מדריך למתחילים: מהו Ethereum Classic?

מה זה Ethereum Classic?

כאשר הקהילות Ethereum ו- Ethereum Classic נפרדו זו הייתה המחלוקת הבולטת ביותר בתולדות קהילת המטבעות. הפריצה המובהקת של הארגון האוטונומי המבוזר של Ethereum (DAO) הביאה את הסכסוך לפיצול הקהילה לשני פרויקטים של קריפטו נפרדים, כלומר Ethereum (ETH) ו- Ethereum Classic (ETC). זה מעלה את השאלה: מה זה Ethereum Classic?

Ethereum DAO: קרן הון סיכון בתוך קהילת Ethereum

רשת הבלוקצ’יין של Ethereum עם מכונת הווירטואלי Ethereum (EVM) שלה וחוזים חכמים סללו את הדרך לפיתוח פרויקטים של קריפטוגרפים ואפליקציות מבוזרות (DApps). הקהילה החליטה להקים קרן הון סיכון (VC) על מנת להבטיח מימון של דופרים מבטיחים. הם קראו לזה הארגון האוטונומי המבוזר של את’ריום (DAO).

חבר בקהילה היה צריך לקנות אסימונים של DAO כדי להיות חבר ב- DAO ולהצביע על העדפתה. כללי ה- DAO יממנו פרויקט DApp אם היו לו 20% מהקולות. זה עבד באמצעות חוזה חכם מורכב, וה- DAO רץ כשכבה על גבי רשת את’ריום.

לחברי DAO היה גם מסלול יציאה. אם הם לא היו מסכימים עם בחירת DApp למימון, הם היו יכולים להחזיר את אסימוני ה- DAO שלהם ולקבל את האתר שלהם בחזרה. הקהילה כינה זאת ‘פונקציית הפיצול’. חברי המתנגדים יכלו ליצור ‘ילד DAO’ משלהם, ואף לכלול את יתר חברי המתנגדים.

ה- DAO של Ethereum הפך פופולרי במהירות וצבר אתרים בשווי 150 מיליון דולר בתוך זמן קצר.

פריצת DAO: המחלוקת מתחילה

בחוזה החכם של DAO היה פגם וב- 17 ביוני 2016, האקר הסתדר עם אית’ר בשווי 50 מיליון דולר. פונקציית הפיצול עבדה בתהליך דו-שלבי:

 1. החזר כספי האתרים של המשתמשים עם קבלת אסימוני ה- DAO שלהם כאשר המשתמש רצה לעזוב את ה- DAO;
 2. רשום את העסקה בבלוקצ’יין.

ההאקר יצר פונקציה רקורסיבית בבקשה, שעבדה באופן הבא:

 1. החזירו את אתרים תמורת אסימון DAO כאשר חבר עוזב את DAO;
 2. עוד לפני שניתן היה להקליט את העסקה בפנקס הספרים, הקוד יחזור ויבצע את שלב 1 שוב!

ההאקר אחסן את האתרים הגנובים ב’ילד DAO ‘. מכיוון שהחוזה החכם קבע תקופה של 28 יום לאחר היציאה, כאשר העמית לא יכול היה להוציא את האתר שהוחזר, הקרן נשארה שם. נקודה חשובה שיש לציין כאן היא שבלוקצ’יין את’ריום לא נפרץ, אלא שכבת ה- DAO שפעלה על גבי זה הייתה.

קהילת את’ריום הייתה צריכה לפעול ולפעול במהירות! החדשות על הפריצה יצרו הרבה חששות בקהילת הקריפטו.

סכסוך ה- DAO של Ethereum: הבחירות הקשות

לקהילה היו שלוש אפשרויות:

 1. אל תעשה שום פעולה: חלק מהקהילה תמכו באפשרות זו מכיוון שהם היו טהרנים ורצו להתייחס לקוד כחוק העליון של הרשת..
 2. מזלג רך לבידוד ולנעילת האת’ר הגנוב, ובהמשך להפרדה ולהתעלמות מכל בלוק המכיל עסקה שתעזור לפריצה להעביר את הכספים הגנובים. מזלג רך הוא כאשר התוכנה המשודרגת תואמת לאחור, וגם אם צומת אינו משדרג היא יכולה לדבר עם הצמתים המשודרגים. רוב הקהילה תמכה בכך, אולם מאוחר יותר נמצא כי הדבר יצור את האפשרויות של מתקפת ‘מניעת שירות’ (DoS). Ethereum שומר מפני התקפות DoS מכיוון שאם האקר נותן לכורה חישובים מורכבים מאוד גדולים מתוך כוונה להציף את הרשת, ההאקר גם צריך להוציא כמות גדולה של את’ר, וזה אוסר עלות. עם זאת, לאחר המזלג הרך המוצע, האקר יוכל להערים על כורה. ההאקר יכול לבקש עסקאות שתקשרנה עם ה- DAO, ולגרום לכורה לעשות אינסוף חישובים גדולים בלי לבזבז כמעט את’ר ובכך להציף את הרשת!
 3. הבחירה היחידה שנותרה הייתה מזלג קשיח, כלומר שדרוג שאינו תואם לאחור. במקרה זה, המשמעות היא שהקהילה תתפצל ותיקח את מצב הרשת רגע לפני התקפת DAO ותפעיל עם זה בלוקצ’יין נפרד. הרשת החדשה נקראה “Ethereum” (ETH). חברי הקהילה שתמכו במזלג הקשיח יצרו גם חוזה חכם להחזר האיתר שנגנב מהחברים במהלך מתקפת ה- DAO.

לידתו של ‘Ethereum Classic’: הקולות כנגד המזלג הקשה

החלטת המזלג הקשיח פיצלה את הקהילה. התומכים האמינו שיש להחזיר את האתרים הגנובים לאנשים שאיבדו את הקרן עקב מתקפת ה- DAO. מצד שני, האנשים נגד המזלג הקשיח האמינו כי ההחלטה מנוגדת לעקרונות של ביזור מוחלט של הבלוקצ’יין, והראשוניות וחוסר השינוי של חוזים חכמים. החלק של קהילת את’ריום שהחליט נגד השדרוג שנדרש על ידי המזלג הקשיח המשיך עם הרשת הישנה, ​​והם כינו את המטבע הקריפטוגרפי שלהם “Ethereum Classic” (וכו).

כפי שהדברים נראים, Ethereum מוערך הרבה יותר מאשר Ethereum Classic, הן מבחינת המחיר והן מבחינת שווי השוק. יש עוד, כדלקמן:

 1. Ethereum נתפס כקהילה שהתמודדה עם משבר שהופעל על ידי פרצה בקוד, אך קיבלה החלטה להחזיר את הכסף הגנוב לחברים שנפגעו, והמשיכה איתו. לשם השוואה, הקהילה הקלאסית של Ethereum נתפסת ככזו שעמדה עם ההאקר, רק בגלל אמונתם על עליונות וחוסר שינוי של הקוד. האינדיקטורים לשוק החופשי סמכו יותר על Ethereum מאשר על Ethereum Classic.
 2. קהילת את’ריום שמרה על תמיכת חבריה היצירתיים והיזמים ביותר ועברה מכוח לעוצמה. המעבר המתוכנן לאלגוריתם proof-of-stake (PoS) הוא עבודה בתהליך, והוא צפוי להפוך את אתריום להרחבה הרבה יותר (ראו ההשוואה בין ‘הוכחת עבודה’ לבין ‘הוכחת הימור’ ‘). פרוטוקול ‘קספר’ החדש המשויך והיישום המתוכנן של השבירה יועילו גם לרשת את’ריום. ל- Ethereum Classic לא יהיה שום שדרוג זה.
 3. ה ‘ברית Ethereum Enterprise‘(EEA), קונסורציום של 200 תאגידים העובדים עם פרויקט את’ריום לפיתוח טכנולוגיית בלוקצ’יין ארגונית, מהווה אינדיקציה נוספת לאמון שיש לשוק בקהילת את’ריום. לשם השוואה, לקהילת Ethereum Classic יש מעט מאוד תומכים.

למד עוד,

 • מה זה Ether (ETH)?
 • האם פריצת ה- DAO האחרונה של Ethereum פירושה שהבלוקצ’יין אינו מאובטח כמו שחשבנו?
Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map