בלוקצ’יין לעומת טכנולוגיות ספר חשבונות מבוזרות (DLT): חלק 2

בלוג 1חדשות מפתחיםיזם הסבר על בלוקצ’יין אירועים וכנסים לחץעלונים

הירשם לניוזלטר שלנו.

כתובת דוא”ל

אנו מכבדים את פרטיותך

HomeBlogEnterprise Blockchain

בלוקצ’יין לעומת טכנולוגיות ספר חשבונות מבוזרות (DLT): חלק 2

ניתוח השוואתי של הארכיטקטורות והדינמיקה השלטונית של את’ריום, Hyperledger Fabric ו- R3 Corda. מאת ConsenSys 23 במאי 2018 פורסם ב 23 במאי 2018

גיבור blockchain dlt 2

זהו חלק 2 של ניתוח השוואתי דו-חלקי של Ethereum, Hyperledger Fabric ו- R3 Corda. קרא את חלק 1 של Blockchain לעומת DLT. 

בלוקצ’יין לעומת פלטפורמות טכנולוגיות מבוזרות

יש להכיר בכך שאם תיאום מסד נתונים והקצאה יעילה יותר של קוד הם הפונקציונליות הרצויה של מערכת, ייתכן שבלוקצ’יין אינו בהכרח הפיתרון אליו ארגון מחפש. מערכות טכנולוגיית ספר חשבונות מבוזרות (DLT) כמו Hyperledger Fabric או R3 Corda מסוגלות לתפקודים דומים כמו מערכות בלוקצ’יין, אך יש לקחת בחשבון שרשתות חסימות הן תת-קבוצה נפרדת של ספרים מבוזרים שיש להם פונקציונליות נוספת מעבר לתיאום קוד. רשתות חסימות מסוגלות לפונקציות שחשבונות מבוזרים אינם במונחים מיידיות של ערך דיגיטלי על סמך הרכב המערכת.

במסמך זה ייבדקו שיקולים אדריכליים המזהים את ההיבטים התורמים לפונקציונליות של בלוקצ’יין. בחינה תהיה שאולי יש פשרה בין מה שרשתות חסימות מסוגלות להשיג לבין מה שמציעות DLT. DLT נועד לעיבוד עסקאות בסביבה משותפת מהימנה ואילו בלוקצ’ינים אמיתיים נועדו להקריב את הצורך בהגדרה מהימנה על מנת להשיג אמינות גבוהה וחוסר שינוי של חשבונות. היבטים של נאמנות גבוהה ואי משתנות הם חלק בלתי נפרד מההצלחה של דיגיטציה נכונה של נכסים. הניתוח ממסמך זה יכסה רכיבים אדריכליים על פני תהליכים עסקיים במטרה להבהיר עוד יותר את הניואנסים הטכנולוגיים הללו בפלטפורמות.

איור 1 חשוב להבחין בין ערימות טכנולוגיות וכיצד הם משתווים מבחינת פונקציונליות ומקרי שימוש. למרות שטכנולוגיית ספר חשבונות מבוזרת הושפעה מאוד מטכנולוגיית הבלוקצ'יין, עלינו להבחין בשיקולים אדריכליים של פלטפורמות הטכנולוגיהחשוב להבחין בין ערימות טכנולוגיות וכיצד הם משתווים מבחינת פונקציונליות ומקרי שימוש. בעוד שטכנולוגיית ספר חשבונות מבוזרת הושפעה מאוד מטכנולוגיית הבלוקצ’יין, עלינו להבחין בשיקולים ארכיטקטוניים של פלטפורמות הטכנולוגיה.

השוואות יבוצעו על סמך כמה מאפייני הבחנה מרכזיים הקיימים בפלטפורמות התוכנה. התחומים העיקריים שייחקרו במסמך זה כוללים:

 • מדינה: המדינה מתייחסת ליחידת ההיגיון העיקרית שניתן להכין ממנה קוד על מנת להקל על ייצוג המידע בסביבת מחשוב. בעוד שלמדינה יכולות להיות משמעויות שונות בהקשרים שונים, השימוש במצב בסביבת בלוקצ’יין ובספר החשבונות המבוזר מורכב מהתצורה הנוכחית של המאפיין האונטולוגי של מבנה נתונים..
 • עסקאות: בסביבת בלוקצ’יין, עסקאות נחשבות לאירועי החישוב העלולים להוביל ליצירת מעברי מדינה או מדינה המתרחשים בתוך המערכת האקולוגית לפיתוח. עסקאות יכולות ליזום חוזים או להתקשר לחוזים קיימים.
 • חוזים חכמים: בהערכת פלטפורמת בלוקצ’יין מנקודת מבט אדריכלית, חשוב לקבוע את מבנה קוד החוזה החכם וכיצד הוא פועל ביחס לטופולוגיית רשת הבלוקצ’יין בפועל. חוזים חכמים נחשבים ליחידות קוד בודדות שמבצעות פעולות בתוך המערכת האקולוגית של הפלטפורמה.

הטבלה הבאה מציגה סקירה קצרה של ההבדלים העיקריים בין המאפיינים הטכנולוגיים השונים של הפלטפורמות בהתאמה.

תכונות פלטפורמהסקירה כללית של התכונות הטכנולוגיות של Ethereum, Hyperledger Fabric ו- R3 Corda.

אני מצהיר

את’ריום

כמערכת אקולוגית עם תצורות מבוזרות משותפות, את’ריום מיישר את המושג “מדינה” באמצעות תצורה של אובייקטים הנקראים “חשבונות”. ישנם שני סוגים של חשבונות באת’ריום:

 • חשבונות חוזה – חשבונות הנשלטים על ידי קוד חוזה
 • חשבונות בבעלות חיצונית – חשבונות הנשלטים על ידי מפתח פרטי

Ethereum משתמש במושג מדינת העולם המהווה מיפוי של כתובות חשבון ומצבי חשבון. ה- State_Root הוא שורש עץ פטרישיה מרקל לאיחוד חשבונות במערכת. ובתוך החשבונות, מדינות החוזה מאורגנות גם במבנה נתונים זה של עץ פטרישיה מרקל. ניתן להשתמש בחשיש השורש של המדינה בכדי לאבטח את זהות הנתונים בעץ הסמל המאפשר שכפול ברחבי הרשת, מה שמביא בסופו של דבר לחלל התיאורטי של המערכת..

רשתות חסימות אמיתיות מובחנות מ- DLT בהתבסס על הסתמכותן על מבנה נתונים זה של עץ פטרישיה מרקל ותזמורתן בין בלוקים המשמשת לאינסטינציה של מצב המערכת תפיסה זו היא חלק בלתי נפרד מתוקף תקינות המידע והנאמנות של ארכיטקטורת מערכת בלוקצ'יין.רשתות חסימות אמיתיות מובחנות מ- DLT בהתבסס על הסתמכותן על מבנה נתונים זה של עץ פטרישיה מרקל ותזמורתן בין בלוקים, המשמשת לאינסטינציה של מצב המערכת. מושג זה הוא חלק בלתי נפרד משלמות הנתונים, תקפותם ואמינותם של ארכיטקטורת מערכת בלוקצ’יין.

פַּרשָׁנוּת

הפונקציונליות שמדינה עולמית אתריום יוצרת היא מערכת חסרת אמון המאפשרת ייצוב של ערך בפורמט דיגיטלי. מקורות בעלי ערך ייצוגי דיגיטלי שמקורם בכלכלת האסימונים יכולים להיות נגזרים מהרכב החשבונות ומבני המשנה של נתוני Ethereum; באותו אופן ששערי לוגיקה מסוגלים להניע אלגוריתמים פונקציונליים בהנדסה המסורתית.

פלטפורמות שמקורן באתריום, כולל לקוחות אתריום ויישומים פרטיים, יכולות ליהנות מיישום ערך זה על ידי הרשעות בסטנדרטים אלה בכל הנוגע לשימור המדינה וליישום ההיגיון. פלטפורמות שלא יצליחו לייצר אחת מהפונקציות המבוססות על ערך לוגי אלה לא יוכלו להקל על יצירת ערכי נכסים דיגיטליים מבוזרים אמיתיים..

בד Hyperledger

ב- Hyperledger Fabric, המדינה נשמרת במבנה מסד נתונים עם הסתמכות על מאגרי מפתח / ערך עבור המדינה. האינטראקציה בין תוכניות Chaincode ואופן התקנתן בטופולוגיית הפלטפורמה מאפשרת הוצאת פקודות ופעולות למערכת. פעולות אלה מביאות לעדכונים במאגרי הנתונים שכן עסקאות מביאות לעדכונים למדינה המכונה ספר החשבונות. ספר החשבונות מנוסח כמסד נתונים מבוזר משותף המספק למשתמשים גישה מעולה למידע ולעסקאות המתרחשות בסביבת המחשוב המבוזרת. המדינה מקוננת בסביבת מסד הנתונים באמצעות כלי פיתוח תוכנה מסורתיים:

 • LevelDB יוצר מאגר מפתח / ערך
 • CouchDB יחזיק את מסד הנתונים JSON של Document

ארכיטקטורת בדיםבארכיטקטורת ה- Fabric, פורמט מסד הנתונים של אופן התארגנות של כל התהליכים מסוגל להגדיל את עיבוד העסקאות ולמקסם את יעילות החישוב במערכת האקולוגית..

במאגר המידע של המדינה, ערכי הגרסה העדכניים ביותר עבור מפתחות ביומן עסקאות השרשרת מאוחסנים כצמדי מפתח / ערך. ערכי מפתח המכונים המדינה העולמית מתווספים לצפייה ביומני העסקאות הקיימים בארכיטקטורת הערוץ. CouchDB פועל כתהליך מסד נתונים נפרד שמקבל עדכונים מממשקי ה- API של שרשרת קוד.

פַּרשָׁנוּת

Hyperledger Fabric יצר תהליך המחליף את עיקרי המפתח של מערכת בלוקצ’יין בתמורה להשגת מעברי מצב תפוקה גבוהים. השימוש בארכיטקטורה הנוכחית מאפשר לשנות את המדינות ולבוא לידי ביטוי בסכמת תוכנה מסורתית, מה שמביא לגישה לקריאה / כתיבה. אף על פי שסידור המדינה בסביבת הבד יעיל, הוא חסר את היכולת לייצר ערך במערכת אקולוגית מבוזרת ציבורית, באותה צורה שבלוקצ’יין אמיתי כמו Ethereum או Bitcoin יוכל לעשות. תנועת הנתונים בסביבת התוכנה של Fabric מעידה על מה יכול מסד נתונים מבוזר. יצירת נכסים דיגיטליים בתוך Fabric תהיה למעשה מידע דיגיטלי המאוחסן במסד נתונים הנשלט על ידי גורמי השליטה או הקבוצות בתוך קונסורציום מבלי להקפיד על המבנה הכלכלי של הסחורה הדיגיטלית..

R3 קורדה

ב- R3 Corda, המדינה מבוססת על רצף וגירסאות של מערכי נתונים שונים בארכיטקטורת הפלטפורמה. במערכת הרשת מתחזקת Vault, שהוא בסיס נתונים המאחסן את המדינות ההיסטוריות שעוקבות אחר המערכת. בקורדה, המדינה נחשבת לכלולה נתונים אטומים אשר ניתנים להשוואה לקובץ דיסק שאינו מעודכן בהכרח, אם כי הוא משמש ליצירת יורשים חדשים. מערכת זו משמשת כסדרה של עדכוני מצב ששונו והופצו מחדש בסביבה הנשלטת ומשותפת על ידי המשתמשים.

איור 5 ספר החשבונות נחשב כמערכת של כל המצבים הנוכחיים המופעלים. זה לווה ממודל UTXO של ביטקוין אם כי אינו מיישם את אותם מאפייני שמירה על עצים של פטרישיה מרקל שקיימים בטכנולוגיית הבלוקצ'יין, אלא משתמשים בחלק מהטכנולוגיה ב חלקי משנה של הפלטפורמה בניגוד לליבה בעוד שמדינות משמשות כמופעים של מחלקות המאוחסנות בכספת, הריצוף והגירסאות של הנתונים מספקים אמצעי בר קיימא לאחסון הנתוניםספר החשבונות נחשב כמערכת של כל המצבים הנוכחיים המופעלים. זה לווה ממודל ה- UTXO של bitcoin אם כי אינו מיישם את אותם מאפיינים המשמרים של פטרישיה מרקל עצים הקיימים בטכנולוגיית הבלוקצ’יין, אם כי משתמשים בחלק מהטכנולוגיה בסעיפי משנה של הפלטפורמה בניגוד לליבה. בעוד שמדינות משמשות כמופעים של מחלקות המאוחסנות בכספת, הריצוף והגירסאות של הנתונים מספקים אמצעי בר-קיימא לאחסון הנתונים..

בקורדה, מדינות נחשבות למחלקות המאחסנות נתונים. שיעורים הם יישומים של ממשק “ContractState” אשר משמש כשכבת ההדדיות בפלטפורמה. שדות הנתונים “המדינה” מסוימים יכולים לכלול:

 • הנפקה
 • בעלים
 • faceValue וסכום>
 • בגרות תאריך

הפורמט של עיצוב זה היה לאפשר צירוף נתונים בשרשרת אירועים המאפשרת את היכולת לעקוב אחר מקורם של מקור הנתונים בסביבה המבוקרת. מקורם נשלט על ידי חברי הקונסורציום שיש להם בקרות גישה מסוימות לפלטפורמת התוכנה. באמצעות מערך זה, בנקים ומוסדות פיננסיים יוכלו למקסם את היעילות מבחינת עיבוד מידע במערכת אקולוגית של ספר חשבונות משותף. ניתן להעביר ולעבד נתונים בצורה טובה יותר בין ארגונים תוך צמצום הצורך באמון משמעותי בין צדדים לא מהימנים.

פַּרשָׁנוּת

מערך אדריכלי זה מסוגל באופן דומה לעבד נתונים משותפים בסביבה מהימנה למחצה בה הצדדים הנגד אינם זקוקים לסמוך זה על זה באופן מלא. ניתן לעבד נתונים בהצלחה ולצרף אותם למה שקורדה רואה כמצב, אם כי לפלטפורמה חסרים מרכיבים של מערכת בלוקצ’יין שיכולה לחשוף ערך חד משמעי. בקורדה, המדינה אינה מבנה הגיוני, אם כי פיסות מידע המצורפות לפנקס דמוי מסד נתונים. אמנם ניתן לבצע דיגיטציה ואחסון של נכסים בתבנית המצב המושקע והלא מנוצל, אך הנכסים לא יוכלו להיות יחידות ערך מובחנות הדומות לאופן שבו ביטקוין, את’ריום וכלכלת האסימונים יוצרים שווקים חדשים, אם כי תוכנת הבנקאות יכולה להיות מהימנה היטב התקנה שיכולה לעזור לשמש כמרכז תעודה למידע לא-ציבורי מאובטח, בדומה לאופן שבו פועלת כיום המערכת הבנקאית.

II. עסקאות

Ethereum היא מערכת אקולוגית של מכונות המבוססות על עסקאות, כאשר המצב העולמי של עסקאות נשמר בתוך הגושים. כאשר מתרחשות עסקאות, מעברי מדינה נוצרים למצבים חדשים של המערכת. תהליך זה מקריב את המהירות של עיבוד מהיר של עסקאות בסיס נתונים למען שלמות מערכת המסמלת את המדינה כמו גם את העסקה שהובילה למצב זה במסגרת תצורת מבנה הנתונים של עץ הפטרישיה מרקל..

איור 6 בתוך מצב ארכיטקטורה זה יחד עם העסקאות המובילות למעברי מדינה נשמרים בפרדיגמת תוכנה המשתמשת בעצי פטרישיה מרקל לנעילת נתונים למציאות היסטורית המתממשת בתוך הגושים.בתוך ארכיטקטורה זו, המדינה יחד עם העסקאות המובילות למעברי מדינה נשמרות בפרדיגמת תוכנה המשתמשת בעצי פטרישיה מרקל כדי לנעול נתונים למציאות היסטורית שמתממשת בתוך הגושים..

ישנם שני סוגים של עסקאות:

 • שיחות הודעה
 • יצירות חוזה.

עסקאות כוללות מנגנון פנימי של העברת ערך. העברת ערך בתוך חשבונות חוזה גורמת לשינויים במצב. מכיוון שהמערכת מבוססת על העברת ערך בין חוזים חכמים הקיימים בין אירועי ביצוע עסקאות, ניתן להשתמש במדינות הממודרות השונות בכדי לייצר לוגיקה עסקית נאמנה גבוהה והסכמים..

פַּרשָׁנוּת

המאפיין העיקרי של Ethereum הוא כי עסקאות משמשות כיחידות התהליך הבודדות בסביבת ה- Blockchain של Ethereum, ובאמצעות תצורה זו שומרות תיעוד קבוע של מצבי עסקאות בתוך המערכת. Ethereum מסוגל גם יכולות טכנולוגיות מסורתיות של מסדי נתונים מבוזרים, וגם לשלב את האמון הרצוי עם ערך דיגיטלי. טכנולוגיות שמקורן בבלוקצ’יין את’ריום מסוגלות לקבץ עסקאות ולוגיקה עסקית לבלוקים של בלוקצ’יין. הפונקציונליות העסקית שמקורה בהתקנה זו כוללת:

 • כלכלה דיגיטלית אמיתית
 • מוצרים ונכסים דיגיטליים הנשלטים על ידי תמריצים כלכליים לעומת תמריצים ארגוניים / מונופוליסטיים
 • ממשק אינטראקציה בין מוסדות פרטיים לכלכלה הדיגיטלית הציבורית

הארכיטקטורה של את’ריום מאפשרת לפלטפורמות כלולות להיות מסוגלות לייצר שכבות תמריצים קריפטו-כלכליות למערכת. משמעות הדבר היא כי ניתן ליצור שכבות תמריץ ותכנוני מנגנון כדי לאבטח את הרשת הכוללת, לעומת הסתמכות על שירותים בשליטה מרכזית הניתנים על ידי עיצובי תוכנה מסורתיים. ניתן ליישם שכבת תמריץ קריפטו-כלכלית גם על כלכלת הסחורות הדיגיטליות, כמו גם על שכבת הממשק בין גרסאות פרטיות לציבוריות של פלטפורמת בלוקצ’יין..

בד Hyperledger

כל העסקאות מבוצעות במסגרת ארכיטקטורת ה- Multi-Channel ערוצים כדי להבטיח תפוקה גבוהה של עסקאות בסביבה המהימנה. עסקאות מצורפות לספר חשבונות משותף שקיים בסביבת זמן הריצה. בעזרת ארכיטקטורה זו, מאפשר Fabric גישה לקריאה / כתיבה ואפשרויות לסביבת התוכנה שלהם, ומאפשר פונקציונליות ושימושיות דמויי מיינפריים. ידוע שמסדי נתונים של SQL מביאים כמה סדרי גודל יותר מכל בלוקצ’יין הקיים כיום, והתצורה של Fabric לווה הרבה מפרדיגמות המשמשות בכלי מסדי נתונים מסורתיים המאפשרים תפוקת עסקאות מעולה..

ישנם שני סוגים של עסקאות:

 • פרוס עסקאות – צור קוד שרשרת חדש. מתקין קוד שרשרת בסביבת פיתוח התוכנה
 • הפעל עסקאות – קורא קוד שרשרת שנוצר בעבר ואת הפונקציות המתאימות. כאשר הדבר מבוצע בהצלחה, קוד השרשרת ממלא פונקציה ומציג שינויים במצב
 • פונקציות הפעלה גורמות לעסקאות ‘קבל’ או ‘הגדר’

על מנת למקסם את עיבוד הנתונים היעיל ואת המהירויות הגבוהות ביותר, כתבי עסק של AKA נשלחים על ידי שירות הזמנת אפאצ’ה קפקא ומוצגים כ”חסימות “באמצעות אירוע מסירה. העסקאות (כתמים) מוזמנות על ידי שירות הזמנת אפאצ’ה קפקא ומצורפות למחיצות קפקא. משמעות הדבר היא כי ארכיטקטורת ה- Fabric מקריבה את שלמותה ונאמנותה של מערכת בלוקצ’יין אמיתית על מנת להשיג עיבוד ותפוקה מהירה יותר של עסקאות בסביבת הזרמת נתונים מהימנה, כפי שעולה מהשימוש בשירות ההזמנות של Apache Kafka..

איור 7 כפי שניתן להעריך מתיעוד בד, התנועות המוזמנות מצורפות ישירות למחיצות המסונפות לנושאי קפקא. התוצאה היא עסקאות תפוקה גבוהה המתרחשות בסביבת מהירה של הזרמת נתונים.כפי שניתן להעריך מתיעוד בד, העסקאות שהוזמנו מצורפות ישירות למחיצות המסונפות לנושאי קפקא. התוצאה היא עסקאות תפוקה גבוהה המתרחשות בסביבת זרימת נתונים מהימנה. (מקור: אפאצ’י קפקא)

פַּרשָׁנוּת

למרות שהמערכת משתמשת בטרמינולוגיה של בלוקצ’יין, אין זו בלוקצ’יין במובן המסורתי, בכך שאין שמירה על עסקאות ממלכתיות ומשלימות במבנה הנתונים של עץ הפטרישיה מרקל. בד Hyperledger הוא DLT, לא blockchain. הארכיטקטורה של Fabric תוכננה לעיבוד עסקות מעולה כפי שניתן לראות מהוספת כתמי נתונים לשירות הזמנת הנתונים של קפקא. מכיוון שהדבר מושג בסביבה מהימנה, הוצאות להורג יכולות להתרחש באופן חופשי במערכת. השימוש בתצורה זו במערכת העברת ערכים לא יהיה אידיאלי, בהתחשב בכך שיש לייחס את כל האמון ישירות לארכיטקטורת תוכנה אחת מגוף אחד בודד בניגוד למערכת אקולוגית או פרוטוקול משותף. כפי שניתן לראות מהמסמכים הטכניים, Fabric ויתר מבחינה ארכיטקטונית על שלמות הנתונים והאבטחה שהושגו בפלטפורמות הבלוקצ’יין על מנת להשיג עיבוד מעולה בין רכיבי העסקה..

R3 קורדה

ב- R3 Corda עסקאות נחשבות כהצעות לעדכון מסד הנתונים Vault, שאפשר לכנותו ספר החשבונות. עסקאות חייבות להתבצע בסביבה בה נוטריונים יכולים לאמת שהם לא מוצלחים כפליים ושהם חתומים על ידי גורמים נחוצים. זה דומה למושג המשמש במערכת האקולוגית של הביטקוין, אם כי מערכת מהימנה מאפשרת למנוע את ההוצאה הכפולה.

ישנם שני סוגים בסיסיים של עסקאות:

 • עסקאות שינוי נוטריון – אלה מבוצעות כדי לעבור דרך נוטריונים במערכת. נוטריונים ימנעו הוצאה כפולה ויכולים לאמת עסקאות
 • ספק קונצנזוס ייחודיות
 • עסקאות כלליות – משמשות לכל השאר

מצב קצה

עסקאות מוצעות עדכונים למצב סביבת מסד הנתונים המחייבים אימות חתימות מגורמים אחרים במערכת. על מנת שעסקה תהיה תקפה, עליה:

 1. היו חתומים על ידי הצדדים המעורבים
 2. קבל תוקף על ידי קוד החוזה הקובע את העסקה

ארכיטקטורת לקוח

השימוש במודל דמוי UTXO בסביבת מסד נתונים משותף מאפשר לפלטפורמת Corda לשלוט במצב כמו גם במעברים. השימוש בנוטריון ובאינטראקציות שונות בין זרימות וכבל אפליקציות בתצורת הרשת מציגים סביבה מבוזרת משותפת בה נשמרת מצב בפורמט נתונים אינטגרלי לארכיטקטורת המערכת. השימוש בעסקאות לניווט מיידי של מצבים בסביבה מבוססת הצומת בין זרימות כמו גם ה- Cordapps שמתוכנתים לצמתים, מעיד על אמצעי בר קיימא לביצוע שינויים במצב לספר חשבונות..

פַּרשָׁנוּת

לצורך הקמת נכסים דיגיטליים, משתמשים וצדדים תלויים באמונם של פלטפורמת Corda הכוללת. בעוד שהיא פועלת כמערכת ספר חשבונות מבוזרת משותפת חזקה ואמינה לשמירת נתונים פיננסיים רגישים, המערכת פועלת על פי סטנדרטים שונים הקיימים במערכת האקולוגית הבנקאית. הפלטפורמה מספקת:

 • אחסון מעולה של נתונים פיננסיים שאינם ציבוריים
 • הגדרה מהימנה עבור מוסדות פיננסיים שאינם אמינים
 • קמרון מתקדם של אינטראקציות עסקיות

התרשימים האדריכליים הכוללים זרימות וסביבות זמן ריצה בין צמתים מראים כי קורדה תוכננה לחלוקה של גישה בין החברים המהימנים בפלטפורמת הקונסורציום שלה. למרות שהיא מסוגלת להיבטים מסוימים של שימושיות, R3 Corda חסרת פונקציונליות הטמונה בהיותה מצע אוניברסלי להעברת ערכים כלכלית, חברתית ופוליטית, בגלל היעדר שכבת תמריץ קריפטו-כלכלית כמו גם סביבת נכסים דיגיטלית ציבורית. מכיוון שהמערכת סגורה, חסרות לה המסילות הדרושות והתכונות הטכנולוגיות לבניית מערכת אקולוגית מונעת תמריצים כלכלית. R3 Corda משמש ככל הנראה בצורה הטובה ביותר עבור היבטים מסוימים של תשתית בנקאית מסורתית, אם כי לא יצירת נכסים דיגיטליים.

III. חוזים חכמים

את’ריום

באת’רום, חוזים חכמים נכתבים בשפות תכנות ברמה גבוהה כמו סולידיות, LLL או Viper ונאספים למצב bytec של EVM, ומאפשרים לבצע בינאריות על ידי Ethereum Virtual Machine (EVM). צמתים ברשת את’ריום מפעילים יישום EVM משלהם המשמש כסביבת זמן ריצה לחוזים חכמים במערכת האקולוגית של את’ריום. מדינה ועסקאות המובילות למעברי מדינה מסומלים למצב העולמי של בלוקצ’יין את’ריום באמצעות שכפול על ידי ה- EVM, מה שמביא למערכת שיכולה ליישם אמון בלתי נשחת במגוון ספקטרומים.

EVM 1

ה- EVM פועל כסביבת זמן ריצה לביצוע מעברי מצב רקורסיביים על מנת לחשב את מצב המערכת ומצב המכונה תוך כדי שהיא עוברת דרך העסקאות..

 • מצב מערכת = מצב עולמי אתריום
 • מצב מכונה = לוגיקה עסקית של חשבונות חוזים & קוד משוכפל בזמן ריצה של EVM

מכיוון שכל קוד החוזה החכם משוכפל על ידי כל הצמתים ב- EVM, Blockchain של Ethereum ומיידיות קשורות מסוגלים לשמר את תקפות הקוד כדי להבטיח את עקביות החוזים. עקביות החוזים תורמת לחלל השינוי המעשי של בלוקצ’יין את’ריום ולקוחותיו והיישומים הקשורים אליו. חוזים חכמים על Ethereum קושרים את המערכת האקולוגית כולה באמצעות עסקאות מיידיות שגורמות בסופו של דבר למעברים למדינות חדשות בסביבת המכונות הווירטואליות הכוללות.

פַּרשָׁנוּת

מכיוון שיישומי ה- EVM עומדים בקפדנות במפרט כפי שמוגדר בנייר הצהוב של Ethereum, מיידיות שונות של Ethereum (ציבוריות, פרטיות וקונסורציום) מסוגלות להיות יכולת פעולה הדדית, כפי שנקבע מתוך ההרכב המקובל של שפות ברמה גבוהה – בצורה של חכמה. חוזים – לתוך קוד הבסיס של Ethereum על ידי ה- EVM. ממצב זה של את’ריום, הוא מסוגל לשמש כשכבת הביניים בין היבטים שונים של מתקני נתונים פרטיים מוסדיים גדולים וכלכלת הסחורות הדיגיטליות הציבוריות המתפתחת בימים אלו ויצא לפועל מיצירתה האחרונה של כלכלת האסימון..

על ידי מתן אפשרות לפונקציונליות זו בין רשתות את’ריום, ניתן לבנות מערכות הדדיות שלמות שמקצות סופיות כלכלית בין מערכות לתיאום ועיבוד נתונים בפלטפורמות פרטיות של אתריום למוצרים דיגיטליים בשרשרת הציבורית. חוזים חכמים ב- Ethereum מכניסים לוגיקה ניתנת לתכנות בתוך מערכות אלו ומאפשרים למפתחים ליצור אינטראקציה עם מכונת ה- Virtual Ethereum באמצעות עסקאות שיוצרות סביבות מדינה חדשות בתוך התשתית הטכנולוגית. כאשר מקרי שימוש מקיפים מתפתחים בסביבות רשתות ציבוריות, רשתות פרטיות ושרשרות קונסורציום אינטראופרטיביות, החוזים החכמים המשמשים באתריום יוכלו לאגד את המערכות תחת ממשק לוגי משותף..

בד Hyperledger

Chaincode אינו בהכרח חוזה חכם הנפרס בבלוקצ’יין מבוסס חשבון, אלא תוכנית המותקנת ובהמשך מיישמת ממשק באמצעות ממשק API. ממשק ה- API דורש הוראות מבוססות קוד להפניית לוגיקה עסקית ופונקציונליות בכל המערכת, בדומה לסביבת פיתוח תוכנה מסורתית. השיטות המזוהות עם ה- API כוללות:

 • ראשית – התחלת מצבי יישום
 • הפעל – עיבוד הצעות עסקאות

שרשרת קוד חייבת ליישם ממשקים מה- API:

 • ממשק שרשרת קוד
 • ChaincodeStubInterface

ב- Hyperledger Fabric, קוד השרשרת מופעל במכולות Docker מאובטחות, שם הוא מבודד מתהליכים המבוצעים על ידי עמית התמיכה. הקוד כתוב בדרך כלל ב- Go או Node.js, ומאפשר אינטראקציה המטפלת בהיגיון העסקי. ניואנס שיש לזכור הוא שקוד שרשרת ה- Fabric אינו משוכפל על ידי הצמתים במערכת האקולוגית באותה צורה שהוא מצופה מארכיטקטורת בלוקצ’יין אמיתית..

שרשרת קוד מותקן בתחילה על עמיתים ואז הופעל לערוצים. זרימת התהליך מפורטת בתרשימים הבאים:

לאורך זרימת שרשרת קוד מתרחשות אינטראקציות שונות עם מערכת שרשרת קוד אשר פועלת בתהליך עמית הפעלה לעומת מיכל מבודד. זה משמש ליישום התנהגויות מערכת ללא מדיניות תמיכה או תהליכי מחזור חיים מערכת שרשרת קוד אינה עוברת את מחזור חיי הקוד של שרשרת קוד רגילהלאורך כל זרימת התהליך של שרשרת קוד, מתרחשות אינטראקציות שונות עם מערכת שרשרת קוד, אשר פועלת בתהליך עמית הפעלה לעומת מיכל מבודד. זה משמש ליישום התנהגויות מערכת ללא מדיניות תמיכה או תהליכי מחזור חיים. קוד שרשרת המערכת אינו עובר את מחזור חיי הקוד של שרשרת קוד רגיל. שתי פונקציות מממשק ה- API של ממשק שרשרת קוד מיושמות. הקוד נאסף ומתוחזק על ידי עמית ה- Chaincode אינו משויך לערוצים או למזמינים עד שהמפתח יקבע שהוא מעוניין להתקין את התוכנית.שתי פונקציות מממשק ה- API של ממשק שרשרת קוד מושגות. הקוד נערך ומתוחזק על ידי עמיתו. שרשרת קוד אינה קשורה לערוצים או להזמנות עד שהמפתח קובע כי ברצונו להתקין את התוכנית נוספת.

ניתן להגדיר שרשרת קוד ליצור נכסים שבסופו של דבר משמשים כצמדי ערך מפתח המאוחסנים במסד הנתונים של ספר החשבונות. זרימת העבודה של שליחת פקודות התחלה והפעלת העסקאות מפורטות בתרשים לעיל במונחים של אופן העברת פקודות במערכת. ההיגיון העסקי מקודד בכללי הרשת ומופעל באמצעות יישומים בצד הלקוח. סוג התיאום והאינטראקציה של הקוד מעיד מאוד על פיתוח תוכנה מסורתי באמצעות ההסתמכות על פונקציות מסורתיות וממשקי ייזום.

פַּרשָׁנוּת

התנועה של שרשרת קוד דרך תצורת רשת זו מאפשרת ארגון יעיל של המערכת. ארכיטקטורת התוכנה נועדה לפעול כמבנה פיקוד ובקרה יעיל מאוד במונחים של הפצת נתונים וארגון סביבת פיתוח התוכנה למקרי שימוש ארגוניים מסוימים. כפי שניתן להבחין מההתקנה של החבילה, ההתקנה, האינסטינציה והשדרוג, ארכיטקטורה זו נועדה למטב את נקודות המגע הדרושות לעיבוד קוד. ממשקי ה- API ההכרחיים בעת עיבוד העסקאות מזכירים מאוד את עיצוב התוכנה המסורתי. אזורי הערה:

 • ארכיטקטורה מונוליטית לשליטה מרבית
 • אינטראקציה עסקית מאובטחת בין הצדדים הנגדיים
 • עיבוד מתואם מרכזי לתפוקת עסקאות

שרשרת קוד היא יותר מערכת פקודות מאשר שפת חוזה חכמה שמועתקת על ידי בלוקצ’יין. מכיוון שלמערכת האקולוגית של Hyperledger Fabric יש מערכת תוססת של מאפיינים חזקים מבחינת הפונקציונליות והעיצוב כספר ספרים מבוזר, המערכת אכן חסרה את התכונות הטמונות של מערכת בלוקצ’יין אמיתית. ככלי שניתן לשילוב עם תשתית ופרדיגמות מדור קודם, Fabric יעיל עקב עמידתו בתקני תוכנה קיימים, כפי שניתן להסיק מהתכנון האדריכלי כמתואר לעיל..

כאשר Fabric מרוויחה בפונקציונליות מבחינת המערכת שלה, שהיא מעט סמלית למערכות שתוכננו סביב מסגרות מרכזיות גדולות ומרכזי נתונים, היא מפסידה בהיבטים אחרים במונחים של קשר מבוזר לגורמים כלכליים של חישוב, כפי שניתן לגשת אליהם בכלכלה סמלית דיגיטלית מבוזרת מטבעה. . אם Fabric היה משתלב בסביבת בלוקצ’יין אמיתית, הוא יתאים היטב לסביבת מאגרים מבוזרת מאובטחת המאמתת מידע לפני אינטראקציה עם מערכת אקולוגית ציבורית של בלוקצ’יין..

R3 קורדה

בקורדה, חוזים חכמים נחשבים למחלקות המיישמות את ממשק החוזה. חוזים חכמים נכתבים בג’אווה / קוטלין ונאספים באמצעות מכונת הווירטואלית של ג’אווה (JVM), שהיא מכונת המחשוב בה הקוד מתבצע. הפונקציה העיקרית המשמשת בחוזים היא פונקציית ה”אימות “.

קוד פועל ב- JVM שבו העסקאות מעובדות באמצעות מערכת הנוטריונים, וההיגיון העסקי מוגבל בזרימות שיכולות לאכלס ולבודד את התהליך העסקי בין צדדים שונים..

אובייקט מדינה

רכיבי חוזה חכמים:

 • קוד הפעלה
 • מאמת שינויים בעסקאות
 • אובייקטים ממלכתיים
 • נתונים המוחזקים על ספר החשבונות
 • המצב הנוכחי של החוזה
 • משתמש בתשומות ופלט של עסקאות
 • פקודות
 • מידע נוסף
 • משמש להוראות קוד חוזה הפעלה

קוד ג’אווה וקוטלין מתאגד לקוד Byt זהה באמצעות JVM. פקודות מעבירות נתונים נוספים שאינם קיימים במדינה לקוד החוזה. פקודות משמשות כמבני נתונים עם מפתחות ציבוריים מצורפים המשמשים לחתימה על עסקאות, אם כי יש להכיר בכך שהחוזים אינם עובדים ישירות עם החתימות הדיגיטליות. חוזים בסביבה זו משוכפלים בכל המערכת בהקשר לאופן שבו זרימות מוכנות לתאם בין גורמים מהימנים.

פַּרשָׁנוּת

קוד החוזה מתאים לצרכים של מקרי שימוש בסביבת קורדה ומסוגל לבצע את הפונקציות הדרושות של תפוקת עסקאות. המגבלות כוללות יכולת פעולה הדדית עם מערכות אקולוגיות אחרות. על מנת שמערכות יוכלו לשתף פעולה עם קורדה, עליהן להשתמש במסגרת קוד החוזה של קורדה שתוכננה סביב ה- DLT הסגור. שלא כמו פלטפורמת בלוקצ’יין אמיתית כמו Ethereum שיכולה לשמש כשכבת הדדי-פעולה בין תהליכים כלכליים ותפקודים בין הפעלות פרטיות לאינסטינציות ציבוריות, קורדה מגבילה את עצמה בכך שהיא ממוקדת יותר בתהליכים בתוך מערכת סגורה. השימוש ב- JVM הוא חדשני אם כי המופע מבודד במערכת האקולוגית של קורדה. בתרחיש זה, קורדה מרוויחה עיבוד עסקאות בסביבה מאובטחת תוך שהיא מקריבה את היכולת לשתף פעולה ולתאם בין סביבות בלוקצ’יין שונות כמו שמערכת אינטראופרטיבית תוכל לעשות..

IV. מסקנה והערכה

בהתבסס על הניתוח שלנו, גורמי ההבחנה העיקריים אותם מסוגל Ethereum ליישם מעבר למסוגל ל- DLT הם:

 • נכס דיגיטלי או כלכלה סמלית
 • שכבות תמריצים קריפטו-כלכליות בפרוטוקול
 • יכולת פעולה הדדית בין קונסורציום לבין חסימות ציבוריות

בעוד ש- DLT כמו R3 Corda ו- Hyperledger Fabric מסוגלים להשיג פונקציונליות במחזור החיים של ניהול מסדי נתונים משותפים ועיבוד עסקאות, לא מובטח שהם יוכלו להשיג את הפונקציות המרכזיות כמתואר לעיל. פלטפורמות אלה אינן פגומות, אלא מוגבלות בתצורה האדריכלית שלהן לצורך הצגת כמה ממקרי השימוש הטהורים שרק רשתות חסימות אמיתיות מסוגלות לטעון.

טכנולוגיות הבלוקצ’יין נועדו לצרף את האמון המורכב בתוכן לצד הערך המוחשי שנוצר מאותו אמון. רק באמצעות פלטפורמה אמיתית הבנויה מיסודות הליבה של בלוקצ’יין, מערכות חברתיות, פוליטיות וכלכליות יוכלו להתקדש באופן יסודי בתוך התשתית של פרוטוקול תוכנה. בעוד שפלטפורמות ניהול מסדי נתונים ממוקדות ב- DLT יכולות להשתלב ולשתף פעולה עם פלטפורמת בלוקצ’יין, המסילות שעליהן יבנו העברות ערכים ותיאום אמון זה, חייבות להיות בלוקצ’יין המגלם את עיקרי הליבה של אמון, אי-שינוי, יושרה ואמינות מידע..

מה שניתוח זה מגלה אינו שמערכות מסוימות טובות יותר מאחרות, אלא הן שימושיות ביכולות שונות. היכולת של פלטפורמות DLT לפעול כמאגרי מידע מבוזרים פרטיים עם תפוקה גבוהה ופונקציונליות של עסקאות, מאפשרות להם לפעול כמערכות מהימנות שיכולות לשתף פעולה בתוך פלטפורמת בלוקצ’יין כאשר היבטים מסוימים של מידע פרטי נחוצים להערכה, כגון נתונים בנקאיים / פיננסיים מידע רגיש הנוגע לפעולתו הפנימית של מוסד פרטי שאין לחשוף אותו לציבור. המודלים העסקיים השונים לאופן השימוש במקורות נתונים פרטיים אלה המזוהים עם DLT עדיין נמצאים בפיתוח ויש להתייחס אליהם תוך התחשבות בממשקי בלוקצ’יין מכיוון שמערכת ערך דיגיטלית מבוזרת נחוצה לחלק מהאינטראקציות בין רשתות חסימות לבין DLT..

צור קשר עם מומחי הבלוקצ’יין שלנו

צוות הפתרונות העולמי שלנו מציע הכשרה של בלוקצ’יין, ייעוץ אסטרטגי, שירותי יישום והזדמנויות לשותפות. צרו קשר ניוזלטר הירשם לניוזלטר שלנו לקבלת החדשות האחרונות של Ethereum, פתרונות ארגוניים, משאבי מפתחים ועוד. כתובת דוא”ל תוכן בלעדימדריך מלא לרשתות עסקיות של Blockchainלהנחות

מדריך מלא לרשתות עסקיות של Blockchain

מבוא לטוקניזציהוובינר

מבוא לטוקניזציה

העתיד של נכסים דיגיטליים של פיננסים ו- DeFiוובינר

עתיד האוצר: נכסים דיגיטליים ו- DeFi

מה זה אתריום ארגוניוובינר

מה זה אתריום ארגוני?

בנקים מרכזיים ועתיד הכסףנייר לבן

בנקים מרכזיים ועתיד הכסף

קומגו בלוקצ'יין למימון סחר בסחורותמקרה סטודנטים

קומגו: בלוקצ’יין למימון סחר בסחורות

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map