איך Blockchain עובד: פשוט הסבירו

רבות מהתעשיות מיישמות כעת פתרונות בלוקצ’יין כדי להבטיח את מקומן בזמנים המשתנים. עם זאת, מכיוון שחברות אחרות להוטות ללמוד על בלוקצ’יין, לעתים קרובות רבים מבולבלים לגבי אופן פעולת הבלוקצ’יין. לפיכך, בגלל האופי המורכב, למרות שרבים רוצים ליישם אותו, הם אינם מסוגלים להבין לחלוטין אם זו תהיה אפשרות טובה יותר או לא..

לבלוקצ’יין להיות מערכת חדשה לחלוטין יש דרך ייחודית להציע ביזור. לכן במדריך זה כיצד פועל הבלוקצ’יין יכסה את כל הקשור אליו. אז, פשוט תפסו כוס קפה ותנו לקריאה להתחיל!

איך Blockchain עובד פשוט מוסבר

כיצד עובד שרשרת בלוק

ובכן, בואו נתחיל עם היסודות. לפני שתקפוץ לתהליך, עליך לשים לב לתכונות הקריטיות הללו של בלוקצ’יין.

Blockchain תאחסן כל סוג של חילופי נתונים בפלטפורמה. אז, זה כמו מערכת פנקסים, שבה לכל חילופי נתונים יש מקום ביומן. יותר מכך, חילופי הנתונים במערכת נקראים עסקאות. לאחר אימות העסקה, הוא מקבל מקום במערכת הפנקס כחסימה.

ברגע שהוא עולה על ספר החשבונות, אף אחד לא יכול למחוק או לשנות אותו בשום צורה שהיא.

במציאות, בלוקצ’יין משתמש ברשת מבוזרת של עמית לעמית, שתבטיח את האופי המבוזר של הטכנולוגיה. כל מכשיר שמתחבר לרשת נחשב לצומת. כמו כן, כדי להבין “איך עובד בלוקצ’יין”, עליכם להבין את המושג “מפתח”.

זה הבסיס של הטכנולוגיה. יתר על כן, המפתחות מציעים אבטחה ברשת. לשם כך, משתמש ברשת ייצור זוגות מפתח המכונים מפתחות פרטיים וציבוריים.

ברגע שאתה מתחיל להשתמש במקשים, בסופו של דבר אתה מקבל תעודה ייחודית שאף אחד לא יכול לקבל גישה אליה.

בכל מקרה, יהיה עליכם לאחסן את המפתח הפרטי במקום מאובטח מכיוון שתשתמשו במפתח זה לחתימה או לביצוע כל פעולה ברשת. מצד שני, משתמשים אחרים ישתמשו במפתח הציבורי שלך כדי למצוא אותך במערכת.

לדוגמה, דמיין את המפתח הציבורי שלך כחשבון הבנק שלך והמפתח הפרטי כחתימה שלך שבה אתה יכול להשתמש כדי לשלוח או למשוך כסף. לכן יש צורך לשמור על המפתח כמה שיותר בטוח.

במציאות, אם מישהו יקבל גישה למפתח הפרטי שלך, הוא יכול לעשות שימוש לרעה בכל הנכסים שלך ברשת.

איך עובד בלוקצ’יין: התהליך

ראשית, משתמש או צומת יזמו עסקה החתימה עליה באמצעות המפתח הפרטי שלה. בעיקרון, המפתח הפרטי ייצור חתימה דיגיטלית ייחודית וידאג שאף אחד לא יכול לשנות אותה. במציאות, אם מישהו ינסה לשנות את פרטי העסקה, החתימה הדיגיטלית תשתנה באופן דרסטי, ואף אחד לא יוכל לאמת זאת. לכן, זה יידחה.

לאחר מכן, העסקה תשודר לצמתים המאמתים. בעיקרון, כאן, פלטפורמת הבלוקצ’יין יכולה להשתמש בשיטות שונות כדי לוודא אם העסקה תקפה או לא. שם שיטות או אלגוריתמים נקראים אלגוריתם קונצנזוס.

בכל מקרה, ברגע שהצמתים יאמתו כי העסקה היא אותנטית, היא תקבל מקום בפנקס הספרים. כמו כן, הוא יכיל חותמת זמן ותעודת זהות ייחודית שיאבטחו אותו מכל שינוי.

החסימה תתקשר לחסימה הקודמת ואז חסימה חדשה תיצור קישור עם החסימה הזו וכן הלאה. ובדרך זו, זה יוצר שרשרת של בלוקים, ובכך השם blockchain.

כמה בטוחה הטכנולוגיה?

עכשיו אתה יודע איך עובד בלוקצ’יין, אך האם תהליך העבודה מאובטח מספיק בכדי להשתלב בסביבה הארגונית? ובכן, בהחלט אין רשת באינטרנט ש”לא ניתנת לפיצוח “. אבל בלוקצ’יין מציע אבטחה ברמה הגבוהה ביותר בהשוואה לכל טכנולוגיות אחרות שיש.

Blockchain עובד בשיטה אחרת, לא כמו המערכת הריכוזית המסורתית. לכן, אם אתה רוצה לפרוץ אותו, תצטרך לפרוץ את כל המכשירים המחוברים אליו. ברור שזה פרויקט הפסד ומסובך למדי, ולכן הוא מאובטח.

במציאות, האקרים יזדקקו לכמות אדירה של משאבים כדי לפרוץ פלטפורמת בלוקצ’יין, שבסופו של דבר תהיה יקרה יותר מהרווח עצמו..

בואו נעבור לחלק הבא בזה כיצד מדריך בלוקצ’יין.

איך עובד קונצנזוס בלוקצ’יין

כבר ידוע לך שקונצנזוס הוא שיטה להגיע להסכם. ביסודו של דבר, זו סוג של איך אנשים ברשת יכולים להגיע להחלטה למרות שמיעוטים אולי לא אוהבים את זה.

במציאות, הקונצנזוס הוא אחד העדיפויות המרכזיים של בלוקצ’יין מכיוון שבלעדיו אלפי צמתים לעולם לא יכולים להגיע להסכמה. מודלים אלה קיימים כדי ליצור הוגנות ושוויון בין כל המשתתפים.

עם זאת, אין דרך אחת להגיע להסכמה בתוך מערכת. במציאות, יש המון אלגוריתמים שבהם משתמשים בפלטפורמות הבלוקצ’יין השונות. ברור שכל אחד מהם עובד אחרת ומגיע עם מערכת ליקויים משלו.

לכן, אם אתה תוהה כיצד עובד קונצנזוס בלוקצ’יין, עליך לדעת על כל אחד מהם בנפרד כדי להבין.

הוכחת עבודה

זה אחד האלגוריתמים הקונצנזוס הפופולרי והראשון שהוצג בבלוקצ’יין. כאן נקראים צמתים כורים, והם יפתרו בעיות מתמטיות מורכבות בעזרת כוח החישוב של המכשיר שלהם כדי לאמת את החסימות.

הוכחת עבודה מושהית

כאן, כמה צמתים נוטריונים יוסיפו נתונים מפלטפורמת בלוקצ’יין אחת לאחרת ויבטיחו את כוח הגיבוב. שתי רשתות הבלוקצ’יין עשויות להשתמש ב- PoS או PoW כדי להגיע להסכמה.

הוכחת יתרה

הוכחת יתד מאפשרת לך לקחת חלק בקונצנזוס מבחינת כמה מטבעות שהונחת ברשת. אם יש לך יותר מטבעות, האפשרות שלך לכרות בלוק תגדל.

הוכחת מועד מאושרת

בזה יש מושג של צירים ועדים. כל צומת נבחר באמצעות הצבעה. עדים בפלטפורמה אחראים לאימות העסקאות. מצד שני, נציגים יכולים לשנות את פרמטרי המערכת. בכל מקרה, כל הצמתים שישתתפו בקונצנזוס יקבלו תשלום.

הוכחת המושכר

בהוכחה מושכרת של יתד, יכולים הקטנים לקחת חלק בהסכמה. מכיוון שה- PoS הקודם לא יאפשר להם להניח את מטבעותיהם ברשת, זה יוצר סביבה לא הוגנת. לכן LPoS מציע יריד יותר.

הוכחה למהירות ההימור

הוכחת מהירות יתד מציעה תמריץ נוסף למנוע מהמשתמשים להיכנס לרשת. כאן תוכל להרוויח יותר אם אתה מחזיק ארנק פעיל. פירוש הדבר שמשתמשים שאינם פעילים לעתים קרובות למדי לא יקבלו את התשלום הנוסף עבור אימות חסימה.

הוכחת זמן שחלף

כל הצמתים צריכים להמתין זמן מסוים לפני שהם יכולים להשתתף בקונצנזוס. מגבלת הזמן נבחרת באופן אקראי. לפיכך, תוכל ליצור בלוק רק לאחר שתסיים את זמן ההמתנה. אין דרך לעקוף את זה, שכן המערכת עוקבת אם הצומת המתין או לא.

סובלנות תקלות ביזנטית מעשית

סובלנות תקלות ביזנטית מעשית נפטרת מבעיית הצומת. לכן, לפני שכל צומת יכול לפגוע ברשת, הוא מניח אפשרות לכישלון. במציאות, המערכת מקבלת מידע מצמתים אחרים ברגע שצומת נפגע לפסילת הצומת הזה.

סובלנות תקלות ביזנטית מפושטת

כאן, העסקאות מאומתות באצווה. יותר מכך, מחולל הבלוקים אוסף את כל העסקאות ומקבץ אותן בהתאם ואז מכניס אותן לבלוק אחד. לאחר מכן מאמת צריך לאמת את כל החסימה כדי לאמת את העסקאות.

סובלנות תקלות ביזנטית מואצלת

הנה, מנהיג הצמתים נקרא נציג, ויש לו כוח מוגבל. אם המנהיג ינסה לתפעל את הרשת, נציג אחר יחליף את הצומת הזה. יותר מכך, צמתים אחרים יכולים לחלוק על הנציג ויכולים לשנות את מנהיגם בהתאם.

הסכם ביזנטי מאוחד

כאן, כל הצמתים הכלליים מקבלים בלוקצ’יין נפרד להפעלה. ולפני שכל צומת יכול לבקש עסקה, הצומת הזה צריך להיות מאומת וידוע מההתחלה. כמו כן, כאן, צומת יכול לבחור על מי לסמוך ברשת.

הוכחת פעילות

זה שילוב של PoW ו- PoS. כאן, הכורים מכרים מראש תבנית חסימות ולא תבנית מלאה. מאוחר יותר, מאמת מאמת את החסימה שנותרה. במציאות, ככל שמאמת יש יותר חלק ברשת, כך האימות שלו / שלה יהיה תקף יותר.

הוכחת סמכות

כאן הצמתים המשתתפים בקונצנזוס ישתנו במוניטין שלהם. בעיקרון, הצמתים המאמתים נבחרים על סמך זהותם האמיתית. בנוסף, המאמתים צריכים להשקיע כסף ומוניטין שלהם כדי לזכות במקומם בפלטפורמה.

הוכחת מוניטין

זה די דומה להוכחת הסמכות; עם זאת, מאמת צריך להיות בעל מוניטין טוב כדי להשתתף בקונצנזוס. יותר מכך, אם הם ינסו לרמות את הרשת, הם יעמדו בפני השלכות קשות.

הוכחת היסטוריה

כאן המערכת יוצרת אירועים משמעותיים ברשת. צומת יכול לאמת את העסקה על סמך אם העסקה התרחשה לפני האירוע או אחריו.

הוכחת חשיבות

כאן, עבודת הבלוקצ’יין שומרת על ציון החשיבות. ככל שלמשתמש יש יותר מטבעות, כך הציון שלו / שלה יהיה גבוה יותר. ברגע שהם זכאים להשתתף, הם יכולים לקצור בלוק. בנוסף, אם אתה קוצר יותר, ציון החשיבות שלך יגדל.

הוכחת יכולת

משתמשים ישתמשו בכושר הכונן הקשיח הזמין שלהם לבחירת זכויות כרייה במקום להשתמש בכוח חישובי. לכן, ככל שהכונן הקשיח יהיה גדול יותר, כך תוכלו לאמת חסימות יותר.

הוכחת כוויה

כאן הבלוקצ’יין עובד על ידי שריפת מטבעות כדי לשמור על יציבות הרשת. אז המשתמשים היו שולחים חלק מהמטבעות שלהם לכתובת אוכלים ושורפים אותם כדי שהם יוכלו להשתתף בהסכמה.

הוכחת משקל

במקום להסתמך רק על כמה מטבעות שהנחתם, המערכת מתחשבת בגורמים אחרים שיש לשקול. לכן, גם אם יש לכם פחות מטבעות, עדיין תוכלו להשתתף בהסכמה..

עכשיו אתה יודע איך עובד קונצנזוס בלוקצ’יין. בואו נעבור לשלב הבא בזה כיצד מדריך בלוקצ’יין.

יכול Blockchain לעבוד ללא מטבעות קריפטוגרפיים?

Blockchain משויך למטבעות קריפטוגרפיים מההתחלה. זו הסיבה שרבים מכם עשויים לחשוב שבלוקצ’יין לא יכול לעבוד ללא מטבע קריפטוגרפי. אבל בלוקצ’יין יכול לעבוד ללא מטבע קריפטוגרפי.

למעשה, יש כבר פלטפורמות רבות שאין להן אסימונים או מטבעות מקוריים. הרבה פרויקטים של בלוקצ’יין עוברים כעת לעבר מערכת אקולוגית פחות סמלית או קריפטו. לדוגמא, Hyperledger היא פלטפורמת בלוקצ’יין ארגונית שאין לה אסימונים מקוריים לתזוז הרשת.

האסימון למעשה משתנה באופן משמעותי על פי אופן פעולת הבלוקצ’יין.

מטבעות קריפטוגרפיים צפויים להיכשל

מטבעות קריפטוגרפיים מתאימים בעיקר לפלטפורמות ציבוריות מכיוון שהם זקוקים לצורה כלשהי של תוכנית תמריצים כדי לשמור על המשתמשים שמשתתפים בקונצנזוס. עם זאת, כשמדובר בפלטפורמות ארגוניות, הם הולכים עם מותרים או פרטיים בעיקר.

כתוצאה מכך, הם לא צריכים מטבע או אסימון כדי לעודד צמתים להשתתף בקונצנזוס. יותר מכך, מטבעות קריפטוגרפיים הם למעשה לא יציבים עבור הכלכלה. במציאות, נכס הפכפך אינו מתאים למקרי שימוש אמיתיים.

כמו כן, קיום אסימון במערכת מושך אליו גם האקרים. זו הסיבה שמומחים צופים כי מטבעות קריפטוגרפיים ייכשלו בקרוב. לכן, זה די הגיוני לעבור לבלוקצ’יין שיכול לעבוד ללא מטבע.

ממשלות או מגזרים אחרים מעוניינים לנצל את מקרה השימוש הבסיסי של הטכנולוגיה, ולא ארכיטקטורה מבוססת אסימונים. אולי מטבעות קריפטוגרפיים יכולים להופיע בעתיד כאשר העולם מוכן למערכת הכסף הדיגיטלי.

אבל נכון לעכשיו, זה לא נראה כמו אפשרות. וכך, לצורך יישום הבלוקצ’יין שלך, עליך להתמקד גם בבלוקצ’יין שיכול לעבוד ללא מטבע קריפטוגרפי.

איך עובדת אפליקציית Blockchain

עם טכנולוגיית ספר חשבונות מבוזרת שעולה בשוק, בוודאי שמתם לב גם להרבה יישומים מבוזרים. בעיקרון, יישומים מבוזרים אלה הם אפליקציות בלוקצ’יין. עם זאת, אתה עשוי לתהות כיצד פועלת אפליקציית בלוקצ’יין?

אז איך אפליקציית בלוקצ’יין עובדת? במציאות, יישומים אלה פועלים על פי אותם עקרונות כמו כל פלטפורמת בלוקצ’יין אחרת.

אלה כמעט אין נקודת כישלון מרכזית. אם אתה משווה אותם למערכות מרכזיות, אז blockchain כן עובד בצורה אמינה יותר. יותר מכך, היא תשתמש במאגר נתונים מבוזר כדי לאחסן את כל המידע ולהשתמש בכוח מחשוב מבוזר לעבודה.

בנוסף, אלה משתמשים גם במנגנוני קונצנזוס מבוזרים שתיארתי בסעיף הקודם. בדרך כלל, רוב היישומים משתמשים במנגנון קונצנזוס חסכוני בכוח כדי להגיע להסכמה בין המשתמשים. ד.אפ (app) שמאחור את ביצועי המחשב שלך לא יגיע לפופולריות בשוק.

עובדה מרתקת נוספת באפליקציית הבלוקצ’יין היא שקוד המקור של יישומים אלה פתוח לכל. אופיו המבוזר של המודל דרש מכל הרשת לקבל גישה אליו. כמו כן, המשתמש צריך לוודא באיזה סוג אפליקציה הם משתמשים כדי למנוע כל תוכנה זדונית או להגן על מידע של משתמשים אחרים.

מרבית אפליקציית הבלוקצ’יין פועלת באמצעות צורה כלשהי של אסימון או מטבע. בעיקרון, זה עוזר לתדלק את המודל ולשמור על מנגנון הקונצנזוס שלהם. כמו כן, רוב האפליקציות מציעות למשתמשים דרך להחליף ערך, ולכן יש צורך באסימון או במטבעות דיגיטליים.

בכל מקרה, בואו נעבור לחלק הבא בזה כיצד מדריך בלוקצ’יין.

כיצד עובד אימות בלוקצ’יין

אתה יכול להשתמש באימות מבוסס בלוקצ’יין בהרבה תעשיות. במציאות, כל ענף שמשתמש באינטרנט הדברים (IoT) יזדקק לאיזושהי סוג של אימות כדי להציע אבטחה.

וכאן האימות המבוסס על בלוקצ’יין יכול לזרוח.

במציאות, התכונה כן מציעה יתרונות רבים –

 • הן פענוח והן מפתחות חתימה יישארו במכשיר.
 • מפתחות הצפנה ואימות יאוחסנו בפלטפורמת הבלוקצ’יין.
 • התהליך מציע הגנה מפני כל סוג של התקפות סייבר כגון שידור חוזר, איש באמצע, פישינג וכו ‘..

עם זאת, איך אימות בלוקצ’יין עובד כשאלה פופולרית בקרב המתחילים. אז בואו נבין איך עובד אימות בלוקצ’יין במדריך זה.

עלייה למשתמש חדש

כאן, משתמש יכול להיות כל אחד מאדם פרטי ועד חברה או מכשיר. בכדי להכניס את המשתמש למערכת בפעם הראשונה, המשתמש יצטרך את שמו, מספר ה- IMEI, ה- CIN, כתובת ה- IP, מספר החשבון וכו ‘. הדרישות יכולות להשתנות בהתאם לפלטפורמה או לחברה..

בנוסף, המשתמש צריך גם להגיש תיאור על עצמו.

בתמורה, הבלוקצ’יין ייתן להם –

 • כתובת Blockchain
 • מפתח פרטי
 • מפתח ציבורי
 • מזהה עסקה רלוונטי
 • מפתח ציבורי של RSA
 • מפתח פרטי RSA

בין אלה, חלקם יתפרסמו אוטומטית ברשת –

 • זיהוי המשתמש
 • תיאור המשתמש
 • המפתח הציבורי
 • כתובת Blockchain
 • מפתח ציבורי של RSA

עם זאת, המפתח הפרטי שנוצר לאחרונה והמפתח הפרטי של RSA לא יתפרסמו.

תהליך אימות

בזמן העלייה למשתמש חדש, המערכת מייצרת הרבה מפתחות וכתובות שיעזרו בזיהוי המשתמש בהמשך. עכשיו שאתה יודע על אלה בואו נראה איך אימות בלוקצ’יין עובד.

צומת מבקש אימות, וצומת מאמת מאמת אם המבקש מאומת להצטרף לרשת או לא. לדוגמה, כאן, הצומת המבקש הוא ג’ון, וצומת המאמת הוא x company.

 • שלב 1:

ג’ון מאחזר את המפתח הציבורי RSA של חברת x תוך שימוש בכתובת הבלוקצ’יין של החברה כפרמטר.

 • שלב 2:

לאחר מכן, ג’ון מצפין את כתובת הבלוקצ’יין שלו עם המפתח הציבורי RSA ושולח אותה לחברת x.

 • שלב 3:

חברת x תשתמש במפתח הפרטי RSA שלה יחד עם הקובץ המוצפן כדי לפענח את כתובת הבלוקצ’יין.

 • שלב 4:

לאחר מכן, חברת x משתמשת בכתובת הבלוקצ’יין כפרמטר ומאחזרת את המפתח הציבורי RSA של ג’ון.

 • שלב 5:

חברת x מייצרת אז מחרוזת אקראית בת 512 תווים וחותמת זמן נוכחית ומצפינה אותה עם המפתח הציבורי RSA של ג’ון. בינתיים, החשיש וחותמת הזמן הנוכחית נשמרים במערכת החשבונות של החברה.

 • שלב 6:

חברת x ואז שולחת את הגיבוב המוצפן לג’ון.

 • שלב 7:

ג’ון משתמש במפתח פרטי RSA משלו כדי לפענח את החשיש. לשם כך הוא משתמש בנתונים המוצפנים יחד עם מפתח RSA כפרמטרים. מאוחר יותר, הוא משתמש במפתח הפרטי שלו כדי לחתום על ה- hash ולקבל חתימה דיגיטלית ייחודית כפלט.

 • שלב 8:

לאחר מכן, ג’ון מצפין מעטפה המכילה את החתימה הדיגיטלית, ה- hash החתום וכתובת הבלוקצ’יין ושולח אותה לחברת x.

 • שלב 9:

חברת x ואז מפענחת אותו באמצעות המפתח הפרטי שלה RSA ומוודאת אם החתימה תקפה או לא. לשם כך, החברה משתמשת בכתובת הבלוקצ’יין של ג’ון, בחתימה ובנתונים כדי לאמת.

 • שלב 10:

אם החתימה תקפה, הפלט יהיה נכון, אחרת תופיע הודעת שגיאה. לאחר אימות החתימה, ג’ון רשאי להיכנס לרשת.

בואו נעבור לחלק הבא בזה כיצד פועל הבלוקצ’יין המדריך פשוט מוסבר.

עבודה בבלוקצ’יין במגזרים שונים

בלוקצ’יין יכול לעבוד במגזרים שונים כגון שירותי בריאות, ניהול שרשרת אספקה, ממשלה, סחר, מוסדות פיננסיים, נדל”ן, ביטוח ועוד. תעשיית הבריאות יכולה להפיק תועלת רבה משילוב זה.

אבל אתה בטח תוהה איך בכל זאת עובד בלוקצ’יין בבריאות? ובכן, בלוקצ’יין יכול לעבוד בבריאות ביעילות רבה ומציע ביטחון חולה רב. יותר מכך, הוא יכול להתמודד עם תרופות מזויפות, פרטיות מטופלים ועוד רבים כאשר הבלוקצ’יין יעבוד בתחום הבריאות.

מצד שני, ניהול שרשרת האספקה ​​או המסחר יקבלו מעקב חלק בזמן אמת אחר מוצרים, בדיקות איכות ותהליך אימות מקור.

ממשלות או מוסדות פיננסיים זקוקים ליותר מאשר ציבוריים (את’ריום) חסימות. הם זקוקים לגישה מורשית (Hyperledger, EEA ו- Corda) שבה המערכת תהיה מבוזרת אך גם תבטיח את פרטיות המידע הרגיש..

אלה כמה דוגמאות לאופן שבו blockchain יכול לעבוד במגזרים שונים.

הערת סיום

Blockchain כאן כדי להישאר, והכי חשוב, ארגונים רבים כבר רודפים אחר הטכנולוגיה בדרכם שלהם. לדברי גרטנר, בלוקצ’יין עומד להיות 3.1 טריליון דולר בשוק עד שנת 2030.

אבל מה המשמעות של כל אלה? המשמעות היא שלרוב החברות יהיה פיתרון בלוקצ’יין משלהם, והמודל העסקי ישתנה באופן דרסטי בשנים הקרובות. במציאות, זה בוודאי ישפיע גם על העסק שלך, ואין שום דרך שתוכל פשוט לדלג על שילוב הטכנולוגיה ועדיין לנצח בשוק.

לכן, הגיע הזמן שתלמדו כיצד פועלת בלוקצ’יין וכיצד תוכלו להטמיע אותה במערכת שלכם. קורסים להכשרת בלוקצ’יין יכולים לעזור בהקשר זה. החדשות הטובות הן שהקורס המקצועי שלנו בתחום הבלוקצ’יין המוסמך מציע את כל מה שאתה צריך בכדי להתחיל ביישום הבלוקצ’יין הראשון שלך.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map