בעיית מדרגיות בבלוקצ’יין וכמה פתרונות מבטיחים

בלוקצ’יין הוא מהפכני. אך מדרגיות של בלוקצ’יין היא בעיה משמעותית שעומדת בפנינו כיום. הוא לא יכול להתאים את עצמו לעומסי העבודה העצומים, וזה מרתיע. וזה איטי מטבעו.

בכל מקרה, אם משתמשים בו כראוי, זה יכול לחזק את אבטחת הנתונים ואת פרטיותם. וזה יכול לעזור במניעת גניבת זהות – בעיה מציקה ברחבי העולם. כמו כן, blockchain מאפשר תשלומים חוצי גבולות מהירים יותר, ומפחית באופן דרסטי את עלויות העסקה.

ושמענו שבלוקצ’יין כאן כדי להישאר. אם זה צריך להישאר, בלוקצ’יין אמור לזרז את עיבוד העסקה; לפחות, לרמה של רשת עיבוד תשלומי ויזה.

כאן נדון בבעיית מדרגיות של בלוקצ’יין תוך שמירה על המיקוד,

  1. ביטקוין – מטבע הקריפטו הראשון המצליח ביותר אי פעם
  2. את’ריום – פלטפורמת בלוקצ’יין המאפשרת יישומים מבוזרים וחוזים חכמים. אפילו אתה יכול ליצור מטבע קריפטוגרפי משלך על גבי אתריום; ומסיבה זו מתקיימות באתר Ethereum הצעות מטבע ראשוניות רבות, גרסת מטבעות חליפין של הנפקות.

מדוע בלוקצ’יין איטי?

כל אחד יכול לעשות כרייה. ורק בלוק אחד יכול להתפרסם בכל פעם. לאחר פרסום החסימה, כורים אחרים יבדקו זאת, וזה לוקח זמן.

בנוסף, הגודל המרבי של כל בלוק מוגבל. זהו חשש למדרגיות הבלוקצ’יין

הביטקוין נועד לפרסם בלוק אחד כל עשר דקות. יתר על כן, גודל הבלוק מוגבל ל- 1 מגהבייט. לכן, אם יש יותר עסקאות, עסקאות אלה חייבות להמתין עוד עשר דקות. כך שככל שהעסקאות רבות יותר, כך לוקח זמן לאשר אותן.

למרות הבעיה הזו, הכורים ינסו לכלול עסקאות עם עמלות גבוהות יותר – מכיוון שאין מגבלה על כמה אפשר לשלם בעמלות. לפיכך, עיכוב אלה עם עמלות נמוכות; כי כורים הם אלה שמקבלים דמי מעבר אלה. בשל כך, כאשר עסקאות מתרחשות בהיקף גבוה, יש לשלם עמלות גבוהות יותר לצורך אישור מהיר יותר. וזה לא הגיוני ש- Cryptocurrency יגבה עמלות נכבדות.

עם זאת, לאתרום יש זמן חסימה מהיר יותר. בממוצע חסימה אחת מתפרסמת כל 15 שניות. ואין בו מגבלת גודל בלוקים. בכל מקרה, יש מגבלה על עמלות העסקה המצטברות של כל בלוק. כלומר, הכורה יכול לכלול כמה שיותר עסקאות, בחסימה, כל עוד סך העמלות שהובאו על ידי עסקאות אלה לא יעלה על מגבלה מסוימת..

כזכור, את’ריום היא פלטפורמת בלוקצ’יין שלא רק שיש לה אתר מטבע מטבעות משלה (ETH) משלה, אלא מספר מטבעות קריפטוגרפיים אחרים, המכונים לעתים קרובות אסימונים או מטבעות, ויישומים מבוזרים. וכל פעולה שמבוצעת על ידי יישומים אלה עולה כסף מכיוון שכורים מספקים עבורם כוח מחשוב. בתורם, תשלומים אלה מתבצעים גם בעסקאות, ובכך מוסיפים יותר נפחים ממה שניתן לראות בביטקוין.

אפשר לומר שהוכחה לעבודה היא נושא שגורם לבעיית מדרגיות של בלוקצ’יין.

מהי הוכחה לעבודה?

כאשר נבנה חסימה עם עסקאות, על הכורה להוציא כמות מסוימת של כוח חישובי לפרסום החסימה. וזה בדרך כלל כרוך בפתרון בעיה מתמטית מורכבת.

כאשר הכורה פרסם חסום יחד עם הפתרון, אחרים יאמתו זאת. אף על פי שאימות הפתרון קל ומהיר מאוד. פתרון הבעיה אינו אלא הוכחה לעבודה – שכן הכורה מוכיח שהוא ביצע את העבודה.

כמות ההספק שצריך להוציא תלויה בכוח החישוב הכולל הזמין ברשת.

הוכחת עבודה היא דרך מצוינת לשמור על הבלוקצ’יין בריא ומבוזר. עם זאת, זה גם מכשול לעבד עסקאות מהר יותר.

תפסיק עם זה. מה זה ביזור?

הפדרל ריזרב שולט בדולר האמריקני. אתה יכול לשאול משהו אם הם רוצים להדפיס יותר דולר? לא, אין לך סיכוי. עם זאת, הדבר תקף גם לרוב המובהק של הבנקים המרכזיים בכל רחבי העולם השולטים במטבעות פיאטיים. וגופים אלה מערבים את הציבור פחות בקבלת ההחלטות שלהם; ולפעמים האינטרסים שלהם לא יהיו זהים לאינטרסים הציבוריים.

ביזור הוא הפצת שליטה לאנשים המשתתפים במערכת במקום שאנשים מעטים שולטים בתפעול ובקבלת ההחלטות. זו אחת הסיבות שיותר ויותר אנשים משתמשים במטבעות קריפטוגרפיים. במערכת האקולוגית הנוכחית של בלוקצ’יין, אם יותר אנשים מצטרפים לרשת, כך גדלה בעיית המדרגיות של הבלוקצ’יין.

2 פתרונות לשיפור מדרגיות הבלוקצ’יין

עברו רק עשר שנים מאז המצאת הבלוקצ’יין. והרבה חוקרים עובדים על מנת להפוך את הבלוקצ’יין למהיר יותר.

כאן נדון בכמה התפתחויות מרגשות העוסקות בבעיית מדרגיות של בלוקצ’יין.

1. ערוצי תשלום

במקום להזין כל עסקה בבלוקצ’יין, ייפתח ערוץ תשלומים בין קבוצת גופים. ניתן לפתוח כל מספר ערוצים בין גופי הרשת – משתמשים, סוחרים וכורים. וניתן לערוך ערוץ בכל רגע.

רק פתיחה וסגירה של ערוץ תשלומים יצוינו בבלוקצ’יין.

בואו ניקח דוגמא כדי לראות איך זה עובד.

ישנם חמישה אנשים ברשת: אליס, בוב, צ’רלי, דיוויד ואלן.

אליס ובוב פתחו ערוץ תשלומים ביניהם. לאליס יש 5 דולר, ולבוב 30 דולר. 35 הדולרים האלה נמצאים כעת בכספת. הכספת נוצרת עם פתיחת הערוץ.

כשבוב רוצה לשלוח 5 דולר לאליס, במקום להעביר ישירות את הכסף, הבעלות על הכסף משתנה. הכסף פשוט נשאר בכספת. כאשר ערוץ התשלומים נסגר, הכספת נפתחת. ובוב יקבל 25 כפי שעשה העברה של 5 דולר. אליס תקבל 10 דולר.

אבל, איך יכולה אליס לשלוח כסף לדייויד או אלן?

ישנן שתי דרכים.

  1. אליס פותחת ערוץ תשלומים חדש עם דייוויד ואלן.
  2. אחרת, נניח שלדיוויד ואלן כבר נפתח ערוץ עם צ’רלי. יתר על כן, לצ’רלי ובוב נפתח ביניהם ערוץ תשלומים. כאן, ערוץ התשלומים משוחח ביניהם. כעת, העסקה של אליס לדייויד ואלן, ראשונה, מגיעה לבוב, ואז בוב מעביר אותה לצ’רלי. לבסוף, צ’רלי ישלח את הכסף לדיוויד ואלן.

ככל שיותר ערוצי תשלומים זמינים, כך רשת התשלומים הופכת מהר יותר. וציין עסקאות בבלוקצ’יין הופך פחות שכיח. לכן, פחות עסקאות בבלוקצ’יין. לפיכך, מה שהופך את עיבוד העסקה לברק מהיר.

במקרה של ביטקוין קוראים למערכת זו רשת ברקים. ובשביל את’ריום, זה רשת Raiden. תפיסת הליבה זהה בשתי היישומים.

2. השבחה למדרגיות בלוקצ’יין

בשבירה מחולקים הכורים למספר קבוצות (רסיסים) ואז לכל קבוצה תינתן עסקאות שונות לעיבוד. כל קבוצה עובדת בנפרד כדי לפרסם בלוק אחד בכל אחת בו זמנית.

מאחר שמתפרסמים תדיר יותר חסימות, תהליך אימות העסקה מואץ.

יתר על כן, רסיסים אלה מדברים זה עם זה לעיתים קרובות כך שלא תהיה עסקת הוצאה כפולה שמקבלת אות ירוק.

כך עשויה להתרחש עסקה של הוצאה כפולה.

לאליס יש 10 דולר. והיא שולחת 10 דולר לבוב. Shard1 מקבל הודעה לאימות העסקה הזו.

מיד אליס שוב שולחת צ’רלי עסקה מזויפת של 10 דולר למרות שאין לה כסף. זה אפשרי מכיוון שארד 1 עדיין לא מאמת את העסקה של אליס לבוב – כלומר, בוב לא קיבל את הכסף. וזה לא חוקי כיוון שאליס מוציאה יותר ממה שהיא, בלי אוויר.

כעת, שארד 2 מקבל את העסקה של אליס לצ’רלי.

אם כורים מ- Shard1 ו- Shard2 לא מדברים ביניהם לעיתים קרובות, שניהם עשויים לאשר את שתי העסקאות. וזה מפר את כללי מערכת הכסף. לכן, הרסיסים חייבים להמשיך לתקשר לעתים קרובות כדי למנוע עסקאות גרועות.

עם זאת, בעיה זו מטופלת טוב יותר כאשר קיימים חוזים חכמים – תוכניות לביצוע עצמי.

חוזה חכם יידע כמה איזון יש לאליס. כאשר היא שולחת עסקה, החוזה החכם ימנע מאליס באופן אוטומטי לשלוח את העסקה השנייה המזויפת. וזה לעולם לא יגיע עד שרד 2.

פיתרון נוסף להרחבת dApps מבוססי אתריום הוא פלזמה. תוכל לקרוא פרטים נוספים במדריך האחרון שלנו: מהי פלזמה של אתריום? איך זה יכול להגדיל את אתריום?.

סיכום

ערוצי תשלומים ושיתוף הם הפתרונות המבטיחים לטיפול במדרגיות הבלוקצ’יין. ואלה במחקר ופיתוח פעילים. ואלה רק קצה הקרחון. אבל רוב הפתרונות שם עדיין לא בשלים. ברגע שמביאים פיתרון לבלוקצ’יין, רק אנחנו יכולים להעריך עד כמה הם עוזרים להתמקד.

המשך להחזיק אצבעות. אני מקווה שלבלוקצ’יין יהיו ימים מהירים יותר.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map