Blockchain למתחילים: מדריך תחילת העבודה

אם אתה מחפש מדריך למתחילים לבלוקצ’יין, אנו יכולים לעזור לך. כאן נעבור על כל אלמנט אחד במערכת האקולוגית של בלוקצ’יין ונבין כיצד טכנולוגיה זו באמת עובדת.

Blockchain למתחילים היא אחת ממילות המפתח הנפוצות ביותר באינטרנט. הפופולריות של בלוקצ’יין גדלה מאוד בשנים האחרונות. עם עסקים, ממשלה ועסקים המאמצים יותר בלוקצ’יין, הערך של בלוקצ’יין למידה גדל גם הוא. על ידי למידה על טכנולוגיית הבלוקצ’יין, אתה תהיה חלק מהדור הבא ותבין כיצד הכלכלה שלנו תתעצב בעתיד הקרוב.

אם אתם מתחילים, עליכם להתחיל במדריך למתחילים לבלוקצ’יין שפשוט יסביר הכל. היום נעבור על מדריך למתחילים בנושא בלוקצ’יין ונעזור לכם בדרך ללמוד עליו.

אז מה זה בלוקצ’יין? בוא נחקור.

הירשם עכשיו: קורס יסודות Blockchains ארגוניים

הדרכת בלוקצ’יין למתחילים: מהי בלוקצ’יין?

בלוקצ’יין היא מערכת ספר עמיתים לעמית שמאפשרת לעמיתים לבצע ביניהם ללא כל סמכות ריכוזית. רשת עמית לעמית מבוזרת לחלוטין. כדי להפוך אותו לביזורית, כל עמית נושא עותק של ספר החשבונות. ספר החשבונות יכול להיות עותק מלא או עותק מינימלי הנדרש בכדי שיישאר מחובר ופונקציונלי לרשת.

כדי להבטיח הסכמה בין עסקאות, נעשה שימוש בשיטות קונצנזוס כמו הוכחת עבודה, הוכחת הימור או אחרים. כמו כן, כל עסקה מאובטחת לחלוטין בעזרת אלגוריתמי הצפנה מתקדמים. ברור שכל מנגנון הבלוקצ’יין משמש לניצול אמון, אי-שינוי, ושקיפות. הרעיון הוא ההפך הגמור מריכוזיות

בקיצור, מדובר ברשת עם עמיתים המסוגלים לבצע עסקאות ללא כל סמכות ריכוזית. רעיון פשוט זה משנה ביד אחת את אופן הפעולה של התעשיות. כך רושמת בלוקצ’יין עסקאות בפנקס.

לדוגמא, כעת ניתן לעשות מהפכה בתחום הבריאות כדי לאחסן את נתוני החולים בבלוקצ’יין. בדרך זו, המטופלים לא צריכים לשאת מסמכים משלהם מכיוון שהכול יאוחסן ברשת ויתקלק משם. המטופל יכול גם לשתף את נתוניו למחקר ולעזור בשיפור המחקר על מחלות קריטיות רבות. כמו כן, היא פותרת את בעיית התרופות המזויפות – עוזרת לחולים ולחברות התרופות.

ארכיטקטורת בלוקצ’יין למתחילים

כעת, כשיש לנו רעיון לבלוקצ’יין, הגיע הזמן ללמוד על ארכיטקטורת בלוקצ’יין.

מרכיבי המפתח בארכיטקטורת הבלוקצ’יין הם להלן:

  • עסקאות
  • בלוקים
  • קוֹנסֶנזוּס

מלבד הרכיבים הכלליים, ישנם סוגים שונים של ארכיטקטורת בלוקצ’יין, כולל ארכיטקטורת בלוקצ’יין ציבורית, פרטית וקונסורציום. נדון בכך זמן קצר לאחר שנעבור על מרכיבי המפתח להלן.

הירשם עכשיו: אדריכל Blockchain ארגוני מוסמך (CEBA)

לַחסוֹם

בלוקצ’יין מורכב מבלוקים. הבלוקים מאוחסנים בצורה ליניארית כאשר הבלוק האחרון מחובר לבלוק הקודם. כל בלוק מכיל נתונים – מבנה הנתונים המאוחסן בתוך הבלוק נקבע על פי סוג הבלוקצ’יין ואופן ניהולו של הנתונים.

אנחנו יכולים לקחת את הדוגמה של הבלוקצ’יין של הביטקוין. בלוק בבלוקצ’יין של ביטקוין מכיל את המידע הבסיסי על עסקה, כולל המקבל, השולח וכמות הביטקוין שהועברה.

כמו כן, הבלוק הראשון של כל בלוקצ’יין מכונה בלוק ג’נסיס. רק בגוש הג’נסיס אין שום גוש קודם. תוכלו למצוא מידע נוסף על בלוקים בכל הדרכה לבלוקצ’יין למתחילים.

בבלוק יש מידע חשוב המכונה חשיש. הגיבוב משמש לקביעת האותנטיות של כל בלוק והאם יש לחבר אותו לשרשרת הנוכחית או לא. החשיש הוא ייחודי לכל בלוק ולכן לא ניתן לשכפל אותו על ידי כל חסימה זדונית. זהו גם שער להבנה מה כולל החסימה. זה מאפשר לחסימה להגן על התוכן. לכן, אם מישהו מנסה לשנות את המידע בתוך הבלוק, ערך החשיש ישתנה גם הוא, ויגרום לאזהרה כך שבלוקים אחרים לא יקבלו זאת.

ניתן לחלק את המבנה של כל בלוק לשלושה חלקים, כולל הנתונים, ה- hash וה- hash הקודם.

עִסקָה

עסקה מתרחשת בתוך הרשת כאשר עמית אחד שולח מידע לעמית אחר. זהו מרכיב מרכזי בכל בלוקצ’יין, ובלעדיו לא תהיה שום מטרה להשתמש בעסקה.

עסקה מורכבת ממידע, כולל השולח, המקבל והערך. זה דומה לעסקה שבוצעה בפלטפורמות כרטיסי אשראי מודרניות. ההבדל היחיד הוא שהעסקה כאן נעשית ללא סמכות ריכוזית.

דוגמה פשוטה תהיה משתמש ששולח ביטקוין למשתמש אחר. העסקה יוזמת בלוקצ’יין חוזה מוסכם שמשנה את מצבו. מכיוון שכל הבלוקצ’יין הוא רשת מבוזרת, על כל הצמתים לעדכן אותו. כל צומת מכיל עותק מדויק של ספר החשבונות, וכך נוצר מצב של בלוקצ’יין. כל עסקה אחת יכולה ליזום שינוי מדינה.

בלוק עליו דנו קודם מכיל חבורה של עסקה. יש מגבלה על כמות העסקאות שבלוק יכול להכיל. זה תלוי בחסימה, בגודל העסקה ובכל מגבלה שמטילה כמה עסקאות יכולות להישאר בבלוק. אימות העסקה נעשה על ידי צמתים עצמאיים בהתבסס על שיטת הקונצנזוס הנהוגה.

מבחינה טכנית, לכל עסקה יכולה להיות קלט ופלט אחד או יותר. בדרך זו, העסקאות מקושרות כך שתוכל לנהל רישום נכון לגבי ההוצאות שנעשו בבלוקצ’יין.

קוֹנסֶנזוּס

החלק החשוב האחרון בארכיטקטורת הבלוקצ’יין הוא קונצנזוס. זוהי השיטה שבאמצעותה עסקה מאומתת. לכל בלוקצ’יין יכולה להיות קשורה שיטת קונצנזוס שונה. לדוגמה, bitcoin משתמש ב- Proof-of-Work (PoW), ואילו את’ריום משתמש בהוכחת ההתחייבות (PoS). ישנם גם סוגים אחרים של שיטות קונצנזוס שאותן נפרט בהמשך.

אלגוריתמים של קונצנזוס מציעים מערכת חוקים. זה צריך להיות מלווה על ידי כולם ברשת. כמו כן, כדי להטיל שיטת קונצנזוס, צמתים צריכים להשתתף. ללא כל השתתפות בצומת, לא ניתן ליישם את שיטת הקונצנזוס. המשמעות היא גם שככל שצמתים מצטרפים יותר להשתתף בשיטת הקונצנזוס, כך מתחילה הרשת.

לביטקוין רשת גדולה ומציע תמריץ נהדר להיות כורה. למעשה, יש לה גם אחת מקהילות הכורים הגדולות שיש שם. תוכלו למצוא מידע נוסף על בלוקים בכל הדרכה לבלוקצ’יין למתחילים.

הכורים לעיתים עוקבים אחר נאמנותם בכל הנוגע להביע את דבריהם. לדוגמא, אם יש שינוי הנדרש בבלוקצ’יין, הכורים יכולים להחליט לפחות למחות נגד השינוי.

כורים או הצמתים שמשתתפים בשיטת הקונצנזוס יכולים לחטוף את הרשת אם יותר מ -51% מהם נשלטים על ידי ישות אחת. מתקפה זו ידועה כמתקפה של 51% כאשר יותר ממחצית הצמתים נשלטים על ידי ישות אחת. הם יכולים לזייף עסקאות וגם לאפשר לבצע הוצאה כפולה.

איך עובד בלוקצ’יין

אם ברצונך ללמוד כיצד פועלת בלוקצ’יין בתהליך שלב אחר שלב, נוכל לעבור על כך למטה.

שלב 1: בשלב הראשון, מתבקשת עסקה. העסקה יכולה להיות להעברת מידע או לנכס כלשהו בעל ערך כספי.

שלב 2: נוצר חסימה לייצוג העסקה. עם זאת, העסקה טרם אומתה.

שלב 3: החסימה עם העסקה נשלחת כעת לצמתים ברשת. אם מדובר בבלוקצ’יין ציבורי, הוא נשלח לכל צומת. כל בלוק מורכב מהנתונים, חשיש החסימה הקודם וחשיש החסימה הנוכחי.

שלב 4: הצמתים מתחילים כעת לאמת לפי שיטת הקונצנזוס בה משתמשים. במקרה של bitcoin, נעשה שימוש ב- Proof-of-Work (PoW).

שלב 5: לאחר אימות מוצלח, הצומת מקבל כעת תגמול על בסיס המאמץ שלהם.

שלב 6: העסקה הושלמה כעת.

כל התהליכים הללו יכולים להציע לכם את רמת האבטחה הגבוהה ביותר ברשת.

הירשם עכשיו: קורס מומחה אבטחה של Blockchain מוסמך (CBSE)

סוגי ארכיטקטורת בלוקצ’יין

כעת לאחר שהבנו את מרכיבי הליבה של כל רשת בלוקצ’יין, עלינו ללמוד גם על הסוגים השונים של ארכיטקטורת הבלוקצ’יין.

אדריכלות בלוקצ’יין ציבורית

בארכיטקטורת בלוקצ’יין ציבורית, כל אחד יכול להשתתף ברשת. המידע הציבורי של העסקה זמין לכולם. עם זאת, זה לא אומר שהנתונים הפרטיים של עסקה זמינים יותר. דוגמאות לאדריכלות בלוקצ’יין ציבורית כוללות bitcoin, Litecoin ו- Ethereum.

אדריכלות בלוקצ’יין פרטית

כשמדובר בארכיטקטורת בלוקצ’יין פרטית, אף אחד לא יכול לגשת לבלוקצ’יין. המנהל או מערך הצמתים השולט קובע מי יכול להצטרף לרשת.

רוצה להבין את ההבדלים בין בלוקצ’יין ציבורי ופרטי? הנה מדריך לבלוקצ’יין הציבורי לעומת הפרטי שתוכלו לבדוק.

ארכיטקטורת בלוקצ’יין מאוחדת / קונסורציום

הסוג האחרון של ארכיטקטורת הבלוקצ’יין הוא ארכיטקטורת הבלוקצ’יין הפדרציה / קונסורציום. הוא משלב את התכונות הטובות ביותר של בלוקצ’יין ציבורי ופרטי כאחד. זה גם נשלט בכבדות ומתאים ביותר עבור רשתות חסימות ארגוניות.

כדי לראות את ההבדל, בוא נעבור על התרשים למטה.

 בלוקצ’יין פרטי בלוקצ’יין ציבורי בלוקצ’יין קונסורציום
גִישָׁה פְּרָטִי פּוּמְבֵּי ציבורי פרטי
קוֹנסֶנזוּס מבוסס ארגון פּוּמְבֵּי צמתים נבחרים
יְעִילוּת גָבוֹהַ נָמוּך גָבוֹהַ
מִרכּוּז כן לא חלקי
תהליך קונצנזוס הרשאה מבוססת מותר מבוסס ללא הרשאה
חוסר שינוי לא לגמרי חסין חבלה חסין חבלה לחלוטין לא לגמרי חסין חבלה

שיטות קונצנזוס של בלוקצ’יין

שיטות קונצנזוס הן חלק בלתי נפרד מכל סוג של בלוקצ’יין. זה קובע כמה מהירה, יעילה ומאובטחת עסקה. לכן, בחלק זה, נעבור על שיטות קונצנזוס שונות.

כרגע יש טונות של שיטות קונצנזוס שם בחוץ. אך לשם פשטות הדיון, אנו הולכים לסקר את ארבעת הפופולריים ביותר.

  • הוכחת עבודה (PoW)
  • הוכחת יתד (PoS)
  • הוכחת ייצוג מואצלת (DPoS)
  • סובלנות תקלות ביזנטית מעשית (PBFT)

הוכחת עבודה (PoW):

זוהי שיטת הקונצנזוס הראשונה אי פעם בה משתמשת רשת בלוקצ’יין. הוא הוצג עם הביטקוין. בשיטת קונצנזוס זו, ישנם כורים האחראים לאימות עסקה. יש למצוא את ה- hash של בלוק חדש כדי שניתן יהיה להוסיף אותו לרשת. מי שמוצא את הראשון מקבל תגמול עם אחרים. הוכחת עבודה של Blockchain דורשת כוח חישובי קיצוני ויש לה גם דרישות גבוהות בכל הנוגע לחומרה.

הוכחת יתד (PoS):

Proof-of-Stake משמש את רשת הבלוקצ’יין מהדור השני, Ethereum. יש לו גישה שונה לחלוטין מכיוון שהוא אינו מצריך צריכת חשמל נרחבת. כאן מטבעות מונחות על ידי הצמתים. לאת’ריום יש דרישות משלו לגבי האופן שבו צריך להעלות מטבעות כדי שהוא יהיה זכאי לקחת חלק באלגוריתם הקונצנזוס. לצמתים שיש בהם יותר מטבעות יש סיכויים רבים יותר לקבל תגמול. זה גם הופך את ההשקעה ב- Proof of Stake לכבדה.

הוכחת ייצוג מואצלת (DPoS):

DPoS הוא סוג אחר של PoS. הוא מטפל באופן שונה בבחירת הצומת. מחזיקי המטבעות, במקרה זה, בוחרים את הצמתים שישתתפו בשיטת הקונצנזוס. הם יכולים גם להצביע תוך כדי בחירה או בעיטה בצומת. זה מתאים יותר לרשת מבוססת עם יותר אמון. אתה יכול להשתמש בטכנולוגיה זו למודלים עסקיים של בלוקצ’יין.

סובלנות תקלות ביזנטית מעשית:

PBFT היא דרך לפתור את בעיית הגנרלים הביזנטיים. זה מאפשר לצמתים להחליט אם לקבל או לשלול את המידע שהוגש. המפלגה שומרת על מצב פנימי המשמש להפעלת חישוב על הודעות חדשות. אם חישוב הצד פועל היטב, הוא מחליט לחלוק את העסקה עם גורמים אחרים באותה רשת.

התוצאה הסופית הגיעה כאשר מספר צדדים הפעילו עליה חישובים, וההחלטה מבוססת על תוצאות הצדדים. מכיוון שלא כל הצמתים נדרשים לשיטת הקונצנזוס, יש לה גם דרישת קצב חשיש נמוך. עם זאת, כדי להצליח, נדרשים צמתים מהימנים לעבוד יחד. PBFT משמש בפרויקטים פופולריים, כולל Ripple, Stellar ו- Hyperledger.

Blockchain למתחילים: מקרים לשימוש ארגוני

בחלק זה, התמקדותנו תהיה במקרי השימוש בבלוקצ’יין ארגוני. מקרי השימוש בבלוקצ’יין יעזרו לך להבין טוב יותר את טכנולוגיית הבלוקצ’יין. ישנם מאות מקרי שימוש בבלוקצ’יין, אך אנו הולכים לרשום רק כמה מהם למטה לשם פשטות.

ניהול שרשרת הספקה

ניהול שרשרת האספקה ​​סובל כיום מהמון בעיות. לדוגמא, הבעיה הגדולה ביותר ב- SCM היא זיוף מוצרים. באמצעות בלוקצ’יין לשרשרת האספקה, ניתן לעקוב אחר מוצרים באופן מדויק, ולהסיר כל זיוף אפשרי. זה גם משפר את השקיפות ומבטיח שיש הפחתת עלויות על כל החלק. משמעות השיפור ב- SCM היא שיפור בענפים שונים, כולל שירותי בריאות, תעשיית מזון וכו ‘.

אם אתה סקרן כיצד בלוקצ’יין יכול להשפיע באופן חיובי על עולם שרשרת האספקה, ובמיוחד על פעולות הניהול, עליך להירשם לקורס החסימות הארגוני ולקורס ניהול שרשרת האספקה ​​שלנו!

בריאות

שירותי הבריאות נהנים גם מהסוגים של בלוקצ’יין. נכון לעכשיו, אין דרך למומחי בריאות לבחון גרסה אחת ויחידה של דו”ח הבריאות של האדם. עם בלוקצ’יין לבריאות, כעת יתאפשר למטופלים לשמור את הדוחות שלהם בבלוקצ’יין – שניתן יהיה לאחזר אחר כך.

בדרך זו, רופאים יכולים לעבוד על דו”ח יחיד ולתת להם שירותים רפואיים טובים יותר. זה גם הופך את התהליך ליעיל, משפר את חילופי המידע ומביא את הדרך הטובה ביותר לחולים לאבטח את המסמכים שלהם שלא יצטרכו לשאת אותם. בואו לבדוק מקרי שימוש נוספים בבלוקצ’יין זה למדריך למתחילים.

שוק האנרגיה

חברות הפצת אנרגיה הן שחקניות גדולות המספקות שירותים כמעט לכולם שם בחוץ. לעת עתה, כצרכן, עליך להמתין לחברות הגדולות שיספקו לך התקנה. זה יכול להימשך בין מספר ימים למספר שבועות, תלוי במיקום שלך.

שוק האנרגיה הוא כיום מערכת אקולוגית סגורה עם שחקנים חדשים שמנסים לחולל מהפכה בה בעזרת טכנולוגיית הבלוקצ’יין. באמצעות בלוקצ’יין, צמתים יהיו מסוגלים לייצר ולסחור בחשמל ללא צורך ברשות ריכוזית כלשהי. ישנן חברות רבות המשתמשות בטכנולוגיית בלוקצ’יין למגזר זה.

זה יקל על מחירי האנרגיה וישפר את טווח ההגעה לאנרגיה במקומות שלא היה אפשרי לפני כן. ישנם פרויקטים כמו Grid + ו- Power Ledger שמאפשרים את כל אלה.

נדל”ן

שימוש בבלוקצ’יין לנדל”ן יכול להועיל מאוד למגזר זה. נדל”ן הוא מגזר אחד גדול. נכון לעכשיו, יש המון שחקנים בנדל”ן שנאבקים בגלל סיבה כזו או אחרת. אחת הסיבות העיקריות מאחורי הצמיחה האיטית של הנדל”ן היא חוסר היעילות במערכת כולה. אם ברצונך לרכוש נכס, עליך לעבור תהליך איטי וכואב שיכול להימשך שבועות ארוכים.

באמצעות בלוקצ’יין, נדל”ן יכול להתייעל עם עסקה בטוחה וחלקה. כל אלה יתאפשרו בגלל חוזים חכמים שיכולים לבצע אוטומציה של משימות כמו קנייה או מכירה של נכס. זה יכול גם לעזור לבצע אימות בעלות וחסכוני.

סיכום

זה מוביל אותנו לסוף מדריך הבלוקצ’יין למתחילים. Blockchain היא טכנולוגיה מיוחדת במינה. אז זה אומר שיותר ויותר חברות יתחילו לאמץ בלוקצ’יין לעסקים שלהן. לכן, אפשר לומר שאם אתה רק מתחיל, אתה צריך לשלוט בהרבה אלמנטים לפני שתוכל אפילו לשקול להיות חלק מהטכנולוגיה הזו..

אנו ממליצים להתחיל ללא קורס בלוקצ’יין בחינם כדי ללמוד על האלמנטים הבסיסיים של בלוקצ’יין. אז אתה יכול לבנות את הדרך להכשרה ברמת מומחים.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map