ויעילות ביותר. העברת כספים חוצה גבולות עשויה להיות פחות מורכבת ויעילה יותר באמצעות טכנולוגיית הבלוקצ’יין.

תחום האנרגיה

ניתן להשתמש בפתרונות Blockchain ארגוניים ליצירת הדור הבא של מערכות חשמל ומערכות רשת. ענף זה יכול להרוויח מאוד מאימוץ טכנולוגיה כזו. חלק מהרעיונות שהובאו בנוגע לביטקוין ולמגזר האנרגיה כוללים מדידת שירות חכמה והעברת אנרגיה מעמית לעמית..

חינוך

ניתן להשתמש בבלוקצ’יין ארגוני ליצירת מערכת דיגיטלית באמצעותה ניתן לאמת אישורים אקדמיים. הגישות המוצעות כוללות יצירת פלטפורמה המכילה רשומות אקדמיות הנוגעות לסטודנטים, כיתות ופרופסוריהם. מערכת כזו תועיל מאוד לחברות כאשר הן מגייסות מכיוון שהיא תפשט את עבודתן ותביא גם לניירת רבה..

IoT

טכנולוגיית הבלוקצ’יין יכולה להיות החלק החסר בפאזל בכל הנוגע להכנסת האינטרנט של הדברים למיינסטרים ובעיקר לחלל הארגוני. ניתן להשתמש בפתרונות Blockchain ארגוניים לקישור נתוני עסקאות ליישומי IoT.

תעשיית המדיה

עם הפופולריות הגואה של טכנולוגיית הבלוקצ’יין, אין זה מפתיע אם חברות בלוקצ’יין ארגוניות יעזו גם לשימוש בטכנולוגיה בתעשיית המדיה. לדוגמה, הם יכולים להמציא פתרונות שיאכפו אמצעים נגד פיראטיות וישלוט בזכויות בעלות על זכויות יוצרים. ניתן להשתמש בחוזים חכמים גם בכדי להקל על הליכים משפטיים או אפילו להקל על פיצוי אמנים.

תחום הבריאות

פתרונות בלוקצ’יין ארגוניים עשויים להיות שימושיים ביותר בענף הבריאות במספר דרכים. ניתן להשתמש בטכנולוגיה ליצירת מאגרי מידע של מטופלים אשר יהפכו את התהליך כולו לקל ומאובטח בהרבה. ניתן להשתמש בבלוקצ’יין גם בכדי להביא ליותר שלמות בניהול שרשרת אספקת התרופות ובכך לסייע בהפחתת מיליוני הדולרים שאובדים מדי שנה.

ניתן להשתמש בטכנולוגיית Blockchain גם כדי לשלב יותר פרטיות, בעלות ויעילות של נתוני בריאות המטופלים. זה יכול להיות גם פיתרון מרכזי לשיפור ניהול שרשרת האספקה ​​הרפואית.

חברות בלוקצ’יין ארגוניות

הביקוש העצום והגובר לפיתרון בלוקצ’יין הוביל ליצירת פתרונות בלוקצ’יין ארגוניים שמטרתם לספק את הפתרונות הללו. הנה כמה מחברות הבלוקצ’יין הארגוניות שנמצאות כיום בשוק.

 • יישום בלוקצ’יין

מדובר בחברה העוסקת בפיתוח פתרונות בלוקצ’יין במיוחד אלה המתמקדים בחוזים חכמים ובטכנולוגיות ספר ספרות מבוזרות (DLT). המשרד ממוקם בקנריוורף, לונדון והוא חלק ממאיץ ה- FinTech Level39. עד כה החברה פיתחה מסגרת פרטיות ויישום אגנוסטי של בלוקצ’יין. אלה יכולים לשמש בכל פלטפורמת בלוקצ’יין לפתרונות עמידים לעתיד, להציג פונקציונליות של זרימת עבודה ולהגביר את יעילות הפיתוח.

 • פלטפורמת ספר חשבונות מבוזרת של AlphaPoint

מדובר בחברת בלוקצ’יין ארגונית פרטית המבקשת לנצל את היתרונות שיש לטכנולוגיית הבלוקצ’יין להציע. אלה כוללים סליקה מהירה, קריפטוגרפיה חזקה ואי-שינוי. ADLP שונה גם באופן ייחודי מבלוקצ’יין המסורתי מכיוון שהוא מספק לחברות את היכולת לקבל שליטה מלאה על הנתונים שלהם. לקוחות ארגוניים יכולים לפרוס את היישומים הפיננסיים שלהם באמצעות פלטפורמת המטרה הכללית של ADLP.

 • BigchainDB

חברה זו מספקת לארגונים ולמפתחים את היכולת להשיק הוכחות קונספט לרשתות בלוקצ’יין וכן גישה ליישומים ופלטפורמות הכוללות מאגר בלוקצ’יין הניתן להרחבה..

 • מפולת שלגים

זוהי חברת בלוקצ’יין המספקת ללקוחות שירותי נתונים כמו זרם. חברות יכולות לנצל את פתרונות הבלוקצ’יין של Avalanchain כדי להגיע למספר בלתי מוגבל של רשתות. בנוסף, כל שרשרת יכולה להיות שרשרת אירועים נפרדת שנחתמת דיגיטלית.

 • יציקת בלוקצ’יין

חברת בלוקצ’יין זו אידיאלית במיוחד עבור חברות המחפשות פלטפורמת בלוקצ’יין ארגונית שתהיה מאובטחת, חזקה וניתנת להרחבה לפריסת ייצור ואבות טיפוס..

 • בלוק

בלוק היא אחת החברות המספקות לחברות גלובליות מובילות טכנולוגיית בלוקצ’יין ברמת הארגון. היא מפתחת תשתית תוכנה חיונית הנפרסת ביישומי בלוקצ’יין.

 • BlockCypher

זו חברת בלוקצ’יין שמתמקדת במתן ארכיטקטורה ברמה ארגונית המותאמת לענן ומודולרית. מטרתו גם לספק מידה גבוהה של אמינות וביצועים.

 • כור שרשרת

חברת בלוקצ’יין ארגונית זו מתמקדת באספקת פלטפורמה לבלוקצ’רים מורשים המציעים רמות ביצועים גבוהות. חלק מתכונות המפתח שלה כוללות תמיכה במאגרי מידע NoSQL ו- SQL, מה שאומר שניתן לשלב את הטכנולוגיה של Chain Reactor במערכות קיימות..

 • שרשרת זה

חברת בלוקצ’יין ארגונית מסוימת זו מתמקדת לספק לתעשיות שונות מוצרים ויישומים מבוזרים המבוססים על פתרונות בלוקצ’יין ארגוניים. מטרת ההפעלה מטרתה היא לספק שירותים ופתרונות המיועדים לשיפור עיבוד עמית לעמית באמצעות הטכנולוגיות המבוזרות העדכניות ביותר. המטרה הכוללת היא אפוא להקל על עיבוד ריכוזי שיאפשר איכות נתונים טובה יותר, מסירה מהירה יותר וחיסכון בעלויות.

 • ChromaWay

הפעלת בלוקצ’יין זו מספקת למוסדות פיננסיים בלוקצ’יין כפלטפורמה בה הם יכולים לפתח את פתרונותיהם. החברה גם מתהדרת בפלטפורמה שמבוססת על חוזים חכמים ונועדה להקל על הדיגיטציה וגם לסייע לחברות לייצג תהליכי עבודה באופן פרטי, מאובטח ויעיל. הפלטפורמה משמשת ברשת הביטקוין בכדי להקל על עסקאות.

 • אפיפית

חברה מסוימת זו מתמודדת עם תחום הפיננסים על ידי מתן שירות SaaS המופעל על ידי בלוקצ’יין כדי לספק אספקה ​​מיידית מול תשלום (DVP) והסדר עבור עסקאות פיננסיות. תוכנת הארגון שפותחה על ידי Epiphyte יכולה לשמש בנקים ומוסדות פיננסיים אחרים כדי להשיג אינטגרציה מאובטחת עם שוק המימון בקריפטו.

אלה הן רק כמה חברות רבות של חברות בלוקצ’יין הקיימות כיום. רוב החברות הללו פיתחו את הפתרונות שלהן כדי להתמקד בסיוע לחברות מסורתיות לאמץ טכנולוגיות בלוקצ’יין ומבוזרות מבוזרות כדי שיוכלו לשפר את עסקיהן. התפתחויות נוספות צפויות להתרחש ככל שמקרי השימוש בארגונים של Blockchain ימשיכו לצוץ.

כיצד תנועת הבלוקצ’יין משנה את הענף

כפי שצוין קודם לכן, בלוקצ’יין היא אחת הטכנולוגיות המבטיחות והמשבשות ביותר שעלו מאז שחר עידן האינטרנט. ככזה, יש לו את היכולת להכניס עידן חדש לגמרי הנוקט גישה אחרת לגבי אופן הפעולה של עולם הטכנולוגיה והמחשבים. עד כה בלוקצ’יין הוכיח את עצמו כשינוי די מהפך וזה מסביר מדוע חברות רבות מענפים שונים מעוניינות בכך.

טכנולוגיית הבלוקצ’יין במקרה גם תכליתית מאוד במובן המאומץ לשימוש ארגוני מבלי ליצור מערכות ארגוניות חדשות מהיסוד. זה אומר שפריסת טכנולוגיה כזו לא תהיה עניין יקר וזו גם סיבה נוספת לכך שהיא אטרקטיבית ביותר. הודות לחברות ארגוניות של בלוקצ’יין, ישנם פתרונות בהם ארגונים וחברות יכולים להשתמש כדי להשיג אינטגרציה של בלוקצ’יין. תמיכה מסוג זה מדגישה גם את הביקוש הקיים לשירותים כאלה, וככאלה מפתחים מגיבים על ידי יצירת חברות שיענו על הדרישה הזו.

חשוב לציין כי ככל הנראה ארגונים יאמצו חוסמי רשת פרטיים ולא ציבוריים מסיבה ברורה למדי. רשתות חסימות ציבוריות מספקות גישה לכל אחד וזה לא יועיל להגדרות הארגוניות בהן יש לטפל בדברים בסביבה סגורה. ניתן ליישם חסימות פרטיות כך שרק משתמשים ספציפיים מורשים גישה על ידי הארגון.

התרת משתמשים ספציפיים היא תכונה אטרקטיבית בכל הנוגע לאמצעי אבטחה. בנוסף, ניתן ליישם את הטכנולוגיה בקלות כדי לספק יעילות רבה יותר בכל הנוגע לגישה לנתונים כגון פרטי מפתח. חשוב שחברות יבחרו את הבלוקצ’יין הטוב ביותר שמתאים לאינטרסים הספציפיים שלהם. לדוגמה, רשתות חסימות התומכות בחוזים חכמים הינן אידיאליות עבור חברות העוסקות בעיקר במערכות שנועדו להקל על כל סוג של עסקאות חוזיות..

אפליקציות מבוזרות וחוזים חכמים

פתרונות Blockchain הכוללים חוזים חכמים הם בדרך כלל אידיאליים לאפליקציות מבוזרות (DApps). הסיבה לכך היא ש- DApps נועדו לבצע עסקאות באמצעות חוזים חכמים. מבחינת העתיד, סביר להניח שטכנולוגיית הבלוקצ’יין תעמוד במרכזו ואם לשפוט את הפופולריות הגוברת שלה בענפים שונים, סביר להניח שזו תהיה טכנולוגיה שנמצאת כאן כדי להישאר.

המשמעות של חוסמי רשת פרטיים היא שלא תהיה בלוקצ’יין אחד אלא גרסאות שונות של הטכנולוגיה. בנוסף, עובדים כל הזמן על הטכנולוגיה על מנת לשפר אותה מכיוון שהיא עדיין בשלבים הראשונים שלה. רוב הסיכויים שטכנולוגיית הבלוקצ’יין בחמש או עשר השנים הבאות תהיה מתקדמת בהרבה ממה שהיא כיום.

יש כמה נושאים שהועלו במהלך השנים האחרונות כאשר הבלוקצ’יין צובר פופולריות וחלקם הובילו ליצירת פתרונות אחרים. זה בדרך כלל המקרה כשמדובר בפיתוח טכנולוגיות אחרות שבהן מתבצעים כל העת שיפורים ושדרוגים בכדי להתגבר על אתגרים או מכשולים המופיעים בדרך..

אימוץ טכנולוגיית הבלוקצ’יין לשימוש ארגוני מתיישב גם עם האינטרס הממשלתי בטכנולוגיה. מדינות כמו סין קיבלו די פנים לרעיון להשתמש בפתרון ארגוני בלוקצ’יין והציעו תמיכה רבה בפיתוח הטכנולוגיה.

האם חסימות ארגוניות יחליפו מחשוב ענן ומערכות ארגוניות קיימות כבר?

היו השערות שטכנולוגיית הבלוקצ’יין תשתלט על התפקיד של מערכות קיימות בפלטפורמות הבלוקצ’יין הארגוניות ואולי אף תחליף טכנולוגיות משמעותיות כמו מחשוב ענן. עם זאת, זה לא המקרה מכיוון שבלוקצ’יין דומה יותר לטכנולוגיה שמשלימה את הטכנולוגיות הללו ומאפשרת להם להשיג את יעדיהם במהירות וביעילות רבה יותר..

דוגמה טובה היא השימוש בטכנולוגיית בלוקצ’יין לשיפור מערכות בתי חולים בהן ניתן להשתמש בבלוקצ’יין לשיפור מערכות נתוני המטופלים תוך מתן אפשרות לשימוש בטכנולוגיות כגון בינה מלאכותית, אחסון בענן ומחשוב ענן..

האם חסימות ארגוניות יהפכו למרכז המערכות הארגוניות?

חברות רבות מנסות כיום פתרונות בלוקצ’יין ארגוניים, והסיבה הברורה היא שיש לטכנולוגיה הרבה מה להציע מבחינת יעילות ומהירות. הטכנולוגיה למעשה הוכיחה את עצמה כשימושית ומצליחה במיוחד במרחב הקריפטוגרפי ובכמה פלטפורמות בלוקצ’יין ארגוניות. בדיקות המתבצעות במגזרים אחרים מחוץ לתחום הקריפטו הוכיחו גם פוטנציאל רב אם כי אימוץ המוני עדיין לא קרה.

לפיכך, בלוקצ’יין יצאה לדרך ברמה גבוהה והסיכוי שהיא תעבור למיינסטרים הוא די גבוה בשלב זה. מבחינת ציר הזמן, אין לדעת כמה זמן ייקח עד שזה יקרה, אך ברור שהטכנולוגיה מושכת תעשיות רבות. זה טוב כי זה אומר שיש סיכוי גבוה יותר שפתרונות בלוקצ’יין ארגוניים יאומצו בסופו של דבר על ידי יותר תעשיות.

אימוץ פתרונות בלוקצ’יין יוביל גם לעידן של מודלים עסקיים משבשים ביותר. לדוגמא, טכנולוגיית הבלוקצ’יין מבטלת את הצורך במתווכים הודות לחוזים חכמים להשגת מערכת חסרת אמון המאפשרת לבצע חוזים בין צדדים. ביצוע חוזים חכמים בפלטפורמות הבלוקצ’יין הארגוניות ללא מתווכים או צדדים שלישיים עלול לאיים על מודלים עסקיים קיימים ועלול להוביל לאובדן מקומות עבודה רבים..

חינוך בלוקצ’יין

כפי שצוין קודם לכן, הבלוקצ’יין עדיין בשלבי האימוץ הראשונים שלו וככאלה, יש עדיין הרבה אנשים שלא מבינים את הטכנולוגיה. לכן חינוך לבלוקצ’יין חשוב לוודא שההמונים מבינים במה מדובר. גישה זו עשויה לסייע בהגברת האמון בטכנולוגיה ולכן לאפשר לאימוץ של פתרונות blockchain ארגוניים להיות בעלי השפעה גדולה יותר.

מעורבותן של חברות גדולות כמו IBM ומיקרוסופט בפיתוח בלוקצ’יין ארגוני אמורה גם לעודד אימוץ הטכנולוגיה. הסיבה לכך היא שתאגידים גדולים כאלה כבר בנו דימוי תאגידי חזק וככאלה הם זכו לאמון החברה. המעורבות שלהם בבלוקצ’יין באמצעות פלטפורמות בלוקצ’יין ארגוניות עשויה למלא תפקיד עצום בשכנוע חברות נוספות לקפוץ על עגלת חברות הבלוקצ’יין הארגוניות..

מיקרוסופט היא אחת החברות הידועות בניסיון ופיתוח טכנולוגיות חדשות וזה מרענן שהחברה התעניינה בהבנת ופיתוח פתרונות בלוקצ’יין..

פתרונות Blockchain ארגוניים עשויים להאפיל על מטבעות קריפטוגרפיים

עד כה שוק הפצה פופולרי על ידי טכנולוגיית הבלוקצ’יין וזאת הסיבה שאנשים רבים עדיין לא יכולים להבדיל בין השניים למרות הבחנתם הברורה. עם זאת, הפופולריות ההולכת וגדלה במהירות של בלוקצ’יין ארגוני בתעשיות שונות עשויה להוביל לאימוץ מאסיבי, מה שאומר שבסופו של דבר זה יכול להיות פופולרי יותר מאשר השימוש בבלוקצ’יין למרחב הקריפטו. זה לא אומר שמטבעות קריפטוגרפיים יהפכו לחסרי תועלת. למעשה, אין לדעת מה צופן העתיד אלא כך או אחרת; קרוב לוודאי שבלוקצ’יין יהיה במרכז העתיד ההוא.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map