Oracles Blockchain: דעו את יסודות היסוד

שמעתם על אורקלים של בלוקצ’יין? אם לא רציתם לדעת עליהם, אז הגעתם למקום הנכון.

לבלוקצ’יין יש פוטנציאל לשנות את העולם. אבל, זה אכן דורש מערכת אקולוגית שבה היא יכולה לתקשר עם השירותים והפתרונות השונים בצורה חלקה.

אורקלי בלוקצ’יין מאפשרים לבלוקצ’יין למצות את הפוטנציאל האמיתי שלו.

אז איך זה משיג את זה? בוא נחקור.

מה זה אורקל בלוקצ’יין?

אורקלות בלוקצ’יין הן ספקיות צד שלישי. הם מספקים מידע חיצוני לחוזים חכמים ומשמשים גשר לחיבור העולם החיצוני של יישומים ושירותים עם בלוקצ’יין.

לפי תכנון, גם חוזים חכמים וגם רשתות חסימות לא יכולים להתחבר לעולם האחר. במונחים טכניים יותר, הם לא נועדו לגשת לנתונים שאינם ברשת (לא ברשת).

על ידי גישור על הפער, אורקלות של בלוקצ’יין ממלאות תפקיד מכריע ומאפשרות לבלוקצ’יין דרך ראויה לגשת לנתונים מחוץ לרשת וברשת..

היכולת לגשת לנתונים מחוץ לרשת משפרת גם את פונקציונליות החוזים החכמים. זה מרחיב את היקף החוזים החכמים ויישומיהם. פירוש הדבר גם שלחוזים חכמים לא תהיה השפעה כה רבה אם לא היו אורקלות של בלוקצ’יין מכיוון שלא ניתן יהיה לחוזים חכמים לעבוד עם נתונים מחוץ לרשת..

במונחים טכניים, אורקל בלוקצ’יין הוא שכבת פיתרון המאמתת, בוחנת ומאמתת מקורות נתונים חיצוניים לרשת. ברגע שהוא מבצע את כל הפעולות, הוא מעביר את המידע הזה.

כמו כן, הנתונים המועברים על ידי אורקל הבלוקצ’יין יכולים להיות כל נתונים בעלי ערך. לדוגמה, מערכת בריאות יכולה לבקש נתונים הנוגעים לביטוח בעזרת אורקלים. לעומת זאת, תעשיית המזון תרצה שאורקלים יעבירו מידע על שרשרת אספקת המזון.

אורקלות בלוקצ'יין

כדי לוודא שהאורקלים יכולים לעבוד ביעילות, צריך לבזבז את משאבי הרשת על ידי החוזה החכם או הגופים הקשורים אליו.

קרא גם,

 • למד כיצד ליצור בלוקצ’יין
 • מתי להשתמש בטכנולוגיית Blockchain?

דוגמה לאורקל של Blockchain

כדי להבין כיצד פועל אורקל בלוקצ’יין, עלינו לעבור על דוגמה למטה.

בואו ניקח שתי מסיבות למשחק, מקס וצפע.

גם מקס וגם צפע אוהבים להמר. לכן הם יוצרים חוזה חכם כדי לקבל את השקיפות הטובה ביותר האפשרית בתהליך ההימורים שלהם.

הפעם הם הימרו מתי ישוחרר החיסון לקוביד 19.

לדברי מקס, זה יגיע בשנת 2020, ואילו צפע נזהר יותר בהימורו וחושב שזה יגיע באמצע 2021.

הם יוצרים חוזה חכם שקבע את כללי ההימור. עם זאת, כדי לגרום לחוזה החכם לעבוד לבד, עליו לחלץ את המידע ממקורות חיצוניים.

זה צריך להיעשות באמצעות מקור חיצוני, וכאן אורקל נכנסת. לאחר הגדרת התצורה הנכונה, האורקל יאכיל את הנתונים לחוזה החכם מעת לעת..

לאחר סיום מועד ההימורים או שיימצא חיסון לקוביד 19, החוזה החכם יבוצע, וישנה גם את מקס וגם את הצפע. המידע יועבר גם לכל גורם אחר שנרשם להתרחשות ההימור.

בעזרת אורקל, קשר חכם יכול לספק מענה מצוין שיש בו שקיפות ואמון.

סוגים שונים של אורקלים

אנו יכולים לסווג את אורקלי הבלוקצ’יין לסוגים שונים על בסיס הנקודות הבאות:

 • מקור → מקור הנתונים. האם מדובר בחומרה או בתוכנה?
 • כיוון המידע → האם הנתונים יוצאים או נכנסים?
 • אמון → האם הנתונים מגיעים מפתרונות מבוזרים או מרוכזים?

בהתבסס על כל שלוש הנקודות הללו, אנו יכולים לסווג את האורקלים לשישה סוגים עיקריים:

 • אוראקלות תוכנה
 • אורקלות חומרה
 • אורקלים יוצאים ונכנסים
 • אוראקלות מבוזרות ומרכזיות
 • אוראקלות אנושיות
 • אורקלים ספציפיים ליצירת קשר

בוא נעבור על כל אחד מהם למטה.

תוכנות אורקל

אורקלות תוכנה הן האוראקלות שלוקחות מידע ממקורות מקוונים, וששולחות את המידע לבלוקצ’יין. מידע מקוון יכול להגיע מכל מקור, כולל אתרים, שרתים ומאגרי מידע מקוונים. אתה משתמש באינטרנט כמקור מידע.

אורקלות תוכנה שימושיות כשמדובר באספקת מידע על שרשרת האספקה ​​לחוזים חכמים בזמן אמת. מקרי שימוש מרכזיים אחרים עבור אורקלות, כולל מחירי נכסים דיגיטליים, מידע תעבורה בזמן אמת וכן הלאה!

אורקלות חומרה

אורקלות חומרה הן אורקלים המתקשרים עם העולם האמיתי באמצעות ממשק. המשמעות היא שאם חוזה חכם זקוק לחיבור לעולם האמיתי, הוא יכול לעשות זאת באמצעות אורקל חומרה. לכן, אם חוזה חכם צריך להעביר מידע מסורקי ברקוד, חיישנים אלקטרוניים ואחרים, הם יצטרכו אורקל חומרה.

סוגים אלה של אורקלים מצוינים בהמרת מידע בעולם האמיתי לערכים דיגיטליים. הדוגמה הטובה ביותר עבור אורקל חומרה יכולה להינתן בשרשרת אספקת המזון, כאשר אם סוג מזון אחד עובר בשרשרת האספקה, המידע מועבר אוטומטית לחוזים החכמים המטפלים בו ואז החוזה החכם ינקוט בפעולה נכונה על בסיס מֵידָע.

אורקלים יוצאים ונכנסים

אוראקלות נכנסות הן אוראקלות המשתמשות במקורות חיצוניים להעברת נתונים לחוזים החכמים, ואילו האוראקלים היוצאים הם אלה השולחים את המידע שנוצר מהחוזה החכם לעולם האמיתי..

דוגמא טובה לאורקל יוצא היא חוזה חכם ששולח עדכון אם מישהו מפקיד כסף לכתובת הווירטואלית שלו. חיישן השולח עדכונים לחוזה החכם הוא דוגמה נכנסת.

אוראקלות מבוזרות ומרכזיות

אורקלים מרוכזים הם אוראקים הנשלטים על ידי ישות אחת. משמעות הדבר היא שהם ספקים יחידים למסירת מידע לאורקל. שימוש באורקל מרכזי יכול להיות מצב מסובך מאחר ויעילות אורקל מרכזית פחותה לעומת מבוזרת.

באשר לאוראקלות מבוזרות, יש להשתמש בהם בצורה הטובה ביותר לחסימות ציבוריות. אין כאן שום סמכות ריכוזית ששולטת באורקלים, מה שאומר שלנתונים יש מספר מקורות של אמת. ניתן לאמת ולסמוך על הנתונים המועברים באמצעות אורקלים מבוזרים.

אוראקלות ספציפיות לחוזה

אורקלים אלה נועדו לעבוד עם חוזים חכמים בודדים. במקרה זה יהיה צורך לפרוס מספר אורקלים ספציפיים לחוזה אם היזם יחליט לפרוס חוזים חכמים מרובים.

במציאות, אורקלות ספציפיות לחוזה אינן שוות את הזמן והמאמץ הנדרשים לתחזוקתן. הם אינם מעשיים ויש להשתמש בהם רק למקרה שימוש מסוים.

אורקלות אנושיות

אנשים יכולים גם להתנהג כאורקלים. במקרה זה, האדם הנבחר צריך להיות אישורים בעלי יכולות גבוהות שיכולים לשמש אורקלים לתחום הנתון.

האוראקים האנושיים אחראים על חקר המידע ואמיתותו לפני שהמידע מתורגם ומוזן לחוזים החכמים. קריפטוגרפיה מבטיחה כי האדם הנכון ניגש לחוזה החכם.

החשיבות של אורקל

מהדוגמה שלעיל עצמה קל להבין את חשיבות האורקלים. אורקלות שם כדי להישאר. זה מאפשר לחוזים חכמים לתפקד כיוון שהוא לא יכול לעשות זאת ללא שום מקור נתונים. בעידן הביג דאטה, חשוב לבצע העברות נתונים חלקות. אם זה לא מסופק, מקרי שימוש בחוזים חכמים יהפכו מוגבלים.

כמו כן, חשיבות החוזים החכמים משפיעה על חשיבות האורקל. עם יכולתם של חוזים חכמים לעבוד עם יישומים בעולם האמיתי, אורקלים יכולים לפתוח הזדמנויות רבות.

סיבות מדוע דאפ לא יכול לתקשר עם העולם האמיתי ללא אורקל

אורקלס נחוצים מסיבה גדולה אחרת מכיוון ש- dApps אינם יכולים לתקשר עם העולם האמיתי ללא אורקלים. אבל למה כן dApps לא מסוגל לעשות את זה? הסיבה לכך היא שהפורמטים שונים במהותם.

בלוקצ’יין הוא פתרון לנספח בלבד כאשר העסקאות הן דטרמיניסטיות. העסקאות מתווספות בזו אחר זו בסדר רציף.

כדי שבלוקצ’יין יש גישה לנתונים מחוץ לבלוקצ’יין, תהיה דרישה לנקודות נתונים שאינן רציפות, וזה בלתי אפשרי במקרה של רשתות חסימות..

לפיכך, תכונת המשתנות של הבלוקצ’יין מגבילה את טווח ההגעה וגמישותה.

כשמדובר באחסון נתונים מחוץ לרשת האמיתי, ישנם נתונים שאינם רציפים ולא דטרמיניסטיים שמשמעותם שהאירועים נשמרים על פי מטרתם ולא על פי רצף ספציפי כלשהו..

אורקלס עוזרים לבלוקצ’יין לדבר עם הנתונים העולמיים מחוץ לרשת ולהביא לכך הגיוני. ללא אורקלים, הבלוקצ’יין לא יתקיים תקשורת משמעותית עם יישומים, שירותים ומקורות נתונים בעולם האמיתי.

בעיה עם אורקל

אורקל אינה חפה מבעיות. למעשה, השאלה נובעת מכך שאי אפשר להתפשר על אורקלים. זה חשוב מכיוון שהחוזים החכמים נשענים על הנתונים שמספקים האורקלים.

נתונים פגומים או שגויים שנשלחים על ידי אורקל יכולים לפגוע בחוזים חכמים.

למרבה הצער, עדיין לא ניתן לפתור בעיה זו מכיוון שאורקלים אינם חלק משיטת הקונצנזוס של הבלוקצ’יין.

כאן נכנס האמון. אורקלס יכול לתפקד כראוי רק אם קיים אמון הולם בקרב הצדדים המעורבים.

סיכום

זה מוביל אותנו לסוף מאמר אורקל הבלוקצ’יין שלנו. אז מה אתה חושב על אורקלים? האם אתה חושב שיש אלטרנטיבה לזה? התייחס לתיאוריות שלך למטה!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map