אודות טכנולוגיית Blockchain – מאגר הידע –

על טכנולוגיית Blockchain

הבעיה בתשתיות מרכזיות

היום באינטרנט, עלינו לסמוך כל הזמן על נתונים רגישים, עסקאות ורשומות. רוב האינטראקציות שלנו באינטרנט מתנהלות בשרתי אינטרנט מרכזיים, וכמויות אדירות של נתוני משתמשים קיימות לעיתים קרובות במסד נתונים יחיד. מאגרי המידע הנוכחיים מיועדים לשליטה על ידי מנהלים “מהימנים” שיכולים לקרוא, לשנות, לחסום ואף למחוק נתונים. הארכיטקטורה המרוכזת של האינטרנט כיום אינה רק יעילה אלא פגיעה לצנזורה ולמתקפות ממוקדות מצד האקרים ושחקנים גרועים פנימיים..  

מהפכת האמון: הבלוקצ’יין הראשון

בשנת 2009, Satoshi Nakamoto, אדם אנונימי או קבוצת אנשים, פיתח ושחרר את הבלוקצ’יין הראשון. מעניין שהם מעולם לא השתמשו במילה “בלוקצ’יין”. רק חסום ושרשר.

הפאזל של סאטושי היה מסחר באינטרנט – כיצד להקל באופן מאובטח על עסקאות דיגיטליות ללא מעבדי תשלום של צד שלישי. כיום, כאשר מישהו מחליק כרטיס אשראי, המידע המזהה האישי שלו עובר לרוב כחמישה גופים שונים – שיוך כרטיסים, מעבדי תשלומים, מסלקות – שדורשים דמי עסקה ושדורשים מהמשתמשים לסמוך על שלמות המערכות שלהם. “אנו זקוקים למערכת”, הסביר סאטושי, “כדי שהמשתתפים יסכימו על היסטוריה אחת של הסדר שבו התקבלו [עסקאות].”

המערכת של סאטושי הייתה פשוטה למדי, אך אלגנטית בפשטותה. רשת משתמשים יכולה לשרשר בלוקים של עסקאות יחד באמצעות פונקציות ומבנים קריפטוגרפיים נפוצים למדי – חשיפות, עצי מרקל, אלגוריתם חשיש מאובטח, חותמת זמן – ועיצוב רשת קל. הרשת הייתה מבוזרת ומקור פתוח – כלומר, היא הייתה זמינה לציבור.

מה זה בלוקצ'יין

האקדמיה של ConsenSys

מה זה בלוקצ’יין?

צפה בוידאו

ה”חסום “בבלוקצ’יין מתייחס לחסימת עסקאות ששודרה לרשת. “השרשרת” מתייחסת למחרוזת של בלוקים אלה. כאשר חסימת עסקאות חדשה מאומתת על ידי הרשת, היא מחוברת לקצה של שרשרת קיימת. שרשרת חסימות זו היא רשימה הולכת וגדלה, או ספר ספרים, של עסקאות שהרשת אימתה. אנו מכנים היסטוריה יחידה ומוסכמת של עסקאות כבלוקצ’יין.

מבנה הנתונים בפועל של בלוקצ’יין אינו כל כך חדש, אך פרוטוקול הקונצנזוס הוא: משתמשים יכולים לשתף פעולה לבניית הרשת ברחבי העולם, והכל בעצמם. מסיבה זו, רבים משווים בלוקצ’יין ל”גיליון אלקטרוני שכל אחד יכול לגשת אליו “(יסודות בלוקצ’יין). ושיתוף הפעולה הוא אוטומטי, מאחורי הקלעים, ופועל על מעבדים במחשבים ברחבי העולם.

מי, מה, ואיפה של המערכת יחסית ישר קדימה. מי שהוא אדם, מה שמאפשר למכונות להפעיל, והיכן – השרשרת המשותפת של עסקאות מאומתות – היא רק תוכנה. ולמה? כדי לבנות רשתות אנחנו יכולים לסמוך עליהם.

מעבר לביטקוין: הבלוקצ’יין של את’ריום

לבלוקצ’יין הביטקוין שסטושי נקאמוטו פיתח ושחרר לעולם בשנת 2009 היה יישום מאוד ספציפי: מזומנים אלקטרוניים. מזומנים אלקטרוניים שעומדים בבסיס טכנולוגיית הבלוקצ’יין נקראים “קריפטוגרפיה”, משום שהם משתמשים בקריפטוגרפיה כדי להבטיח עסקאות פיננסיות. נכון לעכשיו, ישנם כמעט 2,000 מטבעות קריפטוגרפיים שונים. Blockchain היא הטכנולוגיה הבסיסית העומדת בבסיס הביטקוין, אך הפוטנציאל הטמון בה הרבה מעבר לקריפטוגרפיה.

איך אתריום שונה מביטקוין


הסביר בלוקצ’יין עם ג’ו לובין

איך אתריום שונה מביטקוין

צפה בוידאו

בשנת 2015, Ethereum הושקה כגרסה רב-תכליתית הרבה יותר לטכנולוגיית הבלוקצ’יין הבסיסית של מערכת התשלומים של ביטקוין. הערך של בלוקצ’יין הוא הוודאות של הרשת: המשתתפים יכולים ליצור רישום אמין ובלתי משתנה של עסקאות ללא צורך במתווכים. הכוח של בלוקצ’יין את’ריום הוא התכנות שלו: הסכמים מוטבעים בקוד כך שעסקאות מבוצעות באופן אוטומטי. הסכמים דיגיטליים אלה, או “חוזים חכמים”, יכולים להיות בעלי פורמטים בלתי מוגבלים, תנאים ואפילו קוראים לחוזים אחרים, מה שהופך את אתריום שימושי לא רק להסדר תשלומים, אלא למגוון רחב של תעשיות, החל מבנקאות ופיננסים וכלה באנרגיה..

רשתות עמית לעמית וטכנולוגיית Blockchain

רשתות עמית לעמית קיימות עשרות שנים. אחת הרשתות המוקדמות ביותר של עמיתים לעמית הייתה Napster, יישום שיתוף קבצים שנוצר על ידי שון פרקר, שלימים יהפוך לאחד המנהלים הראשונים של פייסבוק. רשת peer-to-peer מבוססת בלוקצ’יין מציגה התקדמות משמעותית ביחס למערכות קודמות אלה בכך שהיא מאפשרת לקבוצות גדולות של אנשים או ארגונים לבצע עסקאות מבלי להסתמך על אף רשות אחת שתקליט ותיקף עסקאות אלה..

טכנולוגיית ספר חשבונות מבוזרת (DLT)

רשתות חסימות הן תת-קטגוריה של טכנולוגיית ספר חשבונות מבוזר. ההבדל העיקרי בין בלוקצ’יין לבין רשומות העסקאות של פעם הוא ששימוש בלוקצ’ינים נעשה שימוש בו ספרים מבוזרים. כאשר קיים ספר חשבונות רגיל במחשב או בשרת אחד, קיים ספר חשבונות מבוזר ומתעדכן בו זמנית בכל מחשב ברשת (כל אדם וארגון המשתמשים בפנקס הספרים). Blockchain הוא, אם כן, סוג של מבוזר ספר ספרים, הפועל ברשת עמית לעמית. ישנם ספרים מבוזרים שאינם פועלים על גבי רשתות חסימות, אך הם אינם שכיחים ונמצאים בדרך כלל כדי לפתור בעיות צרות יותר הקשורות למסדי נתונים..

ערך הביזור

הארכיטקטורה המבוזרת של בלוקצ’יין – רשת גלובלית של מחשבים המריצה בו זמנית את התוכנה ומאמתת את שרשרת העסקאות – היא זו שמבטיחה כי רשומת העסקה לעולם אינה נפגעת. ביזור הוא קריטי כעקרון אדריכלי. זה הופך את רשת הבלוקצ’יין לסבירה פחות להיכשל, קשה יותר לתקוף וקשה לשחקנים גרועים לשחק את המערכת. ב שליטה באת’ריום, אנדראס אנטונופולוס וגאווין ווד קוראים לקוראים שלהם לבחון מקרוב את הבלוקצ’יין הנתון ולהעריך מגוון נכסים, כולל ביזור:

“לעומת זאת, כיום יש מגוון עצום של רשתות חסימות עם מאפיינים שונים. אנו זקוקים למוקדמים שיעזרו לנו להבין את המאפיינים של הבלוקצ’יין המדובר, כמו פתוח, ציבורי, גלובלי, מבוזר, ניטרלי ועמיד בפני צנזורה. לא כל החסימות נוצרות שוות. כשמישהו אומר לך שמשהו הוא בלוקצ’יין, לא קיבלת תשובה; במקום זאת, אתה צריך להתחיל לשאול הרבה שאלות כדי להבהיר למה הם מתכוונים כאשר הם משתמשים במילה “בלוקצ’יין”.

ב- ConsenSys, המטרה שלנו היא לעזור למשתמשים, מפתחים וארגונים להתחיל לשאול את השאלות הנכונות לגבי טכנולוגיית הבלוקצ’יין, כך שכולנו נוכל לבנות ולהפיק תועלת מרשתות שאנחנו יכולים לסמוך עליהם..

“את’ריום הוא אחד הפרוטוקולים היסודיים של האינטרנט המבוזר.”

–יוסף לובין, מייסד את’ריום ומייסד שותף של ConsenSys

למידע נוסף על טכנולוגיית בלוקצ’יין

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map