מילון מונחי בלוקצ’יין למתחילים

Contents

א

כתובת (כתובת ארנק)

משמש לשליחה וקבלה של עסקאות ברשת בלוקצ’יין. כתובת היא מחרוזת תווים אלפא-נומרית, אשר ניתן לייצג גם כקוד QR הניתן לסריקה.

איירדרופ

שיטת חלוקת אסימונים המשמשת למשלוח קריפטוגרפי או אסימונים לכתובות ארנק. לפעמים airdrops משמשים למטרות שיווק בתמורה למשימות פשוטות כמו שיתופים מחדש, הפניות או הורדות של אפליקציות.

פעור אוויר

שיטה לאבטחת מחשבים שבהם המכשיר אינו מתחבר לאינטרנט או לכל רשת אחרת פתוחה אחרת.

אלטקוין

כל חלופה של מטבע דיגיטלי לביטקוין. אלטקוינים רבים הם מזלגות [ראה בהמשך להגדרה] של ביטקוין עם שינויים קלים (למשל, ליטקוין).

AML (הלבנת הון)

נגד הלבנת הון. קבוצה של חוקים בינלאומיים שנחקקו כדי להפחית את הפוטנציאל של ארגוני פשע או יחידים להלבין כסף באמצעות מטבעות קריפטוגרפיים.

API (ממשק תכנות יישומים)

ממשק תכנות יישומים. מתווך תוכנה המאפשר לשני יישומים נפרדים לתקשר זה עם זה. ממשקי API מגדירים שיטות תקשורת בין רכיבים שונים.

ASIC (מעגל משולב יישום ספציפי)

מעגל משולב ספציפי ליישום. ASIC הם שבבי סיליקון שנועדו לבצע משימה ספציפית. בשימוש ב- ASIC לכריית מטבעות קריפטוגרפיים, ה- ASIC יבצע חישוב למציאת ערכים המספקים פיתרון רצוי בעת הכנסתם לאלגוריתם hashing..

ב

ביטקוין (BTC)


המטבע הקריפטוגרפי הראשון המבוסס על Blockchain Proof of Work. ביטקוין נוצר בשנת 2009 על ידי סאטושי נקומוטו – שם בדוי לאדם שזהותו האמיתית אינה ידועה – והמושג קריפטוגרפי הותווה במאמר לבן שכותרתו “ביטקוין: מערכת מזומנים אלקטרונית של עמית לעמית.

בלוקצ’יין

ספר דיגיטלי קונצנזוס המורכב מנתונים בלתי ניתנים לשינוי, שנרשמו דיגיטלית בחבילות הנקראות בלוקים. כל בלוק ‘משורשר’ לבלוק הבא באמצעות חתימה קריפטוגרפית. זה מאפשר לחוסמי רשת להתנהג כמו ספר ספרים, אשר כל אחד עם ההרשאות המתאימות יכול לשתף איתו ולגשת אליו. לחץ כאן למידע נוסף על בלוקצ’יין.

חסום גובה

מספר הבלוקים המחוברים יחד בבלוקצ’יין. לדוגמה, גובה 0 יהיה הבלוק הראשון, שנקרא גם בלוק בראשית.

חסום תגמול

התגמול שניתן לכורה לאחר שביצע בהצלחה חסימת עסקאות. תגמולים חסומים יכולים להיות תערובת של מטבעות ודמי עסקה. ההרכב תלוי במדיניות המשמשת את המטבע הקריפטוגרפי המדובר, והאם כל המטבעות כבר כורים בהצלחה. תגמול החסימה הנוכחי עבור רשת הביטקוין הוא 12.5 ביטקוין לחסימה.

באונטי / באג באונטי

תגמול שמשולם עבור השלמת משימה נתונה. המשימות כוללות זיהוי פרצות קוד, יצירת תוכן, עבודות עיצוב, מחקר, תרגומים, השפעה חברתית ועוד.

ג

לָקוּחַ

תוכנה שניגשת לבלוקצ’יין דרך מחשב מקומי ועוזרת לעבד עסקאות. לקוח כולל בדרך כלל ארנק תוכנה של קריפטוגרפיה.

מַטְבֵּעַ

מטבע או altcoin הוא ייצוג של ערך נכס דיגיטלי שנוצר באמצעות הבלוקצ’יין העצמאי שלהם.

ארנק קר / אחסון קר

ארנק לא מקוון שמעולם לא מחובר לאינטרנט. ארנקים אלה מגנים על מטבעות קריפטוגרפיים מפני פריצה מקוונת.

אישור / אישור חסימה

משמעות האישור היא שהרשת אימתה את עסקת הבלוקצ’יין. זה קורה בתהליך המכונה כרייה, במערכת הוכחת עבודה (למשל, ביטקוין). לאחר אישור עסקה בהצלחה תיאורטית לא ניתן לבטל אותה או לבזבז כפול. ככל שיש לעסקה יותר אישורים, כך קשה יותר לבצע התקפת הוצאה כפולה.

קוֹנסֶנזוּס

התהליך בו משתמשים קבוצה המורכבת מעמיתים האחראית על שמירת השימוש בחשבונות מבוזרים. הדרך להגיע להסכמה על השימוש בתכני הפנקס.

מטבע מוצפן

מטבע דיגיטלי המבוסס על מתמטיקה ומשתמש בטכניקות הצפנה לוויסות יצירת יחידות מטבע וכן לאימות העברת הכספים. מטבעות קריפטו פועלים ללא תלות בבנק מרכזי.

קריפטוגרפיה

שיטה לתקשורת מאובטחת באמצעות קוד. הצפנת מפתח סימטרית משמשת על ידי רשתות בלוקצ’יין שונות להעברת מטבעות קריפטוגרפיים. כתובות Blockchain שנוצרו עבור ארנקים משויכות למפתחות פרטיים המאפשרים העברת מטבעות קריפטוגרפיים. מפתחות ציבוריים ופרטיים משויכים מאפשרים לפתוח כספים.

ד

DAO (ארגון אוטונומי מבוזר דיגיטלי)

ידוע גם כארגון האוטונומי הדיגיטלי המבוזר (DAO). לחלופין, הדוגמה הידועה הראשונה של DAO נקראה בשם DAO. ה- DAO שימש כסוג של קרן הון סיכון המכוונת על ידי משקיעים, אשר ביקשה לספק לארגונים מודלים עסקיים מבוזרים חדשים. מבוסס ה- Ethereum, הקוד של ה- DAO היה קוד פתוח. הארגון קבע את שיא הפרויקט הממומן ביותר בקהל בשנת 2016, אולם הכספים הללו נגנבו בחלקם על ידי האקרים. הפריצה גרמה למזלג קשה של Ethereum שהוביל ליצירת Ethereum Classic.

ביזור

העברת הסמכות והאחריות מארגון מרכזי, ממשלה או צד לרשת מבוזרת.

יישום מבוזר (dapp)

קוד פתוח, יישום תוכנה עם קוד backend הפועל ברשת peer-to-peer מבוזרת ולא בשרת מרכזי.

מימון מבוזר (DeFi)

מימון מבוזר – המכונה לעתים קרובות DeFi או מימון פתוח – מתייחס לשינוי הפרדיגמה הכלכלית שמאפשרת טכנולוגיות מבוזרות, במיוחד רשתות בלוקצ’יין. DeFi מייצג מעבר ממערכת פיננסית ריכוזית וסגורה לכלכלה נגישה אוניברסאלית המבוססת על פרוטוקולים פתוחים הניתנים לתפעול, לתכנות וניתן לחיבור.

לְהַפְקִיד

נכס דיגיטלי נכנס לחוזה בו מעורב צד אחר, כך שאם לא מתקיימים תנאים מסוימים, נכס מוחלף אוטומטית לצד שכנגד.

נכס דיגיטלי

סחורה דיגיטלית שהיא מעטה, ניתנת להעברה אלקטרונית ולא מוחשית עם שווי שוק.

זהות דיגיטלית

זהות מקוונת או מרושתת המאומצת על ידי אדם פרטי, ארגון או מכשיר אלקטרוני.

חתימה דיגיטלית

קוד שנוצר על ידי הצפנת מפתח ציבורי ומצורף למסמך המועבר אלקטרונית על מנת לאמת את תוכן המסמך.

התקפת מניעת שירות מבוזרת (DDoS)

סוג של מתקפת סייבר בה העבריין מציף את המערכת ללא הרף בבקשות על מנת למנוע שירות של בקשות לגיטימיות.

ספר חשבונות מבוזר

סוג מסד נתונים המתפשט על פני מספר אתרים, מדינות או מוסדות. רשומות מאוחסנות ברצף בספר חשבונות רציף. נתוני ספר חשבונות מבוזרים יכולים להיות “מורשים” או “ללא הרשאה” כדי לקבוע מי יכול להציג אותם.

קושי

הרעיון המתאר כמה קשה לאמת חסימות ברשת בלוקצ’יין במהלך כריית הוכחה לעבודה. ברשת הביטקוין, הקושי בכרייה מתאים משנה בלוקים בכל חסימות של 2016. זאת בכדי לשמור על זמן אימות החסימה בעשר דקות.

הוצאה כפולה

האירוע במהלכו מישהו ברשת הביטקוין מנסה לשלוח עסקת ביטקוין ספציפית לשני נמענים שונים בבת אחת. עם זאת, כל עסקת ביטקוין מאושרת כי כמעט בלתי אפשרי לבזבז אותה כפליים. ככל שיש יותר אישורים לעסקה מסוימת, הסיכוי להקטין את ההוצאה הכספית של הביטקוין מהעסקה.

ה

הברית האתריאמית הארגונית (EEA)

קבוצה של מפתחי ליבה, חברות סטארט-אפ וחברות גדולות של Ethereum העובדת יחד למסחור ולהשתמש ב- Ethereum ליישומים עסקיים שונים..

EIP (הצעות לשיפור אתריום)

הצעות לשיפור Ethereum (EIP) מתארות סטנדרטים לפלטפורמת Ethereum, כולל מפרטי פרוטוקול ליבה, ממשקי API של לקוחות ותקני חוזה..

הצפנה

תהליך המשמש לשילוב מסמך (טקסט רגיל) עם מחרוזת נתונים קצרה יותר המכונה “מפתח” על מנת לייצר פלט (טקסט צופן). פלט זה יכול להיות “מפוענח” בחזרה לטקסט הרגיל המקורי על ידי מישהו אחר שיש לו את המפתח.

תקן אסימון ERC20

ERC הוא קיצור של Ethereum Request for Comment ואחריו מופיע מספר ההקצאה של התקן. ERC20 הוא תקן טכני לחוזים חכמים שרוב אסימוני אתריום עוקבים אחריהם. רשימת חוקים זו קובעת את הדרישות שעל אסימון למלא כדי להיות תואם ולתפקד ברשת את’ריום.

תקן אסימון ERC721

תקן אסימון אתריום שאינו פטרי. תקן סמלי זה משמש לייצוג נכס דיגיטלי ייחודי שאינו ניתן להחלפה.

אתר (ETH)

אתר הוא המטבע המקורי של רשת הבלוקצ’יין את’ריום. אתר – המכונה גם ETH – מתפקד כדלק של המערכת האקולוגית של את’ריום בכך שהוא פועל כאמצעי תמריץ ואמצעי תשלום עבור משתתפי הרשת לביצוע פעולות חיוניות..

את’ריום

רשת בלוקצ’יין ציבורית ופלטפורמת תוכנה מבוזרת עליה מפתחים בונים ומריצים אפליקציות. 

EVM (Ethereum Virtual Machine)

המכונה הווירטואלית של Ethereum (EVM) היא טיורינג שלמה ומאפשרת לכל אחד, בכל מקום לבצע קוד בתים EVM שרירותי. כל צמתים של Ethereum פועלים ב- EVM. הפרויקט נועד למנוע התקפות של מניעת שירות. זהו ביתם של חוזים חכמים המבוססים על בלוקצ’יין את’ריום.

לְהַחלִיף

מקום לסחור במטבעות קריפטוגרפיים. מרכזיות מרכזיות המופעלות על ידי חברות כמו Coinbase ו- Gemini מתפקדות כמתווכות, ואילו לבורסות מבוזרות אין סמכות מרכזית.

F

מטבע פיאט

מטבע שהונפק על ידי הממשלה. לדוגמא: דולר ארה”ב (דולר ארה”ב), יורו (יורו), יואן (CNY) ויין (JPY)

מזלג

מזלג יוצר גרסה אלטרנטיבית של בלוקצ’יין, ולעתים קרובות נחקק בכוונה להחיל שדרוגים ברשת. Soft Forks מעניקות שתי רשתות עם תאימות מסוימת, בעוד Hard Forks יוצרת גרסה חדשה של הרשת שיש לאמץ כדי להמשיך בהשתתפות. במקרה של Hard Fork שנוי במחלוקת, זה יכול ליצור שתי גרסאות של רשת בלוקצ’יין.

ז

גַז

מדד של שלבי החישוב הנדרשים לעסקה ברשת את’ריום ששווה אז תשלום עבור משתמשי רשת ששולמו ביחידות קטנות של ETH שצוינו כ- Gwei.

בראשית בלוק

חסימת הנתונים הראשונית המחושבת בהיסטוריה של רשת בלוקצ’יין.

גווי

ערך זעיר ושכיח של ETH, והיחידה בה מוגדרים לעיתים קרובות מחירי הדלק.

ה

בְּלִיל

פונקציה שלוקחת קלט ואז מוציאה מחרוזת אלפא-נומרית המכונה “ערך hash” או “טביעת אצבע דיגיטלית”. כל בלוק בבלוקצ’יין מכיל את ערך החשיש שאימת את העסקה לפניה ואחריו ערך החשיש שלה. האש מאשרים עסקאות בבלוקצ’יין.

מחצית

למטבעות קריפטוגרפיים רבים כמו ביטקוין יש היצע סופי, מה שהופך אותם למצרך דיגיטלי מועט. הסכום הכולל של הביטקוין שיונפק אי פעם הוא 21 מיליון. מספר הביטקוין שנוצר לבלוק פחת ב -50% כל ארבע שנים. זה נקרא “חצוי”. המחצית האחרונה תתקיים בשנת 2140.

מזלג קשה

מזלג קשיח מתרחש כאשר חל שינוי בבלוקצ’יין שאינו תואם לאחור (אינו תואם לגרסאות ישנות יותר), ובכך נדרש מכל המשתתפים לשדרג לגרסה החדשה על מנת שיוכלו להמשיך ולהשתתף ברשת..

ארנק חומרה

מכשיר פיזי – כמו ארנק Ledger המפורסם – שיכול להתחבר לאינטרנט ולקיים אינטראקציה עם מרכזיות מקוונות, אך יכול לשמש גם כאחסון קר (לא מחובר לאינטרנט).

ארנק חם / אחסון קשיח

ארנק שמחובר ישירות לאינטרנט בכל עת, למשל כזה שמוחזק בבורסה מרכזית. ארנקים חמים נחשבים לביטחוניים נמוכים יותר מאשר מערכות אחסון קרות או ארנקי חומרה.

מודל קונצנזוס היברידי: PoS / PoW

מודל קונצנזוס היברידי שמשתמש בשילוב של קונצנזוס הוכחת הימור (PoS) והוכחת עבודה (PoW). באמצעות מנגנון קונצנזוס היברידי זה, חסימות מאומתות לא רק מכורים, אלא גם ממצביעים (בעלי עניין) כדי ליצור ממשל רשת מאוזן..

אני

חוסר שינוי

חוסר היכולת לשנות או לשנות לאורך זמן. אלמנט מרכזי ברשתות בלוקצ’יין, לאחר שנכתב על גבי ספר חשבונות בלוקצ’יין, לא ניתן לשנות את הנתונים. חוסר שינויים זה מהווה בסיס למסחר ולסחר שיתקיימו ברשתות הבלוקצ’יין.

הצעת מטבע ראשונית (ICO)

הצעת מטבע ראשונית (נקראת גם ICO) מתרחשת כאשר מטבע קריפטוגרפי חדש מוכר אסימונים מקדימים בתמורה להון מקדים.

מערכת קבצים בין-פלנטרית (IPFS)

מערכת אחסון והפניה קבצים מבוזרת לבלוקצ’יין את’ריום. IFPS הוא פרוטוקול קוד פתוח המאפשר אחסון ושיתוף של היפר מדיה (טקסט, שמע, חזותי) הוא דרך מבוזרת מבלי להסתמך על נקודת כשל אחת. מערכת קבצים מבוזרת זו מאפשרת ליישומים לרוץ מהר יותר, בטוח יותר ושקוף יותר.

ק

הכירו את הלקוח שלכם (KYC)

תהליך בו על העסק לאמת את זהותם ופרטי הרקע שלהם (כתובת, כספים וכו ‘) של לקוחותיהם. לדוגמא, התקנות והחוקים הנוכחיים מחייבים בנקים ומוסדות פיננסיים אחרים לשמור ולדווח על המידע האישי והעסקאות של הלקוחות.

ל

נְזִילוּת

זמינותם של נכסים נזילים לחברה או לשוק. נכס נחשב לנזיל יותר אם ניתן להמיר אותו בקלות במזומן. ככל שהיכולת להפוך נכס למזומן קשה יותר כך הנכס לא נזיל יותר. לדוגמא, מניות נחשבות כנכסים נזילים יחסית מכיוון שניתן להמיר אותן בקלות למזומן בעוד שנדל”ן נחשב לנכס לא נזיל. הנזילות של נכס משפיעה על פוטנציאל הסיכון ומחיר השוק שלו.

דמוקרטיה נוזלית (דמוקרטיה משלחת)

מערכת ממשלתית בה ניתן להעביר או להעביר קולות ליחידים אחרים כגון חברים, פוליטיקאים או מומחים בנושא. לדוגמה, בדמוקרטיה נזילה, בוב יכול היה לתת לאליס את הצבעתו, ואז אליס תצביע גם עבור עצמה וגם עבור בוב. דמוקרטיה נזילה נחקרה כמנגנון שלטון של ארגונים אוטונומיים מבוזרים שבהם כל משתתף מסוגל להצביע או להאציל את קולו לאדם אחר..

M

מיינט

הרשת הראשית בה מתרחשות עסקאות בפנקס ספרים מבוזר ספציפי. לדוגמא, רשת Ethereum היא הבלוקצ’יין הציבורי שבו מתרחשות אימות רשת ועסקאות.

שווי שוק

קיצור של שווי שוק, מונח זה מתייחס לכלל הערך המוחזק בענף, שוק, חברה או נכס מסוימים. עבור חברה הנסחרת בשווי, שווי השוק הוא שווי השוק הכולל של הדולר של מניות החברה המצטיינות. עבור ביטקוין או את’ריום, שווי השוק הכולל הוא השתקפות של ההיצע הקיים הנוכחי כפול מחיר השוק.

עץ מרקל

עץ מרקלבדומה למושג אילן יוחסין, בו ענף הורה מתפצל לענפי ילדים, שאז הוקצנו לענפי נכדים. עץ סימן הוא מבנה נתונים שבו פונקציית קוד hash יחיד (קוד קריפטוגרפי) מתפצלת לענפים קטנים יותר. בתרשים Hash הופך ל- “Hash 0” ו- “Hash 1”, ואז מתחלק שוב ומיוצג בבלוקצ’יין. סוג זה של מבנה נתונים מאפשר אימות מהיר יותר ברשת בלוקצ’יין.

כְּרִיָה

התהליך בו מאומתים “חסימות” או עסקאות ומתווספים לבלוקצ’יין. על מנת לאמת חסימה על כורה להשתמש במחשב כדי לפתור בעיה קריפטוגרפית. לאחר שהמחשב פתר את הבעיה, החסימה נחשבת כ”מוקשת “או מאומתת. בבלוקצ’יין של Bitcoin או Ethereum, המחשב הראשון שמכרה או מאמת את הבלוק מקבל ביטקוין או אתר, בהתאמה.

רב חתימה (MultiSig)

ארנק קריפטו-נכס שדורש מספר מפתחות לגישה. בדרך כלל, מספר מוגדר של אנשים נדרשים לאשר או “לחתום” על עסקה לפני שהם יכולים לגשת לארנק. זה שונה מרוב הארנקים שדורשים חתימה אחת בלבד כדי לאשר עסקה.

נ

צומת (צומת מלא)

כל מחשב המחובר לרשת הבלוקצ’יין מכונה צומת. צומת מלא הוא מחשב שיכול לאמת באופן מלא עסקאות ולהוריד את כל הנתונים של בלוקצ’יין ספציפי. לעומת זאת צומת “קל משקל” או “קל” אינו מוריד את כל החלקים מנתוני הבלוקצ’יין ומשתמש בתהליך אימות אחר.

אסימון לא דליק (NFT)

פגיעות מתייחסת ליכולתו של אובייקט להחליף באחר. לדוגמא, דולר בודד נחשב לפטיבי מכיוון שנוכל לסחור זה בזה בדולרים. יצירות אמנות נחשבות בדרך כלל כבלתי ניתנות לפטירה מכיוון שציורים, פסלים או יצירות מופת עשויים להיות לא שווים באיכותם או בערכם. אסימון שאינו פטרייתי הוא סוג של אסימון שהוא נכס דיגיטלי ייחודי ואין לו אסימון שווה. זאת בניגוד למטבעות קריפטוגרפיים כמו אתר הפטירים באופיים.

או

נבואה

בדרך כלל, אורקל הוא כל ישות או אדם שנשענים עליו לדווח על תוצאות האירוע. ברשת בלוקצ’יין אורקל (אנושי או מכונה) מסייע להעביר נתונים לחוזה חכם אשר לאחר מכן ניתן להשתמש בו כדי לאמת אירוע או תוצאה ספציפית..

פ

P2P (עמית לעמית)

עמית לעמית (P2P) מתייחס לאינטראקציות המתרחשות בין שני צדדים, בדרך כלל שני אנשים נפרדים. רשת P2P יכולה להיות מספר כלשהו של אנשים. ביחס לרשת בלוקצ’יין, אנשים מסוגלים לבצע עסקאות או לתקשר זה עם זה מבלי להסתמך על מתווך או נקודת כשל אחת..

ספר חשבונות מורשה

רשת בלוקצ’יין בה הגישה לפנקס או לרשת דורשת אישור מאדם או מקבוצת אנשים. לפנקסים מותרים יכול להיות בעלים אחד או רבים. הסכמה על ספר חשבונות מורשה מנוהלת על ידי הגורמים המהימנים, כגון מחלקות ממשלתיות, בנקים או גורמים ידועים אחרים. רשתות חסימות או פנקסים מורשים מכילים ערכות נתונים שניתן לאמתן מאוד מכיוון שתהליך הקונצנזוס יוצר חתימה דיגיטלית, אותה ניתן לראות על ידי כל הצדדים. הרבה יותר קל לתחזק ספר חשבונות מורשה ומהיר במידה ניכרת מבלוקצ’יין ציבורי. לדוגמה, Quorum או Hyperledger Besu הם ספרים רשאים שניתן להגדיר בקלות רבה יותר עבור ארגונים גדולים. לעומת זאת, הבלוקצ’יין הציבורי של Ethereum הוא ספר חשבונות ללא הרשאה שכל אחד יכול לגשת אליו.

בלוקצ’יין פרטי

בלוקצ’יין או ספר חשבונות מבוזר שיש לו רשת סגורה בה המשתתפים נשלטים על ידי ישות אחת. בלוקצ’יין פרטי מחייב תהליך אימות עבור משתתפים חדשים. בלוקצ’יין פרטי עשוי גם להגביל את האנשים שיכולים להשתתף בהסכמה של רשת הבלוקצ’יין.

מטבע פרטי

מטבע או אסימון המונפק על ידי אדם פרטי או משרד. בדרך כלל, האסימון או המטבע מוגבלים לשימוש ברשת של אותו חברה או אדם מסוים. אין להתבלבל עם “מטבע מטבע פרטיות” שהן מטבעות קריפטוגרפיים עם תכונות פרטיות ספציפיות, כגון זהויות משתמש נסתרות.

מפתח פרטי

מפתח פרטי הוא מחרוזת אלפא-נומרית של נתונים התואמת לארנק ספציפי יחיד או “כתובת ציבורית”. ניתן לחשוב על מפתחות פרטיים כסיסמה המאפשרת לאדם לגשת לארנק / חשבון הקריפטו שלו. לעולם אל תחשוף את המפתח הפרטי שלך בפני איש, שכן מי ששולט במפתח הפרטי שולט בכספי החשבון. אם אתה מאבד את המפתח הפרטי שלך, אתה מאבד את הגישה לארנק שלך.

הוכחת סמכות

מנגנון קונצנזוס המשמש בחסימות פרטיות כדי להעניק למפתח פרטי יחיד את הסמכות ליצור את כל החסימות או לאמת עסקאות.

הוכחת הימור (PoS)

פרוטוקול קונצנזוס חלופי, שבו אדם או “מאמת” משתמשים במטבע החופשי שלהם בכדי לאמת עסקאות או חסימות. מאמתים “מערימים” את המטבע הקריפטוגרפי שלהם, כגון אתר, על העסקאות שהם בוחרים לאמת. אם האדם מאמת כראוי חסימה (קבוצת עסקאות) אז הפרט מקבל תגמול. בדרך כלל, אם מאמת מאמת עסקה שגויה, הם מאבדים את המטבע הקריפטוגרפי שהם השקיעו. הוכחת הימור דורשת כמות מחשוב זניחה בהשוואה לקונצנזוס הוכחת עבודה (ראה גם מודל היברידי ConsenSys).

הוכחת עבודה (PoW)

פרוטוקול להקמת קונצנזוס בכל מערכת הקושרת יכולת כרייה לכוח חישובי. חיסול בלוק, שהוא כשלעצמו תהליך חישובי קל, מחייב כעת כל כורה לפתור עבור משתנה קבוע וקשה. למעשה, תהליך החשיכה של כל בלוק הופך לתחרות. תוספת זו של פתרון יעד מגדילה את הקושי לטשטש בהצלחה כל בלוק. עבור כל בלוק גיבוב, התהליך הכולל של הגיבוב ייקח קצת זמן ומאמץ חישובי. לפיכך, גוש חשיש נחשב כהוכחה לעבודה (ראה גם דגם ConsenSys היברידי).

נוהל

סט כללים המכתיב כיצד מחליפים ומועברים נתונים. זה נוגע לקריפטוגרפיה בבלוקצ’יין כאשר מתייחסים לכללים הפורמליים המתארים כיצד פעולות אלה מבוצעות ברשת ספציפית.

בלוקצ’יין ציבורי

רשת פתוחה עולמית בה כל אחד יכול להשתתף בעסקאות, לבצע פרוטוקול קונצנזוס כדי לקבוע אילו חסימות מתווספות לרשת ולתחזק את ספר החשבונות המשותף..

מפתח ציבורי

מתקבל ומשומש על ידי מישהו להצפנת הודעות לפני שהם נשלחים לנמען ידוע עם מפתח פרטי תואם לצורך פענוח. על ידי זיווג מפתח ציבורי למפתח פרטי, יתכנו עסקאות שאינן תלויות באמון על גורמים מעורבים או מתווכים. המפתח הציבורי מצפין הודעה לפורמט לא קריא והמפתח הפרטי המתאים הופך אותו לקריא שוב עבור הצד המיועד.

ר

משדר

כל צד או ישות המארחים פנקס הזמנות מחוץ לרשת. ממסרים עוזרים לסוחרים לגלות צדדים נגדים ולהעביר הזמנות ביניהם באופן קריפטוגרפי. 0x הוא דוגמה לפרוטוקול פופולרי לשליחת Ethereum.

ס

סאטושי נקאמוטו

אדם בדוי או ישות בדוי שיצר את פרוטוקול הביטקוין, פותר את נושא המטבע הדיגיטלי של “ההוצאה הכפולה”. נקאמוטו פרסמה לראשונה את המאמר הלבן שלהם המתאר את הפרויקט בשנת 2008 ותוכנת הביטקוין הראשונה פורסמה כעבור שנה.

סידור

תהליך המרת מבנה נתונים לרצף בתים. Ethereum משתמש באופן פנימי בפורמט קידוד שנקרא קידוד אורך רקורסיבי (RLP).

מדרגיות

שינוי בגודל או בקנה מידה כדי להתמודד עם דרישות הרשת. מילה זו משמשת להתייחס ליכולתו של פרויקט בלוקצ’יין להתמודד עם תעבורת רשת, צמיחה עתידית ויכולת ביישום המיועד לה.

חֶרֶס

Sharding מתייחס לפיצול הרשת כולה למספר חלקים המכונים “רסיסים”. כל שבר יכיל מדינה עצמאית משלו, כלומר מערך ייחודי של יתרות חשבונות וחוזים חכמים. בדרך כלל, רסיסים חייבים להיות מחוברים היטב ושרשראות צד חייבות להיות מחוברות באופן רופף.

מצב חותך

תנאי שגורם להפקדת פיקדון המאמת כאשר הם מפעילים אותו.

חוזים חכמים

חוזים חכמים הם תוכניות שתנאיהם מוקלטים בשפת מחשב במקום בשפה חוקית. חוזים חכמים הם פעולות אוטומטיות הניתנות לקידוד ולביצוע לאחר מילוי סט התנאים.

ביצוע עצמי

מתפקד בפני עצמו, לא נשלט על ידי אף גורם אחר שאינו עצמו. ביצוע עצמי של חוזים חכמים מצמצם עלויות / תקורה על ידי הסרת הצורך בבורר ואמון כלפי צד שלישי.

מזלג רך

שינוי בפרוטוקול התוכנה שבו רק חסימות / עסקאות תקפות בעבר הופכות לפסולות. מכיוון שצמתים ישנים יזהו את הבלוקים החדשים כתקפים, מזלג רך תואם לאחור. עם זאת, זה יכול לגרום לחלוקה פוטנציאלית בבלוקצ’יין, מכיוון שהתוכנה הישנה מייצרת בלוקים שקוראים כלא חוקיים על פי הכללים החדשים..

מוּצָקוּת

מפתחי שפת התכנות משתמשים בכדי לכתוב חוזים חכמים ברשת את’ריום.

מטבע יציב

כל מטבעות מטבעות המוצמדים לנכס יציב, כמו פיאט או זהב. תיאורטית הוא נשאר יציב במחיר שכן הוא נמדד מול סכום ידוע של נכס שאינו נתון לתנודות.

מדינה

מכלול הנתונים שרשת הבלוקצ’יין זקוקה לעקוב אחריהם באופן מוחלט, ומייצגת נתונים הרלוונטיים כיום ליישומים ברשת.

ט

Testnet

מפתחי בלוקצ’יין חלופיים משתמשים בבדיקת יישומים בסביבה כמעט חיה.

Testnet Koven

רשת Ethereum Testnet המשתמשת בהסכמה של הוכחת הרשות ותומכת כרגע רק בלקוחות Parity.

Testnet Rinkeby

רשת Ethereum Testnet המשתמשת בהסכמה של הוכחת הרשות ותומכת כרגע רק בלקוחות geth.

Testnet רופסטן

רשת Ethereum Testnet המשתמשת בקונצנזוס הוכחת עבודה, יכולה להשתמש ב- geth או Parity, וכיום היא הדומה ביותר ל- mainnet.

אֲסִימוֹן

אסימון מייצג נכס הבנוי על בלוקצ’יין קיים (שונה ממטבע). אסימונים נועדו להיות ייחודיים, נוזליים, מאובטחים, ניתנים להעברה ונדירים באופן דיגיטלי.

חסימת עסקה

אוסף עסקאות ברשת בלוקצ’יין, שנאסף לסט או לחסימה שניתן לאחר מכן לחשיש ולהוסיף לבלוקצ’יין.

עמלת עסקה

תשלום קטן המוטל על כמה עסקאות שנשלחו ברשת בלוקצ’יין. עמלת העסקה מוענקת לכורה שמסלק בהצלחה את החסימה המכילה את העסקה הרלוונטית.

טיורינג הושלם

כל מכונה שיכולה לחשב ברמה השווה למחשב הניתן לתכנות היא Turing Complete, או אוניברסלית חישובית.

ו

מאמת

משתתף בהסכמת הוכחת ההימור. המאמתים צריכים להגיש פיקדון על מנת להיכלל בערכת המאמת.

W

ארנק

מיקום אחסון ייעודי לנכסים דיגיטליים (מטבע קריפטוגרפי) שיש לו כתובת למשלוח וקבלת כספים. הארנק יכול להיות מקוון, לא מקוון או במכשיר פיזי.

ז

zk-SNARK

zk-SNARK הוא שם ראשי תיבות של אפס ידע תמציתי ולא אינטראקטיבי של ידע, מערכת הוכחה קריפטוגרפית המאפשרת למשתמש לאמת עסקה מבלי לחשוף את נתוני העסקה בפועל, ומבלי לקיים אינטראקציה עם המשתמש שפרסם את העסקה.

#

51% התקפה

אם יותר ממחצית כוח המחשב או קצב החשיש בכרייה ברשת מנוהלים על ידי אדם יחיד או קבוצה אחת של אנשים, אז מתקפה של 51% פועלת. פירוש הדבר שלישות זו יש שליטה מלאה ברשת והיא יכולה להשפיע לרעה על מטבע קריפטוגרפי על ידי השתלטות על פעולות כרייה, עצירה או שינוי של עסקאות, והוצאות כפולות של מטבעות..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map