10 האתגרים הטובים ביותר ליישום Blockchain ארגוני

כאשר מעברי הבלוקצ’יין עוברים מהייפ למציאות, אתגרי יישום הבלוקצ’יין השונים מתגלים. בואו ונצלול לעומק כדי להבין טוב יותר את האתגרים הללו וכיצד תוכלו להתגבר עליהם.

במציאות, אתגרי יישום הבלוקצ’יין פשוט מרמזים שיש עוד על מה לעבוד לפני שהטכנולוגיה תוכל לממש את הבטחתה. יתר על כן, מתברר גם כי הטכנולוגיה דורשת פירוט רב יותר מבחינת המאפשרת הבנה טובה יותר, ומכאן הטמעה טובה יותר.

מעניין כי לרדת לעומק האתגרים נדרשת הבנה טובה של הטכנולוגיה ומה הכרוך בה. גם עכשיו, בלוקצ’יין לא מוגדר למדי. ככזה, אולי לא תהיה ברור למה לצפות ממנו בעתיד.

חיזוי העתיד הוא קשה ועמום למדי, בכנות. יש לציין שהנושאים שעומדים להיות ברורים כוללים ארכיטקטורת יישום בלוקצ’יין שעדיין לא סטנדרטית. לאור זה נדון בבעיית הבלוקצ’יין איתה אנו מתמודדים היום והאם תוכלו להתגבר עליהם או לא.

הירשם עכשיו:קורס בלוקצ’יין חינם

10 האתגרים הטובים ביותר ליישום Blockchain ארגוני

אתגרי יישום בלוקצ'יין ארגוני

עליית יישום בלוקצ’יין

אחד האתגרים העיקריים ליישום הבלוקצ’יין הוא עלות התהליך כולו. יש לציין שרוב פלטפורמות הבלוקצ’יין הקיימות אינן יעילות למדי מבחינת מהירות העסקאות וצריכת האנרגיה. למשל, בעוד שרשת הביטקוין מבצעת רק 3 עד 5 עסקאות בשנייה, היא גוזלת אנרגיה רבה בתהליך.

מצד שני, Ethereum יכול לנהל עד 15 עסקאות בשנייה. למרבה הצער, כל אלה משתווים בצורה גרועה כל כך מול VISA שיכולה לבצע 1,667 בשנייה אחת.

בעיקרון, פלטפורמות בלוקצ’יין ארגוניות פועלות על מסגרת דומה לזו של ביטקוין ואחרות. יש לציין שרשת הביטקוין הייתה הראשונה שהתגלה, והיא זו שהעניקה השראה לכל הטכנולוגיות האחרות מבוססות הבלוקצ’יין הקיימות כיום..

עם זאת, פלטפורמות בלוקצ’יין ארגוניות פופולריות עשו צעדים גדולים מבחינת מהירויות העסקה.

לדוגמא, Hyperledger Fabric טוען כדי לאפשר מהירויות של עד 3,500 TPS שזה כמעט פי שניים מהמהירות בהשוואה לפלטפורמת VISA. עם זאת, Hyperledger Fabric אינו מפעיל פלטפורמות הוכחה לעבודה כמו bitcoin ולכן הוא איטי בצריכת החשמל.

זה לא אומר שתהליך היישום זול. ראשית, יהיה צורך להעסיק את האנשים הנכונים שמחסור בהם. יתר על כן, מרבית דרישות התוכנה יקרות.

בקיצור, חייבים להיות מוכנים לשלם עבור הנוחות שמגיעה עם הטכנולוגיה החדשה. זה כולל חברות בקונסורציות שדוחפות את פרויקטים של בלוקצ’יין ארגוני שרובם פרטיים. בכל מקרה, בואו נבדוק את בעיות הבלוקצ’יין והפתרונות שלהם בקטע הבא.

מדרגיות נמוכה

טכנולוגיית הבלוקצ’יין, ובהרחבה טכנולוגיית הבלוקצ’יין הארגונית, מתמודדת עם בעיית חוסר היכולת לשרת משתמשים רבים.

עם הביקוש המוגבר לבלוקצ’יין ארגוני וליישומים הנלווים לכך, חברות שיצליחו להגדיל בהצלחה את פלטפורמות הבלוקצ’יין הארגוניות שלה יקצרו בגדול.

יש לציין שכדי שהטכנולוגיה תזכה לאימוץ משמעותי על ידי הגופים המיינסטרים, התפוקה צריכה להיות מספקת. כבר קיימים מספר פרויקטים מתמשכים הבוחנים דרכים שמהירויות העסקה של פלטפורמות ארגוניות יכולות להישאר גבוהות גם עם משתמשים רבים על הסיפון..

עבור ארגונים שיש להם מספר רב של לקוחות, ברור שיש צורך בהרחבה כדי לשקול את הטכנולוגיה.

לרוע המזל, מרבית רשתות הבלוקצ’יין הארגוניות הקיימות אינן נבדקות במידה זו. אז זהו אחד האתגרים הענקיים של יישום הבלוקצ’יין כרגע. יש לציין כי אין שום עדות לכך שרשת בלוקצ’יין ארגונית כמו Corda או Hyperledger Fabric משמשת בנקים גדולים לקביעת שיעור ההצלחה..

ככאלה, מעטים המוסדות, אם בכלל, שמוכנים לנצל את הסיכוי מחשש שהוא עלול להכות עליהם מחדש. לכן, חובה כי פרויקטים שונים של בלוקצ’יין ארגוני יתחייבו להבטיח לשוק כי הפלטפורמות שלהם ניתנות להרחבה מספיק על ידי ביצוען בפועל. בכל מקרה, בואו נבדוק את בעיות הבלוקצ’יין והפתרונות שלהם בקטע הבא.

קרא עוד: 6 תכונות Blockchain עיקריות שעליך לדעת

פרטיות נתונים נמוכה

אחת מנקודות המכירה הגדולות ביותר של בלוקצ’יין ארגוני היא שהיא מבצעת ריכוז של פעולות כך שמשתמשים אינם זקוקים לתיווך של מתווכים. עם זאת, זה גם אחד מאתגרי היישום של בלוקצ’יין.

במציאות, נכון גם שרוב הארגונים לא יעריכו את המקרה בו מישהו יכול להציג את הנתונים שלהם שעשויים להיות רגישים למדי לעסקי הליבה שלהם. בואו נראה את האתגרים של הטמעת בלוקצ’יין בשרשרת האספקה ​​כדוגמה.

נניח שחברה א ‘וחברה ב’ הן מתחרות בענף הספנות. בהמשך, נניח כי החברות מעוניינות להצטרף ל- “TradeLens”, פיתרון שרשרת אספקה ​​מבוסס בלוקצ’יין המכוון לדיגיטציה של הפעילות בענף הספנות..

יש לציין כי TradeLens הוא מקרה של יישום של בלוקצ’יין בשרשרת האספקה, שם חברות בענף הספנות יכולות לגשת בקלות לנתונים הקשורים לסחורות. יתר על כן, הפתרון פועל של ה- Hyperledger Fabric של IBM, שם האינטראקציות הן peer-to-peer. כמו כן, כל המשתתפים יכולים לגשת בקלות לכל סוג של נתונים דרך ספר החשבונות המבוזר. למעשה, זה מרמז על כך שחברה א ‘יכולה להציג כל סוג של נתונים הנוגעים לחברה ב’.

אם חברה א ‘וחברה ב’ הן יריבות עסקיות, חברה ב ‘תאבד כל סוג של מינוף שיש לה ברגע שחברה א’ תציג נתונים שהיו צריכים להישאר פרטיים. לדוגמא, חברת A תמנע כל סוג של הפתעה או מהלך אסטרטגי שחברה B חשבה. בדרך זו, עסק עבור חברה ב ‘לא יהיה טוב כפי שהמשרד היה יכול לדמיין.

לאור זאת, אין זה סביר שהחברות יצטרפו לפלטפורמה כזו. לכן, פרטיות הנתונים נותרה נקודת דבק שפרויקטים של בלוקצ’יין ארגוני מחפשים לתקן אם הטכנולוגיה תעבור למיינסטרים.

בסיס ידע לא מספיק על Blockchain

בלוקצ’יין כטכנולוגיה פשוט ממריא. יש לציין שרוב הפתרונות שעולים הם חדשים, והם לרוב טכניים עבור רוב האנשים בענף. עם זאת, בארגונים אין אנשים שמבינים בבירור את המושג בלוקצ’יין ובהרחבה, בלוקצ’יין ארגוני. אז זה עוד אחד מאתגרי ההטמעה של בלוקצ’יין שמפריעים לצמיחה של מגזר זה.

יש לציין כי לארגונים חסר מידע הנוגע להיבטים כמו בחירת פלטפורמת הבלוקצ’יין הארגונית הטובה ביותר לאימוץ. יתר על כן, הפירמות אינן מכירות את שלבי ההטמעה המתאימים של בלוקצ’יין שאמורים להבטיח את התוצאה הטובה ביותר כמו גם ניצול מיטבי של הטכנולוגיה..

מעניין שטכנולוגיית הבלוקצ’יין מבטיחה לפתור נושאים רבים שלא היו ניתנים להסב. הטכנולוגיה מבטיחה לגעת כמעט בכל סוגי התעשייה, החל מניהול שרשרת האספקה ​​ועד ניהול זהויות. לכן, ארגונים צריכים להיות ברורים לגבי צרכי הבלוקצ’יין שלהם כדי שיוכלו לבחור בפלטפורמת הבלוקצ’יין הארגונית הטובה ביותר.

כדי להשיג את המטרה בהצלחה, הארגון יזדקק לידע בלוקצ’יין פנימי מספיק. מעניין שהם יכולים לנסות למלא את החסר על ידי העסקת כישרון חיצוני. עם זאת, קיים מחסור באנשים מיומנים שיכולים להשיג את המטרה בהצלחה. לכן, קשה לחברות ליישם את הפרויקט הקשור לבלוקצ’יין.

להתבלבל לגבי יישום בלוקצ’יין הוא תרחיש רגיל מכיוון שהוא עדיין טכנולוגיה חדשה. עיין במדריך שלנו בנושא “האם אתה זקוק לבלוקצ’יין?” לקבל את ההחלטה כבר עכשיו!

קושי במעבר מרשתות מורשת

אחד האתגרים האחרים ליישום הבלוקצ’יין הוא שלב המעבר לרשתות הישנות. לפני שנכנס הבלוקצ’יין לתמונה, רוב הדברים שהוא מכוון לשנות כבר פעלו די טוב.

יש לציין שלמרות האתגרים המעטים שנתקלו בהם, הענפים מספקים שירות או מוצרים ללקוחותיהם. בפרט, הענפים היו רגילים כל כך למבני המורשת שהוקמו כמו גם לסטנדרטים שנקבעו בהתאם למבנים.

רצוי במרחב שרשרת האספקה, זהו אחד האתגרים העיקריים ביישום בלוקצ’יין.

יתר על כן, אנשי הענפים מכירים היטב את מבני המורשת להאריך כי כל ניסיון להכניס מבנים טריים יערער את יציבות הענף כולו. למשל, ברור שהתעשייה הפיננסית היא בין המגזרים העומדים בפני מהפכה שעוררה בלוקצ’יין. כאן הקים המגזר מבנים שמנחים את מתן השירות.

יש לציין שאנשים משתמשים ב- VISA לעסקאות חוצות גבולות. עבור בנקים הם משתמשים ב- SWIFT ובאמצעים אחרים להעברת מזומנים בכמויות גדולות. מבנים כאלה כל כך מושרשים במערכת שלוקח הרבה זמן להכניס מנגנונים חדשים. מעניין שזה בדיוק מה שעושה בלוקצ’יין. טכנולוגיה זו משנה באופן מהותי את אופי הפעולות בכל המובנים שאפשר להעלות על הדעת.

כמו שנדון קודם לכן, מערכות מדור קודם מושרשות עמוק בתעשייה, כך שאנשים עשויים להיות מסרבים לנסות מערכות חדשות. למשל, אנשים בתעשייה הפיננסית יכולים להתנגד לאימוץ טכנולוגיית הבלוקצ’יין מכיוון ש- i) הם יודעים כל כך מעט על כך ו- ii) הם מרגישים שזה יכול לבשר על אובדן עבודה עצום בגלל כמה תפקידים שנותרו מיותרים.

הירשם עכשיו: קורס מוסמך לבלוקצ’יין מקצועי (CEBP)

היעדר שותפים טכנולוגיים

כמו שהוסבר קודם לכן, בלוקצ’יין היא עדיין טכנולוגיה מתפתחת, ואנשים רבים עדיין לא קיבלו תובנה ברורה. זאת אומרת, אפילו לאותם ארגונים שירצו ליישם אותה, אין מפת דרכים ברורה ליישום בלוקצ’יין.

יש לציין כי היעדר סטנדרטים ברורים אומר שיש הרבה מידע מבלבל יותר ממה שהוא מועיל.

עם זאת, ישנם מאמצים להקל על התהליך עבור מי שרוצה ליישם בלוקצ’יין ארגוני. יש לציין כי הצעד החשוב ביותר שיש לקחת בחשבון לפני שתקפוץ הוא למצוא את השותף הטכנולוגי המתאים להנחות במבוך.

עם זאת, כאן מגיע מכשול נוסף. מיהו השותף הטוב ביותר, ואיך אפשר לדעת שהם מצאו את השותף הנכון?

מעניין שזה אחד האתגרים העיקריים ליישום הבלוקצ’יין שמתעורר כאשר גופים מחפשים ליישם את הטכנולוגיה.

השגת השותף הנכון תאפשר לארגון לגלות את מפת הדרכים הטובה ביותר ליישום בלוקצ’יין.

נכון לעכשיו, ישנם פרויקטים של מטריות כמו Hyperledger, Enterprise Ethereum Alliance ופלטפורמות בלוקצ’יין אחרות של ארגונים כמו Corda, Microsoft Azure ו- Hyperledger fabric. במיוחד מדובר בפלטפורמות בלוקצ’יין פרטיות המאגדות ארגונים דומים-לב המתמקדים בבלוקצ’יין.

המציאות היא שעלות היישום של בלוקצ’יין גבוהה במיוחד. ככזה, זה רק זהיר כי אחד מחפש שותף שיעזור ליישם את הטכנולוגיה.

אפילו עם השותפים הרבים והבולטים הזמינים, לפעמים זה די יקר לגשת לפלטפורמות שלהם. יתר על כן, הפלטפורמות הקיימות מתמלאות במהירות, מה שאומר שהן יכולות להצטופף בקרוב. בסביבה כזו, יהיה קשה להשיג שירותים מותאמים אישית לאור הביקוש העצום.

רוצה לדעת יותר על טכנולוגיות בלוקצ’יין ארגוניות? בדוק עכשיו את מסגרות הבלוקצ’יין הארגוניות הטובות ביותר עבור הפרויקט שלך!

סוגיות אבטחה

האתגרים בפריסת בלוקצ’יין מגיעים בצורות שונות. ברור שאחת מנקודות המכירה הגדולות ביותר של הבלוקצ’יין היא חוסנה נגד מתקפות סייבר.

עם זאת, תחום הבלוקצ’יין מתמודד עם סיכונים שונים מצד שחקנים גרועים. יש לציין כי קצב הטמעת הטכנולוגיה חושף לכאורה חלקים בתעשייה להאקרים.

במציאות, קיימות נקודות תורפה רבות הטמונות בטכנולוגיה עקב תהליכים והגנות לא בשלים. למשל, הסיכוי שאדם ייפול קורבן להונאות דיוג גבוה למדי. יתר על כן, היעדר סטנדרטים ברורים של פיתוח מרמז שיש הרבה תוכנות זדוניות שמסתתרות בתוך התעשייה. אלה, יחד עם פרצות טכנולוגיות, כמו גם ניצולי יישום, מהווים סכנה חמורה למשתמשים תמימים.

כדי לחמוק מהאפשרות לבעיות אבטחה, משתמשים הולכים ללא הרף לרשתות בלוקצ’יין פרטיות. יש לציין כי מדובר ברשתות שאינן פתוחות לקהל ושהן דורשות אימות לפני הגישה. דוגמאות לפלטפורמות בלוקצ’יין כאלה כוללות כאלה שעליהן פועלים פרויקטים שונים של בלוקצ’יין ארגוני.

עם זאת, הבעיה ברשתות פרטיות היא שלמשתמשים אין אותה אוטונומיה שיש למשתמשים ברשתות בלוקצ’יין ציבוריות. הנה, יש נטייה של הצומת “המנחה” להפעיל כמה הגבלות על מה שהמשתתפים יכולים לעשות. למשל, זה משפיע על היכולת של משתמשים להתעסק בפלטפורמה כמו שהם היו רוצים.

עם זאת, החסימות הציבוריות אינן מאובטחות, כך שכל אחד יכול להפעיל צומת בתוך המערכת האקולוגית. אם שחקן רע תוקף בהצלחה פלטפורמה כזו שתוכל ליזום הוצאה כפולה של מטבעות, הפלטפורמה עשויה לאבד את האמינות. זה מרמז על כך שכל מי שיש השקעות במערכת האקולוגית יחווה הפסדים.

פעילות פלילית

יישום בלוקצ’יין ארגוני עומד בפני אתגר עצום הנוגע ל”נקיון “הטכנולוגיה. יש לציין כי הטכנולוגיה תפסה פופולריות עולמית לאחר ששני דברים קרו.

האחד, הוא הביא לאור ביטקוין, שאיים להפוך את ענף הפיננסים על ראשו. שנית, נראה שהטכנולוגיה שוככת בפעילות פלילית גבוהה כמו הלבנת הון. מעניין ששחקנים גרועים השתמשו בטכנולוגיה כדי להעביר חלקי ענק של מזומנים שנגנבו למקום אחר. בלוקצ’יין אכן מתמודד עם בעיה זו גם כיום!

יתר על כן, חוקרים בספריית אוניברסיטת קורנל הקימו אף כי סֶקֶר שאנשים רבים לא סומכים על הבלוקצ’יין בגלל המטבעות הקריפטוגרפיים הידועים לשמצה. יש לציין כי המחקר קבע כי פושעים משתמשים במטבעות דיגיטליים כדי ליישב עסקאות מוצלות על פני שווקים מבוססי אינטרנט.

כמו כן, המחקר ציין כי פושעי סייבר משתמשים בקריפטו כדי לבקש כופר במקרים של התקפות מחשבים המניעים שירות (DDoS) מבוזר..

כתוצאה מכך, בלוקצ’יין קיבל איכות שלא אהבה. למאמצים הפוטנציאליים של הטכנולוגיה, חשוב קודם כל להפיג את החשש מפני שחקנים גרועים שימשיכו להשתמש בפלטפורמה לניהול פעילותם הפלילית..

למעשה, קיים פחד כלשהו בקרב המשתמשים הפוטנציאליים החדשים שאינם מוכנים להסתבך בתכנית שאינה אוהבת אותם..

במציאות מחשבה על מקרים כאלה היא שמפריעה למשתמשים פוטנציאליים בטכנולוגיה. זהו אחד האתגרים הגדולים בפריסת טכנולוגיית הבלוקצ’יין כרגע.

קרא גם:10 האתגרים המובילים לאימוץ בלוקצ’יין

היעדר תקנות

זהו אחד מאתגרי הבלוקצ’יין שמגיעים עם פתרונות והזדמנויות. לאור המקרים המצערים השונים שנדונו לעיל, יש גורמים ממשלתיים שנרתעים מלתת לטכנולוגיה את היד החופשית לצמוח. יתר על כן, הרגולטורים מתקשים להגדיר את הסביבה החוקית לטכנולוגיה, לאור מורכבותה.

למשל, רשת בלוקצ’יין מורכבת מצמתים שונים הפרוסים ברחבי העולם. לכן, ברגע שעסקה מתרחשת בפלטפורמה, קשה לרשויות להגדיר בבירור את סמכות השיפוט ולכן את החובות החוקיות הנכונות של הצדדים לעסקה..

בעיצומה של החידה המשפטית הזו, קשה לדמיין כיצד תעבוד חקיקה מתקרבת כמו התקנה הכללית של האיחוד האירופי להגנה על נתונים (GDPR)..

למעשה, התקנה מעניקה זכויות דיגיטליות לבעלות על נתונים המאוחסנים בפלטפורמת בלוקצ’יין. מעניין שברור שמשתמשים בפלטפורמות בלוקצ’יין יכולים לפעול באופן אנונימי. במקרה כזה, משקיפים בעלי ידע תוהים עד כמה ה- GDPR יהיה יעיל.

יתר על כן, העובדה כי ה- GDPR מציע סוג כלשהו של הגנה על נתונים מבלבלת יותר. ככל הנראה, נתונים המאוחסנים בספר החשבונות המופץ זמינים לכל המשתתפים, אך לא לשינוי.

כמו כן, לא כל הנתונים השייכים לעסקה מסוימת זמינים לצפייה על ידי המשתמשים. הסיבה לכך היא מאפיין רשת בלוקצ’יין הנקרא מזעור נתונים. לכן, זו עדות לכך שנתונים ברשת בלוקצ’יין כבר מוגנים.

עם זאת, העניין הוא שקהילת הבלוקצ’יין עדיין לא ברורה מה החוק אומר על הטכנולוגיה המתהווה. ככזה, זו נקודת דאגה שיש לה משתמשים רבים פוטנציאליים בבלוקצ’יין ארגוני המנחש שני את החלטותיהם.

קרא עוד: רשימת 20+ מקרי שימוש בטכנולוגיית Blockchain

אין יכולת פעולה הדדית בין פלטפורמות Blockchain ארגוניות

כפי שצוין קודם לכן, קיימות כיום פלטפורמות בלוקצ’יין ארגוניות רבות. מעניין כי כל פרויקט מנסה לספק פתרונות מסוימים למשתמשים.

למשל, ה- Hyperledger Fabric של יבמ מצוינת בניהול רשתות אספקה, בעוד ש- Corda של R3 הוא הטוב ביותר לפתרונות בתעשייה הפיננסית. ככל הנראה, יש איזשהו נתק בין הפלטפורמות הללו, מה שהופך את הניווט בין הפלטפורמות לסיוט.

יכולת פעולה הדדית של בלוקצ’יין ארגוני היא נושא רלוונטי אליו מפתחים חייבים למצוא פתרון אם אמורה לקרות אימוץ המוני. יש לציין כי צריך להיות מסוגל להצטרף למארג Hyperledger אך להיות מסוגל להשתמש בשירותים ב- Corda או Microsoft Azure ללא בעיות תאימות חמורות..

זהו אחד מאתגרי הבלוקצ’יין שמגיעים עם פתרונות והזדמנויות.

מעניין ששתיים מפלטפורמות הבלוקצ’יין הארגוניות הפופולריות ביותר, כלומר Alliance Ethereum Alliance ו- Hyperledger, נפגשו בשנה שעברה עם עין על הבעיה..

יש לציין כי הפרויקטים נועדו לעבוד יחד עם כאלה שיוכלו לנסות ולפתור את בעיית יכולת פעולה הדדית. חלק מההסכם כלל הקמת סטנדרטים מסוימים אשר ינחו את יישום פתרונות הבלוקצ’יין הארגוניים.

למרות ההתלהבות מאחורי הפגישה, יש הרבה חשק מבחינת יכולת פעולה הדדית. באופן מעניין, יכולת פעולה הדדית היא מאפיין של תוכנה שקובעת אם יש לה סיכויים לאימוץ המוני.

בפרט, יש מספר עצום של תוכנות שם יש לכל משתמש. לכן, חייבת להיות דרך בה משתמשים של תוכנות שונות יכולים לתקשר ולנהל עסקים משמעותיים. לאור זאת, יש צורך בעבודה רבה יותר מבחינת יכולת פעולה הדדית של בלוקצ’יין ארגוני כדי להניע אימוץ המוני.

רוצה לדעת יותר על יכולת פעולה הדדית של blockchain? עיין במדריך האולטימטיבי שלנו בנושא פעולה הדדית של blockchain!

מילים אחרונות

עכשיו שאתה מודע לאתגרים בפריסת טכנולוגיית הבלוקצ’יין, אתה יכול לקבל את ההחלטה המשכילה אם ברצונך להשתמש בבלוקצ’יין או לא. עם זאת, בלוקצ’יין עתיד להיות העתיד גם אם יש היום בעיה של בלוקצ’יין.

עם חלוף הזמן, טכנולוגיית הבלוקצ’יין מקבלת את העדכונים שייפטרו מהבעיות הבסיסיות הללו. יותר מכך, במקרים רבים, ארגונים כבר משתמשים בטכנולוגיות בלוקצ’יין פרטיות כדי להתמודד עם הנושאים.

בכל מקרה, אם אתה רק טירון ורוצה ללמוד עוד על טכנולוגיה זו והנושאים, אנו ממליצים לבדוק את קורס הבלוקצ’יין החינמי שלנו. זו יכולה להיות ההתחלה של מסע הבלוקצ’יין שלך.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map