הוכחת אפס ידע: מדריך היכרות

מאמר זה מציע מבוא למושג הוכחת אפס ידע (ZKP). כמו כן, תמצאו סוגים שונים של ZKP, ותיקים לשימוש ואסטרטגיות יישום עבור ZKP.

כאשר המידע של האנשים נשלט ברציפות וחוסר הפרטיות, כעת, דורש עידן חדש. בלוקצ’יין המחזיק את הלפיד של מערכת מבוזרת עושה שינויים, אבל זה לא מספיק. כעת טכנולוגיה חדשה בשם אפס הוכחת ידע אורבת בשוק לסיכוי.

רבים מכם ודאי שמעתם על אפס דוגמה להוכחת ידע, אך לא ממש מכירים את הרעיון העומד מאחוריה. הצפנת ידע אפס היא פרוטוקול חדש המאפשר הוספת רמת אבטחה גבוהה יותר. אבל כמה זה טוב במציאות? האם זה באמת יכול להיות הפיתרון שאנחנו מחפשים?

הירשם עכשיו: אפס הוכחות ידע (ZKP)

תוכן ענינים

פרק -1: דרכים שונות לשרשור בבלוקצ’יין

פרק -2: מהי הוכחת אפס ידע?

פרק 3: כיצד עובד אפס הוכחת ידע?

פרק 4: הוכחת אפס-ידע אינטראקטיבית

פרק 5: הוכחת אפס לא אינטראקטיבית

פרק 6: הסבר על הוכחת אפס ידע – הסביר zk-SNARK

פרק 7: ארגונים המשתמשים בהצפנת ידע אפס

פרק 8: היכן ניתן להשתמש ב- ZKP?

פרק 9: יישום אדריכלות הוכחת אפס ידע

פרק 10: מסקנה

Contents

פרק -1: דרכים שונות לשרשור בבלוקצ’יין

בדרך כלל, בלוקצ’יין הוא בסך הכל מסד נתונים משותף, שבו אתה שומר ציון של מי הבעלים של כמה קריפטוגרפים או נכסים דיגיטליים אחרים. עם זאת, בלוקצ’יין שונה עובד קצת שונה זה מזה.

לדוגמה, תראו מטא נתונים בביטקוין ולוגיקה חוזית אחרת באת’ריום. בכל מקרה, חסימות רשת, בעיקר חסימות פרטיות מציעות שני מקרי שימוש קשים.

 • בעלות על נכסים חיצוניים, המיוצגים על ידי אסימונים ברשת. משתמש יכול גם להעביר נכסים חיצוניים באמצעות האסימונים.
 • הגברת הפרטיות והיישום קשורים יותר ליישומים כלליים של ניהול נתונים.

לא אומר, שכל בלוקצ’יין פרטי מציע את שני מקרי השימוש הללו. אך בדרך כלל, חסימות פרטיות יכולות להתאים יותר לחברות הזקוקות לחיסיון ופרטיות נוספות.

לגבי אחסון נתונים כלליים, Blockchain אכן עושה הרבה שירותים. ראשית, עליו להוכיח מאיפה הנתונים מגיעים, ואז לחתום אותם זמן ואז להפוך אותם לבלתי ניתנים לשינוי כך שאף אחד לא יכול לשנות אותם.

עם זאת, לבלוקצ’יין אין מה לומר על המידע עצמו. אז כל אפליקציה יכולה להחליט מה הנתונים יכולים לייצג בפועל או אם הם אכן תקפים או לא. ניתן להסיר או להתעלם מכל נתונים רעים ברמת האפליקציה ללא הפרעה נוספת ברשת עצמה.

לכן, אם רשתות חסימות מעוניינות להעביר נכסים כלשהם, עליה להציע כללים פנימיים בתהליך אימות העסקאות הללו. זה משהו שחסר בבלוקצ’יין מההתחלה – אחד האתגרים לאימוץ הבלוקצ’יין.

אינך יודע את היסודות של טכנולוגיית הבלוקצ’יין? קרא מדריך מפורט זה בנושא מבוא לתכונות הבלוקצ’יין.

פחית בלוקצ’יין לשמור על הפרטיות הנדרשת?

לדוגמא, אולי אתה רוצה לשלוח 50 דולר לחבר שלך קווין. אך לפני שתאושר העסקה שלך, הרשת צריכה לדעת אם באמת ברשותך 50 דולר. למרות שחסימות רבות עוקבות אחר הכלל הזה שונה זו מזו, ובכל מקרה, כל אחד ברשת צריך לדעת שיש לך 50 דולר..

זה עוזר לשמור על תוקף הנכסים שלך יחד עם קווין כשהוא מקבל את הכסף. עם זאת, אתה מקריב את פרטיותך למען תהליך אימות זה.

אבל יש מלכוד. בבלוקצ’יין, לא יהיה לך שם זיהוי קבוע כגון קווין. במקום זאת, תקבל כתובות לעסקאות וכל הכתובות הללו זרם מחרוזות שאין לו שום דמיון לעולם האמיתי.

למרות שמידע זה מדויק, עדיין זה לא משנה בהכרח את התרחיש. למה? ובכן, עדיין תוכלו למצוא דרכים רבות להבין קשרים בין שני משתמשים ולהבין את כתובותיהם.

הנושא עם התרחיש הנוכחי

בהתחלה, אם משתמש רוצה לבצע עסקאות או לשלוח נכסים ברשת, אז הוא / ה צריך לדעת את הכתובת. לכן, כשאתם שולחים את הכסף, תוכלו לראות לאיזו כתובת הוא הולך. מצד שני, אם מישהו משלם לך, תוכל לראות מאיפה זה בא.

אם משתמש יודע מידע כלשהו על משתמש אחר מהעולם האמיתי, הוא יכול לעקוב בקלות ולהבין באיזו כתובת המשתמש משתמש. ברור שהם יכולים לחפש בשרשרת ולהבין את זה על סמך הפעילות שלהם.

כן, זה גוזל זמן, אבל זה לא בלתי אפשרי לדעת. זו הסיבה שיש כתובות במקום שמות לא עוזר לשמור על פרטיות הרשת.

יכול להיות שההצפנה מספיקה רק?

המושג פרטיות ומידע רגיש קשור קשר הדוק להצפנה. אם אתה חושב לאחסן נתונים כלליים בלבד על הבלוקצ’יין, אנו בהחלט יכולים לעשות זאת. במקרה זה, עדיין נוכל להשיג שימור נתונים, חוסר שינוי וחותמות זמן.

מכיוון שאף אחד מהם לא קשור לסוג הנתונים, לכן עדיין תוכל להשתמש בספר החשבונות המבוזר כדי לאחסן נתונים שהם קריאים בלבד. אך עדיין תצטרך לסמוך על אחרים שיאמתו את קיומו כדי לסייע ביצירת החסימה מלכתחילה. אז, זה אותו תהליך כמו קודם.

עם זאת, אינך יכול להשתמש בהצפנה מסוג זה לעסקאות המסמנות העברת נכסים מסומנים. אם אתה וקווין מצפינים את העסקאות שלך, אף אחד ברשת לא יוכל להשתמש בבטחה יותר בנכס. זה בגלל שכולם לא יהיו בטוחים היכן המיקום המדויק של הנכסים.

הנכס המדובר יאבד מערכו על ספר החשבונות, כך שהצפנה לא יכולה להיות התשובה.

סכסוך בין נזילות ופרטיות

עכשיו אתה יכול לראות שאם אנחנו רוצים להשתמש בבלוקצ’יין למטרות פיננסיות, אתה תמיד תתמודד עם סכסוך בין שני אלה. סטארט-אפים רבים מתמודדים עם בעיה זו כעת כאשר הם מתמודדים עם נכסים.

למרות שהיו הרבה פרויקטים של פיילוט המדמים את התהליך בבלוקצ’יין, בחיים האמיתיים, זה לא אותו דבר. התהליך דורש יותר מדי פעילות ובכך מגלה ששתי כתובות מנסות לבצע נכסים.

כך המידע דולף, וזה אחד הנושאים העיקריים, אך עדיין אין כללים ספציפיים ברשת.

כעת חברות סטארט-אפ רבות מיישבות את כל ציוניהם מחוץ לרשת ולא ברשת, שם הם יכולים להצפין ולקבל את הפרטיות. אבל לבלוקצ’יין יש כל כך הרבה מה להציע, והתנחלויות ברשת עם פרטיות יכולות להוביל את המימון העולמי בגובה אחר.

בין כל הקונפליקטים הללו, סוף סוף יש לנו את הפיתרון שחיפשנו – הוכחת הידע האפסית.

פרק -2: מהי הוכחת אפס ידע?

הרעיון שמאחורי הוכחת אפס ידע הוא אכן ייחודי. הוכחת אפס ידע הינה שיטה ייחודית בה משתמש יכול להוכיח למשתמש אחר שהוא / היא יודע ערך מוחלט, מבלי להעביר מידע נוסף.

כאן יכול המוכיח להוכיח שהוא יודע את הערך z לאמת מבלי למסור לו שום מידע מלבד העובדה שהוא יודע את הערך z.

המהות העיקרית שעומדת מאחורי מושג זה היא להוכיח בעלות על ידע מבלי לחשוף אותו. האתגר העיקרי כאן הוא להראות שאתה יודע ערך z בלי לומר מה זה z או כל מידע אחר.

נראה קשוח? ובכן, זה לא כל כך קשה.

אם משתמש רוצה להוכיח הצהרה, הוא יידרש לדעת את המידע הסודי. בדרך זו המאמת לא יוכל להעביר את המידע לאחרים מבלי לדעת את המידע הסודי.

לפיכך, ההצהרה תצטרך לכלול תמיד שהמוכיח יודע את הידע, אך לא את המידע עצמו. כלומר, אתה לא יכול לומר את הערך של z אבל יכול לציין שאתה יודע z. כאן, z יכול להיות כל דבר.

זוהי אסטרטגיית הליבה של אפס יישומי הוכחת ידע. אחרת, הם לא יהיו אפס יישומי הוכחת ידע. זו הסיבה שמומחים מחשיבים אפס יישומי הוכחת ידע כמקרה מיוחד בו אין שום סיכוי להעביר מידע סודי כלשהו.

מאפייני הוכחת אפס ידע

להוכחת אפס ידע צריך להיות שלוש מאפיינים שונים כדי לתארם במלואם. הם:

 • שְׁלֵמוּת: אם ההצהרה נכונה באמת ושני המשתמשים מצייתים לכללים כראוי, המאמת היה משוכנע ללא כל עזרה מלאכותית.
 • תְקֵפוּת: במקרה שההצהרה שגויה, המאמת לא ישתכנע בשום תרחיש. (השיטה נבדקת בהסתברות כדי לוודא שההסתברות לשקר שווה לאפס)
 • אפס ידע: המאמת בכל מקרה לא היה יודע מידע נוסף.

החוקרים חוקרים עוד יותר את התהליך כדי להיות מדויק יותר ולוודא שהוא דורש פחות אינטראקציות בין שני עמיתים. בעיקר המטרה היא לבטל את כמות התקשורת ולעבור להצהרת התייחסות משותפת כדי להבטיח פרטיות.

אפס יישומי הוכחת ידע צוברים פופולריות כבר די הרבה זמן. אבל זה לא מושג חדש על הכחול. זה כאן יותר מ -20 שנה. החוקרים שיפרו את התפוקה והיעילות של המערכת.

כעת, הוכחת הצהרה היא סופר קלה ויעילה ביותר. עכשיו זה יכול ללכת ישירות עם מערכת הבלוקצ’יין.

פרק 3: כיצד עובד אפס הוכחת ידע?

יישומי אפס הוכחת ידע נראים כמו פרוטוקול ייחודי. עם זאת, רבים מכם ודאי תוהים כיצד אתם מוכיחים את הצהרתכם מבלי להעביר את המידע בפועל. ובכן, הרשו לי להסביר זאת בשתי דוגמאות מפורסמות ביותר.

בואו נתחיל.

דוגמא ראשונה: עלי באבא מְעָרָה

זהו אחד התרחישים המועדפים לבדיקה נכונה כיצד פועל אימות הוכחת אפס ידע. כאן מוכיח את המוכיח בשם פגי, והמאמת הוא ויקטור.

לכן, כדי לשמור על דברים באותה רמה כמו אימות הוכחת ידע אפס, המוכיח ידע ערך z, והמאמת ידע שהמוכן יודע את הערך z.

הדוגמה מתחילה ככה, תאר לעצמך שפגי איכשהו יודעת מילה סודית שיכולה לפתוח דלת קסמים בתוך מערת עלי באבא. המערה נראית כמו טבעת עם הדלת החוסמת את המסלול ליציאה. הכניסה והיציאה נפגשים במיקום דומה.

עכשיו, ויקטור רוצה לוודא שפגי דוברת אמת. כלומר, היא יודעת את המילה הסודית. אבל פגי היא אדם פרטי ולא מוכנה לומר את מילת הקסם לויקטור. אז איך יכול ויקטור לדעת אם היא דוברת אמת או לא?

תוכנית אחרת

ויקטור מעלה תוכנית לפתרון המצב. הוא מסמן את שביל הכניסה A ודרך היציאה B. עם זאת, כאשר הם נפגשים באותו מיקום, שביל A ו- B הם רק דרך שמאלה וימינה. במהלך בדיקה זו, ויקטור נשאר במקום בחוץ, בעוד פגי נכנסת למערה.

לפגי יש כעת אפשרות ללכת בדרך A או B, אבל כל מה שהיא לוקחת ויקטור לא יכול לדעת את זה. לאחר שפגי בוחרת בדרך, היא נכנסת פנימה, וויקטור נכנס למערה. לאחר מכן הוא צועק את שם הנתיב לאן שהוא רוצה שפגי תחזור. הוא יכול לבחור באופן אקראי – או A או B..

ובכן, אם היא אכן יודעת את המילה הסודית, זה יהיה ממש קל. היא יכולה להשתמש במילה זו כדי לפתוח את הדלת ולחזור לויקטור. או שהיא יכולה גם להחזיר את אותה הדרך במידת הצורך.

נניח, פגי לא באמת יודעת את המילה. במקרה כזה היא תוכל לחזור רק לוויקטור, אם ויקטור צועק את שם הדרך, היא תבחר בהתחלה. מכיוון שתהליך הבחירה הוא אקראי, פגי תקבל סיכוי של 50% לעקוב אחר הוראות הוויקטורים. אבל אם ויקטור יחזור על התהליך הזה בוא נגיד 15 פעם או 25 פעמים, אז פגי לא תוכל לנחש ניחוש בר מזל כדי להטעות אותו.

צפייה במעבר הוויקטורים תהפוך לאפסית ופגי תיתפס.

אבל גם אחרי שחזרה על התהליך הזה כל כך הרבה פעמים, פגי מצליחה לחזור לאן שוויקטור רוצה שהיא תהיה; ואז ויקטור יכול להעריך בבטחה שהיא כן יודעת את המילה הסודית.

מה קורה עם השקפה של צד שלישי?

בדרך כלל, אם צד שלישי צופה במצב זה, ויקטור יצטרך להחזיק מצלמה נסתרת כדי להקליט את העסקה. עם זאת, המצלמה תוכל להקליט רק את מה שוויקטור צועק – יכול להיות A או B. בעוד שהיא גם תקליט את פגי שמופיעה ב- B כשהוא צועק B או מופיעה ב- A כשהוא צועק A.

הקלטה זו יכולה להיות פשוטה לזייף עבור שני אנשים אם הם מסכימים על כך מראש. לכן אף צד שלישי לא ישתכנע עם הרשומה הזו שפגי באמת מכירה את המילה הסודית. אם מישהו בכלל יצפה בניסוי מהמערה, הוא גם לא ישתכנע.

אז איך הם מוכיחים את שלמות הניסוי?

אם ויקטור יעיף מטבע ואז יבחר בדרך על סמך זה, האימות שאינו מוכיח ידע יאבד את רכושו. אבל הטלת המטבעות הייתה משכנעת מספיק כדי שכל צופה של צד שלישי יוודא שפגי מכירה את המילה.

בדרך זו ויקטור יוכל להוכיח את שלמות הניסוי מבלי לדעת את המילה. אבל זה לא יהיה לגמרי אפס הוכחת ידע.

בקריפטוגרפיה דיגיטלית, ויקטור יכול להפוך מטבע באמצעות מחולל מספרים אקראי שיש לו כמה דפוסים קבועים כמו המטבע. אבל אם המטבע של ויקטור מתנהג כמו מחולל מספרים, אז הוא ופגי היו יכולים לזייף את הניסוי שוב.

לפיכך, גם עם מחולל מספרים, זה לא יהיה יעיל כמו להעיף מטבע פשוט.

משפט יחיד בלבד

שמת לב שפגי יכולה בקלות להוכיח שהיא מכירה את המילה בלי לומר את המילה בניסיון הראשון? במקרה כזה, פגי וויקטור צריכים להיכנס באותו זמן למערה. ויקטור יוכל לראות את פגי עוברת דרך A ויוצאת B, מבלי לחשוף את המילה.

אבל סוג זה של הוכחה ישכנע מישהו. לכן, פגי לא רוצה שאף אחד אחר יידע על כך, היא לא יכולה לומר שהיא קשרה קשר עם ויקטור. כי היא אפילו לא יודעת מי יודע על הידע שלה ואיך לשלוט בזה.

דוגמא שנייה: חבר עיוור צבעים ושני כדורים

ניסוי מסוג זה לאימות אימות הוכחת ידע ידרוש שני כדורים בגודל זהה אך עם צבעים שונים. הניסוי פופולרי באמת. מייק הרן וקונסטנטינוס צ’לקיאס הציגו לראשונה את השיטה החדשה הזו. אתה יכול גם לעשות ניסוי זה באמצעות שני קלפים צבעוניים.

זה הולך ככה – דמיין שיש לך חבר עיוור צבעים ושני כדורים. הכדורים צריכים להיות אדומים וירוקים ובאותו גודל. חברך חושב שהם אותו הדבר והוא מפקפק בהצהרתך שהם שונים.

אז אתה צריך להוכיח שיש להם צבעים שונים מבלי לומר לו איזה.

אתה נותן את הכדורים לחבר שלך, והוא שומר אותם מוסתרים מאחורי גבו. לאחר מכן, הוא מוציא כדור באופן אקראי ונותן לך לראות אותו. לאחר מכן הוא מחזיר את הכדור לאחור ואז בוחר שוב באקראי בכדור.

אתה זוכה לראות את הכדור גם הפעם. אחרי זה הוא היה שואל אותך אם הוא החליף את הכדור או לא. הוא יחזור על תהליך זה זמן מה כדי להיות בטוח.

עכשיו, כשאתה לא עיוור צבעים, אתה יכול בהחלט לדעת שאם הוא החליף את הכדור או לא. אם הכדורים היו באותו צבע, ההסתברות שלך לענות נכון הייתה 50%. לכן, לאחר שחזר על תהליך זה וכאשר אתה מסוגל לענות כל פעם בצורה נכונה, חברך היה משוכנע.

ההסתברות לציפייה תהפוך לאפסית והיית משיג את שלושת מאפייני הידע האפסיים.

אבל וודא שחבר שלך לא יודע איזה ירוק ומי אדום. בדרך זו תוכלו לשמור על המאפיין השלישי “אפס ידע”.

פרק 4: הוכחת ידע אפס אינטראקטיבית

הצפנת ידע אפס יכולה להיות משני סוגים –

 • הוכחת אפס ידע אינטראקטיבית.
 • הוכחת אפס ידע לא אינטראקטיבית.

בואו נראה מה הם.

יסודות הוכחת האפס האינטראקטיבית

סוג זה של אימות הוכחת ידע אפס ידרוש אינטראקציות בין עמיתים או כל מערכות מחשב. על ידי אינטראקציה, המוכיח יכול להוכיח את הידע, והמאמת יכול לאמת אותו.

זהו התרחיש האופייני ביותר לאפס הוכחת ידע. כאן היית מוכיח מבלי לחשוף את ההבנה. אבל אתה גם חושף את זה למשתמש שאתה מתקשר איתו. לכן, אם מישהו רק צופה בשניכם, הוא לא יוכל לאמת את הידע שלכם.

למרות שזה אחד מפרוטוקולי הפרטיות הטובים ביותר, עדיין זה דורש מאמצים רבים כאשר אתה רוצה להוכיח את זה ליותר מעם אחד. הסיבה לכך היא שתצטרך לחזור על אותו התהליך שוב ושוב לכל אדם כמו שרק על ידי צפייה שהם לא יכולים להסכים איתך.

פרוטוקול זה יזדקק לכל סוג של תגובה אינטראקטיבית מהמאמת כדי לבצע אותו. אחרת, המוכיח לעולם לא יכול להוכיח זאת בכוחות עצמו. הקלט האינטראקטיבי יכול להיות סוג של אתגר או ניסויים מסוג אחר. ברור שהתהליך צריך לשכנע את המאמת לדעת את הידע.

במקרים אחרים, המאמת יכול להקליט את התהליך ואז לנגן אותו עבור אחרים, כך שהוא גם יכול לראות אותו. אך האם אנשים אחרים באמת היו משוכנעים או לא תלוי אך ורק בהם. הם עשויים לקבל את זה או לא.

זו הסיבה שבלוקצ’יין חסר ידע אינטראקטיבי הוא יעיל יותר עבור מעט משתתפים ולא קבוצה גדולה.

פרק 5: הוכחת אפס לא אינטראקטיבית

בלוקצ’יין שאינו אינטראקטיבי להוכחת ידע לא אינטראקטיבי כאן כדי לאמת את הצהרתו בפני קבוצה גדולה יותר של אנשים. לא תמיד אתה צריך ללכת על הבלוקצ’יין שאינו אינטראקטיבי להוכחת ידע כדי לבדוק זאת. לעתים קרובות, ייתכן שתוכל למצוא כל מקור מאמת מהימן שיכול לערוב עבורך.

אבל כשאתה לא מוצא אף אחד, אז בלוקצ’יין אפס הוכחה שאינו אינטראקטיבי הוא הדרך ללכת.

אתגר סודוקו עם הקלפים

סודוקו הוא אחד המשחקים הקשים ביותר אך עם כללים פשוטים. לכל השורות, המגזרים והעמודות צריך להיות המספר 1-9 פעם אחת בלבד.

במקרה זה, דמיין שאתה יודע את הפיתרון של הפאזל הזה, שעשוי לקחת ימים אפילו למחשבים. אז אם אתה רוצה למכור את הפתרון, איך המאמת יידע שאתה לא שולל אותו? יהיה עליך להוכיח את הידע שלך מבלי לחשוף את הפתרון למאמת.

בואו נראה איך תוכלו לעשות את זה.

דרך לפתור

תזדקק ל -27 קלפים שבהם הם ממוספרים 1-9. לכן, 27 קלפים יכילו את המספר 1 ואז עוד 27 את המספר 2. בסך הכל תצטרכו 243 קלפים.

עכשיו תצטרך לשים שלושה קלפים בתיבה מתאימה עם הפתרון. כלומר אם המספר הנכון עבור אותה תיבה הוא חמש, תשים שלושה קלפים מספר 5 בתיבה זו.

בטבלת סודוקו אתה רואה שתשובות תמיד נראות לעין. בתיבות אלה תניח את הכרטיס עם הפנים כלפי מעלה. על תיבות שאין להן את התשובה, תניח את הקלפים במהופך.

כעת עליך להוכיח שהנחת את כל הקלפים במיקום הנכון מבלי לחשוף זאת. אתה חייב:

קח את הכרטיס העליון ביותר מכל עמודה עד שיהיו לך תשע ערימות. חזור על אותו דבר עבור שורות ומגזר.

אז תצטרך לדשדש כל ערימה ואז להסתובב כדי לחשוף את המספרים.

אתה מכיר את הכלל הבסיסי, כל המספרים 1-9 צריכים להופיע פעם בכל שורה, מגזר ועמודה. לכן, אם בכל הערימה שלך מספר 1-9 מופיע רק פעם אחת, המאמת יידע שיש לך את הפתרון.

לא אינטראקטיבי יכול להיות הדרך הטובה ביותר להוכיח את הצהרתך בפני הרבה אנשים מבלי להגדיל את המשאבים ואת העלויות.

פרק 6: הסבר על הוכחת אפס ידע – הסביר zk-SNARKS

בטח שמעתם על zk-SNARKS עד עכשיו. תהיתם פעם מה זה בעצם? ובכן, הסביר zk-SNARKS שהיא טכנולוגיה המשתמשת במושג שאינו אינטראקטיבי להוכחת ידע אפס. Zcash משתמש בצורת קריפטוגרפיה זו כדי להבטיח פרטיות טובה יותר.

זהו למעשה ראשי תיבות של טיעון ידע אפס-תמציתי ולא אינטראקטיבי.

טכנולוגיה זו מורכבת משלושה אלגוריתמים שונים:

 • מחולל מפתח: מחולל המפתחות מגדיר פרמטר ליצירת זוג מפתחות. כאן, מקור מהימן יכול ליצור זוג מפתחות פרטי או ציבורי ואז להשמיד את החלק הפרטי. לאחר מכן, השימוש בחלק הציבורי יצר זוג מפתחות נוסף. כאן, אחד ישמש להוכחת אחר לאימות.
 • מוכיח: על המוכיח לקחת את המפתח המוכיח וכמה קלטים פומביים כדי להוכיח את הידע שלו. כאן, הוא יהיה עדים באופן פרטי ואז יספק את ההקשר כדי להוכיח את טענתו.
 • מאמת: לאימות יהיה צורך במפתח האימות כדי לוודא שההצהרה נכונה או כוזבת. עליו לקחת את הקלט הציבורי ואת ההוכחה כדי להעריך אם זה נכון או לא נכון.

מלבד שלושת אלה זקוקים zk-SNARKS גם לשמור –

 • אפס ידע: המאמת לא ילמד שום דבר מלבד העובדה שההצהרה נכונה. תמציתי: לא משנה מה האתגר הוא צריך להיות ממש קטן כדי שאפשר יהיה להוכיח את זה תוך כמה אלפיות השנייה.
 • לא אינטראקטיבי: המשתמש ישלח רק את האבקן לאמת ולא שום דבר אחר. מאמת לא יוכל לקיים אינטראקציה נוספת עם המוכיח.
 • טַעֲנָה: ההוכחה תחזיק באדיקות של הצפנת ידע אפס ותהיה קשורה לזמן פולינומי.
 • של ידע: Prover ו- Verifier לא יכולים לבצע את התהליך ללא עד מהימן.

פרק 7: ארגונים המשתמשים בהצפנת ידע אפס

עכשיו שאתה יודע הכל על אפס הוכחת ידע בואו נסתכל על כמה מהעסקים המפורסמים המשתמשים בפרוטוקול זה.

פרויקטים בולטים

 • זקש

רוב פלטפורמת הבלוקצ’יין חושפת את העסקאות בין שני עמיתים. לא רק שזה אחד החסרונות של הבלוקצ’יין, אלא שהוא משבש את צמיחתו. Zcash, לעומת זאת, יכול לספק פרטיות מלאה בכל הנוגע לעסקאות.

זוהי פלטפורמת בלוקצ’יין קוד פתוח ונטולת הרשאות המשתמשת במהות של אפס הוכחת ידע. תהליך העסקה מוגן. אז הוא ימצא את הערך, השולח והנמען ב- blockchain.

הוא מפורסם גם בזכות הצגת zk-SNARKS ואחריו רבים הלכו בדרכו.

קרא עוד: מה זה זקש?

 • ING

ING הוא בנק בהולנד שהקים את בלוקצ’יין אפס הידע החדש שלהם. למרות שהם השיקו קצת גרסה שונה של מערכת ידע אפס נקראת אפס הוכחת טווח ידע. בזה, הם דורשים כוח חישוב פחות מאוד מהנדרש.

זה קשור ישירות למגזר הפיננסי כמו שווי משכנתא. תוכל להוכיח שיש לך את המשכורת לקבל משכנתא מבלי לחשוף את משכורתך.

נכון לעכשיו, זה קוד פתוח, אבל זה עושה דרך אתגר ניכר בפני חסימות פיננסיות אחרות.

 • PIVX

חברה זו רוצה לשנות את הדרכים האופייניות לכך שהעולם עובד. במערכת בה הכל נשלט ומנוהל על ידי אחרים, PIVX מתכוונת להציג מקום מפלט בטוח לדוחות הכספיים שלך. הם עובדים על אינטגרציה חדשה בה הם ילכו בעקבות הדוגמא אפס הוכחת הידע.

כאן הדבר היחיד שיהיה ציבורי הוא אישור הכסף שנשלח. כלומר, היית רואה שמישהו שלח כסף, אך הכתובת או כמות העיתוי יוסתרו. PIVX מבטיח קצב עסקאות מהיר יותר עם שילובו החדש עם הגברת הפרטיות.

 • Zcoin

החברה משתמשת בפרוטוקול Zerocoin על מנת לספק אבטחה נוספת ועסקה אנונימית לחלוטין. פרוטוקול Zerocoin עומד כמובן על פי הרעיון של אפס הוכחת ידע. למרות זאת, Zcoin מציע מדרגיות שרשתות בלוקצ’יין רבות חסרות.

כאן, בעזרת השימוש ב- Zcoin, תוכלו לשמור על זהותכם עד תום ועל מה שאתם מוציאים ברשת. זו דרך נהדרת להגן על הפטריות.

אבל אל תבלבלו אותם עם זקש. יש להם פרוטוקולים שונים ובהחלט לא מזלגות זה מזה.

ספקים בולטים

 • סטארקוואר

StarkWare היא חברה נהדרת נוספת המשתמשת בדוגמה אפס הוכחת הידע לטכנולוגיה במלואה. אבל נראה שהם מעקמים את פרוטוקול ה- SNARK האופייני. במקום SNARK, הם משתמשים בטכנולוגיית STARK.

StarkWare שואפת לשפר את בעיית הפרטיות וההרחבה של בלוקצ’יין באמצעות שיטת עסקאות שקופה. כיום הם מפתחים את התמיכה בחומרה ותוכנה כדי להבטיח תפוקה טובה יותר מהטכנולוגיה שלהם STARK.

טכנולוגיה חדשה זו תיפטר מבעיית האינפלציה הנסתרת, שתסיר את ההתקנה המהימנה. zkSTARK הוא ראשי התיבות של Zero Knowledge Scalable Transpent ARgument of Knowledge. עם זאת, למרות שהאינפלציה הנסתרת נעלמה, היא עדיין תהיה עמידה בקוונטים.

טכנולוגיית STARK חדשה זו עשויה להיות השלב הבא של SNARK.

 • QED-it

זהו אחד הסטארטאפים המשתמשים באפס הוכחת ידע בכדי לספק אבטחה. QED-it היא חברה ישראלית שמסוגלת לטפל בנתונים חסויים ללא עין של צד שלישי. אתה יכול להשתלב במערכת שלך לניהול נתונים טוב יותר.

חלק מהלקוחות הפופולריים שלהם כוללים את BNP Paribas ו- Deloitte. המטרה העיקרית היא לספק פרטיות למפעלים. בשנתיים האחרונות הם שיפרו את הפרויקט שלהם, ופיתחו מערכות SNARK חדשות שיכולות להתמודד עם כל סיטואציה.

חלק ממקרי השימוש בהם הם הערכת סיכונים בזמן אמת, שרשרת אספקה, ניהול נכסים, תחזוקה ניבוי ורבים נוספים.

פרק 8: היכן ניתן להשתמש ב- ZKP?

מקרי שימוש ב- ZKP או אפס הוכחות ידע צריכים להיות מסוגלים לעבוד עם הצפנה ומכשירים מהימנים. בהשוואה למכשירים אחרים נראה שהניידת היא הבחירה הנכונה כאן. הם מציעים סביבת זמן ריצה בטוחה בהשוואה לדפדפנים. עם זאת, זה עדיין לא מתוך סיכון.

אך השאלה העיקרית היא היכן תוכלו להשתמש באפס מקרי שימוש בהוכחת ידע?

 • מסרים

בהודעות הצפנה מקצה לקצה נחוצה. כדי שאף אחד לא יוכל לקרוא את ההודעות הפרטיות שלך בלי הלקוח עצמו. שני משתמשים צריכים לאמת את אמונם בשרת ולהיפך. מצד שני, ZKP מספק אמון מקצה לקצה מבלי לדלוף מידע נוסף. בעזרת ZKP, איש כבר לא יוכל לפרוץ את דרכם להודעה שלך.

זהו אחד ממקרי השימוש המוכיחים אפס.

 • אימות

אפס הוכחת ידע יכול לעזור להעביר מידע רגיש כמו מידע אימות עם אבטחה נוספת. כאן, ZKP יכול לשמור על ערוץ מאובטח עבור המשתמש לשימוש במידע האימות שלו מבלי לחשוף אותו. לפיכך, הוא יוכל להימנע ביעילות מדליפת נתונים.

 • שיתוף נתונים

שיתוף נתונים באינטרנט ללא עין של צד שלישי הוא קריטי במיוחד. כשאתה משתף משהו ברשת לא משנה עד כמה הם טוענים שהוא מגן, תמיד יש כמה סיכונים.

מישהו תמיד יכול לפרוץ או ליירט בין שיתוף מידע – זה המקום בו ZKP בהחלט יכול לעזור.

זהו עוד אחד נהדר מבין אפס מקרי השימוש בהוכחות.

 • אבטחה למידע רגיש (פרטי כרטיס אשראי)

מידע רגיש כמו הצהרות בנק או פרטי כרטיס אשראי זקוק לרמת הגנה נוספת. הבנק שומר על היסטוריית כרטיסי האשראי. עם זאת, כאשר אתה מבקש מהם את המידע, עליך לתקשר עם השרת שלהם.

למרות שבנקים עוברים קו מאובטח, עדיין היסטוריית כרטיסי האשראי רגישה הרבה יותר מהנתונים הממוצעים. במקרה זה, לא רק הצפנת המידע כולו כאחד אלא חסימות, הבנקים יכולים לספק אבטחה טובה יותר.

מכיוון שבנקים יטפלו רק בחסימות הדרושות מבלי לגעת בחסימות אחרות, ההיסטוריה שלך תקבל את הסכום הנכון של שכבת האבטחה. ו- ZKP יכול לספק את זה.

 • תיעוד מורכב

ZKP יכול להגביל כל משתמש מגישה לתיעוד מורכב שאינו מורשה לראות. מכיוון ש- ZKP מסוגל להצפין את הנתונים בגושים, יהיה עליכם לתפעל רק בלוקים מסוימים בכדי לתת גישה ולהגביל את הגישה למשתמשים אחרים..

בדרך זו, אנשים לא מורשים לא יוכלו לראות את המסמכים שלך.

 • הגנת אחסון

זה יכול לספק הגנה רבה יותר על כלי האחסון שלך. ZKP מצויד בפרוטוקול כדי להרחיק את ההאקרים. עם זאת, לא רק יחידת האחסון שלך אלא המידע בתוכה יהיה מוצפן. שלא לדבר על גם ערוץ הגישה יהיה מוגן יתר על המידה.

 • בקרת מערכת קבצים

ניתן להגן על כל מה שנמצא במערכת קבצים על ידי פרוטוקול הוכחת אפס ידע. הקבצים, המשתמשים ואפילו כל כניסה יכולים להיות בעלי שכבות אבטחה שונות. לכן, זה יכול להיות מקרה נהדר בעת הצורך.

ניתן להשתמש בכל המקרים האפסיים האלה לשימוש בהוכחת ידע בתרחישים אמיתיים.

קרא עוד: כיצד אפס הוכחות הידע משנות את בלוקצ’יין?

פרק 9: יישום אדריכלות הוכחת אפס ידע

לפני שאתה רוצה אפס יישום הוכחת ידע, עליך לדעת על מה הוא מסתמך.

תהליך עטיפת מפתח

ZKP מחלק זרם נתונים יחיד לבלוקים קטנים. כל אחד מהבלוקים מוצפן בנפרד. ביישום אפס הוכחת ידע, המפתח להצפנה יהיה על המשתמש בלבד, ועם זה הוא יוכל להצפין ולפענח את המידע.

ניהול הרשאות

המפתחות יאוחסנו במיכלים. אך אם משתמש מעוניין לשנות את מפתח האחסון, יהיה עליו להשוות את תג הבעלות שלו. אם הם יתאימו, אז הוא יוכל לשנות את זה, ואם הם לא יעשו זאת, זה יישאר ללא פגע.

בקשות שליטה

עליכם לוודא שאף אחד לא יכול פשוט להוסיף טקסטים במימוש אפס הוכחת הידע שלכם. מכיוון שהמשתמשים יוכלו לגשת אליו רק ברשת הבלוקצ’יין, עליך להמיר כל פעולה לפקודות API.

בדרך זו איש לא יוכל לעקוף את אמצעי האבטחה שלך.

מקלים על כל ההתקפות

הבלוקצ’יין אינו רשת מושלמת. גם אם זה מוריד את כמות ההתקפה, הוא לא נפטר ממנה לחלוטין. לכן, כאשר אתה משלב את ZKP במערכת, חבר אותו למדדים אחרים. בדרך זו תוכלו להיפטר מהמתקפות שנותרו שעלולות לפגוע ברשת. יישום אפס הוכחת ידע אכן מצריך שיטות אלה לעבוד כראוי.

האם מערכת הידע אפס חשובה?

הוכחת אפס ידע שהוסברה ללא ספק הוכיחה את עצמה כמסוגלת להתמודד עם עסקים ברמת הארגון. לא כולם אוהדים את מערכת הפנקסים הציבוריים שבה כולם יכולים לראות את העסקאות שלך. כן, אתה כן מקבל את האנונימיות בעזרת כתובות, אך עדיין, אנשים יכולים לעקוב אחר כתובות.

כמו כן, בכל הנוגע לאחסון מידע רגיש נוסף בלוקצ’יין אינו הרעיון הטוב ביותר. חברות עוסקות במידע פרטי רב, ופרוטוקול הפרטיות הקיים אינו מספיק.

אפס הוכחות ידע שהוסברו רק יכולות לשפר את הבלוקצ’יין, אבל זה יכול גם להיפטר מכל הנושאים השליליים. ארגונים רבים אינם מעוניינים בבלוקצ’יין למרות; זו המצאה יפה. אך בעזרת הסבר על הוכחת אפס ידע, כעת כל אחד יכול להתחיל להשתמש בו.

לכן, התשובה תהיה חיובית, מערכת אפס ידע היא ללא ספק גורם חשוב בנוגע לבלוקצ’יין.

פרק 10: מסקנה

בלוקצ’יין מגיע עם סט מעלות וחסרונות משלו. למרות שבתחילה זה נראה די מבטיח, אבל אכן יש בו הרבה מטען. תקלות אלה מאטות את צמיחתה של הטכנולוגיה הנפלאה הזו.

עם זאת, עם כניסתה של מערכת ידע אפס – האביר בשריון נוצץ, הדברים החלו להשתנות. עכשיו בלוקצ’יין יכול להיות הפלטפורמה המגנה במיוחד שכולם קיוו לה.

אם אתה מעוניין במושגי בלוק בסיסיים יותר כמו ZKP, קורס בלוקצ’יין ארגוני בסיסי בחינם זה יועיל.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map