יתרונות וחסרונות של מטבע דיגיטלי של הבנק המרכזי

הדיון הבא מתאר סקירה כללית של יוזמות ה- CBDC הקיימות יכולות לספק בסיס חזק להבנת היתרונות והחסרונות של מטבע דיגיטלי של הבנק המרכזי. 

ההתקדמות הטכנולוגית והפחתת השימוש במזומן גרמו לבנקים מרכזיים שונים לבדוק את האפשרויות להכניס חלופות דיגיטליות למזומנים. הדיגיטליזציה משנה באופן רציף את הפעילות הכלכלית תוך הכנסת שיבושים רבים לחברה, לצד מהפכה בהיבטים רבים בחיי היומיום של אדם. כתוצאה מכך הוא מזמין חששות רבים לשינוי הגישות המקובלות. לכן, עם הפחתת השימוש במזומנים והגדלת ההעדפות של לקוחות למערכות תשלום דיגיטליות, הבנקים המרכזיים ספקים בהצגת CBDCs.

לכן, חשוב להתרשם באופן ברור מהיתרונות והחסרונות של המטבע הדיגיטלי בבנק המרכזי להגיע למסקנה סבירה. בנקים מרכזיים רבים השקיעו פעיל מאמצים במחקר התוצאות של אימוץ CBDC. עם זאת, רבים מהבנקים המרכזיים מהססים ליישם ניירות קונספט של CBDC בפועל.

כחלופה דיגיטלית לכסף של בנקים פיזיים מרכזיים, CBDC יכולה להציע יתרונות רבים. עם זאת, חסרונות המטבע הדיגיטלי של הבנק המרכזי כוללים השלכות על חוסר יציבות במדיניות המוניטרית ובענף השירותים הפיננסיים בכלל. הדיון הבא מתאר את הרקע של CBDC ואת ההנחות החיוניות לפני שצוללים ליתרונותיהם ולנסיגותיהם.

הירשם עכשיו: הבנק המרכזי למטבע דיגיטלי למטבעות

מבוא ורקע של CBDC

השפעת הטכנולוגיה הולידה רעיונות לגישות חדשות למערכות תשלום, וכתוצאה מכך סיכויים ל- CBDC. הגעת ה- CBDC הצביעה על האפשרויות של שינויים טכנולוגיים הפועלים בשני הכיוונים במדיניות המוניטרית. חברות המשתמשות בטכנולוגיית בלוקצ’יין הצליחו לפתח מערכות תשלום חדשות שיכולות לעקוף את תפקיד הבנקים המרכזיים בהסדר. במקביל, הבנקים המרכזיים שוקלים את האפשרויות להציע צורות חדשות של ערוצי תשלום קמעונאיים, המסוגלים לעקוף את תפקיד המתווכים..

מה זה CBDC?

לפני שמתקדמים במתווה של יתרונות וחסרונות של מטבע דיגיטלי בבנק המרכזי, חשוב להבין את ההבדל בין המטבע הדיגיטלי של הבנק המרכזי לבין העתודות המסורתיות. ניתן להבדיל בין CBDC לבין העתודות המסורתיות על ידי שיקוף על הגדרתו. למרות שאין הגדרה ברורה ל- CBDC, אתה יכול לשקול זאת כצורה אלקטרונית של כסף בנק מרכזי. עם זאת, CBDC כולל תכונות מסוימות המבססות את ייחודו.

ראשית, הוא מציע פונקציות גישה טובות ורחבות יותר בהשוואה לעתודות. CBDC מציגה פונקציונליות טובה יותר בצורה יוצאת דופן במקרה של עסקאות קמעונאיות בהשוואה למזומנים. CBDC כולל גם מבנה תפעולי מובהק בהשוואה לגרסאות אחרות של כספי הבנק המרכזי, ובכך מאפשר ל- CBDC להתמודד עם מטרת ליבה מובחנת..

החשוב מכל, ל- CBDC צריכה להיות יכולת לשאת ריבית, רק עם הנחות מציאותיות לתשלום ריביות, שונות משיעור הרזרבות. המטבע הדיגיטלי של הבנק המרכזי נחשב גם לכסף אלקטרוני של הבנק המרכזי, כמו גם לחבות אלקטרונית עבור הבנק המרכזי. כהתחייבות של הבנק המרכזי, זה יכול להיות בצורה של אסימון או מאוחסן בחשבון לביצוע עסקאות כמו גם שמירה על ערך. ההיבטים המגוונים הקשורים ל- CBDC מבטלים לחלוטין את האפשרויות של חסרונות מטבע דיגיטלי של הבנק המרכזי. עם זאת, אין שום סיבה לשלול אותם לחלוטין.

מטבעות דיגיטליים אחרים מאיימים על קיומו של CBDC. לדוגמא, פייסבוק כבר עובדת על מטבע דיגיטלי בשם מאזניים. ארנק נובי הוא ארנק הבלוקצ’יין העיקרי התואם אליו נכון לעכשיו. עם זאת, זהו דאגה עצומה לבנקים המרכזיים מכיוון שמטבע זה יכול להוות איום על המערכת המוניטרית ועל מטבעות הפיאט.

צורות שונות של CBDC

הטקסונומיה החדשה של הכסף מצביעה גם על אפשרויות להבדיל בין שתי צורות פוטנציאליות של CBDC. התכונות המשמעותיות ביותר של כסף, על פי ההגדרות החדשות, מתמקדות במנגנון המנפיק, הטופס, הנגישות וההעברה. המנפיק יכול להיות בנק מרכזי או כל ישות אחרת.

הצורה בהגדרת הכסף מתייחסת לכסף אלקטרוני ופיזי. מבחינת נגישות, כסף יכול לקבל שתי אפשרויות, כמו גישה מוגבלת או אוניברסלית. מנגנון ההעברה של הכסף יכול להיות מרכזי או מבוזר (עמית לעמית).

כתוצאה מכך, ההיבטים החדשים הכלולים בהגדרת הכסף מספקים בסיס אמין להבדיל בין שתי צורות ה- CBDC האלקטרוני, כגון הנפקת בנקים מרכזיים וריאציות עמיתים לעמית. ה- CBDC הקמעונאי זמין לקהל הרחב, והגרסה הסיטונאית של CBDC זמינה רק עבור מוסדות פיננסיים. כעת, חשוב לבסס את ההנחות הספציפיות לגבי CBDC המשקפות את היתרונות והחסרונות של המטבע הדיגיטלי של הבנק המרכזי.

קרא גם: מטבע דיגיטלי של בנק מרכזי סיטונאי וקמעוני

הנחות כלליות לגבי CBDCs

ההנחה הראשונה לגבי CBDC היא שהם אינם נכסי קריפטו כמו ביטקוין. CBDCs יכולים לבחור לאמץ DLT שיכול לשמש קישור דומה בין CBDC למטבעות קריפטוגרפיים. עם זאת, CBDCs שונים בהרבה ממטבעות קריפטוגרפיים מכיוון שהם ישמשו כאחריות של הבנק המרכזי, בדומה לשטרות..

ביסודו של דבר, אחד המקצוענים הבולטים במטבע הדיגיטלי של הבנק המרכזי כלומר אמון, מפריד בין CBDCs לבין מטבעות קריפטוגרפיים או מטבעות מטבעות. הגורם השני מצביע על הגישה המקובלת של בנקים מרכזיים המנפיקים כסף דיגיטלי בעתודות. נהפוך הוא, עיצובי ה- CBDC שנחשבים בהצעות רבות של הבנק המרכזי מרמזים על הצורך ב- CBDCs מבוססי אסימונים. כתוצאה מכך, CBDC שונה מיתרות בחשבונות מילואים וריאציות נפוצות של כספי בנקים מסחריים הם במתכונת מבוססת חשבון..

חשוב גם לשים לב שהפופולריות של CBDC אינה תלויה רק ​​בשיפורים הטכנולוגיים החדשים. כפי שנדון קודם, השימוש בכרטיסים נמצא בירידה מתמדת לצד צמצום דרסטי בשימוש במזומן.

אלטרנטיבה טובה יותר

בנקים מרכזיים רוצים ליצור שיטת תשלום חלופית ואחסון ערך במקום לבטל לחלוטין את המזומנים באמצעות CBDC. בנקים מרכזיים רוצים להיערך לעתיד פוטנציאלי שבו מזומנים פיזיים כבר לא יוכלו להיות כשירות חוקית.

ישנם פתרונות בלוקצ’יין רבים למטבע דיגיטלי של הבנק המרכזי. לכן, הצגת ה- CBDC יכולה לעזור בהצעת אמצעי תשלום אמין וגמיש לצרכנים בהתאמה למגמת הדיגיטליזציה. מאידך, השימוש המופחת במזומן יוצר חששות בולטים ביחס ליציבות המערכת הפיננסית וליציבות המשק בכללותו.

כל ההנחות הללו מראות בבירור כי חסרונות המטבע הדיגיטלי של הבנק המרכזי ניכרים בהיבטים טכנולוגיים, מערכתיים, משפטיים וכלכליים. בנוסף, החששות האתיים זוכים לתשומת לב תוך התמקדות באיתור בתכנון CBDC או בהבטחה לאנונימיות.

עם זאת, סביר להניח שמשתמשים עשויים להעדיף CBDC מטעמי תשלום, פונקציונליות נלווית ועלויות כולל עבור המשתמשים. חשוב גם לקחת בחשבון את החשיבות של מומחיות טכנולוגית, אומץ וחזון ליישום CBDC. מקצוענים במטבע הדיגיטלי של הבנק המרכזי הופכים למכשירים מושכים להפניית תשומת הלב של הבנקים המרכזיים לעבר CBDC במיוחד עם המגבלות בתשתית התשלומים הנוכחית מבחינת תוספות טכנולוגיות ותוספות. כתוצאה מכך, הביקוש למודלי תשלום חדשים גדל במידה ניכרת בתקופה האחרונה.

הנה מדריך שיעזור לך להבין את ההבדלים בין Crypto לעומת CBDC.

יוזמות ה- CBDC הנוכחיות

עם התבררות ההנחות לגבי CBDCs, חשוב לשקף את היוזמות הקיימות של CBDC. סקירה כללית של יוזמות ה- CBDC הקיימות יכולה לספק נקודת מבט קריטית על חסרונות ויתרונות המטבע הדיגיטלי של הבנק המרכזי. בואו נגלה מידע נוסף על יוזמות ה- CBDC הקיימות להבהרת ההשוואה בין היתרונות והחסרונות של מטבע דיגיטלי בבנק המרכזי.

בנקים מרכזיים משתמשים בגישות עיצוב שונות, שיטות, טכנולוגיות והשתתפות בעלי עניין בפרויקטים מחקריים של CBDC. מחקר של הבנק להסדר בינלאומי (BIS) קבע כי כ- 70% מהבנקים המרכזיים במחקר אישרו את מעורבותם בצורת עבודה ספציפית של CBDC..

לדוגמא, ארה”ב מפתחת כיום סוג חדש של נכס דיגיטלי בשם דולר דיגיטלי. יוזמה זו בהחלט תשפיע על הכלכלה העולמית ותניע שינוי דרסטי. נכון לעכשיו הם מתכננים לעבוד על ארנק דולר דיגיטלי לאחסון כל המטבעות הדיגיטליים. למרות שמדובר במטבע דיגיטלי הבנקים הפדרליים יהיו אחראים לוויסות ושמירה על הערך.

כל הבנקים המרכזיים המעורבים במחקר הראו כי הם התחילו במחקר תיאורטי ומושגי הנוגע ל- CBDC. מעניין שכמעט מחצית מהבנקים המרכזיים שנבדקו במחקר הצהירו כי הם כבר עברו לשלב ההוכחה של המושג ופונקציונליות. נכון לעכשיו, בנקים מרכזיים רבים עובדים על פרויקטים של מטבע אלקטרוני.

גורמי עיצוב של CBDC

מאפייני העיצוב של CBDC כמו מדרגיות, אבטחה, יכולת פעולה הדדית, גמישות ונגישות הם מרכיבים קריטיים המשויכים לעיצוב בעיצובים המוצעים של CBDC..

אחת האזכורים הבולטים בקרב יישומים אמיתיים של CBDC מתייחסת ליוזמת E-krona בשוודיה. הירידה הקיצונית בשימוש במזומנים לצד זיקה טכנולוגית של אנשים בשוודיה הייתה קריטית בהנפקת מטבע הקריפטו המונפק על ידי הבנק המרכזי.

לכן, אפשר היה לגלות ישירות את אחד המקצוענים הבולטים במטבע הדיגיטלי של הבנק המרכזי בדוגמה האמיתית הזו. עם זאת, הבנק המרכזי השבדי אינו שוקל את טכנולוגיית ספר החשבונות הבסיסית כבסיס לפתרון E-krona.

הבנק המרכזי השבדי שואף להבטיח זמינות רחבה יותר של כתר אלקטרוני לציבור הרחב בכל עת, 24/7. מצד שני, אחד מחסרונות המטבע הדיגיטלי של הבנק המרכזי שצוין במקרה זה מתייחס לעובדה שהוא לא יישא ריבית בימים הראשונים. יתר על כן, אין הסכמה לגבי הצבת כתר אלקטרוני בחשבון ב- Riksbank או שמירתם כיחידות מבוססות ערך באפליקציה או מקומית בכרטיס..

יוזמות אחרות

הרשות המוניטרית בסינגפור או MAS ובנק קנדה סימנו גם פרויקטים להפקת תובנות בנוגע לשימוש במטבעות דיגיטליים. נכון לעכשיו, בנק קנדה עובד על יוזמת “פרויקט ג’ספר”, ומביא את המגזר הציבורי והפרטי בשיתוף פעולה להבנת הדרכים בהן טכנולוגיית ספר חשבונות מבוזרת יכולה להפוך את מערכת התשלומים השלמה..

יוזמת ‘פרויקט Ubin’ בסינגפור מתמקדת גם בשימוש ב- DLT לסליקה וסילוק ניירות ערך ותשלומים. הפרויקט מציג מקצוענים במטבעות דיגיטליים של הבנקים המרכזיים שכן הוא יכול לתמוך ב- MAS ובתעשייה בהבנת הפוטנציאל של CBDC. בנוסף לאזכורים בולטים אלה, פרויקטים רבים אחרים של CBDC נמצאים כעת בעיצומה באזורים שונים. לדוגמא, בנק תאילנד השיק את הפרויקט Inthanon ובנק יפן והבנק המרכזי האירופי שיתפו פעולה למען פרויקט סטלה.

סין משיקה פרויקט CBDC שנקרא DCEP project. זה בוודאי הולך להיות אחד השינויים פורצי הדרך בהיסטוריה הכלכלית העולמית שלנו. עם זאת, הוא מגובה על ידי הממשלה והם אחראים להסדרתו.

יתרונות וחסרונות עם מטבעות דיגיטליים של הבנק המרכזי

לאחר סקירה כללית על יסודות ה- CBDC וההנחות הבסיסיות לגביהן לצד יישומי ה- CBDC הנוכחיים, הבה נתקדם לעבר החסרונות והיתרונות במטבע הדיגיטלי של הבנק המרכזי. בנקים מרכזיים מתמודדים עם בעיות בהתחשב באימוץ CBDC בשל האופי המעורפל של הערכת האפשרויות למטבע פיאט דיגיטלי.

יתר על כן, על הבנקים המרכזיים להבחין גם בהשלכות חיוביות ושליליות של מטבע פיאט דיגיטלי על היציבות הפיננסית והמדיניות המוניטרית. לכן, הערכת יתרונות וחסרונות מטבע דיגיטלי של הבנק המרכזי מניחה שהם קשורים לתפקודים של הבנק המרכזי. עכשיו, בואו נסתכל בפירוט על החיובי והשליליים הקשורים למטבע הדיגיטלי של הבנק המרכזי.

יתרונות מטבע דיגיטלי של הבנק המרכזי

מטבע דיגיטלי של הבנק המרכזי או CBDC התגלו כבחירה מבטיחה עבור בנקים מרכזיים להתחרות בכסף דיגיטלי. היוזמות שהושקו לאחרונה בתחום נכסי הקריפטו על ידי ענקיות טכנולוגיה כמו פייסבוק מציירות CBDCs כאופציות חיוביות. עם זאת, חשוב לבחון את המקצוענים במטבע הדיגיטלי של הבנק המרכזי כדי לברר את הערך שהם מציעים. הנה מבט על כמה מהיתרונות הבולטים עם מטבעות דיגיטליים של הבנקים המרכזיים שכדאי לקחת בחשבון.

 1. ההיבט החיובי העיקרי במטבע הדיגיטלי של הבנק המרכזי מתייחס לעלויות העסקה הנמוכות יותר. מוצרי CBDC יכולים לספק תמיכה בתשלומים מוסדיים וקמעונאיים מהירים יותר בעלויות עסקאות מופחתות.
 2. המקצוענים במטבעות דיגיטליים בבנק המרכזי מתמקדים במיוחד בטיפוח צמיחה כלכלית לצד חדשנות דיגיטלית. CBDCs יכולים להציע שיפוט אמין למטבעות דיגיטליים לצד יצירת מערכת אקולוגית קריפטו מושכת מאוד. כתוצאה מכך, הם יכולים להוביל לשיפור הפעילות הכלכלית לצד עידוד השפעות הזליגה במגזרי טכנולוגיה אחרים.
 3. CBDCs יכולים לספק חלופה חסכונית במידה ניכרת למזומן לאחסון ערך. גורם העלות נמוך יותר ב- CBDC מכיוון שהוא אינו מטיל על עלויות ייצור, אחסון, הובלה וסילוק. במקביל, CBDCs גם מציגים חלופות בטוחות להפצה ולצמצום החששות בנוגע להונאה במערכת האקולוגית לתשלומים.
 4. ארגונים יכולים לצבור מוניטין של פורץ דרך על ידי ניצול ההזדמנויות עם CBDC בשלבים המתהווים. על ידי הבעת עניין פעיל ב- CBDC בשלבים המוקדמים, חברה יכולה לחלוץ בהגדרות של מדיניות מוניטרית בנוגע ל- CBDC. בהמשך, חברות שעובדות על CBDC יכולות גם למלא תפקיד מכריע בהגדרת התקנים השונים הניתנים להחלה עם CBDC.
 5. נזילות היא גורם בולט בקרב מקצוענים במטבע הדיגיטלי של הבנקים המרכזיים על ידי עזרה לבנקים מרכזיים להציע תמיכה בנזילות לטווח קצר. מעניין שמשתמשים יכולים להיעזר בהטבות הנזילות עם CBDC גם בחופשות הבנק. לכן, CBDCs יכולים להועיל להפחתה יעילה בסיכונים של מעורבות מוסדות בודדים בהפעלת תגובות שרשרת באופן שיטתי.
 6. הכללה פיננסית עולה מיד בראש כאשר אתה חושב על CBDCs. מטבעות דיגיטליים של בנקים מרכזיים יכולים לסייע בשיפור הגישה לתשלומים דיגיטליים עבור רוב משקי הבית הלא בנקאיים. CBDC יכול לעזור למשתמשים לגשת לכלי התשלום הדיגיטלי הנוכחיים בעלויות נמוכות או אפסיות משמעותית, ללא חשבון בנק.
 7. הכנסת CBDC עשויה להגביר את התחרות בנוף מערכות התשלומים. בנוסף, הם יכולים גם לטפח מוטיבציה בקרב שחקנים פרטיים לחדשנות. יתר על כן, מקצוענים במטבע דיגיטלי של הבנק המרכזי יכולים גם להגביר את התחרות בין הבנקים. הבנקים יתחרו על משיכת פיקדונות בנקאיים הקשורים לנכסים שעלולים לעבור ל- CBDC.
 8. היתרון החשוב ביותר שתוכלו למצוא עם CBDC מתייחס לחוסר המעורבות של מתווכים. כתוצאה מכך, CBDCs יכולים למלא תפקיד מכריע בהגברת מהירות ההסדר לצד תמיכה בתשלומים בזמן אמת. כפי שאתה יכול לראות יש הרבה קווי דמיון לתכונות של טכנולוגיית הבלוקצ’יין.
 9. לבסוף, CBDCs יכולים גם לשמש ככלי מדיניות מוניטרית ישירה בתנאי שהוא נושא ריבית. לכן, הוא יכול לתמוך בשליטה ישירה משופרת על אספקת הכסף.
 10. המקצוענים במטבע הדיגיטלי של הבנק המרכזי מצביעים גם על רמות פרטיות טובות יותר. הם יכולים לספק הבטחה לאנונימיות טובה יותר בהשוואה לתשלומי כרטיסי הבנק המסחריים הנוכחיים.

צפו כעת בכנס וירטואלי לפי דרישה בנושא נכסים דיגיטליים ומטבעות דיגיטליים של הבנק המרכזי (CBDC)!

הבנק המרכזי חסרונות מטבע דיגיטלי

לאחר הרהור על יתרונות המטבע הדיגיטלי של הבנק המרכזי, הבה נשקף על חסרונות המטבע הדיגיטלי של הבנק המרכזי. הם יכולים להציע רושם טוב יותר של הפוטנציאל של CBDC. להלן החסרונות הבולטים שתוכלו למצוא עם CBDCs.

 1. ל- CBDC יש מגבלות גיאוגרפיות בולטות מכיוון שהן מקובלות רק במדינה שמנפיקה אותן.
 2. בנקים מרכזיים יכולים להפוך למתחרים ישירים של נותני שירותי תשלומים, ובכך לאלץ בנקים לאבד הכנסות. יתר על כן, הזדמנויות השקעה חדשות עם CBDC עשויות להפחית את הביקוש להפקדת הצרכן. לאחר מכן, CBDCs יכולים להוריד את הלוואות הבנקים לכלכלה הכללית ולצמיחה הכלכלית.
 3. ל- CBDC המבוסס על קריפטו אין קישורים למטבע קונבנציונאלי ויכולים להציג תנודתיות גבוהה יותר במחירים.
 4. חסרונות המטבע הדיגיטלי של הבנק המרכזי מצביעים גם על התחרות הגוברת על הבנקים המסחריים. אופי ה- CBDC כתחליף להפקדות בנקאיות יכול להניע בנקים להגדיל את שיעורי הפיקדון שלהם. לאחר מכן, זה יכול לגרום למעבר למימון סיטונאי ממימון פיקדונות.
 5. מטבעות דיגיטליים של בנקים מרכזיים יכולים גם להגדיל את הסיכון לניהול בנקים ברחבי המערכת. סוגים כאלה של ריצות בנקאיות יכולים לגדול מהר יותר בעתות משבר פיננסי ללא כל תלות בזמן ובקרבה.

סיכום

כפי שאתה יכול להבחין בבירור, מטבעות דיגיטליים של הבנקים המרכזיים מציגים הצעות שונות למאמצים מוקדמים. בעוד שמומחי המטבע הדיגיטלי של הבנק המרכזי מציגים הזמנות ברורות להנפיק CBDC באופן מיידי, החסרונות מציירים תמונה מנוגדת לחלוטין. עם זאת, חסרונות המטבע הדיגיטלי של הבנק המרכזי מספקים את התובנות האידיאליות לשיטות אסורות ביישום CBDC.

אם אתה רוצה ללמוד עוד על מטבעות דיגיטליים של הבנק המרכזי, עליך לבחור 101 Blockchains. הצגנו לאחרונה מאסטרקלאס של CBDC על הפלטפורמה שלנו לכל הלומדים השואפים. תוכל לגשת לתמיכתם של מומחי תעשייה בלימוד אודות CBDC בעזרת כיתת המאסטר שלנו. הירשמו עכשיו וצללו לעולם המטבעות הדיגיטליים של הבנקים המרכזיים!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map