מדריך לגז

בלוג 1חדשות מפתחיםיזם הסבר על בלוקצ’יין אירועים וכנסים לחץעלונים

הירשם לניוזלטר שלנו.

כתובת דוא”ל

אנו מכבדים את פרטיותך

HomeBlogBlockchain הסביר

מדריך לגז

מדריך לגז, ייעודו, גווניו ותועלתו בבלוקצ’יין את’ריום. מאת ConsenSys 23 במאי 2018 פורסם ב 23 במאי 2018

מדריך לגז

בין ה -1 בינואר 2018 ל -3 בינואר 2018, העלות הממוצעת לביצוע עסקה בבלוקצ’יין את’ריום עלה ב- 187%. הסיבה הייתה קשורה למחיר המוגדל של “גז”, יחידת המדידה ששימשה לייצוג העלות של הפעלת הפעילות באת’ריום. תנועת רשת מוגברת בתחילת ינואר הפעילה לחץ כלפי מעלה על מחיר הדלק כאשר אנשים התחרו על תעדוף העסקאות שלהם. גז – כפי שנחקור – הוא מרכיב בסיסי ושימושי בבלוקצ’יין את’ריום. עם זאת, ללא ספק מבלבל ומתסכל לנהל, במיוחד עבור אלה שמתחילים לבצע עסק בבלוקצ’יין.

אם נשווה (ברמה גבוהה מאוד) גז ברשת את’ריום לדמי העסקה שגובה חברת כרטיסי האשראי בגין שימוש בכרטיס, נוכל לראות את הבלבול והנושאים הפוטנציאליים שמעלה הרעיון והתנודתיות של מחיר הדלק והגז. לקוחות כיום לעולם אינם מתקשרים ישירות לדמי העסקה של שימוש בכרטיס אשראי. העלות היא סטנדרטית יחסית, נקבעת על ידי חברת כרטיסי האשראי, מוסתרת בעלות הטובין או השירות ולא ניתן לטפל בה עד כדי אובדן כספיכם וביטול העסקה..

כוחה של טכנולוגיית הבלוקצ’יין הוא היעדר ישות מרכזית שמבנת עמלות, קובעת קנסות ויכולה לחסום כל עסקה שהם רוצים, ובכך לחתוך אנשים מכלכלת הצריכה. אולם מבקש מכל משתתף בכלכלת ספר החשבונות המבוזרת – ללא קשר לרקע, מומחיות, תדירות השימוש או סיבה לשימוש – להבין את תפקודו הטכני של הגז בכדי להבטיח שהעסקאות שלהם מסתיימות (ומושלמות בצורה מהירה) אינה חווית משתמש ניתנת להרחבה. . בטווח הארוך, מפתחי dApp ימצאו דרכים לפשט את האינטראקציה של המשתמש עם הגז במטרה לחזק את חוויית הלקוח ולהקטין את הסיכון לעסקאות מבוטלות. בינתיים, עם זאת, חשוב לנו להבין את הבסיס של הגז, את תועלתו ואת הסיבה שהוא קיים.

המכונה הווירטואלית והגז של Ethereum

דיון בגז מחייב הכנסת מכונת הווירטואלי של Ethereum (EVM). ברמה גבוהה, ה- EVM הוא הסביבה בה מבוצעים חוזים חכמים על הבלוקצ’יין. כל צומת ברשת את’ריום מפעיל את בלוקצ’יין את’ריום, ויחד הם יוצרים באופן קולקטיבי את ה- EVM – או את מחשב העולם המלא של טיורינג. במסגרת ה- EVM, חוזים חכמים מבוצעים באמצעות סדרת פעולות. נאמר אחרת, עסקה על בלוקצ’יין את’ריום יכולה ליזום חוזה חכם, המורכב מסדרת פעולות עוקבות – שכולן מתרחשות במסגרת ה- EVM..

בבלוקצ’יין את’ריום, כל פעולה (שרבים מהם ניתנים לשילוב ליצירת חוזה או עסקה חכמה ייחודית אחת) דורשת לבצע כמות מסוימת של אנרגיית מחשוב, או עבודה. מכיוון שכורים חייבים להשתמש באנרגיה כדי להשלים פעולות אלה, נוצרה יחידת מדידה שתפקח על הכורים ותפצה על העבודה שהם משקיעים בהפעלת עסקאות וחוזים חכמים. יחידת מדידה זו נקראת גז. גז הוא יחידת מדידה ייחודית לבלוקצ’יין את’ריום המודדת את העבודה החישובית הנדרשת להפעלת עסקאות או חוזים חכמים במסגרת ה- EVM. ככל שנדרש יותר אנרגיה להפעלת פעולה (כלומר חתיכת קוד מורכבת יותר), כך נדרש יותר גז.

הגז עצמו לא “קיים”. במילים אחרות, זה לא יכול להיות בבעלות; לא יכול להיות “אסימון גז”. במקום זאת, הערך של כל יחידת גז מתבטא ב- ETH. לדוגמה, פעולה עשויה לעלות 3 גז, שיכול להיות שווה ל 0.00004 ETH. אז אם גז נמדד ב- ETH, מדוע לא פשוט להיפטר מדלק ולבטא את העלות של כל פעולה ישירות ב- ETH? תנודתיות המחירים של האתר אינה סוד (באותה פרק זמן של 1–3 בינואר, המחיר עלה ב -25%). אולם האנרגיה החישובית הדרושה לביצוע עסקה ספציפית נותרת קבועה. עלות הדלק להפעלת פעולת “תוספת” באת’ריום, למשל, הייתה זהה ב -1 בינואר כמו ב -3 בינואר, ללא קשר לערך האתר.

הרעיון של גז קיים, אם כן, כדי להפריד בין העלות החישובית להפעלת פעולה לבין שווי השוק של האתר. עלות הגז (כלומר האנרגיה הדרושה) של פעולה נותרת קבועה ללא קשר לתנודתיות המחירים. עלות הדלק לא משתנה בקלות; עם זאת, כמה אתר כל יחידת גז מייצגת משתנה בקלות. לכן, אם מחיר האתר מרקיע שחקים, הרשת יכולה להפחית כמה אתר מייצג כל גז כדי לשמור על עלות קבועה לאדם שמשלם עבור דלק..

רכיבי גז


באופן כללי, ניתן לפצל גז לשלושה מושגים: עלות גז, מחיר דלק ומגבלת גז:

עלות דלק מייצג את יחידות הגז הנדרשות להפעלת כל פעולה. עלות הדלק של כל פעולה בבלוקצ’יין את’ריום נקבעה מראש בנייר הצהוב. למשל, עלות הגז להפעלת פעולת “תוספת” היא 3 גז, ותישאר 3 גז ללא קשר לערך הדולר של האתר. הבהרה זו מספקת תובנה נוספת מדוע אנו משתמשים בגז במקום לשייך אתר ישירות לעלות הפעלת הפעולה. בעוד שרשת הגז הנחוצה להפעלת פעולה אחת אינה ניתנת לשינוי בקלות על ידי הרשת, מחיר הגז באתר יכול להגיב בקלות לתנודתיות האתר או לתעבורת הרשת..

מחיר דלק הוא הערך של יחידת גז באתר. מחיר הדלק נמדד ב- “Gwei”. Gwei אחד הוא מיליארד וויי, ו- Wei היא יחידת האתר הקטנה ביותר. אתרים כגון ethgasstation.info פרסמו את מחיר הדלק הממוצע ברשת, אך ייתכן שהמשתמשים יהיו מוכנים לקבוע מחיר דלק גבוה יותר בעסקה שלהם שתועדף על ידי הכורים. כורים שומרים על הגז (או ליתר דיוק, האתר שמשלם שמייצג גז) שמשתמש מצרף לעסקה. הם יעדיפו, אם כן, עסקה שיש לה מחיר דלק גבוה יותר על פני עסקאות אחרות עם מחיר דלק נמוך יותר.

מגבלת גז הוא כמות הגז המקסימלית שמוכנים להוציא על עסקה מסוימת. מגבלת הגז יכולה להיות, ובדרך כלל, גדולה מכמות הגז האמיתית שדורשת העסקה. אם משתמש מציין מגבלת גז נמוכה מדי (כלומר הפעולות במסגרת העסקה דורשות באופן קולקטיבי יותר גז ממה שהמשתמש מצרף לעסקה), אז כורה ישלים את העסקה עד למיצוי הגז. בשלב זה, הכורה ישמור על העמלות (מכיוון שהם השקיעו זמן וכוח על ביצוע פעולות רבות ככל האפשר), העסקה תיכשל, והבלוקצ’יין ישמור תיעוד של העסקה כ”כושל “. קיימות מגבלות גז כדי להגן על משתמשים וכורים גם מפני אובדן כספים (למשתמשים) וגם אנרגיה (עבור כורים) מפני קודים פגומים או מתקפות זדוניות..

מדוע גז קיים?

רכיבי הגז, תועלתו והמלכודות הפוטנציאליות למשתמש לא מנוסה מבשרים את השאלה – מדוע גז בכלל קיים? אם כבר מדברים באופן רחב, גז קיים בבלוקצ’יין את’ריום כדי לטפל בשלוש סיבות: פיננסי, תיאורטי וחישובי.

ה כַּספִּי מטרת הגז היא לתמרץ את הכורים ליישם את זמנם ומרצם לביצוע עסקאות וחוזים חכמים. פעולות מורכבות יותר דורשות יותר חישוב, ולכן יותר גז. אם משתמש מעוניין לקבל עדיפות לעסקה שלהם, הוא עשוי להכתיב מחיר דלק גבוה יותר, ולכן עשוי לשכנע את הכורים לעבד את העסקה מוקדם יותר. גז כתמורה לאנרגיה יהפוך לקריטי יותר לאחר יישום הוכחת המוקד. מכיוון שכורים כבר לא יקבלו אתר כפרס על כריית בלוק לקיום, תגמול כספי על הוצאת אנרגיה על הבלוקצ’יין יגיע מעיבוד עסקאות..

ה תֵאוֹרֵטִי מטרה היא עניין של יישור התמריצים של המשתתפים ברשת. חלק ניכר מתורת הבלוקצ’יין דן כיצד למתן שחקנים מזיקים או זדוניים בסביבה חסרת אמון. גז מטפלת באופן חלקי בנושא זה על ידי יישור תמריצים כלכליים בין המשתמשים. הכורים מתמרצים לעבוד ברשת והמשתמשים אינם מתמריצים לפעול בצורה גרועה או לכתוב קוד זדוני מכיוון שהם מסכנים את האתר שלהם (בצורת גז)..

ה חישובית הסיבה מאחורי הגז חוזרת להיבט ישן ויסודי של תורת המחשוב – בעיית העצירה. בעיית העצירה היא נושא הקביעה האם תוכנית שרירותית תפסיק לפעול או שהיא תפעל לנצח רק מהתבוננות בתיאור ובערכי הקלט. בשנת 1936 קבע אלן טיורינג כי אין אפשרות למכונה כלשהי לפתור את בעיית העצירה. ב- EVM זה אומר שכורה לעולם אינו מסוגל להתחיל לעבד עסקה ולדעת ב 100% כי העסקה לא תימשך לנצח. עם גז – באופן ספציפי, מגבלת גז – כמות גז סופית תמיד קשורה לעסקה. גם אם כורה יתחיל לעבד עסקה שקודדה להמשך ללא הגבלת זמן – או מתוך באג או מתקפה על הרשת – בסופו של דבר הדלק ייגמר, העסקה תסתיים, והכורה עדיין יפוצה..

מביט בהמשך הדרך

עבור משתמשים שמתחילים לתקשר עם בלוקצ’יין את’ריום, גז יכול להיות מושג מרתיע ומאיים להתמודד איתו. הגדר מחיר דלק נמוך מדי והעסקה שלך לא תעבור – גבוהה מדי, ואתה עשוי לשלם יותר מדי. ציין עלות דלק נמוכה מדי והעסקה שלך תיכשל לפני שתסיים (אך עדיין תשלם עליה). הנחת נטל הידע, ההטמעה וההצלחה אצל המשתמש 100% מהזמן היא ככל הנראה לא מודל מדרגי. ככל שייכנסו יותר מכשירי dApp לשוק, הם יצטרכו להתמקד בחוויית הלקוח ובתקווה להכיר בניהול הגז כפירות תלויים. בסופו של יום, עם זאת, משתתף ברשת יכול תמיד לחזור לבלוקצ’יין הגולמי ולנהל את הגז, עלות הדלק ומגבלות הגז של העסקאות שלהם באופן אישי וללא כל פלטפורמה, שירות או חברה ביניהם. זה, במובן מסוים, היופי של הבלוקצ’יין.

***
רוצה לקחת את השכלת הבלוקצ’יין לשלב הבא?

חקור את שלנו קורסי הכשרה של בלוקצ’יין →

ניוזלטר הירשם לניוזלטר שלנו לקבלת החדשות האחרונות של Ethereum, פתרונות ארגוניים, משאבי מפתח ועוד. כתובת דוא”ל תוכן בלעדידוח DeFi של Ethereum Q3 2020להגיש תלונה

דוח DeFi של Ethereum Q3 2020

דוח DeFi 2020 של Ethereum Q2להגיש תלונה

דוח DeFi 2020 של Ethereum Q2

מדריך מלא לרשתות עסקיות של Blockchainלהנחות

מדריך מלא לרשתות עסקיות של Blockchain

כיצד לבנות מוצר מצליח של בלוקצ'ייןוובינר

כיצד לבנות מוצר מצליח של בלוקצ’יין

מבוא לטוקניזציהוובינר

מבוא לטוקניזציה

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map