כיצד לשנות את גודל היישומים של Ethereum

בדצמבר 2017, CryptoKitties, המשחק המקוון שנבנה על בלוקצ’יין את’ריום הפך לוויראלי וגרם לעומס גדול ברשת הבלוקצ’יין את’ריום. זה החזיר את המיקוד לסקלביליות של הבלוקצ’יין בכלל, ו- Ethereum DApps (אפליקציות מבוזרות) בפרט. שומרי התעשייה וחובבי הבלוקצ’יין תהו כיצד יתמודדו רשתות הבלוקצ’יין עם אפליקציות עסקיות בזמן אמת המשמשות מיליונים אם משחק מקוון יכול לפקוד את הרשת בצורה כה ניכרת? אז איך לשנות את הגודל של דאפים של Ethereum? רוב רשתות הבלוקצ’יין באופן כללי, כולל הבלוקצ’יין של Ethereum, מתמודדות עם בעיות של מדרגיות, חביון עסקאות ודמי עסקה גבוהים. Ethereum DApps בנויים על פרוטוקול הבלוקצ’יין של Ethereum, והרשת משתמשת באלגוריתם הקונצנזוס ‘הוכחת עבודה’ (POW), הדורש אימות עסקאות על ידי רוב הצמתים המשתתפים, מה שגורם לבעיות מדרגיות. מגבלות על גודל החסימה וכריית שבויי מלחמה תחרותית מביאות להכללת עיכובים של עסקאות בבלוק הבא, והמשתמשים צריכים לשלם סכומי עמל הולכים וגדלים לכורים כדי לכלול את העסקאות שלהם בבלוק הבא. קהילות מפתחי Blockchain כולל מפתחי Ethereum מתנסים במספר פתרונות לטיפול בבעיות אלה.

DAppChain כפתרון קנה מידה עבור DApps של Ethereum:

בין כמה פתרונות שנחקרו על ידי מפתחי אתריום לצורך קנה המידה של ה- DApps של Ethereum, אחד הבולטים הוא רשתות צד עבור DApps, המכונות בדרך כלל ‘DAppChains’. הרעיון משתמש בהנחה בסיסית שלא כל ה- DApps של Ethereum זקוקים לאותה רמת אבטחה, למשל DApp המשמש להעברת אלפי אתרים (ETH) ידרוש מאפייני אבטחה מלאים של בלוקצ’יין מבוזר לחלוטין עם אלגוריתם POW קונצנזוס, אך DApp למיקרו-בלוגינג לא ימשוך האקרים ולכן יכול לעשות עם אבטחה פחותה. ניתן להעביר את האבטחה ל- ‘Sidechains’, שיכולות להיות בעלות ערכות חוקים מותאמות אישית משלהן, וניתן להשתמש בהן ב- sidechains כדי להוריד את החישוב מהשרשרת הראשית. מאמר שפורסם בשנת 2014 על ידי אדם בחזרה והצוות, שכותרתו “מאפשר חידושים של בלוקצ’יין עם רשתות משוריינות”, הראשון פירט על המושג רשתות צד. הוא מתאר מנגנון שנקרא “רשתות צד משולבות דו-כיווניות”, שבו המשתמש יכול להוכיח שהיא נעלה כמה אסימוני קריפטו שהוחזקו בעבר על ידה, ועל סמך זה היא יכולה להעביר כמה אסימונים אחרים לרשת צדדית. ללא הגבלה, מכיוון שהרעיון הוא כמו הגדלת גודל החסימה, ובכך כולל יותר עסקאות בבלוק יחיד. זה משפר את קנה המידה לעת עתה, אך אין זה פיתרון להרחבה אוטומטית. עם זאת, רשתות הצד מאפשרות למפתחי את’ריום לערוך ניסויים נוספים. לדוגמא, שרשרת צד יכולה להגדיר כללים משלה, המותאמים ל- DApps הדורשים מהירות גבוהה מאוד, בעוד ש- DApps הדורשים אבטחה גבוהה מאוד עדיין ישתמשו בביטחון מבוזר לחלוטין של הרשת הראשית. DApps הפועלים על שרשרת הצד הספציפית שלה, המכונה גם “DAppChain”, יכול לסחור בביטחון ובביזור לצורך תפוקה רבה יותר. עבור למשל DAppChain עשוי לבחור ליישם ‘אלגוריתם קונצנזוס’ הוכחה של הימור ‘(DPoS) בשרשרת הצד, כאשר צמתים ספציפיים לוקחים אחריות על אימות העסקה. צמתים אלה ממקמים את אסימני ההצפנה שלהם לצורך אימות עסקאות ונקראים ‘סטיירים’. ככל שצומת מתחזק יותר אסימון, וככל שמשך זמן ההימור שלהם ארוך יותר, כך הסבירות שהצומת הזה ייבחר לאימות עסקה גבוהה יותר. זה מגדיל את הסקלביליות ואת מהירות העסקה באותה DAppChain מכיוון שלא משתמשים באלגוריתם POW וכל הצמתים אינם מעורבים בתהליך אימות העסקה. המפתח של DApp צריך לבצע מודל איומים של ה- DApp, ולבחור את הכלל המותאם אישית- קבוצה או אלגוריתם של קונצנזוס עבור DAppChain שלה. הסבירות שתוקף ינסה לפרוץ רשת צדדית שמפעילה DApp עם ערך כלכלי נמוך, פחות, ומכאן שמודל אבטחה רגוע המספק תפוקת עסקאות גבוהה עשוי להיות מתאים. עם זאת, אם צומת זדונית אוספת יותר מדי כוח מחשוב ב- DAppChain, ומתחילה לשלוט בו, לקהילה תמיד יש אפשרות לבחור במזלג קשיח. אם השינוי שהוצע על ידי הצומת הזדוני לא זוכה להסכמה בקהילה, הקהילה יכולה לפיכך לקחת את מצב שרשרת הצד לפני המחלוקת ולהמשיך לעבוד על כך..רשת נול בונה ערכת פיתוח תוכנה (SDK) שתאפשר למפתחים לבנות את ה- DAppChain שלהם, שישמש את Ethereum כשכבת הבסיס. ה- DAppChains שנבנו באמצעות Loom SDK ישתמשו בטכנולוגיית פלזמה, המאפשרים העברת נכסים הלוך ושוב מאת’רום. פלזמה היא תשתית קנה מידה המאפשרת ביטול ניתוק של רשת השורש Ethereum. היא מטפלת בחוזים חכמים בדיוק כמו Ethereum, אולם משדרת רק את העסקאות שהושלמו לבלוקצ’יין הציבורי של Ethereum. זה חוסך כמות משמעותית של כוח עיבוד ומאפשר מהירות עסקה גדולה יותר ובכך מועיל ל- DApps.

פתרונות אחרים הנבחנים לצורך שינוי גודל ה- DApps של Ethereum:

קהילות מפתחי Ethereum עובדות גם על פתרונות אחרים לשינוי גודל ה- DApps של Ethereum, למשל: (1) ‘Raiden Network’, כמו רשת Lightning עבור Bitcoin., מספק רשת העברות מחוץ לרשת לאסימוני קריפטו הבנויים על תקני Ethereum ERC20. הוא נמצא כעת בפיתוח וישתמש בטכנולוגיית ערוץ התשלומים, המאפשרת העברה של אסימונים ברשת. העסקאות יהיו מאובטחות, מהירות וזולות יותר. (2) מפת דרכי הפיתוח ארוכת הטווח של את’ריום צופה מעבר לאלגוריתם הוכחת המימוש (PoS), שיאפשר גם יישום של השבירה. במקור זה רעיון לניהול מסדי נתונים, שבו השיתוף מתייחס לחלוקת מסד הנתונים למספר מופעי שרת, ובכך לשפר את הביצועים. במקרה של blockchain, המשמעות היא שחלקים אופקיים של blockchain יאוחסנו בקבוצות צמתים נפרדות, במקום שכל הצמתים ישמרו על כל היסטוריית העסקאות של הבלוקצ’יין. זה משפר את יכולת ההרחבה, אולם מכיוון שאף צומת אינו שומר על כל מסד הנתונים המבוזר, אלגוריתם הקונצנזוס של POW המערב את כל הצמתים בתיקוף העסקאות אינו יכול לעבוד, ויש להשתמש באלגוריתם PoS. האם הצלחת לשנות את קנה המידה של דפים אתריים באמצעות כלים אחרים? ספר לנו על המשוב שלך בקטע ההערות למטה.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map