Blockchain לבריאות: שימוש במקרים ויישומים

הדרישה למהפכה בטכנולוגיה או בכל מגזר נחוצה. כאשר הטכנולוגיה משתפרת בקצב מהיר, אין ספק שאנחנו רואים שינויים חדשים מדי פעם. ענף הבריאות גם צריך להפיק את המרב מהשינויים ולהצטייד בשירותים הטובים ביותר האפשריים ובפתרון שהוא יכול לספק. הטכנולוגיה שאנחנו מדברים עליה שתעשה מהפכה בתחום הבריאות היא בלוקצ’יין. Blockchain יכול לשנות את האופן שבו הרופאים ניגשים לנתוני המטופלים, כיצד יתבצע מחקר קליני והיבטים אחרים של המערכת האקולוגית בתחום הבריאות.

במאמר זה נעבור על מקרי השימוש בתחום הבריאות והבלוקצ’יין ודוגמאות בתחום הבריאות. מקרי שימוש אלה יעזרו לנו להבין טוב יותר את ההשפעה של blockchain על שירותי הבריאות. יישומי הבריאות של בלוקצ’יין יגיעו עם הטכנולוגיה העדכנית ביותר שיכולים לפתור את האתגרים שעוברת תעשיית הבריאות. הדגש צריך להיות על שיפור איכות הבריאות והקפדה על נקיטת גישה ממוקדת בחולה ולא על מקסימום רווח. אין להכחיש כי השפעת הבלוקצ’יין על הבריאות תהיה משמעותית בעתיד. כאן אנו מנסים ללמוד מקרים לשימוש בבלוקצ’יין על ידי שיתוף דוגמאות ויישומים בתחום הבריאות.

בלוקצ’יין לאינפוגרפיקה של שירותי בריאות

לפני כן אנו צוללים עמוק לתוך שירותי הבריאות של בלוקצ’יין המשתמשים במקרים ויישומים, ראשית עלינו להבין את מערכת הבריאות הנוכחית. בואו נתחיל.

מערכת הבריאות הנוכחית

מערכת הבריאות הנוכחית ישנה. זה מסתמך במידה רבה על האינטראקציה בין המטופל לרופא ועובד על נתונים מוגבלים. ההיבט המוגבל של שירותי הבריאות מביא למערכת בריאות בינונית שממשיכה ולא לנצל את הנתונים. כמו כן, התהליך הנוכחי של קבלת שירותי בריאות הוא ארוך ומייגע במיטבו. כל זה מביא לטיפול לא יעיל בחולה.

שרשרת אספקה ​​וזיוף סמים

שרשרת האספקה ​​סובלת גם מההשפעה השלילית של שרשרת האספקה. תלות זו מובילה למחירים מניפולטיביים, אספקה ​​מאוחרת של תרופות ועוד ועוד.

זיוף סמים הוא עוד בעיה גדולה מכיוון שהוא מוביל להפסדים עצומים עבור כל ענף הבריאות. מערכות שרשרת האספקה ​​הנוכחיות אינן מסוגלות לעכב את התרופות המזויפות. זה מוביל להפסד מסיבי של 200 מיליון דולר לתעשיית הבריאות.

פילוח נתונים וללא ניהול נכון

תחזוקת נתוני בריאות היא היבט נוסף בו תחום הבריאות הנוכחי נכשל. מידע קריטי ונתונים אודות מטופלים מפוזרים בכל המערכות והמחלקות ללא דרך להשיג את המידע הנכון בזמן הנכון. זה מוביל לבעיות ועיכובים כאשר רופא מנסה ללמוד על המטופל. אפילו החולים אינם בשליטה מלאה מכיוון שיש להם יותר מדי דיווחים מרופאים שונים שקשה לנהל במקום אחד. בשל היעדר זמינות נתונים קריטית, מערכות בריאות רבות אינן מצליחות לספק את הטיפול הדרוש לחולים. מערכת הניהול מושפעת מכיוון ששחקנים רבים אינם מאורגנים ואינם מצוידים בכלים הנכונים לתהליך חלק.

אחסון ואבטחת נתונים בתחום הבריאות

בעיה נוספת שעמה מערכת הבריאות נאלצת להתמודד היא שימוש לרעה בנתוני הבריאות. הנתונים נמכרים בעיקר לחברות צד ג ‘. יש יותר בנושא של שימוש לרעה בנתונים, שניתן להבין על ידי מעבר לסטטיסטיקה המוזכרת להלן.

  • לא כל הדיווחים הקליניים מדווחים בארה”ב שמשמעותם אובדן נתונים
  • דוחות הבריאות מלאים במידע מטעה ושגיאות
  • ארגוני בריאות בהפרות נתונים הפסידו 380 דולר למניה.

הסיבה לטיפול גרוע בנתונים היא השימוש במערכות מיושנות כגון ממגורות נתונים שאינן מחוברות לרוב מערכות הבריאות והיישומים. נוסף על כך, כמה פלטפורמות בתחום הבריאות אוהבות לקבל הכל מקומי מה שמקשה עוד יותר על מידע רלוונטי וכתוצאה מכך רומן גוזל זמן עבור רופאים. העלות מושפעת גם מה שמעכב את החולים. שירותי הבריאות הנוכחיים מציבים אותנו למקרי השימוש בבלוקצ’יין שעליהם נדון לאחר שנלמד כיצד בלוקצ’יין יכולה לפתור את מערכת הבריאות הנוכחית.

כיצד blockchain יפתור בעיות בתחום הבריאות

Blockchain יכול לשנות לחלוטין את מערכת הבריאות. זה יכול לעזור לתעשיית הבריאות להתגבר על האתגרים שהיא עוברת. לדוגמה, זה יכול לסייע בשיפור גישה אוניברסלית, שלמות, אבטחה, עקיבות ויכולת פעולה הדדית. יישומי בריאות של Blockchain מחזיקים במפתח לשיפור המצב הבריאותי הנוכחי.

באמצעות בלוקצ’יין, מערכות בריאות מרובות (HIS) יכולות להתאחד ולהחליף נתונים זו עם זו, הודות למסגרת המבוזרת שיש לה להציע. אז, אילו אתגרים יכולים blockchain לפתור? בואו לרשום אותם למטה.

יכולת פעולה הדדית

אחד היתרונות הגדולים ביותר של שימוש בבלוקצ’יין הוא יכולת הפעולה ההדדית שיש לה להציע. ה- HIS הנוכחי משתמש בסוגים שונים של פרוטוקולים ותקנים כדי להבטיח שניתן יהיה לגשת לנתונים ברחבי בתי חולים.

עיקר השימוש ב- CDA, FHI, HL7 2.X להחלפת נתונים ואחסון. עם זאת, זה יכול להוביל למורכבות בכל הנוגע לשילוב מערכות או פלטפורמות חדשות. הפיתרון הוא בלוקצ’יין. Blockchain יכול לפתור את כל בעיות ההדדי-פעולה כיוון שהוא פועל כמסד נתונים מבוזר. ניתן לגשת לנתונים הודות לממשקי ה- API עם התמקדות בפורמט הנתונים הסטנדרטי. Blockchain יכול גם לעבוד בצורה חלקה עם הפלטפורמות והפרוטוקולים הנוכחיים המשמשים לגישה לאחסון נתונים.

יושרה

שלמות Blockchain פותרת גם הרבה בעיות שעוברות ענף הבריאות הנוכחי. בלוקצ’יין בתחום הבריאות כיום מבין רבות כיצד הנתונים מועברים בין מערכות. זה מוביל לשגיאות שמבטלות את חשיבות הנתונים המאוחסנים.

באמצעות בלוקצ’יין, ניתן לשמור על שלמות הנתונים בכל הרמות כל הזמן. זה גם מאפשר להסיר מספר מקרים של נתוני חולים מיושנים. כמו כן, לאחר העלאת הנתונים לבלוקצ’יין, לא ניתן לשנותם על ידי גורמים זדוניים, תוך שמירה על שלמות הנתונים. רק המטופלים יכולים לשנות את הפרטים בעבודה עם רופא. ישנם מקרים רבים של בלוקצ’יין ברמזים בתחום הבריאות כי בלוקצ’יין יכול להביא את השלמות הנדרשת כדי להגן על נתונים מפני גניבה או שימוש לרעה..

בִּטָחוֹן

ענף הבריאות המסורתי הנוכחי סובל מדליפות נתונים שיכולות לעלות להם מיליוני דולרים. ללא פיתרון ראוי, הם מסתמכים מאוד על ניסוי וטעייה, וזה גם לא מצליח לאבטח את כל הפלטפורמות שלהם כולל שלמות הנתונים. שיבוש וגניבת נתונים הופכים לדאגה גדולה ויש לטפל בהם כראוי. Blockchain משתמש בהצפנת נתונים באמצעות מפתחות פרטיים, ורק המקלט יכול לפענח את התוכן באמצעות המפתח שלו.

בקיצור, אנו יכולים לומר בקלות כי blockchain מציע אבטחה טובה יותר מהפתרונות הקיימים כיום.

עלות תחזוקה

עלות אחזקה היא גם בעיה אינטגרלית במערכות הבריאות הנוכחיות. המערכת הנוכחית דורשת תחזוקה על פני פעולות שונות וזקוקה לצוות מיוחד כדי להבטיח שכל הפונקציות פועלות בהתאם ומסונכרנות. בלוקצ’יין לא סובל מבעיה זו מכיוון שמדובר ברשת מבוזרת מבוזרת.

הנתונים מופצים ברחבי הרשת, כלומר אין נקודת כשל אחת. אם צומת יורדת, ניתן לאחסן נתונים מצמתים אחרים שכן ישנם מספר עותקים של הנתונים ברשת. לכל צומת יש את העותק של מסד הנתונים. מנגנון הגיבוי מדהים מכיוון שהוא יעזור לבתי חולים להתמודד טוב יותר עם מצבי החירום. יתרון נוסף של גיבוי בכל צומת פירושו שיש פחות עלות עסקה בכל מה שקשור לאחסון או אחזור מידע.

גישה אוניברסלית

Blockchain מספק גישה אוניברסלית לכל משתמשיה. היא אינה תלויה ברשות מרכזית המאפשרת גישה אוניברסלית. גופים מורשים יכולים לגשת בקלות לנתונים בכל עת שנדרש, ואת התהליך כולו ניתן לבצע אוטומציה עם מנגנונים שונים הדומים לחוזים חכמים. בקיצור, בלוקצ’יין לרפואה מבטיח ויש לעודד אותו גם בסביבת העבודה.

Blockchain לבריאות: שימוש במקרים ויישומים

יש הרבה מקרי שימוש בבלוקצ’יין לבריאות. בואו נדון בהמשך.

1. עקיבות סמים

בְּעָיָה: בעיית זיוף הסמים היא אחת הבעיות העיקריות בענף הבריאות. עם כ -10 עד 30% מהזייפות של התרופות, הגיע הזמן שמוסדות הבריאות יתקנו זאת לתמיד. לא רק שהם מאבדים הכנסות של מיליוני דולרים אלא גם משפיעים על החולים. נכון לעכשיו, כמות שוק התרופות המזויפת שווה כעת 200 מיליארד דולר בשנה. שתי המדינות העיקריות שהן היצרן הגדול ביותר של תרופות מזויפות הן סין והודו. זה נושא עצום, ויש לתקן אותו באמצעות בלוקצ’יין. תרופות מזויפות בדרך כלל מזיקות יותר מכיוון שהן אינן מכילות את החומרים הדרושים או מורכבות ממרכיבים שונים.

פִּתָרוֹן: Blockchain יכולה לפתור את כל הבעיות הללו על ידי מתן אבטחה ומעקב אחר סמים. Blockchain פועל על ידי הוספת עסקאות לחסימה. עסקאות אלה אינן ניתנות לשינוי והן גם חותמות בזמן לאימות מאוחר יותר. לכן, אם כל שרשרת האספקה ​​עוברת לבלוקצ’יין, ניתן לתקן את כל הבעיות. זו דוגמה מושלמת למקרה לשימוש בבלוקצ’יין בפארמה.

מערכת המידע של בתי החולים יכולה לעבוד עם בלוקצ’יין פרטי אם הם זקוקים לכך. הפיתרון המתאים ביותר הוא להשתמש בבלוקצ’יין היברידי כאשר היבטים מסוימים בו הם פרטיים ואחרים להיות ציבוריים. בדרך זו הם יכולים לא רק לשמור על אבטחת הנתונים שלהם אלא גם לתקשר עם מערכות אחרות ולשתף מידע ציבורי.

יש לרשום את כל התרופות בבלוקצ’יין לפני שהן החלו במחזור. לכן, אם לא נמצא רישום תרופות בבלוקצ’יין, הוא יכול בקלות להיחשב מזויף ולהשליך משרשרת האספקה. ניתן להשתמש בשיטה פשוטה זו לבדיקת האותנטיות של התרופות.

Blockchain יספק גם פיתרון מקצה לקצה שבו הפלטפורמות יכולות לעבוד יחד. המערכות יוכלו לעקוב אחר תרופות ולשפר את כל התהליך של אופן אספקת התרופות לקמעונאים ולמטופלים.

סטארט-אפים או פתרונות יישום מקרי השימוש כוללים אפליקציית SAP Pharma Blockchain POC, נוברטיס, GEM, Chronicled

2. ניסויים קליניים

בְּעָיָה: ניסוי קליני הוא שיטה פשוטה לבדיקת תרופה חדשה ויעילותה בסביבה מבוקרת. זה יכול בקלות לקחת כמה שנים כדי להשלים. לא רק שחברות התרופות צריכות להשקיע רבות בניסויים קליניים. הם מוסיפים את כל אלה, כלומר הרבה על הכף על החברות. עם כל כך הרבה יתד, אין ספק שאנחנו רואים הונאות בניסויים קליניים. החברות גם לא יודו אם ביצעו הונאה בעצמן. המשמעות היא שצריך להיות פיתרון שקוף המאפשר לכל אחד לבדוק את הדוחות הקליניים ולהבטיח שלא יטופלו בתוצאות הניסוי..

ניסויים קליניים מייצרים טונות של נתונים. הוא כולל סטטיסטיקה, דוחות, סקרים, תמונות רפואיות, בדיקות דם וכן הלאה. האתגר הראשון של הצוות העובד על הניסויים הקליניים הוא להבטיח שהם יטפלו בנתונים שנאספו בצורה ראויה. ככלל, קשה מאוד לנהל נתונים שמובילים לטעויות שלא נועדו להיות שם מלכתחילה.

הונאות מתרחשות בצורה של מניפולציה בנתונים. חלק מהנתונים נשמרים מוסתרים ולעולם אינם מגיעים למערכות, בעוד שאחרים משתנים כדי להגיע לתוצאה הרצויה. ארגונים שמנהלים את הניסויים לעולם לא יתייצבו ויספרו שהם תמרנו מידע. בעיות אחרות כוללות אי שיתוף מידע קריטי לפני תחילת ניסוי קליני. דברים כמו פרוטוקול מחקר, השערה, שיטות אחסון נתונים אינם משותפים. היעדר העברת מידע בשלבים קריטיים של הניסוי אומר שניתן לבצע שינויים בהמשך הבדיקות כדי להגיע לתוצאות הרצויות. כמו כן, צורות לרוב אינן מתחרות ולכן מפוברקות.

פִּתָרוֹן

Blockchain יכול לשמש כמדיום להקל על ניסויים קליניים. מכיוון שבלוקצ’יין מספק שלמות נתונים, הוא יכול לשמש הוכחה כאשר צריך לאמת את האותנטיות של המסמכים. בנוסף, נוסיף נתונים חדשים שדורשים צמתים אחרים לתהליך האימות. בסך הכל, הרשתות המבוזרות מבטיחות שמירת שלמות הנתונים וגם מוודאות שלא ניתן לשנות נתונים ללא גישה מורשית.

הרעיון הפשוט של שלמות הנתונים יכול לשנות את אופן הניסויים הקליניים. זו מערכת ללא פרצה ויכולה לשפר את שירותי הבריאות שלנו לטובה. המונח המתאים ביותר לבלוקצ’יין הוא מערכת המציעה “הוכחת קיום” שמשמעותה שניתן לאמת את הנתונים. הוא גם משתמש ב- SHA256, אלגוריתם הצפנה מהשורה הראשונה כדי להבטיח שלא ניתן לשנות את הנתונים ולפרוץ אותם על ידי גורמים זדוניים של צד שלישי.

סטארט-אפים או פתרונות יישום מקרי השימוש כוללים את אמגן, פייזר וסנופי.

3. ניהול נתוני מטופלים

בְּעָיָה

בריאותנו נכה בסוגיות מגוונות ובחששות בריאותיים. המשמעות היא שכל מטופל שונה מה שהופך את ניהול נתוני המטופלים לקשה. מכיוון שכל מחלה עובדת בצורה שונה עבור מטופלים שונים, לא ניתן ליצור מבנה או להשתמש באסטרטגיית טיפול משותפת. אם הטיפול עבד על מטופל אחד, אין זה אומר שהוא יעבוד על כולם עם אותה מחלה. כל הנושאים המורכבים הללו מחייבים להחזיק תיקים רפואיים מלאים עבור המטופל. זה יאפשר טיפול מותאם אישית עם דגש על טיפול ממוקד בחולה.

אתגר נוסף שעובר רוב הרופא הוא היעדר זמינות המידע. זה יכול לגרום לטיפול בחולה להוסיף מחיר רב יותר לבריאות הכוללת.

גם נתוני המטופלים אינם בטוחים מכיוון שהמערכות שעליהן נשמרים הנתונים אינן מאובטחות לחלוטין. רופאים משתמשים גם בדרך לא בטוחה לשיתוף מידע. לדוגמה, אנו יכולים לראות בקלות רופאים המשתפים מידע באמצעות מדיה חברתית. זה יכול להוביל בקלות לדליפת נתוני המטופל. יתר על כן, החולים לעולם אינם אחראים על הנתונים שלהם. בעלות על נתונים היא גם נושא שבו הארגונים מחזיקים בעיקר בנתוני המטופל ללא רשות נאותה של המטופל.

פִּתָרוֹן:

Blockchain מספק דרך טובה להתמודד עם ניהול נתוני המטופלים. זה מספק דרך מובנית לאחסון נתונים אליהם אנשי המקצוע הנכונים יכולים לגשת. ניתן לשמור את נתוני החולים בבלוקצ’יין וניתן לשמור עליהם נגישים רק למטופל הרופא המטפל בתיק. הגישה ניתנת לביטול בכל עת אשר מבטיחים כי לחולה תהיה סמכות מלאה לדוחות הרפואיים שלו. זה לא אומר שלא כל הנתונים אינם נגישים. נתונים שאינם רגישים זמינים באופן ציבורי, ואז ניתן לגשת לארגון הבריאות או לבעלי העניין באמצעות API. זה מבטיח שיתוף פעולה נכון בין מערכות שונות. רופאים יכולים גם לבקש נתונים במידת האפשר.

מטופלים יכולים גם לשתף את הנתונים שלהם מבלי לחשוף את זהותם. זה חיובי ביותר עבור מכוני הבריאות שכן הם יכולים להשתמש בנתונים האנונימיים כדי לשפר את המחקר והמערכות בתחום הבריאות שלהם. לחולים יש תמיד שליטה בנתונים שלהם, והם מחליטים מי יכול לגשת לנתונים.

בשילוב עם IoT, מחקרים יכולים לעקוב כל הזמן אחר מצב המטופל כגון פעימות לב ותפקודי גוף חיוניים אחרים. זה יעזור לשפר את המטופלים לטיפול הבריאותי. IoT בעזרת בלוקצ’יין יכול לאפשר קבלת החלטות מהירה יותר ולהציל את חייהם של חולים בתנאי חיים קריטיים.

סטארט-אפים או פתרונות יישום מקרי השימוש כולל DokChain, Patientory, GEM, GuardTime

תביעה וחיוב

בְּעָיָה

הבעיה האחרונה בה אנו הולכים לדון היא טענות הבריאות. חיובים ותביעות בתחום הבריאות מלאים בפעילות מרמה, כאשר החיוב סובל ביותר. בתי חולים הם הרץ המוביל כאשר הם מחייבים את החולים בשירותים שלעולם אינם נלקחים או שהם יקרים מדי מסטנדרטים בתעשייה. כל אלה נעשים בכדי למקסם את הרווח, תוך שמירה על אינטרס המטופלים. לא רק זאת, בתי חולים ורופאים נתפסים גם פעמים רבות על הצגת מצב לא תקין של המשתמש מה שמחמיר את המצב עוד יותר..

המתווכים במערכות המיועדות לאימות התביעות גם אינם ששים בתפקידם ומשאירים את משתמשי הקצה תלויים. התביעות לוקחות זמן רב לעיבוד, ויש לבקר במשרד בכל עת לפני הטיפול בו.

פִּתָרוֹן

בלוקצ’יין יכול להחזיק הן את תהליך החיוב והן את התביעה. אם תהליך החיוב קשור לבלוקצ’יין, אז אין שום סיכוי שמספק שירותי הבריאות יגבה יתר על המידה עבור המטופל עבור השירותים או יוסיף שירות שהמטופל מעולם לא לקח מלכתחילה.

ניתן לשפר גם את ניהול התביעות. באמצעות בלוקצ’יין, ניתן לצמצם אותו למספר דקות ולא חודשים. הסיבה לכך היא מתווכים יוסרו ואוטומציה יכולה להשתלט על כל תהליך התביעה.

נכון לעכשיו, אין חברות סטארט-אפ או ארגונים משמעותיים הפועלים לפתור את מקרה השימוש.

סיכום

Blockchain מחזיקה בהבטחה רבה ומוכנה לספק את תוצאותיה ב תעשיית הבריאות. במאמר זה בחנו את מקרי השימוש והיישומים השונים בבלוקצ’יין. סקרנו את הבעיות והפתרונות שלהן כך שיהיה לך קל להבין כיצד בלוקצ’יין יכול לפתור את האתגרים שעוברת ענף הבריאות הנוכחי. בלוקצ’יין בתחום הבריאות כיום נמצא בשלב התינוקות שלו, ואנחנו יכולים לראות שיפורים בשנים הקרובות. אז האם אתה חושב שהעתיד מואר לבריאות עם בלוקצ’יין? האם אתה חושב שנוכל לעשות יותר שימושים בבלוקצ’יין בתחום הבריאות? הגיבו למטה והודיעו לנו.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map