מהם חוזים ריקרדיאניים? מדריך מקיף

החוזים החדשים של EOS Ricardian והכנסת סוג חדש של הסכם דיגיטלי עוררו גבות רבות כמו גם עניין בנושא. בואו לבדוק כיצד הטכנולוגיה הזו עובדת ומה היתרונות האפשריים.

לאחרונה, כמה טכנולוגיות מבוססות בלוקצ’יין החלו לתמוך בחוזים בריקרדיאן. לדוגמה, Block.One טענו כי הם עובדים על תמיכה בחוזים של ריקארדיאן.

אלו מאיתנו שיש להם את הידע הבסיסי של בלוקצ’יין כבר יודעים על חוזים חכמים. אבל עכשיו זה הזמן ללמוד עוד על החוזה הריקרדיאני. במאמר זה נתמקד בסוג חדש של חוזים שהוצגו לאחרונה לבלוקצ’יין יחד עם סעיפי ריקארדיאן. אנו גם נציג חוזה ריקארדיאן מבוסס את’ריום מכיוון שהרעיון חדש יחסית לבלוקצ’יין.

הירשם עכשיו:קורס בלוקצ’יין חינם

מהם חוזים ריקארדיאניים?

חוזה ריקארדיאן הוא חוזה חוקי שהוצג לראשונה בשנת 1995 על ידי מתכנת ידוע, איאן גריג. הרעיון הוא כעת גם חלק מבלוקצ’יין. הנה ההגדרה הבסיסית:

“זוהי סוג של מסמכים דיגיטליים הפועלים כהסכם בין שני צדדים בתנאים והתנאים לאינטראקציה בין הצדדים המוסכמים.”

מה שמייחד אותו הוא – הוא חתום ומאומת בקריפטוגרפיה. גם כאשר מדובר במסמך דיגיטלי, הוא זמין בטקסט קריא לאדם שקל להבין אותו גם לאנשים (ולא רק לעורכי דין). זהו הסכם משפטי ייחודי או מסמך הניתן לקריאה גם עבור תוכנות מחשב וגם עבור בני אדם.

במילים פשוטות, יש לו שני חלקים או משרת שתי מטרות. ראשית, מדובר בחוזה משפטי קל לקריאה בין שני צדדים או יותר. עורך הדין שלך יכול להבין את זה בקלות, ואפילו אתה יכול לקרוא את זה ולהבין את תנאי הליבה של החוזה.

שנית, זהו גם חוזה קריא במכונה. עם פלטפורמות בלוקצ’יין, כעת ניתן לחתום על חוזים אלה, לחתום עליהם וניתן לשמור אותם על הבלוקצ’יין.

בסך הכל, חוזים ריקרדיאנים ממזגים חוזים משפטיים עם טכנולוגיה, טכנולוגיית בלוקצ’יין ליתר דיוק. הם מחייבים את הצדדים להסכם משפטי לפני ביצוע הפעולות ברשת הבלוקצ’יין.

חוזים ריקרדיאניים

ההיסטוריה מאחורי חוזים ריקרדיאנים

למרות שחוזי ריקארדיאן הם משהו חדש לבלוקצ’יין, אך מדובר במושגים בני שלושה עשורים. חוזה הריקרדיאן אינו המונח המודרני היחיד הקשור לבלוקצ’יין שהוצג בשנות התשעים.

רעיונות רבים שיושמו לאחרונה כמו חוזים חכמים והוכחת עבודה הוצגו גם הם באותו זמן אך יושמו מאוחר יותר כאשר בלוקצ’יין נכנס למיינסטרים..

איאן גריג: האיש שמאחורי החוזים הריקרדיאנים

בתחילה הוצגו חוזים בריקרדיאן כחלק ממערכת התשלומים של ריקרדו בשנת 1995. איאן גריג, שהיה האיש שעומד מאחורי סוג חדש זה של מסמך משפטי, נחשב לאחד מחלוצי הקריפטוגרפיה הפיננסית..

הדבר המעניין הוא שכשהוא פיתח חוזים ריקרדיאנים הוא עדיין היה בבית הספר. זו הסיבה שאנשים מכנים גם את החוזה הריקארדיאני הזה של איאן גריג.

כל מי שיכול לקרוא את עבודותיו יכול להבין שהוא הקדים את זמנו. הוא פיתח רעיון מעניין לדיגיטציה של חוזה משפטי או כל מכשיר או נכס פיננסי.

עם זאת, בשנות ה -90 הטכנולוגיה המתאימה ליישום רעיונותיו בהתאם לכשרונן לא הייתה זמינה. אך מגבלה זו אינה עוד לאחר מכן הופעתה של טכנולוגיית הבלוקצ’יין.

הוא עובד גם כשותף ב- Block.One, אחת הספקיות המובילות של פתרונות בלוקצ’יין בעלי ביצועים גבוהים בעולם. זו גם אותה חברה שהציגה את הרעיון של חוזים ריקארדיאנים לבלוקצ’יין, שנקרא גם חוזה ריקרדיאן..

Blockchain גם עשה דרך ארוכה לפני שהפך פופולרי. עיין בהיסטוריה של טכנולוגיית הבלוקצ’יין כדי ללמוד עוד על כך.

איך עובדים חוזים ברקארדיאן?

חוזים ריקרדיאניים הם בעיקרם חוזה משפטי הקריא על ידי האדם בין שני הצדדים. אתה יכול להשתמש בהסכם זה בבית המשפט של החוק שכן הם מחייבים אותך ואת הצד השני בהסכם משפטי. יתכן שתזדקק לעורכי דין כדי ליצור את ההסכם המשפטי בפועל, שלאחריו שני הצדדים יכולים לקרוא, להבין, להסכים ולחתום על המסמך. רק לאחר מכן תוכלו לבצע דיגיטציה או חשיכה כדי שתוכל להשתמש בה על ידי התוכנה להפעלה בפלטפורמת הבלוקצ’יין.

לתוקף החוזה החוקי, מנפיק יכול ליצור מסגרת משפטית. שני הצדדים או המחזיקים ממלאים את אותה מסגרת משפטית ומסכימים עליה על ידי חתימה עליה.

זכור, חוזים ריקרדיאניים הם סוג של חוזים חכמים או השתמש בקוד המשמש בחוזים חכמים. הם גם חוזים חיים שניתן לשנות לאחר ביצוע האירוע.

לדוגמא, במקרה של חוזה שעניינו קנייה ומכירה של רכב בין שני הצדדים, סעיף אחד יכול להיות לגבי פנייה לרשות שתוכל לאשר אם המוכר הוא הבעלים של הרכב בפועל. ברגע שיש לך את המידע, אתה יכול להוסיף אותו לחוזה הריקרדיאני, וליצור גרסה חדשה של החוזה.

בדרך זו, חוזה ריקרדיאן מבצע אירועים שונים ועובר למסקנה הגיונית על בסיס התוצאה של כל אירוע.

 • התייחסות ל- Hash

לאחר הכנת החוזה, הוא נחתם דיגיטלית, והחוזה מוסכם להתייחס לחשיש החוזה. לדוגמא, אם מתרחשת עסקה פיננסית במסגרת ההסכם, העסקה תחול על הגיבוב של אותו חוזה, לצד גורמים משלמים..

 • חתימה נסתרת

חוזים בריקארדיאן משתמשים גם בחתימות נסתרות כדי להבטיח את התהליך. חתימת החוזים מתבצעת באמצעות מפתחות פרטיים. מאוחר יותר, חשיש ההסכם משמש לצירוף אותה חתימה נסתרת לחוזה.

קרא גם: איך עובד בלוקצ’יין?

מה ההבדל בין חוזים חכמים לחוזים ריקרדיאניים?

Blockchain משתמשת בצורה עיקרית נוספת של חוזה דיגיטלי, המכונה Smart Contracts. אז במה חוזים אלה של ריקארדיאן שונים ממה שחוזים חכמים כבר בשימוש? בואו לחקור את ההבדלים בפירוט.

חוזים חכמים

בדיוק כמו חוזי ריקארדיאן עליהם דנו קודם, חוזים חכמים הם גם חוזים הניתנים לקריאה במכונה, או שאתה יכול לומר, סט הוראות השולטות ומכוונות את הפעולות והאירועים הקרובים.

בתעשיית הבלוקצ’יין, חוזים חכמים משמשים כחוזים למתן אמון במהלך חילופי דברים. אתה יכול להשתמש בחוזים אלה להחלפת כסף, מניות, נכסים ונכסים אחרים באינטרנט. אתה יכול לעשות זאת על ידי הגדרת התחייבויות בין שני צדדים וביצוען באמצעות קוד מחשב.

הם חלק מהותי בתהליך ברשת הבלוקצ’יין שבה הצדדים נשארים אנונימיים.

אלה מאפייני הליבה של חוזה חכם:

 • מבצע בכוחות עצמו על פי ההוראות המופיעות בקוד המחשב
 • אימות עצמי ואכיפה אוטומטית
 • בלתי ניתן לשינוי, מה שאומר שאתה לא יכול לערוך את התנאים
 • חיסכון עלויות

הבעיה היחידה עם חוזים חכמים היא שהם אינם הסכמים מחייבים מבחינה משפטית, ולכן, אם משהו משתבש, קשה להוכיח משפט נגד הונאה או הונאה בבית המשפט כיוון שזה לא הסכם משפטי מחייב.

ההבדל המרכזי השני הוא שאינו קריא גם על ידי האדם. זה רק קוד, אבל חוזים של ריקארדיאן ניתנים לקריאה על ידי בני אדם וגם מכונות.

רוצה לדעת יותר על חוזים חכמים? עיין במדריך האולטימטיבי בנושא חוזים חכמים כבר עכשיו!

חוזה ריקרדיאן

מצד שני, חוזים בריקרדיאן מתארים את הכוונות כמו גם פעולות המבוססות על ההסכם המשפטי שיתקיים בעתיד..

ההבדל המהותי בין שני החוזים בפלטפורמות הבלוקצ’יין הוא סוג ההסכם. האחד (חוזי ריקרדיאן) מתעד את ההסכם בין מספר צדדים, ואילו השני (חוזים חכמים) מבצע את כל מה שמוגדר בהסכם כפעולות.

חוזה ריקרדיאן הוא חוזה תקף מבחינה חוקית, ואילו חוזים חכמים אינם. זה הופך חוזה משפטי לקריאה אנושית לקוד קריא במכונה שניתן לבצע על ידי התוכנה.

במילים פשוטות, חוזים חכמים אוטומטיים את הפעולות ביישום בלוקצ’יין. עם זאת, יש להם גם מגבלות מסוימות, מכיוון שלא תוכלו לקבל מושג ברור לגבי המתרחש בהמשך בתרחישים רבים. במקרה כזה, אינך יכול להשתמש בחוזים חכמים לאוטומציה של משהו שאינך בטוח בו.

במקרה כזה, אם מתרחש אירוע שאינו מתוכנן בהוראות המופיעות בחוזים החכמים, הוא עלול לגרום לבעיה משמעותית. מכיוון שלחוזה חכם אין גם שום מסגרת משפטית שיכולה להגדיר כיצד להתקדם באירוע כזה, זה פשוט לא עובד במקרים כאלה. אתה יכול גם לומר, לחוזים חכמים אין יכולת להתפתח סביב תרחישים כאלה בהיעדר מסגרת חוקית.

להלן מאפייני הליבה של חוזי הריקרדיאן:

 • זמין בצורה להדפסה וניתוח אנושי
 • התוכנית ניתנת לניתוח עם כל הצורות המקבילות מבחינת המניפסט
 • חתום על ידי המנפיק ושני הצדדים

חוזים חכמים נגד. חוזים ריקרדיאנים: טבלת השוואה

להלן טבלת השוואה מהירה של חוזים ריקרדיאנים לעומת חוזים חכמים:

חוזה חכם ריקרדיאן
מַטָרָה לבצע את תנאי ההסכם רשום את תנאי ההסכם כמסמך משפטי
זְרִימָה אוטומט פעולות ביישומים מבוססי בלוקצ’יין זה יכול גם להפוך את הפעולות לאוטומטיות ליישומים מבוססי בלוקצ’יין
תוֹקֶף זה לא מסמך משפטי מחייב זהו מסמך או הסכם מחייב מבחינה משפטית
צדדיות הם לא יכולים להיות חוזים ריקרדים כל חוזה ריקארדיאני יכול להיות גם חוזה חכם
קְרִיאוּת חוזים חכמים ניתנים לקריאה במכונה אך לא בהכרח לקריאה אנושית חוזים ריקרדיאניים ניתנים לקריאה במכונה וגם לקריאה אנושית

חוזים חכמים של ריקארדיאן: הכניסו בהירות לחוזים שאתה יוצר

זה בדיוק המקום בו נכנסים חוזי ריקרדיאן. זה מוסיף לכוונות ומביא בהירות לפעולות על ידי הוספת מסגרת חוקית לחוזה. הוא מגדיר את כוונות החוזה ועונה על שאלות רבות שנותרו ללא מענה על ידי חוזים חכמים.

לדוגמא, הוא עונה מה לעשות אם יש השלכות ישות של פעולה? הוא מגדיר את היקף החוזה. זה מתאר גם את הצדדים המעורבים ואת נציגיהם, אם בכלל.

והכי חשוב, חוזים ריקרדיאניים מגדירים את התקנות במונחים משפטיים שניתן להשתמש בהן לפתרון הסכסוך.

לפני החוזים בריקרדיאן, מניעת הונאות וסכסוכים לא הייתה קלה בתעשיית הקריפטו. חוזים ריקרדיאניים מאפשרים ביטחון רב יותר למשתתפים שרוצים להשקיע או להשתמש בטכנולוגיית הבלוקצ’יין.

בנוסף, ניתן להשתמש בחוזים ריקרדיאניים כדי להוסיף אותנטיות לתהליך מכירת או רכישת נכס באינטרנט או ברשת הבלוקצ’יין. חוזים ריקרדיאניים יכולים להגדיר במונחים משפטיים מה אתה קונה או מוכר, ובאילו תנאים משפטיים, מי הם המשתתפים, ומידע משפטי נוסף על הבורסה.

במילים פשוטות, חוזים חכמים, כאשר הם מוזגים עם חוזים ריקרדיאניים, יכולים לספק תהליך חזק ובטוח למסחר באינטרנט.

במקרה כזה, זה הופך לחוזה חכם ריקרדיאני. כמו כן, חוזה ריקרדיאן יכול לפעול ולעשות את אותו הדבר כמו חוזה חכם, מכיוון שאתה יכול להגדיר הן תנאים משפטיים והן הוראות לביצוע כקוד, אך חוזה חכם אינו יכול לשמש כחוזה ריקרדיאני..

ללא מחשבה על מודל עסקי תקין, קשה להשתמש בבלוקצ’יין כמנוף. בדוק את אסטרטגיית יישום הבלוקצ’יין האולטימטיבית שלנו למידע נוסף על פיתוח בלוקצ’יין.

איזה מידע הוא מכיל?

כל מה שניתן לתכנת להגדרת חוזה משפטי בין מספר גורמים, כמו גם להוראות שניתן להשתמש בהן לביצוע אירוע או פעולה, יכול להיות חלק מחוזי ריקארדיאן..

חלקים מהותיים מההסכם שהוא עשוי לכלול כוללים:

 • מסיבות

כמה צדדים מעורבים? מי הצדדים שעושים את ההסכם הזה? מי הנציגים שלהם?

 • אלמנט בזמן

מה תוקפו של החוזה? האם זה ישים לתקופה מוגבלת או לנצח? מה הוא מגדיר במונחי זמן? למשל, צריך להגיע לעסקה תוך שלושה חודשים, או שהחוזה יתבטל.

 • הוספת חריגים לאפשרויות שונות

למשל, מה קורה כשאחד הצדדים נפטר? או חריגים דומים.

 • תנאים

אתה יכול להוסיף כל כמה וכמה תנאים ואם / אז סעיפים שאתה רוצה.

האם הם מאובטחים?

כן הם כן. חוזים ריקרדיאנים מאובטחים מאוד מכיוון שהם משתמשים בחתימה קריפטוגרפית. לכל מסמך בחוזה יש זיהוי ייחודי על ידי החשיש שלו.

מה זה אומר? המשמעות היא שברגע שמוסכם על שני הצדדים והופך לצורה הקריאה במכונה, אי אפשר לאיש לשנות באופן שרירותי את ההסכם המשפטי..

זה גם מציע הגנה מפני טקטיקה נפוצה בהסכמים משפטיים הנקראים צפרדע רותחת. על פי הסכמים משפטיים מסורתיים, מנפיק עם היד העליונה ממשיך לשנות את התנאים בהסכם במהלך הביצוע. זה לא אפשרי עם החוזים הריקרדיאניים.

כדי לחתום על חוזים של ריקארדיאן, אתה יכול להשתמש במפתחות פרטיים. כשמוסיפים את החתימה של מנפיק החוזה למסמך, זה יוצר הסכם קריא ומחייב לגבי המידע המתואר במסמך. ניתן גם לעקוב אחר הצדדים המעורבים בעזרת המפתח הפרטי ולשאת עליהם באחריות.

היתרונות של חוזים ריקרדיאניים

חוזים של ריקארדיאן הפכו כמה אפשרויות חדשות למציאות ברשתות הבלוקצ’יין. חלק מהיישומים שלה כמו גם היתרונות כוללים:

 • לראשונה זה מאפשר העברה נכסית פיזית הניתנת לאכיפה באופן חוקי וכן זכויות ברשת הבלוקצ’יין, מה שלא היה אפשרי בחוזים חכמים. כאשר נעשה שימוש גם בחוזים חכמים לאותה מטרה, אך הם אינם יכולים לאכוף את ההעברה באופן חוקי.
 • חוזים בריקארדיאן יכולים לחסוך מאמץ, עלויות וזמן שעשוי להיות לכם להשקיע כשמתגלע סכסוך. החוזים המשפטיים הניתנים לקריאה במכונה אינם פתוחים לכל פרשנות שהיא החיסרון העיקרי של חוזים משפטיים הניתנים לקריאה על ידי אדם. עורכי דין יכולים לפרש את התוכן על פי רצונם, מה שעלול לגרום לסכסוך.
 • חוזים ריקרדיאנים הם צעד משמעותי קדימה בהוספת שקיפות רבה יותר לרשת הבלוקצ’יין.

Blockchain מגיע עם חלק נכבד מההטבות שלו. למד עוד מהמדריך שלנו על היתרונות של טכנולוגיית הבלוקצ’יין.

סוגיות של חוזים ריקרדיאניים

מכיוון שעדיין בימים הראשונים לחוזים הריקרדיאנים, יש דברים שעדיין זקוקים לתשובות או לבהירות רבה יותר. למשל, מי יאכוף את חוזי הריקרדיאן? זו עדיין שאלה ללא מענה כיצד ניתן לשלב בוררות במערכת האקולוגית של EOS. באופן דומה, כיצד משתמשים יכולים להגיש תביעות?

עם זאת, חוזים של ריקארדיאן מבוססים על חוזים משפטיים שהוגדרו מראש ומוסכמים מראש. פירושו מוסכם מראש ומחייב מבחינה משפטית כאשר יגיע הזמן, תוכל לייצר אותם לשופטים בבית המשפט. חוזה ריקרדיאן יכול לפחות לתת לפוסקים להחליט על הכוונה המקורית כמו גם על ההתחייבויות.

מצד שני, הטכנולוגיה עדיין נמצאת בשלב הפיתוח המלא. המסגרת המשפטית הסובבת סביב חוזים ריקרדיאנים עדיין בפיגור ככל שאנו מבקשים יותר בהירות.

יישומים שוטפים של חוזה זה

כן, יש כמה דוגמאות לחוזה ריקרדיאני. אחת הדוגמאות העיקריות של חוזה ריקרדיאן היא OpenBazaar. כפי שהשם משקף, זהו שוק מקוון פתוח בו תוכלו לקנות ולמכור כל דבר. פלטפורמה זו משתמשת כיום בחוזי ריקרדיאן כאשר שני הצדדים מחליפים סחורה ככלי עיקרי למעקב אחר אחריות הצדדים.

אז איך זה עובד? ובכן, בכל פעם ששני צדדים מבצעים חילופי דברים על הפלטפורמה, זה יוצר חוזה ריקארדיאני. זה עוקב אחר הלגיטימיות של החוזה החוקי שמסכים כמה צדדים עליו וחותם להמשיך הלאה.

זה הופך את הפלטפורמה לבטוחה מאוד עבור המשתמשים. למה? מכיוון שבמקרה של הונאה או הפרת חוזה, צד אחד יכול להחזיק מסמך משפטי ותיעוד בבית המשפט..

זו הסיבה שחוזים בריקארדיאן יכולים להיות מקרי שימוש גדולים בתעשיית המסחר האלקטרוני, מה שמוסיף שכבת אבטחה נוספת למשתמשים..

קרא עוד:50 החברות המובילות ביותר המשתמשות בטכנולוגיית Blockchain

עתידם של חוזים ריקרדיאנים

ניתן ליישם חוזי ריקארדיאן במספר רב של מקרים, אפילו יותר מאשר חוזים חכמים. בדרך כלל, חוזים חכמים משמשים בעיקר לעסקאות פיננסיות בבלוקצ’יין. עם זאת, אין הגבלה על מקרי השימוש בחוזים ריקרדיאניים, ותוכלו להשתמש בהם גם ליישומים אחרים שאינם עסקאות פיננסיות..

מכיוון שחוזה ריקרדיאני קובע את האחריות או, מבחינה משפטית, את האחריות של צד אחד בעת סחר עם צד אחר, היישומים הם עצומים. זו הסיבה שרוב המומחים מאמינים כי השימוש בחוזי ריקרדיאן ב- EOS יעבור למיינסטרים רק בזמן הקרוב.

חוזים של ריקארדיאן יכולים להפוך לחלק חשוב מההסכמים בנושא בלוקצ’יין ויכולים להחליף חוזים חכמים, מכיוון שהם יכולים לשמש גם כחוזה חכם במקביל..

כלומר, הם יכולים להגדיר את כוונות הצדדים, לחייב אותם באופן חוקי בחוזה, וגם לבצע את ההוראות על פי התנאים המוסכמים. זה רק הופך את עסקאות הבלוקצ’יין למסחר לטובות יותר, מאובטחות ושקופות יותר.

עדיין מדובר בימים הראשונים לחוזים של ריקרדיאן מכיוון שהשימוש בחוזים אלה הוא חדש. לאחרונה הם הפכו לחלק מהמערכת האקולוגית של EOS. עם זאת, כאשר הבלוקצ’יין מתפתח יחד עם חוזים ריקרדיאנים, נוכל לקבל תמונה טובה יותר של העתיד בחודשים הקרובים..

הירשם עכשיו: קורס מוסמך לבלוקצ’יין מקצועי (CEBP)

מילים אחרונות

לסיכום מה שדנו בו עד כה, חוזים של ריקארדיאן הם סוג חדש ועוצמתי של קוד שיכול להשפיע משמעותית על הסחר ברשת הבלוקצ’יין, מה שהופך את התהליך לבטוח יותר..

זה מיישר את ההסכם והתנאים החוקיים כחוזה עם קוד קריא למכונה לביצוע ברשת הבלוקצ’יין. למרות שמדובר ברעיון בן עשרות שנים, אך טכנולוגיית הבלוקצ’יין מאפשרת להפיק ממנו את המיטב. Blockchain מאפשר לנו לאשר חוזים אלה, לאבטח אותם ברשת blockchain ולשמור על התייחסות מלאה לעניין.

זה יכול להוסיף בהירות רבה יותר לחוזים המשפטיים בין צדדים מרובים ויכול לחסוך זמן, עלות ומאמץ מכיוון שהוא מבטל את הסיכויים לסכסוכים. כאשר הם ממוזגים עם חוזים חכמים, הם יכולים גם להפעיל פונקציונליות ופעולות.

אם אתה רק טירון שרוצה לקבל מידע נוסף על חוזים חכמים מבוססי בלוקצ’יין וכיצד הם עובדים, אנו ממליצים לבדוק את מדריך הבלוקצ’יין החינמי שלנו..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map