ארגון מבוזר: מדריך מלא

ארגונים מתפתחים בקצב מהיר. כדי שארגון יהפוך להיות רלוונטי עליו להתאים את עצמו לשוק ולסטנדרטים הנוכחיים. ארגון מבוזר מאפשר לכל ארגון לבזור את הממשל שלו ולעזור לארגון להתפתח מעבר למגבלה הנוכחית של ארגון ריכוזי..

נכון לעכשיו, כל ארגון יכול להיות מרוכז או מבוזר. לשניהם יתרונות וחסרונות משלהם. אך עם הזמן, המיקוד העיקרי בארגון משתנה כעת לביזור.

במאמר זה נעבור על מדריך מלא על ארגון מבוזר. נעבור הגדרת ביזור, יתרונות, חסרונות, לפני שנעבור לארגון מבוזר.

לאחר מכן, נסקור ארגונים מבוזרים מנקודת מבט הבלוקצ’יין, שם אנו מכסים את הארגון האוטונומי המבוזר (DAO).

לכן, ללא כל עיכוב, בואו נתחיל.

מהי ביזור? הגדרת ארגון מבוזרת

ארגון מבוזר הוא ארגון המשתמש בתוכנית מחשב שקופה או בפלטפורמה ובכללים קבועים מראש אלקטרונית בכדי להפוך אוטומטיות להחלטות ולהקל על עסקאות ללא כל סמכות מרכזית..

ביזור מציע מבנה ארגוני שבו קבלת ההחלטות נציגת הכפופים לאמצעי או התחתון מההנהלה הבכירה.

על ידי כך, רמות הסמכות הנמוכות ביותר יכולות לקבל החלטות ללא צורך לדאוג לדרגי הרשות העליונה או רשות ריכוזית.

זה מביא אוטונומיה יחסית לכל המערכת שבה אין צורך לחזור הלוך ושוב לקבלת החלטות.

כל המבנה הארגוני צריך לפעול באחריות רבה יותר כדי להפוך את הביזור להצלחה. מלבד זאת, יעילות הניהול העליונה משתפרת מכיוון שהם יכולים כעת להתמקד בקבלת החלטות עיקריות במקום להתעכב עם קבלת החלטות טריוויאליות שכפופים בדרג נמוך יותר..

דוגמה לארגון מבוזר

כדי להבין ביזור, בואו נעבור דוגמה.

בכל ארגון ריכוזי, אם עובד מעוניין לקבל החלטה (כמו רכישת שולחן), עליו לאשר את בקשתו על ידי הרשות המרכזית. כדי להגיע למקבל ההחלטות הראשי, הבקשה עשויה לעבור על הכפופים הרבים הממלאים את תפקידם לקבל או לדחות את הבקשה..

הרשות הגבוהה ביותר מסיימת את הבקשה, ואז רק העובד יכול לרכוש את השולחן מטעם החברה.

קבל מושג נוסף על ממשל בלוקצ’יין על ידי קריאת עקרונות הממשל של בלוקצ’יין: כל מה שאתה צריך לדעת

צעדים מרובים אלה הנדרשים לצורך קבלת החלטה אחת בלבד גוזלים זמן ולכן אינם אידיאליים עבור ארגונים וחברות מודרניים.

ארגון מבוזר

במקרה של ביזור יש יותר אוטונומיה בקבלת החלטות בהשוואה לארגון ריכוזי. אוטונומיה זו מאפשרת לאנשים בארגון לקבל החלטות מבלי להיות תלויים לחלוטין בסמכות המרכזית או בהנהלה העליונה.

עם זאת, ארגון מבוזר אינו נקי מפגמים. ישנם כמה חסרונות ברורים הקשורים אליו. בואו לרשום להלן את היתרונות והחסרונות של ביזור.

ארגון מבוזר יתרונות

ישנם יתרונות רבים של ביזור, כולל הדברים הבאים:

 • מוטיבציה כפופה

ביזור נותן אחריות רבה יותר לכפופים אשר בתמורה משפר את המוטיבציה שלהם. הסיבה היחידה מאחורי המורל המשופר היא מכיוון שהם לא צריכים להיות תלויים ברשויות הגבוהות לצורך קבלת סוגים מסוימים של החלטות.

עידוד הכפוף לחשוב בזמן שהם ממלאים את חלקם על סמך מעמדם, עצמאותם ורמת ההשתתפות שלהם. יתר על כן, ביזור גם משפר את המורל של הקבוצה מכיוון שכולם שואפים לשפר ולמלא את חלקם.

 • גיוון וצמיחה

ככל שהאוטונומיה היחסית הופכת לחלק מהארגון, כאשר כל חטיבת מוצרים יכולה כעת לקחת את רוב החלטותיהם לבד. זה מתלקח בקבלת ההחלטות היצירתיות שלהם מכיוון שהם חופשיים כעת לנסות דברים חדשים. החופש לחשוב וליצור דברים חדשים גם יוצר תחרות בריאה בין חלוקת החברה.

מלבד זאת, הכפופים חווים צמיחה רבה יותר מכיוון שהם צריכים להשתמש בשיקול דעת עצמם כדי לקבל החלטות. על ידי כך הם לומדים מיומנויות חדשות כולל כישורים ניהוליים.

 • תקשורת יעילה

ללא רמת ניהול היררכית, מערכות ויחידים יכולים כעת לתקשר ביניהם וליצור מערכות יחסים שלא היו אפשריות במערך מרכזי.

 • קבלת החלטות מהירה

עם גישה מבוזרת, קבלת ההחלטות הופכת למהירה יותר מכיוון שלכפוף יש מושג טוב יותר לגבי התרחיש.

 • שליטה ופיקוח טובים יותר

למנהלים העובדים ברמה נמוכה יותר יש פיקוח טוב יותר מכיוון שהם יכולים לשנות את לוחות הזמנים של הייצור או את משימות העבודה בהתאם למצב. יש לכך יתרונות לטווח הארוך מכיוון שהם אינם מכריחים את עצמם לעמוד בדרישת ההרשאה. מנהלים ברמה נמוכה מוסיפים ערך נוסף למערכת על ידי מתן המלצות עמיתים.

עיין בהשוואת הרשת המבוזרת והמורכבת המפורטת על ידי קריאת הפוסט שלנו בנושא מבוזר לעומת ריכוזי: השוואה מפורטת

 • הַרחָבָה

כל עסק שרוצה להתרחב יכול ליהנות מביזור מכיוון שהוא יכול לאפשר למפעלים מקומיים לקבל החלטות להקמת העסק שלהם. הכישרון המקומי יוכל לקבל החלטות גיאוגרפיות טובות יותר מכיוון שהם מבינים זאת טוב יותר מכל אחד אחר.

 • העצמת עובדים

בכל ארגון, תמיד קיים צורך בסיסי בכוח, מעמד, יוקרה ועצמאות. ביזור מסייע בהשגתם בכך שהוא מאפשר לאנשים לקחת אחריות על מעשיהם ולנצל את הכישורים באופן מלא.

 • סביבת מתח נמוך

במערך מבוזר, למנהלים בכירים יש יותר זמן להתמקד בקבלת החלטות חשובות כאשר מנהלים ואנשים פרטיים ברמה נמוכה דואגים לאחריות שלהם..

ארגון מבוזר חסרונות

ביזור אינו חף מחסרונות. היא סובלת מהבעיות הבאות:

 • קושי בתיאום

למרות שתקשורת יכולה להפוך לזרימה חופשית יותר בארגון מבוזר, היא עלולה להוביל לקשיי תיאום. לכל חטיבה יש אוטונומיה ונופלת כדי לתאם כדי לגרום לדברים לקרות עבור החברה.

 • עלות תחזוקה גבוהה

חסרון גדול נוסף של ביזור הוא העלות הכרוכה בהגדרה, ניהול וביצוע של כל הרשת המבוזרת. מכיוון שהעובדים אחראים יותר למעשיהם, כל טעות יכולה גם לעלות לארגון רב. כמו כן, אוטונומיה אינה זולה. כל אדם שרוצה לקחת אחריות יעלה גם לחברה יותר מכיוון שהם צריכים להיות בעלי ניסיון וידע רב יותר במגזר.

 • גורמים חיצוניים

ישנם גם גורמים חיצוניים רבים המפחיתים את יעילותה של גישה מבוזרת. ברוב המקרים, אי וודאות שלטונית, תנועות איגודים מקצועיים עלולים לפגוע בתפקוד ביזור תקין.

 • קווי מוצרים צרים

בעיה נוספת הנמשכת בארגונים מבוזרים היא קווי מוצרים צרים. כל עסק עם קווי מוצרים צרים לעולם לא יוכל לנצל את הביזור.

אתה יכול גם לבדוק מימון מבוזר על ידי עיון במדריך הקצר שלנו מהו מימון מבוזר (DeFi)? מדריך קצר

דוגמה לארגון ביזור כללי

בתנאי השוק הנוכחיים, ישנם כמה קומץ ארגונים מבוזרים שמגיעים עם תהליך עסקי ייחודי. ברוב המקרים מיושם שילוב של ריכוזיות וביזור כדי לאזן בין היתרונות והחסרונות שלהם. אבל זה לא נכון ביזור.

ישנן חברות רבות הנוקטות גישה כפולה. חלק מהחברות הפופולריות שעושות זאת כעת כוללות את הדברים הבאים:

 • ערך: ערך הוא אחת מחברות המשחקים הגדולות ביותר המשתמשות במבנה שטוח שבו הצליחו להסיר כותרות תפקיד. המשמעות היא גם שהעובדים חופשיים לבחור בפרויקט שהם חושבים שהם יכולים לתרום ולשחרר את היצירתיות שלהם.
 • רכבת תחתית: הרכבת התחתית מאפשרת לחנויות המקומיות להשתלט על ההליכים – החל מגיוס עובדים ועד להחלטה כיצד הם מבצעים שיווק או עיצוב התפריט.
 • ג’ונסון & ג’ונסון: ג’ונסון & ג’ונסון היא חברה נוספת המפורסמת בשימוש במבנה מבוזר. יש להם יותר מ- 200 יחידות אוטונומיות.

באופן כללי, אלה הם תפיסה שונה למדי של ארגון מבוזר. במציאות, אנו מעוניינים יותר בארגונים המשתמשים בבלוקצ’יין לתמיכה בתהליכים העסקיים שלהם.

בלוקצ’יין בלב הארגון המבוזר

Blockchain היא רשת מבוזרת שבה עמיתים יכולים לבצע עסק ללא שום סמכות ריכוזית. בשנת 2008, Satoshi Nakamoto תחת שם בדוי שחרר ביטקוין שהשתמש בטכנולוגיית הבלוקצ’יין מתחת למכסה המנוע.

זוהי רשת מבוזרת בה הנתונים מוקלטים בצורה בלתי ניתנת לשינוי. הנתונים מחוברים זה לזה באמצעות ערך חשיש ייחודי ואז ניתן לשלב אותם כדי ליצור בלוקים. בלוקים אלה כאשר הם מחוברים זה לזה, blockchain.

העסקאות או הנתונים מאומתות באמצעות אלגוריתמים של קונצנזוס. במקרה של bitcoin, הוא משתמש באלגוריתם של קונצנזוס Proof-of-Work. כמו כן, כדי להגיע לקונצנזוס, עמיתים משמשים גם כצמתים לאחסון מידע ולשיתופם בין צמתים אחרים.

אנחנו ב- 101Blockchains.com, כבר סיקרנו את blockchain בפירוט. למידע נוסף, עיין ב Blockchain למתחילים: מדריך תחילת העבודה

חקר ארגון מבוזר בבלוקצ’יין

Blockchain מציע דרך מצוינת לנהל ארגון מבוזר. רוב המטבעות הקריפטוגרפיים שם משתמשים בארגון מבוזר. הם עושים זאת על ידי היכולת להיות ניתנים להפצה ללא צורך ברשות מרכזית כלשהי וניתן לגשת אליהם מכל מקום.

 • כיצד פועלים מטבעות קריפטוגרפיים?

מטבעות קריפטו נועדו לספק אמון בקרב משתמשיה. כל מטבע קריפטוגרפי המופעל באמצעות קוד פתוח יהיה זמין לכולם באמצעות פלטפורמות כגון GitHub. חברי הצוות אחראים לנהל את הפרויקט בזמן שהם כותבים קוד, יוצרים הצעות ועובדים עם אחרים כדי לשפר את הקריפטו.

 • ארגון אוטונומי מבוזר (DAO)

DAO הם ארגונים המקיימים את עצמם הפועלים בראש רשתות הבלוקצ’יין. Ethereum הציגה חוזים חכמים, דרך לבצע אוטומציה של משימות בבלוקצ’יין וליצור אפליקציות מבוזרות (dApps). איתו הגיע DAO שבו ארגונים יכולים ליצור מערכת שאינה דורשת שום הפרעה מבחוץ.

מפתחים צריכים ליצור חוזים חכמים ו- dApps עבור DAO. הגישה שלהם היא ליצור מערכת אוטונומית שבה אין צורך באינטראקציה אנושית. אתה יכול גם לחשוב על זה כעל דרך לנהל עסק שלם ללא סמכות מרכזית.

סקרנו כאן את DAO: הגדר DAO -הארגון האוטונומי המבוזר ומהו DAO? מה זה אומר ואיך זה עובד?.

עם זאת, ארגונים אוטונומיים מבוזרים אינם מושלמים. ה- DAO של Ethereum נפרץ מה שהביא להפסדים עצומים עבור בעלי העניין הקשורים. אתה יכול לקרוא עוד על הפריצה כאן: האם פריצת ה- DAO האחרונה של Ethereum פירושה שהבלוקצ’יין אינו מאובטח כמו שחשבנו?.

סיכום

הארגון המבוזר מספק טונות של יתרונות לעסקים המאמצים את המבנה הארגוני. עם זאת, יש לו כמה חסרונות. לכן תראו חברות בוחרות בגישה היברידית שמניבה להן את התועלת הרבה ביותר.

אז מה אתה חושב על ארגון מבוזר ותפקידו בבלוקצ’יין? הגיבו למטה והודיעו לנו.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map