בלוקצ’יין בתחום האנרגיה: שימושים ויישומים

כיצד תועיל Blockchain לתעשיית האנרגיה?

לטכנולוגיית הבלוקצ’יין יש פוטנציאל להפוך את תחום האנרגיה. תעשיית האנרגיה מזורזת באופן עקבי על ידי חידושים הכוללים סולארית על הגג, כלי רכב חשמליים ומדידה חכמה. כעת, ה- Block Ethereum של Enterprise מציגה את עצמה כטכנולוגיה המתעוררת הבאה לדרבן צמיחה בתחום האנרגיה באמצעות החוזים החכמים שלה ותאימות הדדית בין מערכות. מבין מקרי השימוש הרבים לבלוקצ’יין, אנרגיה וקיימות לרוב מוכרים פחות. עם זאת, הפורום הכלכלי העולמי, מכון סטנפורד וודס לאיכות הסביבה ו- PwC פרסמו דוח משותף זיהוי של יותר מ -65 מקרי שימוש קיימים ומתפתחים בבלוקצ’יין עבור הסביבה. מקרי שימוש אלה כוללים מודלים עסקיים חדשים לשווקי אנרגיה, ניהול נתונים בזמן אמת והעברת זיכויי פחמן או אישורי אנרגיה מתחדשת לבלוקצ’יין.. 

לטכנולוגיית ספר חשבונות מבוזרת יש פוטנציאל לשפר את היעילות לספקי השירות על ידי מעקב אחר שרשרת המשמורת על חומרי רשת. מעבר למעקב אחר מקור, בלוקצ’יין מציע פתרונות ייחודיים להפצת אנרגיה מתחדשת. 

תחומי אנרגיה מדור קודם, כמו נפט וגז, נהנים גם מהטמעה של פתרונות Enterprise Ethereum. למערכות מורכבות עם מספר שחקנים יש אפשרות ליהנות מטכנולוגיית הבלוקצ’יין. לדוגמא, נפט הוא אחד הסחורות הנסחרות ביותר ודורש רשת של זיקוק, מכליות, ג’וברים, ממשלות וגופים רגולטוריים. רשת המשתתפים המורכבת סובלת מתשתיות מושתלות ומחוסר יעילות תהליכים רבים. תאגידי נפט וגז בקנה מידה גדול מבקשים להשקיע ולהטמיע טכנולוגיית בלוקצ’יין בגלל יכולתה להוזיל עלויות ולצמצם את ההשפעות הסביבתיות המזיקות.. 

חברות נפט וגז מודאגות במיוחד מפרטיות וסודות מסחריים. רשתות הבלוקצ’יין הפרטיות הללו מציעות הרשאות נתונים וגישה סלקטיבית של קונסורציום לצדדים שאושרו מראש. רשתות חסימות פרטיות וקונסורציום מספקות פיתרון ביניים עד אשר רשתות ציבוריות יכולות ליישם את מאפייני הפרטיות הדרושים לעסקים. 

היתרונות העיקריים של בלוקצ’יין בתחום האנרגיה הם:

  • עלויות מופחתות
  • קיימות סביבתית
  • שקיפות מוגברת לבעלי העניין תוך פגיעה בפרטיות

“טכנולוגיית הבלוקצ’יין בשוק האנרגיה צפויה לעלות מ -200 מיליון דולר בשנת 2018 לכ -18 מיליארד דולר עד שנת 2025.”

– Global Market Insights Inc.

מהם מקרי השימוש ב- Blockchain באנרגיה?

פתרונות ConsenSys עובדים עם מגוון מוצרי בלוקצ’יין הניתנים להתאמה לטיפול במגוון יישומי אנרגיה או קיימות, כולל הדברים הבאים:

 

כיצד משפיעה הבלוקצ’יין על הפצת חשמל סיטונאית?

חברות המעוניינות ליישם טכנולוגיית בלוקצ’יין להפצת חשמל סיטונאית מתמקדות בחיבור משתמשי הקצה לרשת. טכנולוגיות Blockchain בשילוב עם מכשירי IoT מאפשרות לצרכנים לסחור ולרכוש אנרגיה ישירות מהרשת ולא מקמעונאים. 

רֶשֶׁת+ הינה חברת אנרגיה של בלוקצ’יין המתמקדת בהפצת אנרגיה סיטונאית. המשרד זיהה קמעונאים כמקור מניע לחוסר יעילות בשוק החשמל הצרכני. קמעונאים מחזיקים מעט מאוד בתשתית הרשת. במקום זאת, הם מנהלים רק את סוגי השירותים שטכנולוגיית הבלוקצ’יין יכולה להחליף, כגון חיוב ושימוש במדידה. 

להשלמת קמעונאים בפלטפורמה מבוססת בלוקצ’יין יש פוטנציאל להפחית את חשבונות הצרכן בכ- 40%. על ידי חיבור משתמשים ישירות לרשת, Ethereum מאפשר למשתמשים לקנות אנרגיה מהרשת בעלות שהם רוצים. התוצאה היא שוק אנרגיה שוויוני ויציב יותר בעלויות חשמל נמוכות יותר.


כיצד משפיעה הבלוקצ’יין על סחר בין עמיתים לעמית באנרגיה?

אמנם הפצת אנרגיה סיטונאית היא יישום עיקרי עבור חברות רבות, אך אין זה מוקד כל חברות האנרגיה. א דו”ח Blockchain In Energy מאת ווד מקנזי מראה כי 59% מפרויקטי האנרגיה של בלוקצ’יין בונים שוקי אנרגיה מעמית לעמית. שוק אנרגיה מעמית לעמית הוא רשת משותפת של אנשים אשר סוחרים וקונים עודפי אנרגיה ממשתתפים אחרים. שווקי אנרגיה אלה מיטיבים עם ההמונים מכיוון שהם מפחיתים את השליטה מצד הרשויות המרכזיות, כגון גופים סיטונאיים. 

רוב החברות משתמשות בגרסאות ארגוניות של את’ריום. לדוגמא, ה קרן אינטרנט אנרגיה משתמשת ב- Ethereum, בכלי מפתחי טראפלס ובארנקים מרובי חתימות של Gnosis לבניית הפלטפורמה שלהם. ככל שיותר ויותר מדינות מגיעות לשיווי אנרגיה עלות האנרגיה המתחדשת הופכת להיות שווה או נמוכה יותר מאנרגיה קמעונאית מסורתית. אנשים המייצרים אנרגיה משלהם יוכלו להחליף אותה עם שכניהם ובני גילם. החברה האוסטרלית, Power Ledger, חיברה קהילות זו לזו כדי ליצור “מיקרו-רשתות”. מיקרו-רשתות הן קבוצה של עומסים מחוברים זה לזה ומשאבי אנרגיה מבוזרים. מיקרו רשתות קיימות כיום כשכבה על גבי הרשת הלאומית; עם זאת, באופן תיאורטי, הם יכולים להיות נפרדים ומקיימים את עצמם. חברות אנרגיה רבות של בלוקצ’יין מדמיינות עתיד עם רשתות עמיתים לעמית גדולות יותר ומופצות לחלוטין. 

כיצד blockchain משפיע על ניהול נתוני החשמל?

Blockchain יכול לספק לצרכנים יעילות ושליטה רבה יותר במקורות האנרגיה שלהם. בנוסף, ספר חשבונות משתנה מספק עדכונים מאובטחים בזמן אמת של נתוני השימוש באנרגיה. סוגים שונים של נתוני אנרגיה כוללים מחירי שוק, עלויות שוליות, עמידה בחוק האנרגיה ומחירי דלק. באפריל 2018 הוועדה הלאומית לאנרגיה צ’ילה (CNE) הודיעה כי השיקה פרויקט בלוקצ’יין המתמקד באנרגיה. המחלקה הממשלתית תשתמש בבלוקצ’יין את’ריום כדי להקליט, לאחסן ולעקוב אחר נתוני אנרגיה. 

לעתים קרובות מתבצע מניפולציה מכוונת של נתונים או שלא מדווחים עליהם בכוונה ומושמטים. העלויות הכספיות של שחיתות מכוונת ושגיאות משרדיות בשוגג עלולות להזיק לעסקים ולממשלות. ברוח השקיפות, ה- CNE יאפשר לציבור לגשת לרישומי העסקאות והמחירים. שקיפות החסימות הציבוריות מפחיתה עוד יותר את הסיכויים לניצול כספי או נתונים. 

כיצד משפיעה הבלוקצ’יין על סחר בסחורות?

הדלק & ענף סחר בסחורות אנרגיה הוא תחום נוסף של שיבוש אפשרי באמצעות טכנולוגיית הבלוקצ’יין. חברות השקיעו מיליונים בבניית פלטפורמות מסחר קנייני המותאמות לתעשיית סחר האנרגיה הייחודית. עלויות משמעותיות נדרשות לתחזוקה, עדכון ואבטחה של מערכות אלה. מסחר בסחורות מחייב קיום ספר חשבונות עצום שרושם עסקאות ומחירי סחורות ברגעים ספציפיים בזמן. החלת טכנולוגיית הבלוקצ’יין למסחר בסחורות תהיה זולה ויעילה יותר ממערכות קנייניות קיימות. אי-יכולת, אבטחה ומיידיות ניתנים לתכנות בבלוקצ’יין ומסירים את יכולת ההסתגלות האטית של מערכות קנייניות גדולות.. 

מקרה בוחן

komgo: הכנסת כספי סחורות למאה ה -21

בלוקצ’יין למימון סחר בסחורות. komgo היא פלטפורמה פתוחה מבוססת בלוקצ’יין המייעלת תהליכי מימון ומאיצה את פעילות התעשייה עם עסקאות דיגיטליות ומקור מסמכים מהימן להפחתת הונאה.

komgo הכנסת כספי סחר בסחורות למאה ה -21

כיצד משפיעה blockchain על ספקי השירות?

ספקיות חשמל הן חברות גדולות ומורכבות המפיקות אנרגיה מתחנות כוח, חוות סולאריות וממקורות אנרגיה שונים. ספקי השירות אינם מתחרים זה בזה באותו היחס לשירותים פיננסיים או לענף הבנקאות. חברות אלה מוכנות יותר לשתף מידע ונתונים, מה שמציע הזדמנות ייחודית לספר החשבונות המשותף של בלוקצ’יין. 

חברת Greentech Media, חברה מובילה בתחום ניתוחי אנרגיה נקייה, זיהתה שלוש דרכים בהן ספקי השירות יכולים ליהנות מטכנולוגיית ספר חשבונות מבוזרת. Ethereum ארגוני יכול לעבד ולאמת נתונים ממכשירים רבים בקצה הרשת לפני שהוא מאבטח את הנתונים בבלוקצ’יין. שנית, ספקי אנרגיה יכולים להשתמש בבלוקצ’יין ליצירת מערכת לעסקאות נתונים קריטית להפצה. לבסוף, ניתן להשתמש בטכנולוגיית ספר חשבונות מבוזרת לפיתוח מערכת להעברת אנרגיה בקרב קבוצה מגוונת של שחקנים.  

כיצד משפיעה הבלוקצ’יין על תעשיית הנפט והגז?

יישום טכנולוגיית הבלוקצ’יין במסחר בנפט ובגז יכול להוזיל עלויות הקשורות לתחזוקת מערכות מסחר שונות. יתר על כן, blockchain יכול גם להפחית עלויות הקשורות לעבודה, ניהול נתונים, נראות נתונים, עיכובים בהתיישבות ותקשורת בין מערכות. קבוצת BTL, חברת בלוקצ’יין ארגונית, השלימה לאחרונה פרויקט פיילוט עם ENI, BP ו- Wein Energie. הפיילוט הוכיח כי השימוש בטכנולוגיית הבלוקצ’יין בכדי להקל ולבצע מעקב אחר עסקאות בגז הוזיל את העלויות הכוללות ב-30-40%. החברה מתכננת לבדוק את הפלטפורמה עם משאבים אחרים מלבד גז. במקום לבנות מערכת לכל סחורה, Ethereum Enterprise מאפשר שילוב מהיר של סחורות חדשות על ידי תכנות מחדש של החוזה החכם המקורי.. 

תעשיית הנפט והגז מורכבת מאלפי חברות. חברות אלה מחולקות בערך לשלוש קטגוריות: במעלה הזרם, בינוניים ובמורד הזרם. המסע של טיפת משאבים אחת יכול לכלול מאות גופים נפרדים, חברות, תהליכים והסכמים משפטיים. 

כיצד משפיעה הבלוקצ’יין על פלח הנפט והגז במעלה הזרם?

במעלה הזרם מתייחסים לחלקים בתעשייה שקשורים לחיפוש ומיצוי משאבים. תחום הנפט והגז במעלה הזרם נשלט על ידי ארבעה בעלי עניין מרכזיים: מגמות, NOC (חברות נפט לאומיות), עצמאיים ושירותי שדה נפט. הגדולות הן חברות נפט וגז גדולות המנהלות או מחזיקים בשדה נפט ובפעילות בארות. במעלה הזרם נדרשת מעורבות של עשרות בעלי עניין, כולם מסתמכים על הנתונים שמספקות חברות אחרות. טכנולוגיית Blockchain מותאמת לתיאום נתונים רחב היקף ורב-צדדים.

כיצד משפיעה הבלוקצ’יין על תחום הנפט והגז באמצע הזרם?

מידסטרים מתייחס לחלקים בתעשייה העוסקים באחסון והובלת משאבים לאחר חילוצם. Midstream כולל גם ניהול רשתות תחבורה עצומות ורגולציה משמעותית. פלח הנפט והגז באמצע הזרם יכול להפיק תועלת מהפחתת אסונות ותחזוקת תשתיות. הרגולציה הכבדה ועוצמת הנכסים מחייבות חברות נפט וגז להתמקד בהפחתת סיכונים. כתוצאה מכך, חברות אלה יכולות ליהנות באופן ייחודי משיתוף מידע עם אחרים בענף. טכנולוגיית הבלוקצ’יין מצטיינת במתן שיתוף מידע עם מספר רב של בעלי עניין, במיוחד למעקב אחר נכסים.

כיצד משפיעה הבלוקצ’יין על פלח הנפט והגז במורד הזרם?

במורד הזרם מתייחס חברות המעדנות משאבים למוצרים הסופיים המרובים או מוכרות מוצרים למשתמשי קצה (כלומר, תחנות דלק). יתר על כן, במורד הזרם כולל ניהול עשרות מוצרים שונים. מוצרים אלה מופנים כלפי לקוחות שונים, יש להם תקנות סביבתיות שונות ומחייבים שיטות תחבורה שונות. רשתות אספקה ​​המותאמות לבלוקצ’יין מייעלות תיאום רחב היקף ורב-מוצרים. היכולת של פלטפורמת טכנולוגיית בלוקצ’יין להקליט ולעקוב אחר שרשראות אספקה ​​עשויה לעצור כמות עצומה של בזבוז. 

יתר על כן, פלטפורמה המשתמשת בחוזים משפטיים חכמים יכולה להחליף זמן, אנרגיה וכסף הנדרשים כיום לכל חברות האנרגיה המעורבות. ספר חשבונות ללא שינוי יכול לעזור בניהול ולעקוב אחר נתונים הדרושים לכל שלבי ייצור הנפט והגז. זה עוד יותר יחסוך זמן וכסף על ידי הבטחה ששום דבר לא ימוקם או יאבד.

יותר מקרי שימוש בבלוקצ’יין העולמי האמיתי באנרגיה וקיימות

רֶשֶׁת

רֶשֶׁת+

רשת + מפתחת פתרונות חומרה ותוכנה כדי להביא להתייעלות הדור הבא לשווקי האנרגיה. רשת Grid + מספקת חסכון נוסף לצרכנים על ידי שימוש בטכנולוגיה ובאוטומציה כדי להציע הפחתות דרמטיות בעלויות האנרגיה הביתיות. בפברואר 2019, רשת+ השיקה את תוכנית הבטא שלה ופתח את שעריו כספק חשמל קמעונאי בטקסס.

אנדיפלו

אנדיפלו

אנדיפלו הוא מיזם משותף בין ConsenSys לבין Amalto, מובילת שילוב בין עסק לענף בענף הנפט והגז. הקונסורציום שואף לספק פתרונות בלוקצ’יין בהתאמה אישית לחברות נפט וגז. מאז השקתו בפברואר 2018, התמקדה אנדיפלו ביצירת פלטפורמה לכל השירותים מבוססי הכרטיסים. הפלטפורמה תייעל פיוס סביב זהות, הסמכה, שגיאות לכידת שטח, תברואה נתונים והסדר פיננסי.

כדור הארץ קורן

כדור הארץ קורן

בשותפות עם ConsenSys, קרן כדור הארץ הקורנת יצר הוכחת מושג לשיפור רישוי ותשלומים לנתונים גיאוגרפיים. גישה טובה יותר לרישוי נתוני לוויין גיאו-מרחביים באמצעות בלוקצ’יין יכולה לספק מידע קריטי לממשלות, ללא כוונת רווח ולתאגידים. ניתן להשתמש בתובנות נתונים בכדי לשפר את מאמצי הקיימות כגון הגדלת תפוקת המזון על ידי ניטור בריאות הצמחייה עבור החקלאים. למידע נוסף קרא את Radiant Earth’s דוח 2018.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map