מדריך ה- Blockchain CIO- Ultimate Blockchain Executive

פרי יצירתו של סאטושי נקאמוטו, בלוקצ’יין היא טכנולוגיה גאונית ש- Blockchain CIO אמור לשים עליה עין חדה ככל שהתפתחותה תופסת תאוצה. הטכנולוגיה עשויה לשפר את היעילות כאשר ממשלות ומוסדות פרטיים ממשיכים להעלות יישומים המנצלים את יכולותיה. להלן מדריך מנהלים קצר של בלוקצ’יין מדוע ואיך הטכנולוגיה אמורה להשפיע על אורח חייהם של אנשים בגדול.

פריסות בלוקצ’יין הן מעטות בין השאר מכיוון שמעט מאוד אנשי CIO יש מושג ברור במה מדובר בטכנולוגיה. העובדה שרק עכשיו אנשים וארגונים החלו לבחון את הפוטנציאל הטכנולוגי של ספר החשבונות הדיגיטלי, מסבירה את האימוץ המצומצם והנמוך..

מחקר שנערך לאחרונה על ידי גרטנר מצביע על כך ש -66% ממנהלי המידע הראו גילו עניין בטכנולוגיה המתעוררת, והוא ממשיך להעביר גלי זעזועים לכל רחבי העולם. נתחי כסף ענקיים ממשיכים לזרום לעבר הטכנולוגיה כשסין מובילה את ההתקפה. בעלי הון סיכון משקיעים בגדול בטכנולוגיה המתפתחת כאשר הם חושפים לחשוף את היישומים האינסופיים שלה.

להלן תקציר מנהלים קצר של Blockchain שמצייר תמונה ברורה של מה CIOs על Blockchain צריכים לשים לב, במטרה למנף את יכולות הטכנולוגיה המלאות.

מה זה בלוקצ’יין?

בעיני אנשים רבים, בלוקצ’יין היא פשוט הטכנולוגיה העומדת בבסיס מטבעות קריפטוגרפיים. אמנם נכון, לטכנולוגיה קיימים מקרי שימוש רבים מעבר למטבעות קריפטוגרפיים שממשיכים לעורר תגובות מעורבות ברחבי העולם. במילים פשוטות, בלוקצ’יין הוא סוג של ספר ספרים דיגיטלי המשתמש בהצפנה מורכבת על מנת להבטיח אחסון קבוע ועמיד בפני שינויים..

ההסבר הפשוט ביותר לבלוקצ’יין הוא שמדובר בספר חשבונות מבוזר המסוגל לאחסן רשומות של כל העסקאות ברשת. בעזרת הצפנה, כל משתתף ברשת בלוקצ’יין יכול לגשת באופן מאובטח לפנקס הספרים ללא צורך ברשות מרכזית..

בעידן שבו חברות, כמו גם אנשים פרטיים, מתמודדות עם אתגרים החל מניהול נתונים וכלה באבטחה, יישום טכנולוגיית הבלוקצ’יין התגלה כמציל גמור. המוסדות הפיננסיים כבר שמו לב ליכולות הטכנולוגיה, בהתחשב בקצב בו רובם בוחנים אותה כאמצעי לאבטח ולעקוב אחר הבעלות על הנכסים, כמו גם לזרז עסקאות..

בנוסף לאפשר עסקאות מהירות ומאובטחות, חברות מסוימות משתמשות בטכנולוגיה כדי לעקוב אחר תנועת המוצרים והנכסים כחלק מניהול רשתות האספקה..

איך עובד בלוקצ’יין

ישנם סוגים שונים של רשתות חסימות, המסתמכות על תצורות שונות וכן על מנגנון קונצנזוס בהתאם לסוג וגודל הרשת. ביטקוין שהוא הבלוקצ’יין הפופולרי הוא פחות מותר, כלומר כל אחד יכול להשתתף ולגשת לתוכן בשרשרת.

בכל פעם שאדם רוצה ליזום עסקה בבלוקצ’יין, נוצר בלוק המפרט או את פרטי העסקה שיש לשדר ‘לכל הצמתים ברשת. החסימה, במקרה זה, מגיעה עם חותמת זמן המסייעת לקבוע רצף אירועים.

ברגע שכל הצמתים מסכימים, ואותנטיות החסימה מתבססת, הבלוק החדש מקושר ‘לבלוק הקודם שמקושר גם לבלוק הקודם, וכתוצאה מכך שרשרת של מבוקש, המכונה בדרך כלל בלוקצ’יין.

בדרך כלל ה- Blockchain משוכפל ברשת שלמה בה כל מי שרשת יכול לראות ולגשת אליה. נעשה שימוש בקריפטוגרפיה לאבטחת השרשרת, מה שמאפשר לאדם בודד לתפעל את תוכנה. כדי שכל שינוי יתרחש, כל האנשים שבמקרה זה מיוצגים על ידי צמתים חייבים להסכים לשינויים המוצעים שמתחילים בבלוק הבא מבלי לשנות את החסימה הקודמת..

ברגע שמתווספת פיסת מידע על בלוק ואז מתועדת על ספר החשבונות, אף אחד לא יכול לשנות או להסיר אותו. ההיבט חסין החבלה הוא מה שמניע את ההצעה מדוע אנשי CIO של בלוקצ’יין צריכים לגלות עניין רב בטכנולוגיה בתקופה שבה יש חשיבות עליונה לאבטחת ושימור הנתונים..

איך עובד בלוקצ'יין

מאגרי מידע הפועלים כעת מנוהלים ונשלטים על ידי הרשויות המרכזיות. לעומת זאת, רשתות בלוקצ’יין אינן יכולות להיות מנוהלות על ידי שום רשות מרכזית. השליטה מופצת באופן שכל מחשב המחובר לרשת לוקח חלק בקבלת ההחלטות.

טכנולוגיית ספר החשבונות הדיגיטלית כבר הולידה רשתות עמית לעמית המשמשות לפעולות שונות. לפיכך, יישום מנהלים של בלוקצ’יין אמור להיות לא פשוט עבור ארגונים בהתחשב בכך שהטכנולוגיה תעבור דרך ארוכה בהחלפת מצבי תיווך..

למשל כדי לשלוח כסף צריך בנק או מוסדות פיננסיים כדי להשלים עסקה. עם זאת, עם הטמעת טכנולוגיית בלוקצ’יין שאמורה להיות נחלת העבר, כדרך לזרז עסקאות.

למידע נוסף על טכנולוגיית Blockchain.

מדוע ענייני טכנולוגיית הבלוקצ’יין

ארבע תכונות עיקריות מציירות תמונה ברורה מדוע טכנולוגיית הבלוקצ’יין חשובה ומדוע אנשי CIO של בלוקצ’יין צריכים להיות יותר פתוחים בכל הנוגע ליישום שלה..

קוֹנסֶנזוּס: כדי שכל צורה של הסכמה תוסכם ברשת בלוקצ’יין, על כל המשתתפים להסכים תחילה. המשמעות היא שטכנולוגיית הבלוקצ’יין יכולה למנוע קבוצה נבחרת של אנשים לתפעל נתונים לטובתם.

מקור: בעידן שבו שמירה על מסלול נייר שהוא הוכחת טמבל הוא חיוני, מלבד קריאות ליישום טכנולוגיית הבלוקצ’יין. טכנולוגיית ספר החשבונות הדיגיטלי מאפשרת לכל משתתפי הרשת לדעת מאיפה הגיע נכס וכיצד השתנה הבעלות לאורך זמן.

חוסר שינוי: ההיבט של הוכחת טמפר צריך להיות אחת התכונות הגדולות ביותר שמנהלי הבלוקצ’יין צריכים לשים לב אליהם כשמדובר בטכנולוגיית ספר החשבונות הדיגיטלי. לא ניתן לטפל בשום אופן במידע המוצפן בבלוק כאשר הוא נרשם לחשבונאות. אם הפרטים בבלוק אינם נכונים, יש לבצע עסקה חדשה כדי להפוך את השגיאה מבלי למחוק את תוכן החסימה הקודמת..

סוֹפִיוּת: רשתות בלוקצ’יין מספקות פלטפורמות שקופות שאנשים יכולים ללכת ולקבוע את הבעלות על נכס וכן השלמת עסקה נתונה.

אם לוקחים בחשבון את התכונות שהוזכרו לעיל, ברור שטכנולוגיית הבלוקצ’יין מספקת את הרמות הגבוהות ביותר של שקיפות שאנשי CIO של בלוקצ’יין יכולים להתגאות בהם. פחות פיקוח, חיסכון בעלויות וכן צמצום מתווכים הם חלק מהיתרונות האחרים שהופכים את הבלוקצ’יין לרצוי בעולם הדיגיטלי.

מנהלי מערכות מידע של Blockchain צריכים להבין מה זה Blockchain וכיצד הוא פועל כדי להיות מסוגלים לנצל היטב את יכולותיו. בתור התחלה, מנהלי בלוקצ’יין יצטרכו להסכים לביזור של המודלים והתהליכים העסקיים שלהם.

פרויקטים המופעלים באמצעות טכנולוגיית ספר החשבונות עומדים לספק ערך עסקי ששווה להמשיך ולעלות בכל מחיר. עם זאת, אנשי CIO של בלוקצ’יין צריכים להיות אגרסיביים יותר ביישום הטכנולוגיה.

יישום Blockchain צעד אחר צעד

מנהל מערכות Blockchain: מדריך מנהלים

יישומי Blockchain

מנהלי בלוקצ’יין בתעשיות שונות מאמצים אט אט את טכנולוגיית ספר החשבונות במטרה לשפר את היעילות ואת אספקת השירותים. העובדה שהטכנולוגיה מספקת תשתית לבניית יישומים חדשניים הבאים מעבר למטבעות קריפטוגרפיים, ראתה כי היא נפרסת בתעשיות שונות החל מבריאות למימון רכב כמו גם שטח טכנולוגי..

טרנספורמציה דיגיטלית של Blockchain

בלוקצ’יין בביטוח חיים ובריאות

מנהלי מערכות מידע של Blockchain מיישמים אט אט את טכנולוגיית ספר החשבונות הדיגיטלי בתחום הבריאות כדרך לשפר את אספקת השירותים. בתחום הבריאות משתמשים בטכנולוגיה לאבטחת רשומות בתחום הבריאות בתקופה שבה אבטחת הסייבר מהווה איום משמעותי.

הטכנולוגיה מוצאת שימוש רב באבטחת ניסויים קליניים, רשומות רפואיות של מטופלים וכן רשומות חיוב. אירוח רשומות כאלה בבלוקצ’יין מבטיח שזו תהיה הוכחת טמבל במידה שאיש לא יכול להתעסק איתה.

מנהלי בלוקצ’יין כבר בוחנים את האפשרות ליצור מאגר מידע משותף של מידע בריאות שאליו רופאים יכולים לגשת. ארגונים מסוימים משתמשים בטכנולוגיה כדי ליישם ניתוחים על נתונים ממקורות מבוזרים שונים, תוך הקפדה על מידת הפרטיות הגבוהה ביותר.

חברות ביטוח חיים גם ממנפות את הטכנולוגיה לגילוי הונאות בענף וכן מאפשרות קשרי דינמיות בין המבטח ללקוח. בנק סיטי כבר חשף מערכת תביעות ביטוח המתעדת כל שלב בתהליך התביעות בבלוקצ’יין.

בלוקצ’יין בנדל”ן

מנהלי בלוקצ’יין שמו גם את תחום הנדל”ן שבמשך שנים התמודד עם נושאים הקשורים למתווכים כמו מתווכים, ממשלה כמו גם חברות נאמנות. מערכות בלוקצ’יין המפרטות את כל הפרטים הנוגעים לרכוש כבר צצו כל המאמץ כדי לאפשר לאנשים לראות, לחקור נכסים ולהיות מסוגלים לבצע תשלומים מבלי לערב מתווכים..

יישום הבלוקצ’יין בתעשייה גם אמור לגרום להפחתה במקרי הונאה, משום שכעת יתבצעו נאמנות באופן מאובטח יותר ובזמן יותר. על ידי בניית עסקאות במגזר כחוזים חכמים, העברות בעתיד צריכות להתרחש ברגע שמושגים כל תנאי החוזים. הטכנולוגיה תבטיח גם תיעוד זמין לציבור וניתן לאימות ובכך תבטיח שקיפות של התהליך כולו.

בלוקצ’יין בשרשרת האספקה

אם יש מגזר שעוסק בהרבה מאוד רשומות בצורה של עבודות נייר אז זה צריך להיות ניהול שרשרת האספקה. בתעשיית המזון למשל, יש תמיד שרשרת ארוכה של חבילות מפיצים. מעבדים כמו גם מצרכים המסבכים את תהליך שרשרת האספקה. בהתחשב בכך שכל אחד מהם משתתף בתהליך הייצור, הכל מלבד קורא לשרשרת יעילה ואמינה לניהול שינויים.

Blockchain מספק דרך קלה להבטיח את כל הרשומות שמתעוררות כאשר משלוח מוצרים מהיצרן לצרכן הסופי מאוחסן בצורה מאובטחת וניתן לגשת אליו בכל זמן נתון..

השימוש בבלוקצ’יין במרחב אמור להוביל לעסקאות חדשות בין שחקנים שאינם מוכרים זה לזה אך יש להם משהו שהם יכולים לבצע. הטכנולוגיה אמורה גם להביא לשיפור האמון, זרימת העבודה ושקיפות.

בלוקצ’יין במימון

נראה כי Blockchain מצאה שימוש רב בתחום הפיננסים בהתחשב ביישומים שכבר קיימים. מנהלי בלוקצ’יין השתמשו בהצלחה רבה בטכנולוגיה כדי לזרז ולפשט את תהליך ביצוע התשלומים החוצה גבולות. הטכנולוגיה גם הפחיתה את העלויות שנגרמו להעברת נתחי כסף עצומים בהשוואה לצורות תשלום מסורתיות אחרות.

במבט קדימה, CIOs של בלוקצ’יין בוחנים את האפשרות למנף את הטכנולוגיה במסחר במניות, במטרה להבטיח דיוק רב יותר של סחר כמו גם תהליכי הסדר קצרים יותר. חוזים חכמים המופעלים על ידי הדיגיטל; גם טכנולוגיית ספר החשבונות צומחת באטיות מכיוון שהם מאפשרים ביצוע אוטומטי של עסקאות והסכמים מסחריים.

טכנולוגיית הבלוקצ’יין משמשת גם לשיפור ניהול הזהויות המקוון מכיוון שאנשים בקרוב יוכלו לבחור כיצד הם רוצים להיות מזוהים באופן מקוון.

בלוקצ’יין באחסון ענן

אין ספק שטכנולוגיית הבלוקצ’יין יכולה לשנות את אופן שמירת הנתונים בענן. בהתחשב בכך ששירותי האחסון הנוכחיים ריכוזיים ‘מערכות כאלה נותרות רגישות להתקפות פריצה שמשאירות את הנתונים של אנשים חשופים.

ביזור של תהליך האחסון כולו יקשה על שחקנים חשודים לקבל גישה לכל הנתונים המאוחסנים בענן. Storj היא חברה כזו שעובדת על שירות אחסון ענן המנצל את טכנולוגיית הבלוקצ’יין כדי לשפר את האבטחה ולהפחית את התלות במנהלים מרכזיים..

קרא עוד

-טרנספורמציה דיגיטלית של בלוקצ’יין => 30+ דוגמאות לשינוי בלוקצ’יין

-יישומי Blockchain => 50+ מקרי שימוש בבלוקצ’יין העולמי האמיתי

אתגרי Blockchain

חוסר תקנים

אחד האתגרים הגדולים ביותר שעומדים בפני מנהלי הבלוקצ’יין ביישום הטכנולוגיה המהפכנית הוא היעדר הסטנדרטים. לגרום למשתתפי הרשת להסכים על פרוטוקול רשת משותף שאין בו סטנדרטים מוגדרים, מתגלה לאט לאט כאיום הגדול ביותר לאימוץ נרחב..

בעוד שחברות מסוימות עשויות לבחור לפרוס הרשאות או חסימות פרטיות למחצה, אחרות בוחרות הרשאות פחות רשתות שכל אחד יכול לגשת אליהן. התפתחות הטכנולוגיה ראתה גם עלייה במכשולים הרגולטוריים כאשר ממשלות מנסות להשיג אחיזה בטכנולוגיה שמאיימת להשפיע קשות על פעולות שונות כמו גם על מגזרים..

אנשי CIO של Blockchain, במיוחד במגזר הפיננסי, מתחבטים גם בנושאי פרטיות ואבטחה הקשורים לטכנולוגיה. למשל, עדיין לא ברור כמה מידע על עסק צריך לראות המשתתפים ברשת.

העלות

Blockchain מסתמך על הצפנה כדי להבטיח את האבטחה של כל הנתונים המאוחסנים בבלוק וכן ליצור הסכמה. בדרך כלל משתמשים באלגוריתמים מורכבים כדי לוודא אם לאדם יש הרשאה להציג תכני רשת

כדי להפעיל את האלגוריתמים יש צורך בכוח מחשב שלעתים יכול לעלות הרבה כוח. לדוגמה, כמות הכוח הנדרשת לתחזוקת בלוקצ’יין של ביטקוין היא יותר מכמות האנרגיה הנצרכת בכ -159 מדינות. כמות הכוח העצומה ממשיכה למאמץ את תשתית הכוח העיקרית המובילה לעלויות בלתי צפויות.

מוּרכָּבוּת

טכנולוגיית ספר החשבונות הדיגיטלי הוכיחה את עצמה כמורכבת בפני מנהלי הבלוקצ’יין, מה שמסביר את האימוץ המוגבל שלה. לוקח זמן עד שמנהלי המידע של בלוקצ’יין מבינים את עקרונות ההצפנה, כמו גם את היבט החשבונות המבוזרים שמאחורי הטכנולוגיה..

היבט המורכבות גם הקשה על ה- CIO של בלוקצ’יין להעריך את היתרונות שלו. למשל, במגזר הבנקאי, ישנם בנקים שנרתעים מאמץ את הטכנולוגיה בהתחשב בכך שהם יכולים לספק שירותים בעלויות נמוכות מבלי שיצטרכו לאמץ את הטכנולוגיה..

בשל המורכבות והטבע המבוזר, עסקאות בלוקצ’יין לעיתים נוטות לקחת זמן לעיבוד בהשוואה למערכות תשלום מסורתיות. למשל, הביטקוין התמודד עם בעיות מדרגיות במשך שנים, דבר שמנע ממנו לעבד עסקאות רבות כמו PayPal..

פְּרָטִיוּת & דאגות ביטחוניות

חלק מהבלוקאנים מתוכננים להיות גלויים לציבור כך שכולם יראו. בהתחשב בכך שכל המידע הנוגע לעסקה זמין לכולם, כמו במקרה של בלוקצ’יין של ביטקוין, לא הלך טוב עם מרבית מנהלי הבלוקצ’יין. למעט מטבעות ממוקדים בפרטיות, זה תמיד המקרה ברוב החסימות, דבר שממשיך לעורר חששות לפרטיות..

אמנם היבט השקיפות של הבלוקצ’יין הוא טוב, אך לעיתים הוא הופך לרוח רוח משמעותית, במיוחד כאשר מתמודדים עם מידע רגיש כמו רישומי מטופלים. לפיכך, CIO CIO יצטרך לשנות ספרים בכדי להגביל את הגישה לנתונים כדרך להבטיח פרטיות.

רשתות בלוקצ’יין נותרות רגישות להתקפות של 51% המתרחשות כאשר קבוצה מסוימת של כורים או צמתים משיגה שליטה מלאה בשרשרת כך שהם היחידים שאמורים להכתיב את מה שמעבד. הקטינים אמנם לא יוכלו לשנות את החסימות הקודמות את העובדה שהם שולטים בעסקאות עתידיות, אך גורמת מכל מה שבלוקצ’יין מייצג.

שורה תחתונה

לטכנולוגיית הבלוקצ’יין יש אפשרות לשפר פעולות שונות ללא קשר לענף היישום. למרות שהטכנולוגיה עדיין בשלבי התפתחות ראשונים, אנשי CIO ממוקדי Blockchain עדיין יכולים לחקור אותה מכיוון שהיא מחזיקה בהבטחה עצומה. עם זאת, כדי להבטיח יישום מוצלח של בלוקצ’יין, מנהלי הבלוקצ’יין יצטרכו להבטיח שארגון אכן זקוק לטכנולוגיה מלכתחילה.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map