כיצד יכול Blockchain להפוך את שרשרת האספקה?

בלוקצ’יין עשתה מהפכה ושינה את שרשרת האספקה ​​של התעשיות הגדולות. בואו להבין מה התפקיד של Blockchain בשרשרת האספקה ​​וכיצד הוא יכול להפוך את שרשרת האספקה.

ניהול שרשרת האספקה ​​(או רשת אספקה ​​או רשת לוגיסטיקה) היא מערכת הנתונים המכילה מידע על הדברים, הסחורות והאנשים שמעורבים בתהליך ההכשרה כולו. חברות משקיעות רבות בתשתית הדיגיטלית שלהן, בתכנון משאבי הארגון הממוחשב שלהן (ERP) ובתוכנות לניהול שרשרת האספקה. עם זאת, למרות הוצאותיהם, יש להם תובנה ונראות מוגבלים מאוד לגבי מיקום המוצרים שלהם בכל רגע נתון.

הסיבה לחוסר השקיפות הזה, ברוב המקרים, היא הפער האנלוגי בין כל המערכות בתוך החברה וכן מעבר לגבולות החברה. ניתן להתמודד עם בעיה זו ביעילות רבה עם הצגתו של בלוקצ’יין בשרשרת האספקה.

בעזרת מעקב נכסי מדויק, בלוקצ’יין יכול לקצץ בעלויות מתשתית שרשרת האספקה ​​ולהפוך את ניהול שרשרת האספקה ​​ליעיל בהרבה. מערכת התרגום של בלוקצ’יין בשרשרת האספקה ​​יכולה לספק את המידע הכולל על כל הגורמים כמו מקור חומרי הגלם, הספק, היצרן, המפיץ, המיקום הקמעונאי ולבסוף, הלקוח.

הירשם עכשיו: קורס ניהול רשתות חסימות וניהול שרשרת אספקה

אתגרים במערכת ניהול שרשרת האספקה

רשתות האספקה ​​עדיין לא שפרו את יעילותן, את המעקב הנשמע שלהן, ולתפוס אחיזה בהתנהגויות נצלניות. יש הרבה אתגרים בשרשרת האספקה. למשל, מחצית מעלות ההובלה מחייבת את הניירת בענף המכולות. מחקר ממחיש שערכה Oceana, ארגון הסנגור הבינלאומי לאוקיינוס, העלה כי עד 87 אחוז מהמקרים, פירות ים אינם מסומנים בתווית שגויה. יתר על כן, מוצרי צריכה עיקריים כמו תרופות, מוצרים אלקטרוניים, מוצרים של מותגי יוקרה וכדומה רגישים יותר לזיופים והונאות..

עם הצגתו והטמעתו של בלוקצ’יין היברידי, ציבורי, כמו גם פרטי בשרשרת האספקה, ניתן לטפל בבעיות מסוג זה בקלות. ההשפעה של בלוקצ’יין על ניהול שרשרת האספקה ​​תהיה עצומה מכיוון שהם יכולים לשפר באופן דרסטי את השקיפות, העקיבה, כמו גם את האחריות לתנועת סחורות וסחורות..

 • ניתן להשפיע שלילית על שם המותג אם אין מספיק שקיפות בין הלקוח ליצרן. Blockchain מבטיחה מעקב מקור אחר מוצרים שמידעם יהיה זמין לכל המשתתפים במערכת.
 • ארגונים עלולים להתמודד עם סיכונים פתאומיים מכיוון שרשת האספקה ​​ממשיכה להתרחב. ניתן לטפל בבעיה זו באמצעות בלוקצ’יין בשרשרת האספקה, שתציע מדרגיות ותיתן גישה למשתתפי מסד נתונים מקיפים.
 • ניהול שרשרת האספקה ​​של מרבית החברות חשוף להפרות קוד התנהגות וכן להונאות. טכנולוגיות בלוקצ’יין כמו חוזים חכמים מאפשרות הפעלת פעולות המבטלות כל סיכוי להונאה.
 • עם מאפייני המעקב החזקים שלו, בלוקצ’יין ממזער עלויות בכל הנוגע לנושאים כמו שכפול מוצרים או בעיות איכות על ידי מתן דוח נרחב על כל מוצר..

קרא עכשיו: הגדרת Blockchain: המשמעות האמיתית של טכנולוגיית Blockchain

בלוקצ'יין בשרשרת האספקה ​​אינפוגרפית

כיצד בלוקצ’יין מחולל מהפכה בשרשרת האספקה?

רשתות האספקה ​​השתנו עם הזמן, אך החברות לא הצליחו לשדרג את הטכנולוגיה שמנהלת אותן. מערכות כמו חילופי נתונים אלקטרוניים (EDI) והודעות XML הפסיקו להיות רלוונטיים כעת. במערכות העברת הודעות נקודה לנקודה יש ​​לעיתים קרובות בעיות סנכרון שגורמות למלאי שנראה כאילו מדובר בשני מקומות בו זמנית.

עם עלויות מוגברות בכל שרשרת האספקה, זה נהיה קשה יותר לשולי הרווח. מנהלי שרשרת האספקה ​​נדרשים לעקוב אחר כל תהליכי שרשרת האספקה ​​בכדי לטפל בכל הערוצים המרובים שמהם צרכנים קונים מוצרים. אז איך נוכל להשתמש בו כדי לפתור את הבעיות הללו במערכות ניהול מיושנות? בלוקצ’יין היא התשובה.

קרא גם: מדוע Blockchain ישנה את העולם?

1. מסיר את הצורך במתווכים

בלוקצ’יין בשרשרת האספקה ​​יכול לעזור לגרום לשותפים של עסקים להסכים ולשתף פיסות מידע חשובות מבלי לערב איש ביניים לבדוק הכל. רשתות חסימות מסנכרנות עסקאות ונתונים יחד עם כל הרשת, וכל המשתתפים מאמתים את החישובים והעבודות של האחרים. כמות עצומה זו של הצלבה בבלוקצ’יין היא הסיבה שביטקוין, שמסנכרן אלפי עסקאות על פני מאות שטרות רשת בכל יום, עדיין נחשב כל כך אמין ובטוח..

2. עקיבות מדויקת

בלוקצ’יין בשרשרת האספקה ​​הוא יותר מסתם ספר חשבונות וירטואלי שלא ניתן לפתור. טכנולוגיה זו יכולה גם להקליט סטטוסים של מוצרים בכל שלב באורח החיים של המוצר. היא עוקבת אחר המוצר החל משלבי הייצור והייצור הראשוניים שלו עד שהלקוח קונה אותו.

בלוקצ’יין פופולרי בדוגמת שרשרת האספקה ​​הוא Walmart. וולמארט משתמשת בטכנולוגיית בלוקצ’יין כדי לעקוב אחר מעקב אחר אספקת חזיר מסין. הטכנולוגיה עוקבת בקפדנות אחר כל נתח בשר נפרד, ממנו הוא הגיע, כל שלב בדרכו, ועד למועד המכירה ללקוח. כתוצאה מכך, לחברה יש גישה מלאה לכל הנתונים אודותיה, מהמקום אליו הגיעה לאן שהלכה.

קרא גם: האם Blockchain מתאים לצרכים העסקיים שלך?

3. חוזים חכמים

עסקים יכולים למנוע הונאות, הונאות והפרעות אחרות על ידי שילוב חוזים חכמים במערכת ניהול שרשרת האספקה ​​שלהם. חוזה חכם הוא תוכנה המשתמשת בטכנולוגיית הבלוקצ’יין לביצוע הסכם. לא ניתן להתעסק בחוזה חכם שכן הוא עובד על בסיס התכנות שלו ויגרום אוטומטית לאירועים מסוימים.

לדוגמה, אם ה- blockchain מתעד שהמוצר נמסר, החוזה החכם יפעיל תשלום עבורו באופן אוטומטי. זה מועיל מאוד לספקים שמתמודדים עם בעיות קבועות בעיכוב התשלום. דוגמא טובה לבלוקצ’יין בשרשרת האספקה ​​כחוזה חכם היא רשת Transactive. יישום זה נוצר באת’ריום ומבוסס גם על בלוקצ’יין. היישום עוקב אחר והפצה מחדש של אנרגיה סולארית מפאנלים סולאריים בתוך השכונה. זה גם עושה אוטומציה של תהליך הקנייה והמכירה של אנרגיה סולארית.

4. עסקאות שקופות יותר

טכנולוגיית הבלוקצ’יין כולה אמון, שקיפות ונשמע. לעיבודים בנקאיים מסורתיים נדרשים לעיתים מספר ימים לעיבוד ואז סיכויים להיכשל. בעזרת הבלוקצ’יין ניתן להעביר כסף באופן מיידי תוך מספר דקות בין הקונה למוכר.

יתר על כן, בלוקצ’יין מתעד כל תהליך עסקה, שבוודאי שלא ניתן להתערב איתו. בלוקצ’יין שומר את המידע שלו ב’בלוקים ‘שמפוזרים עוד יותר ברחבי הרשת. זה מבטיח שלכל משתתפי העסקה יהיה אותו מידע. כתוצאה מכך, אם מישהו מהמשתתפים ינסה לבצע הונאה, הם לא יוסתרו באופן אוטומטי וייראו כאיום על המערכת. דוגמה לבלוקצ’יין בשרשרת האספקה ​​היא כיצד טומקאר, יצרנית רכב, משתמשת בביטקוין כדי לשלם לספקיה.

5. תנאי מוצר טובים יותר

למוצרי צריכה כמו תרופות, מזון ומוצרים אחרים יש צרכים ותנאים ספציפיים שיש לעמוד בהם תוך כדי אספקה. ניתן לאחסן את מצב האחסון של המוצר, כמו לחות, טמפרטורה או אפילו רעידות, על פי צרכיהם על ידי חיישנים, ואת המידע ניתן לשמור בבלוקצ’יין. המשתתפים בבלוקצ’יין המסוים הזה יכולים להתריע באופן מיידי אם יש חריגה כלשהי בתנאים אלה מהמקובל. עכשיו הנה, חוזה חכם נכנס לשימוש. ניתן לתכנת אותן לפתור בעיות כמו אלה על ידי הפעלת פעולות ועשייה נחוצה.

כעת, לאחר שהתשובה לאופן בו בלוקצ’יין מחוללת מהפכה בניהול שרשרת האספקה ​​נענת, ברור עד כמה מכריע הטכנולוגיה הזו יכולה להיות בתחום זה. מעטים מהענפים החשובים שכבר הבינו את יכולתה של טכנולוגיה זו והחלו לנצל אותה לטובתם.

כיצד ניתן ליישם את Blockchain בניהול שרשרת האספקה?

לבלוקצ’יין אין ספור יתרונות אם הוא משולב בניהול שרשרת האספקה ​​אך כיצד ליישם בלוקצ’יין בשרשרת האספקה? חשוב לגשת ליישום של Blockchain בזהירות כדי להשיג כמה שיותר יתרונות. השלבים הבאים יכולים לעזור לך לעשות זאת:

 • עיין במקרי השימוש של Blockchain וקבע אם טכנולוגיה זו מתאימה לעסק שלך או לא.
 • חפש את השותפים הנכונים לשיתוף פעולה של Blockchain
 • זהה את האזורים שזקוקים ליישום של בלוקצ’יין בעסק שלך
 • נסו לכוון לתאימות הדאטה
 • הבן את הפוטנציאלים של הבלוקצ’יין וכן את התנודתיות שלו
 • בדוק את הטכנולוגיה באמצעות תוכנית פיילוט.

קרא עכשיו: בלוקצ’יין לשרשרת אספקה ​​הוא מחליף המשחקים

מקרי שימוש בבלוקצ’יין בשרשרת האספקה

Blockchain סייעה למספר תעשיות להביא לשינוי דיגיטלי. בואו נסתכל על כמה ממקרי השימוש החשובים, שרשרת האספקה ​​של בלוקצ’יין, בחיים האמיתיים:

 • ייעול שרשרת אספקת הנפט

חברת הנפט הלאומית של אבו דאבי (ADNOC) שיתפה פעולה עם חברת ה- IT IBM להשקת תוכנית פיילוט במערכת שרשרת האספקה ​​של בלוקצ’יין. המערכת עוקבת אחר נפט מבאר הנפט ישירות ללקוח. זה הופך את תהליכי העסקאות לאוטומטיים.

 • בטיחות מזון

יוזמה של Walmart, JD.com, IBM ואוניברסיטת Tsinghua שיפרה את ההגנה והשקיפות על המזון על ידי יישום בלוקצ’יין בתוכנית שרשרת האספקה. זה קרה כמה פעמים שקמעונאים נאלצים להיפטר מכל מלאי התוצרת לאחר התפרצות E.coli מאחר ואיתור מקור ההתפרצות לוקח זמן. תוכנית זו תסייע במעקב מהיכן כל פיסת תוצרת הגיעה ומכאן תפחית בזבוז.

 • מגזר אופנה עם מרטין ג’רלגארד

מקור השיתוף פעולה עם מעצבת בשם מרטין ג’רלגארד כדי לשפר את השקיפות בענף הבגדים. ללקוחות יהיה מידע על איכות המוצר ואם הוא מגיע ממפעלים המספקים תנאי עבודה מקובלים.

 • TagItSmartSafeguards אספקת יין

Origintrail בשיתוף עם TagItSmart, עקבה ופיקחה בהצלחה אחר 15,000 בקבוקי יין. מטרת תוכנית זו הייתה למזער את המכירה הבלתי לגיטימית של בקבוקי יין בסין. על פי ההערכות מעל 30,000 בקבוקי יין נמכרים באופן לא חוקי בסין מדי שעה.

 • חברת לואי דרייפוס

לואי דרייפוס ושות ‘, בשיתוף פעולה עם בנקים הולנדים וצרפתים, ביצעו בהצלחה סחר בלוקצ’יין של מטען פולי סויה בארה”ב לקמעונאי בסין. זה היה הרבה יותר חסכוני וצמצם זמני עיבוד ועסקאות ולכן נחשב למוצלח.

 • מעקב אחר יהלומים

דה באר, יצרן היהלומים הגדול בעולם, לקח יוזמה להפסקת ייצור יהלומי הדם על ידי הכריז על תוכניתו לתוכנית אספקת בלוקצ’יין. הוא עקב אחרי כמאה יהלומים היישר מהמכרה, לחותך וללטש, ואז לבסוף לתכשיטן. מידע, כמו גם תמונות של צבע היהלומים, איכותם ומיקומם, עודכנו במערכת בכל תהליך והבטיחו שקיפות מוחלטת לקונה.

 • כהווה 1893 ובקסט 360

Kahawa 1893, חברת קפה עם סחר ישיר, בשיתוף עם Bext 360, לקחה יוזמה להבטחת השוויון הכלכלי לנשים בקניה בשרשרת הייצור שלה. הבלוקצ’יין בשרשרת האספקה ​​של חברת Bext 360 איפשר מעקב טוב יותר אחר הייצור והקל על תשלומים עבור כל יצרניות הקפה.

 • Origintrail

Origintrail, Source Certain International, Hoan Vu השתמשו בבלוקצ’יין למעקב נרחב אחר שרשרת אספקת המזון. שתי בדיקות כימיות ופליליות נערכו על ידי שתי המעבדות על מוצרים, והתוצאות הועלו לבלוקצ’יין של אוריגינטרייל. אם הגמביט הזה מוחל על כל הענפים, הוא לא רק יעקוב אחר הבטיחות של מוצרי מזון ויבטיח אותו, אלא גם את איכות המוצרים..

מילים אחרונות

טכנולוגיית הבלוקצ’יין רק החלה למצוא את דרכה להשפיע על יעילות רשתות האספקה ​​של התעשיות הגדולות. תחום הבלוקצ’יין צפוי לגדול בצורה דרסטית ככל שחברות מבינות את היעילות והייצור של טכנולוגיה זו. זה יביא לעלייה פתאומית בביקוש השוק למומחים בטכנולוגיה מסוימת זו. זה יהיה זמן טוב עבור מפתחים לקחת בלוקצ’יין במהלך שרשרת האספקה ​​ולעזור לתעשיות להביא את השינוי. זה יספק להם יתרון בקבלת מיקום טוב בתחום הבלוקצ’יין הזה.

אם אתה רק טירון ורוצה ללמוד עוד על בלוקצ’יין ולהתחיל קריירה, אז הירשם לקורס יסודות הבלוקצ’יין הארגוני בחינם והניח את הבסיס לקריירה זוהרת..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map