טכנולוגיית ספר חשבונות מבוזרת: פשוט הסבירו

מטבעות קריפטו בהחלט הייתה אחת ההמצאות הטכנולוגיות המשמעותיות בתקופה האחרונה. הבסיס של מטבעות קריפטוגרפיים, כלומר טכנולוגיית הבלוקצ’יין, זכה להכרה בולטת בפונקציות המגוונות שלה. עם זאת, המיקוד בטכנולוגיית Ledger Ledger (DLT) הוגבל יחסית על רקע הדיונים המירוצים על מטבעות קריפטוגרפיים ובלוקצ’יין..

נהפוך הוא, הבנה מפורטת של DLT וכיצד היא פועלת יכולה לסייע בהכנסת מהפכה משמעותית בגישות המקובלות לעסקאות עסקיות. סיבה בולטת נוספת להתמקד בהסברים נאותים על DLT היא שאנשים רבים מבלבלים אותה כשם נרדף לטכנולוגיית Blockchain.

לאמיתו של דבר, Blockchain הוא בעצם סוג של ספר חשבונות מבוזר. ברוך הבא לפינת האנליסטים ב- DLT המכסה את החשיבות של DLT ופעולתה. החשוב מכל, אנו יכולים לשקף את הפרטים אודות סוגים שונים של DLT ותכונותיהם בדיון זה. בנוסף, הדיון בפינת אנליסטים זו יספק תובנות לגבי האתגרים הנוכחיים ל- DLT.

הירשם עכשיו: קורס בלוקצ’יין חינם

מקור ומשמעותו של DLT

במבט לאחור למקורות DLT, הגעתו של הביטקוין בשנת 2008 היא ככל הנראה אבן הדרך הראשונה. מאז, טכנולוגיית Blockchain זכתה לתשומת לב העולם העסקי בתכונותיה של עמידות בפני שינויים ואחסון מאובטח של רשומות של עסקאות שונות. מבט מקרוב על המגמות במערכת האקולוגית של Blockchain לשנת 2020 יכול להציג את הפוטנציאל של DLT.

לפי הדיווחים, ההוצאה העולמית על פתרונות מבוססי בלוקצ’יין תגיע ככל הנראה לכ- 15.9 מיליארד דולר עד שנת 2023. ההוצאה העולמית על פתרונות מבוססי בלוקצ’יין בשנת 2020 צפויה להגיע לערך של כ -4.3 מיליארד דולר. חברות סטארטאפ של בלוקצ’יין בכל העולם הצליחו לגייס קרנות מניות בהיקף כולל של 4.15 מיליארד דולר בשנת 2018.

מוצרי הצריכה ותעשיית הייצור תיארו את החלק הגבוה ביותר של חברות, כלומר, 29% בטכנולוגיית Blockchain. כל המגמות הללו מצביעות בבירור על הצורך לשקף את המורכבויות של Blockchain, כלומר טכנולוגיית DLT. נקודת המוצא של השתקפות כזו צריכה להתמודד עם ההגדרה של טכנולוגיית DLT.

כדי להבין את DLT, אתה יכול לשים את זה במיוחד כטכנולוגיית עמית לעמית הנתמכת באינטרנט, כגון דוא”ל, טלפוניה באינטרנט או שיתוף קבצים. עם זאת, סוגים כאלה של טכנולוגיות P2P תמיד חששו לגבי העברת נכסי בעלות. הביטקוין התגלה כמערכת מזומנים אלקטרונית מעמית לעמית בשנת 2008.

הטכנולוגיה הבסיסית לביטקוין קבעה גישות ספציפיות לארגונים ואחסון מידע ועסקאות. עם הזמן צצו גישות חדשות רבות לארגון מידע ועסקאות מבוססות Blockchain להעברת נכסים. לכן המונח DLT התפתח כמונח גג לציון טכנולוגיות חדשות אלה לארגון מידע ועסקאות להעברת נכסים דיגיטליים בפורמט P2P.

מהי טכנולוגיית ספר חשבונות מבוזרת (DLT)?

טכנולוגיית ספר חשבונות מבוזרת (DLT) מרמזת בעצם על גישה חדשה ומתפתחת במהירות להקלטת ושיתוף מידע במספר מאגרי נתונים. לכל אחת ממאגרי הנתונים (כלומר פנקסים) יש את אותם רשומות נתונים, בכפוף לתחזוקה ובקרה באמצעות רשת מבוזרת של שרתי מחשב, המכונה צמתים. כך תוכלו לחשוב על DLT כעל בסיס נתונים מבוזר בעל מאפיינים ייחודיים מסוימים.

Blockchain הוא רק גרסה של DLT המשתמשת בגישות קריפטוגרפיות ואלגוריתמיות כדי ליצור ולאמת מבנה נתונים המתרחב ללא הרף, ההופך בהדרגה לשרשרת של חסימות עסקאות המשרתות את תפקיד ספר החשבונות. צלילה לעבודה של DLT יכולה גם לעזור בחידוד הידע שלך בנושא DLT.

הצמתים יוזמים תוספות חדשות למסד הנתונים באמצעות יצירת ‘בלוק’ נתונים חדש הכולל את הרשומות של עסקאות שונות. לאחר מכן, המידע על ‘בלוק’ הנתונים החדש משותף בכל הרשת בצורה של מידע מוצפן. כתוצאה מכך, Blockchains מבטיחים כי פרטי העסקה אינם זמינים לציבור.

לאחר מכן, כל המשתתפים ברשת מעריכים את חסימת הנתונים ומוודאים את תקפותה על פי שיטת האימות האלגוריתמית שהוגדרה מראש. שיטת האימות האלגוריתמי שהוגדר מראש מכונה גם מנגנון הקונצנזוס של Blockchain. כאשר חסימת הנתונים מאומתת, כל המשתתפים יכולים להוסיף את החסימה לספרי החשבונות שלהם, וליצור מכאן ‘שרשרת בלוקים’: The Blockchain.

לסיכום, DLT מבטיח כי שינויים בפנקס יבואו לידי ביטוי בכל הרשת, ולכל חברי הרשת יש עותק מפורט וזהה של כל החשבונות בכל מקרה ספציפי. ניתן להבחין בבירור כי הפונקציות של DLT אחראיות בעיקר בשל שני מרכיבי ליבה.

היבט הליבה הראשון של מערכות או תשתית מבוססות DLT הוא היכולת לאחסון, הקלטה והחלפה של מידע דיגיטלי בין גורמים שונים ומסכימים ללא צורך ברשות אמון מרכזית או שומר רשומות. מרכיב הליבה השני של DLT מתייחס להימנעות מהוצאות כפולות, כלומר למשלוח אותו נכס דיגיטלי או אסימון למספר גורמים. ללא רשות שליטה מרכזית, הסיכון להוצאה כפולה הוא גבוה למדי, במיוחד בין צדדים שאינם מכירים זה את זה.

עכשיו שאתה יודע את ההבדל בין Blockchain ו- DLT, זה סביר לחפש מידע על סוגי DLT.

קרא גם: Blockchain לעומת טכנולוגיית ספר חשבונות מבוזרת

סוגי טכנולוגיית ספר חשבונות מבוזרת

ישנן שתי קטגוריות כלליות של פנקסים מבוזרים, כגון גרסאות מורשות וחסרות הרשאות.

ספר החשבונות המופץ המורשה כרוך בדרישת הרשאה לצמתים מגופים מרכזיים לגישה לרשת ולביצוע שינויים בפנקס. פקדי הגישה בפנקס מורשה מורשה כוללים בדרך כלל אימות זהות.

מצד שני, במקרה של ספרים מבוזרים ללא הרשאה, כל צומת ברשת מכיל (או יכול לגשת) לעותק מלא ומעודכן של כל החשבונות. כל התוספות המקומיות המוצעות לפנקס על ידי משתתפי הרשת מועברות לכל הצמתים ברחבי הרשת.

בשתי הקטגוריות, הצמתים אחראים באופן קולקטיבי לאימות השינוי באמצעות מנגנון קונצנזוס המבוסס על אלגוריתם שהוגדר מראש..

DLT היברידי הוא סוג אחר של DLT המשלב רשתות ללא הרשאה וגם הרשאה ומציע רשת הנהנית משניהם.

לאחר תהליך האימות, התוספת החדשה לכל חשבונות הספרים בהתאמה יכולה לסייע בהבטחת עקביות הנתונים ברחבי הרשת כולה. בהתחשב בגמישות של DLT, פרויקטים רבים בוחרים ביישומים של גרסאות DLT.

לכן, אם חשבתם ש- DLT הוא הכל על Blockchain, אז הגיע הזמן לחשוב שוב! הסוגים השונים של ספרים מבוזרים שתוכלו למצוא כיום כוללים את Blockchain עצמו, Hashgraph, DAG, Holochain ו- Tempo (Radix). השתקפות מקרוב על סוגים אלה של DLT ופעולתם יכולה לחזק את הבנתך לגבי DLT.

  • בלוקצ’יין

אין ספק ש- Blockchain היא כיום גרסת ה- DLT הפופולרית ביותר בעולם. רשומות העסקה נשמרות בספר הספרים בצורה של שרשרת בלוקים, כמו רשימה ארוכה של רשומות. המידע הדיגיטלי המאוחסן בבלוקים כולל את השעה, התאריך והמפרט של עסקה. בנוסף, החסימות בבלוקצ’יין מכילות גם את המידע של השולח עם ‘חתימה דיגיטלית’ ייחודית לשמירה על אנונימיות.

החסימות בבלוקצ’יין מכילות מזהה מיוחד המכונה ‘hash’ המבדיל ומסנכרן עסקאות. פונקציית ה- hash מספקת תמיכה אמינה להבחנה בין כל חסימות העסקה בפנקס.

  • האשגרף

התוספת הבאה בין סוגי DLT היא ה- Hashgraph, המאפשרת אחסון של מספר עסקאות על ספר החשבונות באותו חותמת זמן..

רישום על ספר החשבונות בהאגרף מכונה “אירוע” וכולל אחסון של כל העסקאות במבנה מקביל. מערכת ה- DLT של האשגרף מבטיחה שאף צמתים ברשת לא יוכלו לשנות את העסקאות או המידע. בהשוואה ל- Blockchain, ניתן להבחין בבירור במתקנים הנוספים לבחירת העסקה לכלול חסימה.

אחת הדגשות המעניינות לגבי Hashgraph כגרסת DLT מתייחסת לדרישה של יחידות אחסון קטנות יותר, מכיוון שאינך צריך לאחסן מידע על עסקאות בפנקס לנצח נצחים. ב- Hashgraph, כל הצמתים ברשת היו מגיעים להסכמה על תהליך העסקה ורושמים את התהליך בהתאם.

  • DAG

התוספת הבאה בקרב סוגי DLT מתייחסת ל- DAG או לתרשים האציקליים המכוונים. DAG הוא בעצם DLT משופר עם מבנה שונה. DAG מסוגלת לתמוך בעסקאות ננו ושיפור טוב יותר בהרחבה עם הרחבת הרשת. בנוסף, DAG שונה גם מסוגי DLT אחרים על בסיס מנגנון הקונצנזוס שלה. כל צומת ברשת צריך לספק הוכחת עסקאות בפנקס הספרים ויכול ליזום עסקאות: צמתים צריכים לאמת לפחות שתיים מהעסקאות הקודמות בפנקס כדי לאשר את העסקה שלהם..

לכן, עסקאות עם סניפים ארוכים יותר של עסקאות קודמות מאומתות נחשבות לתוקף יותר. חברות שנאלצות להתמודד עם כמויות עצומות של עסקאות יכולות להשתמש ב- DAG.

  • הולוצ’יין

Holochain DLT הוא התוספת האחרונה בקרב סוגי DLT שאינם Blockchain. זהו אחד ה- DLT המתקדמים ביותר המספק למפתחים גישות חדשות ליצירת אפליקציות מבוזרות. ההבדל העיקרי בין Holochain לסוגים אחרים של DLT מתייחס בבירור למבנה הממוקד בסוכן. Holochain DLT נמנעת ממנגנוני קונצנזוס עולמיים בכך שהיא מספקת לכל הסוכנים מערכת מזלגות משלהם. לכן, Holochain משמשת כאלטרנטיבה מבטיחה למקרי שימוש עסקיים הדורשים מדרגיות גבוהה יותר ושלמות המערכת.

  • טמפו (רדיקס)

התוספת הסופית בין הגרסאות החדשות של DLT מתייחסת לטמפו (Radix). הטמפו הוא תוספת חדשה יחסית המספקת את היתרון של חותמת זמן יחד עם פונקציות אחרות של DLT. אחד מנקודות השיא העיקריות של טמפו הוא שאין צורך בשינוי כלשהו לשימוש בטמפו למודולים ציבוריים ופרטיים. יתר על כן, לא תזדקק לתוספות בולטות מבחינת רכיבי חומרה ליצירת יישומים, מטבעות או אסימונים מבוזרים משלך..

אתגרים עם DLT

אז, עכשיו זה צריך להיות פחות סתום לתפוס את הפונקציות של טכנולוגיית ספר חשבונות מבוזרת מעבר לבלוקצ’יין. עם זאת, חשוב גם לשקף את האתגרים שעומדים בפני DLT לצפות את עתיד האימוץ שלה. אחת המלכודות העיקריות של DLT מתייחסת לחוסר הבהירות לגבי התקנות. העוצמה המוגבלת של תשתית רגולטורית הנוגעת ל- DLT מהווה סיכונים לפגיעה בזכויות המשתמש ברשת.

הכישלון החשוב הבא עבור DLT מתייחס להיעדר כל ראיות מוצקות לגבי השפעתו העולמית. היישום הגלובלי של DLT ממשיך להיות עדיין ברמה התיאורטית, וללא כל ראיות קונקרטיות להשפעתו העולמית, אימוץ DLT יהיה שקוע בספקות. אתגר בולט נוסף שעליו להתמודד DLT הוא חוסר הבגרות היחסי של הטכנולוגיה. מלבד Blockchain, גרסאות ה- DLT האחרות עדיין מתפתחות ויש להן חלק משלהן של פגמים.

למרות ש- DLT מחזיקה בהבטחות בהירות לעתיד, היא עדיין צריכה להגיע לשלב של בגרות. האתגר האימתני ביותר עבור DLT הוא למצוא איזון בין אבטחת נתונים, פרטיות ושקיפות. אבטחת נתונים במקרה של יכולת הרחבה ושקיפות בתוך הגנות פרטיות חזקות ממשיכות להציב אתגרים אדירים בפני DLT.

רוצה לדעת יותר על טכנולוגיית ספר חשבונות מבוזרת? עיין במאמר הקודם שלנו המכסה מה זה DLT ועוד.

למידע נוסף על טכנולוגיית ספר חשבונות מבוזר

מילים אחרונות

הדרך לפני טכנולוגיית ספר חשבונות מבוזר אינה סלולה בהזדמנויות קלות. מנקודת מבט ניטרלית, עדיין קיימים חסרונות רבים ב- DLT לצד הפוטנציאל המבטיח שיש לתעשיות שונות. הבנת DLT היא יותר מאשר לדעת במה היא שונה מ- Blockchain.

הכרת החסרונות של DLT היא המפתח לפתרונן. הזדמנויות שנחשפו על ידי קביעת מגבלות DLT מאפשרות למשתמש לחקור מידע נוסף על DLT ולגלות את הפוטנציאל הטמון בה לשינוי פעולות קונבנציונאליות שונות בענפים שונים. בטווח הארוך, סביר להניח כי DLT ישמש בסיס לכל עסקאות עמיתים לעמית. לכן, עדיף להתחיל ללמוד עוד על טכנולוגיית ספר חשבונות מבוזרת כבר עכשיו!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map