DAML- השפה לחוזים חכמים

מאמר זה מציע תצוגה מקיפה של DAML – שפת הקוד הפתוח לחוזים חכמים. תוכלו ללמוד גם את היתרונות של DAML והשוואה עם שפות אחרות. 

ככל שטכנולוגיית הבלוקצ’יין מתפתחת, יש צורך במערכות משופרות באמצעותן משתמשים פועלים ומתקשרים. כבר עכשיו, ישנם הרבה שיפורים שקורים במיוחד מכיוון שבלוקצ’יין הארגוני ממשיך להיות פופולרי. בין ההתפתחויות האחרונות בסביבת הבלוקצ’יין המשתנה במהירות היא DAML.

מאז שחר האינטרנט, חוסר שינויים בנתונים הוא נכס שחמק ממפתחים רבים. ככאלה, שחקנים גרועים במערכת האקולוגית המקוונת ניצלו את היכולת לשנות נתונים כדי לבצע פשעים שונים.

עם זאת, בלוקצ’יין היה חשוב יותר כאשר מפתחים הוכיחו את היכולת לבצע עסקאות בסביבה ללא שחקן מרכזי כמו שקורה בעולם הפיננסי הישן..

בנוסף לפנקסים ציבוריים אלה המריא גם שוק גדול לפנקסים פרטיים מורשים. בין אם זה נשלט על ידי מפלגה מרכזית מוסמכת באופן חוקי או קונסורציום של שחקנים חסרי אמון הדדיים שיש להם מטרה משותפת, פנקסים פרטיים מספקים הגנה עתידית ואי-משתנה זהה לזו של פנקסים עם יכולת נוספת לשמור על פרטיות הנתונים..

בין אם ספר חשבונות נתון הוא ציבורי או פרטי, ביסוס היכולת של עמיתים במערכת אקולוגית של בלוקצ’יין לתקשר עם ערבויות פרטיות הוא סוג היישום המכונה בדרך כלל חוזים חכמים..

מאמר זה יידון בהמשך בפירוט מה הם חוזים חכמים וחשיבותם בהקשר של DAML.

הירשם עכשיו: קורס יסודות Blockchains ארגוניים

מה זה DAML?

במונחים טכניים, DAML מייצג שפה של מידול דיגיטלי של נכסים (DAML full form) – שפת סימון לאינטרנט הסמנטי. עם זאת, הז’רגון הטכני עלול לבלבל. לכן, לשם משמעות DAML פשוטה יותר, חשוב על זה כשפת הקוד הפתוח לחוזים חכמים.

בעיקרו של דבר, DAML היא שפת חוזים חכמה המאפשרת למפתחים לקודד במדויק הסכמים מרובי צדדים עבור מגוון ארכיטקטורות מסד נתונים של בלוקצ’יין, DLT או אפילו..

מקורו של Digital Asset, מפיח חיים חדשים בז’אנר היישומים הזה (חוזים חכמים) המאפשר לעמיתים לבצע עסקאות בסביבה של אמון. ביסודו של דבר, זו שפת תכנות השואבת השראה מהאסקל ומאפשרת יצירת חוזים חכמים לתהליכי עבודה עסקיים מבוזרים..

יש לציין כי השפה מאפשרת למפתחים לצמצם את משך הזמן המושקע בטיפול באומים ובברגים של הצפנה ובלוקצ’יין. במקום זאת, היזמים מתמקדים בזמנם בפיתוח פתרונות תכנות לתהליכים עסקיים.

DAML – שפה לחוזים חכמים פשוט מוסברת 

מאפייני DAML

מספק אמצעים לכתיבת חוזים

בדומה לשפות אחרות בהן מתכנתים משתמשים בכדי לכתוב חוזים חכמים, DAML מאפשר לעמיתים לערוך ולכבד הסכמים. יש לציין שהשפה מתארת ​​את תהליך גיבוש החוזה, את הצדדים המרכזיים בהסכם ואת הצדדים עם זכויות האצלה לחוזה..

מלבד הגדרת תהליך גיבוש החוזה, השפה דואגת לקידוד רעיונות כמו חוזים, זכויות, צדדים, הרשאות וחובות בכך שהיזם צריך להתמודד רק עם ההיגיון של העסק שלהם; כל הרמה כבדה הקשורה לדברים כמו גיבוב בקריפטוגרפיה, ואלגוריתמים של קונצנזוס מופשטים ומטופלים על ידי זמן הריצה.

ביטוי ישיר זה של אלמנטים חוזיים כתכונות של שפת האם מרמז כי ארכיטקטורת ה- DAML יכולה לבדוק היטב את קוד המערכת באופן אוטומטי ומוקדם יותר במחזור הפיתוח. יתר על כן, למערכת יש את היכולת לנמק לבד לגבי ההיגיון העסקי.

זה קוד פתוח

ב- 4 באפריל 2019, Digital Asset, החברה שעומדת מאחורי DAML הודיעה כי קוד המקור של התוכנית יהיה זמין באופן חופשי לכל המפתחים. המקור הפתוח הזה של הפרויקט הביא לכך שגורמים שונים יוכלו להשתמש ב- DAML כדי לדגמן ולבצע חוזים באמצעות טכנולוגיית בלוקצ’יין מבלי לחשוש מנעילת ספק..

על פי ההודעה, מפתחים וגורמים מתעניינים אחרים יוכלו לגשת לשפת DAML, קוד המקור, ערכת פיתוח תוכנה (SDK) וזמן ריצה תחת רישיון אפאצ’י 2.0 מותר מאוד..

שימוש בסביבת ביצוע פרטית

חסרון אחד של פנקסים המופצים בציבור הוא שכל צומת בפלטפורמה יכול להציג את הנתונים הקיימים בחוזים החכמים. ככאלה, עמיתים שצריכים לשמור על פרטי העסקה שלהם פרטיים לא מצליחים לבצע עסק באמצעות רשת בלוקצ’יין ציבורית.

בפרט, זהו אבן נגף עיקרית שמונעת אימוץ מוחלט של בלוקצ’יין ארגוני. זו הסיבה, כאמור, DLT פרטיים זינקו בפופולריות.

השילוב של DAML ופלטפורמת DLT פרטית מספקים תרופה למקרה זה. יש לציין כי הצוות שמאחורי שפה אקספרסיבית זו אופטימיזציה של DAML בכך שהיא עובדת בצורה מושלמת בסביבת ביצוע פרטית. זאת אומרת שמידע שנשא בחוזים נשאר פרטי כך שרק גורמים מורשים יוכלו לגשת אליו.

קריא על ידי בני אדם ומכונות

DAML הוא מהפכני ביותר ממובן אחד בלבד. יש לציין כי תכנון המערכת הוא באופן שמכונות ובני אדם יוכלו להבין את המידע הכלול בחוזה.

המשמעות של יכולת זו היא עצומה. אנשי המקצוע המעורבים בגיבוש חוזה יתקשו לעקוף את הפרטים מכיוון ש- DAML מאוד ידידותית לאנשים..

לדוגמא, עורך דין יכול להבין בקלות את משמעות החוזה על ידי קריאה והערכה של קידוד ה- DAML של אותו חוזה. במקביל, DAML מספקת את מידת הספציפיות הנכונה למפתחים לחישוב היבטים חשובים של חוזה כמו תזרים מזומנים, פרופילי לקוחות וחשיפה לסיכון..

איך DAML עובד? מדריך DAML פונקציונלי מהיר

DAML עובד כמעט כמו כל שפות הכתיבה החכמות החכמות האחרות. בפרט, השפה עובדת בשתי רמות עיקריות בהן קיימת השפה עצמה וזמן הריצה.

שפה היא כמו החלק העיקרי של הטכנולוגיה. זה מה שמאפשר למפתחים לעשות את כל העבודה שהם צריכים לעשות מבחינת כתיבת הסכמים והקלת עסקאות.

מכיוון שיש ממשקי API נקיים ומופשטים בין השפה לזמן הריצה, ניתן להתאים את זמן הריצה לביצוע במגוון פלטפורמות בלוקצ’יין, DLT ופלטפורמות אחרות..

זה מספק את הגמישות ליישומי DAML להיות מועברים על פני פלטפורמות המספקות תמיכה ב- DAML. זה מקביל ל- JVM המאפשר ליישומי Java לפעול ללא שינוי בכל פלטפורמה שתומכת ב- JVM.

לאחר התקנת ערכת פיתוח התוכנה (SDK), מפתחים צריכים רק להריץ כמה קבצים ספציפיים כדי שהמכשיר יוכל לתמוך בפעולות.

דוגמנות נתונים

אחת המשימות העיקריות והחשובות ביותר שצריך לבצע בעת כתיבת חוזה חכם היא דוגמנות הנתונים שישמשו עם אותו חוזה. בדרך כלל, פונקציית מידול הנתונים היא מסובכת ויכולה להוביל למבני נתונים מורכבים מאוד, תלוי כמה מסובכים החוזים וכמה גורמים מעורבים..

בניגוד לשפות חוזיות חכמות אחרות, DAML מאפשרת למפתחים לציין את סכימת הנתונים שלהם בזמן, ולהטמיע אותה ישירות בשפת הביצוע של החוזה. זה מאוד מפשט את המשימה של מידול נתונים ומפחית את הסיכוי להופעת שגיאות בגלל אי ​​התאמות בין סכימת הנתונים לוגיקת היישום..

קרא עוד: מדריך DAML: תחילת העבודה עם DAML

מבנה מתאר תבנית

מפתח DAML מציין חוזה באמצעות מבנה פשוט ומוגדר היטב המכונה “תבנית”, המכיל גם את מודל הנתונים וגם את הפרמטרים של החוזה..

הפרמטרים כוללים, למשל, את החותמים על חוזה נתון (אותם משתתפים שחייבים לאשר פעולות על החוזה), והמשקיפים (אותם משתתפים בהסכם שרק שם כדי לראות את החוזה ומה הוא עושה אך אינם מורשים לנקוט בפעולות). היבט נוסף של מבנה התבנית כולל את ההסכם, שהוא בעצם פרט ההסכם וייצוג של מה החוזה.

תבניות יכולות לציין תנאי מקדים אחד או יותר המבטיחים כי החוזה נוצר רק אם סף מסוים מושג על ידי יוצר החוזה. האלמנט האחרון במבנה המתאר של התבנית הוא “בחירות”. זה מגדיר את מגוון האפשרויות שמבצע החוזה יכול לממש.

מבנה בחירה

מבנה עיקרי בתוך התבנית הוא מבנה הבחירה, המפרט את הבחירות אשר הצדדים החוזים יכולים לבחור מבחינת אופי התבנית..

מבנה הבחירה מזהה את הבקר או את הצד האחראי למימוש הבחירה. אלמנטים אחרים במבנה זה כוללים צריכה, שם, סוג החזרה, טיעוני בחירה וגוף בחירה.

קרא עוד: הדרכת הדרכה של DAML

השוואת DAML לעומת חוזים חכמים

הבנת חוזים חכמים

כפי שהוסבר קודם לכן, חוזים חכמים הם מרכיב חיוני בטכנולוגיית ספר החשבונות המבוזר (DLT). ברשימות ציבוריות, שני צדדים אנונימיים יכולים ליצור חוזה חכם כדי להקל על עסקה מסוימת, אך הנתונים נשארים מאוחסנים בפנקס הציבורי. זאת אומרת שכל המשתתפים ברשת יכולים לצפות בפרטי העסקה כדי לוודא את האותנטיות שלה. ככזה, אכיפת אמון אפשרית.

ב- DLT פרטיים או מורשים, כל הצדדים ידועים, אך רק לגורמים המעורבים בעסקה נתונה יש גישה לנתוני העסקה. האמון עדיין נשמר באמצעות מנגנונים המאפשרים למשתתפים לאמת את כל העסקאות אליהם יש להם גישה.

לחוזים חכמים יש מאפיינים ייחודיים שהופכים אותם גם למהפכניים.

למשל, בחוזים חכמים יכול להיות מנגנון הפעלה עצמית שיוצא לדרך בסימן מועד מוגדר (נקרא גם אירועים מעוררים). ברשתות ציבוריות, כל בעל עניין יכול לנתח את פעילות החוזים החכמים כך שניתן יהיה לזהות כל חריגה.

כמו כן, סוחרים יכולים להשתמש בחוזים חכמים כדי להשיג את הדופק של השוק. זה כולל את היכולת לחזות מגמות ואי וודאויות בשוק.

לחוזים חכמים יש מספר יתרונות הכוללים אי-שינוי נתונים. במונחים בסיסיים, אי-משתנות מתייחס לחוסר האפשרות של שינוי נתונים ממצבו המקורי. זאת אומרת שלא ניתן למחוק או לשנות את הנתונים באופן אפשרי.

חוסר השינוי של הנתונים הופך את החוזים החכמים למדוייקים תמיד. שלישית, בחלק מהמקרים, חוזים חכמים מאפשרים לעמיתים לבצע ישירות ללא צורך במתווך. לכן, עסקאות כאלה זולות מאוד, לפעמים הן לא עולות שקל.

מאפיינים של חוזים חכמים

הוכחת התחייבויות וזכויות

אחת התכונות הקריטיות שעליהם להחזיק בחוזים חכמים היא שאינו צריך לבצע עסקאות מבלי להיות נוח עם כל התהליך. בעיקרו של דבר, הסכמה להתקשרות בחוזה היא וולונטרית לחלוטין אך ההשלכות הן חובה. לכן, על המשתמש לשקול באופן מהימן ובכשר את ההשלכות העתידיות של החוזה שעליו נרשמים. החוזה החכם חייב להבטיח שזה תמיד המקרה, דבר שיכול להיות קשה מאוד להשיג נכון.

אימות תוקף העסקה

כמו שנדון קודם לכן, מידע הנוגע לפרטי החוזה ניתן לעקוב בקלות מהחשבונות. לכן, זה ממלא את הדרישה לחוזים לפיהם ניתן לאמת את אמיתותם ותוקפם.

קרא עוד: מקרי שימוש חכמים חכמים

השוואה עם DAML

בעיקרו של דבר, ניכר מהאמור לעיל כי DAML מייצרת קבוצת משנה של חוזים חכמים בכך שמסוגלים לתקן את הליקויים של השפות הקיימות. כמו שנדון קודם לכן, העובדה שחוזים חכמים ברשתות ציבוריות מאחסנים את הנתונים שלהם בחשבונות ציבוריים הופכת חוזים חכמים ללא אטרקטיביים לעסקאות חסויות..

עם זאת, DAML, כאשר נעשה שימוש בשילוב עם רשתות פרטיות, מבטיחה כי רק לגורמים המסמיכים את החוזה, לצד אלה בעלי הרשאת האצלה לצפות בפרטים, תהיה גישה למידע החוזה. זו אחת הסיבות מדוע משקיפים בעלי ידע מאמינים כי שפה זו היא תפקיד הרוצח עבור מוסדות פיננסיים ואחרים הדורשים סודיות בעסקה.

עם זאת, DAML כשפה לחוזים חכמים שונה מחוזים חכמים מסורתיים בכל הנוגע לשיתוף ההסכמים הכתובים. שפות חוזיות חכמות כמו סולידטי משתפות את המידע באופן ציבורי, ומכאן שלכל הרשת יש גישה לפרטים. זו הסיבה שאנשים מתווכחים על DAML לעומת מוצקות.

נהפוך הוא, הסכמים שנכתבו ב- DAML זמינים רק על בסיס צורך לדעת. זאת אומרת שלצדדים שלישיים לא רצויים אין גישה לפרטים. בפרט, השפה משתמשת בשכבת אבטחה נוספת לפיה הנתונים אינם זמינים אפילו לגורמים לא רצויים.

היתרונות של DAML

קוד פתוח

פלטפורמת הבלוקצ’יין עשויה להיות בת 10 בלבד אך היא צומחת במהירות. כיום הטכנולוגיה מחוללת מהפכה בענפים בשיעורים חסרי תקדים. הסיבה לצמיחה מהירה זו היא העובדה שבלוקצ’יין הוא קוד פתוח וכל מפתח יכול להתעסק בזה כדי להגיע לפיתרון הטוב ביותר לבעיה מסוימת..

מעניין ש- DAML הוא קוד פתוח גם מאז ה- 4 באפריל 2019. זאת אומרת שלמפתחים יש קו רוחב לשנות את קוד ה- DAML כדי ליצור את הפתרונות החדשניים ביותר בכל הנוגע לחוזים חכמים ולמערכת האקולוגית של בלוקצ’יין בכלל..

קרא עוד: האם Blockchain הוא העתיד?

מאפשר עסקאות פרטיות

שפות חוזה מסורתיות חכמות אינן מכילות תכונות מקוריות עם מגבלות חזקות בהן ניתן להפוך את ההסכמים לפרטיים. למעשה, המידע בהסכמים נגיש לכל המשתתפים, כולל צדדים שלישיים לא רצויים.

עם זאת, כפי שנדון קודם לכן, DAML משלבת שכבת אבטחה נוספת כאשר מידע כזה נגיש רק לגורמים מורשים.

מזרז אימוץ בלוקצ’יין ארגוני

כאשר עוברים בלוקצ’יין למקרים של שימוש ארגוני, אחד הנושאים המעכבים את הטכנולוגיה הוא אופיו המבוזר של המידע. יש לציין, כפי שנדון קודם לכן, ישנם כבר מאמצים כמו יצירת פלטפורמות בלוקצ’יין פרטיות בהן כל המשתתפים צריכים לרכוש אישור לפני הכניסה.

עם זאת, ארגונים עדיין מתמודדים עם האיום של מתחרים לראות את האסטרטגיה שלהם. עם זאת, כניסת DAML היא פיתרון פוטנציאלי לבעיה זו. בפרט, השפה מגבילה את נתוני ההסכם רק לצמתים המורשים לגשת אליהם, ומידע הנוגע להסכמים אינו זמין למשתמשים אחרים. ככאלה, למפעלים אין שום תירוץ אלא לקפוץ לסיפון ולנצל את פוטנציאל הבלוקצ’יין הארגוני.

קרא עוד: חברות המיישמות טכנולוגיית Blockchain

תמיכה מובנית לאימות תקינות המודל

לאור האופי הנמוך של הבלוקצ’יין, רוב הפעולות והמודלים הם ניסיוניים וחדשים. לכן, יש צורך באימות מתמיד של נכונות הדגמים. למרבה המזל, DAML מגיעה עם תמיכה מובנית כאשר אימות נכונות הדגמים הוא אוטומטי.

הפשטת אחסון

זמן הריצה של DAML הוא יציב ומבצע פעולות חיוניות בכדי להפוך את השפה לעדיפה על החלופות הקיימות. למשל, זמן הריצה ממצה את פרטי החשבונות בכך שהיזם יכול להתמקד בלוגיקה של החוזה.

השוואת DAML עם שפות חוזיות אלטרנטיביות אחרות

המערכת האקולוגית של בלוקצ’יין עדיין צומחת ומשמעות הדבר היא שאין מערכות פעולה סטנדרטיות. המשמעות היא גם שאין שפה אחת ששולטת בכתיבת חוזים חכמים. ככאלה, ישנן אלטרנטיבות רבות אחרות מלבד DAML.

DAML לעומת מוצקות

מוצקות היא אחת השפות הראשונות לכתיבת חוזים חכמים של Ethereum שצברו פופולריות. פופולריות זו הייתה תוצאה של פלטפורמת הבלוקצ’יין Ethereum שהיתה רשת מועדפת על חוזים חכמים.

כשפת תכנות, סולידיות שולטת בפלטפורמת את’ריום. שפה זו משתמשת בתחביר וסקריפט ברמה גבוהה הדומים ל- JavaScript. בפרט, השפה חיונית לשיפור מכונת הווירטואלית של Ethereum. מספר חסימות פרטיות אחרות כמו Hyperledger Burrow ו- Monax משתמשות בשפה להתפתחות ראשונית.

יתר על כן, מפתחי Ethereum השתמשו ב- Solidity כדי לכתוב את גרסת 0.4.0 של התוכנה. היופי בשפה זו הוא שהיא אינה שוברת את הפונקציונליות של רשת הבלוקצ’יין.

בנוסף, השפה חיונית ביצירת חוזים חכמים הפועלים במכונה הווירטואלית Ethereum (EVM). השפה משפרת את יכולתם של יישומים לחיזוק עצמי של ההיגיון העסקי הגלום בחוזים חכמים. כתוצאה מכך, צדדים עסקיים במערכת האקולוגית של Ethereum משאירים רישום סמכותי של עסקאותיהם בכדי להקל על האימות.

בניגוד ל- DAML ששפתו דומה לזו של Haskell, Solidity משתמש בתחביר שקרוב ל- ECMAScript. עם זאת, ל- Solidity יש יכולות נוספות כמו סוגי החזרות משתנים ויכולת הקלדה סטטית. כמו כן, חוזים שנכתבו ב”סולידיטי “תומכים בירושות מרובות אשר מקלות על לינאריזציה של C3.

שפת דוגמנות אקטולוס

מאז שבלוקצ’יין החל לקחת כיוון ארגוני, שפות שונות ספציפיות לתחום פיננסי עלו בכדי לפתור כמה בעיות שזוהו בשפות הראשוניות.

בנוסף ל- DAML ו- Solidity, Actulus Modelling Language (AML) עלה לסייע בפתרון בעיות חישוביות בתחום הפנסיה והביטוח. בפרט, AML הוא מיזם רב-צדדי המאגד את אדלונד A / S ואת אוניברסיטת ה- IT בקופנהגן.

שלא כמו שפות כמו Java ו- C / C ++ בין היתר, הרלוונטיות בדרך כלל בהגדרות שונות, AML היא ספציפית לתחום. זאת אומרת שהשפה שימושית למטרה מסוימת או יכולה ליצור יישומים הפועלים על פלטפורמה ספציפית. ככזה, השפה אינה יכולה ליצור תוכניות, ממשקים ויישומים עצמאיים.

חוזי אמון של BOScoin

זהו פתרון חלופי נוסף המשתמש ב- Web Ontology Language (WOL) ליצירת חוזים חכמים. BOScoin משתמשת תמיד בשפה אוטומטית מתוזמנת (TAL) כדי לשפר את האמון והחוסן של החוזים. בפרט, השפה יוצרת חוזי אמון שמאפשרים יצירת יישומים מבוזרים (DApps). בעיקרו של דבר, החוזה החכם מעצים את האופי המהימן של DApps.

למד עוד: מה זה dApp?

בדומה ל- DAML, BOScoin אינו טיורינג-שלם. במקום זאת, השפות ניתנות להחלפה המבדילות אותן מהאופי המושלם של טיורינג של חוזים חכמים של את’ריום. שלא כמו חוזים חכמים של Ethereum, חוזי אמון BOScoin משתמשים בשפת אונטולוגיה מקיפה ומכילה יותר. בפרט, זה נובע מהצורך של הצוות ליצור פלטפורמה שבה מפתחים יכולים להגיע לחוזים אמינים.

מה צופן העתיד ל- DAML?

כפי שהדברים נראים, סביבת הבלוקצ’יין שטופה בשפות חוזה חכמות. השפות הרבות מקשות על האינטראקציה של יישומי בלוקצ’יין ולכן מעכבות את האימוץ ההמוני של הבלוקצ’יין.

מעניין שפלטפורמת Hyperledger לבדה משתמשת ביותר משש שפות כולל DAML שיוצר חוזים חכמים ב- Hyperledger Sawtooth..

עם זאת, יכולת ההפשטה של ​​זמן הריצה של DAML עוזרת לפתור שורה של בעיות באגים בחוזים חכמים שנוצרו ברחבי הלוח. זה גם הופך את יישומי DAML לניידים לפלטפורמות אחרות. בנוסף לפלטפורמה של Digital Asset, הוכרזה על תמיכה ב- DAML ב- VMware Blockchain ו- Sawtooth, מה שמעיד על כך שפלטפורמות אחרות עשויות לאמץ אותה..

לכן, סביר להניח ששפת ה- DAML עשויה להפוך לשפת החוזים החכמים האוניברסלית בעשורים הקרובים.

אם אתה רוצה ללמוד עוד על נושאים בסיסיים דומים בנוגע לטכנולוגיית בלוקצ’יין, דאג לבדוק את קורס הבלוקצ’יין הארגוני החינמי שלנו.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map