המדריך למתחילים: מפתח פרטי לעומת מפתח ציבורי – איך הם עובדים?

היום, נעבור השוואה פשוטה של ​​מפתח פרטי מול מפתח ציבורי. לאחר שתבין את ההבדל, תוכל להבין נכון כיצד פועל מטבע החוץ.

כשמדובר בבלוקצ’יין או מטבעות קריפטוגרפיים באופן כללי, היית צריך לשמוע על מפתחות פרטיים וציבוריים. הם חלק בלתי נפרד מכל בלוקצ’יין. בלי אלה כל הרעיון ייפול. אז הם כן? בואו נתחיל.

מפתח פרטי לעומת מפתח ציבורי

לפני שנכנס לעומק ההשוואה, ראשית עלינו להבין כל אחד מהם. בקריפטוגרפיה ובאלגוריתם הצפנה יש תמיד שני מקשים או יותר המשויכים אליו. הם מפתחות פרטיים וציבוריים.

מהו מפתח פרטי?

מפתח פרטי הוא מפתח סודי המשמש להצפנת ופענוח הודעות. משתמשים בו עם המפתח הציבורי. זה צריך להישמר פרטי, כל הזמן, ולעולם לא צריך לשתף אותו עם אף אחד.

בקריפטו, מפתחות פרטיים משמשים ארנקים כדי להגן על הנכס שלו. מכיוון שלא ניתן להפוך מהונדסים מפתחות פרטיים, הם מגנים על הנכס שלך ללא כל פשרה כלשהי.

לדוגמא, בארנק הביטקוין יש מפתח פרטי המשויך אליו. כשאתה יוצר ארנק חדש, נוצר יחד איתו מפתח פרטי וגם מפתח ציבורי. לאחר שתקבל את זה, עליך לגבות את המפתח הפרטי שלך למקום בטוח.

פתק: אם תאבד את המפתח הפרטי שלך, לא תוכל לגשת לארנק שלך או לכספיו. תמיד מומלץ לגבות את זה על ידי רישום ביומן פרטי או הדפסתו.

מהו מפתח ציבורי?

לעומת זאת, מפתח ציבורי משמש רק להצפנת ההודעה. ניתן לשלוח אותו לאנשים אחרים למטרות הצפנה. ברגע ששולח מצפין הודעה באמצעות המפתח הציבורי שלך, אתה יכול לבטל את נעילה רק באמצעות המפתח הפרטי שלך.

כדי להבין כיצד פועלים המפתחות הללו, בואו נסתכל על שני סוגים של סוגי הצפנה.

הצפנה אסימטרית

הצפנה אסימטרית עובדת על ידי יצירת זוג מפתחות פרטיים / ציבוריים. זהו אלגוריתם הצפנה המאפשר לך לשלוח הודעות. באלגוריתם זה לא ניתן לנחש מפתח פרטי מהמפתח הציבורי.

חתימות דיגיטליות משמשות לשיתוף מפתח ציבורי. המפתח הפרטי, לעומת זאת, נשמר בבטחה בתוכנה באמצעות הצפנה.

הצפנה סימטרית

הצפנה סימטרית פועלת רק על מפתחות פרטיים. זה מאוד שימושי להצפנת נתונים בשרת.

הצפנה סימטרית ואסימטרית יכולים לעבוד יחד. לדוגמא, נעשה שימוש בהצפנה אסימטרית למשלוח מפתחות פרטיים דרך הרשת. לאחר שהוא מגיע ליעדו, ניתן להשתמש במפתחות הפרטיים לפענוח והצפנת נתונים. המפתח הפרטי נשאר בטוח מכיוון שהוא נשלח באמצעות הצפנה אסימטרית.

אז איך זה עובד?

כל התהליך מתחיל כאשר מישהו מחליט לשלוח לך מטבע על בלוקצ’יין. כמשתמש, יש לך גישה רק למפתח הפרטי שלך ולמפתח הציבורי שלך. המקשים הם רצף ארוך של מספרים שלמים ואותיות. בואו נסתכל על מפתח ההצפנה 512 סיביות.

KaPdSgVkYp2s5v8y / B? E (H + MbQeThWmZq4t6w9z $ C&ו)[מוגן בדוא”ל]!מוֹדָעָה

המפתח נוצר באופן אקראי מ- מחולל מפתח הצפנה.

לאחר ביצוע עסקה, הבלוקצ’יין מייצר חתימה כדי להבטיח שהעסקה תתנהל בצורה חלקה עם כל שינוי או הוצאה כפולה. לאחר מכן החתימה משמשת לאישור העסקה.

הצפנת מפתח ציבורי

קרדיט תמונה: ויקיפדיה

כיצד נוצרים המפתח הציבורי והכתובת

המפתח הציבורי נוצר גם באמצעות המפתח הפרטי. המפתח הציבורי עובר אז פונקציית חשיש חד כיוונית אשר בתורו מייצרת את הכתובת הציבורית שלך. הכתובת הציבורית גלויה לכל אחד ואפשר לשתף אותה עם כל אחד כדי לשלוח מטבעות או כספים.

אפשר ליצור גם ציבורי וגם כתובת מהמפתח הפרטי. אבל, הפונקציה ההפוכה אינה אפשרית. המשמעות היא שלא תוכל ליצור את המפתח הפרטי אם יש לך את הכתובת או אפילו את המפתח הציבורי של אדם.

קרא גם,

  • 10 המטבעות המובילים שצריך לדעת עליהם
  • היכן להוציא מטבעות מטבעות

מבחינה טכנית, זה יכול להיות הפוך, אבל זה ייקח יותר מ 40e31 (40 ואחריו 31 אפסים) שנים לעשות זאת באמצעות המחשב החזק ביותר. זה לא בר ביצוע ולכן הופך את כל התהליך לאבטח חישובית.

סיכום

אנו מקווים שהמאמר שלנו בנושא מפתח פרטי לעומת מפתח ציבורי עזר לך להבין כיצד הוא עובד. אם אתה לא מתחיל בקריפטו או בבלוקצ’יין, עליך ללמוד מושגים אלה ולהבין את החשיבות של כל אחד מהם. כמשתמש, עליך לטפל במפתח הפרטי שלך בכל מחיר. אל תשתף את זה עם אף אחד או שתאבד את הכספים שלך. יש הרבה הונאות ברשת שינסו לבקש ממך את המפתח הפרטי. אם אתה רואה מישהו עושה את זה, פשוט תמשיך לרוץ!

אז מה אתה חושב על כל הדיון? הגיבו למטה והודיעו לנו.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map