אסימונים שאינם פטרייתיים (NFT): מדריך מלא

מאמר זה עוסק בצלילה מעמיקה יותר בבסיס היסודות של אסימונים לא פטרייתיים (NFT) – כולל הגדרה, דוגמאות ויישומים..

דיברנו על בלוקצ’יין, דיברנו על אסימונים, ודיברנו על ההבדלים בין אסימונים ומטבעות, מה שאומר שעכשיו זה הזמן לדון בצורה קצת מתקדמת ואחרונה של אסימונים – אסימון לא Fungible – המכונה גם NFT.

יש גם סיבה תקפה לכך שכולנו צריכים להבין טוב את האסימונים שאינם פטריות. לדברי מומחים מסוימים, רשתות NFT יכולות לעצב את עתיד הבלוקצ’יין, ולכן הם מקבלים משיכות מחובבים ומשתמשים..

לְהִרָשֵׁם עַכשָׁיו: קורס יסודות Blockchains ארגוניים

אסימונים שאינם פטרייתיים: רקע קטן

פירוש המושג פטרייתי הוא דבר שאפשר להחליף אותו במשהו דומה. לכן, בשם Non Fungible Tokens, אנחנו יכולים להבין בקלות שאנחנו מדברים על סוג של אסימון שאי אפשר להחליף אותו באסימון דומה אחר. זה ייחודי ולא ניתן להחלפה.

אבל, האם זה מספיק כדי להבין את הרעיון שמאחורי אסימונים שאינם פטרייניים? לא, אז בואו ונעמיק קצת יותר.

בהקשר של blockchain ו cryptocurrency, האסימונים הם מושג מפתח. אסימונים זמינים גם בצורות שונות ומשמשים מסיבות שונות. NFT הוא אחד מסוגי האסימונים עם התכונות והיישומים הייחודיים שלו.

תוכל גם לקרוא את המדריך המפורט שלנו בנושא סוגים שונים של אסימוני אבטחה כאן.

בהקשר של מטבע קריפטוגרפי, יש חשיבות לפגיעות. למעשה, עבור כל מטבע, מסורתי או דיגיטלי, הפונקציונליות רצויה מכיוון שרוב המטבעות שואפים להיות אמצעי חליפין.

לדוגמה, אתה יכול להחליף דולר אמריקאי עם כל דולר אחר. לא רק זה, אלא שאתה יכול גם להחליף אותו עם לירה בריטית, או רופי פקיסטני. זו פטריות.

אם אתה מלווה דולר למישהו, אינך זקוק לאותו דולר בדיוק עם אותו מספר סידורי, נכון? זו פטריות. עם זאת, אם אתה משאיל למישהו כרטיס בייסבול במהדורה מוגבלת, אתה זקוק לאותו כרטיס בייסבול במהדורה מוגבלת, זה לא יכול להיות פטרייתי.

פגיעות היא גם תכונה מרכזית של כל המטבעות הקריפטוגרפיים העיקריים כמו ביטקוין ואת’ריום.

עם זאת, NFT התגלה כסוג חדש של אסימון עם סט התכונות הייחודי שלו. יש לו גם כמה יישומים מעניינים מאוד. מכיוון שהרעיון חדש, אנשים רבים לא מבינים אותו, את התכונות הנלוות, את העתיד שלו ולמה הוא יכול לשמש.

במאמר זה נבחן את ההגדרות, התכונות והיישומים בפירוט, לכן המשך לקרוא.

מהם אסימונים שאינם פטרייניים?

NFT הוא סוג של אסימון שאינו ניתן להחלפה ומובחן זה מזה. מאפיין זה הופך אותו למובחן ורצוי במקרים מסוימים.

כאמור לעיל, דוגמה אמיתית יכולה להיות כרטיס בייסבול במהדורה מוגבלת. דוגמה נוספת היא כרטיס טיסה, מכיוון שלא תוכלו להחליף את הכרטיס עם מישהו אחר.

זהו אסימון וירטואלי שאתה יוצר בכדי להוכיח אמיתיות ובעלות על נכס באמצעות הצפנה.

לדוגמא, אם יש לך נכס וירטואלי, כמו יצירת אמנות וירטואלית, אתה יכול ליצור אסימון לא פטרינג כדי לסמל את הגרפיקה. ה- NFT שבבעלותך משקף כי הבעלות על הגרפיקה שייכת לך. זה לא ניתן להחלפה מכיוון שגרפיקה שלך ייחודית. ה- NFT מאוחסן בבלוקצ’יין כנכס שלך.

אסימון שאינו פטרינג הוא הדוגמה הטובה ביותר לאופן שבו ניתן להשתמש באסימון ליצירת מחסור, מה שמביא ליצירת ערך לאותו אסימון. המקרה הטוב ביותר הוא CryptoKitties, עליו אדון בפירוט בפסקאות הבאות. חתלתול דיגיטלי נמכר בסכום של עד 120,000 דולר ב- CryptoKitties, על פי עיקרון זה.

ניתן גם להגדיר אסימונים שאינם פטרייתיים כ- “סוג של אסימון שיוצר מחסור דיגיטלי, וניתן לאמתו ללא שום ארגון ריכוזי שמאמת אותו.”

לשם כך, NFTs משתמשים בבלוקצ’יין, המאפשר לאסימונים אלה להשתמש באופן מבוזר לשמירה על פריטים דלילים דיגיטלית..

NFTs המספקים הזדמנות חדשה למשקיעים

בחודשים האחרונים נעשה שימוש רב ב- NFT למטרה זו. אנשים רבים יוצרים אמנות דיגיטלית או דברים דיגיטליים שונים, לרוב לא יותר משטויות חסרות תועלת, ומסמלים אותה באמצעות NFT ליצירת ערך.

עם זאת, קיים שימוש פרודוקטיבי יותר ב- NFT שהופך פופולרי וצפוי להגיע למיינסטרים בעתיד הקרוב. זהו האסימון של נכסים פיזיים כמו גם נכסים וירטואליים ראויים, כמו יצירות אמנות בפועל, מזכרות, והפיכתם לניירות ערך מסומנים. זה יוצר הזדמנות חדשה להשקעה.

במילים פשוטות, על ידי אסימון נכסים מוחשיים, למשקיעים יכול להיות יותר נזילות.

כמו כן, זכור, NFT היא תופעה עדכנית, אך עם הרבה יישומים. רוב האנשים עדיין נמצאים בתהליך הבנתו ומציאת דרכים ליישמו ולהשתמש בו.

מי יצר את NFT?

האסימון הלא-פטריבי הראשון נוצר על ידי וויטק רדומסקי, מייסד שותף של מטבע האנג’ין כשכתב את הקוד עבור המטבע הראשון עוד ביוני 2017. עם זאת, הקוד שוחרר לציבור חודשיים לאחר מכן באוגוסט..

אסימונים לשימוש בפגמים שאינם פטרייתיים

אסימונים שאינם פטרייתיים משמשים כיום במגוון דרכים ותוכלו למצוא מספר דוגמאות ל- NFT כמו –

משחקים

אחד השימושים הראשונים, למעשה, המשחק שהציג את מושג ה- NFTs לעולם היה המשחק CryptoKitties זה היה מבוסס על הבלוקצ’יין. במשחק המבוסס על תקן הבלוקצ’יין Ethereum ותקן ERC-721, אתה אוסף, קונה, מגדל ומוכר חתלתולים דיגיטליים, כל חתלתול דיגיטלי עם מאפיינים גנטיים משלו ותכונותיו המאוחסנות בבלוקצ’יין.

ה- ERC-721 שונה מעט מהאסימון ERC-20, שהוא הפרוטוקול הסטנדרטי ברשת את’ריום. בעוד ש- ERC-20 מייצג נכס מסוג אחד, ERC-721 מציין סוג שלם של נכסים.

זה יזם את הרעיון של אסימונים שאינם פטריות. המשחק הפך פופולרי כל כך עד שהמכירות חצו 12 מיליון דולר בתוך שנה.

דוגמה פופולרית נוספת היא אזור מרכזי, שהוא משחק על אדמות דלות דיגיטלית. אתה יכול לרכוש, לפתח ולמכור את הקרקעות ב Decentraland באמצעות אסימונים שאינם פטרייתיים. יש לך שליטה מלאה על האדמה שלך, אתה יכול לבנות עליה כל דבר, להפוך אותה לייחודית ותוכל להוסיף לה ערך. המשחק משתמש בעולם הווירטואלי של 360 מעלות, כך שאתה מרגיש שאתה נמצא בעולם האמיתי.

הבעלות על נכסי המשחק במשחקים שלעיל באמצעות אסימונים שאינם פטרייניים יצרה ערך לנכסים אלה. באפשרותך למכור את הנכסים שלך במשחק בשני המשחקים, תמורת רווח, על ידי מכירת האסימונים הלא-פטרייביים שלך.

כמה משחקים אחרים התרחשו עם אותו רעיון, תוך שימוש ב- NFT. אסימונים שאינם פטרייניים פתחו שער אפשרויות לתעשיית המשחקים, שכבר פורחת בכל מה שקשור להכנסות וצמיחה שנתיים. באמצעות NFT, אנשים יכולים כעת להחזיק, לקנות ולמכור את דמויות המשחק שלהם.

אספנות

אחת הדוגמאות הנפוצות ביותר ל- NFTs היא השימוש באסימונים אלה כדי לשמור על הנכסים הדיגיטליים על שמך. כבר דנו בדוגמה של אמנות דיגיטלית לעיל. אתה יכול ליצור NFT לכל נכס דיגיטלי כדי להפוך אותו לייחודי ולנכס הווירטואלי שלך.

במילים פשוטות, NFT מציעה בעלות שאין עליה עוררין על נכסי המשחק כמו גם על מוצרים וירטואליים. קיימת אפשרות שבעתיד הקרוב היא תשמש גם לבעלות על פריטים מוחשיים, כמו בעלות על בתים.

למעשה, על פי פורסם לאחרונה מאמר על פורבס, אסימונים שאינם פטרייתיים מאספנים פיזיים ממלאים תפקיד לחיזוק ניירות הערך המגובים בנכס.

רישוי

דוגמה מצוינת נוספת לשימוש יעיל ב- NFT היא שימוש בו לצורך רישוי תוכנה. לדברי מומחים, יצירת רישיונות מבוססי NFT יכולה להפחית את הפיראטיות, ומאפשרת לאנשים למכור את הרישיון שלהם בשוק פתוח תמורת רווח אפילו. בדרך זו, משתמשים יכולים גם להימנע מנויים שנתיים, להשתמש בתוכנה כנגד הרישיון שנרכש, ולאחר השימוש, למכור אותה למישהו אחר. הרישיון, במקרה זה, משמש נכס עבור המשתמשים.

מפתחי תוכנה יכולים גם להפיק תועלת מכיוון שהם יכולים ליצור חוזים חכמים שיאפשרו חלוקת רווחים במכירה חוזרת או כל דבר אחר שיכול גם לייצר הכנסות עבור היזם המקורי..

זהו מצב win-win שמציע NFT הן למשתמשים והן למפתחים. זה יכול להפחית את הפיראטיות וגם יכול לאפשר למשתמשים להרוויח קצת כסף על הרכישה שלהם.

דוגמאות וסטנדרטים אסימוניים שאינם פטרייתיים

במקרה של אסימונים פטרייתיים, התקן הנפוץ ביותר הוא ERC-20 המבוסס על Ethereum.

עם זאת, אסימונים שאינם פוגניים משתמשים במערך שונה של סטנדרטים ופרוטוקולים, כמו ERC-721 המבוסס על Ethereum, או על שדרוגו האחרון ERC-1155, או על תקן אחר המבוסס על פלטפורמת הבלוקצ’יין NEO..

להלן הסקירה המפורטת יותר של תקני אסימונים שאינם פטרייניים.

מהם אסימונים ERC-721 שאינם פטרייניים?

בשלב זה, רוב ה- NFT מיושמים על גבי פלטפורמת Ethereum כאסימוני ERC-721. אתה יכול למצוא דוגמאות אחרות שאינן פטריות פטריות עם סטנדרטים שונים ובפרוטוקולים אחרים ובלוקצ’יין אחרים, כמו אלה ב- NEO blockchain או EOS blockchain, אך ERC-721 הוא כיום תקן ה- NFT הפופולרי ביותר. זה גם יושב בין מיטב האסימונים הלא פטרייניים.

ERC-721 כולל קבוצה של פונקציות ותכונות סטנדרטיות המגדירות אותו, בצורה של חוזה חכם. עליך לעקוב אחר התכונות והפונקציות האלה כדי להחזיק, לסחור ולנהל ERC-721.

במילים פשוטות, ERC-721 מספק לנו סטנדרט ליצירת והחלפה של אסימונים שאינם פטרייתיים. כל אסימון ERC-721 הוא ייחודי, וזה לא המקרה עם אסימוני ERC-20.

יש הבדל מרכזי נוסף בין אסימוני ERC-721 ו- ERC-20. אסימונים של ERC-20 ניתנים לחלוקה, בדיוק כמו שאתה יכול לחלק 10 דולר לשני שטרות של 5 דולר. עם זאת, אסימונים מסוג ERC-721 אינם ניתנים לחלוקה. האם מישהו בשכלו הנכון יכול לפצל את הכרטיס או כרטיס בייסבול? לא, זה המקרה עם אסימונים שאינם פטרייניים.

ERC-721 הוא כיום התקן הנפוץ ביותר עבור אמנות דיגיטלית ובלוקצ’יין. עד כה שימשו אותו מאות דאפים, ומעל מיליון אסימונים מיוחדים במינם נוצרו.

ERC-721 לעומת ERC-1155

למרות ש- ERC-721 זכה להצלחה מיידית, נהג ליצור כנראה מיליוני NFT, אך היו לו גם מגבלות מסוימות. למשל, זה היה יקר, ולדברי היוצר של אסימון לא פטרי, רדומסקי, גם לא יעיל לפרוס מאגרי מידע גדולים של פריטים.

כדי להתגבר על החסרונות הללו, החליט ויטק רדומסקי ליצור תקן משלו, ה- ERC-1155. משמעות הדבר היא כי ERC-1155 היא גרסה מתקדמת וטובה יותר של ERC-721 המציעה אפשרויות רבות חדשות ליצירת NFTS.

לדוגמה, עם תקן ERC-1155 החדש, כעת אתה יכול להשתמש במספרים אינסופיים של פריטים שאינם פטריות, כמו גם פריטים פטריות בחוזה חכם אחד. לדברי ויטק רדומסקי, קל להתמודד עם רשת הבלוקצ’יין.

הוא גם טוען שמערכת הסטנדרטים החדשה הזו אינה טובה רק לתעשיית המשחקים מבוססי הבלוקצ’יין אלא גם אפשרות טובה ליצור אסימונים לכל צורת הבעלות, לא משנה דיגיטלית או מוחשית..

כיצד ERC-1155 יכול להיות אלטרנטיבה טובה יותר ל- ERC-721 ו- ERC-20?

ERC-1155 פותח בתגובה למגבלות ERC-721 ו- ERC-20, מה שהופך אותו לחלופה טובה יותר. לדוגמה, הבעיה הנפוצה הן ב- ERC-721 והן ב- ERC-20 היא הגבלת הפריסה של חוזה חכם נפרד לכל סוג אסימון בודד. זה מוליד כמות אינסופית של נתונים חוזרים ונשנים גם באסימונים ERC-20 וגם ב- ERC-721.

מה זה אומר?

קוד חוזר על מיליוני אסימונים במכונות בכל רחבי העולם, וכתוצאה מכך בזבוז כוח עיבוד, חשמל ושטח אחסון.

תקן ERC-1155 הוא הפתרון לבעיה הנ”ל. בתקן החדש תוכלו לאחסן את עיקר הקוד בחוזה מרכזי לכל וריאציה של אסימון, אשר מקבל מספר זיהוי.

לאחר מכן, כל אסימון חדש הדורש את אותו קוד יכול להשתמש בו באמצעות מזהה שהוקצה. עם אותו מזהה שהוקצה, תוכל להשתמש בקידוד ללא צורך בהעתקה והדבקה של אותם נתונים.

ERC-1155 גם מאפשר לבצע יותר ממשימה מורכבת אחת בעסקה אחת. זה יפחית את העומס בבלוקצ’יין את’ריום. לדוגמה, בתקן ERC-1155, פעולות כמו אישור, העברה, מסחר והתכה לוקחות מערכים כפרמטרים. זה מאפשר לך לבצע סביב 100 עד 200 פונקציות בעסקה אחת.

ERC-1155 מאפשר לך גם ליצור אסימונים פטרייניים וגם לא פטרייתיים, דבר שלא היה אפשרי באמצעות ERC-20 (אסימונים פטרייתיים בלבד) ו- ERC-721 (אסימונים שאינם פטרייתיים בלבד).

ERC721 לעומת ERC1155: טבלת השוואה

 ERC-721ERC-1155
יצירת אסימונים אסימון אחד בלבד בחוזה יחיד אסימונים מרובים בחוזה יחיד
הַגבָּלָה יכול ליצור רק NFT יכול ליצור חוזים פטרייתיים ולא חוזרים
עֲלוּת יָקָר יותר זול
קלות שימוש מאפשר פעולה אחת לכל עסקה מאפשר פעולות מרובות בעסקה אחת
דרישת אחסון יותר פָּחוּת
יְעִילוּת נָמוּך גָבוֹהַ

רשימת אסימונים שאינם פטרייתיים

אסימון לא פטריבלי על כוכבים

Stelar הוא פרוטוקול מבוזר אחר המבוסס על בלוקצ’יין מבוקש המאפשר למשתמשים לשלוח כסף לכל חלקי העולם. הפלטפורמה היא בין הדרכים המשתלמות ביותר לשלוח כסף לכל אחד, בכל מטבע ובאופן מיידי.

לאחרונה הם התחילו להשתמש גם ב- NFT. היא משתמשת בחשבונות כוכבים כדי לייצג כל אסימון ייחודי שאינו פטרי.

כל אסימון משתמש במטא-נתונים הייחודיים המבדילים אותו מהאסימון האחר, ונחתם דיגיטלית על ידי יוצר החשבון לפני שהוא מאוחסן באובייקט IPFS. בתמורה, ה- hash של ה- IPFS משמש כמפתח סודי עבור החשבון / המשתמש המשויך לאסימון.

עם זאת, זכור, שלא כמו צורות נפוצות אחרות של NFTs, אסימונים שאינם פטרייתיים ב- Stellar אינם ניתנים לסחר ב- DEX של Stellar..

אסימון לא פטריבלי עבור EOS

כבר הזכרנו את תקני ה- NFT המשמשים ב- Ethereum, ERC-721 ו- ERC-1155. יש גם תקן המשמש ב- NEO.

עם זאת, האם יש אסימון לא פגום עבור EOS? כן יש. לפני כמה חודשים, UNICO ו- EOS Cafe Calgary חברו יחד ליצירת תקן אסימון לא פטריבלי עבור EOS.

זה מאפשר למפתחים ליצור NFT גם ב- EOS, מלבד Ethereum ו- NEO blockchain.

אסימון שאינו פטרייתי עבור NEO

ישנם מספר צוותים העובדים על פיתוח ושיפור הסטנדרטים של Non Fungible Token ב- NEO blockchain, פלטפורמת חוזים חכמה סינית מובילה

בראיון שנערך לאחרונה, מנכ”ל NEO, דה הונגפיי הראה את התעניינותו ב”לא פטריות “של אסימונים. הוא גם טען שהם עובדים על תקן דומה כמו ERC-721 גם על ה- Blockchain Ethereum עבור NEO..

זה מה שאמר הונגפיי באחד הראיונות שלו ביולי 2018 – “היה לנו תקן שזה עתה אושר. הוא ימוזג לסניף הראשי שלנו. אסימונים שאינם פטרייתיים הם גם אסטרטגיה עבור NEO. כאשר המשחק מגיע לבלוקצ’יין, אתה מקבל פריטי אספנות. אותם פריטי אספנות ניתן לסחור בבלוקצ’יין ולכן זה התאמה מושלמת. “

במארס 2018, מייסד פרוטוקול טריניטי, דיוויד לי, הציע גם את תקן ה- NEP-10 שלו עבור אסימונים שאינם פטריות. תקן חדש זה שונה מתקן NEP5, המשמש ליצירת אסימונים פטרייתיים ב- NEO.

למידע נוסף על תקן NEP5 כאן.

העתיד של אסימון לא פטרי

מכיוון שהשימושים המעשיים יותר בטכנולוגיית הבלוקצ’יין מופיעים ובלוקצ’יין מקבל זרם ראשי, אתה יכול לצפות שאנשים רבים יסמלו את הנכסים הדיגיטליים שלהם כמו גם מוחשיים בבלוקצ’יין. לשם כך הם זקוקים ל- NFT.

כבר דנו ביישומים האפשריים שלה בתעשיית המשחקים, רישוי תוכנה ושמירה על פריטי אספנות. באופן דומה, ניתן להשתמש ב- NFT לאישור זיהוי ואף בעלות על נכסים.

אפשרות נוספת היא השימוש בתעשייה הפיננסית לסימון נכסים מסורתיים כמו מתכות יקרות, מניות או אג”ח. זה תלוי בהעברה העתידית של נכסים בעלי ערך גבוה זה לבלוקצ’יין בעתיד.

NFTs יכולים גם להיות דרך בלתי ניתנת לשינוי ואבטחה לשמירה על תעודות אקדמיות, תעודות לידה, זהויות ואחריות.

מילים אחרונות

אסימונים שאינם פטרייתיים הם ללא ספק ילד חדש בבלוק שעליכם לפקוח עליו. היישומים של סוג אסימון חדש זה עדיין בעיצומם, אך הוא כבר נהיה פופולרי בעיקר בגלל השימוש בו במשחקים, במיוחד לצורך ייצור רווחים מנכסים במשחק כמו CryptoKitties..

הקפד להתחיל לבדוק גם סוג זה של בלוקצ’יין. לפרטים נוספים, תוכלו להתחיל עם קורס הבלוקצ’יין החינמי שלנו כדי להתחיל!

הצהרת אחריות: אין להתייחס למאמר כאלו ואינו נועד לספק ייעוץ השקעות כלשהו. תביעות המועלות במאמר זה אינן מהוות ייעוץ השקעות ואין להתייחס אליהן ככאלו. עשה מחקר משלך!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map