זהות ריבונית עצמית: המדריך האולטימטיבי למתחילים!

הקוראים יכולים להשתמש בדיון הבא כדי להבין את ההגדרה, היתרונות והשימוש במקרים של זהות עצמית ריבונית (SSI).

טרנספורמציה דיגיטלית הביאה את כולנו לאבן דרך מעניינת בהיסטוריה. בעידן הנוכחי, תקשורת כבר אינה נושא עם פלטפורמות שונות לאפשר החלפת מידע ועסקאות בין אנשים פרטיים. בעיקרון, העולם הדיגיטלי מתגלה אט אט כמייצג וירטואלי של עולמנו בפועל.

כמו אנשים אמיתיים בעולם, העולם הדיגיטלי מסתמך על שמות משתמשים וחשבונות לזיהוי זהות. לכן, חשוב לשקף את הגישות שנוהגות לגבי זהות דיגיטלית בתקופה הנוכחית. זהות ריבונית עצמית או SSI זוכים לתשומת לב בתקופה האחרונה כאחד המושגים המתעוררים בזהות דיגיטלית. הדיון הבא משמש מדריך מועיל לכל היסודות והמושגים הקשורים ל- SSI.

והכי חשוב, אתה יכול לגלות את משוואת הבלוקצ’יין הזהות הריבונית העצמית ביעילות. עם האימוץ המתמיד של הבלוקצ’יין והמורכבות באבטחת הסייבר, חשוב לשים לב ל- SSI כמודל זהות אמין..

הירשם עכשיו: קורס יסודות Blockchains ארגוניים

ניהול מצב זהות קיים

לפני שנצלול לפרטים על זהות ריבונית עצמית, חשוב לברר מלכתחילה את הסיבות לכך. המודל המקובל בתחילה לזהות דיגיטלית הושתק באופיו. כל הארגונים הוציאו תעודת זהות דיגיטלית אחת למשתמשים לגשת לשירותי הארגון.

במקרה זה, המשתמשים דרשו אישורי זהות שונים לצורך אינטראקציה עם ארגונים חדשים. המודל הבא לזהות דיגיטלית או מודל הזהות הדיגיטלית המאוחד פותח כדי לפצות על החסרונות הניכרים במודל המושתל. צדדים שלישיים הוציאו אישורי זהות דיגיטלית לפתרון נושא חווית המשתמש הלקויה במודל המושתל.

אישורי הזהות הדיגיטלית כגון תכונות ‘התחברות עם גוגל’ או ‘התחברות באמצעות פייסבוק’ יכולים לסייע למשתמשים בכניסה לשירותים כמו גם באתרים אחרים. כך, במובן מסוים, עסקים נאלצו למיקור חוץ את משימות ניהול הזהות שלהם למפעלים גדולים עם אינטרס לאסוף מאגרי מידע גדולים של נתונים אישיים..

כתוצאה מכך, אין מנוס מלציין את האפשרויות של חששות אבטחה ופרטיות עם גוגל, פייסבוק וצדדים שלישיים אחרים ההופכים למתווכים של אמון. זהות ריבונית עצמית קמה כמודל שלישי של זהות דיגיטלית עם עליית טכנולוגיית הבלוקצ’יין. הבה נבחן את ההשלכות הכרוכות ביסודות ה- SSI כדי להבין זאת טוב יותר.

מהי זהות ריבונית עצמית?

זהות ריבונית עצמית ממש מתורגמת לזהות שנמצאת בבעלותך. עם זאת, אפשר לשאול באופן סביר על הצורך בזהות כמו SSI כאשר יש לך את תעודת הזהות הלאומית שלך, כרטיס החדר שלך לחדר כושר ותעודת סטודנט בכיס שלך. זה המקום שבו אתה צריך לשקול את המלכודות הקשורות לתעודות זהות פיזיות ודיגיטליות הנהוגות כיום.

זהות ריבונית עצמית


תעודות הזהות הפיזיות הן בדרך כלל אישורים פיזיים כגון כרטיסים שהונפקו על ידי הממשלה, המעסיק, האוניברסיטה, מכון הכושר או כל חנות אחרת לצורך אימות כי בעל הכרטיס הוא אזרח, עובד, סטודנט, חבר או לקוח בארגון. עם זאת, לתעודות זהות פיזיות יש בעיות רבות, כגון זמן, עלויות ועיכובים ביורוקרטיים, לצד חששות לגניבת תעודה והתחזות. תעודות זהות גופניות חסרות גם פרטיות ואפשרויות להשמדה של המאגרים המנפיקים תעודות זהות.

ניתן לגשת למזהים דיגיטליים על ידי הרשמה לשירות עם כתובת דוא”ל או שם משתמש וסיסמה. תעודות זהות דיגיטליות גם מאפשרות למשתמשים למנף שירותי כניסה של צד שלישי כגון כניסה באמצעות פייסבוק או כניסה עם גוגל. עם זאת, לתעודות זהות דיגיטליות יש גם חלק נכבד מהכשלים.

למשתמשים אין כל שליטה על שיתוף הנתונים שלהם ומתמודדים עם סיכונים עקב פגיעות המאגרים המרכזיים של נתונים אישיים בשרתי המנפיק. בנוסף, המשתמשים צריכים להיות תלויים בזמינות המנפיקים לצורך אימות תעודותיהם. לעתים קרובות פרטיות נמצאת בסיכון עם שירותי כניסה של צד שלישי הכוללים תמריצים כספיים לאיסוף ואחסון נתונים.

במה שונה זהות ריבונית עצמית?

היכולות של זהות ריבונית עצמית מסייעות להבדילן מזהים דיגיטליים ותעודות פיזיות קיימות. ההבדל של SSI עם תעודות הזהות הפיזיות והדיגיטליות יכול להראות כיצד זו אפשרות טובה יותר. זהות ריבונית עצמית כרוכה בהקמת רשת עמיתים לעמית דיגיטלית ומאובטחת ביותר בין מנפיק תעודת זהות, מאמת תעודת זהות ובעל תעודת זהות..

אפילו לספק מערכות ה- SSI אין מושג לגבי חילופי תעודות. לכן, תהליך הנפקת האישורים הופך למהיר ופשוט יותר. מאפייני הבלוקצ’יין העצמי הריבוני העצמי ניכרים עם גיבוב קריפטוגרפי שמבטיח כי אישורי SSI הינם חסינים בפני טמפ ‘..

טכנולוגיית גילוי זהויות סלקטיבית

טכנולוגיית גילוי הזהות הסלקטיבית ב- SSI מאפשרת גם פרטיות טובה יותר למשתמשים. במקביל, משתמשים יוכלו להשיג שליטה טובה יותר על הנתונים שלהם. גולת הכותרת החשובה ביותר של SSI היא שבעל המזהה זוכה לבחור את התכונות של זהותו שהוא רוצה להציג..

בעל תעודת הזהות זכאי גם לשליטה מקיפה בקשרים עם מאמתים מזהים לצורך שקיפות בנתונים המשותפים. יתר על כן, קל יותר לאמת אישורי זהות ריבוניים עצמיים בקלות ובכל עת מכל מקום. פן מעניין נוסף לגבי SSI הוא שמשתמשים לא צריכים להיות תלויים במספר סיסמאות ולהשתמש רק בסיסמת הארנק שלהם.

לכן זהות יכולה להיות ריבונית עצמית אם היא ממלאת את הקריטריונים הבאים,

  1. הזהות צריכה להתמקד רק במשתמש. לכל המשתמשים בזהות יש בעלות על הנתונים האישיים שלהם ואינם תלויים בגופים מרכזיים להוכחת תביעות הזהות שלהם.
  2. זהות ריבונית עצמית מאפשרת יכולת פעולה הדדית על ידי מינוף מטא-גזע הזהות המשותף. מטא-גזע הזהות המשותף מאפשר למשתמשים לאמת זהות במיקומים ופלטפורמות שונות המשתמשים באותו מטא-גזע.
  3. זהויות SSI צריכות לאפשר גם את הפונקציות לבקרה והסכמה. זהויות ריבוניות עצמיות מעניקות למשתמשים שליטה והסכמה מקיפה על המידע האישי שהם חולקים ועל הצדדים איתם הם חולקים את המידע..

לכן, זה לא יהיה הוגן לטעון שזהות ריבונית עצמית כוללת ניידות, אבטחה ופרטיות טובים יותר, וזה דומה מאוד לתכונות הבלוקצ’יין..

רכיבים ועבודה של SSI

עם רושם של התכונות ב- SSI, ייתכן שתחפש כעת יישומי בלוקצ’יין זהות ריבוניים עצמיים. בלוקצ’יין הוא אחד היסודות הטכנולוגיים הבולטים בזהויות הריבוניות העצמית. בנוסף, SSI מסתמכת גם על אישורי אימות ומזהים מבוזרים כבסיס הקריטי ביותר לתפקוד. בואו נמצא סקירה של שלושת האלמנטים והתפקיד שהם ממלאים בהבטחת פונקציות זהות ריבוניות עצמיות.

צפה כעת בסמינר מקוון על ביזור הזהות בבלוקצ’יין באמצעות TrustID!

אישורי אימות

על פי W3C, פרוטוקול אישורי האימות הוא עמוד יסוד בזהות הריבונית העצמית. האישורים הפיזיים המשמשים בעולם האמיתי כגון רישיון נהיגה או תעודת זהות, בקושי יש נציגים דיגיטליים. לכן, סביר לפקפק באמינות האישור הדיגיטלי באותה רמה כמו כרטיסים פיזיים שהונפקו על ידי הממשלה. במקרה זה, אישורים הניתנים לאימות מספקים ייצוג להצהרות המנפיקות המוגנות באופן שמור על פרטיות וברור.

מנקודת מבט טכנית, אישורים הניתנים לאימות כרוכים בסימון מים דיגיטלי של נתוני תביעות על ידי שילוב של חשיש מפתח ציבורי בטכנולוגיות הצפנה והגנה על פרטיות. אז, אישורים פיזיים יכולים להפוך בבטחה לדיגיטל. לבעלי האישורים יש אפשרות לגילוי סלקטיבי של מידע ספציפי מהאישור מבלי לחשוף נתוני אישורים בפועל.

באופן כללי, יישומי בלוקצ’יין זהויות ריבוניים עצמיים נשענים על שתי רמות שונות לשמירה על פרטיותם של בעלי תעודה. שתי הרמות כוללות גילוי סלקטיבי והוכחת אפס ידע. גישת הגילוי הסלקטיבית מאפשרת יצירת הוכחות מתכונות מסוימות לקבלת אישורים. לדוגמה, אינך צריך למסור את כתובתך ברישיון הנהיגה שלך כדי להוכיח את גילך. הגישה להוכחת אפס ידע מסייעת בהוכחת תכונה ספציפית של האישור מבלי לחשוף את ערכה.

הוכחת אפס ידע מעסיקה קריפטוגרפיה המאפשרת לגוף אחד להוכיח את ידיעותיהם על מידע מסוים לגורם אחר מבלי לחשוף את המידע בפועל. לכן, אישורים הניתנים לאימות מועילים בעיקר בזהות ריבונית עצמית בכך שהם מאפשרים לאנשים להוכיח את תקפות האישורים שלהם. מעניין שהמשתמשים לא צריכים לחשוף את פרטיהם בפועל כדי להוכיח את זהותם באמצעות אישורים הניתנים לאימות.

1. מזהים מבוזרים

הפן החשוב הבא בזהות הריבונית העצמית משקף במזהים מבוזרים. מזהים מבוזרים או DID הם היבט מכריע של SSI ועוזרים ביצירת קשרים בין עמיתים לעמיתים ייחודיים, מאובטחים ופרטיים בין שתי ישויות. נכון לעכשיו, המשתמשים צריכים להיות תלויים במזהים של מתווכים כגון ספקי דוא”ל, פייסבוק, מפעילי רשת סלולרית או גוגל בכדי להתחבר זה לזה..

עם זאת, מעורבותם של צדדים שלישיים יוצרת חששות בולטים בפרטיות. למרות שהמתווכים יכולים להשתמש בנתונים שלך עם מטא-נתונים אחרים כדי להציע מודעות ממוקדות, נוהלי מתאם הנתונים יכולים ליצור השלכות חמורות. מזהים או DIDs מבוזרים מסווגים ל- DIDs ציבוריים ופרטיים. ניתן להחליף DID פרטיים בין שני צדדים ליצירת ערוץ מאובטח שאינו נגיש לאחרים. DIDs פרטיים מאפשרים ליצור DIDs נפרדים עבור מערכות יחסים שונות כדי למנוע מתאם נתונים. כאן הם משתמשים בבלוקצ’יין פרטי כדי לפתח את הפתרון.

מצד שני, DIDs ציבוריים (משתמשים בבלוקצ’יין ציבורי) חשובים כאשר משתמשים רוצים להיות ניתנים לזיהוי ציבורי, כמו למשל בדוגמאות של משרד ממשלתי להוצאת דרכונים. לכן, זהויות מבוזרות מספקות דחיפה אמינה למערכות זהות ריבוניות עצמיות לשמירה על פרטיותם של בעלי תעודה..

לפניכם מדריך השוואה לבלוקצ’יין ציבורי לעומת פרטי שיעזור לכם להבדיל בין שתי הפלטפורמות.

2. בלוקצ’יין

כעת, אנו יכולים לפנות אל משוואת הבלוקצ’יין של זהות ריבונית עצמית וכיצד היא פועלת. לאנשים רבים יש חששות סבירים לגבי תפקיד בלוקצ’יין בעבודה של SSI. בתחום ניהול הזהויות, בלוקצ’יין עוזר לכל משתתף ברשת לגשת למקור אמת דומה. מכיוון שיש הרבה יתרונות של טכנולוגיית הבלוקצ’יין, היא מושלמת לשימוש בספקטרום הזהות הדיגיטלית.

מקור דומה לאמת מסייע בבדיקת תקפות האישורים והאנשים המעידים על תקפות הנתונים בתעודה. תשתית הבלוקצ’יין בזהות ריבונית עצמית מורידה את הצורך בבדיקת תקפות הנתונים בפועל. נהפוך הוא, בלוקצ’יין מסייע למערכות SSI באימות תקפות המעידה והצד המעיד. אז, האם blockchain הוא העתיד?

רשתות חסימות מסייעות למערכות SSI בבניית אמון בין גורמים מעורבים. כתוצאה מכך, היא יכולה להבטיח את האותנטיות של עדויות ונתונים נלווים מבלי לאכסן נתונים אישיים בפועל בבלוקצ’יין. בעזרת בלוקצ’יין, מערכות SSI מבטיחות גם כי אי אפשר לשנות או למחוק מידע אישי כלשהו. על המשתמשים לשים לב שמערכות SSI אינן מרמזות על הצבת נתונים אישיים על ספר החשבונות.

היתרונות של זהויות ריבוניות עצמיות

הבהירות ביסודות הזהות הריבונית העצמית מספיקה בכדי להבין כיצד היא יכולה לחולל מהפכה בניהול הזהות. מצד שני, חשוב גם לציין את היתרונות של מערכות SSI, שהופכות אותן לייחודיות. פתרונות SSI יכולים לאפשר לארגונים לאחסן את כמות הנתונים האישית המינימלית הנדרשת של משתמשים הנדרשת לפעילותם.

כתוצאה מכך, משתמשים יכולים למצוא רמות נמוכות יותר של ביורוקרטיה ומגבלות על ניהול נתונים אישיים. חברות יכולות לגלות הזדמנויות טובות יותר להפחתת עלויות הניהול תוך שיפור האפקטיביות של תהליכי הזיהוי. יחד עם זאת, מערכות זהות ריבוניות עצמיות מתמקדות באופן בולט גם בביטחון ובפרטיות המשתמשים כעדיפות עליונה.

חברות המשתמשות בטכנולוגיית בלוקצ’יין מתמקדות כיום באחסון נתונים אישיים של לקוחות או עובדים כאחד החששות העיקריים. עם זאת, פונקציות בלוקצ’יין זהויות ריבוניות עצמיות מאפשרות ביזור, ובכך מונעות פשרות בנתונים האישיים של הלקוחות והעובדים. לכן, חברות רבות עשויות לאמץ פתרונות SSI למיצוי היתרונות הללו עבור מערכות ניהול הזהויות שלהן.

קורסים לבלוקצ’יין ארגוני יכולים להציע טוב יותר את המעטה שלך בזהות הדיגיטלית ואיך שבלוקצ’יין נופל לתוך המערכת האקולוגית. השתמש במבחר הרחב שלנו של קורסי בלוקצ’יין כדי ללמוד עוד על כך.

דוגמה לשימוש במקרים של זהויות ריבוניות עצמיות

ההיבט האחרון במדריך למתחילים בנושא זהות ריבונית עצמית מביא בסופו של דבר את תשומת הלב למקרי השימוש בבלוקצ’יין הארגוני שלה. נכון לעכשיו, פתרונות SSI מספקים יתרונות לתעשיות שונות על ידי יצירת חוויות בנקאיות טובות יותר, פיתוח מערכת בריאות עם יעילות טובה יותר, צמצום הביורוקרטיה הממשלתית ותמיכה בהשגת יעילות במערכת הפצת הסיוע ההומניטרי. להלן מספר דוגמאות למקרי שימוש ב- SSI בענפים שונים.

  1. דע את בקשות הלקוחות שלך או KYC על ידי רבובנק, בנק ראוי לציון בהולנד.
  2. Hyperledger Indy, על ידי ממשלת קולומביה הבריטית, קנדה, מסייע במימוש יישומי SSI לייעול שירותים והפחתת הקלטת הספר.
  3. ניהול זהות חולה ומערכות בריאות הדדיות יכולות לנצל את הפונקציות של SSI.
  4. זהות ריבונית עצמית דורשת ביורוקרטיה מוגבלת עם מהירות גבוהה יותר של תהליכים בארגונים לצד ניידות נתונים, ובכך מאפשרת GDPR קל יותר של בלוקצ’יין.

סיכום

כפי שאתה יכול להבחין בבירור, זהות ריבונית עצמית מוגדרת אט אט להפוך לכלי לניהול זהויות מהדור הבא. מלבד מענה למלכודות במערכות ניהול זהויות קונבנציונליות, SSI מאפשר פונקציות טובות יותר עבור כל המשתמשים. עם מגוון רחב של יתרונות ויישומי בלוקצ’יין זהות ריבוניים עצמיים, חשוב לנקוט צעד לקראת אימוץ פתרונות SSI.

מצד שני, חשוב גם לציין את ההשלכות ארוכות הטווח של SSI על מגזרים שונים. מקרי השימוש השונים של SSI במגזרים שונים מראים את הפוטנציאל המבטיח שלהם לשנות את משחק ניהול הזהויות לתמיד. אם ברצונך לבחון פרטים נוספים אודות ניהול זהויות בלוקצ’יין, התחל בקורס יסודות הבלוקצ’יין כבר עכשיו! קדימה ולמד עוד על זהויות ריבוניות עצמיות כבר עכשיו!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map