בלוקצ’יין לארגונים לא ממשלתיים: פרוייקט מקרה חסר מזומנים

מהפכה בהעברות מזומנים הומניטריות בוונואטו

כאשר אסון מתרחש, העברת עזרה לאלו הזקוקים לכך, היא מהווה עדיפות מהירה. בשנים האחרונות הפכה סיוע במזומן ושובר (CVA) יותר ויותר לשיטה הנבחרת למתן סיוע במגזר ההומניטרי. תוכנית CVA קובעת העברת מזומנים או שוברים ישירות ליחידים או למשקי בית בקהילה להוצאות על פי שיקול דעתם, במקום לתת את הכסף לממשלות או גורמים ממלכתיים אחרים. רק בשנת 2016, ההערכה היא כי 2.8 מיליארד דולר בסיוע הומניטרי הועברו באמצעות מזומנים ושוברים (דו”ח סיוע הומניטרי גלובלי 2018; p6). עם זאת, דגם ה- CVA יכול להיות יקר, לא יעיל ואטום; לרוב תהליך ארוך, הדורש שעות התנדבותיות רבות של עבודה מינהלית בתקופה קריטית בזמן. 

 

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=ssa-ku22w0k]

 

האתגר

כמו רבים מאיי האוקיאנוס השקט, ונואטו חשופה לכמות גבוהה של אירועי מזג אוויר קיצוניים. ממוקם בתוך “טבעת האש” המועדת לרעידות אדמה ובמרכז חגורת הציקלון הפסיפית, האי חווה תדירות גבוהה של התפרצויות געש, ציקלונים, רעידות אדמה, צונאמי ומפולות. כיצד ארגונים לא ממשלתיים יכולים לפתח תוכניות לסיוע במזומן ושובר המקשרים מזומנים לאנשים פגיעים באופן מיידי, להבטיח שקרנות אלה לא ייאכלו מעלויות עסקאות גדולות ויוציאו תובנה בזמן אמת בכדי להניע את התוכנית?

 

פתרון האת’ריום

אוקספאם מאורס סמפו ופתרונות ConsenSys להערכת זמן, עלות ואיכות תוכניות העברה מבוססות מזומנים דיגיטליות. במאי 2019 הם השיקו פרויקט מזומן חסום: פיילוט של תוכנית סיוע במזומן ושובר שנבנה על גבי רשת הבלוקצ’יין Ethereum. זה חיבר את נפגעי האסון בסיוע “מזומן” מהר יותר תוך מתן נראות בזמן אמת לזרימת הכספים. הפיילוט, שנבחן בוואנוטו בכפרים פנגו ומלמט, נועד לספק לאוקספאם מסגרת עולמית לפריסת מנגנון CVA מהיר, יעיל ושקוף יותר לתוכניות עתידיות להקלה באסון..

סמפו, פלטפורמה להעברת מזומנים הנתמכת על ידי בלוקצ’יין לארגונים לא ממשלתיים, סיפקה את הפיתרון הטכני. Oxfam Vanuatu טיפל ביישום הפיילוט. ConsenSys סייע בתכנון הראשוני של הפיילוט, סיפק תמיכה בייעוץ ותקשורת בבלוקצ’יין, והעריך את הפיילוט על מנת להמליץ ​​על פוטנציאל השימוש וההיקף העתידי..

התוכנית נפרסה לראשונה בפנגו. בקהילה זו הועלו על המערכת תשעה עשר בעלי חנויות, ומאתיים מקבילים קיבלו כרטיסי NFC שהחזיקו את יתרת הארנק הדיגיטלי שלהם. ConsenSys היה במקום בוונואטו עם Oxfam ו- Sempo עבור הפיילוט במאי 2019 כדי לחזות הן בהעלאת הנמענים למערכת, והן בשימוש במערכת בקהילה.. 

הפתרון חילק הון בצורת כרטיסי NFC שהחזיקו ביתרת כספים. לאחר מכן המשתתפים השתמשו בכרטיסי ה- NFC בחנויות המשתתפות בכל קהילותיהם. הפתרון כלל שלושה מרכיבים עיקריים:

  • כרטיסי שובר במימון מראש הניתנים לכל אחד מהמקבלים
  • טלפונים שהונפקו לחנוונים עם אפליקציית הטלפון הנייד סמפו המותקנת
  • Backend של בלוקצ’יין של Ethereum לשליטה בזרימת המזומנים הדיגיטליים

“באמצעות שוברים המגובים על ידי מטבעות שכבה אנו יוצרים משהו שצומח באופן אורגני. זו מערכת שמאפשרת לנו ליצור מערכת אקולוגית משגשגת של ספקים וקהילה – [מערכת ש] באמת יכולה לקבל חיים משלה. ” 

– ניק וויליאמס, מייסד שותף של SEMPO

המערכת בפעולה

 

תרשים זרימה של oxfam

למקבלי הסיוע הונפק כרטיס NFC במימון לביצוע רכישות בחנויות המקומיות המשתתפות. כרטיסי ה- NFC עצמם החזיקו איזון בצורת רצף מוצפן של פיקדונות ומשיכות.

לחנוונים המקומיים הצטייד בטלפון נייד שאפליקציית Sempo הניידת נטענה מראש. היה בו מטמון מסדי נתונים מקומי של כרטיסי NFC והיתרות שלהם, מה שמאפשר לו לפעול במצב לא מקוון. הספקים נדרשו להתחבר לאינטרנט רק פעם בשבוע כדי לסנכרן את המכשירים שלהם עם שרת מקוון, מה שהופך אותו לפיתרון רציונלי עבור סביבת קישוריות נמוכה. היתרות המוצגות בממשק המשתמש של האפליקציה הסלולרית, ובגיבוי האחורי של סמפו, היו כולן במטבע הלאומי של ונואטו של ואטו (VT). ההמרה בוצעה בתוכנה מול שער VT ל- USD קבוע. 

לוח המחוונים האחורי של Sempo סיפק ממשק ידידותי למשתמש לצפייה בבלוקצ’יין Ethereum ולהקלת עסקאות בכמויות גדולות, מה שמאפשר ל- Oxfam לקבל החלטות מהירות יותר ולייעל את ההוצאות.

הבלוקצ’יין ששימש לביצוע עסקאות פיננסיות בפתרון זה היה הבלוקצ’יין הציבורי של את’ריום. 

 

מדוע הרשת הציבורית את’ריום?

עקיבות

פיתרון של רשת Ethereum הציבורית איפשר לתורמים לראות את הכספים שלהם נכנסים היישר לפרויקט ואת Oxfam היכולת לראות את חלוקת הכספים בזמן אמת, המוצגת דרך לוח המחוונים של Sempo.. 

ערך כספי מבוסס של אסימון ‘DAI’ של Ethereum

היתרון המשמעותי ביותר בשימוש בשרשרת הציבורית הוא שכבר נקבע ערך כספי. הפיתרון של Sempo החזיק בדרך כלל ביתרות באסימון שנקרא DAI: אסימון Ethereum או stablecoin עם ערך מבוסס של $ 1 USD. האסימון ששימש בתוכנית Oxfam Vanuatu היה “שובר Crypto Collateralized” (CCV) אשר “עטף” את אסימון ה- DAI. זה הבטיח כי אסימונים יכלו לשמש רק את המשתתפים במערכת Sempo. את האסימונים ניתן היה “לפרק” לצורת ה- DAI המקורית שלהם רק על ידי אלה שנמצאים ברשימת ההיתרים. מנגנון ה- CCV הוצג כמנגנון AML, אשר חיזק עוד יותר את שיקולי האבטחה והרגולציה של הפיתרון של סמפו. 

על ידי מינוף הערך הכספי שנקבע של את’ריום, Oxfam ביטלה את האחריות לקבוע את הערך של כל אסימון שהנפיקו ברשת פרטית, ואז שכנעה את העולם שהם יכולים לכבד את הערך של אותם אסימונים.. 

“לרשות ארגונים לא ממשלתיים כמו Oxfam יש כעת כלי להגיע במהירות לאנשים ולעזור לאנשים לאחר משבר, זה קל וזול יותר מהתהליכים הקיימים,” 

– ניק וויליאמס, מייסד שותף של SEMPO

תוצאות

Oxfam בוונואטו יישמה אמצעים שונים של תוכניות מזומן ושובר. מניסיונם; הפתרון של סמפו נמצא יעיל יותר ממזומן, צ’קים או שוברים בדרכים הבאות:

עלייה מהירה יותר

אחד מרווחי היעילות המהותיים ביותר היה בהעלאה הראשונית של המקבלים. במודל המסורתי היה צריך לקבוע מועדי פרעון עבור כל מקבל. המקבלים היו צריכים לחזור, להיות מזוהים מחדש ולקבל צ’ק, שובר או צורה אחרת של זכאות במזומן, כגון מזומן במעטפה או כרטיס חיוב. רק בשלב זה יכול המקבל להשתמש בכספים לרכישת מה שהוא זקוק לו.

מתן שקיפות למשתמשים מורשים

טייסי פנגו ומלמת הפגינו יתרון ניכר נוסף של פיתרון מבוסס בלוקצ’יין: קלות המעקב אחר תזרים הכספים; היכולת לראות כיצד מנוצל כספי סיוע בזמן אמת.  

מתווכים מצומצמים

הפתרון של Sempo הוכיח שתרומות ישירות (ללא מתווכים או ניהול) אפשריות באמצעות טכנולוגיית ספר חשבונות מבוזרת. אם Oxfam פרסמה את כתובת האת’ריום של מפעיל התוכנית, כל אדם או ארגון המסוגלים לשלוח את מטבע החילופי של ה- DAI יכולים לתרום ישירות לתוכנית.

התייעלות בעלויות

שיטת העברה זו הייתה זולה משמעותית גם לתרומות קטנות. לדוגמא, העברות בנקאיות לוונואטו מאוסטרליה עולות כ -20 $ AUD. לעומת זאת, עסקת Ethereum ממוצעת פחות מ -10 סנט AUD. 

ממשק אנושי

הטכנולוגיה הייתה קלה לשימוש עבור הנמענים, הספקים, ועבור Oxfam ומשוב מהמשתתפים גילה שהיא הפיתרון המועדף להקשרים אסוניים עתידיים. המעורבות הקהילתית בתוכנית הייתה גבוהה, והמשוב היה חיובי. ConsenSys ממליצה כעת על Oxfam המלצות עיקריות על מנת לחדד ולהרחיב את התוכנית.

הורד את מחקר המקרה חסום הפרויקט

דוח בן 30 עמודים המפרט את הבעיות שטופלו, פתרונות אתריום ארגוניים ויעדים שהושגו על ידי Sempo, Oxfam ו- ConsenSys Solutions.

הורד מחקר מקרההורד את מחקר המקרה חסום הפרויקט

שותפים טכנולוגיים

שותפים סמפושירותי אינטרנט של אמזוןשירותי אינטרנט של אמזוןלוגו של קליידו חדשאלתיואלתיושור v ירוק

למידע נוסף על פרויקט חסום

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map