הערכת סיכוני Blockchain ומסגרת ניהול ארגוני

Enterprise Blockchain עוסק בסך הכל בניהול סיכונים. לכן, במאמר זה, נתמקד עמוק בהערכת הסיכון של blockchain. 

Blockchain היא טכנולוגיה חדשה, ולא כל המפעלים או העסקים יודעים ליישם אותה בהצלחה. אם העסק שלך חושב לעבור לבלוקצ’יין, עליו לעשות ניהול סיכוני בלוקצ’יין נכון לפני שצוללים עמוק לתוכו. 

ביסודו, שינוי התהליך העסקי לשימוש בבלוקצ’יין אינו משימה פשוטה. זה דורש זמן, מאמץ, והכי חשוב, השקעה טובה כדי להתחיל. כישלון אינו אופציה. אם ניהול הסיכונים לא נעשה כהלכה, אז אתה יכול לאבד משאבים, ויש לך סיכוי להיכשל בפרויקט.

אל תדאג, שכן במאמר זה נבדוק הערכת סיכונים נכונה של בלוקצ’יין שתכסה חלקים שונים בפרויקט בלוקצ’יין. 

הערכת סיכונים וניהול סיכונים ארגוניים של Blockchain

לפני שנצלול עמוק לרעיון של הערכת סיכונים לבלוקצ’יין, בואו נבין בקצרה את בלוקצ’יין.

בלוקצ’יין הוא ספר עמיתים לעמית מבוזר. זה מביא יתרונות מרובים, כולל יעילות, ביזור, ספר חשבונות מבוזר, אי-שינוי ואי הפיכות. באמצעות blockchain חברות יכולות להשקיע יותר זמן בחדשנות ופחות זמן בניהול. Blockchain גם מאפשר לחברות לבצע אוטומציה עם חוזים חכמים.

חוזים חכמים מקבילים לחוזה משפטי. הם מספקים את הכלים הדרושים לאוטומציה של הרשת.

דבר נוסף שחיוני להצלחת טכנולוגיית בלוקצ’יין או ספר חשבונות מבוזר (DLT) הוא שיטת הקונצנזוס. Bitcoin משתמש ב- Proof of Work (PoW), אך הוא אינו אידיאלי עבור בלוקצ’יין ארגוני. עבור ארגונים ישנן חלופות טובות רבות, כולל Hyperledger Fabric, Quorum, IBM blockchain ואחרות.

בקיצור, אתה יכול להשתמש בבלוקצ’יין כדי להשיג שיפור משמעותי בתהליכים העסקיים שלך.

האם הארגון שלך מוכן לסיכונים הקשורים לבלוקצ’יין?

בלוקצ’יין היא ללא ספק אחת הטכנולוגיות החדשניות ביותר. זה גם גרם למתרגלים בסיכון לשנות את האופן בו הם תופסים סיכונים באמצעות הטכנולוגיה. זה מבטיח, ולכן הסיכונים בולטים מאי פעם.

המוקד כרגע הוא למזער סיכונים ככל האפשר. במקרים מסוימים ניתן למגר את הסיכונים הכרוכים ביישום blockchain לחלוטין. עם זאת, הסיכונים הם חדשים, וישנן דרכים רבות שגורמים זדוניים עלולים לגרום נזק למערכת. לא זו בלבד, אלא שהסיכונים נמצאים גם ברשת עצמה.

לדוגמא, הארגון זקוק לרשת מורשית שתעבוד ללא דופי. ללא מערכת ניהול הרשאות ראויה, יהיה קשה לארגונים להקים את פתרון הבלוקצ’יין שלהם. ההרשאות צריכות להיות מרובדות כך שלא ידלף מידע קריטי. אחרי הכל, הנתונים הם המבדילים אותם, וכל דליפה יכולה לגרום לתפיסת השוק שלהם לאבד.

אבל החדשות הטובות הן שמתרגלים בסיכון מודים בכך שבלוקצ’יין יכול לשמש ככלי להעברת סיכונים. זה מביא את התכונות שאף טכנולוגיה אחרת לא קנתה בעבר. החלק האינטגרלי המרכזי הוא ביזור. זה הופך את בלוקצ’יין כמקל על האמון. 

עם זאת, כארגון, התפקיד שלך הוא לשאול שאלות מפתח.

 • האם blockchain יביא סיכונים לארגון שלך?
 • אם זה כן? אילו סוגי סיכונים זה יביא?
 • האם ניתן לסבול את הסיכונים הכרוכים בבלוקצ’יין?

Blockchain מבטיח ניהול סיכונים טוב יותר אך מביא סיכונים חדשים שלא היו חלק מהמערכת. נוסף על כל אלה, הארגון צריך לדאוג גם לרשויות הרגולטוריות השולטות בארגון או ברשתות המבוזרות. חובה על החברות לעקוב אחר הכללים שקבעה הרשות הרגולטורית לגבי המודל העסקי מבוסס הבלוקצ’יין שלהם.

סוגי הבלוקצ’יין והסיכונים שהם גורמים

כדי להבין טוב יותר את הערכת הסיכון של blockchain או את הסיכונים של blockchain, עלינו לבחון את סוגי הבלוקצ’יין.

ניתן לחלק את Blockchain באופן כללי לשני סוגים:

 • מותר לבלוקצ’יין: סוג זה של בלוקצ’יין מורשה מבטיח שרק משתתפים נבחרים יוכלו לקחת חלק ברשת הבלוקצ’יין. 
 • בלוקצ’יין ללא הרשאה: בסוג הבלוקצ’יין הזה, כל אחד יכול להצטרף ולהיות חלק מהרשת.

כשזה מגיע ל ללא בלוקצ’יין, קל לראות את הסיכונים הכרוכים בכך. אין לדעת שהלקוח שלך (KYC) משויך למשתמשים. כמו כן, יש צורך בכורים להפעיל את הרשת ולאמת את העסקאות. כורים גם מביאים מערך סיכונים משלהם – כולל התקפה של 51%. יש גם סיכוי להלבנת הון, בעיות פרטיות ומדרגיות כשמדובר בבלוקצ’יין ללא הרשאות. כל הסיכונים הללו גורמים לכך שהוא אינו מתאים למוסדות ארגוניים או פיננסיים. 

חסימות מותרות, מצד שני, הוא בטוח מפני החסרונות שמביא הבלוקצ’יין ללא הרשאה. הדבר הראשון שתבחין בו הוא שאין צורך שכורים ינהלו אותו. המחסור בכורים פירושו גם שאין צורך בקריפטו. בלב רשת מורשית, כמה צמתים מסוגלים לאמת עסקאות – מה שהופך אותו לאידיאלי עבור רשתות בלוקצ’יין סגורות. אך כדי להפוך את הרשת לתפקודית, נדרש סוג אחר של אלגוריתם קונצנזוס.

גם לחסימות מבוססות הרשאות אין בעיות בכל הנוגע לפרטיות ולהרחבה. איש אינו יכול לדעת מי הוא חלק מהרשת מלבד המנהלים. זה חיוני להצלחה ארוכת טווח של בלוקצ’יין ארגוני. כמו כן, אם קיימת פעילות חשודה, צוות האבטחה יכול לטפל בה במהירות – בהתחשב בכך שיש להם את המידע המקסימלי על הרשת..

חוזים חכמים ותפקידם

חוזים חכמים הם הגורמים לעסקים לנצל את הבלוקצ’יין. אחרי הכל, שם מקודד ההיגיון העסקי. בלעדיה לא תהיה דרך ראויה לאוטומציה של תהליכים עסקיים. הם מסוגלים לעבד מידע ולבצע את עצמם ברגע שהתנאי מתקיים. זה גם הופך אותם למטרה מספר אחת עבור שחקנים זדוניים. 

כדי להבטיח כי חוזים חכמים מתוכננים ומבוצעים כראוי, על הארגון לדאוג לבדיקה נכונה של חוזים חכמים. הרעיון הוא להפחית את הסיכון באמצעות בדיקות יסודיות.  

עבור מכונים יש צורך להבין את כל הסיכונים הנלווים ולפעול בהתאם. אם לא נעשה כהלכה, זה יכול להוביל לאובדן נתונים וסיכונים אחרים.

שיקולי סיכון שכדאי לקחת בחשבון

כדי לתת לך תמונה ברורה, נשקול סיכונים בקטגוריות סיכון רחבות. הם יגדירו מה צריך לעשות. ארבעת שיקולי הסיכון העיקריים כוללים את הדברים הבאים

 • שיקולי סיכון סטנדרטיים
 • שיקולי סיכון של חוזה חכם
 • שיקולי סיכון להעברת ערך

סיכונים סטנדרטיים

שיקולי סיכון סטנדרטיים הם סיכונים שנחשבים משותפים לכל פרויקטי הבלוקצ’יין. הם עוסקים בסיכונים כלליים. בוא נעבור את סיכוני הבלוקצ’יין להלן:

סיכון המשכיות עסקית

אחד הסיכונים העסקיים הנפוצים בבלוקצ’יין הוא סיכון המשכיות עסקית. כעסק, אתה צריך להתמודד עם הממשל והתקנות המשתנים ללא הרף. כמו כן, נדרש לצייד את התהליך העסקי בכל ההגנה הדרושה מפני מתקפות סייבר. כדי לפתור את הבעיה, על המשרד להיות בעל תכניות המשכיות מתאימות ולקבל זמן תגובה קצר כאשר מתעורר הצורך.

סיכון אסטרטגי

סיכון סטנדרטי נוסף לבלוקצ’יין הוא סיכונים אסטרטגיים. בלוקצ’יין אינו פיתרון אוניברסלי. זה לא כולם. עם זאת, יש חברות המאמינות שעליהן לעבור לבלוקצ’יין כדי שיהיה לה יתרון תחרותי. אבל, למעשה, אין צורך לעשות זאת. Blockchain היא עדיין טכנולוגיה חדשה, ולכן נדרשת זמן להבשלה. מלבד העובדה שמדובר בטכנולוגיה חדשה, עסקים צריכים גם לשים לב כיצד הגופים ישפיעו לאחר שהוחלפו לבלוקצ’יין. כמו כן יש צורך ללמוד את המגבלות שהוא יביא למערכת האקולוגית של המוצר / שירות.

סיכון אבטחת מידע

בדיוק כמו כל טכנולוגיה אחרת, גם בלוקצ’יין אינו חף מסיכון לאבטחת מידע. זה מספק אבטחה פנימית טובה יותר כשמדובר בקריפטוגרפיה או בסיס נתונים מבוזר. אבל הדברים יכולים להיזהר כשאנחנו לוקחים בחשבון את אבטחת החשבון או הארנק. הבעלות על החשבון יכולה להשתלט על ידי שחקנים זדוניים. Blockchain גם לא מאובטח ב 100% והוא פגיע להתקפות.

סיכון מוניטין

סיכון מוניטין נכנס כאשר חברות לא מצליחות לשלב בלוקצ’יין במערכת המורשת שלהן. אם לא נעשה כהלכה, זה יכול לגרום לחווית לקוי לקויה – ויכול לפגוע בקלות במוניטין של החברה.

סיכון רגולטורי

תקנות היו מאז ומתמיד הבעיה הראשונה בקרב חברות כאשר הן מחפשות לאמץ טכנולוגיה חדשה. כאשר לכל ממשלה או רשות יש תקנות משלהם, קשה לחברות גלובליות לנהל את התקנות הללו ולנהוג במסגרתן. הסיכונים העיקריים כוללים עסקאות חוצות גבולות. במקרה שימוש זה, חברות צריכות לנהל הגנה על נתונים ופרטיות. FINRA – גוף רגולטורי, מעוניין שכל העסקאות יפעלו לפי הכללים, התקנות, חוקי המדינה בעת סחר בניירות ערך. לא רק שזה משפיע על חברות, אלא גם משפיע על רעיון הליבה שעומד מאחורי טכנולוגיות ספר חשבונות מבוזרות.

סיכונים תפעוליים ו- IT

שינוי מנהלי ומדיניות הפעלה סטנדרטיים יכול להיות משימה מרתיעה ומסוכנת. השינוי צריך גם להקיף את התהליכים העסקיים החדשים. צוות ה- IT צריך גם לדאוג להרחבה, הממשק והמהירות.

סיכוני הספק

מכיוון שלא ניתן למעשה למרבית העסקים ליישם פתרון בלוקצ’יין מקצה לקצה, העסק גם חושף את עצמו לסיכונים הקשורים לספקים חיצוניים.. 

סיכון חוזי

הסיכון החוזי נוגע בעיקר לאופן ההסכמים ברמת השירות (SLA) בתוך הצמתים והמנהל.

סיכוני חוזה חכמים

חוזים חכמים הם הליבה של כל בלוקצ’יין ארגוני. זה עוזר לעסקים להפוך את ההיגיון העסקי לאוטומטי או להפוך אותו למציאות. באמצעותם ניתן לבצע הסכמים פיננסיים ומשפטיים ברשת. המורכבות והחשיבות שלהם מביאים עימה סיכונים עסקיים של בלוקצ’יין. אחרי הכל, הכל על מיפוי ההיגיון העסקי בצורה דיגיטלית. בואו נסתכל על הערכת הסיכון של blockchain הקשורה לחוזים חכמים.

סיכונים עסקיים / רגולטוריים

חוזים חכמים מציעים דרך לקודד היגיון משפטי, כלכלי או עסקי בתוך הצדדים. לאחר שתסיים, הם עובדים בצורה חלקה ברחבי הרשת ומבטיחים שכולם יוכלו לנצל אותה. עם זאת, בשל בעיות רגולטוריות, חוזים חכמים צריכים להיות מצוידים גם בטיפול בחריגים. משמעות הטיפול החריג היא סיכון רב יותר. ובגלל זה יש לבדוק את החוזים החכמים ביסודיות במספר רשתות, תקנות ואילוצים או סביבה אחרים אותם יש לבצע..

סיכונים משפטיים

חוזים חכמים מביאים גם נושא באחריות משפטית. מכיוון שרשתות מורשות מנצלות גישה מבוזרת סגורה, אין גישה ראויה למי להאשים כאשר הדברים משתבשים. האם זה יהיה מנהל או המהנדסים שתכנתו את זה? כמו כן, אי הסכמה בין צמתים עלולה לגרום לאנשים לעזוב ולשתק את רשת המשאבים הדרושים.

סיכוני אבטחת מידע

חוזים חכמים אם לא מקודדים כראוי, עלולים להוביל לסיכוני אבטחה, כולל הפרות על ידי צמתים חיצוניים או פנימיים. הפיתרון הוא שיהיה תיקון מתאים לתיקון חוזים חכמים – ולעצור כל צומת כדי להשתמש בתקלה. יתר על כן, יש לשים לב לאירועים כאשר הם קורים. כדי לוודא שתקלות נמצאות ונפתרות במהירות, יש ליישם תהליך נכון של ניהול אירועים. לבסוף, יש לנקוט בזהירות בגופים חיצוניים מכיוון שהם יכולים לעורר חוזים פנימיים חכמים על ידי שליחת נתונים שגויים או מטעים.

סיכוני העברת ערך

עם ביזור, עמיתים יכולים כעת להעביר מידע ללא צורך בסמכות מרכזית כלשהי. לגישה חדשה זו יש יכולת לשנות את אופן הפעולה של עסקים, אך לא ללא סיכונים. בואו לבדוק את הערכות הסיכון של blockchain שמגיעות יחד עם חילופי המידע בין עמיתים לעמית.

שיטות קונצנזוס מסתכנות

הסיכון לשיטות קונצנזוס הוא הליבה של כל פלטפורמת בלוקצ’יין. כל עסקאות שמתרחשות ברשת מושלמות על פי שיטת הקונצנזוס שבחרת. שיטת הקונצנזוס משתמשת גם בפרוטוקול הצפנה. שיטות קונצנזוס אלה מביאות סיכון משלהן. לדוגמא, באלגוריתם BFT נדרש כי הצדדים יסכימו על חברות המערכת. לאלגוריתמים אחרים של קונצנזוס יש בעיות משלהם.

סיכון סודיות נתונים

כשמדובר בבלוקצ’יין הציבורי, קל לדעת מה העסקאות ברשת. אבל כשמדובר ברשתות מורשות, נעשה שימוש בפורמט hashed להעברת תוצאות. אך הפורמט של הגיבוב חושף מידע על אופי העסקה והמשתתפים – דבר שאינו אידיאלי בכל מקרה שימוש שם.

נושא נזילות

DLT מביא תמיד בעיות נזילות. לא כל הקריפטו או הנכסים ברשת דרשו כל הזמן. נוסף על כך, תמיד יש סיכוי לסכסוך – שמשמעותו יותר סיכוני נזילות.

נושא ניהול מפתח

למרות ש DLT מאובטחים מאוד בכל הנוגע לאבטחת נתונים מאוחסנים – הבעיה העיקרית מתרחשת כאשר המשתמשים אינם מגנים על המפתחות הפרטיים שלהם. המשמעות היא שתמיד קיים סיכון של גניבת מפתחות פרטיים. כארגון או כעסק, עליכם לחנך משתמשים כיצד לשמור על המפתחות הפרטיים שלהם.

10 סיכוני יישום בלוקצ’יין ארגוניים שיש לקחת בחשבון

על פי OWASP, להלן עשרת סיכוני האבטחה המובילים של יישומי אינטרנט. אנו חושבים שעליך לשקול אותם גם כשמדובר ביישום blockchain.

 1. רישום לא תקין & ניטור
 2. התנערות חסרת ביטחון
 3. חשיפה לנתונים רגישים
 4. Scripting חוצה אתרים (XSS)
 5. זריקה
 6. תצורה מוטעית של האבטחה
 7. ישויות חיצוניות של XML (XXE)
 8. בקרת גישה שבורה
 9. שימוש ברכיבים עם פגיעות
 10. אימות שבור

ל- BCH העולמית יש גם כיסה סמינר מקוון הדן בסיכוני האבטחה של blockchain. הם כיסו גם סיכונים אחרים הקשורים לבלוקצ’יין. למשל, בחוזים חכמים & נקודות תורפה ספציפיות לבלוקצ’יין, ישנם סיכונים של מניעת שירות, תנאי מרוץ, תלות בחותמת זמן וכן הלאה.

סיכום

זה מוביל אותנו לסוף הערכת הסיכון של blockchain. סקרנו בפירוט את הסיכונים העסקיים של blockchain, כולל סיכוני עמידה ב blockchain, סיכון סייבר של blockchain, סיכון רגולטורי blockchain וכן הלאה. כדאי לבדוק גם את סיכוני Blockchain שכל מנהל מידע צריך לדעת. זה מעניין לקחת את הסיכונים הכרוכים בבלוקצ’יין.

אין ספק שצריך לתת יותר דגש על תוכנית ניהול הסיכונים של בלוקצ’יין. לשם כך, ארגונים צריכים לעבור הכשרה מתאימה בתחום הבלוקצ’יין. לרוב חוסר הידע הוא שמביא סיכונים לא רצויים.

אז מה אתה חושב על הסיכונים של בלוקצ’יין & סיכוני בלוקצ’יין באופן כללי? הגיבו למטה והודיעו לנו.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map