מדריך למתחילים: מהו אלגוריתם קונצנזוס?

לאלגוריתם הקונצנזוס מקום חשוב במדעי המחשב. מחשבים משתמשים בו כדי להגיע להסכמה על נקודה אחת של ערך הנתונים. משתמשים בו רק במערכות או בתהליכים מבוזרים.

אולי שמעת על אלגוריתם קונצנזוס באמצעות blockchain או bitcoin. כיום, יש לנו הזדמנות לעבור על הנושא בפירוט ולהבין גם את תפקידו במערכות מבוזרות.

אז על מה נדון? בואו לרשום אותם למטה.

  1. איך עובד אלגוריתם קונצנזוס?
  2. יישום אלגוריתם קונצנזוס.
  3. סוגי אלגוריתמים של קונצנזוס

בואו נתחיל.

איך עובד אלגוריתם קונצנזוס?

עבור רשת מבוזרת, לא מקובל שכל צמתי המערכת יהיו מקוונים בכל פעם שנדרש קונצנזוס. כמו כן, ישנם סיכויים שמידע כלשהו יאבד במהלך השידור.

אלגוריתם קונצנזוס פותר את הבעיה הגדולה ביותר שעוברת מערכת מבוזרת או מרובת סוכנים. זה מבטיח כי קונצנזוס מושג עם משאבים מינימליים, תוך שמירה על שלמות ושקיפות בהחלטות שהוא לוקח.

כדי להבטיח שכל המערכת תהיה סובלנית לתקלות, אלגוריתם הקונצנזוס דורש תשובה רק מ -51% מהמשאבים בכל פעם. בואו ננסה להבין את זה בעזרת דוגמה לאלגוריתם של קונצנזוס PoW. אדם שולח 0.2 BTC מארנקו לארנק אחר. כדי להבטיח שהעסקה תעבור, הכורה מכרה את הבלוק בו צריכה להיות העסקה. כעת הכורים מתחילים לכרות את הבלוק. לאחר זמן מה, היא תקבל תוקף כאשר המערכת תעשה את המינימום הנדרש לאימות. במקרה של BTC, נדרשים שש אימות בלבד כדי להגיע להסכמה.

ישנם סוגים רבים של אלגוריתם קונצנזוס בזמן כתיבת שורות אלה. המשמעות היא שהעבודה הפנימית תלויה בסוג האלגוריתם הקונצנזוס בו משתמשים.

יישום אלגוריתם קונצנזוס

ישנם יישומים שונים של אלגוריתם קונצנזוס. למרות שהוא משמש בעיקר למערכת מבוזרת, הוא שימושי באותה מידה גם במערכת ריכוזית. כדי להבין טוב יותר, נרשום את מקרי השימוש של אלגוריתם קונצנזוס.

  1. היישום הבסיסי ביותר של האלגוריתם הוא להחליט האם יש ליישם עסקה בסביבה מבוזרת או לא. רוב רשתות הבלוקצ’יין משתמשות בו.
  2. אלגוריתם של קונצנזוס שימושי מאוד בהקצאת צומת לסטטוס מנהיג.
  3. אחרון חביב, הם משמשים גם לסינכרון נתונים ברשת המבוזרת ולהבטיח השגת עקביות.

סוגי אלגוריתמים של קונצנזוס

ישנם סוגים רבים של אלגוריתמים של קונצנזוס. במאמר זה נסקור את הפופולריים ביותר בלבד. לכן, ללא כל עיכוב, בואו נתחיל.

(1) הוכחת עבודה (PoW)

הוכחת עבודה היא האלגוריתם הקונצנזוס הפופולרי ביותר שיש שם. Bitcoin, Litecoin ו- Ethereum משתמשים בו. זה תוכנן לראשונה על ידי סאטושי נקאמוטו כאשר השתמש ביישום הביטקוין שלו. עם זאת, זו גם הדרך היעילה ביותר להשיג קונצנזוס בבלוקצ’יין מכיוון שהיא דורשת כמות ניכרת של כוח חישוב. זה עובד על ידי בקשת הכורים לפתור בעיות מתמטיות מורכבות. לאחר פיתרון החשיש, החסימה ממוקשת והעסקה מאומתת במקביל.

על ידי פתרון, הם יוצרים בלוקים שמתווספים מאוחר יותר לבלוקצ’יין. כדי שזה יעבוד, 50% מהעבודה תמיד חייבת להיות כנה.

(2) הוכחת יתד (PoS)

אלגוריתם הקונצנזוס הבא הפופולרי ביותר שלנו הוא Proof of Stake. הוא משמש על ידי Peercoin, Decreded ובקרוב Ethereum. זה עובד על ידי הצבת מטבעות בארנק. הצמתים שאגרו את מטבעותיהם יאמרו את דברם כאשר צריך להשיג קונצנזוס. הדבר הטוב ב- PoS הוא שהוא אינו רעב לחישוב.

משאב ההוצאות, במקרה זה, הוא האסימונים עצמם. אם צומת ההימור לא מצליחה להצביע לעסקה הנכונה, הם יאבדו את חלקם. אם זה יצליח, זה יחזיק בסיכויים טובים יותר להימור כאשר תתבצע עסקה הבאה.

בדיוק כמו אלגוריתם קונצנזוס אחר, גם ל- PoS יש חולשה. זה “שום דבר בהימצאות”. זה עובד על ידי אימות של שני צידי המזלג. לאחרונה כתבנו על ההבדל בין PoW לעומת PoS.

(3) הוכחת יתרה מוסמכת (DPoS)

הוכחת ההימצאות האמורה אולי נשמעת דומה ל- PoS, אך היא שונה בגישתה. הדבר הראשון שמבדיל ביניהם הוא ש- DPoS אינו מבוזר לחלוטין. במערכת זו, ההימורים אינם מאמתים את החסימות, אך הם בוחרים נציגים.

לאחר מכן נציגים אלה מאמתים כל עסקה. בדרך כלל, בכל מערכת מבוזרת יש 20-21 נציגים המאמתים את העסקאות. זה הופך את DPoS ליעיל במיוחד ומשמש EOS, Steemit ואחרים.

(4) אלגוריתם קונצנזוס של הוכחת סמכות (PoA)

האלגוריתם האחרון של הקונצנזוס שעליו נדון הוא הוכחת סמכות. הוא משמש למערכת הריכוזית כולה. המשמעות היא שחשבונות מאושרים (שנבחרו על ידי מנהלי המערכת) מבצעים את האימות ברחבי הרשת. משתמשים בו בעיקר ברשתות פרטיות בשל אופיו הריכוזי.

סיכום

נכון לעכשיו, אתה אמור להבין נכון את אלגוריתם הקונצנזוס. אם יש לך שאלות, אתה תמיד יכול להשתמש בסעיף ההערות למטה!

עיין במדריך האולטימטיבי שלנו לטכנולוגיית Blockchain

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map