מהי DLT (טכנולוגיית ספר חשבונות מבוזרת)?

מה זה DLT?

בתור התחלה, DLT מייצג את טכנולוגיית Ledger Ledged. זה ידוע גם בשם “ספר חשבונות משותף” או ספר חשבונות מבוזר פשוט.

זוהי מערכת דיגיטלית המאפשרת למשתמשים ולמערכות להקליט עסקאות הקשורות לנכסים. טכנולוגיית ספר חשבונות מבוזרת מאחסנת את המידע במספר מיקומים בכל נקודת זמן נתונה.

ל- DLT, בניגוד למאגרי מידע מסורתיים, אין מקום מרכזי לאחסון מידע. זה מה שמבדיל אותו ממאגר מידע מסורתי. תכונת הביזור מספקת גם אבטחה טובה יותר, שקיפות ואמון בקרב הצדדים המשתמשים בה.

אז מאיפה מקור ה- DLT?

ביסודה, DLT מקורו ברשת עמיתים לעמית (P2P). בכל רשת P2P, עמיתים מתקשרים זה עם זה ללא צורך בישות מרכזית. מבחינה טכנית, טכנולוגיית ספר חשבונות מבוזרת אפשרית באמצעות רשת עמיתים לעמית. נעשה שימוש באלגוריתם של קונצנזוס בכדי לגרום לביזור לעבוד.

נכון לעכשיו, טכנולוגיות ספר חשבונות מבוזרות פופולריות מאוד. אחרי הכל, הם משנים את שטח הקרקע של תעשיות שונות שם בחוץ. אחת הטכנולוגיות הנמצאות תחת מטריית ה- DLT היא בלוקצ’יין.

נדון בזה בקרוב.

אך לפני שנלך ונדון בהיבטים שונים של DLT, בואו נלמד תחילה על מקורותיהם של ספרים.

מקור לדג’רים

הדרך הטובה ביותר להגדיר ספרים היא לתאר אותם כדרך לאחסון מידע או עסקאות.

עוד באלפי שנים, פנקסים היו קיימים בצורת נייר.

עם טכנולוגיה וגישה חדשה, הספרים קיבלו דיגיטציה במקום בו הנכסים עוברים כעת דיגיטציה באמצעות תהליך מפורט ואז נשמרים ברשת.


פנקסי חשבונות ממוחשבים אלה מהווים את ליבת החידוש כעת מכיוון שהם מספקים לתעשיות את הדרך לפתור בעיות שלא ניתן היה לפתור באמצעות פתרונות ריכוזיים מסורתיים..

נכון לעכשיו, ישנם מקרי שימוש מרובים של טכנולוגיות ספר חשבונות מבוזרות עליהם דנו בפירוט באתרנו, 101Blockchains.com.

כמו כן, אם אתה בודק את התרחיש הנוכחי, כמעט כל שירות שם משתמש בריכוזיות כדרך לאמת עסקאות בפנקסים. בנקים, למשל, הם דוגמאות עיקריות לכך. עם זאת, הבנקים פועלים כעת לקראת עתיד מזהיר על ידי אימוץ DLT.

עם שינויים בקריפטוגרפיה והטמעתה בטכנולוגיית ספר החשבונות, קל לומר כיום שטכנולוגיות ספר חשבונות מבוזרות מוכנות לאימוץ המוני על ידי צרכנים ועסקים שם בחוץ..

 

תכונות עיקריות של DLT

לטכנולוגיית ספר חשבונות מבוזרת יש כמה תכונות עיקריות שהופכות אותה לייחודית בהשוואה לפתרונות ספר מרכזי.

במילים פשוטות, DLT מוגדר בצורה הטובה ביותר כספר משוכפל, מסונכרן ומשוכפל שעובד בצורה מבוזרת.

המאפיינים העיקריים כוללים:

 • בלתי ניתן לשינוי: ספר חשבונות מבוזר השתמש בקריפטוגרפיה ליצירת אחסון משתנה ובטוח. זה מבטיח שלא ניתן לשנות או לשנות את הנתונים שנשמרו.
 • הוסף רק: ספרים מבוזרים מוסיפים רק מכיוון שהם מספקים היסטוריית עסקאות מלאה. זה שונה לחלוטין בהשוואה למסד נתונים מסורתי שבו ניתן לשנות את הנתונים לצורך הפונקציונליות. עם זאת, זה יכול להוביל לשינויים ומניפולציות בנתונים, הן באופן פנימי והן על ידי גורמים חיצוניים.
 • מופץ: מאפיין מרכזי נוסף של ספר החשבונות הוא אופיו המבוזר. כן, אין מקום אחד בו מאוחסנים הנתונים. לכל עמית יש עותק של ספר החשבונות ברוב ה- DLT שם בחוץ. חלק מ- DLT כגון Corda שמרו נתונים בדרכים אחרות.
 • מְשׁוּתָף: ספר החשבונות אינו משויך לישות אחת. הוא משותף בין צמתים. צמתים מסוימים אחראים להחזיק עותק מלא של ספר החשבונות ואילו לצמתים אחרים יש רק את המידע הדרוש כדי להפוך אותם לתפקודיים ויעילים.

 

סוגי טכנולוגיות ספר חשבונות מבוזרות

ישנם בעיקר שלושה סוגים של טכנולוגיות ספר חשבונות מבוזרות. 

 • מותר
 • ללא הרשאה
 • היברידי

בואו נדון בקצרה בהמשך על כל אחד מהם.

מותר

רשתות מורשות הן רשתות פרטיות. הם נועדו לעבוד במערכת אקולוגית סגורה שבה המשתמש צריך לקבל גישה באמצעות הליך KYC. 

המשתמשים שאומתו לאחר אישור יכולים לגשת לתכונות של רשת מורשית או למערכות ספר חשבונות מבוזרות מורשות. ברשת מורשית, צמתי האימות מבצעים את הכבדות מכיוון שהם אחראים לאימות העסקאות ברשת.

הרשת יכולה גם להיות מתוכננת כך שתגביל כמה משתמשים שיש להם גישה מוגבלת לפונקציות הרשת. תכונה זו שימושית מאוד לעסקים שרוצים לנצל את הבלוקצ’יין, אך אינם רוצים לפרסם את הנתונים שלהם לכולם. אחרי הכל, עבור עסק חשוב להגן על הנתונים העסקיים החשובים שלהם. זה מה שמייחד אותם ושומר על עמדת השוק שלהם מפני המתחרים שלהם.

 

ללא הרשאה

מערכות פנקסים או רשתות מבוזרות ללא הרשאות הן רשתות ציבוריות. בהגדרה, משתמשים אינם זקוקים להרשאה כדי להשתתף ברשת ללא הרשאות. מערכת ספר החשבונות המבוזרת פתוחה לכולם לביצוע עסקאות, אימות חסימות וביצוע צורות אינטראקציה אחרות עם הרשת.

המפתח כאן הוא חופש. הדוגמה הטובה ביותר לרשת ללא הרשאה היא הביטקוין עצמו. זו הייתה המטבע הקריפטוגרפי הראשון שניצל את טכנולוגיית הבלוקצ’יין – יישום של DLT. כל אחד יכול לשלוח ביטקוין או לקבל אותו. אין מגבלה על מי יכול להשתמש בו ללא קשר למיקום, לחוקים ולגורמים אחרים השולטים באופן ביצוע העסקאות..

 

היברידי

הסוג האחרון של DLT שעליו נדון הוא מערכת ספר חשבונות מבוזרת היברידית. הוא משלב בין רשתות ללא הרשאות והן מותר ומציע רשת הנהנית משתיהן. 

DLT היברידי הם בחירה מצוינת לעסקים מכיוון שהם יכולים להחליט על היבטי המערכת שהם רוצים לפרסם ואילו מהם הם רוצים לשמור על פרטיות.. 

אם אתה רוצה לקרוא עוד, בדוק 4 סוגים שונים של טכנולוגיית Blockchain & רשתות

תפקיד מנגנון הקונצנזוס

בבסיסה של כל טכנולוגיית ספר חשבונות מבוזרת, ישנם מנגנוני קונצנזוס. מנגנונים אלה הם הנהלים והכללים הקובעים כיצד הצמתים ברשת ספר חשבונות מבוזרת מאמתים עסקאות.

דבר נוסף שטכנולוגיית DLT היא להחליט אילו צמתים נבחרים לצורך אימות. לכן, כאשר נוצר בלוק חדש, הוא בוחר את הצמתים ומקצה להם את המשימה לאמת את החסימה. כל אלה נשלטים על ידי מנגנון הקונצנזוס שנבחר על ידי הרשת המבוזרת. 

כמו כן, אם רשת ללא הרשאה, הצמתים מתחרים זה בזה על מנת לאמת את החסימה. 

חלק מאלגוריתמי הקונצנזוס הפופולריים שיש בהם כוללים הוכחת עבודה, הוכחת יתרה, הוכחת יתרה מוסמכת, מבוססת סובלנות לתקלות ביזנטיות וכן הלאה..

הוכחת עבודה (PoW)

הוכחת עבודה הוא הפופולרי ביותר. היא משתמשת בחישובים עתירי אנרגיה הפותרים את הפאזל שקבעה הרשת. עם הזמן הפאזל נעשה מורכב יותר מבחינה חישובית ומקשה על אימות הצמתים.

זו הבעיה שעובר כרגע על הביטקוין. כמו כן, אין אף צומת שיכול לבצע את החישוב, ומכאן שמשולב הכוח החישובי לפתרון החידה.

זו הסיבה שהתגמול לפתרון חסימה מחולק בין השחקנים השונים, ומעניק לכולם תמריץ להשתתף בתהליך.

 

הוכחת הימור (PoS)

הוכחת יתרה נוקט בדרך נוספת לפתרון בעיית הקונצנזוס. ב- PoS, צמתים עם יתד קיים יכולים להשתתף בשיטת הקונצנזוס. שיטה חלופית זו חסכונית באנרגיה ולכן פותרת הרבה בעיות ב- PoW.

לכן, אם משתמש מחליט אם הוא רוצה להשתתף בשיטת הקונצנזוס של DLT המשתמש ב- PoS, הוא צריך להשקיע כדי להשתתף.

יש אלגוריתמים פופולריים אחרים של קונצנזוס שם. לפרטים נוספים אנו מציעים לכם לקרוא את המאמר המפורט שלנו בנושא: אלגוריתמים של קונצנזוס: שורש טכנולוגיית הבלוקצ’יין..

מערכת אקולוגית DLT

כדי להבין טוב יותר את טכנולוגיות החשבונות המבוזרים, עלינו גם ללמוד על המערכת האקולוגית שלה. לכן, ישנם ארבעה חלקים / היבטים שונים של מערכת אקולוגית מבוזרת של ספר חשבונות מבוזר. הוא כולל את הדברים הבאים: 

 • חוּמרָה
 • תוֹכנָה
 • עֵסֶק
 • נוהל

חוּמרָה

כשמדובר בחומרה, מערכת אקולוגית DLT זקוקה לצמתים שיכולים לשמש התקני אחסון, שרתים או מחשבים.

כמו כן, הצמתים יכולים להיות בעלי שלושה אופנים:

 • חסום ייצור צמתים → כאן, הבלוק מייצר צמתים מאמתים מלאים. צמתים אלה לוקחים חלק בשיטת הקונצנזוס ויש להם עותק של כל ספר החשבונות המבוזר כולל כל העסקאות. 
 • צמתים חלקיים / קלים → לצמתים חלקיים / קלים יש רשימת עסקאות מוגבלת שהופכת אותם לתפקודים ולוקחת חלק ברשת.
 • Non-block המייצר צמתים מאמתים מלאים → במקרה של אי-חסימה, הם מייצרים צמתים מלאים מלאים שאינם משתתפים בתהליך הקונצנזוס. הם מכילים גם את כל החשבונות המבוזרים עם כל העסקאות האפשריות.

תוֹכנָה

כשמדובר בתוכנה, DLT משתמש בסוגים שונים של יישומי תוכנה. במערכת האקולוגית של תוכנה של DLT, אתה יכול למצוא את היישומים שייכתבו באמצעות שפות תכנות שונות כולל Java, C ++, Rust, Go, JavaScript, Python וכן הלאה. כפי שאתה יכול לראות, DLTs אינם ספציפיים לשפה ויכולים לעבוד עם כל שפת תכנות או כלים בהתבסס על הדרישה.

הבחירה בשפת התכנות תלויה בחולשת השפה ובעוצמתה. 

כשמדובר ביישומים הפועלים ב- DLT, ניתן לסווג אותם להלן:

 • כַּספִּי → כאן, מנהל ומשתמש בכסף
 • חצי פיננסי → בסוג זה, התהליך העסקי כולל כסף אך המוקד העיקרי הוא להשלים משימות.
 • לא פיננסי → בסוג זה אין כסף כולל וההתמקדות העיקרית של התהליך העסקי היא השלמת משימות.

פיתוח עסקי

כשמדובר בהיבט של פיתוח עסקי, על DLT לדאוג למשקיעים, למשתמשים, לתאגידים, למפתחים ולמפיקי חסימות..

כל בעלי העניין צריכים להשתמש באפליקציות, שירותים ופתרונות מוכווני DLT כדי להשלים את משימותיהם. לדוגמא, משקיעים משקיעים בארגון על ידי אספקת הכספים הדרושים ליצירה וניהול של המערכת האקולוגית DLT. המיקוד שלהם הוא להבטיח רווח מההשקעה וגם להצליח מבחינת המשימה או החזון של העסק.

מפתחים עוסקים בפיתוח מוצרים, יישומים ושירותים. הם עושים זאת על ידי שימוש בפרוטוקולי הרשת וה- DLT. הם גם אחראים על מתן תמיכה טכנית.

מפיקי בלוקים לוקחים השתתפות פעילה בשיטת הקונצנזוס של DLT. הם צמתים מאמתים מלאים ויש להם עותק מלא של ספר החשבונות המבוזר.

לבסוף, תאגידים משתמשים ב- DLT כדי לבצע את הפעילות העסקית שלהם ולספק ערך למשתמשי הקצה שלהם.

פיתוח פרוטוקולים

ההיבט האחרון של ה- DLT שעליו נדון הוא פיתוח פרוטוקולים. כאן פותח ומנוהל הפרוטוקול של ה- DLT. זה עבד על ידי האקדמיה והמפתחים. שכבה זו דואגת לאופן הפעולה של מפתחות ההצפנה עם הרשת.

יישומי ספר חשבונות מבוזרים

טכנולוגיית ספר חשבונות מבוזרת ראתה יישומים מרובים לאורך השנים. עם זאת, ישנם כמה יישומים בעלי השפעה רבה יותר מאחרים.

בואו נדון בכמה מהן להלן.

בלוקצ’יין

אחת הדוגמאות העיקריות ליישומי ספרים מבוזרים היא הבלוקצ’יין!

בלוקצ’יין היא טכנולוגיית ספר חשבונות מבוזרת שהרעידה את העולם. בשנת 2008 הציג סאטושי נקאמוטו את הביטקוין לעולם. היא משתמשת בטכנולוגיית הבלוקצ’יין לעולם, המאפשרת לעמיתים לשלוח ולקבל מטבע דיגיטלי ללא צורך בישות מרכזית.

העמיתים ניהלו את רשת הבלוקצ’יין.

כאשר מתרחשת עסקה, היא מוקצית לחסימה. כדי לאמת את העסקה, הבלוק ממוקש על ידי

כן, אי-משתנות היא אחת התכונות העיקריות של בלוקצ’יין.

תכונה נוספת שהופכת את הבלוקצ’יין למדהימה כל כך היא השקיפות. ניתן לאתר את העסקאות המתבצעות באמצעות הבלוקצ’יין ולאמת אותן במידת הצורך. סוג הבלוקצ’יין המשמש קובע את רמת השקיפות. לדוגמא, בלוקצ’יין פרטי יספק שקיפות רק למשתמשים הרשומים ברשת. מי שמחוץ לרשת לא יוכל לראות את העסקה תוך שמירה על שקיפות מוגבלת.

עבור רשתות ציבוריות, שקיפות יכולה לעבוד אחרת.

כיסינו את הבלוקצ’יין בעומק רב באתר שלנו. לכן, אם אתה מעוניין ללמוד עוד על כך, תוכל לבדוק את המאמרים הבאים.

 • Blockchain למתחילים: מדריך תחילת העבודה
 • 6 תכונות מפתח של Blockchain שעליך לדעת!

קורדה

קורדה הוא אחד מפרויקטי ה- DLT המקוריים המעניינים שיש, המיועדים לעסקים. משמעות הדבר היא שהיא מציעה לעסקים פרטיות קפדנית תוך שימוש בחוזים חכמים ומשתמשת גם ב- DLT עם גישה חסכונית.

קורדה משתמשת בגישה שונה בכל הנוגע לעסקאות בתוך הפלטפורמה.

העסקאות רק לעמיתים המשתתפים בעסקה.

גישה זו חוסכת זמן רב, אנרגיה ועלות בכל הנוגע לאימות עסקאות. ובגלל זה קורדה הוא אחד מפתרונות ה- DLT הטובים ביותר לעסקים.

 

אם ברצונך לדעת יותר על קורדה, עיין במאמרים הבאים.

 • קורדה בלוקצ’יין: שליט המפעלים הפיננסיים
 • הדרכת הקורדה האולטימטיבית 2020

את’ריום

Ethereum הוא עוד דוגמה מדהימה ליישום טכנולוגית ספר חשבונות מבוזרת. ביטקוין, מטבע הקריפטו הראשון שהטמיע טכנולוגיית בלוקצ’יין עם זאת, זה היה חסר שלמות.

אחד מאותם פגמים הוא השימוש באלגוריתם הקונצנזוס הוכחת עבודה מכיוון שהוא נדרש לאנרגיה רבה לחישוב ואימות עסקאות. בקיצור, הוכחת עבודה אינה ידידותית לסביבה.

Ethereum תיקן את זה על ידי מתן שיטת קונצנזוס חלופית המכונה Proof of Stake. 

היא גם הציגה חוזים חכמים, דרך לבצע אוטומציה של משימות ברשת. זה גם הוליד אפליקציות מבוזרות שיכולות להפוך היבט גדול של הדרישה לאוטומטי.

אם ברצונך לדעת יותר על Ethereum, עיין במאמרים הבאים.

 • המדריך האולטימטיבי לחוזים חכמים של Ethereum
 • 30+ שאלות ותשובות לראיון אתריום

מדוע DLT חשוב

טכנולוגיות ספר חשבונות מבוזרות חשובות. התכונות העיקריות שלהם כמו נגישות, חדירות יכולת ואחריות הופכות את זה לכל כך נחשק לעסקים שם בחוץ. זוהי דרך של שמירת תיעוד המאפשרת אי-שינוי, אמון ושקיפות לצמתים המשתתפים בתהליך. קרא עוד כאן.

סיכום

אין ספק שחשבונות מבוזרים הם העתיד. אחרי הכל, הוא מציע ערכת תכונות מצוינת לעסקים שם בחוץ. יש לו גם יכולת לפתור בעיות חברתיות וכלכליות מרכזיות שהעולם סובל בהן כיום.

אז מה אתה חושב על טכנולוגיות ספר חשבונות מבוזרות? האם אתה חושב שענו על שאלתך “מהי DLT?” הגיבו למטה והודיעו לנו.

אנחנו מקשיבים.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map