כיוון אתריום של 10 דקות

מטרת המדריך הזה היא לשקוע אתכם ב- Web3 במהירות האפשרית כדי שיהיה לכם את ההקשר וההבנה הבסיסית הדרושים כדי להתחיל ללמוד ולהתחיל להתפתח.

למה בלוקצ’יין?

אם אתה חדש בתחום, אולי לא ברור מה מציע “אינטרנט מבוזר” למפתח. חשבו על בלוקצ’יין ציבורי כמו את’ריום כמגדיר “מדינה” ברורה – ומקור אמת – לכל מי שלוקח בה חלק, נגיש לכל מחובר לאינטרנט, מערכת המשתמשת בכוחו של פרוטוקול הקוד הפתוח וביתירות. של רשת עמית לעמית כדי להישאר אמינים ובטוחים. במקום לדרוש מכל מפתח אפליקציות ליצור ולתחזק את כל מצב האפליקציה שלהם בשרתים פרטיים, ניתן לאחסן הרבה בבלוקצ’יין הציבורי ולהשיג אותו. Backend נפוץ, מהימן ומאובטח.

הסיבה לכך אפשרית היא בגלל המאפיינים הייחודיים של מאגר בלוקצ’יין. זה כתיבה בלבד: כאשר מסד נתונים טיפוסי יכול להוסיף ולהסיר רשומות, נתוני הבלוקצ’יין קיימים לנצח ולא ניתן להסיר אותם. רשת הצמתים שומרת על מסד נתונים זה כ”ספר חשבונות מבוזר “ויש להם פרוטוקולים מחמירים סביב מי שיש לו הרשאה לכתוב בזמן נתון. אחד ההיבטים המעניינים של הטכנולוגיה הוא כיצד הרשאות כתיבה מופצות בין צמתים שאולי לא דורשים הרשאה מיוחדת להצטרף. אם תסובב את הצומת האתריום הציבורי שלך, תהיה לך גישה לכתיבה לכל הרשת: בתנאי שתשלים את “הוכחת העבודה” הנדרשת כדי לתת לך את הזכות לכתוב צומת לפני שכל צומת אחר עשה. 

דוגמה מעולה ואופיינית לטכנולוגיית בלוקצ’יין בפעולה היא הקלות בשליחת וקבלת מטבעות קריפטוגרפיים. ספר החשבונות הציבורי של Ethereum מאפשר למפתח להטמיע שערי תשלום ללא בנקים, חשבונות או מתווכים אחרים. 

מפתח יכול ליצור אסימון Ethereum משלו מבלי שיצטרך ליצור את התשתית הדרושה למשתמשים כדי לסחור בהם. פלטפורמת משחק מקוונת עשויה לסמל פריטים במשחק, ומשתמשים יכולים לרכוש אסימונים אלה ולסחור בהם מחוץ לפלטפורמה ולהחזיק אותם בנפרד מפלטפורמת המשחקים עצמה. מעבר לפריטים המסחריים לשימוש במשחק, פריטי אספנות דיגיטליים הם בעלי פוטנציאל עתידי מסיבי. מכיוון שהספורט האלקטרוני גדל בפופולריות שלו, ייתכן שיהיה לך שווה ערך דיגיטלי של “כדור ביתי”.

כאשר לכל משתמש יש זוג מפתחות ציבורי / פרטי משלו, אימות המשתמש נעשה הרבה יותר פשוט מכיוון שאפליקציות צריכות רק לוודא שמשתמש יכול לחתום על עסקאות באמצעות המפתח הפרטי שלו..

ניתן להשתמש בחוזים חכמים ליצירת כסף לתכנות. שקול שימוש בסיסי בחוזה חכם לתכנות כדי לטפל במצב בו שני בעלי דירה רוצים לחלק את תשלומי שכר הדירה של הדייר 50/50. בדרך כלל, השוכר יצטרך לשלם לכל בעלים בנפרד, או שישלם בעלים אחד או סוכן, והבעלים או הסוכן ישלם את הכסף. אמנם מצב זה אינו בעייתי במיוחד, אך שקול את האמון הגלום הנדרש באדם אחד בכדי לספק לאחר את חלקו. לעומת זאת עם חוזה חכם פשוט המחלק באופן תכנותי את כל הכספים הנכנסים ושולח אותם לכתובת של כל בעלים. השוכר צריך רק לשלוח את שכר הדירה לכתובת זו וכל בעל יקבל את חלקו באופן מיידי. בגלל האבטחה וחוסר השינוי של בלוקצ’יין כמו Ethereum, כל בעל יכול להיות סמוך ובטוח שהחוזה החכם יפעל כנדרש ויכול לבקר את הקוד שלו.. 

ברגע שיש לנו את עמוד השדרה הדיגיטלי של האמון שמספק הבלוקצ’יין, אנחנו יכולים גם ליישם את היתרונות של תכנות לבעיות חברתיות חשובות. אנו יכולים לספק שירות בנקאי בכמה שורות קוד. אנו יכולים לאשר זהות בכמה לחיצות. הכל עם פרוטוקול שיכול לרוץ כמעט בכל מחשב בכל מקום בעולם.

מכיוון שהחלל חדש ומתפתח, קיימות הזדמנויות רבות למפתחים לבנות סוגים חדשים של כלים, אפליקציות ומערכות, ולהעלות מקרי שימוש חדשים לטכנולוגיה זו..

פתרון בחיפוש אחר בעיה?

מקלט נפוץ בביקורות על טכנולוגיית הבלוקצ’יין הוא שזה פיתרון בחיפוש אחר בעיה. ניתן לטעון כי המטבע הדיגיטלי היה האפליקציה הראשונה של הרוצח הבלוקצ’יין, ו- Distributed Finance, או DeFi, מתכוון להיות הבא, ההיקף המלא של אופן היישום של טכנולוגיה זו אינו ידוע כיום והיא אחת הסיבות העיקריות להתפתחות בחלל זה מרגש להיות חלק ממנו. במשך למעלה מעשור, לטכנולוגיית הלייזר לא היה שום שימוש גלוי, עד שחוקרים, נסיינים ויזמים הצליחו ליישם אותה בדרכים בלתי צפויות לחלוטין. בעוד שניתן להשתמש באותה טענה לכל טכנולוגיה חדשה, האימוץ הנרחב של מטבע דיגיטלי ומעל ל -350 מיליארד הדולרים הכלולים כיום ברשתות מבוזרות מבוזרות, לא מנוהלות, הוא די מדהים.. 

מבנה יישומים מבוזר בסיסי 

אפליקציה מבוזרת היא, באופן כללי, אפליקציה שמתחברת לבלוקצ’יין אי שם בערימה שלה, וככל הנראה באופן כלשהו שהיא בסיסית לפעולה. אפליקציות מבוזרות הן שילוב של מערכות החזית וה- backend הרגילות שתמצאו באפליקציית אינטרנט, אך ישתמשו בספרייה כמו web3.js כדי להתחבר לרשת את’ריום. חלק מהאפליקציות המופצות מופצות לחלוטין: חיות כולן ברשתות מבוזרות.

בקצה המשתמש, MetaMask הוא תוסף פופולרי שמנהל את ארנק ה- Ethereum של המשתמשים. MetaMask מספק ממשק למשתמש לחתימת עסקאות ולהוכחת “זהותו”.

אפליקציה מבוזרת נתונה עשויה להתחבר לבלוקצ’יין את’ריום וגם לארנק MetaMask למשתמשים (או ארנק אחר) לצורך אימות.. 

ממשק עם אתריום 

בדרך כלל, כדי לקיים אינטראקציה עם Ethereum תצטרך להפעיל צומת. צומת הוא חלק מהותי במבנה של בלוקצ’יין, העמית שמתחבר לעמיתים אחרים כדי ליצור את המבנה המבוזר. הפרוטוקול הוא המלך במערכת הציבורית: אין שרת מרכזי, אין סמכות ואין מגבלות על מי יכול להפעיל צומת. יש רק פרוטוקול משותף לכל הצמתים המשתתפים.

מפתחי אפליקציות רבים יעדיפו לא להפעיל צומת Ethereum משלהם, כך ששירותים כמו אינפורה קיימים כדי לספק שער ו- API עבור Ethereum שמפתחים יכולים להשתמש במקום.

חוזים חכמים

בעוד שרשת הביטקוין היא אחת מרשימות החסימה הידועות ביותר, לאת’ריום יש מערך תכונות שמרתק יותר עבור מפתחים מכיוון שהיא כוללת מכונה וירטואלית שלמה של טיורינג שיכולה להריץ תוכניות קטנות הנקראות חוזים חכמים. כתוצאה מכך, לאת’רום יש את קהילת המפתחים החזקה והפעילה ביותר בכל אחת מהמערכות האקולוגיות של בלוקצ’יין. 

חוזים חכמים פועלים על צמתים ומשתמשים בעסקאות לצורך קלט ופלט שלהם. חוזים חכמים מתגוררים בכתובות בבלוקצ’יין, באותו אופן שכתובת חשבון המשתמש עושה. כדי ליצור אינטראקציה עם חוזה חכם, עליך לשלוח אליו רק עסקה יחד עם נתוני קלט. 

גַז

הפעלת חוזה חכם דורשת דלק, עלות נמוכה המפצה את מפעילי הצומת על שירות ביצוע החוזה החכם, תוך הפחתת שכיחות דואר הזבל (על ידי הפיכת דואר זבל ליקר) ומניעת חוזה חכם של קידודים גרועים לולאה אינסופית ותקע ברשת.

מיין, רשתות בדיקה, רשתות אחרות

מונח בעגת בלוקצ’יין מתייחס לרשת הפעילה העיקרית עבור פרוטוקול נתון. במקרה של את’ריום, המין הוא המקום בו מוחלף ערך אמיתי ונחשב למקור האמת. אבל כל קבוצת צמתים יכולה ליצור רשת משלהם. רשתות בדיקות משרתות את קהילת המפתחים בכך שהיא מציעה רשתות קטנות בהרבה בהן אתרי וגז בחינם, כך שמפתחים יכולים לבדוק את הפרויקטים והקוד שלהם ללא סיכון. רשתות הבדיקה של את’ריום נקראות רופסטן, קובן, רינקבי וגורלי.

רשתות את’ריום משמשות גם ליישומים ארגוניים: רשתות בהתאמה אישית שפועלות על בסיס מורשה (לעומת רשת הכניסה והרשתות ללא רשות) כדי להקל על עסקאות ופעולות אחרות בקרב קבוצה קטנה של ארגונים (למשל). לרשתות אלה יש הרבה פחות צמתים ולרוב משרתות מטרה ספציפית. בנקים גדולים, למשל, עשויים להשתמש בבלוקצ’יין לצורך הסדר בין בנקים.

פיתוח באת’ריום

הפיתוח באת’ריום מתרחש בדרך כלל לראשונה ברשתות חסימות מקומיות. המפתחים חופשיים להשתמש במשהו כמו תוכנת שורת פקודה geth המאפשרת לך ליצור רשתות את’ריום. אבל זה כמו תכנות בשפה ברמה נמוכה: חבילת הטראפל משרתת צרכים רבים למפתחים. Ganache, חלק מהסוויטה, מקל על המפתחים לפטר רשת בלוקצ’יין מקומית לבדיקת האפליקציות שלהם, ומציע “בלוקצ’יין בלחיצה אחת” למטרות פיתוח, יחד עם כלי שורת פקודה. Drizzle מסייע בפיתוח חזיתי, ו- Truffle עצמה היא מסגרת להקל על פיתוח ופריסה של חוזים חכמים.

אינטראקציה עם הבלוקצ’יין עצמו מחייבת שימוש ב- API (כגון web3.js) וגישה לצומת; במקום להפעיל צמתים משלהם, מפתחים רבים ישתמשו בשירות כמו אינפורה כ- API של Ethereum.

שפות חוזה חכמות

נכון לעכשיו, השפה הפופולרית ביותר לקידום חוזים חכמים היא מוּצָקוּת. די קל לאסוף שפה כמו JavaScript זו עבור מפתחים חדשים, במיוחד כאלה עם ניסיון בקידוד אתרים. רמיקס הוא IDE מקוון המאפשר ל- devs להתנסות ביצירת חוזים חכמים. יש הרבה פרטים חשובים ללמוד עבור מתכנתים של חוזים חכמים, מכיוון שחוזים חכמים ברשת פועלים לפי ערך אמיתי, ואינם ניתנים לשינוי לאחר פריסתם (אם כי ישנן מתודולוגיות תכנות המסייעות בכך).

הערימה המלאה

כמו בכל פיתוח אתרים מודרני ישנן אפשרויות רבות לשימוש ברכיבים ברמות הערימה השונות. תוכל לקבל פרטים נוספים בערמת הבלוקצ’יין המעודכנת תמיד.

ערימת פרויקטים פשוטה

הנה קבוצה טיפוסית של כלי פיתוח שתוכלו להשתמש בהם בפרויקט פשוט:

NPM 

מנהל חבילות הצומת, חלק מ- node.js

מסגרת הכמהין

חבילת כלים להקל על הפיתוח

גנאש

ממסגרת הטראפל, נהג להשיק בלוקצ’יין פרטי במחשב שלך

MetaMask

ממשק משתמש של בלוקצ’יין ושער לאת’ריום; זהו תוסף לדפדפן ואפליקציה לנייד שהאפליקציה שלך יכולה להתחבר כדי לאפשר למשתמשים לחתום על עסקאות ולבצע משימות אחרות.

מוּצָקוּת

שפת תכנות פופולרית לחוזים חכמים

HTML / CSS / JS

לחזית שלך

Web3.js

ספריית API של Ethereum המאפשרת לך להתחבר ולתקשר עם רשת Ethereum

אינפורה

שירות API של Ethereum המעניק למפתחים גישה לרשת Ethereum מבלי שיהיה עליהם להפעיל את הצומת שלהם

אם אתה מוכן להתחיל בעבודה, המדריך בן 3 השלבים שלנו יפרט יותר כדי להפעיל אותך במהירות על הבלוקצ’יין עם הליכה דרך.

  עלייה למפתחים: שלב 1שלב עלייה למפתח שלב 1

  עלייה למפתחים: שלב 1

  עלייה למפתחים: שלב 2שלב 2 למפתחים

  עלייה למפתחים: שלב 2

  עלייה למפתחים: שלב 3שלב העלייה למפתח שלב 3

  עלייה למפתחים: שלב 3
Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map