נייר לבן: הקצאת שוויון טוב לציבור באמצעות שווקים מבוססי אסימונים

בלוג 1חדשות מפתחיםיזם הסבר על בלוקצ’יין אירועים וכנסים לחץעלונים

הירשם לניוזלטר שלנו.

כתובת דוא”ל

אנו מכבדים את פרטיותך

HomeBlogEnterprise Blockchain

נייר לבן: הקצאת שוויון טוב לציבור באמצעות שווקים מבוססי אסימונים

נעילת ערך כלכלי והתפלגות שוויונית דרך שווקים מבוססי אסימונים על ידי ConsenSys 21 בנובמבר 2019 פורסם ב 21 בנובמבר 2019

הקצאת שוויון טוב לציבור ופתיחת ערך כלכלי באמצעות שווקים מבוססי אסימונים

מה היה קורה אם היינו רואים במגוון רחב יותר של טובין ציבוריים רגישים לגילוי מחירים מבוסס שוק, למשל באופן בו סחורות כמו זהב או נפט נסחרות הן בשוק הספוט והן בחוזים עתידיים.?

אנדראס פרוינד (סכין הצבא השוויצרי של בלוקצ’יין, ConsenSys) ו לואיס כהן (מייסד שותף, חוק DLx) מדמיין מחדש את ההקצאה השוויונית של טובין ציבוריים באמצעות אסימון. נייר לבן זה מציג שיטה חדשה, הוגנת, לסימון טובין ציבוריים טמאים הנושאים רמה מסוימת של מחסור.

***

מוצרים ציבוריים טבעיים (למשל, מים, יערות, חופים) נחשבים לרוב ככלי עזר ציבורי “בחינם” – דבר עם אספקה ​​בלתי מוגבלת כמעט שניתן לצרוך ללא כל עלות כלכלית ישירה.. 

כולנו נחשבים “הבעלים” של טובין ציבוריים אלה. ברוב המקרים, אנו לא מצפים “להיות מחויבים” בגין צריכתם. מכיוון שאנו נוטים לחשוב על המוצרים הציבוריים האלה כריביים, איננו מצליחים לחשוב על היצעם המוגבל באמת או על הצורך לספק גישה שוויונית והקצאה הוגנת.. 

למרות שיש הכרה כללית בעלות כלכלית למוצרים ציבוריים רבים מתוצרת האדם כמו כבישים מהירים, שדות תעופה וספריות, מעטים מחשבה ליעילותן של תוכניות להחזרת עלויות.. 

טובין ציבוריים טהורים לעומת טמאים

 • בכלכלה, טובת ציבור היא טוב שאינו ניתן להכללה וגם לא יריב. כלכלנים מפלחים עוד מוצרים ציבוריים ל”טהורים “ו”לא טהורים”.
 • טובין ציבורי “טהור” הוא אחד בו צריכת טובין של יחיד אינה משפיעה בשום צורה על ההזדמנות של אחרים לצרוך את אותו טוב וכאשר, כעניין מעשי, אנשים אינם יכולים למנוע זה מזה את ההזדמנות לצרוך את הטוב..
 • דוגמא לטובת ציבור “טהורה” היא תאורת רחוב: ההנאה של אדם אחד מהרחוב המואר אינה גורעת בשום צורה מאותה הנאה של אחרים. כמו כן, לא ניתן להאיר רחוב עבור אנשים מסוימים תוך אי הכללת אחרים.
 • מה שמעניין אותנו כאן הם טובין ציבוריים “טמאים” – כאלה שלפחות במידה מסוימת הצריכה של אדם אחד משפיעה לרעה על יכולתם של אחרים לעשות זאת (כלומר יש רמה מסוימת של מחסור). 

אתגרים עם המבנה הנוכחי של דמי טובין ציבוריים טמאים

 • בשל גורמים רבים, קשה לבנות שוק להרבה טובין ציבוריים טמאים.
 • ישנם עלויות כלכליות הכרוכות במגבלות הגישה (לא כולם יכולים לבקר בפארק, להתחמם על חוף הים או להיכנס בו זמנית לאזור במרכז העיר הפקוק).
 • בנוסף, חיכוכים מעשיים רבים מגבילים את אופן הקצאת המשאבים הזמינים וכיצד ניתן להחזיר עלויות.
 • כתוצאה מכך, קשה לקבוע את הערך הכלכלי האמיתי של טובין ציבוריים טהורים והשימוש האופטימלי בהם. 
 • עמלות גישה ותחזוקת טובין ציבוריים בין אם זה אגרה או דמי כניסה, נוטים להיות מובנים כסכומים אחידים שאינם משקפים את הדינמיקה המורכבת של היצע וביקוש כאחד..
 • עד לאחרונה היו חסרים לנו האמצעים הטכנולוגיים לתת לשווקים לטפל בבעיות חלוקת העלויות של טובין ציבוריים בקנה מידה גדול.
 • ConsenSys blockchain בהקצאת מוצרים ציבוריים wp cta

  ארכיטקטורת תמחור מבוססת שוק למוצרים ציבוריים טמאים

  • נשתמש בדוגמה של תמחור גודש בעיר עירונית כדי להמחיש מחירים המונעים בשוק עבור סחורות טמאות.
  • תמחור גודש הוא דוגמה מאלפת לטובת ציבור “טמאה”. יש מספר סופי של כלי רכב שיכולים לכבוש אזור גיאוגרפי בבטחה בנקודת זמן אחת (מחסור), ובמאמץ מסוים הגישה לאזור זה יכולה להיות מוגבלת, או לפחות להתבונן בה (אי הכללה).
  מודל אסימון, הפצה ושימוש

  מודלים פוטנציאליים לתמחור גודש מבוסס שוק הם פשוטים לבנייה: 

  • כל תושב בעיר מקבל מספר מוגבל של קבלות גישה דיגיטליות לאזור הפקוק ללא תשלום. בתרגיל זה, נגיד קבלת גישה אחת ליום למשך פשטות. בואו נקרא לקבלות אלו “אסימונים” – מונח זה יהיה מוכר בהתחשב כיצד מערכות העברת המונים השתמשו באסימונים פיזיים בעבר.
  • אסימונים אלה תקפים לתקופה מוסכמת (למשל שנה), ואסימונים חדשים מונפקים מעת לעת לאזרחים זכאים.
  • כל נהג ברכב צריך לשלם (כלומר להעביר לעירייה), נגיד אסימון אחד, עם כניסתו לאזור העומס בעיר בשעות מסוימות ביום. זכות הגישה של האסימון תפוג ברגע שהנהג והרכב עוזבים את אזור העומס.
  • אסימונים נהרסים לאחר השימוש בהם.
  • נהגי רכבים יכולים לקנות אסימון אחד או יותר בשוק פתוח.
  • מחירי אסימונים נקבעים בשוק בהתבסס על היצע וביקוש (אולי לפחות בתחילה עם מחירי מינימום ומקסימום שנקבעו על ידי הממשלה).
  • ניתן לפתח כלים אלגוריתמיים המאפשרים למטיילים הזקוקים לגישה אך ללא אסימונים כדי לפשט רכישות על ידי הגדרת פרמטרים מראש להעדפות שונות (למשל, למזער את העלות, לתכנן ככל האפשר, לתעדף את גמישות הנסיעה וכו ‘)..
  • ניתן להשתמש באסימון רק לגישה לאזור העומס בעיר ולא לשום דבר אחר. 
  • העיר רשאית לשמור על הזכות להנפיק אסימונים נוספים כ”שסתום בטיחות “אם הביקוש לאסימונים עולה באופן משמעותי על היצע האסימונים בכל נקודה אחת. הטבעה של אסימונים משלימים מונעת את הפוטנציאל ל”תמחור נחשול “מוגזם – בדומה לאילו ספקי שיתופי נסיעה משתמשים כדי לתמרץ את הנהגים להגיע לרשת כדי להגדיל את היצע הנהגים כאשר הביקוש לנסיעות עולה על ההיצע באופן משמעותי. אנו מכירים בכך ששוק בלתי מבוקר לחלוטין עלול ליצור עיוותים לא רצויים לתמחור לטווח הקצר. עיוותים אלה יצטרכו להיות מנוהלים באופן מרכזי באמצעות צד שלישי כגון סוכנות עירונית בכפוף לפיקוח ושקיפות מתאימים, או באופן פרוגרמטי באמצעות כללים המוטמעים בפרוטוקול החילופי. זו נקודה חשובה עם השלכות מרחיקות לכת, ונדון בה ביתר פירוט כשנבדוק את ההשלכות הכלכליות והחברתיות של המודל שלנו..

  מכיוון שלמגוון טובין ציבוריים טמאים בהגדרה יש מחסור כלשהו, ​​הם עלולים להיות יקרים לגישה. אם הוקם שוק לגישה זו, ניתן לצפות כי חלק ממשתתפי השוק ינסו לשחק את המערכת כדי להשיג יתרון “לא הוגן”, כפי שרואים כמעט בכל השווקים הפתוחים. נדון בדוגמאות להתנהגות שעלולה להיות זדונית של המשתתפים וכיצד למתן אותה לאחר שנדון בתפקוד השוק עצמו..

  תהליך מחזור החיים של אסימון תמחור גודש

  תיאור שוק ודינמיקה

  שוק להחלפת אסימונים אלה פשוט לדמיין:

  • ראשית כל האנשים המעוניינים לגשת לאזור העומס יצטרכו לרשום את זהותם. רישום זהות יכול להיות תהליך פשוט שמטופל באמצעות אפליקציה סלולרית (עבור אנשים מחוץ לאזור שעשויים להיכנס בפעם הראשונה). כל אחד יוכל להירשם בשוק. עם זאת, תהיה רמה מסוימת של בדיקות אוטומטיות של “דע את הלקוח שלך” (KYC), כגון אימות של כרטיס אשראי (לרכישת אסימונים) או אימות של חשבון השירות המקומי של המשתתף (לצורך הנפקת אסימונים).
  • כל משתתף רשום יכול היה לקנות או למכור אסימונים בשוק מקוון קל לשימוש.
  • הצעות ומבקשות אסימונים יירשמו בשוק ותואמו בהתאם לכללים שנקבעו על ידי הקונים והמוכרים בהצעה / בקשה. בנוי כראוי, עסקאות אלה יכולות, בתיאוריה, להתקיים על בסיס עמית לעמית ללא צורך במתווכים של צד שלישי..
  • כל סחר יכול להיות כפוף לדמי מסחר קבועים קטנים שינוכו באופן פרוגרמטי שיעברו לעירייה כדי לתמוך בתחזוקת המערכת..
  • ניתן ליישם מגוון כללים אחרים, כגון כלל הדורש שאף משתתף רשום לא יכול להחזיק יותר מפעמיים עד שלוש ממספר האסימונים המונפקים באופן קבוע לאדם בכל נקודת זמן. תפקיד מסוג זה ימנע ריכוזי אסימונים בידי כמה אנשים בודדים.
  • עסקאות בין קונים ומוכרים יכולות להיות מסולקות באמצעות מטבע הסדר יציב מבוטח במזומן של 100% (“המטבע”) המוצמד, למשל, לדולר (או ליורו, אם הוא נמצא בגוש האירו וכו ‘) כדי למנוע העברות בנקאיות מסובכות בין יחידים.

  המטבע יעבוד באופן הבא:

  • קונה משלם 100 דולר בכרטיס האשראי שלו כדי להשיג 100 מטבעות בתוספת עמלת עסקה, המונפקים לאחר קבלת תשלום כרטיס האשראי. המטבע הראשון ששולם יכול להיות מוחזק בבנק או בגוף מוסדר אחר. לאחר מכן ניתן היה להשתמש במאה המטבעות לרכישת אסימונים נוספים.
  • ניתן להמיר מטבעות למטבע פיאט רלוונטי כמו דולר ארה”ב, ובשלב זה יש לשלם דמי המרה. לחלופין, משתתפים רשומים רשאים להשתמש במטבעות כדי לשלם עבור שירותים אחרים או חיובים בעיר. דוגמאות לשירותים וחיובים כאלה הם קנסות חניה, אגרות רישיון עסק עירוני, חשבונות שירות או כרטיסי תחבורה ציבורית.
  • המשתתפים יכולים “לתת” אסימונים ומטבעות למשתתפים רשומים אחרים. רק דמי המסחר הסטנדרטיים יחולו על עסקאות מחוננים. 
  • יש לשלם דמי שוק ועוד במטבע.

  הציפייה היא שעם מספיק השתתפות ונזילות בשוק תתפתח תמונת מחיר דינמית ביותר. כשהביקוש גבוה המחירים יעלו, וכשהביקוש נמוך הם ישקעו. המשתתפים עשויים לתכנן תוכנית לשמירת האסימונים באמצעות מניות רכישה ולמכור אותם בשוק תמורת רווח לתשלום, למשל עבור חופשה או פריטי שיקול דעת אחרים.. 

  מכניקת שוק אסימונים

  מכניקת שוק אסימונים

  ***

  לצלול עמוק למכניקת שוק אסימונים, וקטורי התקפה צפויים, שיקולי יישום והמלצות:

  הורד את הנייר הלבן →

  ניוזלטר הירשם לניוזלטר שלנו לקבלת החדשות האחרונות של Ethereum, פתרונות ארגוניים, משאבי מפתח ועוד. כתובת דוא”ל תוכן בלעדימדריך מלא לרשתות עסקיות של Blockchainלהנחות

  מדריך מלא לרשתות עסקיות של Blockchain

  מבוא לטוקניזציהוובינר

  מבוא לטוקניזציה

  העתיד של נכסים דיגיטליים של פיננסים ו- DeFiוובינר

  עתיד האוצר: נכסים דיגיטליים ו- DeFi

  מה זה אתריום ארגוניוובינר

  מה זה אתריום ארגוני?

  בנקים מרכזיים ועתיד הכסףנייר לבן

  בנקים מרכזיים ועתיד הכסף

  קומגו בלוקצ'יין למימון סחר בסחורותמקרה סטודנטים

  קומגו: בלוקצ’יין למימון סחר בסחורות

  Mike Owergreen Administrator
  Sorry! The Author has not filled his profile.
  follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  map